tweede blad. j Zaterdag 2 October 1909. KALENDER voor de dagen der week. 3 OCTOBER. Wat Hans droomde Gemengd Nieuws. ONS BLAD. 3 Oct. Zondag. Feest van den H. Rozen hrane. EvangelieDe lamme ■wordt genezen. MatthenB IX: 1—8. 4 i Maandag. H. Francitem van Ateieië, Belijder. g Dinsdag. H.H. Placidns en Gezellen, g Woensdag. H. Brnno, Belijder. 7 Donderdag. H. Marcus, Belijder. 8 j Vrydag. Octaafdag van den H. Bavo. 3 Zaterdag. HH. Dion y.iue en Gezellen, Martelaren. Achttiende Zondag na Pinksteren. Eerste Zondag der Maand. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Korlnthlërs; I, 4-8. Broeders! Altoos (dank ik uwentwege mij nen God, voor tie genade Gods, die u ge geven is in Christus Jesus; daar gij in Hem rijk geworden zijt in alles, in alle leer en in alle kennis, gelijk ook de ge tuigenis aangaande Christus in u beves tigd is; zoodat u in geen genadegave iets ontbreekt, terwijl gij de openbaring verwacht van onzen Heer Jesus Christus, die u ook standvastig maken zal ten einde toe, om zonder misdaad te wezen op den dag der komst onzes Heeren Jesus Christus* Evangelie volgens den H. Mattheus IX, 1-8. Te dien tijde ging Jesus in een schip, voer over en kwam in zijne stad. En zie, zij bracthen tot Hem eenen lamme, die op een bed lag. En Jesus, hun geloof ziende, sprak tot den lamme; vertrouw, zoo Juwe zonden worden u vergeven. En zie, eenigen van de schriftgeleerden zeiden bij zich zei ven: 'deze iastert God1. Daar nu Jesus hun ne gedachten zag, sprak Hij waarom denkt gij kwaad in uwe harten? Wat is gemak kelijker te zeggen; uwie zonden worden u vergeven, of te zeggen: sta op en wandel? Doch opdat gij1 moogt weten, dat de Zoon des menschen de macht heeft op aaride zonden te vergeven, sta op (sprak Hij toent ot Iden lamme), neem uw bed op en ga naar uw huis! En deze stond op en ging naar zijn huis. De scharen nu, die het zagen, werden bevreesd en verheer lijkten God, (die eene zoodanige macht aan de menschen gegeven had; Dit wordt een kinderachtig verhaal En 't leelijke er van is dat 't niet eens waar gebeurd is. Er was een jongen, die Hans heette en 't erg slecht had in de wereld. Zijn vader was niet veel soeps. Nette menschen zei den dat hij dronk. Minder nette menschen zeiden dat hij1 zoop. Hoe 't zij: hij bracht 's Zaterdagsavonds weinig of niets van z'n weekgeld bij moeder de vrouw, zoodat 't arme sloof, dat 'n groote huishouding had, schrikkelijk tobben moest om rond te komen. Maar Hans was 'n brave jongen, werkte als Krullenjongen „duivels toejager'' zei de baas bij 'n timmerman en lei 't beetje dat hij verdiende, elke week trouw in moe der d'r Jigndt Hans had wat men noemt ,,'n goeie kop", maar z'n ongeluk was dat hij wat te veel piekerde, prakkezeerde over z'n lot. Alle dagen moest hij hard poot-aan spelen om niet van honger om te komen en als hij zich de toekomst dacht zag hij die vóór zich als 'n eentonig iets: werken, werken, 'n brokje eten, werken, werken, 'n paar uurtjes slapen, werken, werken, altijd maar door, altijdl weer van voren af aan, zonder einde, tot aan z'n dood. Hij vond zoo'n leventje voor zichzelf al heel weinig plei- zierig en ook al heel weinig van belang voor anderen, voor de maatschappij. Ja ze ker, lezersvoor de maatschappij, want Hans was 'n jongen van onzen tijd en dus had hij, als alle jongens van onzen tijd, ook z'n portie maatschappelijke theoriën te slikken gekregen. Op de werkplaats waren kamera den, die zich socialen noemden en behalve hun pruim ook uitzuigers, proletariërs, klas senjustitie en 'n rotte maatschappij in hun mond hadden. Maar op 't Jongenspatronaat hoorde Hans dat die socialen 't ver mis hadden en dat 't heel anders was dan zij zeiden. Zoo kwam 't dat Hans over die dingen prakkezeerde tot z'n hoofd 'm zèèr deed,- Zoo lag hij dan eens op 'n avond in z'n bed en dacht, maar, dacht maarEn hij dacht: Wat Ss 't toch beroerd dat ik zoo'n armoedzaaier ben en dat ik geen kans heb ,t p)oit veel verder te brengen dan tot tim merknecht. Meester heeft altijd gezegd dat ik goed leeren kan. Als ik er de centen maar voor had, ging ik studeeren, wou ik alles weten, alle dikke boeken uitlezen, alle geleerde professors uitvragen, alles onder zoeken, alles uitpluizen. En als ik dan hee- lemaal volgeleerd Was, ging ik tie Wereld bé ter maken, overal mooie redevoeringen hou den, overal prachtige boeken over schrijven. Ik.zou de menschen, die soms zoo dom j en zoo slecht zijn, al heel gauw goed en verstandig maken, ik zou natuurlijk door ieder op de handen gedragen worden en als ik dood was zou ik zeker 'n hooge plaats in den hemel krijgen, en dat zou me dan ook eerlijk toekomen, terwijl ik nu als krullenjongen allicht in 'n hoekje achterb aan zal moeten zitten. En hij piekerde ver der over Iden hemel, wat dat toch voor 'n wonderlijke boel zou zijn. Vroeger, toen hij nog heel klein was, had hij zich de hemel voorgesteld, als 'n groote, lichte ruimte, waar engeltjes in lange „prottersei kleu rige" gewaden met gouden biesjes omzet op wolkjes rijst-en-brei met suikeren le pels zaten te eten, rijst-en-brei die nooit op raakte en lepels, waar al maar nieuwe voor gegeven werden als de oude opge likt en opgeknabbeld waren,... Maar hij wist nu wel beter dat de hemel er zóó niet zou uitzien. Maar hoe dan? Zoo dacht hij maar en dacht hij maar, tot hij eindelijk hee- lemaal niet meer dacht en insliep.... Opeens werd 't erg licht in z'n zolder kamertje, Voor Hans z'n bed stond 'n engel die Hem vriendelijk toelachte, hem in z'n armen nam en hem meevoerde, de donker blauwe Uucht iin, al verder en verder, al hoo- ger en hooger tot ze kwamen voor 'n gou den poort, fonkelende van edelgesteenten. De poort ging vanzelf open en ze kwamen in 'n groote zaal, waar alles even mooj was, waar zoete geuren hingen, waar zachte lied jes ruischten zonder dat Hans zien) kon waar ze vandaan kwamen. Is dit de hemel? vroeg hij aan den engel. „Wel heen, domme Hans," zei deze, „dit is nog maar 't voor portaal; hier komen de zielen toegang vra gen." Daar ging 'n deur open en de H. Petrus kwam binnen. Dat die 't was zag Hans dadelijk pi an z'n eerwaardig gelaat, 't gou den kringetje om z'n hoofd, dat bij elke beweging meeging, en de reusachtige sleu tel aan z'n gordel. Petrus knikte Hans toe en ging 'in 'n groot boek (bladeren. Hans wou iets vragen, maar de engel fluisterde hem toe stil te zijn. Er werd aan de deur geklopt en tegelijk ging deze met 'n forsche zwaai open. Bin nen kwam, in 'n zwierige mantel, 'n groot breed man, met trotsche gebaren, 'n arends neus ten doordringende oogen. Hij stak z'n rechterhand pedant tusschen de plooien van z'n mantel, zwaaide met z'n linker als 'n molenwiek, humde eens en galmde met 'n stem als 'n klok: „Sint Petrus, er is zeker niet 't minste bezwaar dat ik binnen ga, Ongetwijfeld zitten ze in den hemel al met smart op mij te wachten. Ik ben n.l. 'n groot redenaar, heb duizenden menschen geboeid door mijn heerlijke en welluidende taal, hun harten geneigd naar het goede en schoone, hun oogen geopend voor 't wijze en ware, hun" „Wacht 's even, goede vriend," zeiSt. Petrus, in z'n boek bladerend, ik zie hier in dit boek niets dan woorden, woorden, maar Ihiet blad, waar de daden moesten staan, is wit gebleven." En zich tot den engel wendend zeide hij. „Laat dien man uit. Wij kunnen hem hier nog niet heb ben. Ik wil eerst daden zien," En de redenaar» trok af, veel kleiner lij kend idan toen hij binnen kwam. Nu kwam 'n man binnen met 'n grooten flambard op, dien hij bevallig afnam, en terwijl hij met 'n artistiek gebaar z'n hand in z'n lange, zwarte lokken liet woelen, zeide hij: „Ik ben een beroemd schrijver, ik heb wondermooie boeken geschreven die de menschen tranen in de oogen brachten. Laat mij dadelijk binen." Maar Petrus zei: „Ik zie in het grootboek dat ge dat alle maal deedt om eigen eer en glorie; anderen hebt ge 't mooie in uw boeken voorge- preekt, maar uw vrouw hebt ge slecht be handeld en uw knecht verdiende 'n honger loon bij u. Mooie woorden alleen brengen niemand 'in den hemel. Ik kan, u 'niet gebrui ken. Die volgt." De schrijver verdween en een generaal in schitterende uniform met rinkelende sabel en kletterende sporen, kwam toegang vra gen. Hij wees op z'n moed, z'n daden, z'n roemrijke veldslagen, z'n duurbevochten overwinningen. Maar St. Petrus vond op z'n levensblad bloedvlekken van onrecht vaardig vergoten menschenbloed en zoolang boete Idie Vlekken niet had uitgewischt mocht hij niet binnengaan. Hans verwonderde zich meer en meer, maar toen er 'n koning kwam, 'n echte koning met 'n dik, rood gezicht, 'n kroon, 'n scepter en 'n mantel van hermelijn, toen dacht Hans: die mag er toch zeker wel in. Maar ook hij werd teruggestuurd, hij had op aarde al 'n hemel gehad, zei Petrus, hij had niets gedaan, dan toegeven aan z'n verlangens, die tijd was nu uit. En Hans dacht: Zal dan niemand binnen mogen gaan? Toen werd er zoo zachtjes aan de deur geklopt ten 'n oud, stumperig, sjofel gekleed mannetje met kromme rug en vereelde han den, werkte zich schuchter naar binnen, be vend op Z'n oude beenen van zenuwachtige bangheid* „Och goeie, beste heilige St. Petrus", zei hij angstig, „ik (durf haast niet binnenkomen en als 't niet goed is zal ik dadelijk wel weer heen gaan en nergens over klagen, want ik Weet wel dat ik in de verste verte niet verdiend heb in de hemel te komen." „Wat (heb je in je leven gedaan?" vroeg Petrus. Och niets, heilige Sint, niets dan hard werken, al maar hard werken, met deze oude, kromme handen, heilige Sint, voor m'n vrouw en kinderen, hóilige Sint; voor andere dingen had ik geen tijd, heilige Sint, als ik niet werkte moest ik uitrusten om wèèr te kunnen werken en 't eenige* waar ik tijd voor had was 'n kort avond en morgengebed en 's Zondags naar de kerk. Maar ik zal wel weer heengaan, ik hoor hier niet, ik ga al, ik ga al" „Blijf," zei St. Petrus, „ik zie op uw levensblad zweetdruppels, kostelijke zweet druppels van eerlijken arbeid ter liefde Gods, voor vrouw en kind; 't waren er veledui- zende, die zweetdruppels, zie ze veranderen in parels, neem ze aan, ze geven 'n hooge plaats in den hemel. En (de poorten van den hemel gingen open, 't werd al lichter en lichter, al luider en luider klonk het mooie lied en bevend van verwachting werd de oude man door St. Pieter zelf binnengeleid... Hans werd met 'n schok wakker. Geen wonder, want hij was uit z'n bed gerold en met z'n hoofd tegen de poot van 'n stoel gebondsd. 't Was maar een droom geweest, alleen "de buil aan z'n hoofd was werkelijkheid. Maar vreemd, na die droom piekerde, prakkezeerde Hans niet meer, hij werkte alleen nog veel harder idan te voren en on der z'n werk floot hij altijd 'n lustig deuntje, zoodat hij voortaan den bijnaam kreeg van de vroolijke Hans* Heb ik u niet gezegd, lezer, dat dit 'n kinderachtig verhaal zou worden? En zooals ik zei, 't is nog niet eens waar gebeurd ook. P, A. BRUINSMA. Zigeuners. Een groote bende Zigeuners bestaande uit een kleine honderd man, met 31 beren en een 30-tal woonwagens, maakt bij voortduring de oostelijke grenzen van ons land onveilig en gebieden een nauw lettend, onafgebroken politietoezicht van Winterswijk tot Gendringen, zoowel des daags als des nachts. Rijks- len gemeentepolitie zijn in alle plaat sen versterkt, om Ide Zigeuners het binnen komen van ons land te beletten, want zijn zij eenmaal op Hollandsch grondgebied, dan neemt Duitschland hen weer niet gemak kelijk over, terwijl zij het vaste, voornemen hebben toch Holland binnen te komen. Cholera. Men meldt uit Hanaweert De drie door cholera aangetasten, Flips, diens vrouw en broeder, alsmede de zuster van de vrouw zijn naar de barak, uit Ut recht aangevoerd, overgebracht. De broeder van F. is ernstig, de anderen maken het tamelijk goed. Ook de personen in observatie maken het goed. Op verzoek van den Zeereerw. heer pa stoor alhier, heeft de congregatie der zus ters van het S. Elisabetsgesticht te Breda zich liefdevol bereid verklaard, de cholerapa- tiënten te verplegen. Zondagnamiddag zijn reeds de twee eerste zusters gearriveerd en hebben aanstonds hun taak opgevat. Nog meldt men uit Hansweert d.d. 30 Sept. Hedenmorgen seinde de Seruminrichting te Rotterdam, dat er in de uitwerpselen, der 4 personen, welke in de Rijksbarak in ob servatie zijn, geen cholerabaoillen zijn ge vonden. Deze personen zuilen alsnu hedenavond uit de barak ontslagen worden. De vrouw van Flips was heden niet al te best, de toestand der andere lijders is echter bevredigend, Terneuzen, 29 September. Alhier is een timmermansknecht, werk zaam aan de buitenhaven, onder verdachte omstandigheden ziek geworden. Het gezin is geïsoleerd en de uitwerpselen zijn naar Utrecht ter onderzoek opgezonden. Ontploffing. Djor de onvoorzichtigheid van een werkman had Dinsdagavond tus- sdhlerij 9 en 10 ure, een geweldige gasont ploffing in Ue auto-garage van den heer H. Engelbert en Co., Bezuidenhout 71, te 's- Gravenhage plaats. Onder den vloer van tie groote hal, waar eenige auto's en rijwielen stonden opge steld, is een bewaarplaats van steenkolen, waarin zich leen vrij groote hoeveelheid sterk gas ontwikkelende kolen bevonden. Daar gas lucht werd waargenomen, waarvan men den oorsprong niet wist te verklaren, ging men aan het zoeken en inplaats daarbij gebruik te maken van eene steeds aanwezige elec- trische lantaarn, streek een werkman een lucifer aan boven de plaats waar de gas- lucht het sterkste was. Onmiddellijk volgde een zware knal en ontwikkelde zich een enorme vlam. Drie groote spiegelruiten van eenige vier kante meters omvang, zoomede een aantal ruiten in lood gevat, werden aan splinters geslagen. Eenige rijwielen die boven de ko- Jenbewaarplaats stonden werden omhoog geworpen en vernield. De man die de luci fer had aangestreken bekwam verwondingen aan hoofd en armen en weid per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Een der heeren van het personeel kreeg, door de rondspat tende glasscherven lichte verwondingen aan het hoofd, welke ter plaatse verbonden Weiden, De Brandweer rukte aatï, tioch" behoefde geen biusschingswerk te doen, tiaar de vlam, toen zij rich' een uitweg had gebaand, da delijk vanzelf doofde. Betrekkelijk is het ongeval goed afgeloo- pen, daar zich achter de hal eene benzinebe waarplaats bevond. De materieele schade is intusschen vrij groot. Overstrooming Teni?evol(ie van ont zettende regenbuien zijn er ernstige over stroomingen ontstaan in Zuid-Warwiekshire en Zuid-Wales. Honderden acres zijn over stroomd; de huizen van de laaggelegen di stricten staan onder water. De rivieren was sen nog steeds. Honderden zijn dakloos. Ook in Ilfracombe, waar er sedert 35 jaar niet zooveel regen gevallen is, hebben ei overstroom ingen 'plaats gehad. Bij de overstroomingen in Zuid-Wales hebben drie personen het leven verloren. De Juweelen van den ex sultan. Den 4den December 1907 verpandde de toen malige sultan van Marokko, Abd-El-Aziz, zijn juweelen in Frankrijk voor een som van 196.000 gulden. Daar het contract na het verloopen der vastgestelde periode, niet werd vernieuwd, heeft de directie der bank nu den verkoop der juweelen aangekondigd tegen begin Oc tober. Het kan een interessante veiling worden. Fraude aan de Rijkspostspaarbank. Wij Vernemen dat dezer tiagen aan tie Rijks postspaarbank aan het hoofdbureau van Baerlestraat te Amsterdam een fraude ont dekt is Iwelke reeds sedert eenige jaren door een der hoogere ambtenaren zou zijn ge pleegd. De fraude zou in het kort hierin bestaan dat ïn boekjes van tien betrokken ambtenaar en diens naaste familieleden op de een of andere wijze het bedrag zou zijn vergroot. De betrokken ambtenaar is, naar wij ver. nemen, rieeds jaren bij tie bank werkzaam en genoot er (onbeperkt vertrouwen en algemee- ne achting en stond bij zijn esuperieuren zeer goed aangeschreven. Op het ©ogen blik is de van het plegen van deze frau duleuze handelingen verdachte beambte in zijn betrekking geschorst. Men heeft blijk baar hangende het onderzoek nog niet tot sterkere maatregelen willen overgaan. Het gebeurde moet aan de bank onder hoog en laag personeel algemeene ontroering heb ben gewekt. Een Nederlander te Antwerpen be stolen. Een handelsreiziger nit Tüburg wai te Antwerpen in het Park op een bank in slaap gevallen. Toen hij ontwaakte, ontdekte hij, dat men hem in zijn slaap had be roofd van een portefeuille, inhoudende 260 francs, zijn portemonnaie en gouden hor loge. Ongeluk. Donderdag werd ie Ambt Al melo vermist het 5 Vi jarig zoontje van ten D. Tegen den avond werd het kind dood gedrukt gevonden onder een stapel geval len planken. Een moderne rechtszaak. Dezen zomer is te Berlijn een rechtszaak ingeleid en af gehandeld die meer dan vele andere een kijk geeft op het leven in „hoogere" krin gen. Ze betrof een zekere mevrouw Hedwig Kalau voin Hofe, de echtgenoote van een gepensionneerden majoor, die met tie noo- dige omzichtigheid en bescheidenheid een behoorlijk leven had kunnen leiden. Maar zij wilde hoogerop; zij vatte den eisch van het huidige maatschappelijke leven, dat men vooral moet trachten, zooveel mogelijk te» schijnen, in al zijn consequenties op en slaagde er in het, zoover te brengen, dat haar als zeer rijke en aanzienlijke dame de toegang tot het keizerlijk hof ontsloten werd. Jarenlang heeft zij in tie grootste „weel de" geleefd, totdat er ten slotte meer dan 100,000 Mark schuld was. Zij deed groote reizen, gaf partijen, maakte haar kennissen, bij allerlei ge legenheden gelukkig met pracht'ge geschen ken, en dacht er niet aan, ook maar een lOOgenblik pogingen te doen, om haar leven te vereenvoudigen of haar schuldeischers te betalen. Er zijn kleine handelaars en handwerkers die 10 tot 20,000 Mark van de dame te vorderen hadden, dezelfde die eerst zoo dankbaar waren, dat die deftige me vrouw hen 'ook iets liet verdienen. Maar hebben zulke deftige menschen dan geen geweten meer? En zijn ze wel zoo zeldzaam als som migen denken? Cholera. Te Loplk heeft zich een tweede geval van cholera asiatica voorgedaan. Het duel. De Rechtbank te Den Haag veroordeelde Woensdag den kolonel-com mandant van het 3e regiment huzaren R. H. O. baron van tie Capellen en den gep. overste van dat regiment Romer, wegens deelnemen aan een tweegevecht, waarbij zij elkaar eenig lichamelijk letsel hebben toegebracht, ieder tot vijf tiagen gevangenis straf, Postpakkettendiefstal Voor de Recht bank te Amsterdam had zich te verantwoor den een geschorste ongehuwde, in 1882 te Alkmaar geboren besteller, Th. C. M., we gens postpakkettendief stallen Het Openbaar Ministerie eisdhte 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf en onmiddel lijke in hechtenis neming, waartoe de Recht bank bevel gaf. Een spoorwegramp. Een tqu'page, ('ie over een spoorweg-overgang bij Antwer pen reed, werd aangereden door den trein, met het gevolg, dat drie der personen, in het rijtuig gezeten, gedood werdende vier de werd ernstig gekwetst. Politiehonden. Men gebruikt te Parijs steeds meer politiehonden en men is zeer voldaan over de goede diensten, door die dieren bewezen. Dezer dagen heeft weder een politiehond „Ballon" genaamd, den hoofdman eener ge vaarlijke dievenbende, „Bambouia la Ter reur", helpen vatten. De kloeke hond hielp den gevangene bewaken toen deze naar het bureau werd gebracht, en dat was maar goed ook; want zonder zijn hulp was een poging tot vluchten van Ramboula waar schijnlijk gelukt. Nu echter sprong Ballon op den Apache aan en hield hem met zijn scherpe tanden stevig vast bij een oor. De Parijsche politie heeft nu ongeveer honderd honden in dienst en zij kosten der gemeente geen centime; want de be ambten richten de honden af en betalen het onderhoud uit hun eigen zak. Een niet onvermakelijk voorval. Men schrijft uit Hoogeveen d.d-, 24 Sept.: (Hedenmiddag speelde zich een niet onver makelijk voorval af op de Groote Kerk straat alhier. Een zekere jongejuffrouw, S„ leerlinge der Rijksnormaalschool, beviel het niet langer in haar kosthuis, waardoor ze zich van een ander voorzag. Haar klee- ren en eenige andere benoodigdheden liet ze evenwel achter, o.r. dat ze nog een paar gulden moest betalen. Gister bracht ze, volgens haar beweren, het geld en leg de dit op de tafel (volgens de juffrouw moest dit eerst koud worden). Ze ging naar boven, |in gezelschap van haar vroegere kost- juffrouw, om (een en ander af te halen, doch toen ze beneden was, weigerde de juffrouw haar vroegere kostleerlinge met het goed te laten vertrekken, met de bemerking, dat ze eerst het geld moest hebben. Het geld had ze, niet ontvangen en het lag' niet meer op de dafel. De kostleerlinge naar de ma rechaussee, waarvan dan ook al spoedig iemand op 'het t errein verscheen. Daar even wel de kostbaas niet te huis was, kon deze niet handelend optreden. Nu bleek even wel, dat vrienden in den nood veel tot stand kunnen brengen, Zooals te begrij pen is, bracht deze geschiedenis veel volk op de been; waaronder natuurlijk verschil: lende medeleerlingen der Normaalschool. Een paar der mannelijke scholieren haalden vlug een ladder, plaatsten dezen tegen den muur en (klommen naar boven, om zoodoen de in de kamer te komen van hun mede leerling en daadwerkelijke hulp verleenden. Dit gelukte wonderwel, want niettegenstaan- Üeih et krachtig protest der juffrouw, en het willen verhinderen van deze practische hulp, kwamen de bestormers al spoedeg in triumf onder het hoerageroep der om standers in het bezit der buit naar beneden en stelden jd|p eigenares in het bezit van haar eigendom. Toen de juffrouw zag, hoe de zaak in het voordeel harer vroegere kostleerlinge afliep, scheen ze zich te troos ten over het verlies met de bemerking: „die twee gulden schenk ik haar"s De moord te Apeldoorn. Haar men ons meldt, heeft Wouter Prins, die dezer dagen door het Hof te Arnhem tot 20 jaar gevangenisstraf werd' veroordeeld we gens moord op zijn patroon den bakker Scholten, tegen dat vonnis cassatie aange- teekend. De zaak komt dus voor den Hoo- gen Raad, De Portugeesche bladen melden, dat het huwelijk van koning Manuel (met de prinsen van Fife) in April gesloten zal wor; den. De Cortes zullen in Januari bijeen komen, om een civiele lijst voor de nieuwe Koningin goed' te keuren en daarna tot na het huwelijk verdaagd worden. Een wereldtentoonstelling te Soera baja. De 'Sumatra Fost< verneemt uit Ba tavia Te Soerajbaja bestaat het plan om over drie jaar een wereldtentoonstelling te or- ganiseeren met het doel om de industrieelen kennis te doen maken met hetgeen andere landen op het gebied van nijverheid te zien geven. Het plan gaat uit van den se cretaris (der Spaarbank Breeman, die reeds van verschillende zijden sympatiebetuigingen ontving. Controleur Jasper zal beproeven op de Bruspelsche tentoonstelling betrek kingen aan te knoopen ,en aldus de me: riewerking van Europeesjche industrieelente verzekeren. Men berekent de kosten voor de noodige gebouwen op een half milli- oen. De tentoonstelling zou zes maanden durens Grondwerkersstaking te Amsterdam. Het voorstel der bemiddelangscommissie luidt als volgt: Er wordt betaald dadelijk bij het einde der staking 26 ct. per uur, van 1 Febru ari 1910 af 27 ct., van! 1 Mei 1910 af 28 ct. (Dit laatste dus twee maanden vroeger dan in het voorstel van den Ned. R. K. Volks bond".) één jaar na het einde van deze staking. Indien de gemeente inmiddels,, in haar bestekken een kortere arbeidsduur voor schrijft, zal deze ook dadelijk door de pa troons voor hun particuliere werken wor den ingevoerd. Bij het einde der staking zal het bestaan de andividueele contract gehandhaafd blij ven, met uitzondering van het onder 1 vast gestelde betreffende het loon, en met be paling, dat de toeslag voor overwerk ge regeld wordt volgens de bestekbepaling der gemeente* Bovenstaande voorwaarden zullen, opge nomen worden in een collectieve overeen komst, die voor het hervatten van den ar beid door partijen wordt opgemaakt en ge- teekend, en geldt voor één jaar, te begin nen (dadelijk na het einde der staking, Wordt

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 5