:ranto. Paascheieren kinderrubriek. (- -) plaatselijk nieuws. uit de zaanstreek. burgerlijke stand. aq ia het nog geoorloofd lag en Dinsdag. MERVEER sen te half 8 en 10 unr, bestaat gelegenheid om lp chool het plaataengeld te en de geheele week geen tv. 7 nur Laf en L\jdeni. 8 uur de H. Mi». |t nog geoorloofd vleescb, en vet te gebrniken. gebeelen dag gelegenheid tgesonderd van 12 —4 unr, lag. Gedenkdag der instel- Sacrament des Altaan, gen H. Mis, waarna Pro- eten dag bltyft het H. Sa. bidding nitgeeteld. 'a At, verweging van het feest- onzen Beer Jezus Christus, vleesch, vet, melk, snivel dag verboden, 's Morgens it H. Sacrament ter aan- Itgesteid. Te 8 unr aanvang waaronder collecte. Kruisweg. uur aanvang der plechtig, de Paaschmis. Gedurende gelegenheid om te biechten, 12 tot 3 uur. aaechtyd iederen morgen Mis gelegenheid om te Maria Boodschap wordt April a.s. RSLOOT. 0 uren de H.H. Missen, wijding der palmen lu«, te 2 uren de Vespers 74. en van 3—7 gelegenheid Lof ter eere van den lied No. 75. Donderdag, gedenkdag [iet H. Sacr. des Altaars, is gel. t. biechten, alleen hermeer komen. 9 n. get. reiking der H. Communie, cessie, waarna het H. Sacr. ;er aanb. blijft nitgeeteld, Obare aanbidding. Vrijdagj gedenkdag van iterven des Heeren, 's m, het H, Sacr., 9 uur de midd. half 3 Kruisweg, 97 en vereering der reliek chzaterdag, half 8 plech- mg van vuur, paaschkaars niddelijk daarna gexongen rgens geen gelegenheid om 's middags van 3—6 nar, Sacramenten voorzien: tan, hvr. v. Hein Hilberi, iden Petrus Brujjn. HELDER. Iochie-Eerk. u. Hoogmis 2 uur Cats- sperhalf 5 Congregatie. nur en 's middags van j ïheid tot biechten, av. v. d. H. Joseph. ag, 9 uur H. Mis, 's a'. ■elicatie. uur uitstelling van het I |de plechtigheden, 's midd, 7 unr de plechtigheden, I's morg tot 12 en 's midd, elegenheid tot biechten. Catechismus. tPaaschtijd gelegenheid tot I ens van 6 en 's middagt Vrouwe-Eerk. H. Mis10 uur Hoogmis en Lijdensmeditatie. en 's midd. van 3 nui j [tot biechten, 's av. 7 uni den H Joseph, lag, 8 uur H, Mie, 5 uur jlding. uur uitstelling van het de plechtigheden, 's a'- jditatie. 7 uur de plechtigheden, s morg. tot 12 en 's mid- gelegenheid tot biechten, i tg Catechismus. Paaschtijd gelegenheid toll ens van 6 en middags taling der 9e en la jardeuo. Mi man, j La bona onklo ridaS' mas en la urbo. La pat'01 La terpomoj kresha' I mangas kaj hundo ankat'-1 sur la bruoa cevalo c mbro oni parolas. Si side® I cevalo nigra estas graad®T is nigra. En la Petro estar bona frato I Vi devas pagi. Bruiiai Li pafas en la garden»- juna kuzino paralos W| er 10e Oefening. ikwyls in den tu'n ;en de vogels vlug. Hede® ogels zingen dikwijls I lytig en slaapt rustig- j den zomer groeien de aardappelen vlug. Hij spreekt dikwijls zeer luid tegen. De hond is werkelijk (waarlijk) verstandig. De hond is een waarlijk verstandig dier. De honden zijn waarlijk verstandige dieren. Wij moeten vroeg genoeg terugkomen Het verhaal is heel aangenaam, maar niet volkomen waar. De' hond van den buurman is opmerkzaam en blaft dikwijls luid. Zjj schildert zeer modem. Woordvorming. De zelfstandige naamwoorden eindigen op o, de bijvoegelijke naamwoorden op a, de bijwoorden op e en de onbepaalde wijze der werkwoorden op i. Wanneer men van de enkelvoudige woor den, (dat zijn zulke woorden die niet samen gesteld zijn uit meer dan een woord), de o, a, e of i weglaat, houdt men den stam over. Van den stam van vele woorden kan men nu weder door achtervoeging van o, a, e of i nieuwe woorden vormen Van den stam far kunnen gemaakt'worden de woorden faro, daad, en fari, doen. Van den stam tag worden gevormd de woorden tago, dagtaga, daagsch of dagelijksch en tage, daags of dagelijks. Van den stam skrib worden gevormd skribo, schrift; skrïba, sch-iftelyk skribe, Jopschriftelijke wijze; sknbi, schrijven. Van san maakt men sano, gezondheid; Sana, gezond.f Telegrafo, tele graaf; telegrafa, telegrafisch; telegrafe, door middel van de telegraaf Jelegrafi, telegra feeren. Batali, strijden, kampenbataio, strijd, kamp, slag Beni, zegenenbeno, zegen. Danko, dankdanka, dankbaardanki, dan ken Fstimi, achten; es'imo, achting Fabriko, fabriek; fabriki, vervaardigen. Fatala, fataal, noodlottig, verderfelijkfataio, noodlot. Favora, gunstig, genadig, genegen; favoro, gunst, genade; favori, begunstigen. Kupro, koper; kupra, koperen (bijv. nw.). Paco, vredepaca, vredig, vreedzaampace, op vreedzame wijze. Voorbeelden van woordvorming. La cevalo kuras rapide. Het paard loopt vlur. La cevalo rapida kuras Het vlugge paard loopt. La cevalo rapide kuras. Het paard Voor ditmaal is de les kort, omdat wij onzen lezers, die den esperanto cursus hebben gevolgd, iete wenschen mee te deelen. Meermalen is ons er op gewezen, dat het zoo moeilijk was, de lessen bij elkaar te hou 'en, en het verlangen uitgedrukt om den suhriftelijken cursus ook in boekvorm ver krijgbaar te stellen. Teneinde aan dit verlangen te kunnen voldoen, zijn wij besloten bij genoegzame deelname den cursus afzonderlijk verkrijgbaar te stellen. Onze lezers kunnen thans na 6 lessen genoegzaam weten, dat het onderwijs zoo danig is ingericht, dat ieder met gemak den leergang kan volgen. De leider gaat langzaam vooruit en de taalregels worden door tal van uitgezochte voorbeelden verduidelijkt. Waar de nu in Nederland in gebruik zijnde leerboeken van 64 tot 147 bladzijden beslaan, zal het boek «Schriftelijke cursus In hot Esperanto» minstens 200 bladzijden tellen. Om de 14 dagen zullen 8 bladzijden worden verkrijgbaar gesteld. De prils van den geheelen cursus bedraagt f 1.—, bij franco toezending in 14 daagsche aflevering f 1,25. Op aanvrage zenden wij gaarne de inmid dels verschenen eerste 8 bladzijden gratis en franco toe Wy vertrouwen, dat velen zich bet boek zullen aanschaffen, de prys is zeer billijk, 200 bladzijden f 1.—, terwyi het voordeel van den boekvorm zeer wel in het oog springtmen verkrijgt één geheel, het over zicht wordt gemakkelijk en, wanneer men iets wil naslaan, be ft men direct alleB byeen. Bovendien biedt de uitgave dit voordeel, dat zy, die den cursus alsoog wenschen te vol gen, daartoe nu de gelegenheid hebben. Wij hopen, dat vele onzer IezerB ons zullen steunen en dat wy de moeite en op offeringen, die wy ons met de uitgave van het boek getrooBt hebben, met succes mogen beloond zien. Dat het Esperanto hoe langer hoe meer gesproken wordt en het leeren van deze wereldtaal werkelijk ook zyn nut heeft kan blijken uit het volgende berichtje Een inzender schrijft in «Burger welzyn» een te Brugge verschijnende courant Voor eenige dagen was ik op reis in Holland. Weinige reizen hebben my zooveel genot verschaft als deze, want overal by onze Noorderburen heb ik tot mijn groot genoegen bestadigd dat de wereldtaal Esperanto ijverig in voege gebracht wordt. In den Haag name lijk was ik verwonderd te zien, dat alle tramgeleiders de groene ster op zich dragee. My willende overtuigen heb ik velen van hen, het woord toegestuurd iu Esperanto en allen beantwoordden mij zonder aat zelen in dezelfde taal. Dergelijke aangename ondervinding heb ik ook opgedaan bij de Hollandsche politie-beambten. Mijn tweede gebruikt de viBscher als hy vischt in zee... (Net En met mijn laatste deeldaar meet men stoffen mee. (El) Prijsraadsel 4. Met welke blinden behoeft men geen me delijden te hebben Oplossing Met de blinden, waarmee men de ramen afsluit Prijsraadsel 5. Ik ben een stad in Overysel en besta uit twee lettergrepen (Kampen). Myn eerste deel is een toiletartikel (kam) myn tweede deel is een schryfbehoefte (pen) Ziet ge nu wel, dat de prijsraadsels ge- makkeiyk waren? De meeste kinderen had den ze dan ook goed. Als laatste prijsraadsel geef ik het vol gende op Maak uit het woord zooveel mogelijk andere woorden, als: pa, paar, paschen, enz. Zorg er voor, dat alle woorden, die ge opschryft beteekenis hebben, anders tellen ze niet mee, want wie de meeste goede woorden inzendt, heeft natuurlijk de meeste kaus een prijs te winnen. Dus doet je best. De laatste kaart volgt hieronder G. Lieve kinderen, Het doet my genoegen, dat er weer zoo- velen zyn d-e hebben meegedaan aan het oplossen van de tweede reeks. De oplossingen daarvan zijn Prijsraadsel 3 's Zomers, 'b winters, dag en nacht. Brand ik met de zelf e kracht, (Brandnetel Myn eerste deel ontstaat door vuur of licht, En biedt dan vaak een wonderschoon gezicht. (Brand,) 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 1 Hebt jelui ze nu alle 7 bewaard en op karton geplakt, dan zal ik den volgenden keer het kunstje vertellen. Dus goed uitge keken Zaterdag as I Een volgenden keer een ingezonden versje of een paar anecdoten. Aan de jongens beloofde ik onlangs een nieuw kunstje, dat zal ik nu mededeelen. De punten staan op gelijken afstand van elkander en als ge zoo ziet gelijkt het toch niet Hoe komt dat Meet maar eens na. Nu zorgt er voor, kinderen, dat jelui weer vóór Donderdag de oplossingen inzendt, dan leest gy de volgende week wie er wat ge wonnen heeft. Dag Redactie. AKERSLOOT. Jacht op otters. Vermeldden we de vorige week, dat druk jacht gemaakt wordt op vischotters, thans werd ons vau bevoegde zijde medegedeeld, dat deze jacht met succes gevoerd is. Niet minder dan 3 zulke visch- dieven en cettenvernielera zijn door het doodend lood getroffeD, een oude en twee jongen. Geen wonder dat de jagers tnk zyn op zoo'n buitje I De huid van xoo'n diertje brengt somwyien f 15 a f f 20 op, terwyi de visschers den jagers nog een extra be looning uitkeeren, als deze hnn zoo'n beest toon en. Het volgend feit geeft eenig deckbeeld van de schade, die zy aanrichten. Een viescher bevond met het ophalen der netten, dat deze op 6 plaatsen groote gaten ver toonden, waardoor de dieren zich een weg baanden tot de gevangen visch. Deze vis scber beloofde toen 20 gld. nit, voor den jager die den vizchdief doodde. Belangstellenden zullen zeker gaarne ver nemen, hoe de jager deze dieren ziet te bemachtigen. Men wete dan, dat de otters zich gaarne ophouden op rietzoden, welke aan alle kanten omgeven zyn door water, zoodat ze, onraad bemerkende, naar elkeu kant vluchten kun nen. De jager vaart nn in een bootje langs den oever en kykt uit of hij ook zoo'n vitchdief ziet liggen. Is dit bet geval, da delijk legt by aan en meestal met een schot is het dier gedood en wordt na nog sen oogenblik zwemmens door den jager in het zchnitje gekaald. Ook gebenrt het, dat de otter gevaar bemerkende, weet weg te komeD, zoodat dan een jachtpartij volgt, welke meestal in het voordeel van het dier nitloopt. Moge de viischerij voorloopig van deze plaag bevryd zijn I CASTR1CUM. De lichtkwestie begint zich al meer en meer te verbengen in de belangstelling van onze gemeentenaren. Zoo moet het ook, want alleen door sterken drnk is er verbetering te krijgen. De vergadering van Woensdag avond werd door byna alle notabelen van Castricnm bijgewoond, ook door burgemeester en wethouders, die hunne belangstelling wilden tonnen. Allereerst werd medegedeeld, dat de onderhandelingen met den heer Bakker waren geëindigd, daar hij de con cessie-voorwaarden van den Raad niet kon aanvaarden. Het spreekt van zelf, dat die loop der zaken velen speet en zy spraken de hoop nit, dat de onderhandelingen zouden worden heropend, doch nit de discussies bleek, dat de verschillen wel zoo groot waren, dat er geen sprake van was van tot over eenkomst te geraken. De WelEd. heer Goes was zoo goed een en ander mede te deelen over acytleen verlichting, naar aanleiding van de inrichting te Etten en Laar. Daar de installatlekosten niet hoog zijn en men mooi en goedkoop licht heeft, vond het veel .instemming, doch daar het voor kookgas niet geschikt is, wilde de meerderheid trach ten op andere wyze aan kolengas te komen. Besloten werd dat van uit deze vergadering een verzoek gericht zal worden aan ons gemeentebestuur in correspondentie te willen treden met het gemeentebestuur van Bever wfjk om onze gemeente van gas te voorzien, xooals Velsen gas zal betrekken van Haatlem. Mochten die onderhandelingen niet tot eenig resultaat leiden, dan zullen pogingen worden aangewend om een fabriek ts verkrijgen voor bereiding van acytleengas. Zeker is het, dat de heele gemeente met veel belangstelling den loop der zaken zal volgen. Daar wel vermoed wordt, dat 't laatste woord in de lichtkwestie niet gesproken is, werden eenige personen gekozen om de leiding der beweging op zich te nemen nl. de heeren Dr. Schoonhoff, Ds. v. Poelgeest, de Haas, Jac. Res en H. A. NQasen. Ook werd nog besloten, dat aan het ge meentebestunr zal gevraagd wordeo, de ver gaderingen van den Raad 's avonds te honden, opdat belangstellenden in de gelegenheid zullen zijn, die vergaderingen by te wonen. OUDE NIEDORP. Vergadering van den Gemeenteraad, op Maandag 14 Maart 1910, lO'/i uur. Aanwezig alle leden. Voorz. de Edel. Achtb. Heer A. Wonder. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en gaat ver volgens over tot het leien der notulen, de zelve worden onveranderd vastgesteld en goedgekeurd. Hierna worden de volgende ingekomen stukken gelezen 1 De rekening der Protestantsche Arm- voogdy over 1909, bedragende in ontvangst f 3184,19 in uitgaaf f 2492,53, alzoo een batig saldo van f 691 66, dezelve wordt voor kennisgeving aangenomen. 2 Een schrijven van het bestuur van den Sltkvecpolder, waarbij een ontwerp keur hetwelk na lezing wordt goedgekeurd. 3 Verslag der school commissie houdende een overzicht over het dienstjaar 1909, waarnit o. m. bleek dat het aantal leerlingen aan de scholen te Zydewiod en Onde Nie dorp op 15 Jan.15 April—15 Juli en 15 Oct. respectievelijk bedroegen 128—33; 128 —35 133 40 en 131—38, mede voor ken nisgeving aangenomen. 4 Een schryven van Ged. Staten hou dende goedkenriDg der gemaakte verordening inzake 't heffen van gelden, overeenkomstig de bedragen van eveotneele bouwplannen, tenzij de vroegere verordening zal worden ingetrokkenwat door den raad als eene atilzwygende conditie is beschonwd geworden. Besloten wordt, dftt de baten dienaan gaande om de 3 maanden aan den Gemeen te-ontvanger zullen worden afgedragen. Vervolgens deelt de voorz. mede 1 Dat op verzoek van den Weled. Heer S. Boel, hoofd der school te ZQdewind door B. en W. aan hem is afgestaan voor den tyd van 1 iaar het perceel tnin gelegen achter het schoolgebouw, wat aller goedkeuring kan wegdragen. 2 Dat B. en W. dezer gemeente verga derden met B. en W. der gemeente N. Nie- dorp en besloten zijn om het volgende aan den Raad voor te stellen, n 1. om de Sluis te Verlaat te verpachten en te laten inschry ven door de bewoners van de navolgende perceelen 1 Wed. W. Semeins, 2 J. Buis man, 3 J. Glas, 4 firma Steen, 5 De Bak kerij, 6 De Schipperij. 7 Jb. Nieuwboer, 8 O. Hopman en 9 Wedw. Bruin, wat na eenige bespreking aller goedgoedkeurlng wegdraagt. Vervolgens zegt de voorzitter dat door B. en W. een onderzoek is ingesteld naar het hek tnsschen de onderwijzerswoning en het schoolplein te Oudo Niedorp, daar dit af is, wordt voorgesteld om eene heining te plaatsen tusschen flinke palen en schro- den en eene flinke plank aan den onder kant tot wering van grint enz. De lengte is 341/) M. waarvoor door den heer R. Groen een begrooting is opgemaakt bedragende f 7825. Na eenige besprekingen kan ook dit aller goedkeuring wegdragen en wordt nog besloten om de boomkweekerswerk- zaamhedon op te dragen aan den heer O. Speet te N. Niedorp. Het Kohier der hondenbelasting kwam hierna aan (le orde en werd goedgekenrd en in orde bevonden op een bedrag van f 93 50. Daarna deelt de voorz. mede, dat voor 1910 nog geen schooibehoeften zijn besteld omrede men in deze heeft gewacht op de komst van den heer Snel, hoofd der school te Zijdewind. Algemeen wordt goedgevonden om op deze leverantie te laten inschrijven Mej. de wed. Semeins te Oude Niedorp, O. Jong te Zydewind, P. Trapman te Schagen, firma Groot te N. Niedorp en firma Koster te Alkmaar Hierna wordt gelezen een besluit van de tiendcommissie iu het 5a tiendistrict inzake tiendplicht larderyen gelegen in de gemeente Heer Hugowaard, waarin geschreven staat dat van bedoelde landerijen steeds tienden zyn betaald, das dezelve niet snllen vervallen. Wel worden vervallen verklaard de z.g. Paarden Hoorn en Koehonwers Zoutgelden, wyi dezelve de laatste 30 jaar niet door de rechthebbenden zijn opseëischt. Het bouw land blijft echter tiendplicbtig. In zooverre witzaad gebouwd wordt, mag de rechtheb bende de 141e echoof heffen, andere pro ducten staan bnilen spel. Op voorstel van den voorz. wordt besloten om in deze uit spraak te berusten, doch 'op te komen tegen de bewering, dat de tienden steeds voldaan zyn, anders staat de Raad in dit opzicht als leugenaar en officieel is bekend, dat de laatste 23—24 jaren geen tienden xijn betaald. Niets meer aan de orde synde en de rondvraag niets opleverende, wordt de ver gadering onder dankzegging gesloten en gaat de Raad in comité tot het behandelen en opmaken kohier H. O. 'T VELD. Vergadering van »De Jonge Garde» op Maandag 14 Maart 1.1. 's av. 7 uur ten hnixe van don heer H. Schiebroek. Nadat de vergadering door den voorzitter den heer Jb. Jong is geopend, worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester werd gelezen en goedgekaurd door de heeren Jb.' de Groot en P. Bakker, bedragende in ont vangst f 16,10 uitgaaf f 7,48 en batig saldo f 8 62. Tot bestuurslid in plaats van den heer John. Put, die vertrok naar elders, werd gekozen de heer P. Wijnker Dz., die deze benoeming aannam. Besloten werd om in don eerstvolgenden ontwikkelingsavond den heer H. Schouten van Warmsnhnixen als spreker te laten op treden, met het onderwerp «Drankbestrijding.» Op voorstel van den heer F. Jong wordt goedgevonden dezen avond te organisseren ten locale van den heer A. van Ophem te Waarland. Daar de rondvraag weinig of niets ople verde, sloot de voorz. onder dankzegging deze bijeenkomst, Uitgeest. Bij de alhier gehouden aanbe •tedicg van een woon- en winkelhuis, voor rekening van den heer J. Hjjne, werd als volgt ingeschreven. A. MetselwerkO. Rol f 890; K. Ruiter f 750; G. P. Schermer f 690. B. Timmerman, loodgieter en smidP. van Lith f780; Gebr. Róódendaal f774; N. Pot- veer f732 50; Nico Scheerman f717; firma Kromv. d. Eng f 670. O. Schilder en Be hanger J. Velzeboer f 165K. Smit f 157 J. Schavemaker f 150O. Bas f 147O. Goedhart f130; W. Krammer f119; gegund aan G, P. Schermer, firma Krom—v. d. Ecg en W. Krammer. KOEGRAS. Hoe zag onze streek er vroeger uit? Tusschen Gallantsoog en het toenmalige eiland Huisduinen lag eeuwen geleden een diep water, het «Haeradiep» genaamd. Daarachter lagen de Koegrasgronden, be staande nit eilandjes, schorren en duinen, van elkander gescheiden door kreken en slikken. Bi) hooge vloeden stortte de Noordzee door het genoemde diep over de Koegras gronden en bedreigde Wast Friesland, Meer malen had de West Eriesche zeedyk daar door geweldig te ïyden. - Ten einde aan deze aanvallen paal en perk te stellen, besloten de Staten van Holland en West Friesland ten westen van de Koe grasgronden een zanddijk aan te leggen, de «Koegraszanddijk» of «Van Oldenbarneveld- zanddyk», aldus geheelen naar den toenma- ligen Lands advocaat Joan van Oldenbarns- veldt. Door zaudaanstnivicgen werd eenen dui nenreeks opgeworpen, welke langzamerhand Huisduinen met het vasteland van Hollande Noorderkwartier verbond. Het leggen van genoemden zanddijk, eene voor West Friesland belangryke gebeurtenis, geschiedde in het jaar 1610alzoo thans juist drie eeuwen geleden. WORMERVEER. Kruisverbond Wormerveer, Zondag 13 Maart hield het Kruisverbond alhier zijn jaarvergadering. De voorzitter opende deze met gebed, riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en bedankte de leden der ver eenigiDg voor de belangstelling bij zijn huwelijk ondervonden. Het verheugde hem, dat de vergaderingen steeds talryker bezocht worden en zich kenmerken door eensgezindheid en een geest van opoffering. De secretaris deelde in zijn jaarverslag mede, dat het ledental der vereeniging in het afgeloopen jaar was verdubbeld en dat weder nieuwe donateurs en begunstigers waren aangeworven. Hit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten van September tot Februari f 29,44 en da uitgaven f 11,40 bedroegen, zoodat het batig saldo f 18 04 was. De heeren H. Heijne en K. van Btijouw werden uit- genoodigd de rekening en verantwoording van den penningmeester te controleeren. Tot voorzitter en 21eu secretaris werden met groote meerderheid herkozen ds heeren F. J. OlaeeBen en P. Kee. Op den tweeden Faatchdag zal een feest en propaganda vergadering gehouden worden, waarop de Weleerw. Heer J. Bomans, kapelaan te Zaandam, als spreker zal optreden, terwijl het boeiende anti alcoholische drama «Een van beide wegen» zal opgevoerd worden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Kosteiooze inenting. Op Woensdag 30 Maart a.s., middags te 2 uur. zal de gemeente-geneesheer in school B (Goudastraat) alhier zitting houden tot het verrichten van kostelooze inenting. Tot het in ontvangst nemen van de bewijzen der verrichte inenting zal gelegenheid bestaan op Woensdag 6 April a.s., van 2 tot 2l/3 unr in genoemde school. Politieke rede. Na de nederlaag van den vorigen zomer beginnen de liberalen in de Zaanstreek ook aan propaganda te doen. Woensdagavond hield de heer W. de Jong, van Scbeveningen, op uitooodiging der liberale kiesvereeniging «Algemeen Belang», in den volksmond «Eigen belang» geheeten, een lezing in de Nieuwe Sociëteit alhier over het onderwerp: «Het standpunt der Liberale Unie». De opkomst was bedroevend slechts een 40 a 60tal personen, bijna nitslnitend aanhangers der Liberale Unie waren aanwezig In het eerste deel zyner rede viel de spreker de Ohristelyke regeering en haar beginselen op de bekende «liberale» wyze aan, het tweede gedeelte was gewijd aan een tamme bestrijding van het socialisme. De belang stelling der Wormerveeraehe kiezeiB in «de liberale beginselen blijkt ook al niet te groot vermoedeiyk wyi de liberale practyk van uitsluiting van andersdenkenden in den ge meenteraad, burgeriyk armbestuur, plaatseiyke schoolcommissie, enz. maar al te goed bekend ia. Stille omgang. Zaterdagnacht t-e half 1 vertrokken een twintigtal personen nit Wor merveer, waarbij zich een geiyk getal be woners van Krommenie aansloten, nit Wor merveer om aan den stillen omgang te Am sterdam deel te nemen. By de Wormerveerders hadden zich gevoegd een heer nit Alkmaar, die per trein te Wormerveer was gekomen en vandaar met de bedevaartgangers te voet naar Amsterdam trok, beneveds een inwoner van Graft, die reeds een wandeling van c a, 3 uur achter den rug had. Te 4 nur kwa men de tochtgenooten in Amsterdam aan, waar zij versterkt door een 80tal Zaandam mers onmiddeliyk aan den stillen omgang deelnamen. Nimmer ,waren er zooveel deel nemers. Het aaotal bedevaartgangers wordt dit jaar op 7000 8000 man geschat, 't Was een treffend gezicht die dichte drommen van mannen te zien optrekken om den verbor gen God onzer Altareu hnn buide en liefde te betuigeu. In de Mis van 6 uur op het Begyohof gingen de pelgrims te commnnie waarna zjj per trein weder naar hunne woon plaatsen vertrokken. 0» I Beemster. GEBORENOorneiis, z. van Maarten Nomes en Geertje Lakemand. Jacob, z. van Dirk Molenaar en Txflntje Pyper. GETROUWD: Oorneiis Kaal, oud 29 j. en Jansje O verveen oud 26 j. Oudkarspel. GEBORENElisabeth, d. van Oorneiis de Vet en Grietje van Nes. Guurtje, d. van Dirk Nap en Maartje de Ruiter. Dorothea Handrica, d. van Klaas Bruin en Dorothea Heilig. GETROUWDJan Kokkes, gescheiden echtg. vaa Grietje Wink en Gunrtje de Vries. OVERLEDENNeeitje Kosteiyk, d. van Willem Kostelijk en Antje Bood, oud 9. w. Jantje Scheitus, d. van Arte Scheitus en Guurtje Hmberts, oud 8 jaar. Wormerveer, van 4—18 Maart. GEBORENJan Geerts, z. van A. P. Theissens en O. M. Pnilippa (wonende te Maurik), Jacob, z, van A. Prins en A. Heynis. Simon, z. van T. Wit en A. de Boorder. Ssgeit, z. van S. Greve en J. van der Meuten. Aaitje, d. van K. Brnyn en D. de R>o. Johannes Willem Martinns, z. van O. C. WeOers en J. O. M. van Rei]- end&m. Lobregta Anna, d. van J. Stolp en N. Zwart. ONDERTROUWD J. Mooi en G. Duintjer (van Amsterdam) J. A. van der Hoeven en S. de Lange. GETROUWDK. Velthuis en N. Sint. J. H. Ooyevaar (van Alkmaar) en E. Vonk. J. Mooi, wedD. van J. M. Houwen en G. Dnintjes, Zijpe, van 27 Febr.—10 Maart. GEBOREN: Grietje Guurtje, d. vanJ.Schenk en D. Biesboer. Margaretha Alida, d. van O. 8chagen en G. O. Nteuwendyk. Pieter z. van K. Delver en S. Bargo. ONDERTROUWD: M. Koningstem, j. m. 23 j. te Velsen en E. Rong j. d. 21 j. K. Koedyker, j. m. 22 j. te St. Maarten en A. van Dok, j. d. 20 j. OVERLEDENJ, Kater, 47 j. echtg. van j. Brak, Heemskerk. GEBORENJohannes Theodoras, z. van Petrus Kuijl. en Gerarda Maria Dnin. Johannes, z. van Arie Butter en Klasina Duin. Hendricus, z. van Pieter Bleyendaal en Jannetje Beentjes. Petrns Johannes, z. vao Dirk van Egmond en Cornelia Been tjes. Jacobus, z. van Petrus Veldhuys en Cornelia Koper. Gerrit, z. van Gerrit Wijbenga en Janke Zuidema. Krommenie, van 3—10 Maart. GEBORENNeeitje, d. van A. Mees en T. van Voure. GETROUWD: H. G. Kriek en E Bas man. J. Kuijt (van Westzaan en N. Kok. OVERLEDENB. Aten oud 69 j. getr. met 8. van E Jen. K. Koomen ond 79 j, getr. met G. Noë. Uitgeest. GEBOREN: 10 Mrt. Aagje, d. van M. Twisk en F. Krom. 12 dito. Maria, d. van D. Bakkum en A. Molenkamp. Assendelft, van 4—18 Mrt. GEBORENGrietje, d. van Dirk Heyne en Petronella Boa. Pieter, z. van Arie Cornelia Schaap en Fieternella Roeawina Barendregt. David Franciscus, z. van Aldert Noë en Margaretha Johanna Handri ca van Oostendorp. Maria en Jhanns, ds. van Jacobus Johannes Brakenhoff en Jan- neije Kraakman. GETROUWDJan Aafjes en Dienwertje Honwertjes. OVERLEDEN: Oornelia Boon, oud 36 j. ongehuwd. Hendrik Martinns, ond 2 mnd s. van Leendert Sprangen en Maria Kuyper. Mi

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 7