1 Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Laatste Berichten. i| [I I Uit de Zaanstreek, KERKHLEUWS. Gemengd Nieuws. Burgerlijke ïl •51-1 il |j De staatscommissie voor onderzoek der al of niet wenzchelykheid eener vereen voudigde spelling is Maandag door den mi nister van Binnenlandsche zaken geïnstal leerd en beeft deze werkzaamheid aarge vangen. De cholera bestrijding. De Haagsche correspondent van de »Tel.« meldt: De doeltreffende cholera-beitrijding in verschillende plaatsen van ons land, en vooral te Rotterdam, toegepast, heeft, naar mij dezer dagen bleek, allerwege in het buitenland belangstelling gewekt Uit weten schappelijke kringen toch en door mannen van medisch gebied uit andere landen, zijn bij verschillende autoriteiten, die de leiding der cholera bestrijding hadden, herhaaldelijk inlichtingen en andere mededeelingen ge vraagd, teneinde zelf daarmede, wanneer het te pas mocht komen, kun voordeel te kun nen doen. Ouderdomsverzekering Patrimonium bespreekt de beloften, weike in de jongste troonrede zijn vastgelegd. Met instemming lezen we dan o.m. En daarnaast hebben we de toezegging, dat voorstellen tot regeling der verplichte ziekteverzekering en tot nadere wijziging der Ongevallenwet aangeboden zullen worden en dat een ontwerp betreffende de ver plichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering in bewerking is. Omtrent dit laatste punt wenschen we eenig meer licht. Sedert de dagen van Minister Pierson is de invaliditeits- en ouderdomsverzekering al in studie of in bewerking. Meer dan ééae proeve is al eens ter tafel van de Staten Generaal geweest, en telkens was nieuwe bewerking noodig. Wij weten dat bet een heel werk is, maar we zouden zeggen, laat er een paar man meer mee werken, als degenen, die nu aan het departement bezig zijn, zoo moei lijk klaar kunnen komen. We zijn nog aan het begin der vierjarige periode, voorzoover het de Tweede Kamer aangaat, maar de Ministers hebben reeds anderhalf jaar achter den rug. De tijd van >z!ch inwerken» in den gang van zaken aan de verschillende departe menten mag gerekend worden voorbij te zijn. Hoe eerder de ontwerpen nu klaar komen, hoe meer kans op afdoening er hestaat. Daarom is bet van beteekenis voor onze arbeiders, om te weten, hoe bet met >de bewerking», van de invaliditeits en ouderdomswet staat. We weten zeer goed, dat ook een Minister niet altijd zoo vlug kan als hij zelf wel zou willen. Maar van meetaf moet vaststaan, dat de belangrijke zaak van de invaliditeits- en ouderdomsverzekering in deze periode niet weer mag stranden op 'de bewerking'. Katb. Juvenaat van het bisdom Haar lem. Op de agenda der tegen 11 Oct. as. te Amsterdam aangekondigde jaarvergadering komt o.m. voorbespreking voorstel der vorige jaarvergadering «algemeene commissie voor de teekenscholen» motie van den Weleerw. heer L. Bejjsers in zake subsidie herhalingsonderw|js in de patronaten inlei ding van den Weleerw. heer J. A. Annegarn, van Middelburg, over het onderwerp welke eigenschappen worden verlangd in de be stnurders van een patronaatinleiding van een lid van het bestuur ter bespreking van het werk der meisjeepatronaten. Esperanto Zondag vergaderde ie 's Her togenbcsch de Kath. Esperantistenbond. Er waren een 40 tal leden tegenwoordig, waar onder vier geestelijken. De statuten werden vastgesteld. Tot bestuursleden werden geko zen de heeien dr. Smulders uit Scbijndel, Niesten uit Rotterdam, Eibers uit Leiden, v. Zwet uit Utrecht, Luneman uit 's Graven- hage en de Weleerw. heeren v. Poppel, professor van Rolduc, en Lambert Poel uit Tilburg. De bond telt 250 leden. Provinciale Staten van Noord Hol land. By Koninkiyk besluit is de commis saris der Koningin in de prov. Noord Holland gemachtigd de staten van dat gewest in buitengewone zitting byeen te roepen op Dinsdag 19 October a.s., ten einde dan aan de orde te stellen de verkiezing van een hoofdingenieur van den provincialen water staat, ter voorziening in de vacature ont staan door het overiyden van den vorigen titularis en, des noodig, de behandeling van eene voordracht van Gedeputeerde Staten tot wyziging van het in de jongste zitting der Staten Generaal genomen beslu't ter zake van rijkspatiënten in het provinciaal gesticht voor krankzinnigen 'Duinenbosch» te Oastricum. Kamerverkiezing Breukelen. De uit slag der gisteren gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het dis trict Breukelen (vac. de Waal Malefyt) is als volgt Aantal kiezers 7158. Uitgebr. geldige stemmen 6675. Hiervan verkregen Mr. F. H. De Monté Ver Loren (A. R.) 3514 en Mr. J. B. L. C. B. Baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn (R. K 3161 stemmen. Zoodat gekozen is de heerMr. F. H. De Monté Ver Loren (A.-R) Een tweevoudig anti papisme heeft hier gewerkt, dat van de liberalen en de anti revolutionairen. De Turken, zegt de Maasbwinnen het altyd van de Papen. Directeur Generaal en minister. Het Haagsche correspondentie-bureau meldt: In verband met mededeelingen, in de pers voorkomende, alsof het te verwachten ver trek van den dilrecteur-generaal van den Landbouw, den heer Lownk, het gevolg zou zijn van een minder goede verstand houding van dezen hoofdambtenaar met het hoofd van het departement van Landbouw, nijverheid en handel, hebben wij ons te bevoegder plaatse om inlichtingen gewend. Ons werd toen medegedeeld, dat van een minder goede verstandhouding als boven bedoeld geen sprake is geweest. ALKMAAR. 6 October 1909 R. K. Prop. Club Gisterenavond hield de R. K. Propagandaelub „St. Petrus" haar jaarvergadering. In zijn openingjs woord deelde de voor zitter de heer Eggeits mede, dat de club zich verheugen mag in de sympathie der ka tholieken, blijkende uit den steun welke zij van meer dan honderd donateurs ontvangt. Uit het mooi gestelde jaarverslag van den secretaris de heer Burkinck bleek een be langrijke werkzaamheid door de club ver richt. O.a. werden er 21000 brochures en ge schriften verspreid, terwijl voor de Kath. Pers propaganda weid gemaakt. Dit jaar weiden 132 Kath. kiezers op de lijst gebracht en 40 leden voorde kiesvereeni- ging aangenomen. De Apolog. cursus, vorige winter gehou den is uitstekend geslaagd. Wegens verhindering van den penning meester kon geen fin. verslag gegeven wor den. De aftredende bestuursleden werden her kozen. Werd besloten instemming te betuigen met de oprichting van een bond van R. K. Prop. clubs. Na eenige mededeelingen en besprekingen van huish. aard, werd de vergadering ge sloten. Hondententoonstelling. De St. Bernard- club, die tot de hondenten toonstelling alhier ioipj 2 en 3 petober j.l. het initiatief nam, mag zich met het behaalde succes gelukwen- schen. De expositie kan werkelijk geslaagd hee- ten. Niet slechts waren de inzendingen van dien aard, dat men kan zeggen, dat wel het beste was aangeboden in de verschillende tentoongestelde rassen, doch ook de va riëteiten waren talrijker, dan verwacht was. Het bezoek heeft aan de gekoesterde ver wachtingen beantwoord. Het voorvoeren van trekhonden is een nuttig werk geweest. Velen hebben kennis kunnen maken met de soorten, die het meest voor trekhonden geschikt zijn. En de aanwijzingen, welke daarbij verstrekt zijn, mogen doen vermoe den dat ook hier in de goede richting door velen zal gewerkt worden. Ongeschiktheid van de dieren leidt dikwijls tot onredelij ke behandeling. De séances met politiehonden wekten veel belangstelling. Het loonde idje moeite de werkzaamheid van deze dieren gade te slaan. Algemeen werd de africhting geroemd. Het terrein was evenwel te beperkt en de omstanders waren te talrijk, dan dat aan de vrije toeweging Ider honden voldoende ruimte kon worden; gelaten. Een en ander had zichtbaar invloed. Evenwel werd het nut en de belangrijk heid van dit hulpmiddel ter opsporing en aanhouding van misdadigers duidelijk en voldoende gedemonstreerd. Stedelijk Museum. De heer H. Boasert aehonk dezer dagen aan het Stedeiyk Museum, ten behoeve der Biuinviekamer," een in eikenhouten lyet gevatte koperplaat, waarop door hem in gravure eene afbeelding van om waaggebouw ia aangebracht. Deze gravure ia bysonder fraai uitgevoerd. Kwakzalverij. Op uitnoodiging van het hestuur der Vereeniging tegen de Kwakzal- verij heeft de heer C. Nannes Gorter, alhier een onderzoek ingesteld naar de betrouw baarheid van hetgeen in de bekende kwak zalvers annonces en brochures zooal verhaald wordt over genezingen enz. De heer Gorter onderzocht een 10 tal gevallen van s.g. ge nezingen, tengevolge vaD het gebruik van abdijsiroop of kloosierbalsem. De uitkomst van het onderzoek toont aan, dat in acht van die tien gevallen van genezing geen sprake kan zyu en dat twee der z.g. gene zenen reeds waren overleden. Wie wil nu nog langer bedrogen worden 7 Naar wy vernemen zal Maandag 25 Oct. a.s. het Plaateeiyk Comité der K. S. A. eene propaganda vergadering^ houden in de Harmonie. De heer C. D. Wesseüng, redacteur van »De Tyd» en lid van den Gemeenteraad te 's Gravenbage, zal als spre ker optreden. Een onderscheiding. Naar wij vernemen is den heer J. Klootsema, Directeur van het R. O. G. alhier, de titel verleend van Eerelid van het 'Institut National Beige de Fedagogie» (onder bescherming der Belgische regeering). EGMOND BINNEN. Wy willen het slechte weer van de laatste dagen niet stellen op rekening van de kermis alhiermaar het is zeker waar dat iedereen hier zegt»als het Egmond Binner kermis is, regent het stellig». Nu, de waarheid van dit gezegde hebben we weer geducht ondervonden, vooral tot displeitier van de kermisvierders. Gelukkig was het Maandagmiddag gedurende de hard draverij goed droog weer, wat de amino zeer verhoogde. Er werd door 10 paarden aan de wedstryd deelgenomen. De pryt en de drie premies werden behaald door de heeren N. Groot, Joost L'efting, N. Myne en R. Groot Onder toepatselyke toespraken werden de fraaie prijzen aan de winnaars uitgereikt. BEEMSTER. Vergaderinz van den Raad zal gehouden worden op Donderdag 7 Oc tober 1909 's Morgens te 10 uur. HEER HUGOWAARD De heer D. Stiel tjes, onderwijzer aan school no. 1 alhier is benoemd tot hoofd der lagere school te Egede, gemeente Hellendoorn. De heer D. A. H. van Es, onderwijzer aan school no. 2 alhier, is als zoodanig be noemd te Hof van Delft. LIMMEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 29 September. Aanwezig alle leden, behalve de heer O. Vis. Na opening werden de nieuw gekozen leden, de heeren P. Kuys en O. Pepping, door den heer de Jong binnengeleid, waarna de installatie en de vereischte eedsaflegging plaats had. De heeren Kuys en Pepping namen zitting. Hierna werden de notulen van de beide vorige vergaderingen voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken, o. m. van Ged. Staten, goedkeurtng van de wyiiging der Algemeene Politieverordening wat betreft de melkvoorziening, d. w. z. het vervoeren der melk van den heer A, de Groot, waarin hy tegen 1 Oct. a.s. ontslag vraagt als ambte naar van den Burgeiyken Stand, hetwelk wordt verleend van de Gezondheidscommissie, adviseerende om de woning, het klooster, onbewoonbaar te verklaren. De voorzitter stelt voor, daar de eigenaar inmiddels aan bedoeld perceel veel heeft verbeterd, de commissie uit te noodigen nogmaals een onderzoek in te stellen. B. en W. stellen voor om by Ged. Staten nogmaals ontheffing aan te vragen voor het geven van vrye- en ordeoefeningen. Tot wethouders werden gekozen de heeren N. de Jong en P. Kuys. Beide gekozenen namen de benoeming aan. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om nog 2 lantaarns te plaatsen. Een voorstel van B. en W. om den gemeente veldwachter een bydrage in de onderhoud» kosten van zijn rywiel toe te kennen, nl. f 10, werd eveneens aangenomen. De pensioen bydragen voor den gemeente veldwachter ad f50, werd zonder stemming aangenomen. Alsnu was aan de orde den bouw van een gemeenteLu's en veldwachterswoniDg. Na breede besprekingen, waarin vooral op de wegen werd gewezen, werd besloten dit punt aan te houden tot een volgende ver gadering. De heer Kooy brengt namens de commissie verslag uit over de gam. begrooting 1910 Alsnu besloot de raad om de verpleging» kosten van J. Zonneveld, welke door het St. Elisabethsgesticht teruggebracht is van f 159 cp f 120 en waarvoor het Burg. Arm bestuur zich bereid heefc verklaard de helft bij te dragen, te voldoen. Bij de rondvraag wees de heer Kuys op het gevaar, gelegen in het hooge houtgewas op den hoek van den Vischweg, waardoor de komst van den tram onmogeiyk kon waargenomen worden en stelde voor den eigenaar te verzoeken hierin te voorzien. De voorzitter, deze meening deelend, stelde zich daartoe bereid. Hierna werd de ver gadering gesloten. HEEMSKERK. De R. K. Leesbibliotheek is deze week weder opengesteld, zoodat iedere katholiek tegen vergoeding van enkele centen per deel op Donderdag goede lectuur kan verkrygen en daardoor de lange winteravond uren genoegiyk en nuttig kan doorbrengen. Moge er een nuttig en veelvuldig gebruik van gemaakt worden. Een nuttig gebruik om zyn kennis te verrijken en daardoor de katholieke pers te steuneneen veelvuldig gebruik om de kast van den bibliothecaris te styven, opdat hij de leesbibliotheek kan uitbreiden en meer boekdoelen kan aan schaffen, PURMEREND. In de Vifldag j.l. gehou den gemeenteraadsvergadering deelde de voorzitter, de heer C. L. W, van IJsendijk mee, dat door Oed. St. is goedgekeurd het raadsbesluit tot aankoop van een stukgrond aan den Purmersteenweg, behoorende aan Jb. de Boer voor f 5600dat bij de on langs gehouden kas verificatie ten kantore van den gemeente-ontvanger boeken en kas in orde zijn bevonden-met een kassaldo van f 5796,051/2. De T i,m m erl i ed en vereen iging „Purmerend en Omstreken", verzocht den Raad het bouw terrein achter de Heerengracht ter bebou wing uit de geven met het oog op de werkeloosheid. Besloten werd overeenkom stig het voorstel van B. en W. vooralsnog niet tot openbaren verkoop over te gaan, doch wel bouwterrein verkrijgbaar te stel len. Volgens den voorzitter zal hieraan ech. ter de goedkeuring van het algemeen bouw plan dienen vooraf te gaan. De Kamer van Koophandel en fabrieken had aan den Raad het verzoek gericht om het ijzeren hek van de Amsterdamsche poort te doen wegruimen. B. en W. zagen hier van de wenschelijkheid niet in, nimmer wer den klachten over het hek vernomen en het eigenaardige geheel van die poort zou ver dwijnen. Of de heer Middelhoff al betoog de, dat het toenemend verkeer het dringend wenschelijk maakt naar verbreeding en ver ruiming van 'dé toegingsw g.n om t.' z en, het mocht niet baten. De Raad nam met 6 tegen 3 stemmen het afwijzend voorstel van B. en W, aan. Weder kwam in behandeling het verzoek van O. ljpma, hoofd van school No 1, om in het gemeente-pensioenfonds te worden opgenomen voorzooverre het betreft wedu wen- en weezenpensioen. B. en W. blijven bij hun afwijzend advies op grond van strijd met de desbetreffende verordening. Na eene lange discussie wordt het voor stel van B. en W. verworpen en daarna wordt ter verdere behandeling aangehouden tot de volgende vergadering een voorstel van de H.H. Drost en Jurgens, om toij even tueel overlijden van adressant aan diens weduwe de helft uit te keeren van het be drag waarop de weduwe van een pensioen gerechtigd ambtenaar aanspraak kan maken en onder beding dat adressant levenslang de vastgestelde premie betaalt. Tot leeraar in rechtlijnig teekenen aan de Stadsteekenschool wordt benoemd de heer J. J. P. Oud. Mjet 6 teg(en 3 stemmen (die v. d. heeren Drost Vet en Maats) wordt aangenomen het voorlstel van B. en W- om over te gaan tot het benoemen van een directeur van de Stadsteekenschool. Als zoodanig wordt benoemd de heerW. Postema, leeraar aan genoemde inrichting, en de daarvoor te verleenen gratificatie be paald op f 100 per jaar. Aan de groote tooneelwedstryd te Zwolle, welke gehouden wordt van 9 Januari tot 30 Maart 1910, zullen onze tooneelver eenigingen 'Voorwaarts» en 'Kunst na Kracht» deelnemen. Het restaureeren van den toren der R. K. Kerk is thans geëindigd De heeren P. Brinkman, B. Piet en O. Bakker hebben eer van hun werk. Een groote verbetering is het tevens dat mm door het aanbrengen van nieuwe wyzerplaten nu van drie kanten de juiste tyd kan waarnemen. Deze week hei ft voor 't laatst de gratisverepreiding van 'Ons Blad» plaats. Onze agent zal thans komen vragen wie zich wil abonneeren. Zooals men ziet, worden zooveel mogelijk de plaatseiyke berichten opgenomen evenals de Burg. Stand en het Raadsverslag. Als men dan nog rekent de Kerklijst, welke gratis by 'Ons Blad» wordt uitgegeven, vertrouwen wy dat velen zich zullen abonneeren. BEVERWIJK. De Weleerw. Zeergel. heer J. B. J. M. Hoppener, regent van de bisschoppelijke kweekschool voor onderwij zers, vierde Zondag zijn 12i/2 jarig priester feest. Na ile algemeene Communie der kwee- kelnigen, begon om half 9 de plechtige Hoogmis aan het smaakvol versierde al taar van de kapel. De jubilaris werd daar bij geassisteerd door de Zeereerw. Hoog- gel. h'eeren J. Castetein en P. Groenen, beiden professoren aan het seminarie te Warmond. Op onberispelijke wijze voerde het zangkoor de driestemmige Mis „Caecilia" van Vrancken uit. Om 12 uur hadden zich in een der zalen van de kweekschool de leeraren verzameld, om hun regent te complimenteeren. Als stof felijk bewijs van de achting, welke de Wel eerw. regent zich in zijn nog maar kortston dig verblijf alhier heeft verzekerd, boden zij Z.Eerw. een geel koperen gaslamp aan voor zijn studeerkamer. Daarna was de beurt aan de kweekelin- gen. In de groote zaal, voor deze gelegenheid met bloemen en planten versierd, werd de Z.Eerw. regent geluk gewenscht met zijn feest en weid Z.Eerw. een fauteuil aange boden als blijvend aandenken. De jubilaris dankte voor deze hulde zijner jongens. Om vijf uur werd door den jubilaris een plechtig Lof gecelebreerd, daarbij geassi steerd door de beide Weleerw. kapelaans van Beverwijk. Daarna werden de feestelijkheden voort gezet door zang en tooneel en werden de kweekelingen onthaald. De Zeereerw. heer J. Hoppener mocht, ook uit zijn vroegere standplaats, vele bewijzen van belangstelling ondervinden. ST. MAARTENSBRUG. Zondagnacht waren alhier eenige jongelieden, waarby een zekere Cor Watertor, aan 't stoelen, waarby genoemde Watertor het ongeluk bad op Let yzeren hek van den Zeergel. heer Van der Vyver, arts, alhier, te springer, waardoor hij een wond opliep. De geneesheer ver leende direct zyne hulp, maar gistermiddag is W. aan de gevolgen overleden. SCHAGEN. Vanwege de afdeeling Beha gen van de Noord-Hollandsehe Maatschap pij van Landbouw had verleden Zaterdag de jaarlijksche raminenkeuring plaats. Van de afdeeling ramlammeren waren er 19 aan giften de eerste prijs werd toegekend aan P. Poskes en bedroeg f 10de 2e prijs, van f 5 werd gewonnen door J. de Veer Jr. te Winkel3e prijs f 2.50 ontving A. van der Horst te Schagen en de Bestuursprijs J. de Veer, aldaar. Er waren voor de 2e afdeelting acht 11/0 jarige rammen aangegeven. J. de Veer te Schagen ontving de le prijs ten bedrage van f 10de 2e werd toegkend aan J. de Veer te Winkel en bedroeg f5; de derde prijs f 2.50 werd toegekend aan J. de Veer te Schagen; N. D. Kaan van de Wieringer- waard ontving Üe bestuursprijs. Er waren voor de 2e rubriek ooilammeren slechts 3 stuks aangegeven: hiervan kreeg A. van der Horst van Schagen de le prijs, van f5; de 2e prijs van f2.50 ontving A. de Graaf van Anna Paulowna en de Be stuursprijs J. de Veer van Schagen. Voor de afdeeling :fokschapen waren 7 stuks aan gegeven. De le prijs, van f 5, ontving A. van der Horst van Schagende 2e prijs van f2.50 ontving A. de Graaf van Anna Paulowna en de Bestuursprijs Jac. de Wit te Schagen, Was op deze keuring de aanvoer klein, dc handel was ook al evenmin van beteekenis De (heeren J. Buis Jz. en C. Zijdewind beide van Schagen, benevens de heer A. de Graaf van Anna-Paulowna, fungeerden als keur meesters. Van hooger hand is de mededeeling ontvangen, dat op de ontwerp-begrooting is aangebracht de somma van f300 voor sub. sidie ten bate van de Handelsavondschool alhier. KROMMENIE. By Kou. besluit is de heer P. Lammerscbaag benoemd tot burge- meester dezer gemeente. WORMERVEER. Het tweede gedeelte lotelingen der lichting 1909 is op 27. Sep- tember aldue ingedeeld H. FoituyD, D. E. Rem, F. J. Sicking en D. Sluis by het 7e regiment infanterie te Ameterdam, T. Brasser, J. Kuit en R. Ris by het 10e regiment infanterie te Den Helder. Wyl de loteling H. Fortuijn vooiloopig voor den dienst afgekeurd is, zal voor hem een ander in de plaats opgeroepen wordeD. De wapenoefening in deze gemeente worden dit jaar gehouden in de Zuiderbe waarschoot. Het eerste onderricht is aange vangen op Dinsdag 5 October, avonds te kwart over achten. Bij de invoering van den winterdienst op 1 October ie er eenige verandering in den treinenloop gekomen. De trein van 11.47 's middags in de richting Uitgeest vertrekt nu precies om 12 uur en die van 9.04 's avonds nu te 8.56. In de richting Amsterdam is tusschen den trein van negenen en die van half elf 's avonds een nieuwe trein ingevoegd, die te 9.34 's avonds ver trekt. De heer H. Zwart, chef aan de cacao- en chocoladefabrieken van de Firma Erve de Jong, Noordeinde alhier, zal op Zondag 10 October as. gedurende zestig jaren by genoemde firma in dienst zyn. OOSTZAAN. Een ingezetene begaf zich onlangs met een jol naar het veld om te werken, doch Lhy liet zyn horloge in het schuitje liggen. Eenigen tyd later was dit verdwenen. De verdenking viel op ein anderen in woner, zekeren K. Deze heeft thans den diefstal bekend en dat horloge aan de politie afgegeven. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur der Congregatie van de Eerw. zusters Augustis essen en rector van het St. Hippolytus gesticht te Delft, den Weleerw. heer J. L. F. Dankelman, tot kapelaan te Delft (H. Hippo'ytu») den Wel eerw. heer B. F. Kosters, tot kapelaan te Heilo den Weleerw. heer W. Nolet (15 Aug. 1.1. priester gew'yd) en tot kapelaan te Heemstede den Weleerw. heer J. L. Speet (15 Aug. 1.1. priester gewyd). Z. H. De Paus licht ongesteld. ROME, 4 Oct. Volgens de avondbladen heeft Z. H. de Paus een lichte aanval van jicht in den rechtervoet te verduren en noodzaakten de geneesheeren Z. H. de offic'ëele audiënties op te schorten desondanks ontving de Paus heden eenige bisschoppen en een prelaat. Een Pauselijke Encycliek is verschenen, waarin de drie familiëa der Orde van den H. Franciscus, de Franciscanen, Minoriten en Capucynen met elkaar gelijk gesteld worden. Spanje en Marokko. PARIJS, 5 Oct. (R.O.) De Spaansche ge. zant alhier logenstraft het bericht van de „Temps", volgens hetwelk er sprake zou zijn van een opmarsch der Spanjaarden naar Tazza en een bezetting van Tetuan. Spanje is niet van plan Moelai-Hafid den oorlog te verklaren, en bepaalt zich slechts tot het zenden der noodige versterkingen om de bezette posities te kunnen beschermen, en den anderen troepen het manoeuvreeren mo gelijk te maken. Congres tegen den vrouwenhandel. WEENEN, 5 Oct. (R.O). De hoofdcom missaris van politie te Amsterdam, de heer Hordijk vertegenwoordigt Nederland opliet alhier geopende congres tegen den handel in vrouwen en meisjes. Het hoogverraadsprocss te Agram. BOEDAPEST, 5 Oct. (R.O.) Het hoog- verraadsproces te Agraim is geëindigd met de veroordeeling van 2 der beschuldigden tot f2 jaar dwangarbeid, en een aantal an deren tot gevangenisstraf van. 4 tot 7 jaar Er werden 22 van de 52 aangeklaagden vrijgesproken. De procureur-generaal zoo wel als de veroordeelden teekenden hoo- ger beroep aan. De ex-shah van Perzle. ODESSA, 5 Oct. (R.O.) Hedenavond 0111 half zeven kwam de Ex-Shah van Perzië met zijn familie aan het station alhier aan. Hij werd door den commandant der troep Baron Kaulbars, ontvangen. Theater Ingestort. Gedurende een voor stelling in het stadstheater te Bielitz kwani j een groot stuk van het dak naar benederf vallen en kwam terecht in het vol-bezette parket. Twintig personen werden zwaar ge, wond. Sluiting d«r ChrJ'U toonstelling te Dusseldo digheid van Kardinaal F.scl "er van eered.enst von T; Christelijke Kunsttentoonst dnrf gesloten. Kardinaal deze gelegenheid een lan hii den wensch uitsprak, 1 stelling practisch nut zou aa) voor de kerkelijke sch Groote diefstal. Er is - zenden aan bankbiljetten kas der algemeene scheep' te Napels. Het was groot 1 eenige uren te voren beta; emigranten naar de Vereen heeft inbrekerswerktuigen een brandkast, maar daai vensters geen sporen van g< looft de politie dat de die door personeel van de n Vaisch bankbiljet. Dc bediende van de firma L man te Leiden werd a de Nederlandsche Bank gedragen een bankbiljet v onderzoek vaisch bleek te de firma was het in Nog niet genezen. beh Voll Heerenveen aan Het Naar ik verneem, zullen gende jaar een 50-tal Holla waaronder ook Friesche, d van dr. Frederik van Eed naar Zuid-Amerika, wellichl een 100-tal gevolgd. Cholera. M9n schryfi 4 dezer Zaterdag overleed, na sle ongesteldheid, liet 5-jarig v. d. Horst, baggerman va Aangezien de ziekteverse! lera wezen, werden dadelij regelen genomen. De uitwi voor bacteriologisch onder: terdam opgezonden. Hedenmorgen werd telegrafi den bevestigd, dat het kind storven is. Intusschen hebben zich 3 te gevallen van cholera voo: Voor het huis staat een allen omgang met anderen Alkmaar. GEBOREN: 2 Oct. Oatba helmina, d. van Hendricus horst en Wilhelmina Susa 5 dito. Gerardus Maria, z Eekeu en Maria Anna Ba beth Maria, z. van Willem en Elisabeth Maria van der Hermanns Johannes Bernard has Weel en Maria Dina Cath Greta, d. van Jan de Vr: Kotsen. GETROUWD: 1 Oct. Ja Morsch en Huberta Helena de Jan de Jong en Maria A Pieler Cornells Schnijtemak Maria Hendrika Scherpenhni OVERLEDEN: 2 Oct. Ad 53 j jar. 6 dito. Klaas Gi Castrlcum, Septei GEBOREN: 10 Sept. H Pieter de Graaf en Anna Zc dito. Johannes Josephus, z. Kuijs en Maria Adriana Nie Maria, d. van Baltus Lute Duyn. 16 dito. Cato, van Duyn en Maria Perovan d. van Gerardus van Duyn vano. 24 dito. Cornells He Petnis Borst en Lucia Aide; 1. van Cornells Lute en Mae 25 dito. Johanna, d. van en Jannetje van Velzen. GETROUWD: 1 Sept. Pe eo Aafje Nijman, beiden w trlcum. OVERLEDEN: 6 Sept. Co 58 jaar, ongetrouwd, 1 Veldhoff, 50 jaar, echtgen. Petras Timman. 20 dito 7 weken. 15 dito. Corn 13 maanden, te Haarlem oy dito. Margaretha Genoveva den. 30 dito. Eugénie Ber echtgen. van Cornells Joseph Beemster. GEBORENLaurenciu», z. van de Nes en Geertruida K doius N'colaas, z. van Kla Aaltje Schouten. Anna Li d. van Evert Eggers en Jan ONDERTROUWD Zegert jaar en Geertje Bierhaalder, I OVERLEDEN: Arian de echtgen. van Gnurtje Knip. 71 jaar, wed. van Pieter Oit. ker. 41 jaar, echtgen. van Tri Purmerend. GEBORENJannetje, d Edses en DiDa Dinkla. ciscuc, van Jan Kersloot Johanna Lucia Heijmans. Hendrik Anepool en Aaltje ONDERTROUWDGerrit Antje Hekelaar. Hendrik Ton en Grietje Kuijt. Siegfried van Haastert en Coi Dirk Huemeier en Grietje Gr< OERLEDEN Een levenlo kind van het manneiyk geslac Bes Albertus Metselaar en Jat Lo d<

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2