tweede blad. Zaterdag 21 Augustus 1909. KALENDER voor de dagen der week. Gemengd Nieuws. BLAD. i 22 Aug- Zondag. Octaafdag van Maria Hemel vaart. EvangelieDe harm, hartige Samaritaan. Lucas X: 23-37. 23 Maandag. H. Philippus Benitius, Bel. 24 Dinsdag. H. Bartholomeus, Apostel, 25 Woensdag. H. Gregorius, Belijder. 26 Donderdag. H. Ludovicu», Belijder. 27 Vrijdag. H. Joseph Oalaeanctius, Bel. 28 Zaterdag. H. Augurtmus, Belijder en Leeraar. 22 AUGUSTUS. Twaalfde Zondag na Pinksteren. Vierde Zondag der Maand. Les uit den tweeden brief van den H. apostel Paulus aan de Korintbiërs; Ï1I, 4-9. BroedersZoodanig "een vertrouwen heb ben wij door Christus bij God. Niet als waren wij uit ons zeiven genoegzaam om iets te denken als uit ons zeiven; maar onze genoegzaamheid is uit God, die ons ook bekwame bedienaars gemaakt heeft van een Nieuw Testament, niet door letter, maar door den Geest; 3e letter immers doodt, maar de Geest maakt levend. Indien nu de bediening des doods, met letters in steenen gegrift, in 'heerlijkheid geweest is, zoodat de zonen Israëls, hunne oogen hiet konden ves tigen op het aangezicht van Mozes, wegens de heerlijkheid zijns gelaats, welke te niet gaat, Ifoe zal niet veelmeer de bediening des Geestes in heerlijkheid zijn. Want in dien de bediening der veroordeeling heer lijkheid is, veelmeer is de bediening der ge rechtigheid overvloedig in heerlijkheid. Evangelie volgens den H. Lucas; X, 23-37. Te dien tijde sprak Jezus tot zijne leer lingen: zalig de oogen, die zien wat gij ziet! Want lk zeg u, dat vele profeten en koningen verlangd hebben te zien wat gij ziet, en zij hebben het niet gezien; en te hooren wat gij hoort, en zij hebben het niet gehoord. En zie, een zeker wetgeleerde stond op om Hem op de proef te stellen en zeide: Meester! met wat te doen zal ik het eeuwig leven bezitten En hij sprak tot hemwat staat er in de wet geschreven? Hoe leest gij? Hij antwoordde en zeide: gij zult den Heer uwen God liefhebben uit geheel uw hart en uit geheel uwe ziel en uit al uwe krachten en uit geheel uw verstand; én uwen naaste als u zeliven. En Jesus sprak tot hem: gij hebt goed geantwoord; doe dit en gij zult leven. Doch hij, zich zeiven willende rechtvaardigen, zeide tot Jesus:en wie is mijn. naaste? Jesus nu |nam het woord op en sprak: een zeker mensch ging van Jeruzalem af naar Jericho en viel in de handen van roovers, die hem ook uit schudden en wonden toebrachten en heen gingen, terwijl zij hem halfdood lieten lig gen. Het gebeurde nu dat een priester den zelfden weg afkwam en, hem gezien heb bende, voorbijging. Insgelijks ging ook een Leviet, toen hij nabij de plaats was en hem zag, voorbij. Doch zeker reizend Samari taan 'kwam nabij hem, zag hem en werd door medelijden bewogen. Hij ging, tot hem, verbond zijne wonden, waarin hij olie en wijn goot, legde hem op zijn eigen lastdier, voerde hem naar de herberg en droeg zorg voor hem. En des anderen daags nam hij twee denariën en gaf ze tien waard, zeggen de: zorg voor hem! en wat gij verder moogt te kosten leggen, zal ik u bij mijne weder komst teruggeven. Wie van deze drie was, dunkt u, de naaste Van hem, die in tie handen der roovers gevallen was? E'n hij zeide: die barmhartigheid aan hem gedaan heeft. En Jezus sprak tot hem: ga en doe gij eveneens EEN BLIJDB LAG VCQE SE IATE0- LIEEEN VAN NEDEBLAND. De aankondiging ia >0nB Blad. d.d. Woensdag 18 Aug. 1.1. vermeld, omtrent de wijding op Maandag 23 Aug. der kapel ter eere van O. L. Vrouw ter Nood te Heilo, wjjet op een biyden dag voor de Katholieken van Nederland, In de middeneeuwen stond te Oerdom, onder Heilo, eece kapel waar Onze Lieve Vrouw ter Nood door onze katholieke voor vaderen werd vereerd. In zóó talrijke bedevaarten trokken onze voorvaderen, van heinde en verre, daarheen om Jesus' lieve Moeder, déér in Haar ge nadeoord te vereeren, dat het oude Aachten kerke, langzamerhand den naam kreeg van Beverwijk (bcêvaartwijk), wijl de overtalrjjke pelgrims, die niet alleen in deze streken konden Jogeeren, déér, op een paar uur afstand, nachtverblijf zochten. Ook door ons oud Holiandrcb recht, werd e*e bedevaarteplaats al« gesanctioneerd aan miedadigers werd soms voor hun boete opgelegd, »eene bedevaart te doen naar Heylot. Tijdens het beleg van Alkmaar in 1573 wer dat Mariakapelletje verwoest door de moedwillige soldaten van Sonoy, op denzelfden dag, waarop zij de op ruim een haif unr van daar gelegen Benedictijner Abdij te Egmond hadden in brand gestoken. De ruïne stond nog van 1573 tot 1637 op de wijze, zooals een paar schilderstokken in het mu seum van den Bisschop van Haarlem ons deze vertoonen. Ook toen nog kwamen onze voorvaderen daar bidden en troost zoeken en, volgens een protestantschen schrijver 2) zou daar >ter plaatzen (waar) voorheen den Altaar gestaan heeft, Maria met het Kindeke Jesus op den arm [zich hebben] vertoond.» Ook dét mocht niet langer zoo blijven bestaande rvice werd opgeruimd en zelfs de fundamenten werden uitgerooid. Toch kwamen zij nog dódr, 's nachts zelfs, om vervolgingen te voorkomen, onze katho lieke vaderen, tot Haar, die in Haar lieve lingsoord zoo goedgunstig zich toonde voor Hare vereerders, dat Zij niet zonder reden: «Onze Lieve Vrouw ter Nood» en «Troosteres der bedruckten» c'édr vooral genoemd werd. Ook dat mocht niet zóó blijvenhet stukje grond werd met hoornen beplant... men wilde het uitgraven en tot moeras maken... een schandpaal er bij oprichten etc. etc., om de gedachtenis aan Maria's oude bedevaartsplaats te vernietigen. Dat werd echter niet bereiktniet te vergeefs klonk het smeeklied 3) Verkrijght, o Maegt I door 't groot [vermogen By onzen Heer fyn Godtheit niet te willen dooghen Dat immermeer Dees socte plaetse voor onse gedachten Verdnystert wordt, Daer menigh siel hacr droeve klachten Heeft uytghestort, In 1902 kwam het Heilosch K. K. Kerk bestuur in bezit van de oude Maria-bede- vaartplaats en deed gedurende een paar jaar opgravingen, waarbij de oude Runxputte op Maandag 20 Maart 1905, in tegenwoordigheid van Paztoor Seuter, werd teruggevonden. Mgr. A. J, Callier, benoemd Bisschop van Haarlem, benoemde 28 Dec. 1905 een comité «om de oude devotie tot O L. Vr. ter Nood te verlevendigen en te verbreiden». Het ge nadeoord van Maria weid voortdurend, enkele malen door ruim duizend menschen legelflk, bezocht en nu wordt déér op dezelfde plaats, waar reeds in 1298 eene Mariakapel stond, Maandag a.s., 23 Aug., door Pastoor Seuter, krachtens Bisschoppelijke delegatie, eene kapel ter eere van O. L. Vrouw ter Nood ingewijd. Zij is als hulpkapel gebouwd op de gelegde fundamenten der eigenlijk bedoelde kapel, die, vólgens verklaring van den ontwerper, den Amsterdamiehen archi tect Jan Stuyt, lid van het Bisschoppelijk Comité, «een monument most worden ter gedachtecis aan de herstelde vereering van Onze Lieve Vrouw ter Nood». Dominus, qui incepit, ipse et perficiet d b. «de Heer, die het werk begon, Hy zal het zelf ook voltooien». Nederig rijst daar de Mariakapel voor onze oogen, doch de monumentale fundamenten zeggen luide, dat dadr nog geheel iets anders bedoeld wordt. Het Comité, hetwelk tot dien hulpbouw besloot, stelde zich voor, dat de devotie nu voor goed zou worden verlevendigd en uit gebreid. Maandag a.s. is het inderdaad een blijde dag voor de Nederlandsche Katholieken, vooral voor de bijzondere vereerders van Maria. v. d. L. Deze p.bdij genoot de genegenheid der Hollandsche graven, die bij hnn leven zich gaarne in de nabijheid ophielden en na hun dood meermalen daér, op hun verlangen, begraven werdeD. a) Cl. Bruin, Noord-Holl. Arkadia hl. 401. 3) Tesselecbade zou de dichteres wezen. Zij kwam in 1623 in Alkmaar wonen en speelde in de kerk het orgel, Nabü de Heiloërpoort, leest men «Tesselschade» op een net beerenhuis met koepel. Heeft zjj déér gewoond 4) Als lid van het Comité door Mgr. Callier benoemd bij schrijven van 28 Jan. 1908. Straatroof. Het in te Amsterdam voor ge val'en Vader had centen gebeurd en zus was met zes gulden uitgestuurd en een lommerdbrief je, om te gaan lossen, wat in tijden van nood bij „oome Jan" was gebracht. Vroolijk liep het kind wat ze kon, om maar gauw weer terug te zijn bij vader en moeder, met het begeerde goed. Op de Heerenmarkt spreekt haar een man aan. Hij vraagt bezorgd aan zus, of ze niet soms een gulden te weinig in haar portemonnaie heeft. Nee, meheer, zegt het kind verbaasd. En vriendelijker nog, wil hij het wel even voor haar nazien. Geef je portemonnaie maar even hier. In goed vertrouwen staat He naieve kleine haar schat af. Dan, na wat ijverig snuffelen, geeft hij het portemonnaietje weer met een: 't Is in orde hoor. Verheugd en dankbaar, spoedt zus zich nog meer. Totdat.... haar in de bank van leening een een bittere ontgoocheling wacht, als ze be merkt, dat er zich slechts één gulden meer in de beurs bevindt. Hevig ontsteld en snikkend holt ze naar huis. De ellendige straatroover was natuurlijk niet meer te zien. Als signalement kon zus opgeven „dat hij een krom been had." Gevangene ontvlucht. Da politiehonden van den rijksveldwachter Couwenbérg, in verband met de in- en uitbraak in de ge vangenis te 's-Hertogenbosch te werk ge steld, hebben, zoo meldt het „Hitisgez"., toch eenig Resultaat mogen bereiken. Ze hebben n.l. in het gras aan den voet van den vestingwal achter de gevangenis het touw ontdekt, waarmee de helpers van den verlosten boef over den muur geklommen zijn. Het touw is blijkbaar speciaal voor de nachtelijke expeditie klaar gemaakt en in zijn soort een kunststuk, met op afstan den van een kleinen meter stevige knoopen van een flinke vuist grootte, waarop de heeren bij hun klim- en daalpartij den voet konden zetten, zoodat zij zich (niet al te zeer behoefden in te spannen. Een der politiehonden dook in het water van de vestinggracht, waaruit men wil be sluiten, dat de heeren óf over het water ontkomen zijn, óf zich hier van den sleu tel der cachotten ontdaan hebben. Nog verneemt het ,,Huisgez.", dat een Oip| 7 Augustus j.k in Den Bosch ontslagen gevangene, die verdacht wordt in de bevrij ding van zijn confrater de hand te hebben gehad, en zijn broer, beiden te Amsterdam woonachtig, sedert Zaterdag jl. uit hun wo ning verdwenen zijn. Maar veel meer weet men op het oogenblik ook niet. De adjunct-inspecteur van het gevangenis wezen was Dinsdag uit 's-Gravenhage naar Den Bosch overgekomen, ten einde een per soonlijk onderzoek in te stellen in verband met de ontsnapping van B. Kapok te Johannesburg. Men raakt gewend aan ongewone natuurverschijnselen in dit jaar. Terwijl men uit de Vereenigde Staten nog altijd temperaturen van 110 en 112 graden Fahrenheit (in Kansas, Arken- sas, Missoeri en Nebraska) en vele sterf gevallen ten gevolge van de warmte meldt (11 alleen te St. Louis), komt uit Johannes burg bericht van een sneeuwstorm, zoo zwaar als men zich niet heugt, ooit aan den Rand beleefd te hebben. Het was vele jaren geleden sedert er ,in Johannesburg een vlok van sneeuw („kapok" zeggende Boeren) gevallen was. Dinsdag stond het verkeer te Johannesburg ten gevolge van de sneeuw bijna stjil, de telegraaf was ge stoord, de hoornen bezweken onder den; ongewonen last en op straat werd lustig gesneeuwbald. Do H. Vader heeft, gelijk men wett, van een rijken Amerikaan een auto ten ge schenke ontvangen. Zaterdag heeft Z. H. er voor de eerste maal mede in de tuinen van het Vatikaan gereden, met eene snelheid van twaalf mij len in het uur. Z. H. tie Paus betuigde, volgens de „Daily Mail," zijne voldoening over den proefrit en verklaarde, dat hij niet zou aarzelen nog meer van die toertjes te maken. De beweging tegen de veihoogiug van den bierprijs wint in Duitschland nog steeds veld. Ook irf Lubeck is in een groote volks vergadering besloten, alle bierhuizen, die den prijs opslaan, in den ban te doen. De drank. De melkrijder uit Aal«meer op Amsterdam had, naar het „Hdbi." meldt, uit de stad terugkeer.ende, zooveel sterken drank gebruikt, dat hij overleed zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Nieuwe vinding. In Du'tsehland zullen eerstdaags proeven worden genomen met een toestel om de stations aan te kondigen. Het wijst, korten tijd voor het binnenrijden van den trein in een station, dat station in duidelijk leesbaar schrift aan en indien het een overstapstation is ook de richtingen, die men van het station af kan inslaanb.v. Bitterfeld, overstappen in de richting De- litzsch-Dessau-Radegast. Het toestel, dat slechts de grootte van een sigarenkistje heeft kan gemakkelijk in ieder spoorwegrijtuig op gesteld worden. De toestellin worden door een geleiding die naar den bagagewagen voert, verbonden. Door sluiting van een contact woTden alle toestellen in werking gesteld en doen voor een kleine opening den eerstvolgenden sta tionsnaam verschijnen. Brand. Dinsdagochtend ia er brand uit gebroken in de stallen van het Koninklijk paleis te Belgrado. De brand ontstond door de onvoorzichtigheid van een paar chauf feurs. Het scheelde weinig of het paleis was mede door de vlammen aangetast. Door het krachtige optreden van de brandweer werd de brand beperkt. De schade wordt op dertig duizend dinar geschat. Verdronken. Dinsdagmiddag is te Zand- voort ter hoogte van paal 68, bij het ba den buiten de standplaatsen der badkoet sen, verdronken de vijftienjarige A. M. van Amsterdam. Drie met hem uit Amsterdam gekomen kameraden, waarvan er een goed zwemmen kan, hebben vruchteloos alle po gingen tot redding aangewend. Het lijk is nog niet gevonden. In de but van een bedelaar te Pitts burg heeft men voor f 300000 aan waarde ontdekt. Alle vaatwerk was met geldstukken gevuld. Ia het schamele vloerkleed waren bankbiljetten genaaid, De bedelaar bleek boven dien nog een f 60000 bij de banken te hebben gedeponeerd, aangezien hij voor deze geen plaats meer bad. De 80 jarige grjjsaard had dit vermogen met bedelen bjjeeu vergaard. Door den electrischen stroom gedood. Te Alginate is een electrische kabel van hooge spanning gebroken en in aanraking gekomen met een geleHdraad voor de ver lichting der stad. Bij het ongelnk zijn 10 personen door den stroom gedood en 20 andere meer of minder gewond. Zeldzaam spoorwegongeluk. Op bet terrein van de Imperiaal-gasmaatschappij te ScLöneborg is een ijzeren toren, op bet oogenblik dat een trein van den ringspoor voorbijreed, ingevallen. De stukken ijzer vielen op den trein neer en wonden een aantal reizigers. Een persoon werd zwaar, vier personen licht gewond. Geld gestolen uit een vreemdsoortige spaarpot. Maandag kwam de landbouwer P. v. W. te Beek by Priccenhage tot de voor hem onaangename ontdekking, dat nit zyn spaarpot een oude begrafenis hoed op den zolder opgeborgen, een niet gering be drag aan zilvergeld is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Gevaarlijke karnemelk. Men meldt aan de Tel. uit Grootebroek (N.-H.), dat daar eenige menschen vergiftigd zijn door het ge bruik van karnemelk. Om ze wat zoeter te makeD, was er iets aan toe gevoegd, waar- scbijnlijk saccharine. Plotseling overleden. Een 65 jarige dame nit Amsterdam, die in De Steeg gelogeerd had en weer naar huis terug zou keeren, zakte op het oogenblik, dat zij in den trein wilde stappen, ineen. Zij was onmiddeliyk een lijk. Verschrikkelijk onweer. Dinsdagavond heeft een verschrikkelijk onweer gewoed boven de Belgische Kempen dat verschil lende onheilen veroorzaakte. Te Eynthout by Gbeel zyn twee buizen afgebrand en twee menschen doodgeslagen. Ook in Meer hout werden twee woningen in brand ge stoken en vele telefoondraden en palen ver nield. Ook Leuven beeft eenige angstige uren beleefd. Op verschillende plaateen sloeg de bliksem in en doodde een 19 jarigen jongeling. Te Branden brandde een boeve af. Te Bierbeek werd een voerman in zyn kar dood geslagen. In Rotselaer werden vier buizen vernield. Uit vele andere plaatsen komen nog berichten over branden en ongelukken. De bedrieger bedrogen. Betreffende in een juweliersmagazyu aan den Strandbouie vard te Scheveningen gedane poging tot dit f stal van eene aanzienlijke waarde aan kostbaar- heden, welke niet dan door omstandigheden, onafhankelijk van den wil des daders, ver hinderd is, zijn de volgende bijzonderheden ons ter oore gekomen Dat de poging faalde, is daaraan toe te schryven, dat de dader, die zich in den avond vermoedelijk in 't magazijn had doen insluiten by bet uitklimmen uit een tuimel raam mistasten en in een uitstalkast viel. Het daardoor ontstane geraas werd dadeiyk gehoord door den particulieren nachtwaker, een gepens. agent van politie. Voor deze echter ter plaatse was, is het den dader toch gelukt uit het tuimelraam en vermoe deiyk over bet terras van de Kurzaal te ontsnappen. Bij onderzoek bleek, dat de ontvreemde koetbaarbeden geborgen waren in een cyti- bag, welke de dadei door den schrik heeft achtergelaten. Hy moet zich by zyn inbrekersweTk be diend hebben van een electrisch lantaarntje, een breekyzer en een schroevedraaier. De juwelier, die er goed ia afgekomen, behoudens eenige schade aan voorwerpen in de winkelkast, was niet tegen inbraak verzekerd. Ftegglo herrijst. Te Reggio spreken nu talrijke mooie flinkafgewerkte barakken, met een kruis er boven op, van 'de vrijgevigheid van den Paus, en van de katholieke wereld voor de slachtoffers van de aardbeving van December 1908. Mgr. Cottafari, door Pius X naar het too- neel van de verwoesting gezonden, leidt er met medewerking van graaf Zileri, het bouwen van kerken en barakken. Dank zij hunne activiteit, bezit Reggio reeds een hou ten kathedraal. De overheid heeft de ter reinen afgestaan noodig voor dezen weder opbouw, die met materiaal uit Engelanti aangevoerd, werd tot stand gebracht Mgr. Cottafari deelde de volgende bijzon derheden mede aan de „Corriere d'Italia". Op het terrein van dienzelfde „Jardin La- russa" heb ik weder den zetel opgericht van tie Katholieke Bank, die haar werkzaam heden weer heeft kunnen hervatten tot groot voordeel van den handel in de stad. Want slechts de Itaiiaansche bank is geopend, de benken van Sicilië en van 'Napels zijn geslo ten, terwijl aan onze bank de coöperatieve bank en de coöperatieve cassa werken. Wat den Paus het meeste aan 't hart ging was om met de meeste zorg te voor zien in de behoeften van de verwaarloosde kinderen. In dit opzicht is hij zeer vrijgevig geweest. Zoo is het instituut van de Voorzienigheid ook instituut Gaétan genoemd, voorzien van al het noodige om 70 -kinderen op te nemen 40 zullen er op kosten van den Paus worden opgeleid. Het is het eerste internaat, dat na de ramp in Calabrië wieder geopend is. Op het terrein, dat van regeeringswege ver strekt werd verrijst de school van de Liefde zusters. Zes groote luchtige paviljoenen, sier lijk doch streng van stijl, zijn opgericht in de volkrijke buurten van Santa Lucia en van Rosario. Aan deze scholen zijn ver schillende werkplaatsen verbonden, waar de kinderen uit het volk een handwerk kunnen leeren „Wij hebben ook moeten voorzien in de opvoeding van hen, die niet jong meer zijn. Op een der schoonste punten van de stad verheft zich hét paviljoen waar de priester- missionarissen worden opgeleid, die door de provincies reizen om het evangelie te verkondigen, en het geloof weder op te hef fen dat verzwakt is, of bedreigd wordt door de propaganda der protestanten. Zoo heeft de herleving in Reggio reeds heel wat practische resultaten opgeleverd. Alle inwoners zijn vol moed een veelbeloo- vend leven begonnen." Ontaarding. Wij lezen in eene Parijsche correspondentie Sedert eenige weken kent Parijs nu ook *yn vrouwelijke «apachen», de nachteiyke straatboeven en moordenaars. Op een der afgelegen avenues, by de vroegere noordehjke vestingwerken, waren 's nachts reeds her haalde malen revolverschoten gehoordeen maal was 'smorgens een bloedplas gevonden. De politie zocht yverig maar vond niets. Tot op een vroegen morgen een zwaar gewond werkman gevonden wordt, uitgeput van bloed verlies. Toen hij bij kwam, kon hy verhalen wat er gebeurd is. Vreedzaam in den nacht naar huis keerend, was hij door een troep vrouwen aangehouden en toen hy niet dade lijk zyn geld en zijn horloge wilde geven, hadden ze messen voor den dag gebaald, waren op hem aangevallen, hadden hem ver scheidene steken toegebracht en daarna be roofd. Drie der vrouwen zyn gevat en het bleken de laagste soort proatttuéas te zyn, de vrou wen, die gewoonlijk de gezellinnen en heel- sters, ook wel de slavinnen, der manneHjke «apaches» zyn. In een modernen emancipatie drang hadden ze maar liever zelf «de han den aan het werk geslagen» I Hevige stormen. Ia Brescia heeft een hevige storm gewoed. De hal voor lucht schepen en vliegmachines is' geheel ver nield, Het peisoneel kon zich ternauwer nood redden. De vliegmachine van den ltaliaanschen luitenant Calderara is totaal verbrijzeld. Ook van de Fransche kusten worden er hevige stormen gemeld, waarbij verscheidene schepen moeten zijn vergaan. Draadlooze telefonie. De Eransche luitenants Jeance en Colin hebben proeven genomen met de door hen uitgevonden toe stellen voor draadlooze telefonie. Het succes overtrof aller verwachting. Met 't grootste gemak kondan tusschen Toulon en Port Vendres, een afstand van 250 kilometers, gesprekken gevoerd worden. Vliegen. Van al de vliegers, die op 't oogenblik in Reims hun proeftochten maken, munt de ons welbekende Lefebvre uit. Hy startte weer zonder valblok en steeg direct tot op een hoogte van dertig voet. De vlie ger scheen de hindernissen opietteiyk te zoeken. Hy vloog over telegraafdraden, vlak langs 't publiek en dan weer hoog in de lucht. Na vyftien minuten landde bij op dezelfde plaats vanwaar hy was weggevlogen. Telegraafkantoor te Nieuwediep. De directeur generaal der posterijen en telegra phic maakt bekend, dat het Rijkstelegraaf- kantoor te Nieuwediep op Zondag 29 dezer des avonds zal z'yn opengesteld van 7 tot lOnur. Bulten de oevers. De Indus is buiten hare oevers getreden en verwoest dageiyks vele huizen, hutten en tempels. De stad Dera Ghazi Kban loopt gevaar geheel vernield te worden. Brand te Rljsbergen. Men seint nit Zondert In het naburige Rijsbergen heeft Donder dagnacht een noodlottige brand gewoed, wel ke helaas twee slachtoffers heeft geëischt. Omstreeks 12 uur werden de inwoners ge wekt door brandgeroep. De brand bleek te woeden in de woning van hef bejaarde echtpaar Lambertus Backx, veehandelaar en bierhuishouder. In korten tijd was de woning in asch gelegd, zonder dat men Ier in slagen kon de bewoners te redden. De geheel ver koolde lijken van het bejaarde lechtpaar vond men in de woning: tie blinde 80-jarige vrouw; in de bedstede, den 70-jarigen man, die klaarblijkelijk door de rook en vlammen overvallen was voor hij zich en zijn vrouw kon redden voor het bed. Te 's-Hertogenbosch werd Woensdag nacht om elf uur brand ontdekt in het pak huis van de firma Wed. J. J. Gostelie, ta bak- en sigarenfabriek, Markt C 462. In dat pakhuis worden beneden geborgen pak ken tabak en op de zolders pakkisten en andere voor het bedrijf benoodigde hout waren.' Waar genoemd pakhuis direct helend wordt door de fabriek eener- en door een goederenmagazijn van den heer Jansen an derzijds (aan de andere zijden staat het vrij,) liet de brand, die er in de daarin geborgen stoffen gereed voedsel vond, zich eerst ern stig aanzien, zóó dat uit de aangrenzende! woningen de kinderen reeds werden verwij derd. De brandweer, dadelijk op 't appèl, belette dat het "vuur zich bedenkelijk kon uitbreiden. Om twaalf uur was dan ook alle gevaar geweken en konden de spuiten, opj één na, inrukken. Het pakhuis was toen, wat men noemt, uitgebrand. De schade is door assurantie gedekt. Verdronken. Donderdagavond is in de Gouwe te Waddinxveen het 8-jarig doch tertje vdn v. D'. verdronken. De familie v. D. was aldaar nog slechts enkele dagen woonachtig,. v j,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 5