EN. AN, traat 24. Sts: Jr., D, PETRUS." lij t. lrhandel. OOM BOTER Provinciaal Nieuws. m hssrlijks flssch. kieaing. ETTEÜT. Zaterdag 9 October 1909. aar TE. G. FOOR. ,N BENTHEM- Lüte. ROOT. /INK. ruimte te 1, dtzi u 11 v e r- lebfooB 417. Jurgers ■ktpriis verkrijgbaar SCHOUTEN, B&BN. ^sfeest; hoolmeester Hseren Solisten. tKMAAB. TWEEDE BLAD. KALENDER voor de dagen der week. 10 OCTOBER. S, Alkmaar* KERKNIEUWS. ïïit de koker van Dwarskijker Gemengd Nieuws. 11 'm t een eerste klas an openingsavond ik om de kwaliteit g weer naar den 9 OCTOBER en ans. lollandache eieren. ONS BLAD. straat. es 15 ets. Tafel- rschuiers 127» ets. ivangers 27» ets. ets. Haarkammen 15 ets. 6 Tafel- ets. Aardappel 27» ets. Wekkers, 3trijkpianken, zeer 3ts. Groote Aard- loten 40 ets. Zak- joe-Handdoekstan- oe) f 1.50. 1909, IJ, Koorstraat, ir k 40 ets. bij den rdronkenoord 92 en van 122 uur. 1 iterschoenen ning voor DAMES f 0.30. 10 Oct. Zondag. H. Franclzcus van Borgia, S. J., Belijder. Evangelie De man zonder bruilofts kleed. Matth. XXII1—14. 11 Maandag. H. Ludovicus Bertrandus. 12 Dinsdag. H. Birgitta, Weduwe. 13 Woensdag. H. Ednardu», Beljjder. 14 Donderdag. H. Callixtus, Paus en Bel. 15 Vrijdag. H. Teresia, Maagd. 16 Zaterdag. H. Gallus, Abt. Negentiende Zondag na Pinksteren. Tweede Zondag der Maand. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Epheslërs;'lV, 23—28. Broeders! Wordt vernieuwd naar den geest uws gemoeds en doet den nieuwen mensch aan, die naar God geschapen is in gerechtigheid en ware heiligheid. Daarom legt af de leugentaal en spreekt waarheid, ieder met zijnen naaste; immers zijn wij elkanders ledematen. Wordt toornig, en zon digt niet! (jlat de zon niet onderga over uwe gramschap! Geeft den duivel geen plaats! Hij die stal, stele niet meer; maar veeleer arbeide hij, en doe iets goeds met zijne handen, opdat hij hebbe mede te dee- len aan den noodlijdende. Evangelie volgens den H. Mattheus XXII, 1-14. Te dien tijde sprak Jesus in gelijkenissen tot de opperpriesters en Pharizeën, zeg gende: het Rijk der hemelen is gelijk aan een koning, die een bruiloftsmaal aanricht te voor zijnen zoon. En hij zond zijne dienaren om de genoodigden ter bruiloft te roepen; maar deze wilden niet komen. Wederom zond hij andere dienaren, zeg gende: zegt aan de genoodigden: ziet, mijn maaltijd heb ik bereid, mijne ossen en mest. vee zijn geslacht en alles is gereed; komt ter bruiloft! Doch zij sloegen er geen acht op en gingen heen, deze naar zijne hoe ve, gene tot zijnen handel; anderen gre pen zelfs zijne dienaren, mishandelden hen smadelijk en doodden hen. Toen nu de koning dit vernam, werd hij vertoornd; hij zond zijne legers, verdelgde die moor denaars en stak hunne stad in brand. Daar, op zeide hij tot zijne dienaren; het brui- lofstmaal is wel bereid, maar de genoodig den waren niet waardig. Gaat dan naar de uitgangen der wegen en noodigt allen, zoovelen gij er vindt, ter bruiloftEn zij ne dienaars gingen uit op de wegen en brachten allen bijeen die zij vonden, goeden en kwaden. En 'de bruiloftszaal werd vervuld met aanzittenden. De koning nu kwam binnen om de aan zittenden te zien; en daar zag hij een mensch, die geen bruilofstskleed aan had. En hij zeide tot hemvriendhoe zijt gij hier binnengekomen zonder een bruilofts kleed aan te hebben? En deze verstomde. Toen sprak de koning tot zijne dienaars; bindt hem handen en voeten en werpt hem in de duisternis daar buiten; daar zal ge ween zijn en gekners der tanden. Velen toch zijn geroepen, maar weinigen uitver koren. CASTRICUM. De voorbereidende maat regelen voor den bouw eener kerk pastorie eu zusterschool zijn ten einde. De aanwijzing zei plaats hebben op 18 Oct. en de aan besteding op 28 Oct. in het lokaal Schotvanger. Woensdag j.l. werd een plechtige H. Mis opgedragen om God» zegen af te bidden voor deze groote onderneming. Het orgel is al verwjj.ierd om te worden hersteld d:or den heer Pels te Alkmaar, de klokken snllen uit den toren worden genomen want die wordt afgebroken om gebruikt te worden bij de fundeetlng der nieuwe gebouwen. Nog in deze maand hoopt men te beginnen met de eerste werkzaamheden. Het onderwys aan de Zusterschool zal gegeven worden door de Esrw. Zuster» uit Simpel veld. Wanneer de gaskwestie niet tijdig geregeld wordt, zullen de nieuwe gebouwen, kerk, pastorie en school verlicht worden door gasoline. Moge alles voorspoedig gaan, In de dezer dagen gehouden leden vergadering van dë afd. Caetricum van «Het Witte Kruis» deelde het bestuur mede, dat de gemeente een subsidie heeft toegestaan van f 25. Dat was een aangename tyding, doch het bestuur had ook een onaangename mededeellcg te doeD, n.l, dat eenige leden moesten geroyeerd worden, wegens het wei geren van het betalen der contributie, ter wijl ze allerlei verpleging» materiaal In ge bruik hadden gehad. Om zulke praktijken te voorkomen, zal in het vervolg in hst begin van het jaar de contributie worden geïnd. In de volgende ledenvergadering zal een voorstel worden be handeld in het huishoudelijk reglement de bepaling op te nemen, dat men een maand lid moet zjjn, om verpleglngaartikel te kun nen bekomen. Men wacht maar al te veel met lid worden, tot men ziek i» en iets uit bet magazijn noodig heeft. In de volgende maand zal een lezing met lichtbeelden worden gehouden over tuber culose. Het bestuur hoopt, dat zeer veel leden met hun vrouwen die vergadering zul len bijwonen. Tot afgevaardigde ter algemeene vergade ring werd g- kozen de heer H. A. Nijsen. HEEMSKERK. Onder begnmtiging van het allerschoonste en aanlckkeljjkste herfst weder is Woensdag het volksfeest gevierd, 's Morgens circa negen uur begon de festi viteit met een optocht, bestaande uit de deelnemers, In «karren», der ringrijderij, uit de zchoolklnderen der O. L. en Bijzondere scholen en uit de leden der gymnastiek vereniging, begeleid door muziek. Na ont binding van dezen ztoet werd terstond een begin gemaakt met de spelen. De verschil lende corporaties werkten te geiyk, doch zóó, dat in elk deel van de kom der ge meente wat te zien en te genieten was. Op de Marquettelaan speelden de schoolkinderen, op het dorpsplein voor de protestantsche kerk de gymnastiekc'ub, in de straat erlargs fietsclub, de weg langs 't café de «Oranje boom» werd gebrnikt voor de ringrijderij en op het schoolplein der O. L. school hield men zich bezig met blaastrappen dus voor elk wat wils. Alles liep zoowel voor- als namiddag goed en vlug van stapel. In den namiddag gaf de gymnastiek vereeniging nog eenige nummers ten beste, hield de fiets club nog wedstrijden en hadden er jongens spelen (boegsprietloopen en maztklimmen) plaats. Aan alle spelen waren verschillende prijzen verbonden, die na afloop dadelijk aan de winners werden uitgereikt. De school kinderen kregen 's middags een flinke portie krentei brood en koek. Den geheelen dag waren er vele kjjklns tigen nlt de gemeente en verschillende vreemdelingen op de boen. In de café s had msn de handen vol de doretigen te laven menig stuivertje werd sluk gegooid. Een zeer druk gebruik werd 's avonds van het dansen gemaakt. Alles had een schitterend verloop, wanklanken werden niet vernomen, zoodat niet te veel gezegd wordt, met te beweren, dat het volksfeest van 1909 geheel en al voor Heemskerk geslaagd is. De orga niseerders hebben eer van hun werk en hun komt een woord van hulde toe I Zeldzaam jubiié De Zeereerw. heer O. Scholten, pastoor op Ameland, herdacht Woenedag het gedenkwaardige feit, dat hij vijftig jaar geleden tot pastoor op dit afge legen eiland benoemd werd. De gezondheid van den Paus. Naar uit Rome wordt gemeld is de Paus zoo goed als hersteld van de lichte ongesteld heid, waaraan hij in de laatste dagen lij dende was. De audiënties voor zoover ze onderbroken wareD, zijn weer hervat. Mgr. Palombl. f Mgr. Falombi, dom proost van Santa Maria Magglore, een der bekendste prelaten, is Woensdag naar de «Lok. Anz.» meldt, door een vrachtkar overreden en gedood. Gedenkteeken voor den grootsten missionaris der 19e eeuw. In het kleine plaatsje Piora, nabij Frascali, werd den 21en der vorige maand, met groote plech tigheid een gedenkteeken onthnld ter her innering aan den grootsten missionnaris der 19a eeuw, den nederigen Capucfjn, die daar een eeuw geleden geboren werd, en die in het Capucjjner-klooster te Frascati overleed als kardinaal Massaia. Eens in mijn leven heb ik een propagan- davergadering voor het vrouwenkiesrecht bij gewoond. Ik kreeg de griezelingen op 't lijf. De be stuurstafel op het tooneel was omringd met wazig bleeke gezichten, die lachten, als wa terige zonnetjes in droeve lucht. Stampvol was de warm gestoofde zaal. Voor het too neel zaten bejaarde huismoeders, die be zweken waren voor de dringende uitnoodi- ging van het dames-comité en die anders nooit voor zulke doeleinden bijeenkomen, omdat hun gezond oordeel zegt, dat zij hun huishouden willen bestieren en dat „de man de broek moet aanhouden". De re spectieve huisvaders omringden haar als een bolwerk en die huisvaders lachten, omdat zij de zaak zoo aller bespottelijkst vonden; het overige der zaal was gevuld met vroo- lijke gezichten van hupsche jongens en schalksche meisjes; een wereld van weelde Wat een verschil van kwaliteit, dacht ik, toen mijn oogen naar het tooneel dwaal den. Een pieperig stemmetje van iemand, die vast in de leer is, opende. Het is mama, lispelde een zestienjarig meisje naast me; ik zuchtte: kind, gij hebt immers geen moeder meer!" Eer een half uur verstreken was, leidde een vriendelijke buffetjuffrouw de zestienjarige uit de zaal: het meisje was onpasselijk geworden van mama's narigheid. Nog iets, wat me opviel. De man, van één der spreeksters op dezen feestavond, was dit voorjaar van de kiezerslijst afge- voerd, omdat hijverzuimd had zijn be- lasting tijdig té betalen; de rijksontvanger zat te schudden; de man in kwestie was absent en fungeerde thuis wellicht als keu kenmeid, want de dienstbode was juist dien morgen vertrokken, omdat, naar zij voor- gaf, Mevrouw haar geen extra boterham gunde op een heel drukken werkdag. Me- j vrouw?..... lach toch niet om Dwarskijker, lezer! bij ons heerscht het schapenhokken- systeem, én de stand klimt met een kwart- 1 je. i,Dat is de lijn, die wij in de maat- schappij te volgen hebben" piepte en j stampte de voorzitster in de slottirade van 1 het sluitsein. 't Zal stellig haar man, dien avond niet aan een berisping van dege- emancipeerde ontbroken hebben, haar man, die na de vergadering de lijn volgde van 1 iemand, die best aangeschoten naar huis ging- j Op welk een bespottelijke wijze ontplooit zich tegenwoordig ons volksleven 1 Dames politieagenten, vrouwen bij de stadsreini- I ging! 1 't Is waar ook, de Kenau's dateeren al van het jaar 1573. Maar een wereld zonder moe- I ders? Het is al te gek, om er iets van te verwachten. Schildwacht aangevallen Donderdag nacht is de schildwacht bij het kruithuis aan den Morschweg te Leiden door drie burgers aangevallen. Hij ontving een steek in het hoofd en werd ernstig verwond in het militair hospitaal opgenomen. Nader meldt men over dezen aanslag: De milicien van het 4e reg., Werkhoven te Leiden, had van 1 tot 3 uur de wacht bij het kruithuis aan den Morschweg. Te gen half twee hoorde hij in de nabijheid angstgeschrei. Hij spoedde zich erheen om hulp aan te bieden en zag dat drie man nen, waarvan één als schipper gekleed, ter wijl de anderen er meer heerachtig uit zagen, een anderen burger, die een rijwiel bij zich' had, ergerlijk mishandelden. Wat hen daartoe bewoog, wist hij niet, doch hij vermoedde, dat zij hem wilden plunderen. Hij zou den aangevallene helpen, doch nu wierpen de drie aanranders zich op den schildwacht, zoo onverwacht, dat hij verhinderd werd van zijn wapens ge bruik te maken. Een hunner, bracht hem een diepe wonde toe aan een der slapen. De eerstaangevallene was inmiddels op zijn rijwiel gesprongen en reed in de richting naar Leiden. Hij waarschuwde de wacht aan de Morschkazerne, waarop dadelijk een patrouille last kreeg er zich heen te begeven. Toen deze er kwamen, waren Üe aanranders verdwenen en de schildwacht had nog de tegenwoordigheid van geest gehad zich te begeven naar een nabijgelegen boerderij in de Slaag, waar men den deerlijk mishandel den man liefderijk had opgenomen. Per rij tuig werd hij nu naar het militair hospitaal vervoerd, waar de wónde wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk werd geacht. De aan randers zijn onbekend. Een melkstaklng Men schrijft uit ILeren veen aan „Het Volk": Het overgroote deel van Heerenveen's in woners is in staking, n.l. als melkverbrui- kers. Zaterdagavond was eene conferentie ge houden door de verschillende melkleveran- ciers hier ter plaatse en besloten met in gang van Maandagmorgen, den melkprijs per liter te verhoogen vajn,' 7 op 8 ets. On ze burgerij hiervan niet gediend, liet den omroeper langs de straten bekend maken, dat niemand melk tegen denr verkoopprijs moest koopen. Met het gevolg, dat, toen Maandagmorgen de vensters de melk aan den man trachtten te brengen, zij overal een blauwtje liepen. Winkeliers en andere neringdoenden, die wellicht noodgedwongen aan den melkboycot geen gehoor gaven, zijn reeds met een bezoek van de stakers vereerd met de boodschap„Gij den melk- verkooper boycotten, of ge wordt zelf ge boycot". Denkelijk zal 't gevolg van een en ander zijn, dat de leveranciers genood zaakt worden den ouden prijs te handha ven, of dat zij de melk opsturen naar de zuivelfabrieken. Msanregerboog. C. W. Hissink te Zutphen schrijft in „Hemel en Dampkring" overeen prachtigen maanregenboog: Hoewel een maanregenboog nog wel eens wordt gezien, is deze dan meestal flauw en zwak of ongekleurd en is dit verschijn sel zelden in alle deelen zoo intensief, als ditmaal des avonds van den 31 sten Augustus j1. Het was dien dag volle maan, die in vollen glans op eenigen afstand der pla neten Mars en Saturnus, aan den helderen Z. Oostelijken hemel schitterde, toen een fiksche regenbui uit het N. Westen over kwam, waarin van 9 u. 18 m. tot 9 u. 26 m. een bijzonder fraaie maanregenboog werd gezien. Scherp afstekend tegen den donkeren achtergrond der bui, waren de kleuren van den boog, rood aan de buiten zijde, geel en groen, goed te onderschei den, vooral eerstgenoemde kleur was zeer helder voor een maanregenboog. Dit laat ste wijst op groote druppels, die dan ook over de stad uit de bui vielen. De boog had een breedte van omstreeks anderhal- ven graad en verhief zich tot op onge veer vijf en twintig graden boven den ho rizon. Toen-tegen het einde der waarneming de N. Westelijke hemel achter de bui geheel afschoonde, was de ster der eerste groot te „Acturus", op meerdere graden boven den hlorizon door de h'oogere linkerzijde van den boog heen flonkerende, in het rood goed zichtbaar. Paus Pius X Da kok vsn Piu< X 100 lezen wij in het tijdschrift Rome, heeft aan een Italiaansdi blad de volgende bizonder- heden meegedeeld over de matigheid, wel ke de maaltijden van den Paus kenmerkt. 's Morgens na de H. Mis, neemt Pius X een kop koffie. Om 12 uur ontbijt hij in gezelschap van Mgr. Pescini. De dienst is opgedragen aan een enkelen kamerdienaar. Het maal is zeer bescheiden: soep, een stukje ossenvleesch en zelden wat gebraden vleesch. Om 9 uur precies, neemt de Paus zijn avondmaal, dat nog een voudiger is dan 's middags; wat groenten en een stukje vleesch, dat is alles. In den winter houdt Pius X van groen tesoep ook houdt hij van polentina (mais- soep), die ik gereed maakte zooals hij ge woon was te Venetië. De polentina is ge woonlijk vergezeld van visch, welke men den H. Vader van Civita Vecchia of van Venetië zendt. Een verzinsel. De «Nieuwe Rott. Ct.« wist te vertellen: „dat de Paus diep is getroffen door den tragischen dood van zijn nicht Annetta Sarto, die volgens de bladen te Rome, te Milaan zelfmoord heeft ge pleegd in een vlaag van godsdienstwaan zin." Dan volgt het verhaal van den zelfmoord. Mej. Sarto overgoot zich met petroleum, en stak zich in brand. De correspondent der „Daily Mail" te Rome, heeft een onderzoek naar dit verhaal ingesteld en seint nu aan zijn blad, dat het jonge meisje van den naam Sarto, dat zich onlangs in Lombardije gezelfmoord heeft, geenszins een nicht van den Paus is en dat zij in geen enkel opzicht met den Paus verwant is. Er is hier alleen een eenvoudige gelijk namigheid in het spel. „Dat de Paus diep getroffen is door den tragischen dood van zijn nicht" is dus lou ter brutale fantasie van liberale dagblad correspondenten 1 Esperanto. In navolging van Amsterdam zullen thans ook te 's-Gravenhage een aan tal politieagenten cursussen in Esperanto vol gen. Bij eene inschrijving van de Toynbee- Vereeniging te Haarlem hebben zich de vo rige week meer leerlingen opgegeven voor het volgen van een Esperanto-cursus dan voor eene in de Duitsche taal, zoodat be sloten is den laatsten cursus te doen ver vallen en die in het Esperanto te doen 'plaats vinden. Schandelijk. Woensdagmorgen te 8 nur hebben een drietal studenten te Utrecht, die den geheelen nacht al herrie hadden ge maakt, éen schandelijk stukje uitgehaald. Zij1 wilden het Christelijk Gymnasium bin nengaan, en daar hun dit natuurlijk belet werd, verschaften ze zich met geweld toe gang, wierpen ruiten stuk en sloegen den rector, die hen aanmaande heen te gaan en op het ongepaste van hun handelwijze wees. De gymnasiasten verontwaardigd door 't onbeschoft optreden van de drie studenten, gebruikten hun vuisten en op allesbehalve zachtzinnige wijze werden de indringers de straat opgegooid. De politie bemoeide zich verder met de zaak en nam de vechtlustige heeren mee naar het bureau, waar de belhamel Jhr. V. R. v. K. in arrest werd gehouden en ter beschikking van den Officier van Justitie zal worden gesteld. De twee anderen Br. en V. liepen een proces-verbaal op. Chole a Bij zekeren Hol. werkzaam op de glasfabriek „De Hoop" te Rotterdam, doet zich een vermoedelijk geval van cho- lera voor. De politie bewaakt streng zijn woning. Men seint uit Hattem De zieken zijn allen overgebracht naar de barak, welke is opgeslagen op een ter rein, gelegen tegenover de woning van v. d. Horst, even buiten de bebouwde kom der gemeente. De toestand van de patiën ten is bevredigend. In de barak bevinden zich v. d. Horst, zijn vrouw en twee kin deren, terwijl in een andere barak nog een kind van v. d. Horst in observatie wordt ge houden. Het achttal gezinnen dat met de lijders in aanraking is geweest, blijft nog steeds onder politiebewaking. Sinds eenigen tijd neemt de cholera in St. Petersburg weder toe. Volgens een beridit uit St. Petersburg zijn elf perso nen van het personeel van een groot re staurant door cholera aangetast. De zaak is daarom gesloten. Drie en veertig be dienden worden onder strenge observatie gehouden. Spokerij Men m<4dt nit Groen'o aan het „Dev. Dagblad: Reeds geruimen tijd doet zich in ónze plaats, naar vele be woners meenen, een geval van „spokerij" voor, in den vorm van een naakten man, die zich 's avonds ongeveer tusschen 9 en 11 uur op geheimzinnige wijze vertoont. Maandagavond zijn meer dan 200 menscben er op uit geweest om het vermeende spook te vangen; doch het geheimzinnige wezen verdween op de fiets. -Wel modern! Bestrijding der pornografie. Te Amster dam heeft zich gevormd een „plaatselijk Comité tot bestrijding der pornografie", waar in verscheidene Amsterdammers van naam zitting hebben genomen. Scheepsrem. Ia bet zwembassin aan het einde van de Jericholaan te Rotterdam, werden door den heer J. C. de Neef, uit vinder van den scheepsrem weder eenige proeven genomen, waarbij een deskundige was genoodigd. Het tweeling-schroefmodel- schip, thans geheel gereed, lang 1.25 M. breed 0.25 M. en hol 0.18 M., voorzien van een electrischen motor, werd eerst met een snellen gang voortbewogen; tijdens de ze snelle voorwaartsche bewegingen wer den d e handies der remmen, die zich langs de brug bevinden plotseling omhoog ge trokken en kort daarna stopte het scheepje. Na deze proefnemingen vernamen wij, dat reeds eenige kapitaalkrachtige Rotter dammers zich bereid hebben verklaard de uitvinding over te nemen om ze eerst nog in het groot te beproeven en daarna in de praktijk te brengen. Braad in een postwagen. De Johannes- burgsche postwagen in den trein naar Trans- vajaii s op 20 K.M. afstands van Bloemfon tein in brand geraakt. De brieven uit En geland voor Johannesburg zijn gered, maar de brieven voor den Oorst- en den West- Rand, Noordelijk Transvaal, Delagoabaai en Portugeesch Oost-Afrika, alsmede het mee- rendeel van de brieven voor Pretoria zijn verbrand. Inbraak in een R. K. Kerk. Woensdag nacht is door tot nog toe onbekend ge bleven dieven ingebroken in de R. C. kerk te Linnen. 'De dieven hebben zich toegang weten te verschaffen tot de jsacristie. De hier aanwezige brandkast werd opengebro ken en de zich daarin bevindende gelden werden ontvreemd. Nog werd een offerblok geforceerd; dit was evenwel eerst voor een paar dagen geledigd. Al Ide in de kerk aanwezige hosties en kel ongeconsacreerde zijn door de die ven meegenomen, waardoor verhinderd werd, dat de kerkdienst den volgenden morgen geregeld kon plaats hebben. De sleutels van de verschillende kasten enz. lagen verspreid over het altaar. Een nieuwe kunstzaal In het Vatieaan. Naar de „Revue" meldt, hebben de Paus en kardinaal Merry del Val het plan op gevat om in het Vatieaan een galerij van moderne schilderstukken op te richten. In die zaal zullen alle tableaux en beeld houwwerken van moderne meesters verza meld worden, welke tot nu toe in alle za len en vertrekken van het Vatieaan ver spreid waren. Aardschokken. In Zjutmeerslad (Utah) en in het Zuiden van Idahe zijn Dinsdag krachtige aardschokken gevoeld. Vliegen Op de Ijjst van de Temps, ge opend ten bate van de luchtvaart bij het leger na den val der „Republique" is nu ingeteekend voor ruim 225,000. Pau za! dezen winter twee vliegscholen hebben: de Amerikaansche school, onder leiding van graaf de Lambert en Tissan- dier, en een Fransche school, waarvan Blé- riot of Leblanc de directie op zich zal ne men. Het einde van den Roghi. Orer het onmenschelijke moordtooneel waarvan de Sultan van Marokko de uitvinder en zijn overwonnen tegenstander Boe Hamara het slachtoffer is geweest, wordt aan de „Ma- tin" uit Fez gemeld: „De Sultan kwam uit zijn zomerpaleis Dar-Debibegh en begaf zich in gezelschap van zijn twee vertrouwelingen, den kamer heer El Hadj Ahmed Krissi en den Kaid Drissould el Hadj Mennoe, inaar het ge deelte van het paleis, waar zich Ide mena gerie bevindt. Daar liet hij den roghi bij zich brengen, waarop hij met zijn vertrou welingen en twee eunuchen den ongeluk kige aangrepen en hem geboeid aan han den en voeten in een kooi smeten, waarin twee jonge leeuwen, het vorige jaar uit Se negal aangevoerd, waren opgesloten. De leeuwen wierpen zich op hun prooi en sloegen hun klauwen in zijn borst en een zijner armen. De gewezen pretendent viel in zwijn en bleef bewegingloos als een lijk in de kooi liggen. Toen lieten de leeuwen hem verder met rust, ofschoon zij door den sultan en zijn helpers, die door de tralies genoten van dit barbaarsche schouwspel, werden aangehitst. Ten slotte werd de ongelukkige met pie ken en haken naar de deur van de kooi geschoven. Hij werd naar buiten getrokken op den grond gelegd, begoten met petro leum en toen stak de kamerheer zelf zijn kleederen in brand. En terwijl de vlammen lekten langs het lichaam van Iden gemartelde, wierpen zij telkens nog in petroleum ge drenkte lappen stof op Ide brandende massa. Toen eindelijk van het ongelukkige slacht offer niets meer over was, en de wraak zucht van den Sultan dus bevredigd was, keerde de barbaar in gezelschap van zijn vuige gezellen voldaan naar het paleis te rug. Oude Schepen. Ia de Oostiee is het geen zeldzaamheid, dat zeilschepen van meer dan een eeuw ond nog in de vaaTt zijn. Kort geleden liep te Kiel de galjas De tre Söstre (Deersch de drie zusters) binnen. Dit schip is in 1767 op een we>f in Jutland gebouwd en heeft jaren lang op de Middel' landsche Zee gevaren. Het schip ging door voor het oudste ter wereld. Maar nu biykt het, dat het groote zeilschip Constance, dat nog steeds dienst doet, bijna een halve eeuw ouder ls. De Constance is in 1723 gebouwd. Er zfjn in het geheel zes zeilschepen in de vaart, van welke men kan bewijzen, dat zfj In da 18de eeuw gebouwd zijn. De meeste van deze veteranen blfjven in de Oostzee, maar enkele groote wagen zich af en toe ook op de Noordzee.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 5