Binnenland. Plaatselijk Nieuws. hervormingen voorloopig geen aprake iQn. Het blad toont vervolgen* bed, dat het Ministerie Briand niet andera dan de politiek van het Ministerie Clemenceau xal voortxetten. >Naar een georganiseerd stelsel zal tegen de Katholieken geageerd worden onder medehulp der vereenigde krachten van links. De fel heden en uitvallen van Olemenceap xullen vervangen worden door een volhardend uit gevoerde methode van samenwerking, waarin de schrapping der vrijheid van onderwas, de onschendbaarheid der neutrale school, de gestrenge toepaBsing van de Scheidingswet, de volstrekte onderdrukking van de geeste lijkheid, het verbod van katholieke patronaats en liefdewerken, de belemmering van het priesterschap en van elk geestelijk apostolaat de aanleidingen tot wetten xullen worden, die geeigend zijn om de radicalen en socialisten eendrachtig rond het Kabinet te vereenigen. •Briand zal niet met de stoute en ook wel belachelijke complotten werken, welke Clemenceau placht uit te vinden maar zijn listige geest zal met wetten meer weten te bereiken dan met commissarissen van politie. Terwijl hij de meerderheid van het bloc xal organiseeren door het uitlicht op een nieuwe vervolging tegen de Kerk, xullen de radicalen en socialisten ook weer vereenigd marcheeren bij de algemeene verkiezingen. En de gods dienst zal nogmaals het gelag hebben te betalen van de mooie ministerieele dagen, welke aanstaande zijn Tegen de zedeloosheid. Kaar De Tyd verneemt, xal het wetsontwerp tot bestrij ding der zedeloosheid, door den minister van Justitie, den heer Kelisaen, ingediend in de driemaandeiyksche vergadering der Kederlandsche Vereeniging tegen de prosti tutie worden behandeld. Dexe vergadering wordt Dinsdag 7 September te Utrecht gehouden. Prof mr. Van Boneval Faure f. Op den huixe Schoonderbeek te Putten, waar hij sedert jaren den zomer doorbracht, ia Dinsdagmiddag, na korte ongesteldheid, in de ouderdom van 83 jaar overleden, pro- fesssr mr. B. T. H. F. L. A. van Boneval Faure, oud hoogleeraar te Leiden. Professor van Boneval Faure werd in 1856 benoemd tot buitengewoon hoogleeraar en in 1858 tot gewoon hoogleeraar aan de Universiteit te Groningen. In 1859 werd hjj in de zelfde functie benoemd te Leiden. In 1892 nam hij xijn ontslag. Van 1894 tot 1904 was prof. van Bone val Faure lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Vierde Sociale Week. De openingsver gadering op Zondagavond was goed be zocht. Ben groot aantal Eerw. heeren Gees telijken en leeken was aanwezig, benevens verschillende dames. De zaal was passend versierd. De busten van Paus en Koningin prijkten te midden van groen en bloemen. In zijn openingswoord herdacht Jhr. Ruys het vele werk dat door de K.S.A. in het afgeloopen jaar is verricht tot meerdere ont wikkeling van het Ned. volk. Met name, door het in het levenroepen van de Drie- daagsche Soc. Cursussen. Daarna doet hij mededeeling der ingeko men telegrammen, w.o. leen van -Mgr. van de Ven, die Gods besten zegen voor de K.S.A. afsmeekte; een van pater Rutten uit Gent, België, die eveneens op deze wijze van zijn sympathie blijk wilde geven. Hierna voerde het woord de afgevaardig de der Fransche K.S.A. (Action populaire), die in een vurige Fransche toespraak aan de gevoelens van zijn hart lucht gaf. Dan sprak Pater Raaymakers over het onderwerp: Het gewicht en het belang der Volkshuishoudkunde. In zich zelf een belangrijke wetenschap, omdat haar voorwerp in 't algemeen, de stoffelijke welvaart van het geheele volk is. De Kerk wordt zoo dikwijls nog als de vijandin der stoffelijke welvaart uitgekreten, dat het wel noodig is, onder erkenning van hooger en gewichtiger belangen, nog eens te herhalen, dat de stoffelijke welvaart van het volk, óók van katholieke opvatting, een wezenlijk goed is, én op zich zelf, én in ver- band met godsdienst, wetenschap en kunst. Beter dan het liberalisme is het katholicis me,i| s de Kerk in staat de stoffelijke wel vaart van het volk te behartigen. De leer van het liberalisme luidt: Wees in de eerste plaats goed voor u zelf; de leer der kerk is: Wees hard voor u zelf, maar geef met volle hand aan uw naaste! naar het Woord den Heeren: Wat gij den minsten der mijnen gedaan hebt, dat hebt gij aan Mij gedaan! In haar diepste wezen is de sociale qua- estie een zedelijke quaestie, doch in haar gevolgen van zuiver stoffelijke» aard is zij in de eerste plaats een „quaestie van de maag." Studie van de Sociale Vragen om een en ander goed te leeren onderscheiden, is noodig. Het katholieke leger moet hebben, en heeft ook, generaals en officieren, laten wij die in vertrouwen volgen. Spreker hoopt dat het de K.S.A. geluk ken moge, dit ook in Nederland tot stand te brengen. Gedurende de week werden de volgende onderwerpen behandeldI. De Volkshuis houdkunde als wetenschap Voorwerp, taak, karakter enz. door Mr, Aalberse. Wetten en methode door Mr. de Janssen de Limpens. Evolutieleer en Soc. wetenschappen door prof. Aeugenent. II. De valsche volkshuishoudkun dige stelsels Mercantilisme en Physiokratism door Mr. A. v. BQckevorsel. Individualisme door Mr. G. van Hugenpoth tot Aerdt. Staatssocialisme door Mr. Aalberse. Econo misch socialisme door prof. Aengenent. VerderDe menschelijke arbeid, Huisgezin en Staat en Privaateigendom als grondpijlers der maatschappelijke orde, de volkshuiehou ding in den loop der tijden, Solidarisme, Volkswelvaart, Bevolkingsvraagstuk, Volk* ontwikkeling en volkswelvaart, Godsdienst en Zedelijkheid en Volkswelvaart, Standen en klassen. Tot slot spreekt morgenmiddag de heer Engels over Volksontwikkeling en de Wel- Eerw. Pater P. F. H. v. Hooff S. J. over de K. S. A. en de Godsdienst, terwijl Jhr. Mr. Ob. Rnjjs de Beerenbrouck de sluitings rede houden xal. Nederlandsch werk. Uit een schrijven van den heer J. Q- Th. G. J. Heyligers te Trinidad: Ik kreeg onlangs op deze fabriek de grootste suikerfabriek van de West bezoek van twee Engelsche entomologen. Een van hen zag op mijn tafel liggen „Van Deven ter: De dierlijke vijanden van het suiker riet", eene uitgave van de Vereenigde Proef stations der suikerindustrie op Java. Hij greep dit prachtige werk bijna in ver voering, prees het bizonder en roemde Hol land om zijne buitengewone fraaie boek werken. Zoo'n boek met dergelijke gekleurde pla ten was volgens hem niet in Engeland te drukken. En zijn collega zeide halfluid, maar ik kon het toch verstaan: „Waarom zijn wij zoo achterlijk?" Modern slavenleven. Onder dit op schrift maakt „De Bondsbanier" melding .van allertreurigste toestanden, welke voorkomen bij de exploitatie van sommige melksalons te Rotterdam. Het blad noemde een geval ter illustratie. In een der salons werken drie vrouwelijke bedienden. Een ervan is een weduwe, wel ke nog een paar kiiideren [hieeft te onder houden; deze verdient de kolossale som van f 5 per week zonder kost 's Morgens o|tn( 8 uur moet zij present zijn tot 's avonds 12 uur, dan moet de kas worden opgemaakt, zoodat het meestal 1 uur of later is, voor dat deze vrouw, naar huis gaat, om dan na een rust van hoogstens 5 uren, des mor gens om 8 u|ur weer aan het werk te gaan. De twee andere vrouwelijke bedienden, waarvan de een nog pas 16 jaar oud is, verdienen onder dezelfde arbeidsvoorwaar den resp. f4 en f2.50 per week. Liberaal anti-semltisme. Uit een brief uit de hoofdstad, over de jongste Raads verkiezing aldaar, aan de (vrijzinnige) „Prov. Cron. Ct" „En dan is er npg een factor, naar een volbloed Amsterdammer mij toefluisterde waarmede men van links niet voldoende re kening heeft gehouden: de liberalen hadden in VI nooit met een joodsch candidaat voor den dag moeten komen; daarop stemt noch de Bocht van de Heerengracht, noch de Leidschestraat, noch de Weteringschans. Ik moet belijden, dat dit voor mij eene onthul ling is geweest, dat ik niet wist, dat het anti-s emitisme, zij het ook in latenten vorm, van zoo krachtigen invloed kon wezen in de verlichte hoofdstad des lands." Staatscommissie voor de werkloos heid. Het N. v. h. N. over de in het leven geroepen staatscommissie sprekende, zegt o.m. Dat echter aan het platteland naar verhou ding te weinig aandacht is geschonken blij kens de samenstelling der commissie, achten we een bezwaar. En dat 26 leden van de 38 te Amsterdam, 's-Gravenhage of Rotterdam wonen, is ook o.i. minder goed gezien. Te meer nog achten we dit een fout, om dat ook van de overige leden slechts zeer enkelen buiten Holland wonen. Wel geteld vinden we uit Brabant 2 uit Limburg 1 uit Gelderland 1 uit Overijssel 2 met den se cretaris uit Drente Aren voort uit Zeeland Utrecht, Friesland en Groningen geen een. En wat het platteland betreftdit moet het doen met een drietal leden die ambtelijk met den landbouw in aanraking komen (de hee ren Lohnis, inspecteur van den Landbouw, Smid, hoofdcommies bij de directie van den Landbouw en baron Van Tuyl, rentmees ter van het Kroondomein)geen enkele land bouwer is benoemd en ook de veldarbei- ders zijn niet vertegenwoordigd. We ach ten dit, gelijk gezegd, bepaald een fout, want ook op het platteland komt vaak werk loosheid voor, en waar de oorzaken in de ze meest van plaatselijken aard zijn, ach ten we het gewenscht, dat de commissie, als het mogelijk is, nog met eenig prac- tische landbouwers wordt uitgebreid. Het bezwaar, dat alsdan de commissie te veel werk zou krijgen, voelen we wel, maar in de opdracht wordt gesproken van de „verschillende vakken" zonder eenige be perking, zoodat we recht hebben te vragen, dat dan ook de landbouw serieus wordt ge presenteerd, wat nu niet het geval mag hee- ten. Evenmin als dat het geval is met de binnenschipperij, ook een bedrijf met zeer veel werkloosheid, en dat in geen enkel lid een speciaal behartiger zijner belangen1 vindt. Dr. Arlëns xal wegens gezondheidsredenen zich voor geruimen tijd buitenlands begeven. De bloei der R K. vakbeweging. Uit de statistiek van het bureau voor de B. K. vakorganisatie blijkt dat de katholieke vak bonden, die bjj dit bureau xQn aangesloten, sinds het Ked. B. K. vakvereenigingscongres met circa 3000 leden xjjn toegenomen. Kinderen vergiftigd. Te Botterdam x(jn 4 kinderen uit één gexin ernstig ongesteld geworden na het gebruik van snoepgoed. De vier kinderen xQn reeds overleden. Van het snoepgoed is een heele voorraad nog in beslag genomen bij den grossier. Drie menschen gedood. De autobus, die een dienst onderhoudt tusschen Njjmegen en Gennep, ie gistermorgen onder Mook in botsing gekomen met een boerenkar, waar van het paard en drie inxittenden gedood werden. ALKMAAR, 21 Augustus 1909. De kermis is begonnen. De lang ver wachte dagen, waarvan het vooruitxicht alle kinderharten doet popelen en die ook door vele ouderen met vreugde begroet worden. Gepaste kermisvreugde is dan ook voor velen eene ontspanning na een langen tyd van ongestoord werken. Wanneer men x'n oogen den koet geeft, wanneer men om zich xiet, hoort en leest, dan moet men toegeven dat ook op de Alk- maareche kermis van dit jaar weer voor elk wat wils is en er te genieten valt meer wellicht dan men op kan. En niet alleen zij die tjjdeljjk met spel of tent komen om u te vermaken en van allerlei spijs en drank te voorzien, ook de handeldrijvende en andere stadgenooten noo- digen u uit, te profiteeren van hetgeen zij u bieden. De nieuwe lunchroom van den heer Valk aan het Waagplein, Daar de eischen des tjjds ingericht dwingt u als 't ware tot een bezoek. Ook die van den heer Imming aan het Fnid- sen noodigt u door xijn mooie ligging tegen over den Waagtoren, binnen te gaan, terwijl danslustigen hun hart kunnen ophalen in de nieuwe inrichting van den heer Mooi) aan de Choorstraat en die van den heer Peperkamp aan de Breedstraat, die een nieuwe dansvloer heeft laten leggen. Een ieder xal, ter kermis zijn gading kun nen vinden. En wie er in opgewekte atsm ming een gepast gebruik van maakt bexorgt zich een nuttige ontspanning. Wij wenschen al onze lezers een recht vrooljjke en pleizierige kermis. Schapenfokkerij. Gisteren werd in het café Central een vergadering gehouden, uit geschreven door het bestuur der vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hol lands Noorderkwartier, met het doel om te komen tot de oprichting van een vereeniging van schapenfokkers. De heer Nobel te Schagen leidde de ver gadering. Besloten werd tot oprichting der vereening. De ontwerpstatuten werden vastgesteld. De vereeniging zal de naam dragen van Vereeniging tot verbetering van de Schapen fokkerij in Noord Holland'. Zij is gevestigd te Alkmaarhet bestuur bestaat uit 9 leden en xal de contrebutie in het huishoudelijk reglement worden vastgesteld. Het plan is reeds dit jaar te beginnen. Ia de volgende vergadering xal een defi nitief bestunr gekozen worden. Binnen drie weken xal er opnieuw ver gaderd worden. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer H. A. Maas, op Zondag 22 Aug. a.s. van 21/, tot 4!/j uur, in den Stadshout. Programma 1. Hiep, hiep, hiep, Hoera I marsch - van Kunoth. 2 Le retour au Foyer, concert-ouverture van Steenenbrugge. 3. Im Galop durch Feld uod Wald, van Eilenberg. 4. Lustige Bruder, Waizer, van VollstedL P a u x e. 5. Bienenhaus, Marsch van Schneider. 6. Die Nachtigall und die Fiöscbe, van Eilenberg, Picolo fluit Solo door den Heer H. Goetel 7. Potpourri populaire No. 8, van Renaud. 8. Wit tanxen Bingelreih'n, van Fall. Cursus voor Fröbel- en Slojdonder- wijs. B. en W. stellen den Baad voor te besluiten aan het bestuur der Algem. Bewaarschool te berichten, als beschikking op zijne adres sen van 22 Juni en 16 Juli, dat er ge8n termen bestaan tot het verleenen van eene subsidie van f 500, teneinde op dexe wijze de oprichting van een cursus voor voorbe reidend onderwijs aan kinderen van meer- gegoede ingezetenen waar bij die inge zetenen zelf voor dit onderwijs geen voldoende belangstelling bestaat mogelijk te maken. Verhooging jaarwedde. Naar aanleiding van de reorganisatie van de Burgeravond school en een schrijven van de commissie van toezicht, stellen B. en W. den Baad voor, de jaarwedde van den Directeur van de Burgeravondschool, de Avondschool voor handwerkslieden en de Handelsavondschool, met ingang van den cursus 1909,10 met f 250 te verhoogen en te bepalen op f 1450. Benoeming leeraar Gymnasium. Op de aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de wiskunde en de wiskundige aardrijke kunde aan het gymnasium alhier, ter ver vulling der vacature ontstaan door het met ingang van 1 September a.s. aan den heer Dr. J. G. Butgers verleend eervol ontslag, komen voor 1. Dr. L. M. Klinkenberg, leeraar in de wiskunde aan de B. H. B. School met 5-jarigen cursus te 's Gravenhage. 2. W. A. Schröder, doctorandus in de wis- en natuurkunde, leeraar aan de B. H. B. School te Meppel. 3. E. Lindeboom, doctorandus in de wis- en natuurkunde te Amsterdam. Benoemd. Te Haarlem is Woensdag be noemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus, waaraan verbonden is een handelsschool, de heer dr. J. vor der Hake, leeraar aan het gymnasium alhier. Bijgeloof. Onder dit opschrift nam de Alkmaarsche Courant' van Donderdag j.l. een bericht over uit de »N. Veend. Courant'. Wij geven gaarne toe het feit, dat wordt meegedeeld is als staaltje van bijgeloof spre kend in zijn soort. Hiertegen hebben wij niets in te brengen echter wel tegen de inleiding van deze me dedeeling. Zoo staat er>Ze xijn een paar oude menschen, reeds tamelijk op jaren. Van de nieuwe ideeën, die zoowat overal elders ingang vinden, hebben zij nooit iets willen aannemen. Zoo gelooven xij dan ook nog aan miraceuleuze genezingen'. Tot de nieuwe ideeën, die zoowat overal ingang vinden, schijnt dan ook te behooren, dat men niet aan mirakuleuze genezingen gelooft. Als men dan dat zoowat overal maar weet te verstaan, n.l. behalve by de vele geloovlge protestanten dan, die minstens aan de moge- lijkheid er van gelooven behalve die mil- lioenen katholieken dan, die gelooven aan het feit, dat er miraculeuze genezingen plaats hebben ook nu nog en by herhaling o.a. te Lourdes. Jaariyks komen er tientallen wetenachap- peiyk ontwikkelde mannen te Lourdes, waar onder vele niet geloovigen, in het bekende bureau van Dr. Boissarie merkwaardige ge nexingen nader onderzoeken. Hoevele malen reeds heeft de wetenschap xich onmachtig verklaard eene natuuriyke verklaring te geven van onloochenbare en volmaakte genezingen Aan miraculeuze genezingen te gelooven daar steekt waariyk niets bygeloovigs in. Wij weten intusschen niet de >Alkm. Courant' spreekt aldus. Zij laat een ander spreken, naar oude gewoonte. In casuDe •N. Veend. Courant'. Slim mag dit schijnen, maar ia het flink Zoo doen onxe jongens langs de straat ook als zy deelgenomen hebben aan katte kwaad. Van verte roepen ze al tegen den agentmijnheer ik heb het niet gedaanhy I HEILO. Maandag a.s. komt kapelaan Hafkenscheidt, uit de Sint Magdalenaparochie te Amsterdam, met honderd jongens, behoo- rend tot het patronaat, hierheen ter bedevaart. Eerst houden zy eenige oefeningen in de Heilosche kerk, waarna zy optrekken naar Kapel' en 's middags Lof houden vóór hun vertrek in de kerk. Op verzoek van den kapelaan verleende de Bisschop van Haarlem permissie voor uitstelling van het H. Sacr. Donderdag kwamen een drietal be stuursleden der Amsterdamsche groote pro cessie, om afspraken te maken met pastoor Seuter omtrent het te volgen plan. De le extra trein komt Woensdag hier aan kwart vóór 8 uur, waarna eene gel. H. Mis, waaronder gexangen. Na aankomst van de 2e extra trein, ten 9 uur, Solemneele Hoog mis. Na 't eind daarvan plechtige processie met het H. Sacrament, volgens verleende permissie door Monseigneur, langs tuinen en bosschen der Heilosche pastorie, waaraan alle Amsterdammers van beide extra-treinen deelnemen. Ten 121/J uur optocht naar >Kapel« met verlof van den burgemeester, onder begelei ding van muziek en bloemendragende bruidjes. Ten 61/, uur sluitingslof in de Heilosche kerk, waarna vertrek van de extra treinen. Naar wy vernamen waren Woensdag reeds 500 spoorkaartjes verkocht. Amsterdam is de processies ter Heiliger Stede nog niet vergeten I OUDORP. Ons dorp vierde Donderdag feest. Allerwegen wapperde de driekleur en het dorp was in feeststemming. Oudorp had het voorrecht dat een zijner zonen, zoo even tot Priester van Gods Kerk gewijd, voor de eerste maal op plechtige wijze het H. Misoffer in zyn dorp opdroeg. De luiBter- ryke versiering van het altaar was bezorgd door den heer Haakman van Alkmaar. De leden der Kiesvereeniging hadden tweeeere poorten opgericht, eene by den toegang tot het terrein der kerk en eene bij den kerk ingang. Boven de eerste prijkten de woor den «Welkom aan den jongen Priester', boven de tweede het opschrift >Gy xijt Priester in eeuwigheid.' Te half tien beklom de weleerw. heer W. Buren het hoofdaltaar om het H. Sacrificie op te dragen. De ZeerEerw. heer Pastoor H. O. Maat, assisteerde als presb. assist, de weleerw. h h. A. Conijn en Goes als diaken en sub diaken, terwijl een jongere broer van den eerw. neomist als ceremoniaris fungeerde. Verschillende geesteiyken hadden in het priesterkoor plaats genomen, terwijl de kerk gevuld was met familie en belangstellenden. Het zangkoor begeleidde de plechtige han deling met een goed uitgevoerde Gregoriaan- schen mis van Bots. De feestrede werd gehouden door den ZeerEerw. heer G. Buren, Pastoor te Hon- selersdyk, neef van den eerw. celebrant. Naar aanleiding van de woorden van het Magnificat >Fecit mihi magna qui potens est', schetste pastoor Buren de hooge waardigheid van bet Priesterschap in de Katholieke Kerk, de plichten welke de Priester met dat Priester schap op xich nam en de macht welke hy als Priester uitoefende. By het einde der H. Mis werd een Te Deum gezongen. Na de plechtigheid kwamen xeer velen den nieuwen Priester hunne gelukwenschen aanbieden, by wie wy ons gaarne aansluiten. Voor de hooggeachte familie Buren en voor de Katholieken van Oudorp zal dexe Donderdag zeer zeker een onvergeteiyke dag zyn. LANGENDIJK Alhier heertcht op 't oogenblik een zeer groote drukte; met den bouw der gasfabriek is men in vollen gang, terwijl het leggen der buizen een groot aantal handen aan het werk houdt. Vooral dit laatste is een werk, dat niet bijzonder van pas komt. De straat is aan den Lan- gendijk zeer smal, terwijl' het verkeer er zeer belangrijk is; tal van rij- en voertui gen passeeren er dagelijks, 't Is dan ook wel begrijpelijk, dat het opbreken der straat noodig voor het leggen der buizen, veel oponthoud én last veroorzaakt. Doch de bewoners troosten er zich wel in, daar een betere verlichting door hen op hoogen prijs wordt gesteld. Op 't oogenblik is men al gereed tot in 't midden der gemeente Zuid- Scharwoude. Aan Ide fabriek te Noord-Schar- woude is men begonnen. 't Gaat met de tuinderij aan den Lan- gendijk nog maar steeds niet naar wensch. Door de warmte der laatste week is het met de bloemkool nog treuriger geworden, dan het al was. Had men gedacht, dat de prijzen vrij hoog zouden worden, doordat de voorraad niet groot is, daarin heeft men zich vergist; men besteedt er zeer weinig voor. De wortelen, die aanvankelijk hoog in prijs waren, zijn veel gedaald en bren gen soms niet meer dan f 1.25 per 100 bos op. De aardappelen, zijn vrij goed van qualiteit doch er zijn reeds veel, die door de ziekte zijn aangetast. Dit is zelfs zoo erg, dat de Commissie van Beheer over de Broekermarkt bekend heeft gemaakt, dat de kooper van zijn verplichtingen is ontslagen, zoo er slechte aardappelen, in de verkochte worden aangetroffen. ,t Is te hopen, dat de najaarsproducten beter van qualiteit en quantiteit zullen zijn dan de tegenwoordige. Te Zuid-Scharwoude is Zöndag een zoogenaamde turnles gehouden, waarbij slechts 3 van de 8 uitgenoodigde vereeni- gingen waren opgekomen. De verschillen de oefeningen, welke werden uitgevoerd ge tuigden van ernstigen wil en energie. De afdeeling Zuid-Scharwoude heeft wel eens minder gepresteerd dan het Zondag deed. De heer WP Speets, 'onderwijzer te Oud karspel, en de heer D. tie Vries te Noord- Scharwoude slaagden respectievelijk voorde acte handteekenen en die van hoofdonder wijzer. HEER HUGOWAARD. Dat men met paarden niet te voorzichtig kan *yn onder vond Woensdag de zoon van den landbou wer B. alhier. Terwyl hij bezig was met een driewielige kar mest naar het land te rijden, geraakte het paard geheel onver- wachts op hol, met het gevolg, dat de bestuurder er af geslingerd werd en een vry ernstige beenbreuk bekwam, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Onder de jongste leerlingen der scho len alhier heerscht in vry hevige mate de mazelen, zoodat het schoolbezoek der laagste klassen gering is. Tot no2 toe is de ziekte niet kwaadaardig. WARMENHUIZEN. Aan de ter gelegen heid van de kermis gehouden harddravery werd door 7 paarden deelgenomen, waarvan 6 van elders. Beste dravers waren opgekomen, want degenen, die vroeger de prys wisten te bemachtigen, moesten het onderspit delveD. De eerste prys van f 50 werd gewonnen door >Electrice< eigenaar Schuitemaker van Midwoud, beryder C. Stadegaard. Den tweeden prijs f 20 won »Sequa< eigenaar Pereboom van Diemerbrug, beryder P. Kood, terwij! de 3e prys van f 5 werd gewonnen door >Aluive< eig. Benkes van Wognum, bereden door C. Bier. De belangstelling van de xyde van ,t publiek was weer even groot als gewooniyk. ZIJDEWIND. In de vergadering van den Boerenbond werd de rekening der brand verzekering over 1908 nagexien door de heeren P. Veldman, P. Borst, D. Wynker en W. Zut en goedgekeurd op een ontvangst van f 510 54", een uitgaaf van f 486 91, alxoo een batig saldo van f 23.63". Voorts werden door de heeren Veldman en Borst nagezien en goedgekeurd de reke ning der vee- en paardenverzekering, met een batig saldo van f 24 07de koeken rekening met een batig saldo van f 11.15" en de ledenrekening met een nadeelig saldo van f 0 96. Als depóthouder voor de fourage, welke men hier van de coöperatieve veevoeder fabriek en olieslagerij >De Boerenbond' xal betrekken, is aangesteld den heer J. Droog te Zijdewind, alwaar de koeken spoedig verkrygbaar xullen worden gesteld. Door de heeren O. Hoedjes en P. D. Tromp, zijn twee paarden gekocht voor de •Bertin' dorschmachine, welke spoedig met hare werkzaamheden weer een aanvang zal nemen. CASTRICUM. Donderdag was het voor de leerlingen van school I in dexe gemeente een prettige dag. Dank *y de yverige be moeiingen van een welgekozen commissie, mochten zy dien dag een rytoer maken naar Egmond aan Zee, Bergen en Alkmaar. Bat het veel moeite kostte zoo iets voor 270 kinderen mogeiyk te maken, is te begrypeD. De ingezetenen evenwel, die dit kinderfeest ook tot hun feest wilden maken, ruimden door milde bydragen de fiuancieele zorgen al aanstonds uit de baan. De commissie deed het overige en dat zy hierin tot aller genoegen is geslaagd, getuigden de blijde gexlchten op dien feestmorgen'. Nadat byna allen eerst nog in de kerk God om een gelukkige reis hadden gebeden, toog men naar de school waar na een kort onthaal de kleinen werden ingeladen. Waar iyk een prachtig gezicht zoo'n stoet van

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2