Binnenland. Plaatselijk Nieuws. deelde mede, dat Ledebur volmacht tot veranderen had gegeven. Ja, zei deze, maar niet in den zin der woorden. Men weet, dat Bebel zei, dat hij bij een derde lezing voor zou gestemd hebben. In den loop van zijn rede zei Ledebur nog, dat het een utopie was te meenen, dat het tucBchen sociaal democraten en liberalen tot eenigerlei verbond kon komen. Een motie, waarin deze meeniDg werd uitgesproken, werd evenwel verworpen. De familieband is er nog RUSLAND. Rusland's invloed in Mandsjoerlje. De correspondent van de «Daily Mail» te Petersburg meldt san zjjn blad, dat Iswolsby bij zijn terugkomst waarschijnlijk een belang rijken diplomatieken stap by Japan zal doen, omdat men in de officieels Russische wereld van meening is, dat de Chineesch Japansche overeenkomsten betreffende Korea'en Mand •joerije de belangen van Rusland in die streken ernstig bedreigen. Het is eveneens Z9sr waarschijnlijk, dat de garnizoenen aan de grenzen van Mand- •joerije en Mongolië in verband hiermede zullen worden versterkt. De nieuwe tijdrekening. Het voorstel van het lid van den Rijksdag Andrejewski over de invoering vau de nieuwe tijdrekening in Rusland zal, zooals de Peterb. Ztg.< meldt, in een der eerstvolgende zittingen van den Rijksdag worden behandeld. Het voorstel van Andrejewski heeft in de beide wetgevende Kamera veel bijval gevonden en de spoedige invoering is zoo goed als gegarandeerd. De eerste minister Slolypin staat zeer welwillend tegenover het onderwerp, bet initiatief tot invoering hebben graaf Witte en de af ge vaardigde Jermolow op z ch genomen. De industrieeleD, hoofdzakelijk de Polen, beloven al het mogelijke te doeo, om voor de invoering der nieuwe tijdrekening propa ganda te maken. Ook van deskundige zijde wordt er op gewezen, dat de spoedige door voering in het belang der bulteDlandsche beirekkingen zeer gewenscht is. De vooruit zichten cp een gunstig resultaat zyn te meer gestegen, nu Andrejewski weer voor drie jaar tot lid van den Rijksdag is gekozen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer verga derde Donderdag te ls/4 uur. Nsdat de geloofsbrieven onderzocht en goedgekeurd waren werdt tot toelating van den heer van Manen, benoemd lid voor Ede, beslotc-n, De heer van Manen legt de eeden af in handen des voorzitters, waarop deze een woord van gelukwenach laat volgen. De nieuwe afgevaardigde nam daarna zitting. Dankbetuiging van H. M. de Konin gin. Ingekomen is een schrijven van H. M. de Koningin, waarin H. M. de Kamer Haar diepgevoelden dank betuigd voor de toege zonden gelukwenschea bij de geboorte van Prinses Juliana, en waarin de hartgrondige wensch wordt gekoesterd, dat door de opvoe ding der Prinses haar leven ten zegen voor het vaderland moge zijn. Aan de orde-stelling Mijnwet—van Kol. De voorzitter stelt voor Vrijdagmorgen 11 uur de mijnwet—ran Kol te behandelen. Na eenige discussie wordt met 40 tegen 31 Btemmen het voorstel verworpen. Ni ets gebeurd. De Javapost deelt mee dat Z. D. H. de Bisschop van Batavia weer in de Minahassa geweest is en dat er weer niets is gebeurd. Wat zegt de ex-assistent res:dent Jelgersma hiervan, en de protest anlsche zendelingen, die in hun verbeelding de Minahassa in vuur en vlam zagen staan zoodra een bisschop er den voet sou zstien Gevaarlijk verschijnsel. Van Buitenzorg kreeg het Ind. Nieuws v. d, Dag een aller zonderlingst bericht Er zouden daar een viertal Chineezen van Bandoeng, leden der aldaar gevestigde ver- eeniging Siang Hoei verschenen zijn, die rond gingen in de Ohineesche kampen, teneinde op daartoe bestemde lijsten de Chineezen zich te laten uitspreken over de vraagof zij onderdanen wilden zijn van den Keizer van China of van de Koningin van Holland. Naar de berichtgever mededeelde, werd aan de menschen verteld dat dit geschiedde op last van den Chineeeehen gezant in Den Haag, die wilde weten «hoeveel trouwe Ohi neesche onderdanen de Keizer van China in Iudië bezat». Grondwerkersstaking. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R Ct. Zooals voorspeld werd, zijn Donderdag morgen de katholieke grondwerkers niet aan den arbeid gegaan. Hun wil was goed, maar zij durfden niet. De vereeniging Helpt elkander had hare maatregelen zoo genomen (een harer leden was lid geworden van St. Leonar- dus), dat zij volkomen op de hoogte was van den gang van zaken, en Donderdagmor gen voor de woningen van alle werkwilligen sterke posten van stakers waren geplaatst. Onder deze omstandigheden moet het ergste gevreesd worden. Naar de heer W de Viugt, voorzitter van de algemeene patroonsvereeniging in de bouwvakken, ons mededeelde, wordt nog al leen met de uitsluiting gewacht, om aan de commissie van bemiddeling uit de burgerij gelegenheid te geven, althans te beproeven wat zij kan. Maar gezien de houding van grondwerkerspatroone en arbeiders, wordt hiervan weinig resultaat verwacht. Wordt de uitsluiting een feit, dan is het H'et onmogelijk, dat ook de timmerlieden daarbjj worden betrokken, zpodat wellicht in de bouwvakken een conflict op groote schaal aanstaande is. Naar wij voorts vernemen, waren heden reeds een 30tal timmerlieden werkloos ten gevolge van de grondwerkersatakklng men verwacht, dat dit cijfer tegen het einde der week tot 50 a 60 zal klimmen. Benoemingen. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Zevenbergen, J. C. Bemer, thans ontvanger bij dat dienstvak te Hoorn Tot ontvanger der registratie en domei nen te Schagen, J. C. Verhoeff, thans ont. vanger bij dat dienstvak te Texel. Hofbericht. Naar wij uit goede bron vernemen zal bet Hof niet voor half Decem ber naar den Haag vertrekken. H. M. de Koningin-Moeder zal den 20«ten September voor eenige dagen op bet Loo arriveeren, teneinde H. M. de Koningin gezelschap te houden tijdens de afwezigheid van Z. K. H. Prins Hendrik. Men meldt ons verder, dat de Prins ook aanwezig zal zijn bij de plechtige vaandel uitreiking in bet kamp te Milligen en dat H. M. de Koningin voor prinses Juliana een wagen laat vervaardigen, waarin een kacheltje, een paar stoelen en waarin tevens plaats is voor deu kinderwagen. Op deze manier wil men bereiken, dat de prinses ook 's winters van de buitenlucht kan genieten zonder aan de gevolgen van het weer bloot te staan. Gouverneur van Curasao. Bij Konink lijk besluit is aan den heer jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, onder daDkbetui ging voor de dieneten, door bem aan den lande bewezen, op zijn verzoek, eervol ont slag verleeDd als gouverneur van CurEQao, Als zondanig is benoemd de herrmr. Th I. A. Nujjers, onder-voorz!tter van den raad van bestuur en prccureur generaal bi] bet Hof van Justitie in die kolonie. Haagsche Katholiekendag Maandag 27 September a.s. wordt te 's Graveohage de derde Diocesane Katholiekendag in bet Bis dom Haarlem gehouden. Ieder, wien dit eenigszins mogelijk is, beioeke dien dag te 's Gravenhage de vergaderingen. Toegang» bewijzen zijn verkrijgbaar bij den Secretaris van het Uitvoerend Comité, den beer F. van der Steen, Frarq ris Valentijnstraat 203 te Gravenhage. Onkunde of haat. Ter jaarlijfcsche ver gadering van ide Evangelische Maatschappij kan de Roomsche Kerk maar niet met rust gelaten worden,: Deze keer vergaderde de maatschappij te Hoorn. Dr. Haverka'mp, een Nijmeegsch predi kant, sprak er een rede uit, God betere 't' nog wel in een godsdienstoefening, waar in o.m. het volgende werd gezegd (wij citeeren naar een verslag in de „N. R. Ct.") „Spreker noemt het een lafhartigheid van den tegenwoordigen tijd, wanneer men door valschen schijn en menschènvrees niet durft belijden in een R.-jK. omgeving het Protestantisme. Tegen de R.-K. Kerk moe ten we het altijd opnemen, omdat, vooral in den laatsten tijd, bovenal die kerk voor ons staatkundig en zedelijk leven een ge vaar moet worden geacht. „Dit gevaar schuilt niet in de macht, die zij haar priesters toekent, in het voldoende achten, gebeden in de kerk te prevelen, in het aan den priester toegekende recht om den zonden te vergeven, maar spreekt men van gevaar, dan is het vooral omdat de R.-K. Kerk haar arbeid niet beperkt tot het kerkelijk leven, doch door allerlei we- reldsche middelen (ook door geld) haar macht ook uitbreidt buiten die perken. Om dat ze wil wezen een staatkundige macht, omdat ze invloed oefent op het huiselijk, maatschappelijk en staatkundig levenomdat die kerk wel in soljijni d'e liefde predikt, doch in waarheid hef zaad strooit, waardoor verdeeldheid wordt geoogst" Men ziet het, aan onbekookte beschul digingen en lasterlijke voorstellingen, die duizendmaal weerlegd zijn, ontbreekt het ook thans niet. Telken reize komt men met dezelfde af gezaagde aantijgingen voor het voetlicht. Het beste antwoord, dat men erop ge ven kan is, zonder vreeze, zoowel in onze organisaties, in ons sociaal leven, als in pnze huisgezinnen, onze Roomsche begin selen belijden en toepassen. Dan zal men zien, dat de Kerk niet in s c h ij n de liefde predikt en dat het zaad der verdeeldheid niet door haar gezaaid wordtr ALKMAAR, 18 September 1909. Vergadering van den Gemeenteraad van Alkmaar, op Woensdag 15 Sept. 1909 's avonds 8 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: de Burgemeester. De notulen worden goedgekeurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld: a. Dat is ingekomen: een adres, den 11 September 11. ontvangen van W. Spierings te Bergen c.s. alle eierenhandelaren, hou dende het verzoek de eierenmarkt te ver plaatsen van de Koornbeurs naar het Hof plein. Het adres voor kennisgeving aangenomen en besloten eerst het resultaat van de proef neming af te wachten. b. Alsvoren, drie brieven van de heeren Pels, van Buijsen en Thomson, houdende bericht, dat zij de benoeming tot lid der commissie van toezicht op de handelsdag school aannemen,- Voor kennisgeving aangenomen. c. Een adres (ongezegeld) van J. C. van der Meulen c.s., houdende het verzoek om plaatsing van een straatlantaarn hoek Ken- nemerstraatweg en Nieuwpoortslaan. Zal door den voorzitter in de commissie ter sprake gebracht worden. d. Een adres dd. 14 September 11. (on- geteekend) van het bestuur van d.e afd. Alk maar van den Bond van Nederlandsche On derwijzers om wijziging te brengen in de verordening tot regeling der jaarwedden van onderwijzers, met betrekking tot de perio dieke verhoogingen en de tegemoetkoming in woninghuur. Gesteld in handen van B. en W. om ad vies en raad. e. Een schrijven dd1. heden van Mej. A. W. Boeles, houdende dankbetuiging voor ha re benoeming tot onderwijzeres aan den handelsavondcursus voor handels- en kan toorbedienden, cursus 1909/19010. Voor kennisgeving aangenomen. Benoeming d i-r e c t e u r H an d e 1 s- dagschool. Op de aanbeveling zijn geplaatst de hee ren A. Versteege, leeraar aan de openbare Handelsschool te Groningen en A. Meester, tijdelijk leeraar in wiskunde aan de H. B. S,: mfejt 3 j. cursus te Amsterdam. De heer Fortuin meent verplicht te zijn op te merken dat het gelukkig mag heeten dat de heer Versteege als No. 1 door dr. Fockens is aanbevolen. Onder diens leiding zal met vrucht het onderwijs gevolgd wor den. De heer v. d. Bosch zegt, naar aanleiding van hem gevraagde inlichtingen, het vreemd te vinden, dat voor het annonceeren der oproepingen a leen vrijzinnige en geenrecht- sehe bladen gekozen worden. Het kan toch gebeuren dat sommigen de advertenties niet lezen,: De voorzitter merkt op, dat ook in vak bladen geannonceerd wordt. Overigens zul len B. en Wi. gaarne met de opmerking rekening houdeng De heer Pot had liever voorgesteld ge zien een tijdelijke benoeming in plaats van een definitieve. Benoemd werd vervolgens de heer Ver steege met 16 stemmen tegen 1 stem op den heer Pont.: Behandeling van het rapport van het college van Curatoren van het gymnasium inzake de beschuldiging van ür. Vorderhake als zou de leeraar Dr. Boas zijne tijdelijke benoeming hebben ver kregen door list en bedrog en het naar aan leiding daarvan ingekomen adres van dr. Boas. B. en W. stellen den Raad voor: 1« Het rapport en de conclusie van cu ratoren aan te nemen voor kennisgeving. 2e. Aan dr. Boas als beschikkig op zijn adres (d.d) 2 Sept. te berichten dat zijn ver zoek niet ontvankelijk moet worden ver klaard, omdat hij zich tot herstel van grie ven ent onrechte tot den Raad heeft gewend, die niet heeft geconcludeerd dat dr. Boas tot het verkrijgen van zijne be trekking oneerlijke middelen heeft aange wend, zijnde naar de meening van deze vergadering slecht't curatorium het lichaam, dat in deze, eventueel het verzoek in na dere overweging zou kunnen nemen. De heer Pot herinnert er aan, dat hij in een vorige vergadering reeds gezegd heeft dat hij niet misleid en bedrogen is. Al wat spr. nu over de zaak heeft ge lezen jhleeft hem er niet van kunnen over tuigen, dat idr. Boas zich oneerlijke mid delen heeft veroorloofd om te worden be noemd. (De heer Pot verlaat dé vergade ring.) Dan voert de heer Uitenbosch het woord. Het voorstel van B. en Wi heeft spreker verbaasd en het heeft op hem den indruk gemaakt, dat het een middel is om de zaak in de doofpot te stoppen. Bovendien meent spr. dat in tegenstelling met ide meening van B. en W. dr. Boas juist bij den Raad mjoest komen. Aan B. en W. is door den raad opgedragen aan het curatorium een onderzoek in te stellen. Het rapport van dat onderzoek iis aan den raad gezonden en de raad zal er het een en ander over hebben te zeggen. Wellicht zal de raad een andere conclusie stellen dan die van curato ren. Alvorens verder te gaan zal spr. gaar ne eerst andere léden hun meening laten zeggen over het voorstel van B. en W, De heer Fortuin hoopt dat er geen ze delijke moord op dr. Boas zal worden ge pleegd. De Voorzitter licht toe dat 't niet de bedoeling is de zaak in de doofpot te stop pen. Men kan zeggen over de zaak wat men wil zeggen en 't is goed mogelijk dat het voorstel van B. en W. tot een ander voorstel leidt. De heer van Üen Bosch bestrijdt de mee ning van B. en W1., neergelegd in het twee de voorstel. Dr. Boas kan zich niet wen den tot curatoren, dat tegelijkertijd recht bank en hof zou moeten wezen. Het Is aan den raad te zeggen of hij het eens is met het curatorium, ja dan neen. De heer Uitenbosch verkrijgt het woord en gaat in den breede het rapport en de verdere stukken na en legt er den nadruk op dat hier een zedelijken moord gepleegd wordt. De lezing der stukken, heeft spre ker de overtuiging geschonken dat Barber tje hangen moest, schuldig of niet. Maar de raad zal het koord doorsnijden en den gehangene recht zetten, hoopt spr. Eigenlijk heeft dr. Boas zichzelf reeds zoo- goed ver dedigd, dat er niet eens veel meer over te zeggen valt. Dr. Boas toont zich een man van eer en fatsoen. Geen enkele maal is1 de beschuldigde te- genover getuige a charge gehoord. .Van de verklaring van den rector heeft de heer Boas, voor zijne veroordeeling, niets gewe ten. Ook heeft men den beschuldiger niet den bewijslast opgelegd, doch de beschul digde moest bewijzen dat hij niet schul dig was. Dit is niet in overeenstemming met den gewonen rechtsgang. Het is spre ker opgevallen dat hij niet gehoord is, en ook Üe rector niet, Spr. heeft de opvatting dat de rector tot stijving zijner beschul diging, al zijn bezwaren reeds vooraf op schrift heeft gebracht. Reeds 14 dagen voor de benoeming was den rector bekend dat dr. B. met list en bedrog te werk zou zijn gegaan. Maar dan had ide rector beter de eer van het gymnasium opgehouden door toen reeds Iden raad in te lichten. In een drama zijn hoofdpersonen en figuranten. Zeker is de rector die steeds achter de scher men bleef een hoofdpersoon en zijn an deren Ide werktuigen. Moest er een beschul diging worden uitgesproken, dr. Vor der Hake was er; moest er iets schriftelijk wor den behandeld, dan figureerde daarvoor de heer Leysdesdorff, Ook de heer Zaadnoordijk, die te kennen gaf van te voren van die zaak af te weten had de raad kunnen inlichten. Het heeft spr. verwonderd dat zelfs dr. Falkenburg in de zaak betrokken werd, volgens het dossier. De heer Falkenburg vergist zich ech ter. De voorzitter onderbreekt en verzoekt den raad geheimhouding van het dossier op te hef fen, waartoe wordt besloten. De heer Uitenbosch, voortgaande, zegt dat z. i. de geheele zaak is geweest een daad van protectie ten behoeve van No. 1 van de voordracht. De geheele ordekwestie is dan ook alleen de kapstok geweest, waar aan men de zaak heeft trachten op te han gen. Met de conclusie van curatoren kan spr. zich niet vereenigen, want de oneerlijke mid delen die dr. B. zou gebezigd hebben, be staan enkel hierin dat hij tot den éen gezegd zou hebben: de orde gaat beter; en tegen den ander: de órde gaat veel beter. Oneerlijke middelen' zijn er niet gebezigd. Wel tracht men de beschuldiging nu ze een maal geuit is, vol te houden. De rector en leeraren hebben een daad verricht, die iets van sabotage heeft. Er is getracht een daad van den raad ongedaan te maken. Het was éen daad tegen het gezag van den raad'. De conclusie van curatoren komt cup deze uitspraak neer: je hebt niet gestolen, piaar een dief ben je toch. Spreker stelt ten slotte de volgende motie „De Raad der gemeente Alkmaar, kennis genomen hebbende van het rapport van het college van curatoren aan het gym nasium in deze gemeente, evenals van het daarbij vergezeld gaande proces-verbaal, in zake de beschuldiging van dr. Vor der Ha ke als zou de leeraar dr. Boas zijne tijde lijke benoeming aan het gymnasium hebben verkregen door list en bedrog; eveneens kennis genomen hebbende van de door Ide meerderheid van curatoren ge nomen conclusie, dtat het onderzoek niet het bewijs heeft gekeverd, dat dr. Boa zijne tijdelijke benoeming tot leeraar aan het Gym nasium heeft verkregen door list en bedrog wel echter, dat hij tot het verkrijgen van die betrekking oneerlijke middelen heeft aan gewend gelezen hebbendel de conclusie van het verweerschrift van idr. Boas.: beschikkende op het door dr. Boas inge diende verzoekschrift; spreekt als zijn overtuiging uit, dat het door het curatorium» in deze zaak ingestelde onderzoek noch heeft geleverd het bewijs, dat dr. Boas zijn tijdelijke benoeming tot leeraar aan het gymnasium heeft verkre gen door list en beidrog, noch ook dat hij tot het verkrijgen yan die betrekking on eerlijke middelen: heeft aangewend; gaat over tot de orde van den dag." De laatste woorden worden door den voor steller echter geschrapt om verdere behan deling mogelijk te makten. De heer Dorbeck vraagt zich af hoe het mogelijk is tiat B. en Wl met een dergelijk voorstel kunnen' komen. Dat had men ver leden week wel kunn en doen. Hieruit blijkt dat de opinie i:n het college is gewijzigd. De leden hadden hier dan niet behoeven terug te komen. Het tweede voorstel, om dr. B. te be richten dat hij zich ten onrechte tot den raad heeft gewend, acht spr. onjuist, on logisch' en onbililijks De redeneering} dat dr, B. niet meer bij het curatorium irf hooger beroep kan gaan is volkomen juist. Spr. is er vast van over tuigd dat de radd zijn plicht zou verzaken als hij 't adres voor kennisgeving aannam. Het zou een daad van nooit te vergeten schande zijn als een besluit werd genomen zooals B. en Wl voorstellen. De heer Fortuin deelt naede dat in Jood- sche kringen aan anti-se.mitisme gedacht werd. Spr. heeft dat kunnetn tegenspreken. De bekwaamheid van den heer Boas is zonder twijfel bewezen en de heer v. Buij sen verklaarde dat de heer Boas bi/ geschik te behiandeling een goed docent zou worden. Maar Mej. van Baale werd geprovoceerd. Het spijt spr. dat B. en W. niet onpartij diger zijn opgetreden, Dr, Boas loopt eiken dag doelloos rond, hem staat niets anders te doen dan te ad- verteeren, als een eenvoudig winkeliertje moet hij vragen: geef me een lesje. De fout is begaan, zij zou best kunnen wondert goedgemaakt. Ik doe een sterk be roep, op den Alkmaarschen Raad. De heer Dorbeck heeft het zoo kranig gezegd: Waag het, niet een- zedelijkep, moord te voltrek; ken, waardoor hét een oneer zou worden, zich een inwoner van Alkmaar te moeten noemen. De voorzitter verklaart dat er van protec tie ten gunste van dr. Baale geen sprake kan zijn. Dat spr. haar het meest geschikt vond, was met het oog pp het belang van 't gymnasium. De heer van den Bosch wenscht tot stem ming over te gaan. De heer ter Spill bestrijdt de meening der vorige sprekers dat dr. Boas zich niet tot het curatorium maar tot den raad moest wen den. De zaak is in den raad gekomen om dat dr. Vor der Hake de beschuldiging te genover een raadslid met dat doel zou heb ben geuit Nu gebleken is dat dr. V. om een andere reden tot den heer Uitenbosch kwam, is het motief vervallen om de zaak in den raad te houden. Spr. waarschuwt de le den zich niet op glad ijs te begeven, De heeren van den Bosch, Dorbeck, en van der Feen de LiUe spreken zich nader uit te gen de Voorstellen van B. en W. en de heer de Groot zegt er zich mee te kunnen ver eenigen, Door tien heer van tier Feen wordt de volgende motie voorgesteld, waarmede de raad zich na eenige discussie vereenigt, nadat de heer Uitenbosch zijn motie heeft ingetrokken. De Gemeenteraad van Alkmaar, Gelet op het besluit, genomen in zijn vergadering van 17 Maart 1909, houdende uitnoodiging aan B. en W. om bij curatoren van het gymnasium een onderzoek in te stel len inzake de beschuldiging van dr. Vor der Hake als zou de leeraar dr. Boas zijne tijdelijke benoeming aan het Gymnasium hebben verkregen door list en bedrog; Gelet op het rapport door gemelde cu ratoren uitgebracht aan dezen Raad op 15 Juli en op de daarbij overgelegde stukken, zoomede op het verzoekschrift van dr. Boas d.d. 2 dezer; Betuigt zijnen dank aan curatoren voor het ten dezen gehouden onderzoek; Spreekt, als zijne meening uit, dat niet het bewijs is geleverd, dat de heer Boas zijne tijdelijke benoeming aan meer gemeld gymnasium heeft verkregen door list en bedrog noch dat hij tot het verkrijgen daarvan oneerlijke middelen heeft aange wend. Deze motie wérd nadat de voorstellen van B. en W. verworpen werden, aangeno men met 12 tegen 2 stemmen, die van de heeren de Groot en Zaadnoordijk. De beide wethouders hielden zich buiten stemming. Bij de rondvraag vraagt de heer Uiten bosch hoe het staat met de weeshuiskwes tie, De voorzitter hoopt deze zaak in de vol gende vergadering aan de orde te stellen. De jtóeer van Buijsen vraagt of de com missie van de handelsschool kan vergade ren en of zij de kosten voor rekening van de gemeente kan doen komen. De voorzitter beantwoordt deze vraag be vestigend, verklaart dat hij reeds aan de commissieleden de uitnoodiging tot de in stallatie heeft verzonden. Te ongeveer half twaalf wordt de ver gadering gesloten. Bijzonder onderwijs. Voor heD, die in den waan verkaerf n, dat ons onderwijs zich niet kan meten met het openbare, diene het volgendeVan de 8 leerlingen der 7e klas van de R. K. Burgerschool zijn geslaagd één voor de H. B. 8. alhier, één voor de H. B. S. der Paters Jezuïeten te Nijmegen, één voor de Bissch. Kweekschool te Bever wijk en één voor het R K, Gymnasium te Nijmegen. Drie znlien leerling worden der Handelsschool alhier. No. 8 moet de lessen der school nog bljjven volgen, omdat hij te jong was voor het examen van kweekeling te Beverwijk. Voorts zijn uit de 6e klas der school 2 leerlingen geslaagd voor het semi narie Hageveld. Esperanto. Daar de Toynbee vereeniging zoo welwillend is, hare lokalen beschikbaar te stellen voor een te geven Esperanto cursu«, zal dezen winter ook bier ter stede een cursus in bovengenoemde wereldhulptaal worden gehouden, welke cursus voor een ieder toegankelijk zal zijn. Wat Esperanto is zullen velen reeds weten en daarom willen wij ia 't kort even memoreeren dat Esperanto in 1887 door Dr. L. Zamenhof te Warschau is samengesteld en vooral in 't buitenland vele aanhangers en beoefenaars telt. Ook bier te lande bestaan reeds vereeni- gingen en werden cursussen in verschillende steden gegeven, o.a. te Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht, Gouda, Wageningen, welke cursussen een fundament werden, waarop nieuwe plaatselijke clubs werden gebouwd. Zij die aan den cursus wenschen deel te nemen gelieven zich op te geven bij de n. V. v/h Berms. Ooster Zood, terwijl op Donderdag 30 September a.s. des avonds tusschen 8l/a9 l/s uur in een der lokalen der Nutsspaarbank op de Gedempte Nieuwesloot, gelegenheid zal zijn, onderling nader dag en uur van den cursus te bepalen. Landbouwfeesten. W(j vestigen de aan dacht op achterstaande advertenties, waarbij ter gelegenheid der Landbouwfeeeten wed strijden worden aangekondigd. De deelname aan het Concours Hlppique geschiedt vrij van inleggeld. De fraaie kunstvoorwerpen die als prijzen worden uitgeloofd, zijn geëtaleerd b5 den heer J. van der Horst, Langestraat. Men ga ze daar zien, ze zijn een kijkje waard. Voor de aardigst verlichte vaartuigen in de groote verlichte Waterparty op 't Groot Noord Hollandsch kanaal worden 3 prijzen uitgeloofd. Tentoonstelling, wy vestigen gaarne de aandacht op de tentoonstelling van de prijzen

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2