R. Rath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. rzïjN MAAK No. 13. Woensdag- 16 Februari 1910. 4"' Jaargang1 Oesnhuijscn, Sociale klis dte Alkmaar^ FEUILLETON; Goud en Zilve >en» Verschijnt Woensdag en Zaterdag. erruilen DeTooveresvanAstaroht tie 1910 D de Cologne, tiger van alle nreinheden en als rsterkend van 's-Hage, Lió| d. ng."' „de Ster", atros," Hiel, ïmoniak, tien. Door schade en schande wijzer geworden. V HOE ONS VOLE VEESJFTI9D WOEDT. KERKNIEUWS. BINNENLAND. ALKMAA R. eteek8B.de bericht bij zijn cliëntèle, dat afin I it jaar uitmunt wegens I ing eu scherp concur. aanbevelend, Uw dienaar JOH OUD. Ursem. ruden Medaille, Binds 1878 beroemd wanneer naam op rt en in de flesch 5 25 et per flacon, bij LEO BIJLOOS, geetraat, Alkmaar. hoek Annastraatl Je-haar van Woningen] h gelegenheid tot te verhuren huizen,; huurgeld, kcopen eng uizen, taxeeren, brand-ï efd aanbevelend, an ^eenhnljsegj Februari a.s. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 ot. per 3 maanden franco huis; 90 ct. met Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Van het Zondagsblad5 cent Uitgave van de Naatnl. Vennootschap „Ons Blad". BUBSaUBreedstraat 45, tegenover de B. E. Zerk- te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIÊN Van 1—5 regels 30 cent. Elke regel meer8 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbot, 25 De dagen van strijd tegen de bij zondere school liggen nog zoo ver niet achter ons, dan dat wij ons niet zouden herinneren, hoe onze tegenstanders be weerden, dat het neutraal onderwijs der openbare school verre verheven was hoven dat van de bijzondere school. Intusschen men is wijzer geworden: de heer van Ossendorp heeft zich in den vollen zin des woord vergaloppeerd en men komt zoo zachtjes aan tot de conclusie neutraalonderioijs bestaat niet. Leest slechts, wat het N. v. d. D. heeft te vertellen over neutraal. .Neutraal" beteekent geslacht-loos, .man noch vrouw, vleesch noch visch. „In het dagelij ksch leven is de nauw- „keurigste benaming van een neutraal „mensch: de middenman „wat „heb je er 'an?'' „Niet neutraal zijn is echter heel „iets anders, dan altijd stokpaardje „rijden op principes. Een man met „beginsel-vastheid brengt die niet „overal bij te berde; integendeel, hij „is er zoo zuinig mee als betaamt ten „aanzien van een kostbaar bezit. „Neutraal is de Machine, Zij zaagt, „snjjdt, knipt, wentelt: papier,hout, „van alles menschelijke ledematen „ook al, wanneer die in het bereik „komen van baar dommekracht. „Neutraal is ook de Dood, die niemand „spaart, voor wien oud en jong, nut- „tig en overtollig, mooi en leelijk „gelijk zijn. „Maar neutrale mensclien zijn er „niet. En op school wordt gewerkt met menschelijk materiaal, door „menschen. „Deze laatsten, de onderwijzers, „zijn geen machines en geen auto- maten; mógen dat niet zijn. Hun „persoonlijke neigingen, gevoelens, „overtuigingen, oefenen invloed op „het onderwijs dat zij geven. Dwaas „heid zou het zijn te verlangen dat „deze menschen, als looden soldaatjes „in een doos, juist zouden passen in „het kader van wettelijke voor „schriften." Datgene wat wij zoo vaak beweerd hebben n.l. dat persoonlijke neigingen, gevoelens en overtuigingen van den onderwijzer invloed uitoefenen op het onderwas, wordt hier precies beaamd. Eenige jaren terug heette het liegen, nu vertelt een voorstander van open baar onderwjjs hetzelfde. „Het kan verkeeren", zei Uilenspiegel. ES, GESCHIEDKUNDIG VERHAAL UIT HET MIDDEN DER DERDE EEUW. U) door E. S. VAN LUIK Heliogabalus, die vóór Alexander Seve- rus het Romeinsche rijk bestuurde, was en gedrocht van 'wreedheid en buitensporig beid, zooals er in ide geschiedenis misschien een 2de gevonden wordt. Hij schafte den idienst (der Romeinsche goden af en vereerde ide zon als god, ter eere van wie hij kin- fleren slachtte, waartoe de schoonste voor hem opgezocht moesten worden. Bij de vele openbare gruwelen, Idie 'hij bedreef, ging pet zedelijk gevoel der Romeinen meer en peer verloren. Alexander Severus, die een strengere op voeding had ontvangen van zijnen moeder ammea, beminde de rechtvaardigheid. Hij paf den Christenen de vrijheid, hunnen godsdienst uit te oefenen en veroorloofde hun zelfs kerken tc bouwen. Zijn tijd ver deelde hij tusschen de studie, het bestuur pes rijks, de rechtspleging, de letterkunde, enz. Vol achting' als hij was voor de chris lelijke zedenleer, deed hij in zijn huiskapel "en beeld ïva'n' den Zaligmaker plaatsen, "jij riep, geachte en geleerde mannen in Bjne omgeving, in één woordD'e Ro- peinsehe adel schaamde, rich voor dezen Vier en-Zeventig duizend... Het is een verschrikkelijk getal Te Dordrecht werd deze week de jaarvergadering van den N -Malth. Bond gehouden. Veel deelen we daarvan niet mee. Alleen deze bijzonderheid. „In het afgeloopen jaar zijn door den Bond 74.000 blaadjes en brochures ver spreid, zoowel in de sloppen en stegen onzer groote steden als in de meest algelegen gehuchten van ons land". Zoo wordt dat gif overal verspreid. En vaak wordt het daar uitgereikt, waar niemand er naar vraagt en het onder de oogen van kinderen, dienst boden en wie weet wie meer komen kan Of het tijd wordt, dat - gelijk min. Nelissen wil aan deze volksvergifti ging paal en perk wordt gesteld (Fr. Dagblad) V TUBERCULOSE EN DSANE. De correspondent der „N. R. Ct." schreef dezer dagen over den goeden gezondheidstoestand in de jodenbuurten te Amsterdam. Hieruit blijkt dat de tuberculose on der de kinderen Israels geen 0,12 pCt, aan slachtoffers telt, terwijl in de buur ten der Jordaan, die hygiënisch eer boven, dan beneden de Jodenwijk staan, het pCt. 0.22 is, dus bijna het dubbele. De socialisten geven als de voornaam ste oorzaak van genoemde volksziekte „de slechte woningen" op, maar deze cijfers spreken duidelijker dan redevoe ringen, zij zeggen tot ons: Niet in de woningtoestand alleen schuilt het ge vaar van „Tuberculose". De joden heb ben afkeer van ons Nationaal vuur water\zij besteden hun geld aan voedsel. De Joden in de krotten der Joden- houttuinen, St. Anthoniebreedstraat enz. leven lang en weinigen lijden aan „Tu berculose". Maar... zij drinken niet. Bij de behandeling der begrooting van Oorlog in de Eerste Kamer ver klaarde de minister ruiterlijk, dat hij den officier, die een duel weigerde, de hand boven het hoofd zou houden. De „Nieuwe Courant" verdedigt het duel en schrijft: „Eene opzettelijke beleediging van „een krijgsman sluit in zich een „minachting voor diens weerbaarheid „en het ligt voor de hand, dat zij „beantwoord wordt met de uitdaging „probeer maar eens of ik inderdaad „niet de hoogste deugd van mijn keizer in het openbaar te doen, wat hij zoo streng veroordeelde, en zocht in de duisternis en in het geheim zijne schande te verbergen. Wanneer zij zich alzoo twee- of drie maal in de week wilden vereeuigen, dan werd een ieder een wachtwoord gegeven, Uit voorzichtigheid (hadden zij bij het binnen komen het gelaat gemaskerd met een zwart fluweeien doekje. De slaaf, die bij den in gang op wacht stond, vroeg' een. ieder het wachtwoord, en wanneer dit goed werd beantwoord, waren twee anderen met licht gereed den bezoeker naar de zaal te leiden. Daar was het, dat dezen avond de getna lin des keizers hare verveling en verdriet van het keizerlijk paleis onder gelach en dans wilde verzetten, in het gezelschap van zeer vele (apidere echtgenooten en matro nen der hoog-e adellijke Romeinsche dames wereld. Zoodra Lucilla haar verlaten had, nam de keizerin een juweelen ring van haren vin ger, waarop de naam van Laetitia voluit ge graveerd was, en waarboven een keizer lijke kroon prijkte; dit kostbaar voorwerp deed zij in een zakje van zijde en plaatste het op hare borst. Nadat zij daarna het zwart masker voor haar gelaat had vastge maakt, liep zij naar den ingang der ca tacomben; daar stond zij op niéuw stil, keek naar alle kanten rond, luisterde eenige oogenblikken en scheen zeer verwonderd en ontsteld ovejr de doodsche stilet, die „stand, persoonlijken moed bezit en „mijn leven niet in de waagschaal „durf stellen." De N. Ct. schijnt de officieren te be schouwen als een hooger soort wezens die niet onderworpen zijn aan de wetten des lands: „Niemand mag zijn eigen rechter zijn" èn voor wien het gebod van God: „Al wie zijn broeder doodt, is een moordenaar", niet geldt. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd; tot kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius) den Weleierw. heer L. Th. M. Snelders; tot kapelaan te Amsterdam (H. Maria Magdalena) den Weleerw. heerM. J. J. Kammers; tot kapelaan te Rotterdam (H. Laurentius) den Weleerw. heer H. B. T. Drenth, tot kapelaan te Scheveningeri den Weleerw. Heer B, van Leeuwen en tot kapelaan te Oudorp den WelEerw. heer P. Th. Verwer die assistent was te Bo venkarspel. Pater J J. Hoogland, f Zondagnacht is de Z.Eerw. Pater J. J. Hoogland, kapelaan aan de Steigersche Kerk te Rotterdam, zacht en kalm over leden. Een korststondige ziekte maakte een einde aan dit zéér verdienstelijk priester leven. Do Paus en Frankrijk Mgr. Amette heeft van den kardinaal-staats secretaris namens Zijne Heiligheid Iden Paus een schrijven ontvangen, waarin nogmaals uiting' wordt gegeven aan 's Pausen innige deelneming met de beproeving welke Frank rijk heeft getroffen en groote lof wordt gebracht aan het schoone voorbeeld van on vermoeiden, edelmoedigen zielenijver en heldhaftige toewijding, gegeven Idoor den aartsbisschop van Frankrijk bij haar pogin gen om redding, te brengen en de ellende| te verzachten- „Terzelfder tijd", zegt het schrijven, „bescheen het gebed, dat opsteeg van ide hoogten van Montmartre, als een hemelsch licht den droeven toestand, wel ken God had toegelaten. Grondwetsherziening. Da voo: berei ding van de vorming eener Staatscommis sie voor Grondwetsherziening onder pre sidium van den Minister van Binnenlandsche Zaken is thans zoover gevorderd, dat het bekendmaken der samenstelling weldra zal1 volgen. Handel in vrouwen en meisjes. Aan het treinpersoneel der Staatsspoor is bij dienstorder opgedragen, indien bijzondere feiten of aanwijzingen betreffende handel in vrouwen en meisjes bekend worden, hier van direct kennis te geven aan den stati- haar omgaf... „Hoe komt het toch, vroeg zij zich zeiven af, dat ik Slier niemand zie?"., zou ik mij met den dag vergist hebben? maar neen, Tigrina heeft mij gezegd: die veneris... (Vrijdag). Zou ik dan misschien te laat gekomen zijn?.... Wie weet?... Langs den muur tastend, deed zij een honderd stappen en jioemde zachtjes den naam van den slaaf, die, zooals zij wist, de ge woonte had lang uit op den grond te lig gen en te slapen, tot dat de meesteressen van FUze geheime avondpleizieren verza digd waren. Zij luisterde nogmaals... overal eene doodsche stilte... Zij riep nogmaals en hardei', het geluid plantte zich onder die nauwe gangen meer en meer voort en eindelijk keerde alles tot de stilte dés grafs terug. Een koude siddering greep haar onwille keurig aan. De keizerin zag zich alleen te midden van honderden dooden, die daar begraven waren, Laetita, die eertijds als jong meisje in net paleis van haar oom Vitellus, dat in de onmiddellijke nabijheid gelegen was, ge apeeld had, was niet al de hoeken, gan gen en zalen van deze catacomben goed oekend en evenzoo kende zij de langwer /dg vierkante openingen in den zijwand ge maakt, waar de sluitsteen hier en daar was gevallen en verwijderd, zoodat imen tusschen die vochtige aarde niets dan nare doods beenderen kon zien. Aan een paar opschrifen had zij toen gezien, dat daar Christen Mar telarejj begraven waren en de duif voor onschef van bet eerste station, voor de trein stopt. De stationchef geeft dan hier van per spoedtelegram kennis aan den di recteur van het Rijksbureau te Amsterdam en aan de directie te LJtrecht. Staking van onderwijzer». Da onder wijzers aan de school van de Nederland- sche School vereen iging aan de Sarphati - straat hebben het werk gestaakt. De naaste aanleiding tot deze staking zou zijn een onaangename bejegening door het hoofd, den heer Tegelaar, een der on der wijzers, den heer Tanis, aangedaan. Volgens het hoofd zit de oorzaak tot het conflict evenwel dieper en is daarin be halve de heer Taiiis betrokken de heer Traanberg, mede deel uitmakende van het personeel der school. Zooals men zich zal herinneren, is de heer Traanberg een der beide onderwijzers, die uit den gemeentedienst werden ontsla gen wegens hun voortdurend onaangenaam opdeden tegen het hoofd der school, fwaar aan zij waren verbonden. Bezwaren tegen eedsaflegging. Voor de 6e Kamer ider AmsterdamsChe Recht bank werd bij verstek behandeld de zaak tegen Th. E. te Weesp, beschuldigd zonder eenige ptankidtng in de Slijkstraat aldaar. J. F. v. S. op Nieuwjaarsdag met een «teen op het hoofd geslagen te heb ben, waardoor deze bloedend verwond werd Eisch bij verstek 3 weken gevangenisstraf. De 2de getuige maakte bezwaar tegen het afleggen van den feed, daar hij geen lid van een kerkelijk genootschap was, noch in een God geloofde. President: „Hebt gij Uw lidmaatschap opgezegd?" Getuige: „Ik ben geen ltd". Pres.: „Zijt ge gedoopt?" Get: „Ja, in de Ned. Herv. Kerk." Pres.: „Welnu, den doop maakt iemand lid van de Kerk, waarin ge gedoopt zijt. Daarom moet U den eed afleggen." Toen voldeed get. er aan. Tijd is geld Sedert «enigen tijd worden op enkele stations der Staatsspoor zeer zwa re treinen opgedrukt De opdrukmachines wor den tijdig voor het vertrek van den trein los achteraan opgesteld, en duwen den trein trein zoolang, totdat deze een flinke vaart heeft, waarop de machine weder naar het station terugkeert. Bij (het niet spoedig in be weging komen van zware treinen, hetgeen men vaak ziel, is dit een goede verbetering, terwijl voor dit opdrukken, de trein zeer spoedig in volle vaart is, zoodat meerdere minuten op zulk een traject uitgewonnen worden. Binnenkort wordt te Vlissingen eene proef genomen met het opdrukken van een der zware mailtreinen naar Duitsch - land. Indien deze proef voldoet, zullen voortaan 's morgens en 's avonds de ver schillende exprestreinen opgedrukt worden. ■AiifcELI'hHI»!!,!!!» lil lUW 'IR—WW»- a al had toen hare spottende vroolijkheid op gewekt. 't ls waar, het nichtje van Vi tellus Jijad geleerd aan alles te twijfelen zij had van het Christendom hooren spre ken als van eene domme, gevaarlijke secte, de schande en de vernederingen zocht, zich altijd in he tduister verborg en den; kop van een ezel aanbad. Haar geloof aan Jupiter, Venus en alle andere Romeinsche goden had zij al lang overboord geworpen; maar toch offerde zij wierook aan de go den van den staat, zonder daaraan andere waarde te hechten dan te doen, wat ande ren deden. Laetitia kende en aanbad slechts één enkele godheid; en deze godheid: was zij zelf. Hemel en hef waren voor de echt genoote van keizer Maximinus klinkende woorden en plaatsen, behendig en slim uit gevonden, om op de verbeelding van dwa zen te werken en hunne geestkracht te prikkelen. In één woord zij dacht, niet te mogen gelooven aan de onsterfelijkheid der ziel. Niettemin bezat zij evenals alle andere verstandige schepselen een soort van af grijzen van alles, wat tot eene teugeltoo- ze ongebondenheid leidt. De Schepperder menschen heeft aan een ieder van ons de stem des gewetens gegeven die o,ns onop houdelijk toeroept: „Er is na den dood een ander leven, waar de goeden zullen beloond en de kwa den gestraft zullen worden." Deze ïnwen dige, geheimzinnige stem deed zich op dit oogenblik aan Laetitia duidelijk hooren. Zij sidderde van angst, en verbeeldde Zich, dat Kometen. De komeet 1910 8. begint langzamerhand voor het bloote oog te ver dwijnen. Ze was Woensdagavond ongeveer 7 uur niet hoog boven den horizon, met een kleine binocle nog waar te nemen, mid den tusschen theta en epsilon van Pega sus. De komeet van Halley werd Woensdag avond gezien met behulp van een flinke binocle (tienvoudige vergirooting) en wel tegen jhalf acht in het Z.W. t. W. ongeveer anderhalven graad rechts van epsilon van' de Visschen. Wie met behulp van een goede binocle of ie(cn kijker twee kleine sterretjes kan waarnemen, een op ongeveer een kwart, het andere op bijna een halven graad in on geveer horizontale richting, rechts van ep silon van de Visschen, zal in dezelfde rich ting voortgaande ook de komeet als een nevelplekje kunnen vinden. Benoemd 1* tot kipelaan san de pa* roebie van den H. Laurentius de WelEerw. Heer L. Tb. M. Snelders, die kapelaan wei te Ameterdam (H. Maria Magdalena aan de le Spaarndammeritraat.) Zwerver. Verleden week hield een arme zwerver gedurende drie nachten verblijf op het bureau van politie. Verscheidene ma len was hij tot gevangenisstraf veroordeeld viermaal was hij in de rijkswerkinrichting: geplaatst. Ook nu moest hij onderdak ko men ten ten (einde raadstal hij een rijtuig lantaarn te Heilo, Meermalen had hij ge probeerd door bedelen aan de woningen van politieagenten gepakt te worden. Zondaghouders. Zondagavond hadden weer verscheidene relletjes iil de stad plaats In het Payglop trok een dronken man bij zijne' arrestatie het mes. Eenige bur gers verleenden later de politie bijstand eu onder veel belangstelling werd de dronk aard opgebracht. Op Schaftoo werden dien avond eenige stamgasten die tegen het sluitingsuur het café niet wilden verlaten, op straat gezet, de deur op slot! O, die drank, het weinige, waarvoor eene geheele week hard moet worden gewerkt, wordt in drank omgezet en gaat Zaterdagsa avonds en Zondag door het keelgat. Op straat gezet In het gure weer! De blikslager C. wonende op de Geest is Dinsdagmorgen in den ihevigeu sneeuwstorm met zijn karig inboeltje op straat gezet. Naar men ons mededeelde was hij 6 we ken ongesteld geweest en dus niet in staat zijn huisbaas te betalen. In het pakhuis van teen winkelier werd het gezin onder dak gebracht. al die doodsbeenderen haar aan alle kan ten omringden, en benauwdenhare leden beefden, een koud zweet vloeide onder het zwarte masker; zij gaf een schreeuw, een gil van angst en wilde zich haastig ver wijderen; zij keearte zich om, maar alles was in dikke duisternis gehuld. Tegen den muur geleund, zocht zij een steun voor ha re bevende knieën, doch daarbij stiet zij zich aan een steenen doodskist, en viel tusschen de vuile beenderen van een lijk, dat daar was geplaatst, om in den muur geschoven te worden. Op dat oogenblik had de verschrikkelijke angst van de kei zerin haar'toppunt bereikt, zij verloor hoofd en zinnen, en in plaats van Uen weg te ne men, dien zij anders zoo' goed kende, volg de zij een dwarsgang, die haar, terwijl zij tastende langs den muur voortging meer en meer van den ingang verwijderde. Maar ook in die dwarsgang was zij, door hare haastigheid om den uitgang te bereikten, nog tweemaal gevallen. Toen zij uitgeput door if vermoeienis en schrik op het punt was te bezwijken, zag zij in de verte een klein lichtje, dat haar den moed terug gaf, O (Wordl vervolgd^.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1