Binnenland. Uit de Zaans Gemengd Niet .wetsontwerp, is het beginsel van 'den per soonlijken dienstplicht verworpen, met 3 te- g(en; 2 stemmen en 1 onthouding- Met 4 te gen 2 stemmen werd voorts aangenomen om de getalsterkte der lichting jaarlijksBdoor een wet te laten vaststellen.; ITALIË. De ramp van Messina. Dezer dagen zal door den H. Vader een staat van verant woording worden openbaar gemaakt van het gebruik, dat hij gemaakt heeft van het geld, hem door de Katholieken van de heele we reld toegezonden voor de slachtoffers van de aardbeving in Sicilië en Calabrië. Het totaal der ontvangsten heeft meer dan8 millioen lires beloopen, waarvan 3 millioen gebruikt zijn voor den herbouw of de restauratie van kerken; 2 millioen voor het onderhoud van weezen en het overige voor het bouwen van barakken, hulpmid delen, enzs Bovendien heeft de Paus uit zijn parti culiere geldmiddelen een millioen gegeven voor het bouwen van seminaris» SPANJE. De „reactie" I De liberale bladen be ginnen weer vol te komen over Barcelona, het Spaansche anarchisten- en anti-clerica- lennest. Toen de juistheid niet te ontkennen viel van de plundering der kloosters en de schan delijke tafreelen die daarbij zijn afgespeeld h et schenden van lijken en het vermoor den van kloosterzusters en priesters —zwe gen de liberale bladen in zeven talen. Ze hadden eerst hemel en aarde bewogen om het bewijs te pogen te leveren dat die gruwelen niet waar zouden zijn. Doch zelfs foto's waren ervan, en daar kon men niet tegen ontkennen. Intusschen, bleef elke afkeuring van het schandelijk gedrag der anticlericale leiders achter. Men zeide zelfs, dat het „wel eenigs zins te begrijpen" viel, dat de goede Barce- loniërs (of hoe ze heeten mogen in 't Spaansch) na al de „verdrukking" die ze van de clericalen te verduren hadden gehad, zoo even uit den band sprongen. Maar nu dan een poosje er over heen is gegaan, nu begint men uit een ander vaatje te tappen. De Spaansche overheid doet nu gerech tigheid en zet een paar van Idie booswichten in de gevangenis, anderen zijn met den dood gestraft. Men zou zeggen; dat kan wel niet anders, en zelfs begrijpen we niet, waarom men niet liever véél meer van dat canaille voorgoed heeft opgeruimd! Doch deze gerechtigheid, en het beteuge lend optreden der Spaansche regeering heet nu in alle liberale bladen (en de „neutrale" broeders knippen 't natuurlijk na): „woe den van de conservatief-clericale reactie!" Wat blieft u? De „Kolnische", de groote maconnieke yoorlichter onzer liberale pers, heeft een brief van haren correspondent te Barcelona over dat „schandelijk en terroriseerend op treden der clericalen" ontvangen, en de heele liberale pers drukt dien brief gretig over, Daar ziet men duidelijk in, hoe die „cle ricalen" hun woede koelen aan onschuldige en onnoozele revolutionairen en anarchis ten Voor kennis van de taktiek der anti-cleri- cale pers in zake Spanje» Weer izijn er berichten van overwin ning der Spanjaarden in 't Moorenland. Da gelijks wordt er gevochten» RUSLAND. Naar de „Times" uit Petersburg ver neemt, maakt daar de cholera nog gemid deld 25 slachtoffers per dag. Van 't jaar zijn er reeds 5769 personen aan gestorven, van wie 88 pCt. tot den werkenden stand behooren. De inenting ter voorbehoeding is op 53,162 inwoners verricht. Van die inge- ënten hebben er slechts twaalf de ziekte gekregen, en van die twaalf zijn er acht genezen, j DENEMARKEN. De Noordpool. Het begint er voor onsen vriend Dr. Cook niet zoo heel pleizierig uit te zien. Zijn rede van Dinsdagavond moet in het Aatdrijkskundig Genootschap te Kopenhagen de geleerden niet hebben bevredigd, zoo zeggen de berichtgevers al kreeg Cook de groote gouden medaille. Dr. Cook schijnt dat zelf ook wel in te zien, want volgens de „Patriote" heeft hij naar Brussel geseind om te vertellen, dat hij dadelijk naar Amerika zal oversteken. Waarschijnlijk om Peary te woord te staan wiens reis naar en bereiken van de Pool méér geloof ondervindt dan Cook's verhaal. Peary zelf, die van Cook's verhaal gehoord heeft, seinde aan „Reuter" uit Indian Har bour een draadbericht, om het verhaal van Cook tegen te spreken Peary zou van de Eskimo's die Cook vergezelden vernomen hebben dat deze niet verder naar het Noorden is doorgedrongen dan zoolang hij land in zicht kon houden, en dat hij duseen wetenschappelijke flesschentrekker moet worden genoemd. Voor Cook wordt dat een alleronaange naamste positie. Een bericht uit Kopenhagen meldt dan ook dat Cook aan kapitein Sverdrup ver zocht heeft, een schip uit te rusten, waar mede Sverdrup zou kunnen vertrekken om op Cape York de twee Eskimo's te zoeken, die Cook naar de Noordpool vergezelden, om die zoo spoedig mogelijk naar New-York te brengen, Over de Drankwet Naar aanleiding van wat in de verslagen der inspecteurs betref fende de werking der Drankwet wordt mede gedeeld, maakt De Nederlander eenige op merkingen. De inspecteurs zijn van oordeel, dat te ifjner tijd de wet op enkele punten moet worden herxien, maar loven de wer king der wet in het algemeen. De Nederlan der haalt uit die verslagen een en ander aan en xegt Het blijkt alzoo opnieuw, dat de wet in de practijk een heilzame werking oefent. De bedillers van voorheen komen hoe lan ger hoe meer in hun dorperljjke bedilzucht tentoon te staan. Een waarschuwing 1 Vanwege het de partement van Justitie wordt bekend gemaakt dat degenen, in het bijzonder vrouwen, in wier voornemen het mocht liggen Mormoon te worden of die reeds Mormoon geworden zijn. hetzij zij al dan niet voornemens zijn zich in Amerika te gaan vestigen, desge- wenscht omtrent de secte der Mormonen inlichtingen kunnen bekomen van,de direc teur van het Rijksbureau ter bestriding van den handel in vrcuwen en meisjes te Am sterdam, hoofdcommissariaat van politie aldaar. St. Ct. Generaal Botha in ons land. Donder dagmiddag met den sneltrein van één uur kwam uit Den Haag te Leeuwarden aan Ge neraal Louis Botha, eerste minister der Transvaalkolonie vergezeld van zijn secreta ris dr. Bok. Generaal Botha beeft zijn intrek genomen in »De Nieuwe Doelen." De hedoeling is Friesch fokvee op te koo pen voor Transvaal. Middenstandsbeweging. In da maand November zal te Parijs een congres worden gehouden van de Asscciation de Défese des Classes Moyennes. Onze landgenoot dr. Nou wens van de orde der Norbertijnen te Hees wijk, is uitgenoodigd om daar te spreken over de organisatie van den middenstand in Nederland en heeft deze uitnoodiging zegt bet Hbld. aangenomen. Het congres voor Hulsindustrie. In 't Concertgebouw te Amsterdam werd het congres voor Huisindus'rie gehouden, dat werd bijgewoond door Z E. minister Talma en gepresideerd door Mgr. dr. W. H. Nolens lid van de Tweede Kamer. Sluiting Staten-Generaal. De tegenwoor dige zitting der Staten Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 18 September 1909 des namiddags te 3 uur. Opening Staten-Generaal. Thans is of ficieel vastgesteld dat de Koningin de Staten- generaal niet persoonlijk zal openen. Een agrarische wet. Een wetsontwerp is ingediend houdende bepalingen tot wering der >Amerikaaniche Kruisbessenmeeldauw*, een besmettelijke ziekte die de bessenteelt bedreigt. Voorgesteld wordt, voorloopig de grenzen voor Duitsche aalbessen- en kruis- bessenstruiken te sluiten. De practische anarchist. De rechtbank te Haarlem deed uitspraak inzake de drie beklaagden, beschuldigd dat ze op 23 Maart 11. te Zaandam het hoekje >De practische anarchist* verspreid hebben, alzoo een ge schrift waarin tot het plegen van strafbare handelingen wordt opgeruid. De drie beklaagden werden echter door de rechtbank allen vrijgesproken. Majoor Colijn. Te Hoofddorp (Haarlem mermeer) loopt het gerucht, zegt het L. D. dat by de ouders van het nieuwgekozen Kamerlid Kapitein Colijn, bericht is ontvan gen, dat bij in Iodië schipbreuk zou hebben geleden. Te 's-Gravenhage is echter bericht ont vangen, dat de heer Colijn, die als commis saris voor het Indische Gouvernement voor de Buitenbezittingen waarschijnlijk op reis naar Timor was, bij de schipbreuk is gered. Afgesteld. Het Dagelijksch bestuur der S. D. A. P. heeft besloten de kiesrechtmee ting van 49 September niet te doen door gaan. Hiermee is niets verloren. Plaatselijk Nieuws. ALKMAAR, 8 September 1909. Maria vereenlglng. Ledenvergadering op 9 Sept. Voor eene zomervergadering was de opkomst tamelijk groot. Waarschijnlijk had den we dat aan de agenda te danken, die het spreken van den WelEerw. Pater van Erp had aangekondigd. De gebeele lezing getuigde van waardeering der vronw in het algemeen en van haar werken in de drank bestrijding in het bijzonder zonder de woor den van lof te herhalen, willen we toch een kort begrip der lezing geven. De goede zijde der emancipatie der vrouw ligt hierin, dat de vrouw de norden van de tijd niet alleen keot en beweent, maar bestrijdt in groote hervormingen werkte de vrouw steeds mee. Zien we niet Maria naast den Christus en verrijzen niet naast hervormers als HieroDymus en Dominicus de gestalten Theresia, Maria de Chantal en Catharina van Signa Zoolang de vrouw den strijd aanbindt tegen de alcohol, zal de drankbestrijding vooruit gaan. Nóg zeggen velen Waartoe die drukte 1 Wat haalt die drukte uit Spreker antwoordde hieroplo. wordt er minder gedronkeD, dat kon Schiedam getui gen 2o. zijn er minder dronkaards 3o. wordt er in het Zuiden minder gedronken en is de criminaliteit geringerzoo is 3/t van het aantal studenten geheelonthouder. Wat raadt Renan om de menechen te verderven Bedwelmt den mensch met alco hol en opnim. En wat zegt Gladstone De alcohol is verderfelijker dan pest en hongersnood, omdat de alcohol zeker werkt, altijd en overal. Nadat de presidente den spreker had bedankt worden tot afgevaardigden voor de alg. verg. van den Mariabond gekozen de dames M. Kenter—van Baar en G, Mtthren. Na de installatie van enkele nieuwe leden werd de vergadering met het gewone gebed gesloten. Tot Deken der Orde van Advocaten, is benoemd Mr. W. F. A. van der Hoeven in plaats van Mr. N. H. de Lange, die be dankt heeft. Aardige reclame. De beer Kaa(j is on vermoeid in het bedenken van middelen om de aandacht te trekken op zich zeiven en op zijn sigaren» Weer heeft hij blijkens achterstaande ad vertentie een prijsraadsel aangeboden, waar van de goede oplossers een kistje van fijne békende merken kunnen winnen. Loterij. Je hoorde er zoo wat niets van dan dit alleen, dat het doorging. Nu het gaat dan ook goed door ook. Wij werden in de gelegenheid gesteld verschillende fraaie prijzen te zien, welke de Alkmaarsche R. K. Drankbestrijders vereenigingen de volgen de week gaan verloten. Zondag 19 Sept. a.s. wordt eerst blijkens achterstaande advertentie tentoonstelling ge houden van de prijzen in het lokaal van den heer Mooij, Koorstraat. Maandag 20 Sept. te 5 uiur trekking der prijswinners in het openbaar, 't Is den moeite wel waard een kijkje te nemen enhet mag alles gezien worden» Vrijdagavond geraakte in de Boterstraat Mej. D., dienstbode van den heer Kosters, uit de Huigbrouwerstraat door aanrijding met haar been onder de zwaarbeladen slee- perswagen van gebr. Zwerver. Ernstig ge wond wendi zij bij den heer Kuhne binnen gedragen, waarna zij naar het gasthuis is vervoerd» Naar men ons mededeelt, is het been niet gebroken, doch wel zwaar gekneust. Verkeer gestremd. Donderdagmiddag kon de stoomtram Alkmaar-Haarlem een paar diensten niet volbrengen, doordat de tram, die alhier om 4 uur moet arriveeren, te Castricum bij bet passeeren der spoorbaan uit de rails geraakte en van de tram, die vanuit Alkmaar om 4.25 vertrekt te Limmen de machine defect raakte. Dat menige pas sagier hiervan nadeel ondervond, laat zich begrfjpen. Tot tfjdelijk leeraar in de oude talen aan het gymnasium alhier, is benoemd de heer C. W. Kringe, te Groningen. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer H, A. Maas, op Zondag 12 Sept. a.s. van 21/, tot 41/j uur, in den Stadshout. Programma El Capitan Marscb, van Sousa. Concert Ouverture, vsn Laboiy. Rumaaisches Liebesleben, Walser van Ieanovici. Yenise la Belle, Fantaisie Italienne van Pivet, Pauze. Dultschland en China, Marsch van Lakiln. 6. a. Vfja Lied a. d. Operette >Die lustige Wittwe', van Léhar. b. Hiawatha Indian Intermezzo, van Moret. 7. Operetten-Potpourri, van Jos. Kessels. 8. Finale. 5. Raad HEILOO. Vergadering van den dezer gemeente. Aanwezig alle leden. Voorzitter Jhr. N. van Foreest, burge meester, opent de vergadering, waarna de beëediging en installatie plaats heeft van het herkozen lid, den heer H. Mulder en het nieuwgekozen lid, den heer Maas Geesteranus. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekenrd. De gemeenterekening over 1908 gaf aan een ontvangst van f 21151.18s, een uitgave van f 22443.42s. Zjj werd goedgekeurd na gunstig advies van de commissie van onder zoek de heeren Mulder, Frans en Bakker. De voorzitter merkte op, dat het tekort een gevolg was van de verbetering der be staande en den aanleg van nienwe wegen. De begrooting van het volgend jaar werd vastgesteld tot een bedrag van f 21325 87. Een verzoek des heeren Slot en Hoogland om de Jan Mazelaan te verbeteren, werd in handen gesteld van B. en W. Hierna ging de Raad over in geheime zitting ter behandeling van de aanslagen voor het supeletoir kohier van den hoofde lijken omslag, dienst 1909. Vervolgens na gewone rondvraag sluiting. BEEMSTER. Uitslag loting voor de Nationale Militie. r Piet Joh. Posthuma I.g. 2 Johannes Ant. Schaft. 3 Jan Laan. I.g. 4 Gerrit Met. 5 Gerrit Rudolf Brand. 6 Ariën Dikstaal. 7 Mattheus Reuzenaar. 8 Theodoras P. de Wit. 9 Petras Groot. I.g. 10 Cornelis A. v. Diepen 11 Jan Bakker. 12 Simon Klok. 13 Lourens van de Nes. 14 Pieter Marees. 13 Gerrit Eijssen. 16 Klaas de Graaf. 17 Elbertus Joh. v. d. Bos 18 Jacobus Lour. Droog. 19 Johannes Marrees. 20 Jan Doets. 21 Jacob Klaver, br. d 23 Cornelis H. Kluun, b.d 24 Dirk Brak. 25 Cornelis Pauw. br. d. 26 Hendrik Taman. i.g. 27 Will m Wolft. br. d. 28 Jacobus N. de Koning 29 Pieter Dinkla. 30 Sijmon Houtman. 31 Cornelis Tambach. 32 Cornelis Vink. 33 Johannes N. de Wolf. 34 Dirk Schoenmaker. 35 Johannes Bakker. 36 Willem Tromp. 37 Johannes Stokman, i.g. 38 Pieter Visser. I.g. 39 Hendrik Duijn. br. d. 40 Nicolaas Baars. br. d. 41 Jan Al. 42 Hendrik Vendel. 43 Dirk Zijp. 22 Paulus de Haan. i.g. LANGENDIJK. Tot wethouder der ge meente Zuid-Scharwoude is herbenoemd de heer 'Jb. Greidanus, idie deze benoeming' aan nam. Adressen van ide vereeniging tot het litaire te Helder en van ide afd. Noord-Hol- stichten van een algemeen Tehuis voor mi- land van Idën Bond van gemeente-ambtena ren werden ter zijde gelegd. Een adres van de afdeeling Heerhugowaard en Omstreken van den Bonden van Ned. Onderwijzers, om uitbreiding van het herhalingsonderwijs en betere aansluiting van dit onderwijs, aan het dagschoolonderwijs zal worden behan deld nadat 'de R, K. school te Noordschar- woude zal zijn geopend. Te Noordscharwoude is tot wethouder gekozen de heer C» Slotemaker. Aan de Langedijker Winkeliers en Vak vereeniging werd een subsidie van f 5 verleend voor den te houden cursus in boekhouden. Tot amb tenaar ter secretarie werd gekozen de heer O. Bax. Te Oudkarspel zal met October be gonnen worden met het geven van herha- lings-onderwijs. Tot onderwijzeres is be noemd mejuffrouw A» Kuijper en tot onder wijzers de heeren A. J. Vos van Zon en W;. C. Speets. Een adres van Ide afd. van de Bond van Ned. Onderwijzers werd aangehou den, totdat advies zal ingewonnen zijn bij het hoofd Ider school» In de gehouden raadsvergadering te Broek op Langendijk werden 2e adressen van de afd. Heerhugowaard en omstreken van den B. v. N, O. tot aanstelling van schoolartsen en uitbreiding en betere aanslui ting van het herhalingsonderwijs van de hand geweizen. In beginsel werd besloten tot den bouw van een nieuw raadhuis met onderwijzerswoning. HEER-HUGOWAARD. Dinsdag 7 Septem ber vergaderde de raad dezer gemeente. Tegenwoordig alle leden. De beëediging van' de herkozen Raadsle den, n.m. de heeren P, Wonder en D. de Boer., en gelukwenscht werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. De voorzitter gaf uitleg van schilders rekening. Ingekomen was een schrijven der Rijks ontvanger te Schermerhorn, berichtende dat door hem is uitbetaald aan de gemeente ontvanger de som f 103.62. Alsmede schrijven van den heer C. van Twuiver onderwijzer alhier, waarbij hij over legd een staat van dienst» Word voor kennisgeving aangenomen. Alsmede adres van den Bond van Ned. Onderwijzers afdeeling Heerhugowaard en Omstreken, waar in wordt verzocht het her halingsonderwijs meer dienstbaar te maken aan het gewone onderwijs, om niet alleen de hoofden der schooien te belasten, doch ook het onderwijzend personeel. De heer de Boer wenscht het artikel vakken te be perken. Na eenige discussie werd besloten, dat de voprzitter er over zal spreken met de Hoofden der school, alsmede adres Mili tair Tehuis te den Helder verzoekende om subsidie» Na jeenige discussie weid besloten met algemeene stemmen behalve die van den heer van der Oord, die het onnoodig vond, om jaarlijks 10 gulden te geven tot weder opzegging. Een schrijven van den heerA. Kwantis dat hij hier heeft opgericht een boekhandel rich bij voorkomende gelegenhe den beleefd aanbevelend werd voor kennis geving aangenomen. Ook een schrijven van Dr. Post omtrent de afwijzing van zijn al eerder gedaan verzoek om een bergplaats voor brandstoffen, werd voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten in zake het verkenen van Vrijstelling van de verplichting tot het geven van vrije en orde oefenin gen in de gymnastiek aan de openbare lagere scholen» Op voorstel van den voorzitter zal bij Ged. Staten vrijstelling worden aangevraagd. Rapport gezondheidcommissie inzake de West Friesche waterleidingverzekering. De voorzitter stelt voor de circulaire rond te laten gaan, daar zij te uitgebreid is om hier voor te lezen, doch merkt op dat de Waard niet is opgenomen. De voorloopige gemeente begrooting voor 1910 sluit op een bedrag van f 24677,54 in ontvangst en uitgaaf en een post voor on voorziene uitgaven van f 1064,80, Daar de rondvraag niets opleverde werd de openbare vergadering gesloten en in ge heime zitting overgegaan tot behandeling van het suppletoir kohier. LIMMEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 7 S-pt. 1909. Afwezig de heer A. de Groot. Na de opening installatie, eedsaflegging van de her kozen leden, de heeren Kleef en Valkering, en gelnkwenech door den voorzitter. De heeren Vis, Valkering en Kleef werden aan gewezen om de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden, heeren Kuys en Pepping, na te zien, welke in orde werden bevonden en tot toelating werd besloten. Bepaald werd, dat de heer Pepping aftreedt in 1911 en de heer Kuijs in 1913 Alsnu was aan de orde eenige ingekomen stukken van Ged. Staten a. om niet over te gaan tot de afkondiging van de gewijzigde politie verordening, wat betreft de melkvoor ziening b. in te honden een post van f 20 als zijnde te veel genoten Rijksvergoeding over 1906 betreffende het L. O. wegens vacaturen c. advies van den districts school opziener, inhoudende, dat Ged. Staten alleen om dringende redenen ontheffing verleenen van vrije en ordeoefeningen d. een schrij ven van de gemeente Beverwijk, waarin werd medegedeeld, dat het gemeentebestuur zich niet gerechtigd acht om over gelden van het Burgerlijk Armbestuur dier gemeente te beschikken, ten behoeve van den armlastige J Zonneveld, wien ten vorige jare in de gemeente Limmen een ongeluk is overkomen. De voorzitter deelt mede, dat in deze advies werd ingewonnen by- en verkregen van Ged. Staten, hetwelk inhield, dat de gemeente Naar gissing- zullen 80 k opening der school als leer] worden toegelaten» Limmen voor de kosten dient op te komen. Nadat hiertegen bezwaren waren geopperd en desnoods eene procedure af te wachten, werd aan den voorzitter opgedragen om met de Overste van het St. Elisabeth gesticht besprekingen te houden. De voorloop'ge gemeente rekening over 1908 sluit met een batig saldo van f 379.78'/j commissie rapporteur C. Vis. Vaststelling der rekening van het Burgerlijk Armbestuurhet kassaldo van bet vorige jaar ia teruggegaan van f SöSö.ll'/j op f 2942 37. De gemeente begrooting pver 1910 wyat in ontvangst aan f 12095.67 en in nitgaaf f 11995 67. De commissie, welke tot bet nazien dier begrooting werd benoemd, bestaat uit de heeren Kleef, de Jong en Kooy. Nadat by de rondvraag door den heer de Jong op de wegen werd gewezen, en voordat de Raad in geheime zitting ging om een zestiental reclames betreffende den H. O. te behandelen (op de meeste waarvan afwijzend werd beschikt), werd den heer Breedveld door den voorzitter namens de gemeente dank gebracht voor al hetgeen hij èn als raadslid èa als wethouder in het belang der gemeente heeft gedaan, waarna door den heer Breedveld wederkeerig dank werd ge bracht voor het vertrouwen, hetwelk de gemeentenaren al die jaren in hem hadden gesteld. De mazelen heerschen hier geducht, sommige klassen der openb. school zyn bijna ontvolkt. Gelukkig is de ziekte, mits de noodige voorzichtigheid in acht genomen wordt, van vry onschuldigen aard. HEEMSKERK. Den 8 September is de telephoon in werking gesteld en zyn de diensturen bepaald op werkdagen v.m. van 9 tot 10 n.m. van 12 tot 1, van 2 tot 3 en van 6 tot 7 Op Zon- en Feestdagen v.m. van 8 tot 9. ZIJPE. Vergadering op Dinsdag 7 Sept. 1909, Afwezig de heeren Groot en Mann, de laatste wegens ongesteldheid. Na opening is aan de orde beëediging nieuw benoemde raadsleden, zynde de heeren Fransen, Jimmink en Kreyger. Nadat deze plechtigheid was afgeloopen, werden de no- tnlen gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde is benoeming 2e wethouder, aftredende de heer de Moor. Met algemeene stemmen herbenoemd. B. en W. stellen voor om een gedeelte van de begraafplaats, zijnde ongeveer 230 graven, niet meer te verhuren, waardoor men meer ruimte zal krygen en de graven dan niet zoo dicht op elkander zyn. Na eenige discusslën werd met algemeene stemmen het voorstel aangenomen. De directeur van de begraafplaats stelde den raad voor om de belooning van den doodgraver te veranderen, en wel voor 't begraven van een kind beneden 1 jaar 75 ct., van 1 tot 16 jaar f 1.50, van 16 en daarboven f 2. Ook de belooning van het luiden van 30 op 50 ct. te brengen. Met algemeene stemmen werd deze wijziging aan genomen. Naar aanleiding daarvan stellen B. en W. voor de kosten van begraven iets te ver- hoogen en wel: voor kinderen beneden 1 jaar f 125, van 1 tot beneden 12 jaar f 2.50, van 12 tot beneden 16 jaar f 3 en van 16 en daarboven f 5. Zulks met 1/,1. te verhoogen indien den grond 2 cM. diep bevroren is. Een suppl. begrooting, dienst 1909, groot f 2300 in uitgaaf, kon gedekt worden u t het saldo 1908. Deze uitgaven waren gekomen door f 800 tarief raadhuis, f 950 koBten liggers der wegen, f 550 storting n aandeel Noorder Stoomtram Maatschappy. Wordt aaDgeboden de begrooting 1910, waarvan aan ieder raadslid een exemplaar wordt aangeboden, om thuis na te zien. Op 't request der Holl. Maatschappij van Landbouw afd. Zijpe, om weder f 20 sub «idie tot dekking der koeten voor de te houden paardenmarkten, werd gunstig be schikt. Evenzoo op het verzoek van de Harmoniekapel te Oudesluie, om iu 1910 weder op de jaariy'ksche subsidie te kunnen rekenen. De rondvraag niets meer opleverende sluit de voorz. de vergadering. PURMEREND. Zondag 12 September vertrekt van hier per extra boot ide processie naar Ide Runxputte te Heilo. In de Dinsdagavond te Purmerend ge houden raadsverg. vroeg de heer Lankelma den burgemeester inlichtingen, of reeds maatregelen genomen waren voor deze ge meente betreffende de cholera, meer spe ciaal voor de van Rottendam en andere besmette plaatsen komende schepen. De voorzitter verklaarde, dat van de sche pen, die Maas- of ander water als drink water medevoeren uit besmette plaatsen, dit water wordt ontsmet, waarna de schippers van zuiver water alhier worden voorzien. Voorts zijn door hem de meest uitgebreide maatregelen genomen, waarvan het toezicht door hem is opgedragen aan een daarmede speciaal belasten ambtenaar. De heer Oud, wethouder, bracht den bur- gemeester hulde voor de flinke maatregelen |wdai01^aa8i!atgew. Aand. Aaha Serda»8 Tot onderwyzers aan geil Cuhuu°tag' de gemeentescholen no. 6 en no. 7 zijn be noemd de heeren A. J. Veurman te Njj- kerkJ. Smit te Leiden en J. Hoekstra te Anna Paulowna. ASSENDELFT. By Kon. benoemd tot burgemeester de heer K. de Bo8r Czn. WORMERVEER Alhier geval van kramp, gepaard m braking voorgedaan by een wachting van het geneeskun is zyn vaartuig onmiddeiyk waking gesteld. KOOG a/d. ZAAN. 't Is 2 feest. In de eerste plaats h Zaansch Turnfeest alhier plaats ongeveer 600 turnsters en deelgenomen, waardoor de bel reeds groot is. Ten tweede ruime schoolplein een Floralia plaats van de vereeniging 01 welke des middags wordt opg muziek van de Harmonie terwyi ten slotte des avonds oi van af 't station een verrassir voor en ook door bovengenoen vereeniging, voor de behaaldi 29 Aug. aan het Tolhuis bij op 30 Aug. op het concours t De gemeente is voor een ij zeker te klein. J.l. Woensdagmorgen werkman aan de cacaofabriek den heer M. Kamphuis alhier bekneld tusechen een paar wal! 3 vingers werden verpletterd. ZAANDAM. Het aangppler gedeelte der Voorzaan blijft vc halzen zijn aantrekkingskrach niettegenstaande het geheele prikkeldraad is afgezet» Eergistermiddag zakte zelfs ei je tot over haar knieën in Ue za .Welwillende omwonenden hebb eenige emmers water afgespo Een prettige thuiskomst voor f Donderdagmiddag ongevc viel het zesjarig zoontje van der temaker, wonende Spuithuisstee ongeluk te water in het havt de fabriek van den heer We: Door zuiging der boot kwa{ 11a ongeveer tien minuten in de dwenen geweest te zijn, w__. kon woeden opgehaald. Niettegenstaande men een ha de voorschriften tot redding va gen toepaste, bleken de levensg geweken. Door den Raad te Westzaar houder herkozen de heer G Do Cholera en hare best De burgemeester ven Rolterd dat er zich geen nieuwe gevallen 1 hebben voorgedaan. In de barakk zich thans 16 patienteif; de t( een is minder goed, van 2 bevnl de overige goed. De personen iif rijn allen gezond. Tot dusver overledeD. Van |die 9 lijders, welke zich i Amsterdamsche i Opgave ons verstrekt door 1 Firma MULDER Q Alkmaar, Dijk 14. Purmerend, KI Staatsleeningen. 3 "/o Ned. Werk. Schuld 5 fl s i B I il/z» S r S n Bulgarije Tabak Hongarije Gondl. Oostenrijk Jan./JuU Portugal Tab. Rusland 1906 Id. Rothschild 1889 ld. Hope Co. 'wang Dombrowa Turkije Goudl. 1890 Mexico Blnnenl, Brazilië Fund. Loan ®p°°rwe2leenlngon. I "OU. IJl. Spwg. Mij. Aand. hef. Comm. I Comm. Atchison Denver Erie Kansas City Id. Missouri Onfarlo Rock Island South. Pacific South. Railw. Union Pacific Wabash a^au Weei>en. Aand I 4 /o Wladikawkas Sp, Diversen. k-Offim Car Foundry L oleels US P Cobar Aand' iComnkl. petr, Mi. «oeara Enim J' Pai«mb. Koei 8 Sept 9 94% 94 97%e - 96 97 97 - 87I1/l6 87 87»% 95 90 495/S - 118 47s/s 35% 47% 72% 4*7/b 47% 38"/m 126% 3°9/l6 197% 21% 121% door hem genomen» DEN HELDER. pr *2- -mm. Peru Dell Mij. fc- if-A fe^a» ^h. TEXEL. De heer Godfried, onderwjjiM met verplichte hoofdakte te Den Burg, is ter beschikking van den Gouverneur-Generaal gesteld, om benoemd te worden als onder wijzer in Ned.-Indië. Het plan bestaat de R. Kath, school te openen 1 April 1910* /o Amsterdam 85'_ «7| HÓ 46' 341 47 72 41' 47l 381 I25 305 195 201 123J 92?t 100.— I Rotterds ^l^djk l86o Rusland 1866 Prolongatie^^ 68 78Vi 77% 178 903 452 190 166% 7% 2I7/l6 8% 3315/l6 225 74 I06 45734 53% 245 78 4°7X IO8Ï/4 x>/t 667, 77' 777 178*/ 9IO Z2I 45 2H 1898/ 1638/ 14315 67/ 2I5/ 34 Vi 76 Z08B/J 462 1 54% 247% 788n 409 r49% lS/„

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2