Mo. ÏOO R FEPILLÉ Zoekt, en gij zi Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. s V r ij (1 a g 's avond» 6 30 plechtig eerherstel aan hat H. Hart van Jeaua. Zaterdag, 'a avonda 6 30 ia er plechtig Maria Lof met toewijding. N.B. Niemand vergete ala dea avonda om 9 nren de kerkklok wordt gelnid, te bidden 5 malen het Onze Vader en het Weea gegroet voor de bekeering der zondaren. Woenadag, Vrijdag en Zaterdag Qaatertemp, geb. vaatendagen. Dexe week geen Catechismus. LANGENDIJK (N -Scharwoude). Zondag 'a merg. 7 uur Vroegmis met onderrichting 10 uur Hoogmis met predi katie, 'a midd. 21/, uur Vesper» 's avonds 6 uur Lof, waaronder Rozenhoedje en de Litanie. Woenadag. Quatertemperdag, geboden vastendag. Donderdag 'a avonda 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Vrydag. Qaatertemp. geboden Vastendag. Zaterdag. Qaatertemp. geboden vasten dag, 's midd. van 4—8 uur gelegenheid om te biechten. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Petrus Zut, uit den Diepsmeer, en Adriaan Wolfa. HEER HUGOWAARD. Zondag 'a morg. 7 uur H. Mis voor de parochie 10 uur Hoogmis voor O. Rood 'a midd. I1/, uur Oatech.21/J uur Vespers. Maandag 'a morg. 8 en 9 uur H. Mis voor P. Commandeur j Dinsdag 'a morg. 8 uur H. Mis voor T. Jong 9 uur H. Mis voor O. Ro» en P. Appeldoorn. Woenadag 'a morg. 7 uur H. Mis voor de geloovige zielen 9 uur H. Mis voor M. Zuurbier. Donderdag 'amorg. 7 uur H. Mis voor K. Weel en J. Ouwena9 uur H. Mia voor Jac. Weel's avonda 7 uur Lof. V r 5 d a g 's morg. 8 uur H. Mis voor overl. Oudera 9 uur H. Mia voor C. Rood. Zaterdag 's morg. 8 en 8'/i uur H.H. Miaaen. Gewone dagen Catechismus. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Alida Dekker Geertruida Beers. In den Heer overleden Jac. Weel. L1MMEN. Zondag 'a morg. 71/, uur stille H. Mis 10 uur Hoogmis l1/, uur Catechismus 21/1 uur Veepera. Donderdag 'a avonds 7 uur Lof ter eere van den H. Cornelius, patroon tegen alle zenuwlQden. Catecbiamus volgena gewoonte. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Joannes Erom. CASTRICUM. Zondag 's morg. 7 uur H. Mis voor Pranclacua Ypelaan81/» uur H. Mis voor den WelEd. heer Nicolaas Goea 10 nnr Hoogmis voor de parochie 'a midd. 1 uur Catechismus 2 uur Lof. Maandag 'a morg. l1/^ uur H. Mia voor den ZeerEw. Heer Rü'cheblatt, 8l/i uur voor den Z.Ew. Heer Vermeulen, weleer pastoor te Diemen. Dinsdag 's morg. 71/, uur H. Mis voor Cornelia Wempe en Cornelia Bult, 8^4 u. voor den WelEd.Geatr. Geer Nicolaas Brnlnama. Woenadag, 'a morg. 7 '/i uur H. Mia voor Ggabertns de Groot8'/i u. H. Mia voor de geloovige zielen (offers der bus) Quatertemperdag, 's avonda ö'/j uur Lof ter eere van Maria. Donderdag 'a morg. 7,/1 uur H. Mia vooi Adfiaoa Schuit8llt uur H. Mi» voor Theodbrua Zonneveld en overl. familie. V r 5 d a g, vastendag, morg. 71/i uur H. Mis voor den Z Ew. Heer Riischeblatt 81/4 uur H. Mi» voor Dirk Beek en Antje MorachQuatertemperdag. Zaterdag 'a morg. 71/1 uur H. Mis voor den Z.Ew. Heer Spiekerman8ili voor Rü'cnebiatt. Quatertemperdag. 'a avonda van 4—8 uur biechthooren 61/] nur Lof ter eere van Maria. Van de laatste H G. Sacramenten voorzien Joannes Brakenbof en Slmon Louter. In den heer overleden Jacobus de Zeeuw Cornelia van der Velden, Joannes Rug», pastoor Hunting te Vlisalngen en pastoor Baede te Bergschenhoek. UITGEEST. Zondag 'a morg. 71/s uur H. Mia voor Willem Sely en Cornelia Kersaens91/J uur Hoogmis voor de gemeente 'a midd. 1 uur Catech.2 uur Vespers's avonda 7 uur Lof met Rozenhoedje. Maandag 'a morg. 8V1 nur H. Mia voor Maartje Schee en Nicolaas Meyne; 9 uur H. Mia voor Arie Bakkum en Cornelia Groen's avonda 7 uur Lof. Din a dag 'smorg. 81/, uur H. Mia voor overledene familie Mul9 uur H. Mia voor Maartje Blankert hvr. van Hermanns Oorneliese'a avonds 7 uur Lof. Woensdag, Vrydag en Zaterdag, Quater temperdagen, geboden te vasten, 's Morg. 8'/j uur H. Mis voer Maria Voets wed. Frans ZoDjée9 uur jaarl. dienst voor Cornelia Stirp. Donderdag 'smorg. S'/j uur H. Mis voor Dirk en Cornelia Leek9 uur gez. H. Mis ter eere van het Allerh. Sacrament. Vrydag, 'a morg. 8'/» uur jaarl. H. Mia voor Marytje Kraakman9 uur H. Mis voor Antje Dulnmayer. Zaterdag 's morg. 81/) uur H. Mia ter eere van de Allerh. Maagd Maria9 uur G. Mia voor Dirk Brantjes en Doortje Bakkum 'a midd. van 4 uur af gelegenheid om te biechten'1 avonda 7 uur Lof. SCHOORL. Zondag 'a morg. 71/s uur H. Mi» 10 uur Hoogmia 'a midd. l'/i uur Catechismus 2^4 uur Vespers. Maandag 's midd. van 4—5 uur biecht hooren Dinsdag, 8 uur plecht. Uitvaart voor den Z.E. Pastoor Baede. Woenadag, Quatertemper-vastendag. Donderdag 's avonds 7 uur Lof. Vrydag, Quatertemper-vastendag. Zaterdag, idem. 's midd. van 4 7 uur biechthooren. Deze week Catechismus volgena gewoonte. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Maria Stam, hvr. van Petrus Weever. In den Heer overleden Margaretba van den Dam, hvr. van O. Roosendaal. EGMOND-BINNEN. Parochie van den H. Adelbertus. Zondag, 2e Zondag van den Advent, bijzonderen tyd van boete en veraterving en voorbereiding tot het naderend Ge boortefeeat O. G., 71/, uur Vroegmis voor de Parochie10 uur Hoogmis v. Agatha Org, geb, Duineveld. 1 uur onderrichting in de Byb. Geaeh. 2 uur Vespers met Rozenhoedje tot be keering der zondaren en voor een zalig Eeratfeeat. Maandag de feestdag van de H. Lucia, Maagd en Martelares. Woenadag sluit het feest van H. Maria Onbevlekt Ontvangen. Woensdag, Vrydag en Zaterdag Quatertem per vastendagen. Woensdagavond ten 7 uur Lezing door den WelEw, Pater Orie, over »De Katholieke Pers<, in het lokaal van den heer J. Apel- doorn te Egmondbinnen. Donderdag half 7 Adventlof m. Rozenb. Zaterdag feestdag van de Verwachting der Allerh. Maagd en Moeder Gods Maiia. In den Heer overledenJoannes Swart, Agatha Org, geb. Duineveld en Bernardua Schoof. TUITJENHORN. Zondag 'a morg. 71/, uur Vroegmis 91/» uur de Hoogmis voor de gemeente; 's namidd. l1/» uur Catechismus2 i/1 uur Vespers. Maandag 'a morg. 81/1 uur G. Mis voor den WclEj. heer W. M. van Eline en echtg. Dinsdag 'e morg. 8% uur H. Mis voor Jan Molenaar Jbz. Woensdag 'a morg. 81/» uur H Mis voor Cornelia Bos en Maartje Strooper. Donderdag 'a morg. 81/) uur H. Mia uit dankbaarheid. Vrydag morg. 81/» uur H. Mia voor Pieter Weel en Aagje Kunis. Zaterdag 'a morg. 81/, uur H. Mia voor Jan Weel en Engeltje Eoomen. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Anna BoekeiGieling. Woensdag, Vrydag en Zaterdag, quatertem perdagen, geboden vaatendagen. ZUID-ZUPE. Zondag 'smorg. 7uur H. Mis voor Anna Kruyer, wed. van Gerrit Knijs 98/4 uur Hoogmis voor de parochie 's midd. 2 uur Lof met Rozenhoedje. Maandag H. Mie voor Arie Schouten, zijn hvr. Geertruida Polder en Nicolaas Schouten Dinsdag H. Mis voor Petrus Wynker Woensdag 's morg. 7l/i uur H. Mie voor Cornelia Hoedjes en Theodora Molenaar. Donderdag H. Mia voor Matthias Blaauw. V r ij d a g H. Mis voor Joannes Strooper en Wilhelmina Sayders. Zaterdag H. Mia voor Agatha Slenters wed. van Matthias Gijzen. HEEMSKERK. Zondag Eerste dag van het 40 urengebed 'a morg. ö'/j uur Vroegmis waarna het Allerheiligste in processie naar het hoofd altaar wordt overgebracht; 10 uur Hoog mis 's midd 2 l/i uur Vesper waarna ge legenheid om te biechten 's avonda 7*/^ uur Lof. Maandag 'a morg. 7 uur uitstelling waarna 2 gezongen HH. Missen 's midd. 21/) uur VespersTot 12 uur en na de Vespers gelegenheid om te biechten 's avonds 7'/i uur Lof. Dinsdag 's Morg. 7 nur uitstelling en en gelezen H. Mis9 uur gez. H Mie 's midd. 2l/i uur Vespers 's avonda 7 uur Lof, processie en Te Deum tot sluiting van het 40 urengebed. Donderdag 'a Midd. 31/» uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zaterdag 'a Midd. van 3 uur af gele genheid om te biechten; 3'/» uur Lof ter eere van de H. Maagd. Woensdag, Vrydag en Zaterdag quatertem per, geb. vastendagen. ASSENDELFT. Zondag 'a morg. 7 uur tot geetieiyk en tijdeiyk welzyn der gemeente10 uur Hoogmia als jaargetyde voor Catbarina van der Laan, h.vr. Petrus Tambach 'a middags l1/, uur Catechismus 2l/a uur Vespers. Onder de H H. Missen collecte voor de St. Pieterspenning en de kerk. Maandag 'a morg. 7'/a uur H. Mis voor Gerrit Brandjes8l/t uur H. Mia voor Jacoba Gaal. Dinsdag 'e morg. 71/» uur H. Mia voor Joannes Roskam 8'/j uur H. Mis voor Jacob Jacobae van der Laan. Woensdag 's morg. 7l/a uur H. Mis voor Nicolaas Kramer en Alida Boon 81/, uur H. Mia voor Anna Koning, wed. Hendrik Tambach. Ten 10 ure veiling van de lammeren der kerk. Donderdag 'a morg. 71/, unr H. Mia voor Klaaa Hulpa en Trijntje Kramer 8 7. uur gez. H. Mia voor Tryntje Hen drikz. Boon en haar overleden ouders. Vrydag 'smorg. 7'/a uur H. Mi» voor Eva Kroon en Joannea Dekker 81/, uur H. Mia voor Henricus Tambach 'a avonds 7 uur Lof. Zaterdag 's morg. 71/, uur H. Mis voor Klaas Jan Engelss. Kramer81/, uur H. Mis voor Gerbrand Gaal. Na de 2e H. Mis en 'a nam. ten 4 uur gelegenheid Om te biechten. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Catharine Nielen, hvr. van Nicolaas Kers sensCornelia Boon. Woensdag, Vrydag en Zaterdag, quatertem perdagen, geboden te vasten en zich van vleeachspijzen te onthouden. Deze week dageiyks Catecbiamus volgena gewoonte. KROMMENIE. Zondag 's morg. 7 l/s uur H. Mis voor de parocbig 10 uur voor Maria Wayper wed. van J. Palmboom. Na de Hoogmis Catechismus's midd. 21/» uur Vespers. Onder beide H.H. Missen collecte school fonds. Maandag 'smorg. 8 en 8'/t uur H.H. Missen voor overledenen. Dinsdag 'a morg. 8 en 8'/j uur H. Missen voor Brechtje KlaasaeDekker. Woensdag 'a morg. 8 uur H. Mis voor overledenen8.30 voor Cath. Maria Al, hvr. van Hj Noom. Donderdag 's morg. 8 uur Maandstond voor Brechtje Breeuwer, 8'/j uur H. Mis voor P. F. v. Gelderen en Anna de Wit, 's avonds 71/) uur Lof. Vrydag 's morg. 8 en 8a/2 uur H. Miaaen voor overledenen. Zaterdag 's morg. 8 en 8l/s uur H. Missen voor Jan Servaas en Elisabeth Zoomer. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Catbarina Lulling en Lena Huismana. In den Heer overleden: Brechtje Breeuwer. Woensdag, Vrydag en Zaterdag vastendagen. Catechismus volgens gewoonte. WORMERVEER. Zondag 's morg. 71/j uur H, Mia 10 uur Googmie. 2 uur Catech. 3 uur Veepers. Maandag en Dinsdag en Woensdag te 8Vj uur H. Mi». Woensdag, Vrydag en Zaterdag Qua tertemper vaatendagen. Donderdag 'a morg. 8T/i uur gezongen H. Mis's avond 7 uur Lof. Vrydag morg. 8*/, uur H. Ml». Zatordag 'a morg. 8^/x uur H. Mis 'a avonds van 6—8 uur gelegenheid om te biechten. Donderdag, Vrydag en Zaterdag 's middaga 12 uur Catechismus. Zondag a.s. na de Hoogmia gelegenheid om het plaatsengeld te voldoen in de Fa rochiale School. DEN HELDER. Parochie Kerk. Zondag 'a morg. 8 uur H. Mis 10 t/a uur Hoogmis 'a midd. 2 uur Catechismus3 uur Vespers41/J uur Congregatie der H. Familie. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quatertemper Vastendagen. Woenadag 's avonds 8 uur voorbereiding der H. Familie, welke Zondag a.s. ge sloten wordt. Donderdag 's avonds geen Lof. Zaterdag 's midd. van 3 uur af gelegen heid tot biechten. Deze week de Catechismus op de gewone dagen, uitgenomen Woensdag. O. L. Vrouwe Kerk. Zondag 's morg. 71/, uur H. Mis10 uur Hoogmis'a avonda 6'/j uur Lof en predikatie. Dinsdag 's avonda 7 uur Kruisweg. Zaterdag 'a middags van 3 uur af gele genheid tot biechten. Dexe week de Catechismus op de gewone dagen, uitgenomen Woensdag. Gevaarlijk goedje. Ia de zaak der firma Wilhelm B. A. Gunther, aan tie Groenmarkt te Dordrecht, kwam iemand een aantal pro jectielen, waarmede op schepen in tijd van rioodjisii gnalen worden gegeven ten ver koop aanbieden. De zoon van den heer Gunther ging toen die projectielen onder zoeken, Ze bevatten o.m. grof korrelig kruit, een lont en een geel poeder. Vermoedend, dat dit poeder een sterk lichtgevend vermogen zou hebben, stak hij het op het plankier aan de Voorstraats- hav,en, waar hij en een knecht het hadden neergelegd, aan. Nauwelijks was het vuur met die gele substantie in aanraking' of een geweldige slag weerklonk, welke tot ver in den omtrek werd gehoord. Door den zwaren schok sprongen aan den achtergevel van het huis, in de werk plaats, een 20-tal duiten, zoodat deglas.-i scherven in het rond vlogen. De zoon van den heer Gunther werd daardoor verwond aan handen, lies en been en, en de 18-jarige knecht, J. v. K., ook aan handen en bee nen. Dr. F. Delhez, die onmiddellijk hulp verleemde, constateerde geen ernstige ver- Iw ondingen. In het pand van den heer B. J. Zwang, naast dat van den heer Gunther, sprongen aan den achtergevel 16 ruiten, terwijl in drie huizen aan den overkant een 10-tal ruietn weiden verbrijzeld. Op het plankier van den heer Gunther werd nog een zwa re plank vernield. De gevaarlijke projectielen, welke vermoe- I delijk dynamiet bevatten, zijn in de kruit kamer van het hoofdbureau van politie ver borgen. Gewetenswroeging. Geheel Kopenhagen stond Zaterdag versteld door het beridhi; van zelfmoord van een der rijkste en meest geachte burgers Ider stad Roskilde, den voor- maligen fabrieks-eigenaar O. P. Larssen. De algemeen beminde man werd in een woud opgehangen gevonden, en men vroeg zich vergeefs af, wat hem in Gen dood kon gedreven hebben, Een in zijn jaszak gevonden brief gaf de opheldering van het raadsel. Ir. dezen brief bekende Larssen, dat hij tien jaar geleden brand heeft gesticht, en verklaart hij, zoodanig geplaagd te zijn ge weest door gewetensknagingen, dat het le ven hem een last weid. De wapenfabriek, die den overledene toe behoorde, brandde in Mei 1899 af en het mocht niet gelukken, Ge oorzaak van de zen brand te ontdekken. Larssen kreeg een zeer aanzienlijk verzekeringsbedrag uitbe taald, dat de grondslag werd van zijn la ter groot vermogen. De gevonden brief bevat verder de me- kledeeling, dat Larssen zelf het vuur op de bovenste verdieping van de fabriek had aangelegd en dat een van zijn arbeiders, Sommer genaamd, hem hierbij behulpzaam was geweest. Deze arbeider, die in de dicht bij Ros kilde gelegen stad Holbaek een goede po sitie bekleedt, is» op grond der mededee- liingen van dgn doode, onmiddellijk ge arresteerd en heeft Zondag een volledige bekentenis afgelegd'. Een dief met toestelltn. In een bark te Parijs is een Engelschman in hechtenis genomen, toen hij met behulp van een zeer kunstig in elkaar gezetten wandelstok een gelddrager een pak bankbiljetten wilde ont stelen. ,Te zijnen huize vond men nog twee van die stokken en 20,000 frc. Men gelooft, Üat de man, die zich Folswey noemt aan het hoofd van ©en internationale die venbende staat, die ook in België en Duitsch land haren slag ;slaat, Geen misdaad. Het lijk van den jongen man, dat Maandag door de politie te Ut recht in beslag werd genomen, in verband met de mogelijkheid, dat de dood niet zou ingetreden zijn als teen gevolg van den val van de trappen (de man werd dood gevonden; in het trapportaal van een logement in Wijk C aldaar) is van uit het sectielokaal der klinieken ter aarde besteld. Naar het U. D. verneemt, is niet gebleken, Idat hier inderdaad aan een misdaad be hoefde te worden gedacht. Brand. Een hevise brand vernielde het pand van den bakker P. A. de Koning te Hoofddorp. Verzekering dekt de schade Als oorzaak wordt genoemd het op den zolder laten staan van een petroleumlampje (Buiten verantwoordelijkheid der Redac'ie.) (De copie wordt nimmer teruggegeven.) Mijnheer Idte Redacteur. ik vind het maar best dat gij het artikel „Algemeen Netierlandsch Verbond", getee- kend „Observator", buiten de verantwoor delijkheid der redactie hebt geplaatst, want door zijn optreden getuigt de schrijver er van dat hij in zake Vlaamsdhe toestanden geheel en al onwetend is. De „Nieuw© Haarlemsche Courant" had ook gemeend een protestartikel te moeten afkondigen, en wel stichtend is het dat het strijdend ka tholiek weekblad „Ons Recht" van Ant werpen mijne verdediging op zich neemt, in zijn no. van 28 November. Ik knip enkele brokken uit gemeld ar tikel „Dat men zich in Nederland over Vlaam sche Beweging een gansqh verkeerd denk- „beeld vormt, is reeds meer dan honderd maal gezegd geworden en het mag waar lijk bevreemding wekken, dat het zoolang „heeft moeten duren eer men een klaar- „der gedacht kreeg over onze beweging. „Wisten wij niet dat sinds de laatste „jaren daarin veel verandering is gekomen „en vooral meer voeling is ontstaan tus- „schen Noord- en Zuid-Nedèrland, we zou- „den dezen toestand bijna onvergeeflijk noe- „men, doch er werden op dit gebied sinds .^korten tijd vele vorderingen gemaakt; de „bladen zagen wij artikels afkondigen, die) „meer en meer getuigden van klaarder „inzicht, Noord-Nederlanders hier en Vla mingen ginder traden als sprekers op, onze „letterkundigen worden in Nederland ge smaakt evenals idte Hollanders hier, onze „Vlaamsche tijdschriften hebben niet zelden „meer inschrijvers in Nederland dan in Bel- „gië, onze letterkundigen worden als cor respondenten van Hollandsche bladenaan- „geworven hunne werken verschijnen in Hol- „landsche tijdschriften, het reizen vermeer „dert, in een woord, We zijn een heelen; „stap vooruitgegaan. Daarom ook treft het „zooveel te pijnlijker wanneer wij, als ver gleden week, in de Nieuwe Haarlemsche Courant" een artikel aantreffen dat gansch „de Vlaamsdhe Beweging in een politiek „daglicht stelt en daardoor wantrouwen en „argwaan wekt tegenover de Vlamingen en „hunnen moeilijken strijd. „Dit artikel werd' ingezonden naar aan leiding van ieene voordracht die de heer „Leo Meert in den Haarlemsche Tak van „het Alg. Ned. Verbond was komen hou- „den over de. Vlaamsche Beweging. Wel „komt het ons voor, dat de redenaar zich „tamelijk vrij over alles heeft uitgelaten, „vrijer dan dit misschien in Nederland ge bruikelijk is; echter moet men het Gen „heer Leo Meert toegeven Gat hij ook zijn „eigen partijgenooten niet ontziet, getuige „zijn hardnekkige strijd tegen de in merg „en been verfranschte liberalen van St. Ni- „klaas." Uw „Observator" ziet het dus wel klaar en duidelijk: mijne taktiek luidt; „Hij die wat verdient moet wat mee krijgen". En had hij zich waardig getoond van den ronkenden naam waarmede hij zich zelf tooit, dan zou hij wat beter „geobserveerd" heb ben, en ook hebben gehoord, dat ik uitdruk kelijk heb gezegd. „De katholieke flamin ganten, met de priesters in de eerste gele deren, en samenvormen zij een geheel le ger, strijden met een hardnekkigheid onzer voorvaderen waardig!" Ik heb alleen en uitdrukkelijk gesproken van „de hoogere geestelijkheid" en dat zeg gen en herhalen Ge katholieke bladen hier in Vlaanderen honderden malen elke week, dat de hoogere geestelijkheid "volhardt in haar boosheid!" Doch ik geef liever terug het woord aan „Ons Recht", „Wij halen teenige staaltjes aan uit het „eerstbedoelde U/2 kolomlange artikel dat „voor titel draagt: „Mystificatie", „De spreker J) gaf eene zeer uitvoerige „beschrijving der historie van den taalstrijd „door de Vlamingen gevoerd en herhaalt „delijk trachtte spreker de overtuiging te „vestigen, dat zelfs de hoogste geestelijk^ „beid in het Vlamingenland zich vijandig „tegenover onze taalbeweging stelt... „Neen, ook de Vlamingen, die Priester „zijn, zijn trotsch op hun moedertaal en „willen strijden voor haar behoud. Doch, „waarom zij niet door dik en dun mee- „gaan met de beweging, dat komt wijl deze „strijd door de liberale Flaminganten in' „overijling en met groote bitterheid gestre- „den wordt, wijl zij met een diepe klove „Willen scheiden, mensdhen van één gods dienst, broeders, die toevallig twee ver schillende talen spreken „(zou men niet „denken een onzer dorpsbladjes te lezen.) „Om die reden ook „aldus gaat het blad „voort" is door de geestelijkheid ten slotte, „verboden de vereeniging van Vlaamsche „studenten, waardoor twist en tweedracht „zouide ontstaan op de Leuvensche Uni versiteit, die toch altijd nog een kosmo politisch karakter draagt." i ,,2) Volgt een verdediging van „het Epis „copaat dat in een collectieven brief zich „verzet heeft tegen het wetsvoorstel Co(- „remans, dat wettelijk wil verplichten, dat „op de vrije scholen enkele vakken in het „Vlaamsch zullen onderwezen worden". „Heeft de schrijver van dit artikel dan „nooit een onzer Vlaamsche Katholieke bla- „den gelezen Bedoeld blad geeft ons ver- „der nog het volgende te slikken: „Wan neer dan de h^er M. meedeelt, dat door „Katholieken gezegd is, dat zij zullen "wei- „geren op te volgen, de wenken door de „Bisschoppen gegeven betreffende wereld lijke zaken, dan trekken wij den neus op „voor dergelijke halfslachtige Katholieken", „Naast al die „scheeve voorstellingen en „onverdiende aantijgingen" zooals „Hooger „Leven 3)" van Zondag 1.1. over de opvat tingen van sommigen Hollanders nog zegt; „naast al die platbroekerij halen wij met „genoegen een artikel aan over onze be- „weging, verschenen in „De Tijd" het groo te katholieke dagblad van Amsterdam van „3 November." En dan bespreekt „Ons „Recht" verder bedoeld artikel van „De Tijd", Moet ik hier nu nog een enkel woordje aan toevoegen? Me (dunkt Mr. de R. dat ik moeilijk een betere terechtwijzing zou kim nen geven dan deze'geschreven dooreen katholiek, en gedrukt door een katholiek blad. Ik persoonlijk ben vrijzinnig. Mijn wer king staat echter zoo geheel buiten en bo ven de politiek, 'dat ik in a 11 e partijen mijne vrienden tel, en da,t dien niet eens gedoo- gen dat men mij onrechtvaaardig aanvalt. Na deze heb ik de eer, Observator, U zeer beleefd te groeten. Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend, LEO MEERT, Naschrift der redactie. Boven staand stuk hebben we gaarne een plaatsje ingeruimd, ofschoon het meer gericht schijnt tegen de N. Haarlemsche Courant dan tegen „Observator" in ons blad. Hoewel wij de oprechtheid van den heer M. in den taalstrijd der Vlamingen geens zins in twijfel trekken, meenen we te moe ten opmerken, dat de grieven van Observa tor tegen Ge wijze, waarop de heer M, hier ter stede de houding der hoogere gees telijkheid in België ten opzichte dier taal strijd besprak, door bovenstaand stuk niet zijn weerlegd. Waar men spreken durft van „volharding in; de boosheid" der gees te-' lijken en de heer M. geeft toe dat het gezegd is id aar neemt men Ge katholieken tegen zich in. Want dteze weten dat de hoo gere geestelijkheid zich niet zonder gegron de redenen afkerig toont van de wijze waarop Gte taalstrijd ijn België gestreden wordt. ABC 50 cents per drie ra het b( Afzonderlijke nummer Zij die zl op ONS B abonneeren, ontvangt datum verschijnende Hier is !het „Ons Recht" dat aanhalin gen doet u(it het ajrtikel van „De Nieuwe Haarlemsche Courant. (1M.) 2) En hier komt weer „Ons Recht" aan het woordi. (L.M.) 3) „Hooger Leven" Katholiek weekblad voor Leuven, aarsTi Evenals vorige jaren s weer de gelegenheid opi van Nieuwjaarsadvertent van 1 ;Jan. a.s. Hoe langer zoo meer del tot het overbrengen lijke wenschen op den bruik gemaakt. Het heeft ook niet dat het minder kostbaar van kaartjes aan vrienden ook wordën er veel meer reikt en wordt niemand De kosten, 25 ets. pi ieder zich veroorloven. Wij verzoeken onzen li gelegenheid willen gebruil verten ties te willen zendt of aan onze agenten. SPAN DSN BOOS Onder dit opschrift he hoofdartikel, waarin sterk gen op tie invoering de ringen. „Niet te hoog kan geri zedelijkheid, waarmee dl man ten onzent zich te bleef keeren en aan den den Christus indacht gemeenschap met ide So bleef onder; hen geoord den onverbiddelijk hun waren trouw aan de Cl len van Staatsbeleid. En volharding boden ze wt verlokking, om zich in de te laten opsluiten. Maar juist idit kloeke steeds opnieuw de mach' ook tenopzichte van iden den-boog niet te sterk alleen bij Ide bedrijfsactie, stembus zijn zij het, die triomf der betere beginse dragen. Ze deden dit kr bewuste overtuiging. Ze geestdrift. Ze deden dit r harding. Maar ze deden vertrouwen op hun vooi op rekenend, dat 'hun tro lijkheid niet zou beschaam zelfs was het woord van hun wet. En toen nog listischen en Unie-liberalen om Staatspen'sionneering, voorbeeld, hoog in het pol lieten zij zich geen ooger EVANGELISCHE "8) Naar 't Fran, Met onuitsprekelijk me Jezus ©r aan toe: Gij kunt het nu niet voor u is het beter dat aan Gamaliël: „De Mees) Moet ik niet den kelk 1© vader mij te drinken heef daarvoor dat ik gekomen na zal het de verrijzeni vreugde, die niemand u Suzanna zag hem als aan. O, zeide zij, gij die medelijden en spaar mij. j het uur gekomen is, gel; ook heenga. De aarde is ik gevoel er mij eenzaam Jezus aanschouwde ernst] welke hem smeekte. Miss terde die kinderlijke droe; peinzenden blik des Mee zoo donkeren hemel van berg. Misschien oordeelde achtige ziel tel (klein vooJ angst. Hij wilde voor het niet verder den sluier opi y.eel vernederingen en ang

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 6