Hi. Hath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 85. Zaterdag1 23 October 1909. 3d" Jaargang FEUILLETON. Zoekt, en gij zult vinden. Buitenland. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Bit nummer bestaat uit 6 bladz. Aandeelhouders-vergadering ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS s 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nnmmers3 eent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUBBAUBreedstraat 46, tegenover de B. E. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. A D VERTENTIÊN Van 15 regels30 eent. Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 der N. V. „Ons Blad". R. K. Nieuws- en advertentieblad voor Noord-Holland, op DONDERDAG 28 OCTOBER 1909, des avonds 8 uur, ten huize van den heer PROOT. Agenda Benoeming van een redacteur en ad ministrateur. Bespreking abonnementsprijs. Het Bestuur, H. P. M. KRAAKMAN. H. KENTER. J. F. QUAX. N.B. Sollicitatiestukken liggen ter inzage op het kantoor van den President, den Heer Mr. H. P. M. KRAAKMAN, op Maandag, Dissdag, Woensdag en Donderdag a.s. des nam. van 1 tot 4 uur. V Qverheids-bemoeiïngr. De tentoonstelling van Huisindustrie heeft tot vele contradictoire beschou wingen aanleiding gegeven. Sommigen zagen er een poging in om de nooden van ben, die in eenigen tak van huis industrie werkzaam zijn, zoo ellendig en hopeloos mogelijk voor te stellen, terwijl het toch in 't algemeen lang zóó erg niet zou zijn. Anderen vielen in tegenovergesteld uiterste en meenden, dat de toestanden dikwijls nog treuriger waren dan ze werden voorgesteld. De waarheid zal wel in het midden liggen. Maar dat heeft de tentoonstelling wel bij vernieuwing aangetoond, dat er op sociaal terrein inderdaad nog ontzaglijk veel te doen is. Dit wordt gelukkig steeds levendiger gevoeld. De noodzakelijkheid eener krachtige overheidsbemoeiing met het sociale leven des volks bleek op het congres aan de bespreking der huisindustrie gewijd. Er is daar, naast andere maatregelen van Overheidswege, bepleit een verre gaande Overheidsbemoeiing met de loons- vaststelling voor huisarbeiderseen bemoeiing, bestaande of in het vaststellen van algemeen minimum-loon of in het verplichten van de werkgevers om onder goedkeuring der Overheid stukloonscha len voor bepaalden tijd vast te stellen en die te publiceeren. Het laatste wordt gewenscht door niemand minder dan het R. K. Kamer lid Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck. In de Congres-commissie zaten voorts o.m. de Kamerleden Dr. Nolens, die EVANGELISCHE VEEHALEN. H) Naar 't Framcb. Hij heeft een soort ijlhoofdigheid. Hij preekt voortdurend over vroegere tijden. zal wel zalig insluimeren in de omhel- 'Pg des Heeren. Maar God moest tegelijk Proepen, degenen, die altijd te zamen heb- ren gestreden...,. Spanna omhelsde haar oude vriendin. Prak haar van hoop, van mogelijke beter- aP; zij putte alle troostredenen uit, die e<hren en onttroosbare smart kalmeeren. i stegen op het terras: een gedeelte tras er van overdekt, een soort kamer in e °Pei' lucht vormend. Joiadah, de oogen osloten, de handen gevouwen op de borst, c een reeds den doodslaap ingegaan. Zijn was zoo, wit als de sneeuw. Met kusten Gamaliel en Suzanna zijn Pot' ^aarna zHn voorhoofd. Gamaliel 0 bem eenige druppels tusschen de Aii |Van een °Pwekkeniden drank, dien iaa'ktefcr^aaSt m edegen om en. Joiadah gelaat geen beweging; maar zijn vrienden .«tennend <*i:~r—t-i- n,.. glimlachte hij vluchtig. Wel |anttar" "ij" te sPreken, zeer z f 611111 et lange rustpoozen. aderd. Met Paschen waren de leeraren ver- onder de Koninklijke poort. Zij het Congres presideerde, en Jhr. Mr. De Geer. Op het Congres nu werd de bevoegd heid der Overheid om zich met de vast stelling van het loon in te laten, niet betwist. Wanneer trouwens de Regeering in derdaad dergelijke maatregelen ten aan zien der huisindustrie neemt, dan wordt daarmede slechts hét Engelsche voor beeld gevolgd. Wie had voor tien jaar zulke ver strekkende maatregelen bereikbaar en met de roeping der Overheid bestaan baar geacht? Waarlijk, les idéés marchent. Ook wij zien geen principieel bezwaar tegen deze nieuwe arbeidersbeschermiog. Het is te betreuren, dat bij deze be moeiing roet het loon aan de vakbe weging geen rol kan worden toebedeeld maar in de huisindustrie bestaat de vakbeweging nu eenmaal zoo góed als niet. Met de huisindustrie is de vak beweging ten einde raad. Juist deze omstandigheid is het, die, zoo hier als in Engeland, heeft gebracht tot dep wensch naar krachtige wettelijke'maat regelen. Het is gelukkig, dat ook ter rechter zijde het besef hoe langer zoo meer doordringt, dat wettelijke maatregelen alleen hier leniging kunnen brengen in den socialen nood van duizenden. V BRSENNING EN WAARDEERING. Onlangs werd in „De Heraut" ge sproken over de strevingen van het modernisme, het kwaad, dat niet slechts de katholieke geloofsleer ondermijnt, maar ook evenzeer een hoogst verder- felijken invloed oefent in kringen van geloovige Protestanten. „De Heraut" besprak de Encycliek „Pascendi" tegen het modernisme en verklaarde, dat de geloovige Protestan ten den Paus voor het schrijven dier Encycliek dankbaar moesten zijn. Want met groote juistheid had de Paus den aard van de modernistische dwalingen blootgelegd, het verderfelijke streven der dwaalleeraars aangetoond en zoo doende een dam opgeworpen tegen het voortwoekerende kwaad. En niet alleen hier te lande, ook in het buitenland vindt de Encycliek in Protestantsche kringen waardeering.j Een merkwaardig artikel heeft de Duitsche „Evangelische Kirchen-Zei- tung" over de Encycliek tegen het modernisme. „Wij Protestanten", zegt het blad, „wij Protestanten kunnen op vele pun ten met de Encycliek meegaan. Dit document veroordeelt toch anti-christe lijke dwalingen en strevingen, welke onderwezen, zij redetwisten met wanlui dende stelmmen. Hillel was al vele dagen dood.... Dat kinjd is dicht nabij mij ko men zitten. Hij was zachtzinnig en blond, met een wit kleed, zonder overkleed Hij sprak van nieuwe dingen. Hij zeide......... De oude hield op, met inspanning rond ziende. Vader, zeide Gamaliel, met de bezorgdheid als voor een ziek kind. 't is de witte sluier van Suzanna, die gij ziet, Suzanna, de dochter naar uw hart en het mijne. God heeft u haar gezonden als een der engelen, die onzichtbaar tot uw ziel spreken. Joidah glimlachte nogmaals vluchtig. Na weinige oogenblikken sloot hij op nieuw de oogen en hernam als in een droom Hij zeide: „BarmhartigheidIk min meer de barmhartigheid..." Denkt gij God te kunnen dienen met een slecht hart? Hij' zat naast mij. Hij beschaamde allen, een voor een. Levi riep uit: „Dat kind zal ons allen het zwijgen opleg gen..." Ik zag dat haar ziel rein weid bij haar weenen. Allen lachten zij haar uit.... Hij zeide: „Uw zonden zijn u vergeven." Hij ijlt, zeide Gamaliel bedroefd. Ik herkende het zachtzinnige kinfl. van vroeger. Aan de andere zijde des grafs zou ik het herkend hebben.... Ik Utb u niets gezegd. Ik Zou u «liets van hem hebben kunnen zeggen. Gamaliel, mijn zoon, Ik wilde ii mijn gedachten niet verbergen. wij evenzeer als de katholieken moeten bestrijden. De Paus heeft, door het modernisme aan te duiden als onvereenigbaar met het christelijk geloof, niet slechts ge bruik gemaakt van een onafwijsbaar recht, maar ook zijn plicht vervuld en zich verdienstelijk gemaakt jegens den godsdienst. De toepassing der moder nistische ideeën op den christelijken godsdienst zou niet alleen schadelijk, doch vernietigend voor den godsdienst zijn". En na vervolgens verschillende moder nistische dwalingen te hebben opgesomd, gaat de „Kirchen-Zeitung" voort„Wij, Protestanten, kunnen niet anders dan ons over de maatregelen, welke de Paus tegenover dit modernisme genomen heeft, grootelijks verheugen in het be lang van den christelijken godsdienst. Wij willen en mogen het Pausdom niet bestrijden, want sinds lang hebben we het leeren kennen als een grootsche historische instelling, waaraan God in Zijne Voorzienigheid een groote rol heeft toebedeeld." Komende van die zijde zijn dit waar lijk treffende getuigenissen en wij kun nen er ons slechts over verheugen, dat de waarheid van het pauselijk woord ook onder Protestanten erkend wordt en waardeering vindt. SPANJE. Niet alle buitenlandsche Liberale bladen gaan 'dioor (dik en dun mee met de Ferrer- huldigers. Wereldbladen als „Times", „Kol- nische Zeitung" e.a. nemen een geheel an dere houding aan dan de liberate pers hier te lande. In de „Times" vinden we een degelijke en eerlijke beschouwing over de Ferrer-betoogingen, hun oorzaken en gevol gen. Eerst wijst het blad er op, dat de po gingen van anarchisten en socialisten en som mige liberalen om door een interpellatie in de kamers van afgevaardigden der verschil lende landen hun respectievelijke ministers tot een ongeoorloofd ingrijpen in de binnen- landsche politiek van Spanje te dwingen, jammerlijk fiasco geleden heeft en lijden moest, omdat zulk ingrijpen induischte te gen alle rechtsopvatting en door geen en kele regeering in het onderhavig geval geduld kon worden. Dan wijst het blad er op, hoe al Üie Ferrer-betoogingen over bij'na den geheelen aardbol van Montevideo tot Rome gehouden zijn, op denzelfden tijd, in een wonderbaar lijke eenstemmigheid, met denzelfden aan hang van bijkomende gebeurtenissen van oproer en wanordelijkheden met een tref fende overeenkomst in de gehouden spee- Maar 't is een onzekere gedachte.... En dan, men koestert altijd van die gelief koosde denkbeelden. Zelfs aan een vriend zelfs aan een zoon openbaart men niet het parfum van zijn ziel. Maar daar, waar de hand Gods zich uitstrekt, ontstaat diepe stilte. En de hand Gods had wel licht die herinnering in mij" vergezeld1. Waarom heeft hij tot mij niet gesproken? 't Komt als van zeer verre tot mij. Mis schien herinnerde hij zich mijner niet, En dan was er die vrouw, die weende. Tzadok had een duivelsch gezicht Ongelukkig degenen, wien het licht ver blindt. OngelukkigDikwijls heb ik gezocht in het leven, ik heb hem op geen ander pad ontmoet. Gamaliel vroeg mij „Wie .is! hij? Hoe te weten wie hij is? Suzanna luisterde met kloppend hart toe. Gamaliel hief het hoofd van den grijsaard op in zijn armen. Een kleine lamp, hangende aan het dak der aliyah, dreig de uit te gaan. Aan den hemel schitterden duizenden sterren. Mijn Zoon, hernam Joiahah, met zwakke stem: is Suzanna daar? Ik 'ben hier, vader, ik verlaat u niet zeide het jonge meisje. Wij verlaten u geen van beiden. Goed, Lees mij voor hoofdstuk Uil van Isaias. De wetrol is daar onder mijn hoofd. Suzanna spreidde de bladen uit, die om wikkeld waren met verkleurde zijde en las met een door aandoening onduidelijke stem chen en bedreigingen en Ide gepleegde da. den van geweid'. Wie heeft al die elementen te zamen ge bracht in een beweging voor Ferrer, wiens persoon voor korten tijd nog onbekend was wiens leerlingen en wiens karakter buiten Spanje bijna geheel geignoreerd werden? Indien de revolutionaire en anarchistische factoren in de maatschappij op eens over al in dezelfde richting vooruitdringen, djan schijnt het voor de hand te liggen dat er hoogere leiders der anarchie hun bevel heb ben afgekondigd1, Dat acht het blad gevaarlijk en verderfe lijk, vooral Wanneer dit alles diaarenbbven nog geschiedt met weinig kenniis van za ken. Te meer verderfelijk waar dit stre ven gesteund wordt door journalisten die zich niet onthouden van aanvallen op een vreemde regeering. Zulke personen bren gen door (hun (dolzinnig en ondoordacht schrij ven de zaak van vre'die en orde in gevaar, en jde natie, waartoe zij behooren zal een maal de ruiten, welke zij hebben ingegooid, moeten betalen, y Het HlnUterie Naar een telegram uit Madrid meldt, heeft het ministerie zijn ontslag aangevraagd. Maura, de minister-president, heeft bij het indienen van het ontslag van het ministe rie gezegd, dat de kennisgeving van libe ralen en democraten, dat zij alle betrek kingen met de regeering verbreken en wei geren over P'e ingediende wetsontwerpen te beraadslagen, er Ide r eden van was. Maura drukte de hoop uit, dat de meerderheid het nieuwe ministerie zou steunen. Het nieuwe ministerie is aldus samen gesteld: Moret minister-president en minis ter .van binnenlandsche zaken, Perez Ca- ballos buitenlandsche zaken, Alvarado fi- nenciën, generaal Luque oorlog, admiraal Concas marine, Barroso onderwijs, Marti nez del Campo justitie, Cassel openbare werken. ITALIË. De Paus en de~Pers. Toen de Paus dezer dagen een journa- llist ontving, sprak hij tot hem o.m. de volgende opmerkelijke woorden, die wel in ruimer kring gehoord dienen te worden: „Ach, de per! Nog altijd weet men niet haar taak te waardeeren. Noch de geloovi- gen, noch de geestelijken steunen haar vol doende. „Talrijke malen hoort men oudere gees telijken zeggen, dat de pers iets nieuws is, en dat zij de zielen geleid hebben ook zonder zich met de pers in te laten. Vroe ger kon men dit nog laten paseeren. Men moet immers in het oog houden, dat de slechte pers vroeger niet zoo verspried was als Idit thans wel het geval is. „Maar nimmer is het ook zoo noodza kelijk geweest als tegenwoordig, dè goede „1. Ziehier mijn dienstknecht, ik zal hem steunen, mijn uitverkorene. In hem heeft mijn hart welbehagen gevonden. Ik heb mijn geest over hem uitgestort. „2. Hij zal niet weenen. Hij zal niemand naar de oogen zien. Zijn stem zal niet buiten de deuren vernomen worden. De grijsaard ging voort als in een ge zang: „3. Hij zal geen geknakt riet breken. Hij zal geen lont uitdooven die nog rooktNog.... Wie kan den tijd meten:, welke een ziel geheel in duisternis doet verkeeren?Zal die ooit komen? Oh. Ik had hem zoo graag teruggezien voor ik stierf. Wien wilt gij terugzien? Zal ik hem gaan zoeken en tot u brengen? vroeg Gamaliel bezorgd. Dat kunt gij niet.,., 't Is het blonde kind uit den tempelSuzanna, lieve ga slapen Ga naar beneden, naar de arme Anna, die weent. De tranen der oude lieden laten diepe sporen achter. Zeg haar, dat zij mij altijd dierbaar en wel dadig is geweest al de dagen van haar leven. Ik wil, dat zij rust neemt. Komt beiden morgenochtend terug. Hij sliep in de armen van den grooten leeraar, die teeder en oplettend als een zoon bij hem zat. De uren van den nacht verliepen: de lange stilten werden onder broken door een zacht ijlen, dan weder door kalme, schoone woorden. Een oogen- blik scheen Joiadah zijn volledig bewust- pers als tegenwicht tegenover haar te stel-, tan. Men kan daarom thans niet meer vol staan met wat vroeger voldeed. „Ook het heden moeten wij onder d« oogen zien. En ee,n feit is het, dat het Christenvolk tegenwoordig door slechte bla den bedorven wordt. Wat baat het ker ken te bouwen, missies te houden, scholen op te richten, alle goede werken; alle krachtinspanning der Katholieken zullen on vruchtbaar blijven1, indien zij zich niet te vens van de verdedigingsmiddelen en de wapenen der Katholieke pers weten te be dienen." 'j i De Tsaar ii op reii naar Italië. Da plaats waar de ontmoeting met Victor Em manuel zal plaats hebben is nog niet be kend, maar 't schijnt toch wel Raconigi te zullen zijn. Een groote troepenmacht is daar samengetrokken, waarschijnlijk voor pa rade. Het heet, dat 'de Tsaar, na het onderhoud te Raconigi met den Koning naar Messina zal gaan. Het Middellandsche Zee-eskader zou 'de vorsten vergezellen. De minister van arbeid, Bertolini, is plotseling met een gan- schen staf van hooge ambtenaren naar Mes sina gegaan. Men brengt dit in verband met het Tsarenbezoek. Zooals men weet, was er eerst sprake van geweest dat de Tsaar met eenige oor logsschepen door de Dardanellen zou gaan. Dat plan moet zijn opgegeven op dringen de vertoogen van Iswolkski, Idlie er op wees dat de Sultan zonder toestemming der be trokken mogendheden geen firman kon uit vaardigen waarbij de 'doorvaart door de Dardanellen werd toegestaan. Prof. Lotnbroso ia te Turijn plotseling overleden. Hij was in 1835 te Verona geboren, stu deerde te Turijn, werd 1859 officier van gezondheid in 1862 hoogleeraar in de psychia trie te Pavia, later directeur van het krankzin nigengesticht te Pesaro, en ten slotte hoog leeraar in de gerechtelijke geneeskunde en psychiatrie te Turijn. Het meeste opzien heeft hij gebaard door zijn geschriften over de psychologie van de misdaad, welke echter krachtige tegenspraak vonden en waarvan 'de onhoudbaarheid her haaldelijk werd betoogd. De ontkenning van den vrijen wil was de gronddwaling van L's beschouwingen. Er zouden geen misdadigers maar slechts „zieken" zijn. FRANKRIJK. Lourdes bedreigd. Onder het opichrlft „Wloorden en daden", bevat het jongste nummer van de „Univers" een artikel van de hand van Arthur Loth, waarin enkele be langwekkende mededeelingen en beschouwin gen voorkomen. „De Katholieken, zoo begint Loth, weten nog niet, dat een gelijke zet, waardoormen de basiliek van het H. Hart, de basiliek zijn te herkrijgen. De leerling van Hillel zond een teedere herinnering tot den be roemden meester van zijn jonge jaren. Een weinig later scheen hij ongerust; hij werd verward en vroeg aan Gamaliel^ of Hezekias in de oogen van. Hillel de war» Messias was Hillel bevestigde niets met beslist heid, antwoordde Gamaliel, Gij weet hoe zachtzinnig hij was en gij hebt hem beter gekend dan ik. Ik was een kind, toen hij gestorven is. Hij heeft mij niets gezegd, van die dingen, hernam Joiadah met kracht. Men wordt moede te wachten; dat is waar..,, meer dan vierduizend jaren.... Men wordt moede van alles.... Ach, vooral van het leven, van een leven zoolang als het mijne. Er zijn duistere dingen. De nacht werd doorschijnend. De sterren verbleekten. Bijna zonder overgang ver spreidde een wonderlijk rood zich langs den hemel, langs üe aarde, langs de ruwe muren van de nederige woning, over het stemmige meer. Witte en blauwe duiven vlogen van tak tot tak, zachtkens met haar vleugels klapperend Anna kwam weer op haar post van onvermoeibare toewijding. Zij zag stilzwij1- gend den ouden gezel van haar leven aan en haar lippen trilden. De verandering door den nacht gebracht, was verschrik kelijk. Suzanna deed Joiadah ruikelr aan een handvol rojven van Saros. De grijsaard bleef onbeweeglijk. (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1