1 1 ir, NAAR MAAI, R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad w&&wNoorA-Bolland. No. 15. Woensdag 23 Februari 1910. 4",r Jaargang li P El Co LEEDIHG, OFFEN, ilg-aren. FEUILLETON. DsTooveresvanAstaroht m A i 9) verreweg liet Ier s. per costanm. uweelen. van Juwelier. WAT WIJ VBAGEN TEE WILLE VAN HET KIM) V WAAKSIGGEEIJ. •r^ A.jL Art 4 V 'v - :i}r. f ©A'3 op keoao, pasvorm, iet mogelyV, dat U sn op al dezeviingen vergeljjking, dan Sb d. HekMstraat 27 HERKEN, JÜWEE- ILDEN, zoowel garantie. RS, ARMBANDEN, ONS BLAD. 60 ABONNEMENTSPRIJS ct. per 8 maanden franco huis90 ot. met Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. [Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. het Zondagsblad5 eent Verschijnt Woensdag en Saterdag. Uitgave van de Naami. Vennootschap „Ons Blad". EUBE&ÏÏ: Ereedetraat 45, tegenover de E. E. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËNt Van 15 regels80 seat. Elke regel meer6 Reclames per regeli 15 t Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 Een groot gevaar ligt in het lezen van niet-katholieke bladen. De waarheid hiervan aan te toonen is niet moeilijk, het bewijs is dan ook meerdere malen geleverd Toch kunnen wij niet nalaten, naar aanleiding van een enkel feit, dit onzen lezers even duidelijk te maken. De ge legenheid is ons te geschikt. Donderdag j.l. trad in de Harmonie op voor den Bond van Anti Militairisten (voorz. de heer D. Klomp), de heer G. Rijnders. Wat deze daar vertelt heeft over het «staan van God en de onsterflijkheid der menschelijke ziel is te Godslasterend dan dat wij het onzen lezers onder de oogen durven brengen De alhier verschijnende dagbladen het Nieuws" en „de Alkmaarsche Courant" hebben gemeend deze lezing in hunne kolommen op te nemen. Het al of niet tactisch handelen der Redac ties willen wij niet beoordeelen. Wel het feit, dat deze couranten in atholieke huisgezinnen komen, daar ■ondzwerven en door kinderen gelezen worden, door kinderen ;nog niet voldoende onderlegd om der- jelijke eenzijdige Godsgruweiijke be schouwingen naar waarde te beoordeelen Ouders kent gij de woorden van Vol- IreLaster er maar op raak, er blijft iltijd wat van hangen Hoort dergelijke lectuur in handen van uwe kinderen? Zorgt u er wel oor, dat zij van zulke couranten af- flijven Ouders, wij vragen ter wille ran het kind verscheurt die cou ranten. Het spreekwoord zegtWie het gevaar bemint, zal er in omkomen. Wilt gij verhoeden, dat het katholiek geloof wordt ondermijnd, onthoudt u [self die lectuur, tenminste ont "toudt ze uwen kinderen! Kinderen zijn zeer vatbaar voor in drukken. Toezicht op wat de kinderen in handen krijgen is hoog noodig. Niet vij alleen zijn daarvan overtuigd, ook andere niet-kath. organen zijn van het zelfde gevoelen. De „Arnhemsche Courant'' (n.b. een liberale courant) schreef onlangs ffl „Want er is veel, wat tegenwoordig „de gedachtensfeer van het kind bereikt „en toch niet voor het kind geschikt, Rdoch integendeel verderfelijk is. De Ctijden zijn lang voorbij, dat een nieuws- !^,blad behoorde tot de uitsluitende lec- Etuur van den heer des huizes en „ternauwernood nog eens, saamgevou „wen, gevonden werd in het sleutel van de huisvrouw. Toen de .GESCHIEDKUNDIG VERHAAL UIT HET MIDDEN DER DERDE EEUW. dooi E. S. VAN LUIK Ik heb geschreeuwd en alleen de echo bhaalde mijn gero-ep; ik heb gezocht en tiets gevonden dan muren Daar achter ons pas ik in eenen steenen doodkist gevallen een half verteerd lijk, dat mij van schrik angst bijna van mijn verstand beroofde. Uiten mij zelve van vermoeidheid en angst bind ik den man, die hier op den grond gt en die mij voorging, om mij buiten pze plaats te brengen. Uwe buitengewone |ierkracht en behendigheid in het flan eren van den degen, zeggen mij genoeg- aam, dat gij een groot, edelmoedig hart ebt, zooals het past aan iemand van hooge feboorte. Ware ik gevallen in handen van en gewoon mensch, dan zou ik, mijne ouwelijke zwakheid vergetende, om niet moeten sterven door de handen van een febejer, den degen, die daar zonder eige- jtar ligt, in mijn eigen hart gestooten heb tenmaar onder bescherming van 'uwe hoog- teid, heer, en tevens onder de bescherming mijne vrouwelijke zwakheid, gevoel ik lij gelukkig, als in het huis mijns vaders." „Zweer mij, Idat gij niets gezien hebt." [-- „Ik zweer het bij Jupiter!" „sleutelmandjes wat uit de mode ge naakten, was er geen plaats meer om „de courant te houden buiten het bereik „der kinderen. Toen kwam zij op tafel, „in aller handen, en zoo wordt de dag- bladliteratuur met haar zeer gemengden „inhoud, haar feuilletons van dikwijls „prikkelenden zin en haar faits divers „van twijfelachtig-ernstig gehalte, een „der ongezonde bronnen, waaraan de „kinderhèrsentjes zich laven". De „Arnhemsche besluit Toezicht op wat kinderen te hooren, te zien en te lezen krijgen is zoo hoog noodig. Het woord van een niet-kath. orgaan geldt a fortiori voor onsOuders gaat na welke couranten uw kinderen lezen, ge zijt daarvoor rekenschap bij God verschuldigd! Nog beter: duldt bladen, die derge lijke verslagen bevatten, niet in uwe woningen In „Het Handelsblad" schrijft iemand over den grooten omvang, dien de waarzeggerij heeft aangenomen in Am sterdam. Wie gaan naar waarzeggers? De schrijver antwoordt u Waarzeggerij. Doch nu ik mij op de hoogte heb ge steld van Idlit belangrijk onderwerp, ver klaar ik met stelligheid, dat het niet een handjevol onnoozelen zijn, die het wel ver dienen bij den neus te worden genomen; maar dat de Waarzeggerij in Amsterdam een omvangrijk beroep is geworden, waaraan honderden hun brood verdienen en ve len méér dan dat terwijl niet enkelen,, maar velen, ontelbaren, en dat uit alle klas sen, rangen en standen onzer maatschappij, hetzij dn het openbaar, hetzij langs verscholen wegen, zich laten waarzeggen. En d t heet men nu „de boog ver lichte moderne tijd". We gaan zoo zachtjes aan terug naar den tijd van de heidenen, den tijd van orakels, toovenaars, enz. Geen wonder: „Zij h6bben Gods woord niet meer noodig, wat wijsheid zouden zij dan nog hebben Daar wordt door d6n schrijver van „de Brieven uit de Residentie" in de „Standaard" het volgende vertelt Hulsnummer 10A. „Wie nummeren hier onze straten, als el ders volgens de rekening van Bartjens, zoo dat iedere straat heeft haar nummer 11 en haar nummer 13. „Ik wil aannemen, mevrouw, dat gij getrouw uw heiligen leed zult houden; maar zooals gij begrijpt, moeten wij u kunnen be straffen, zoo gij door nood gedwongen ooit denzelven verbreekt. Uw naam, edele matrone De keizerin had dit niet verwacht; daar om bleef zij eenige oogenblikken nadenken, alvorens die vraag te beantwoorden. „Mijn naam? hebt gij dien gevraagd, heer?" „Ja, mevrouw, 'uwhaam?" „Men noemt mij.... ja, zooi is het.,, 't is te zeggen, men noemt mij Fabia." „Gij schijnt mij dommer te werk te gaan, om een naain uit te denken, dan om mijne wachters te bedriegen, valsche be driegster! Laat mij uw gezicht eens zien?" Dit zeggende, bracht hij zijn hand aan het masker van Laetitia, die dadelijk het hoofd lajchterover wierp en wilde ontsnap pen maar Ide vreemdeling pakte haar stevig met ide linkerhand in het kantwerk, dat haar op de borst hing, en, na met de rechterhan d het masker te hebben afgerukt, nam hij de lantaarn van Iden grond en lichtte haar op, ter hoogte van het gezicht der keizerin. Bij dit voor haar zoo beslissend oogenblik, ver zamelde zij al hare krachten, duwde 'haar vij and tegen ide borst, rukte zich snel los, en zette het op (een loopen naar het inwendige der Catacomben, terwijl haar vijand in de eene (hand het losgescheurde kantwerk en in de andere hand de lantaarn vasthield. Na ongeveer tweè minuten hard gcloopen te Nu kwam er, in een mooie, gezonde wijk, in een heel respectabele buurt met- geriefelijke huizen, verleden jaar een huis leeg', dat het „gekkennummer" 11 droeg. En verbeeldt u, waaide lezer, dat dat huis nu niet weer verhuurd kon worden. Kijkers genoeg, maar geen huurders! Ter wille' van het nummer Althans zoo verzekerde bij hoop en bij laag' de huiseigenaar, die geloofde, dat zijn huis dadelijk weer verhuurd zou zijn als het maar een ander nummer kreeg, waarom hij een verzoek in dien geest tot het Ge meentebestuur heeft gqricht. Den Haag's allervroedste vaderen hebben naar aanleiding van Idat verzoek overleg ge pleegd en wel met 'het gevolg, lach niet dat Hezer dagen in de verlichte stad 's Gra- venhage, in éen mooie, gezonde wijk, jn een heel respectabele buurt, uit een rij van allergeriefelijkste huizen nummer 11 verdwij nen zal en vervangen zal Worden door.... 10 A! Ook al zoo'n bewijs, dat, waar het geloof aan een God in onze dagen ver mindert, toch nog een soort geloof bloeit, maar een echt Heidensch geloof „het bijgeloof". En dat in de verlichte twintigste eeuw't Moest niet kunnen M0DE3N THEATERSPEL. Gaan we niet in geloof vooruit maar wel in ongeloof en bijgeloof ook in zeden niet. in de „Vrije Westfries" vinden we het volgende; Het uitgaande >en vermaakzoekende Pa rijs is in groote, spanning geweest over de opvoering van leen nieuw tooneelstuk, Chan teder geheete;n. i Daarin zijn de spelers en zangers ver kleed als... dieren. Er treden op: 21 uilen, 60 kippen, ha nen, ganzen, duiven, zwanen; twee hon den. Voorts padden konijnen en een mol. Natuurlijk alles héél in 't groot. ,t Hondenhok is 2,8 M. 'hoog. Die merelkoor 2.6 M. En alles navenant. Parijs is Idaar vol van. De kranten geven kolommen vol. En de Nederlandscbe dag blad correspondenten schrijven zich den pen krom. 't Moei wèl mooi geweest zijn. Vooral de „"aankleeding" van 't stuk. En ide menschen waren precies.... dieren, looft de critiek. Enfin, 't zal wel waar we zen. Ik voor mij zit liever onder 'n stevigej zielvoedende preek.... De menschen alzoo tot dieren ver laagd. Of zal het beteekeneD, dat de menschen van dieren moeten leeren Dan ligt er tenminste nog wat iD. Vele dieren/staan zedelijk misschien nog hooger dan vele menschen. De hebben en bedenkende, Üat zij op 'deze wijze haar vijand toch niet kon ontkomen, wierp zij" zich zoo 'S(,nel mogelijk in een open graf, in den muur uitgehouwen. Gelukkig voor haar was dit een graf voor vier per sonen, zoodat zij zich, over de lijken voort- kruipende, achterin kon verbergen, zonder door den voorbijganger gézien te worden. Op ditzelfde oogenblik ging haar de vreem deling haastig voorbij, dragende in Ide eene hand de lantaarn en in de andere hand bet kantwerk, dat zij zelf had losgerukt. Na tien minuten kwam hij langzaam terug len Laetitia dacht bij zich zelve met blijdschap: „Goed zoo, hij geeft het op, mij te vervolgen." Den .vreemdeling echter zag zij in het voor bijgaan- glimlachend wederzien op hetgeen gegraveerd stond op een kostbaren ring, waarboven een keizerlijke kroon prijkte. De keizerin ziende, dat zij daardoor verraden was, kon nauwelijks een gil onderdrukken; zij, die door voor de eerste maal in haar leven op een troon van nare idoodsbéen deren gezeten was, dien zij zich zelve ge kozen had, zag Zich verraden. Zoodra de stappen van haren vijand bij na onhoorbaar waren geworden, verliet zij hare schuilplaats en zag hem ter rechterzijde met het licht verdwijnen, waar de samenge- zworenen bijeen waren. De arme vrouw wrong van vertwijfeling hare handen, en wist niet, waartoe te besluiten. „Moet ik mij aan de voeten van de ze mannen nederwerpen?" vroeg zij zich zelve af. „Zal ik hun mijn ring terug vragen mensch een redelijk schepsel hooger dan een redeloos dier? Zeker zoo zijn er. BINNEN L AND! Prinses Juliana. Zondagochtend verhaalt „De Courant" was het druk op den Ouden Scheveningscheweg'. Aangetrokken door bet heerlijke voorjaarsweer waren (de wandelaars legio. Eensklaps werd de kalme Zondags stemming verbroken door leen jubelkreet, die uit de Anna Paulownastraat scheen te komen en langs tol en verder den weg op zijn echo' vond. Wat was het geval? Toen even half twaalf onopgemerkt een hofrijtuig een zij uitgang ider koninklijke stallen verliet, werd daaraan geen aandacht geschonken. Doch toen in de Zeestraat aan het rechter por tierraampje het kopje van Prinses Juliana) werd waargenomen, toen werd met mot fen, zakdoeken, handen, hoeden, stokken en alle andere voorwerpen H. K. H. toe- gewijfd. De twee groote, blauwe kijkers stonden verrast over al hetgeen er daar buiten zoo- al voorviel. Doch toen de Haar begelei dende Hofdame het handje van de Prinses in beweging bracht, steeg er een jubelkreet op, die langs iden geheelen weg telkens luider herhaald werd. De storm en overstrooming in Fries land. Het noodweer dat van Zordav cp Maandag omstreeks half vijf over Friesland woedde, 'heeft niet nagelaten de toestand in Friesland nog te verergeren. Tal van hoo rnen werden ontworteld, van vele boerde rijen, de daken beschadigd, enz. De hevige stormen gingen gepaard met regen en ha gelslagen, onderbroken door bliksemslagen. In de omgeving van Sneek ziet het er thans treurig uit. De toestand is nu zeer critiek. De groote dijk nabij Oppenhuizen is door gebroken en d'e geheele omgeving daar door onder water [gezet. Vele landbouwers verlaten hunne boerderijen om een onder komen te zoeken in Sn-eek. De tramlijn Joure—Sneek onderhoudt nog 'den dienst maar men vreest, dat de dienst gestaakt zal moeten worden. Christelijk Charltas. De December afle vering van de vereeniging van den H. Vin- centius a Paulo bevat o.m. een algemeen overzicht van de ontvangsten en uitgaven gedurende het jaar 1908 gedaan door hare conferentiën, welke over de geheele be schaafde wereld verspreid zijn. Het totaalcijfer bedraagt in ontvangst f 13.900.190 en in uitgaaf f 14.327.959. Daaronder komt met het hoogste cijfer voor Nederland, n.I. met f 2.408.346 in ont vangst en f 2.440.008 in uitgaaf. Dan volgt Frankrijk met resp. f 2.220.386 f 2.219.873 Ver. Staten v. N.-Amerika met f 2.072,340 f2.254.134; België met f 1.354,183 «3— en mij voor hen vernederen, opdat zij mijn geheim bewaren?.... Maar welke mannen zijn het? Om mijne droefheid en wanhoop zullen zij lachen"en wanneer zij mijn echt genoot niet kunnen bereiken, zullen zij zich wreken zijne gemalin, en mij dooden. „Zou ik nog eenmaal probeeren hun te ontsnappen om een uitweg te zoeken in deze verschrikkelijke duisternis Maar, al zou het mij ook gelukken, hier uit te komen, en het paleis te: bereiken, welk 'noodlot hangt mij dan nog iederem dag boven het hoofd? Morgen wellicht zal mijne schande overal in Rome worden open baar gemaakt, en overmorgen zullen leeuwen en tijgers mijn lichaam vaneen scheuren! Neen, neen, ik zal Maximinus de voldoening niet jgjeven, mij onder zijne oogen te zien sterven, ik wil den Romeinen het schouw spel niet geven, dat ik zoo dikwijls van de Christenen gezien heb, 'en zelfs van harte heb toegejuicht. De gerechtplaats zal mijn lijden niet zien ien de bewoners van de arena (de wilde dieren) zulten zich niet voeden met het lijk van Laetitia. Ik zal naar die sa menzweerders gaan, mij voor hunne voeten werpen en hun zeggen: Ik behoor tot uwe partij, indien 'gij naar het leven staat van het wilde dier, dat zich Maximinus noemt. De zwakke hand, leener wouw kan (niet met voordeel een dolk gebruiken tegen een reus maar Ide giftmengster van Caecata is mij ge negen; indien gij mij het leven laat, dan zal 'ik! u het 'hoofd van deze hydra geven". Zoodra zij dit besluit genomen had, wik f 1.268.694; Duitschland met f 1.155.349 f 1.103.951 en de Britsche Eilanden met resp., f 1.124.765 f 1.127.057. Verder wordtdoor geen enkelen staat Jief cijfer van één millioew bereikt. Een keer te meer wordt hier wederom bewezen, dat de liefdadigheid van het Neder landsche volk niet ten onrechte in den vreent de wordt geroemd. Burgemeester van Amsterdam. Zater dagmiddag* bracht Jhr. Roëll met zijne echt- genoote een bezoek aan Amsterdam. Wan neer hij zich te Amsterdam komt vestigen, neemt hij iden eersten tijd zijn intrek in het Doelen-Hotel. Het vermiste joneetje. De Burgemeester van Zeist heeft f 50 uitgeloofd aan hem, die inlichtingen omtrent het ventje kan geven. Opsporing wordt verzocht van een als heer gekleed persoon, die daags voior de ver dwijning van het jongetje op den Doktert schenweg te Zeist een knaapje aanhield) en hem een gulden beloofde, wanneer hij met „mijnheer" naar Amerika wilde vertrek ken. Hij maakte het kereltje wijs, dat reeds tien kinderen zich voor de groote reis naar de Nieuwe Wereld bereid hadden verklaard. Socialisten in Z.-Llmburg. Zondagmor gen werd bij het uitgaan der Katholieke kerk door de socialisten met lectuur gecol porteerd. Er ontstond hierdoor een bot sing tusschen de katholieken en de sodalis ten. Honderden exemplaren werden gekocht en door eerstgenoemden verbrand. De so cialisten. kwamen meermalen in het gedrang en moesten door de politie ontzet worden. De secretaris der soc.-dem. afdeeling De Bruin werd mishandeld. LEIDEN. De kwakzalver Eilers te Oegst- geest, onlangs door Ide Alkmaarsche Recht bank veroordeeld, is (spoorloos verdwenen. Het vermoeden bestaat dat hij, om zijn straf te ontloopen (naar Amerika is gevlucht. "aanbestedingen enzT~ Anna Paulowna. Uitslag aanbesteding van het boawen eener boerenplaats met boet voor rekening van G. Jannes te Koegras. Ingeschreven door Joh. P. N. Heuvel te Anna Paulowna, boerenplaats f 2945, boet f 208 C. Zeeman te Callantsoog, boeren plaats f 2882, boet f 273Gebrs, Boekei Langendijk, boerenplaats f 2723, boet f 208. Gegund aan den laageten inschrijver. Alkmaar. Dond. 24 Febr. 1.30 nam. In het polderhuis van de Bergsrmeer: div. perc- land en grasgewas. Assendelft. Zaterdag 26 Febr. Dijkgraaf eu Heemraden van den pulder de levering van 40,000 harde vlakke Waalvorm straat klinkers te leveren franco voor den wal te kelde zij zich in haren mantel en liep naar het punt, waar zij het licht had zien ver dwijnen en de samenzweerders vereenigd waren. Terwijl zij de plaats voorbijging, waar 'het tweegevecht onder hare oogen had plaats gehad en haar beschermer vermoord was, voelde zij ©ene natte plaats Onder hare voeten, misschien wel bloed, maar tot hare verwondering was het lijk verdwenen. ,,'t Is wel vreemd", zeide zij, „waar is die Christen gebleven? Doch komaan, het kan mij ook niet schelen, opi dit oogen blik :heb ik geen tijd, om mij niet hem bezig te houden." De vereeniging der politieke samenzweer ders had plaats in een kleine zaal, die ter linkerzijde der rots was Uitgehouwen en zich verlengde aan den kant van den heuvel; bijgevolg was zij dicht bij den ingang van deze grot gelegen. De ingang van dit ver trek was afgesloten door een eenvoudig) zwart gordijn, waarin men eene kleine ope ning had gemaakt, die dienen moest, om de leden dezer vereeniging'den weg te wijzen. Laetitia naderde onhoorbaar deze draperie _en wierp een blik door die opening naar binnen. Zij herkende dadelijk Balbinus, den rechtsgeleerde, en den ouden generaal Max imin Pupiën. Zij zag ook dien langen man, die haar den ring had ontnomen, en was getroffen door de edele trekken van zijn gelaat en zijn fieren scherpen blik. Deze was het, die het woord voerde en Laetitia kon het einde van zijin gesprek hooren. (Wordt vervolgd), ll

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1