èts: ans MAAR. PEPPING. mi. :e Alkmaar, 1 riNK. li li itil 27. hiLÏLs fvrij. Dansen vrij. ÜKAlF. ILIMQ, 99 3tts bediening. HINGEN, Ster", >s," nak, lAKËiilJ LAAR. Zaterdag 18 September 1909. TWEEDE BLAD. kalender voor de dagen der week. 19 SEPTEMBER. Het Kruisbeeld. Gemengd Nieuws. -15 '9 i II. aar straat. TE. S G. FOOR. \N BENTHEM— Lüte. ROOT. :omt daardoor jj| UURWERK op niddags 5 uur le verloting van ir aan de bekende 'b middags 12 ure 8 MUURWERK op U. 1 stellen. 1NWEBK. IE. Schoenen. EEN. Billijke prijzen. 1MAST. lTERS. Alkmaar. ONS BLAD 19 Sept Zondag. Feest van de Zeven Smarten van Maria. Evangelie: Is het geoorloofd op den Sab bath te genezen? Lucas XIV: 1-11. 20 Maandag. H. Eutaehius. 21 Dinsdag. H. Mattheus, Apostel. 22 Woensdag. H. Thomas van Villanova, Belader. 23 Donderdag. H, Linus, Martelaar. 24 Vrijdag. O. L. Vrouw ter vrijkoop van slaven. 25 Zaterdag. H. Oleophas, Discipel. Zestiende Zondag na Pinksteren. Derde Zondag der Maand. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Epheslërs; III, 13—21. Broeders! Ik bid u, 'dat gij iniet kleinmoedig wordt wegens mijne verdrukkingen voor u, die uwe leer zijn. Hierom buig ik mijne knieën tot den Va der onzes Heeren Jesus Christus, uit wien alle geslachti n hemel en op aarde naam heeft, dat Hij, naar den rijkdom zijner heer lijkheid, u geve, door zijnen Geest gesterkt te worden met kracht voor den inwendigen mensch; dat Christus door het geloof moge wonen in uwe harten, opdat gij, geworteld en gegrondvest in de liefde, met al de heili gen in staat moogt zijn te begrijpen, welke de breedte en de lengte en de hoogte en diepte zij, en te kennen Ide liefde van Chris tus, die alle kennis te boven gaat, opdat gij vervuld moogt worden tot alle volheid Gods Hem, nu, d'je, naar de kracht welke in ons werkt, machtig is alles te doen, over vloediger dan wij bidden of beseffen, Hem zij glorie in de Kerk en in Christus Jesus gedurende al de geslachten van de eeuwen der eeuwen! Amen.: Evangelie volgens den H. Lucas XIV, 1-11. Te dien tijde, toen Jezus op een sabbath hef huis van eenen overste der Pharizeën binnenging om brood te eten, sloegen zij Hem gade. En zie, vóór Hem stond een wa terzuchtig mensch. Jesus nu nam het woord en zeide tot de wetgeleerden en Pharizeën: ish et geoorloofd iemand op den sabbath te genezen? Doch zij zwegen. Hij dan nam hem tot Zich, genas hem en liet hem heen gaan. En hun antwoordend; sprak" Hij; wie ondier u Izal niet, als zijn ezel of os in den put valt, dien terstond, op den sabbath, daaruit trekken? En zij konden Hem hierop geen antwoord geven.: Hij zeide nu ook tot de genoodigden eene gelijkenis, daar Hij opmerkte, hoe zij de eer ste plaatsen aan tafel uitkozen, en Hij sprak tot hen: als gij ter bruiloft genoodigd zijt, ziejt u dan niet op de hoogste plaats, opdat niet, zoo misschien ie'mand, aanzienlijker dan gij, genoodigd' is, degene, die u en hem ge noodigd heeft, kom'e ep! u 'ze^ge(naak plaats voor dezen! Dan zoudt gij met beschaming de laagste plaats moeten gaan innemen. Maar als gij genoodigd zijt, ga dan aanzitten op de laagste plaats, opdat, wanneer dege ne, die u genoodigd heeft, komt, hij u zegge: vriend, ga hooger op! Dan zal u eer te beurt vallen in tegenwoordigheid van hen, die mede aanzitten. Want al wie zich verheft zal vernederd, en wie zich vernedert zal verheven worden. Verdwenen waren al de droombeelden mijner jeugd, alle banden van menschelyke genegenheid waren verbroken en de verla tenheid, waarin ik mij bevond, maakte mij «leeds gevoellooier en verbitterde mijn be «taan. Mjjn beproevingen hadden mij ióó gevoel loos gemaakt, dat ik zelfs het sprankje geloof, dat ik vroeger bezeten had, nog verloor. Ik was jong en ik had, zoo zeide men, buitengewonen aanleg voor de beeldhouw kunst. In Italië had ik alle kunsten besta deerd. Een schitterende loopbaan lag vóór mjj open, doch wederwaardigheden verduis terden mijn toekomst, en mijn goede naam ging verloren. Diepe verachting en bespotting van den kant eener meêloogenlooze wereld waren mjjn deel, en ten laatste zag ik mjj tot den ellecdigen toestand gebracht, waarin ik mjj du bevind. Drie maanden geleden had ik een beeld van een heidensche godin voor baron Von Lindau afgewerkt. Buitensporig van levens wijze, had ik het ontvangen geld in jjdele vermaken verkwist, om te beproeven mijn verdriet te verzetten. Mjjn weldoener was afgereisd raar het buitenland, en ik bezat geen cent meer. Mijne omgeving was niet geschikt om mjj op te vrooljjken en met hoop te vervullen. Eene e lendige vliering tot verbljjf, eenige gereedschappen, dat was alles wat Ik op de wereld bezat. Welk een overgang van de weelderige kamer, waarin ik in Italië had gewoond Ik gevoelde op een namiddag, dat ik het niet langer kon uithouden. Ik vertrok, zonder te weten waarheen. Eén verlangen bezielde mjj j ik wilde de bedompte, doffe stad verlaten en mij ver wijderen van da golvende massa, die zich in de drukke straten verdrong. Na de stad verlaten te hebben, dwaalde ik eenigen tijd rond en bereikte den top van eenen heuvel, waarop zich een groot en indrukwekkend gebouw verhief. Om den bouw beter in oogenschouw te kunnen nemen, besteeg Ik den heuvel en bemerkte, dat het een kloos ter was. Haastig verwijderde ik mij, toen ik door de groote ijzeren poorten een monnik gewaar werd. Een verrassend schouwspel ontrolde zich voor mijn oogen. Van de plaats, waar ik stond, had men een prachtig gezicht op de zee, en zooals ik in 't geheel niet ver wacht had, was de Btad er niet ver van verwijderd. Alle kunstenaars hebben de zee lief. Ik zonk op een grasheuvel neder en zat onbewegelijk te staren. Hoe lang, kan ik nauwelijks gissen, maar toen ik eindelijk van mijne rustplaats opstond, was ik niet weinig verwonderd, dat de avond reeds daalde. Een gevoel van vrede was in mjjn hart neerge daald, waarvan ik mij geen verklaring kon geven. Zeer laat bereikte ik mjjne woDing, en geheel uitgeput viel ik op mijn legerstede neder. Ik sliep heerlijk, tot de morgenzon door mijn vensters gluurde en de kamer met haar gulden stralen verlichtte. Ik had nog oudbakken brood en gebruikte er spaarzaam van, niet wetend wanneer ik geld zou hebben om een ander te koopen. Joist wilde ik een laatste poging gaan wagen om werk te krijgen, toen er aan de deur werd geklopt. Ik opende en zag de waardin, die mij een brief overhandigde van den abt van het klooster, dat ik den vorigen dag was voorbij gegaan. De abt verzocht mij daarin bij hem te komen, zoo spoedig mogelijk. Geheel verbaasd begaf ik mij op weg. Na een uurtje geloopen te hebben, waa ik ter plaatse en bevond mjj in de tegen woordigheid van den abt, een eerbiedwaardig grijsaard. Zjjne blikken drongen tot mijne ziel door daar ik op dia plaats niet langer wenschte te vertoeven dan volstrekt nood zakelijk was, vroeg Ik naar de reden mijner ontbieding. Kalm en vriendelijk antwoordde de abt zacht »Ik heb baron Von Linden over uwe bekwaamheid hooren spreken, en ik wenrchta te vernemen of ik u een belangrijk werk kan toevertrouwen.» •Wat is het, mijnbeer vroeg ik. Onlangs is er brand in een gedeelte van ons koor geweest, en verscheidene koorstoe len, benevans een groot kruisbeeld, zijn geheel verbrand. De stoelen zijn door nieuwe vervangen, maar ik heb nog niemand ge vonden, wien ik bet maken van het kruis- bee'd kan toevertrouwen. De baron gaf overvloedige bewijzen van uw talerit als beeldhouwer en beeldsnijder, en daarom kom ik u verzoeken dezen arbeid te ondernemen.s Een kiuisbseld I Ik dit werk doen 1 Hoe dwaas van my hierheen te gaan, daar ik toch had bunnen gissen, dat men mjj voor iets dergelijke had laten octb'eden. Wat nu Mijn armoede verhinderde mij mijn eigen zin te volgen ik bezat geen penning meer in de wereld. Als ik dit werk verwierp, wanneer zou men mij dan iets anders opd regen Ik moest dus wel toegeven. De monnik ging door, oogenectynlyk zonder mijne aarzeling te bemerken •Ik zal u onmiddellijk f500 betalen. Uw werk zal veel meer waard zfjn, maar ik geef u nu een gedeelte, opdat gij zonder hindernis kunt beginnen. Neemt gij dit aan Ik knikte toestemmend, wijl mjjn gemoed te vol was om te antwoorden. Het onvoor waardelijk vertrouwen, dat de monnik in mij stelde, ontroerde mij. Mijn hart voelde zich getrokken tot den priester, mjn ijskoud hart werd als verwarmd door zijn lieftallige woorden. •Kunt gij mjj iets laten zien,« zeide ik, •dat mij een denkbeeld geeft van hetgeen gij verlangt Arm kind sprak bij, keerde zich toen om en wees naar een klein kruisbeeld, dat aan den muur hing. Ik keerde opgebeurd naar mijne woning terug. In plaats van het zolderkamertje, huurde ik nu een goed verlicht vertrek, in het benedenhuis beschikbaar gesteld. Nau welijks was het hout in den namiddag ge bracht, of ik maakte welgemoed mijne gereedschappen in orde. Maar toen alles klaar was, wat 'n verdriet I Ik bad niet het geringste denkbleed meer van hetgeen ik moest maken. Naar den monnik gaan en hem zeggen, dat Ik het werk niet kon uitvoeren Dat was my onmogelijk. Het zou te vernederend zijn, Gods groote goedheid I Deze woorden van mijne moeder stonden plotseling voor mjjn geest. Ik, de kleingeestige twijfelaar, knielde op de harde planken van bet ver trek neer. •O God, indien Gij waarlijk mija Gol en mijn Schepper zijt, geef mij dan een bewijs uwer goedheid, waarover ik de menschen zooveel hoor spreken, door mjj nu uit mijne verlegenheid te redden.» Verwonderd over mijzelf stond ik op Ik hield de hand vóór mijn glooiend voorhoofd. Ging ik wellicht mijn verstand verliezen Deze gedachte wierp ik evenwel verre van mi) af, en ik begaf mü weldra t6r rust. NauwelQka wes ik ingeelaper, toen ik door een verblindend licht werd bestraald, en opziende bemerkte ik een jongeling, echitte rend vau schoonheid. Kom!» zeide by, »vo'g mij_!« Hij nam mij bij de hand, en plotseling bevond ik mij op een hoogen heuvel. De nacht was donker, donkerder dan ik ooit had gezieD, en een scherpe wind joeg eere rilling door mijne leden. Zie,» zeide mijn gids, en Ik aanschouwde een ruw uitgehouwen kruisbeeld op den heuveltop. O I wat 'n tafereel 1 want op het kruis hout, duidelijk nftkomend tegen den zwarten achtergrond, was eene witte gedaante vast gehecht. Ik naderde langzaam. Er waren nagelen in handen en voeten, en uit de diepe open wonden stroomde het bloed op de aarde. Eene kroon van doornen omstren gelde het neerhangende hoofd, en uit da tallooze wonden, door de scherpe punten gemaakt, druppelde het bloed van het aan gezicht en doorweekte de haren. Het gaascbe lichaam was verscheurd. Da oogen waren gesloten en de pijnlijke uitdrukking van het heilig aangezicht schokte my tot diep in de ziel. Zelfs de natnur treurde over haren ster venden Schepperwant de wind zuchtte medelijdend rond het kruis, en de duisternis was schrikwekkend. Eu toen o wonder I toen openden z:ch de goddelijke oogen en blikten vol medelijden op mij rteer, en terwijl ik op mijn aangezicht neerviel, verh'ef mijne engelachtige gids zijne stern en zeide Durft gij opzien en toch in uw ongeloof volharden Ik ontwaakte. Ik had gedroomd, al het gebeurde was slechte een droom, maar een I droom, die van God kwam. Dat aanschijn j wae zoo levendig in mijn geheugen, alBof Ik j het nog op den eenzamen htuvel aanschouwde. Met koortsachtige gejaagdheid begon ik aan mijn werk. Mijn droom bleef steeds frirch in mijne herinnering. Nauwelijks gunde ik mij lijd tot het nemen van voedsel en rust. Nooit te voren had ik zoo gewerkt, nooit had Ik meer belangstelling in myn werk gehoord. Waar waren tu al mjjn heidocsche goden en godinnen Schoon waren zo, maar hun luister was ydel. Doch nu, er was iets onbeschrijfelijks in de schoonheid van mjn kruisbeeld. Het was een prachtige avond, rusteloos stond ik vóór het open venster. Mijn arbeid was voltooid. Morgen zou mijn kruisbeeld worden weggenomen en dan zou alles hetzelfde wezen als voorteen Zouden Ijjden en gebrek opnieuw mijn deel worden Het verdriet scheen verdwenen, waardoor Was het, omdat ik beproefd had de smarten weer te geven van iemand, die zoo eindeloos bad geleden, dat de mijne zoo onbeduidend waren to ingekomen Ik zag op Daar het kruisbeeld. Het was groot en stond tegen den- muur achter in j de kamer. De maan wierp er een lichtstraal overheen, die al de schoone punten deed uitkomen en de schaduwen meer diepte scheen te geven. j Ik kon niet gelooven, dat ik dat kunststuk gemaakt had. De droomen ecbenen in het geheiligd hoofd te drukken. Het aangezicht had eene uildiukking van diepe smart en ik moert zelf bekennen dat bet in schoon heid alles overtrof wat ik ooit gemaakt had. De woorden mij in den droom toegesproken, weerklonken nog in mijn ooren «DuTt gjj opzien eu ongeloovig zijn •Ik wierp mjj aan den voet van het kruis. Ik geloof, mijn God, ik gelooftoon my wat Gij wilt dat ik doen zal.» Den volgenden morgen ging ik naar het klooster en bevond mij weldra io tegenwoor digheid van den abt. Ik heb het kruisbeeld afgewerkt,» zei ik, ten vertrouw dat gij er tevreden over zult zijn.» •Ik zal het laten halen,» sprak de abt, en het geld •Neen, ik wil geen geld,» riep ik ontsiui- mig, »want ik hen honderdvoudig betaald. Het eenige wat ik u smeek is, mijzelf in uwe handen te mogen stell8n en zoo spoedig mogelijk als lidmaat in uwe Heilige Kerk te worden opgenomen.» De blijdschap van den heiligen monnik was overgroot en hij verwelkomde mij als zyn zoon. Toen de monniken in den namiddag rondom het kruisbeeld vergaderden, uitten allen oprecht hunne dankbaarheid. Ik vertelde hun van mijn wondervollen droom. Kort daarna werd ik in de Kerk opgenomen. Het viel my eerst zwaar, daar de hoog moed diepe wortelen in myn hart had gescho ten, maar in alle moeilijkheden vond ik troost bij Hem, die my zooveel barmhartigheid had bewezen in den tyd van tegenspoed. Mijn roem verspreidde zich, kerken en kloosters zonden mij talryke hertellingen, en de handen, die voorheen ncoit anders dan Grieksche goden en godinnen hadden ge beeldhouwd, vonden nu nauwelijks tijd om de kruisen en Maria's te snyden voor de nederige verbiyfplaatsen van den waarachtigen Koning der koningen. De komeet von Halley. De Utr-cLtsche sterrenwacht heeft bericht ontvangen, dat prof. Wolf, te Heidelberg, de komeet van Halley heeft waargenomen. Men .weet, dat deze komeet, omstreeks iedere 75 jaar de zon, 'en dus ook de aarde dicht genoeg nadert, om met het ongewa pende oog'te kunnen worden waargenomen. Prof. B. B. Nijland te Utrecht, deelt er nog het volgende over mee in het „Utrechtsch Dagblad": „Deze komeet zal waarschijnlijk in den zomer van 1910 door haar helderheid ieders aandacht trekken. Thans is zij echter nog zoo zwak, idat alleen de grootste instrumen ten der wereld filaar kunnen waarnemen. Zij werd den 11 en September op de grens der sterrenbeelden Orion en Tweelingen ont dekt, en beweegt zich voorloopig, langzaam westwaarts, d.i. in de richting van Aldebaran. De afstand der komeet tot zon en aarde beide is thans ongeveer 3.4 (zoo de afstand aarde-zon als éénheid wordt genomen). Te gen het eind van het jaar zal de afstand koffleet-aardc tot 1.0 afgenomen en de hel derheid van het hemellicht derhalve sterk toegenomen zijn. Ik verwacht, dat de ko meet omstreeks half November voor den Utrechtschen kijker van 26 c.M. opening bereikbaar zal zijn." Een brutale aanranding. Toen de zoon van iden heer B. te 'Kielwindeweer Zaterdag nacht om half een met een wagen vol bijenkorven van de heide komende Barneveld passeerde, werd hij door een 10-tal woeste lingen aangevallen, toen hij hun weigerde honig te geven,: Hij moest de vlucht nemen, waarop de aanranders de korven stuk sneden en de ho nig er uit haaldenf De heer B., die zijn zoon tegemoet was gegaan, trachtte 'een einde aan de rooverij te maken. Hij werd echter mishandeld en zijn fiets beschadigd. Zijn cape en zijn lantaarn bleven op het slagveld achter, doch werden 's morgens teruggevonden. Er is voor een waarde van circa f 30 aan honig vernield. De politie is zoekende naar de onbekende daders. De diefstal te Vlaardingen. Naar het „N. v. d. D." verneemt, zijn f 80,000 aan effecten, behoorende tot de f 200.000 gelds waardige papieren, Hoor de firma K. te Vlaardingen, vermist te Amsterdam terugge vonden. De zaak is zoo geloopen Maandagmorgen ontving de Wiegmans- bank een order om een bedrag van f 13,000 aan effecten te verhandelen. Daar deze op dracht uit iden Haag en van 'een 'bij de bank onbekende kwam, besloot de 'directie, der ge woonte getrouw, iniet zoo- dadelijk tot 'de uit voering over te gaan, te meer, omdat haar juist het bericht van den diefstal uit de bla den bekend was geworden. Zij stelde zich telephonisch met het kantoor te Vlaardingen in verbinding en al spoedig bleek uit de nummers der stukken, dat deze Werkelijk van den diefstal afkomstig waren Het gevolg was, dat nog denzelfden dag een Haagsch politiebeambte naar Amster dam kwam en Ide officier van justitie aldaar met de ontdekking in kennis werd gesteld. Aan den Haagschen politieman werd d. in specteur der recherche Pateer toegevoegd, die op last van ide justitie een verder onder zoek instelde, daar inmiddels was gebleken, dat minstens aan een tiental andere instel lingen en firma,s alhier, eveneens door een onbekende, dergelijke orders als aan de Wiegmansbank waren opgedragen. 't Mocht gelukken overal de effecten nog intact aan te treffen. De bedragen liepen nog al uiteen, sommige bedroegen waarden van f 500, andere iets meer, zoodat op een totaal van ruim, f80.000 kon worden beslag ge legd. Van de bedoelde firma's hadden eenige reeds uit eigen beweging aangifte gedaan, andere stonden op het punt dit te doen of hadden daartoe nog geen gelegenheid gehad. Voor zoover bekend heeft een en ander nog niet geleid tot de ontdekking van den afzender der orders, al mag uit de Wijze, waarop zij werden verstrekt en de bekend heid met de betrokken firma's wel worden afgeleid, dat hier een vakman in het spel is. Men hoopt dezen wel te vinden, waarna dan nog moet blijken in hoeverre hij bloot als tusschenpersooii heeft g-ehandelid, dan wel met 'den dader of 'daders van den dief stal en met het misdadige van Idien toeleg be kend was. Nader meldt men aan het Hbl. Vrijdag bereikte zestien firma's hier ter stede dezelfde order uit Den Haag tot ver koop van effecten. Aangezien dit de aan dacht trok Van den „beursman" van een on zer bankinstellingen, maakte deze zijn .di recteur hierop attent, met het bekende ge volg. Onze zegsman deelde ons nog mede, dat minstens zes Amsterdamsche firma's en bankinstelling-en bij liet geval zijn betrok ken. Voor verschillende bedragen aan ef fecten (afwisselend tusschen f5000 en f 15000) waren hun effecten toegezonden. De Amsterdamsche justitie stelt in samenwerking met de Haagsche een uitgebreid onderzoek in. Hachelijk avontuur. Bij de opstijging van den Pairseval had er een schokkend voor val plaats. Een gymnasiast iiep zijn pet ach terna, die door den luchtstroom der ballon- schroeven opgejaagd was. Hij struikelde en raakte verward in de touwen van het roer, werd mee naar boven getrokken tot 200 M. hoog en hing. De avonturier hield zich krampachtig aan het touw vast, klemmend nog een Zeppelin miniatuur-ballonnetje vast in de linkerhand, tot het luitenant Stelling', den commandant van den Parseval, gelukte hem na een reis van een kwartier weer op den began en grond te deponeeren. De jonge man was geheel in de war, maar kwam spoedig tot zich zelf. Zijn gratis Par- seval-reisje zal hem echter nog lang heugen. Uit een plattelandsgemeenteraad. In de vergadering van den gemeenteraad van een Zuid-Hollandsch dorpje, wordt de voor zitter door een der leden, den heer B. geïnterpelleerd „Er is in de gemeente straatmuziek ge maakt; ook is er een poppenkast vertoond. Dat mag niet en men is daar in 't alge meen niet van gediend". De voorzitter zegt, dat hij ook niet voor poppenkasterij is. De heer B. vraagt, waarom dan toch ver gunning verleend is. De voorzitter zegt, dat hij dat ook niet gedaan heeft, maar de waarnemende burge meester, de heer v. S., bij afwezigheid van den burgemeester. De heer v. S. heeft echter de vergadering verlaten. Dat is jammer, de schuldige blijft nu buiten schot. Echter meent de voorzit- der, dat de {teer v. S. te goeder trouw heeft gehandeld. Nu, dat gelooft de raad ook wel. Zelfs vinden vele raadsleden het zoo erg niet, dat er een poppenkast in de gemeente vertoond wordt. Sommige vinden het zelfs niet onaardig voor de kinderen. De voorzitter betoont dan ook zijn wel willendheid voor Iden raad als hij zegt; „Is de raad soms voor een poppenkast, dan wil ik in ernstige overweging nemen, ide heeren^ daarin tegemoet te komen." Hierna wordt de vergadering gesloten. Waarover in een plattelandsgemeenteraad de gemoederen al niet warm kunnen loo- pen 1 Hevige overstroomingen in China. Het Chineesche blad „Echo" meldt, dat da gen lang aanhoudende stortregens de rivier Sungari meer dan twintig voet hebben doen stijgen. De muur om de stad Kirin is ge heel overstroomd. Men vreest dat honder den personen den dood hebben gevonden. Duizenden woningen zijn weggevaagd. De verliezen worden op verscheidene inillioen yen geraamdj Heete zoutwaterbron. Uit America (ge* meente Horst, Limb.) wordt aan Ide „Limb. Koer gemeld Zaterdagmiddag werd op een diepte van ruim 600 meter een heete zoutwaterbron aangeboord. Deze bron levert naar schat ting per minuut ruim 600 liter zeer warm en zeer helder zout water. Hevige onweders In Dultschland. Zuid. Hannover en de aangrenzende streken zijn in den nacht van Zondag 'door hevige onwe ders geteisterd. Uit Weilheim wordt gemeld dat een on weer, vergezeld van hagelslag in den nacht van 12 op 13 September groote schade heeft aangericht. De bliksem heeft brand gesticht in vele dorpen, waardoor verschei dene boerenhoeven in asch werden gelegd. Ook uit Diessen, aan het Ammermeer, ko men berichten over onweer en waterschade. Uit Heiligenstadt wordt gemeld, dat het onweer daar nog erger was in zijne ver woestingen, 'dat dat op 4 Februari vafl ver leden jaar. Van Zaterdagavond 9 uur tot Zondagsmorgen 6 uur Woedden er onaf gebroken eene heele reeks hevige onweders, Tusschen Beuren en Bodenrode had eene soort wolkbreuk plaats. De Leine trad buiten hare oevers. Te Beuren en Wjngerode drong het water in huizen en stallen. De dieren stonden tot aan hun lijf in' 't water. Doode schapen, geiten en varkens dreven' 's mor gens in 'de Leine. Te Wingerode stortten twee schuren in, welke door het water ondermijnd waren. Te Heiligenstad stortte ook een gebouw; in. De na de laatste overstrooming te Hei ligenstadt herbouwde badinrichting is ook weer meegesleurd. Ook Idrie bruggen over de Leine zijn weggerukt. Alleen een houten noodbrug is blijven liggen. Zij vormt nu de eenige verbinding tusschen de stadsdee- len, rechts en links van Ide Leine. De gemeenteraad van Heiligenstadt is aan stonds bijeengekomen om maatregelen te ne men. Ook in den omtrek zijn overal door het water groote verwoestingen aangericht. De velden en hoeven bieden een treurig schouwspel van vernieling aan. Op verschillende plaatsen is er ook brand gesticht door 'den bliksem. Dergelijke berichten komen eveneens uit Quediinburg, Halle, Muhlhausen en andere plaatsen. Moord bij Koekange. De officier van justitie te Assen maakt bekend, dat wordt uitgeloofd een premie van vier honderd gul den aan (hem of haar, die zoodanige aan wijzingen omtrent den in den nacht van 2 op 3 September gepleegden moord in het Koekangerveld kan geven, dat daarvan de veroordeeling van den dader of de daders het gevolg is. Indien meer personen inlich tingen verstrekken, zal bovengenoemde pre mie door Iden officier verdeeld worden. Valscho bankbiljetten. Te Deventer ijn valsche bankbiljetten van f 40 in omloop. Een kassiersfirma en een bakker hebben er een in orntvangst genomen. Cholera. De minister van oorlog beeft ingetrokken het verbod aan militairen om Middelburg te verlaten of daarheen te gaan. Luchtvaart. Woensdagochtend is de lucht ballon „De Rotterdam" weder te Utrecht omhoog gegaan. Inzittenden waren de bal loncommandant kapitein van der Steur en de heeren Waterschout van der Gracht, Six i> 1 f 51

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 5