R. Katli- Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. """feuilleton. Aïda. No. 68. Woensdag 25 Augustus 1909. Breukelen. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Buitenland. 3a" Jaargang V- ELFT. uur H. Mia voor de TargetJ voor Antoon Kramer 'b midd. I1/, 21/, uur Vespers ter eere van Maria. Vj uur H. Mie voor jne, ala lid der Weatl. H. Mis voor Joanna ina Vervoort. 1/j uur H. Mie voor u Margaretba Schaper. 71/» uur Jaargetij an en echtg. Geertje g. 71/, uur H. Mia rl. leden van de Br. trans. '/2 uur H. Mia voor jaan, 71/J uur H. Mia voor W. Steph. Korff en ïur H. Mia voor den em Gaal en overl. tam. lacramenten voorzien: van Jan Wijnanta j van v. d. Laan. en Petrus Bierman en Engel Hendrikz. atechismus. Missen en 'a middaga m te biechten. IENIE. 1/J uur H. Mia voor ïur Hoogmis voor de Olof—Schaperna de is 2'/, uur Vespers. schopp9.Jke kerk. 8 uur H. Mia tot A uur H. Mia voor rjlje Terra, i'/i uur H. Mis voor s lid der Weatl. Pfoc. 81/J uur H. Mis ia Al, hvr. van Hen- g. 8l/j uur H. Mia ca van Gelderen en onds 7'/i uur Lof. 81/, uur H. Mis voor en echtgenoote. 8 uur H. Mis tot uur H. Mia tot an 4—8 uur biechth. Sacramenten voorzien: Brecbtje Breeuwer Maria Waijper, wed. Dom. en Martinus de Wit. Vrijdag en Zaterdag, RVEER. den H. Joachim, Vader org. te 71/s en 10 unr Sa beide H.H. Missen cte voor de Kathedraal, tech.3 uur Vespers, de H. Mia. den H. Barthoiomeus, devotie, te 8 unr gez. ur de H Mia. rg. 8 uur ges. H. Mia )f ter eere van hst H. g te 8 uur de H. Mir. da van 6-8 nur gele* hten. Zaterdag 's midd. 12 ZIJPE. uur H. Mia tot zekere Hoogmis voor de uur Lof met Rozenh. voor Joës Strooper en B. voor Cornelia Hoedjes aar. ia voor Cornelia van voor Matthias Blaauw, voor Nicolaaa Blaauw, erl. familie, voor Arie Schouten, zijn er en Nicolaas Schouten. ^GEN. nur H. Mis91/s uur 21/s uur Vespers. 9 uur gez. Maandstond niua Kroone. g. 8 nur goz. H. Mia. onds 7 uur Lof. Ie 7 uur Lof en Rozen- JKE STAND. 23 Juli—5 Aug, Blia Petronella, d. van Maria de Wit. Pe- noek en Elisabeth Wit, de Groot en Catbarina Jacobus Johannes Johannes Frauclacus de Maria de Lange. van Jacobus de Wit mpen. eertrulda V estering, 22 Adrianus Ooraelis Oud geest. ug. Wilhelmus Maria, d. A. M. Groen. 15 a, d. van C. Goeman en ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS i 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUEEAUBreedsiraat 45, tegenover de B. E. Eerk, to Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 eent. Elke regel meer6 Keolames per regel Kleine advertenties van 1- -30 woorden, bij vooruitbet. 15 25 Het is niet de eerste maal dat in de pers over het district Breukelen strijd gevoerd wordt. De lezers zullen zich nog herinneren hoe vóór een tiental jaren Breukelen steeds het terrein was, waar katholieken en anti-revolutionairen elkander bij Kamerverkiezingen bestreden. De katholieken hebben er van alle partijen de meeste kiezers, doch de A. R. wilden er van een kath. kandi daat nooit weten. Totdat de katholieken besloten het district om des lieven vredes willen en om het voor de rechterzijde te behouden, maar aan de A. R. af te staan. Evenals ze bij de jongste verkiezing te Enschedé gedaan hebben. Dat afstaan van Enschedé heeft bij vele katholieken eenigen wrevel gewekt. De loyauteit waarmede wij steeds de A. R. kandidaten steunen, wordt het bleek daar duidelijk door de A. R. niet in gelijke mate betracht. Nu het zittend lid voor Breukelen tot minister van Koloniën benoemd werd en dientengevolge in Breukelen eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben, wierp het Centrum" het denkbeeld op om er een katholiek te doen kiezen. Dat denkbeeld vindt instemming bij een groot deel der kath. pers. De „Maasbode" ontraadt het. De „Standaard" wil het aan de kiezers van Breukelen overlaten. Maar de A. R. „Stichtsche Courant" komt er tegen op en zegt dat het een vast A. R. district is. Zij zal er in geen geval toe mede werken om de zetel van Breukelen door een katholiek te doen bezetten. Het „Centrum" dient haar op de volgende wijze van antwoord Ondanks de pertinente verklaring' van de „Stichtsche Courant", dat zij er in geen ge val toe zal medewerken, om den zetel van Breukelen door een katholiek te doen be zetten, geven wij de hoop niet op, dat on ze bondgenooten ten slotte van een andere en betere gedachte zullen blijk geven. Laat men wiel bedenken, dat men door een onverzoenlijke houding gevaarlijk spel zou spelen, een spel, dat niet slechts in Breukelen, maar ook in andere districten ongewenschte gevolgen zou kunnen hebben. Laten wij het met een enkel woord zeg gen: Wet is in 't belang der samenwerking in 't algemeen, dat Breukelen thans aan de katholieken kome. De anti-revolutionnairen zullen ons niet verdenken, dat wij voor de eischen dier samenwerking, geen oog hebben, dat het al gemeen welzijn daarbij door ons zou wor den voorbijgezien, of dat wij te veel op het voordeel onzer eigen partij zouden letten. Niet eens, maar bij herhaling hebben wij tegen den niet onduidelijk uitgesproken wensch' van een groot aantal onzer naaste geestverwanten, in, het stellen van antirevo- lutionnaire cantidaten bepleit in districten, Aug. 8 Oastricum 1, Kluft on A. Bak en E. Veld. 16) „Bij het heilig bloed der Verlossers, mijne eerwaardige vaders! Zullen wij ge bogen, <Jat ,eene jonge Christin onder de sagen dier ellendige ongeloovigen vallen! Jerechtige Hemel! Ik zal het nooit ge- oogen, en al moest ik het met de dood ekoopen, zal ik beproeven haar te redden". „Haar redden?" zeide een der geeste- 'i en; „Maar daartoe is een wonderwerk noodig. Zijt gij dan vergeten, mijn zoon, a wij alleen tot uitoefening van ons si ig dienstwerk, het loskoopen der ge hangene, ^ot het binnenland mogen door dringen „Welnu, Eerwaarde Vader, Ood zal ons a wonderwerk verteenen, of ik zal ster- dern<>W-ant dezen avond vang ik de on gelijk™ om faiY 6n' weet het' in der~ uiteinde S 'Sleden zijn .er slechts twee «.tanden: wels,agen of de dqod.„ de o-pps-tlra,S lieerde dezelfde boot, die weder n 'J 3311 boorcl gebracht had, .weder „aar de stad. Een weinig te waar de katholieken verreweg het sterkste contingent vormen. Wij |hebben idit ook jarenlang gedaan, voor Breukelen. En bij de jongste algemeene verkiezin gen werd in ons blad het denkbeeld geop perd ditmaal in Enschedé met een anti-revo- lutionnair luit te komen, een denkbeeld, waar over wij openlijk en niet openlijk menige opmerking hebben moeten hooren, maar dat wij niet nalieten met warmte te verdedigen. Aan de loyale houding der Roomsche kie zers had men te danken, dat de zetel voor de Rechterzijde gewonnen werd. En niet slechts werd op deze wijze Ensche dé veroverd, maar het is voor niemand een geheim, dat voor vele andere districten vol maakt hetzelfde geldt. Nu zullen de katholieken zeker in de toe komst ieven zeer tot het brengen van offers bereid zijn. Van hen is niet te verwachten, dat zij jacht zulten gaan maken op anti revolutionaire of christelijk-historische zetels. In zelfbeheersching en beleid gaven zij het mag zonder overdrijving worden gezegd steeds het goede voorbeeld. Maar goede samenwerking eischt, wil zij duurzaam blijven, goed beleid over en weer! Er zijn grenzen aan alles, ook aan de po litieke offervaardigheid. En nu hebben de anti-revolutionairen, het in de hand, te toonen; dat zij op hunne beurt bereid zijn, een blijk van onbaatzuch tigheid te geven, hetwelk tevens een blijk zal wezen van wijs beleid. Zij (hebben het in de hand, te toonen, dat zij de zoo dikwerf bewezen offervaardigheid der katholieken op prijs stellen. En last not least zij zijn thans le vens in de gelegenheid; het zwijgen op te leggen aan een zekeren wrevel, welke zich het valt niet te ontkennen onder een deel der katholieken over te groot geachte toeschietelijkheid onzerzijds is gaan open baren. De „Stichtsche Courant" kan met deze laatste omstandigheid niet onbekend zijn, en wij verwachten nu van haar en van hare politieke vrienden een daad van wijsheid, een daad van loyauteit, die vruchtbaar zal zijn voor de toekomst en moeilijkheden zal afweren, die zich wellicht bij een volgende stembus zouden kunnen voordoen. Door inu terstond, bij eerste stemming, een katholieken candidaat te stelten, zal de sa menwerking Kvorden bevestigd en verstevigd, en zulks niet slechts in Breukelen. Er staat hier meer op het spel', dan de winst of verlies van één enkelen zetel. Ging (hjet alleen daarom wij zouden de zaak lichter kunnen opnemen. Maar het goed vertrouwen, de hartelijkheid om nog te zwijgen van (h'et recht welke tot de onmisbare elementen eener duurzame samenwerking behooren, zijn bij deze ver kiezing gemoeid. En dat vertrouwen en die hartelijkheid het worde niet ais dreigement gezegd, maar als vaststaand feit geconstateerd zouden schade lijden, wanneer men thans van de zijde onzer bondgenooten persé den katho liek zou willen weren. stapte de ridder met twee getrouwe mak kers te Algiers aan wak „Wie daar?" riep de schildwacht, toen hij de boot de baai zag naderen. „Frankrijk!" antwoordde eene sterke en rustige stem. En de schildwacht, die de boot herkend had als bij het schip behoorende waarmede de Fransche geestelijken te Algiers waren aangekomen, meende Idat de sloep een dezer goede religeusen van wal kwam halen, en ging bedaard'zijnen weg- Nauwelijks had de ridder met zijne wa penbroeders een der talrijke voetpaden in geslagen, die van de plaats waar zij aan \yal gestapt waren, landwaarts voeren of de boot keerde ijlings naar het schip terug. Thans was er voor den onversaagden ridder aan geen terugkeeren meer te den ken, maar moest hij zijn gewaagd plan tot eiken prijs volvoeren. „Voorwaarts, mijne dapperen!" riep de aanvoerder van de kleine bende; al moge het gevaar ons bedreigen, bedenken wij, dat eer en roem ons loon zullen zijn!" „Ja, voorwaarts!" hernamen de drie stemmen. "God en Frankrijk! Voorwaarts!" XIII. HET DOODVONNIS. Nauwelijks waren de Bairam-feesten met In Enschede om nog even dit district te noemen zijn de katholieken vijfmaal sterker Idan de anti-revolutionairen, maar heb ben zij desniettemin bij de generale stem bus uit vrije beweging en ter wille van het algemeen belang een anti-revolutionair bij teerste stemming gecandideerd en gekozen'. Zou bet dan te veel gevergd zijn van de anti-revoitotionairen te Breukelen half zoo sterk als de katholieken Idat zij', na twaalf jaren den zetel te hebben bezet, thans een katholiek hielpen verkiezen? De „Stichtsche Cit." repliceert: Wij herhalen dat wij niet geneigd zijn, dien zetel prijs te geven. Mocht onverhoopt bij herstemming tusschen een liberaal en een katholiek het district verloren gaan, het geen wij volstrekt niet onmogelijk ach ten, dan komt zulks niet v-oor onze ver antwoording, maar voor rekening van de Katholieken, met name van de redactie van het „Centrum", die thans zich aanstelt als of er in Juni j.h tusschen de Christelijke partijen nooit eenige overeenkomst was ge troffen. Nog eens, wij houden ons en wij houden ook de Katholieken aan het getroffen ac- coord. Onzerzijds wordt natuurlijk een candidaat gesteld. En wij zullen alle geoorloofde mid delen aanwenden hem gekozen te krijgen. Wij gelooven niet dat er veel antirev. kie zers 'in het district zijn, die er anders over denken. Intusschen heeft de R. K. Centrale Kiesvereeniging in het district Breukelen vergaderd en voorloopta besloten tot het stellen van een kathofek kandidaat. Wordt vuii A. R. zijde Ook eon kan didaat gesteld, de ondubbelzinnige verklaring van de „St. Crtgeeft het antwoord dan zal zeer waarschijnlijk het district Breukelen, een van de sterkste christelijke districten, voor de Rechterzijde verloren gaan. ITALIË. Jubilé van Z. H. den Paus. Op 16 November a.B. zal, zooals men weet, het zilveren Bieschop»jubilé van Z, H. Pang Pius X gevierd worden. De H. Vader werd op 16 Nov. 1884 bisschop gewijd te Rome in de kerk van den H. Apollinarie. Ren aanzienlek getal pelgrims wordt bij deze gelegenheid in de Eeuwige Stad verwacht, o.a. een zeer groote pelgrimstocht nlt Frankrijk. Het bezoek van den Tsaar. Er is sprake geweest van het afkondigen van een algemeene staking als protest tegen het be zoek van den Tsaar. By referendum is die staking echter verworpen. Van 30 leden van den raad der nationale arbeidefederatie heb ben 22 geantwoord. Een verklaarde zich voor de algemeene staking. Een tweede verklaarde zich voor de algemeene staking met uitzon dering van de publieke dienaten. De twintig anderen hebben tegen de staking gestemd, drie met de beperking dat er gestaakt zou worden in de plaatsen die de Tsaar bezoeken zonsondergang geëindigd, of de bloeddor stige menigte eischte met ongeduld de terechtstelling der gevangene. De aanvoerder en de ouderlingen van den stam in eene tent vergaderd, raad pleegden onder elkander welke doodstraf men Aida zou doen ondergaan. Een der aanwezigen, een grijsaard, wiens overtui gende woorden altijd veel ingang vonden, zeide het volgende: „Haroun-Ben-Ismaël heeft aan het va derland edele en belangrijke diensten be wezen. Zijn naam wordt terecht onder ons in gezegend aandenken gehouden, en uit aanmerking zijner deugden, en van zijn naam, behoort onze raad te bepalen dat de veroordeelde aanspraak zal kunnen ma ken op verschooning en toegevendheid. Hoe zwaar zij ook misdreven hebbe, kan de dochter van eeii Koning der Zee toch geen onteerende doodstraf ondergaan. Men late haar dus den roem, dat zij-zelve zich het ongelukkig leven beneme, en dat de verachtelijke beul niet in aanraking kome met het bloed van een onzer helden. Laat ons haar de schande besparen, doch haar evenwel de tuchting doen ondergaan die zij verdiend heeft. Zoo zal ons gematigd vonnis aan de wereld leeren, dat de zonen Allah's, ofschoon zij nooit de misdaad on- zou. Van 17 vakverbonden hebben 12 geant woord ea wel alle in afwijzenden sin. Van de 57 kamera van arbeid hebben 27 aan het referendum deelgenomen negentien daarvan hebban tegen de staking gestemd. De algemeene staking is dus met groote meerderheid verworpen. De mogelijkheid ia intusschen niet uitge sloten, dat het tot andere betoogingen tegen het bezoek van den Tsaar zal komen. Men zal zich herinneren, dat bet bezoek van den Tsaar ook vroeger reeds beraamd was, maar werd uitgesteld juist met 't oog op de ge vreesde batoogingen. TURKIJE. De mogendheden. In hun jongste nota raden de vier beschermende mogendheden Turkije aaD, om zfch, wat de Macedonische kwestie betreft, tot de zes mogenheden te wenden, die het verdrag van Berlijn onder teekenden. Het is niet de eerste maal, dat van Fransche zijde 't voorstel gedaan wordt, cm ook Duitschland en Oostenrijk aan de beraadslagingen, betreffende de Turksche kwesties, te doen deelnemen. Meermalen hebben beide regseringen echter te kennen gegeven, dat zij zulks niet wenschen, maar alleen slappen zullen deen, wanneer de vrede dreigt verstoord te worden. Een Interview, dat de correspondent van de «Daily Telegraph* dezer dagen met een hooggeplaatst persoon in Conetantinopel had, geeft tamelijk goed te verstaan, dat de hou ding van Turkije in de Kretenzer kwestie zjn verzet tegen de wenschen der mo gendheden toe te Bchrjven is aan de hoop, dat tusschen de beschermende mogend heden aan den eenen kant, Duitschland en Oostenrijk anderzijds, geschillen zouden ont staan, en dat de laatstgenoemde mogendhe den zich aan TurkJe's zijde zouden scharen.. De zegsman laat duidelijk genoeg door schemeren, dat zulke geschillen in werkelijk heid reeds bestonden, en dat Duitschland en Oostenrijk sympathiseerden met Turkije. Toch moet men hel betwijfelen, of men den stap, die Oostenrijk op verzoek van Griekenland in Conetantinopel deed, als een ondersteuning van Turkije,s actie tegen de wenschen dar vier mogendheden moet be schouwen. Trouwens men moet niet vergeten, dat Oostenrijk als nabuur, 't volste recht en ook de verplichting heeft, om voor zjn belangen op te komen. Vooral daarom zou het niemand verwonderen, als Oostenrijk zich in de beraadslagingen over de oplossing der Oostersche kwesties mengt. Duitschland heeft er echter geen enkele reden toe. Het boycot. De maatregelen der regeering tegen het boycot schijnen niet veel te baten. Volgens berichten nit Saloniki en Smirna neemt het boycot tegen Gri8ksche waren met den dag toe. De Grieksche scheepvaart maatschappijen hebben den dienst op Saloniki geschorst De Grieksche gezant heeft zich opnieuw met vertoogen tot den minister van buiten landsche zaken gewend. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Oostenrljk-Hongarlje en Engeland. Er is reeds meer dan eens de aandacht geves gestraft laten, desniettemin nimmer den 'lande bewezen diensten vergeten." Op deze woorden volgde eene eerbiedige stilte. Het volk verwachtte een ijzing, wekkend bloedbad, en toen zij bemerkten dat hun dit niet zou gegeven worden, wefd het ontevreden en onstuimig; ofschoon het zijn misnoegen niet durfde doen blijken. De grijsaard hervatte het woord. „Men brenge de gevangene hier!" zeide hij. Een gevoel van haat, gemengd met eene onwillekeurige bewondering, ontstond onder de menigte op A'da's verschijnen. Van haren sluijer ontdaan en met een eenvou dig wit kleed aan, stond de teedere jonge maagd daar, drukte een kruisbeeld aan hare borst en ontleende aan haar verlan gen om den marteldood te sterven, een buitengemeenen moed, „Hebt gij dan", sprak de grijsaard, „de deugden en onderrichtingen uws vaders vergeten? Sinds wanneer miskent de spruit van den trotschen palmboom zijne edele afkomst om zich gelijk te stellen met de distels, verachtelijke distels aan den weg? Is Allah dan. niet meer de Ood uwer va deren, dat gij een anderen Ood durft aanbidden?" „De Ood dien ik aanbid", antwoordde tigd op een streven tot toenadering tusschen Oostenrijk Hongarije en Engeland, een op merkelijk verschijnsel na de verwjdering tusschen beide landen tjjdens de Oostersche crisis. De harteljke telegrammen, gewisseld tusschen koning Eduard en Frans Jozef en de niet minder hartelijke heildronk van koning Eduard bj gelegenheid van Frans Jozefs geboortedag waren in de laatste dagen bemoedigende verschijnselen, waarbij zich nog een opmerkeljk artikel van het officieuze Fremdenblatt kwam voegen. Thans heeft zich weer een nieuw feit voorgedaan, dat er op wijst dat de verhouding tot Engeland beter is geworden. Aehrenthal, de minister van buitenlandsche zaken, de man die voor den Bosnischen staatsgreep verantwoordelijk Is, heeft den erfelijken graventitel gekregen. Dat plan bestond reeds lang. Maar de uitvoering er van is opgeschort, om zekere gevoeligheden in 't buitenland, met name in Engeland, te ontzien. Er is mee gewacht tot een tijdstip zou zjn aangebroken, waarop een dergelyke onderscheiding van Aehrenthal en een erkenning van zjn verdiensten geen ergernis meer zou geven. Uit het feit, dat die openlijke huldiging van Aehrenthal'* verdiensten thans heeft plaats gehad, mag worden afgeleid, dat men te Weenen geen reden meer meent te hebben voor bezorgd heid dat een dergelijke huldiging de EDgelsche politieke kringen zou kwetsen. Het is o. a. de Times correspondent te Mariënbad, die wyst op de beteekenis, welke na al wat voorafgegaan is, aan de onderscheiding van Aehrenthal moet gehecht worden. Na de jongste Times artikelen over de Oostersche crisis, waaruit eveneens een zekere toenade ring sprak, verdient die Times-correspondentie de aandacht, te meer daar de betrokken correspondent mag geacht worden de meening te vertolken van koning Eduard'* omgeving. Zoo vermeerderen zich dus de teekenen, die duiden op een verbetering van de betrek kingen tusschen Engeland en de Donau- monarchie en 't zal wellicht niet lang meer duren of de oude hartelijkheid is weer van weerskanten ten volle hersteld. VENEZUELA. Pletrl. Het »Mémoral Diplomatique* schrijft over den nieuw benoemden minister van buitenlandsche zaken van Venezuela, generaal Pietri, die van Fransche origine en dokter van de Farijsche geneeskundige faculteit is, het volgende. •Generaal Fietri is een van de bekwaamste staatslieden en een van de sympathiekste persoonlijkheden van Venezuela. Onverzoen- ljk tegenstander van Castro, werd hj door den dictator gevangen genomen en gedu rende vier jaren opgesloten in een kerker met boeien aan de voeten. Hjj was reeds eenmaal minister van financiën, vervolgens van buitenlandsche zaken geweest onder het bewind van Orespo en daarna gezant te Parijs, Madrid en Rome. Generaal Fietri heeft zijn ztudiën vol bracht te Montpellier en te Parijs. HJ was een intiem vriend van Gambetta en heeft de beste betrekkingen onderhouden met de belangrijkste persoonlykheden van de Fran] eche Repubükeinsche partij. Aida op vasten toon, „is de eenige Ood des heelals. Oij allen, die mij thans hoort, erkent zijne macht, looft! „De dood! De dood aan de godslaster aarster!" riep het volk. „Verbreek dat kruisteeken, dat uw leven niet kan behouden, vertrap het met den' voet of gij zult sterven!" zeide de grijsaard. Doch met een hemelsdhen glimlach om de lippen antwoordde de veroordeelde inet kalmen moed: „Gezegend zij 'het oogenblik, dat gij eene ziel door den marteldood gezuiverd, naar haren Ood heen zendt. Die dood, waar mede gij mij bedreigt, vrees ik niet!...." „Zie hier, schuldig en rampzalig kind," hernam de rechter, „neem dezen ring aan, zuig het vocht op dat hij bevat, en bedank onze goedertierenheid, want in plaats van eene wreede en onteerende doodstraf, ver schaft u dit vergif een plotselingen en smarteloozen dood, dien wij u in onze goedgunstigheid toe staan." „Nooit, nooit!" kreet Aida en vertrapte met den voet den ring en het moordend gif dat hij bevatte. (Wordt vervolgd). -y ïiiifn

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1