R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. ring. D iiiis, NiEPAKJES. S.J. u m 4*" Jaargang NAAR MAAT. CEED, ROUWEN. nderlng Money", 3. FEUILLETON i HG EM, No. 23 Woensdag 23 Maart 1910. Ie T ooveres van Astaroht lssek h urs, Verschijnt Woensdag en Saterdag. Schagen. Is 8 uur, sdstrast, leid". *ste prijzen, nieuwste kleuren, issen. 5 ons SCHAPPEN enz. Hekgfstraat 27. mant werken. reparatiea inmakerij. i .EN. Herijk Koning Umberto door de Loge vermoord? BINNENLAND. L, der K. S. A. ©11 ïnstoffan laliteitea, pr da Stseaonbrug. is het gelijkend. Laat De namaak is groot, itslnitend goede waren ONS BLAD. - F ABONNEMENTSPRIJS )60 ct. per 3 maanden franco huis; 90 ot. met geïllustreerd I Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. [Afzonderlijke nummers ran de courant 3 oent. m het Zondagsblad5 oent Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BÜBEAUBreeds traaf 45, tegenover de E. K. Esrk te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËN s Van 15 regels Elke regel meer Reclames per regel Kleine advertenties van 1 15 30 woorden, bij vooruitbet. 25 •Mi JIZEN, l. K, Kerlï. neut 6ii. faaimachines. Zij die zich tegen 1 April op ONS BLAD wenscben te I tbonneeren, ontvangen de tot dien [datum verschijnende nummersTgratis. Dit geldt ook voor het Zondagsblad. fa—W—COW—W—WMIMBWPW—Met In het algemem, voor hen wier ge slacfytsnamen beginnen met de letters [A—C op Woensdag, Donderdag en a.s. van 91/»—12 en van 1 r/j uur, in het kantoor van den markt- aeester der Graanmarkt, aan het Luttik- Oudorp te Alkmaar. De Romeinsche correspondent van „de Tijd" geeft naar aanleiding der ont hulling van het grafmonument van koning Umberto, den in 1900 vermoor den vorst van Italië, eene beschouwing over diens leven. De correspondent geeft te kennen, dat de vorst het geloof be waard heeft en nooit onverschilligheid tegenover den godsdienst zyner vaderen aan den dag heeft gelegd. Aan den oprechten godsdienstzin is Umberto I steeds getrouw gebleven, al moest hij in 't openbaar doorgaan voor een ver "klaarden vijand van Pausdom en Kerk. De laatste maanden vóór zijn dood moet hij er echter ernstig aan gedacht hebben eene verzoening tusschen den H. Stoel en het Huis van Savoye tot stand te brengen; zoover kwam het, dat hij den pastoor zijner parochiekerk op het Quirinaal liet komen om met dezen te spreken. Koning Umberto zou zich later daar over in zijne naaste omgeving uitgelaten 3ESCHIEDKUND1Q VERHAAL UIT HET MIDDEN DER DERDE EEUW. 2l) door E. S. VAN LDIK. „Helaas!" sprak Anterus, antwoorden IPe op (J|e gedachten van de aanwezigen, «wat zal er van jdje arme kinderen ge- Tforden, die inog geen sterkte hebben ont angen tegen de vervolging? O, laat'ons oor hen bidden, opdat zij het geloof stand ■rastig, belijden, en onze vijanden niet kun jSien zeggen: ,,Wij hebben hen overwonnen". I „Gij begrijpt, kinderen, dat het ons Biet meer mogelijk zal zijn, ons onder het lubliek te begeven zonder noodzakelijkheid jotdat er betere dagen voor ons aanbrei alleen des nachts zullen wij de HH. beimen opdragen." „Waar ergens, Heilige vader," vroeg purius. „In tie catacomben van Calixtus, die Jfljn voorganger heeft laten maken. Daar pjn onderaardsche schuilplaatsen, die slechts •mor Christenen zijn gekend. Overigens zal ■k mij verstaan met Nemesius en eenige. Meren, en zal u 'daarna laten weten, wat Bs te doen staat." Terwijl Anterus gedurende den nacht met kijne priesters en diakens, die hij bij Fau ns geroepen had, beraadslaagde, Waakte hebben en verklaard, dat hij bereid was om alles met den Paus in het reine te brengen, zoo noodig ten koste van elk offer. Dat was zijn ongeluk, want geen veertien dagen later (20 Juli 1900) of eene verraderlijke dolksteek van den anarchist Luccheni trof hem. „Niet „zelden hoorde ik doorgaans van wel „ingelichte menschen pertinent ver zekeren", aldus de correspondent, „dat de laffe koningsmoordenaar niet „was gewapend door een anarchistisch „komplot, maar dat het doodelijke wa- „pen hem was verschaft door de loge, „die zich aldus van een nu in de Ro- „meinsche quaestie hoogst gevaarlijk „wordenden koning wist te ontdoen." De correspondent sluit met deze woorden „De feitelijke waarheid dezer rondweg „volgehouden meening kunnen wij daar „laten. Maar zij spreekt in elk geval „duidelijk genoeg als een afdoend protest „tegen zulk een volstrekt atheïstische „verheerlijking van koning Umberto I, „die geheel zijn leven nooit van de „waarneming zijner uiterlijke godsdienst „plichten afweek en deze in zijn laatste „dagen met ongekende innigheid ter „harte nam, ja, wellicht als slachtoffer, „om niet te zeggen als martelaar van „zijn geloofsovertuiging gevallen is". Dat de anarchisten de werktuigen der Loge zijn, is niet nieuw meer voor ons, de geschiedenis leert dit en nog heden ten dage doen zich feiten voor, die tot nadenken stemmen. Werd ook niet de anarchist Ferrer door de Loge gesteund? En was niet heel deFerrer- herrie het werk van dat geheime ge nootschap door Ide partij als zoodanig werd afgezet, om dat hij te fel tegen de godsdienst optrad is altijd nog' goed genoeg om voor de af- deeliing' I.angedijk op te treden. In het nummer d.d. 12 Jan. 1910 van de „N. Langd, Courant" komt in een ingezon den stuk onderteekend door het bestuut der afd. Langendijk S, DL' A. P. het vol gende voor: (wij citeeren. Reti.) „Opnieuw zien wij in de ontslagaanvrage „van ,;van Vorst" als bezoldigd propa gandist in Limburg, dat de partij „niet duldt dat Anti-gojdsd iejït „stige propaganda woridt ge- „maakt (curs, van ons Red.) En thans schrik niet lezer van zulk een ienormiteit zal diezelfde v. Vorst voor diezelfde afdeeling der S. De A. P. komen spreken. Krasser kan het toch zeker wel niet! En dat schrijft maai' raak, dat oefent maar critiek uit op anderen Wij vertrouwen, dat geen enkele Katho liek, zelfs niet uit nieuwsgierigheid, daar heen zal gaan Van wat gehalte de pro paganda in den Langendijk is blijkt hier weer uit: een socialistisch propagandist, die men bij Zeno en bad men bij Spurius. VII. DE LAURIERKROON. Ternauwernood begon de opkomende da geraad de toppen van den Vatikaanschën heuvel te vergulden, of het Romeinsche) volk, idat door de keizerlijke omroepers was ingelicht omtrent |h)et feest, hetwelk in de tuinen van Nero zou plaats hebben, stortte zich als een lawine op den rechterboord van den Tiber. Hongersnood en pest heerschten in de stad; maar dit was voor hen een reden te meer, om bij het feest tegenwoordig te zijn en schouwspelen te vragen. In weinige oogenblikken waren de huizen verlaten, en de straten, niet ongelijk aan een mierennest, waren gevuld met men schen van alle soort, van alle natiën der toenmaals bekende wereld, van alle rangen en standen; mannen vrouwen en kinderen wemelden dooreen. Allen riepen, allen baan den zich met gewield een weg door de ontzaglijke menigte, maakten zich boos, dron gen elkander voort en 'kwamen eindelijk aan de afpaling, eenige honderden meters van de estrade verwijderd, die voor den tiran en den senaat was opgericht. Wjanneer de orkaan heeft uitgewoed en het opgezweepte water zijne kalmte heeft her kregen, is vaak ide kust met allerlei stinkend vuil bedekt. Een dergelijk schouwspel bo den zij, die bet feest van den barbaar bij woonden; het was waarlijk een vuilnishoop V BRUTALITEIT VAN DE TEGEN WOORDIGE JEUGD. De vlag wappert in de Langestraat. O p Goeden Vrijdag, let wel geachte lezers op (den dag, waarop Katholiek en Protestant herdenkt het Lijden en den Kruisdood van Christus, heeft de Alkmaarsche Voetbalclub eene match (wedstrijd) uitgeschreven met eene Engelsche. Op Goeden Vrijdag, den dag, waarop kantoren en magazijnen in onze stad gesloten zijn, zelfs de Beurs in onze hoofdstad sluit, de klokken niet luiden, de geloovige wereld zich tempehvaarts begeeft en die zelfs door vele ongeloovigen als rustdag wordt beschouwd, zal in Alkmaar die godsdienstige rust worden gestoord door een troepje jongelui, die daar zich gaan overgeven aan ontspanning en, in stede van de rust, te bevorderen door geschreeuw, ge jubel en gefluit dien dag zullen ontheiligen Dit kleine staaltje zegt voldoende, hoe onze tegenwoordige jeugd eene anverscjhi'l ligheid iaian den dag legt op het gebied van 'den godsdienst, hoe zij zelfs niet meer de overtuiging' van anderen respecteert, hoe de sport, in stede van ontspanning aan te brengen, den godsdienstzin wegneemt. Wij verzoeken allen Katholieken, als pro test tegen zulk een brutaal optreden der Alkmaarsche jeugd, totaal niet om te zien naar een dergelijke troep „kwajongens". Wie zijn belangstelling toont door er heen te gaan, geeft blijk, nog iets met die lui op te hebben. Intusschen blijkt hieruit ook weer, dat in Alkmaar op anti-zedelijk en godsdienstig gebied vele dingen mogelijk zijn, waar men op andere plaatsen zelfs grootere niet aan denkt. Lezen wij niet in de Maasbode van Maandag 1.1. het volgende: AFWIJZEND BESCHIKT. Eenige aangekondigde uitvoeringen van ge wijde muziek. („De zeven kruiswoorden" van I. Haydn) op aanst. Donderdagavond in de zaal der Chr. Vereeniging van Jonge Mannen, Prinsengracht 4, te Amsterdam, zal niet doorgaan omdat op het daartoe be trekkelijk verzoek door den Burgemeester af wijzend is beschikt uit hoofde van de stille week, waarin te dezer stede geene open bare vermakelijkheden mogen plaats heb beu. i Dat is wat anders! Waarzoovelen (zekerde overgroote meerderheid) in onze stad den Goeden Vrijdag wenschen te vieren in gods dienstige rust, meen en wij, dat het tijd wordt, dat aan dergelijke brutaal optreden een einde komt van ongerechtigheid, dien Rome, ja de ge- heek- aarde daar had opeengehoopt. Op de estrade waren twee tronen op gericht, want Laetitia, zooals wij weten, be minde de openbare feesten. Elke gelegen held, die zich aanbood, om buiten het pa leis-te komen, diende tevens om die hui selijke onaangenaamheden en verveling te verdrijven, waaraan zij blootstond; zij schep te er behagen in, voor het oog van het uit gehongerde volk hare schitterende juweel en, prachtige kleedenem en witte tanden te ver toonen; zij was immers de echtgenoote van den machtigsten man der wereld. De senatoren, pretorianen en edele pa triciërs van Rome hadden reeds volgens orde en rang plaatsen ingenomen, achter en terzijde van de keizerlijke tronen) De voor naamste legerhoofden, mei de soldaten, in garnizoen, het hoofd met laurieren gekroond hadden aan bet einde van de renbaan post gevat. Daar omheen schaarde zich in een wijder, kring het Romeinsche volk, dat, voort gedrongen len achterwaarts gestoofen schreeu J wend en tierend zich bewoog, als de op gezweepte golven van «en stormige zee. Eensklaps deden zilveren trompetten hare vroolijke tonen hooien, terwijl duizenden wanluidende stemmen de aankomst des kei zers begroetten j Maximinus stond op een praalwagen, door tien zwarte kleppers getrokken, alle prach tige dieren; bij droeg een massief gouden kroon op het hoofd. De feestkar van Lae titia, bespannen met twee helder witte paar Onderwijs aan Boerendochters. Uit het dagboek van een Amsterdammer: 20 Maart. Onze boerenstand is het rugge- merg 'van ons volk, sterker, wij zijn met z'n allen eigenlijk niet anders dan boertjes, in onze kleeding, in onze manieren, in onza lichaamsvormen, in onze ideeën. En we heb ben ons -er steeds goed bij bevonden. Maar nu vrees ik, dat het voor goed uit zal zijn Men wil namelijk in Alkmaar een 5-jarigen cursus oprichten voor boerendochteren, die ■daar onderwezen zullen worden in: Naaien. Koken. Wasdibehandeling. Huishoudkunde. Voedingsleer. Gezondheidsleer. Nederl. taal. Rekenen. Strijken. Bloemen. Groente- Ooft. Natuurkunde. Scheikunde. Brievenstelten. Boekhouden. Melk en zuivel. Costuumnaaien. Opvoedkunde en Hoenders. Er blijven maar twee mogelijkheden open óf Ide boerendochter is |na vijf jaar dol, óf de boerenzoon, die mef haar trouwt, is het na een jaar. (Tel.) Van ons Koninklijk gezin. De Haag- sche briefschrijver van ide O. H. Crt, schrijft in dit blad 't een en ander over ons Ko ninklijk gezin. Wij laten ei" hier iets uit volgen: Bijna dagelijks zien de nieuwsgierig-be langstellende getrouwen de Koningin met Prinses Juliana uitrijden naar de Boschjes in gesloten rijtuig gaat 't naar den Scheve ningschen weg, waar voorbij de tol 'de kap van 't rijtuig neeTgaat en in open lan dauer door de heerlijke Boschjes wordt ge toerd. Bij een dezer tochtjes deed zich dezer dagen een aardig geval voor. in een der hui zen uit 't Park aldaar werd 30 April j.l. een tweeling geboren, die eveneens in deze voorjaarsdagen van de heerlijke natuur ge nieten. De jonge Prinses, daar rondrijden de, werd door haar geleidster opmerkzaam gemaakt op de twee aardige kleinen, die op der.zelMen dag geboren als de vor stelijke baby, wel een bijzonder groetje ver dienden. Het rijtuig hield stil en de klei ne Prinses moest het leuke tweelingpaar een handje geven, waarna het rijtuig, zijn weg' weer vervolgde. den, volgde onmiddellijk op die des kei zers. Zooidra de keizer op zijn troon gezeten was, plaatste zich' Felex aan diens reclt terzijde, terwijl Tigris een weinig van den keizer verwijderd, de plaats naast zijn doch ter had ingenomen. „Waar zijn de vervolgiingswetten tegen de Christenen gebleven?" vroeg Maximinus aan zijn secretaris Felex. „Op dit o ogen blik worden zij ovaal op de openbare pleinen aangeplakt." Intusschen werd voor de tweede maal op de trompet geblazen, en onmiddellijk wierp de tribuun zich op de knieën voor den keizer, die hem ten aanschouwen van al het volk, een degen overhandigde, waarvan het gevest rijk met diamanten bezet was, terwijl op het lemmet stond gegraveerd: Ju nius Cajus Maximinus: Vervolg hen! Daarna stond ide tribuun op, deed vervol geus een kniebuiging en plaatste zich ter rechterzijde, om zijne manschappen beter te kunnen zien defileeren. Op bevel van den tribuun stelden zich de gelederen in bewieging, en twee aan twee wierpen zich de soldaten mei laurier gekroond, voor den troon des keizers, om elk een klein gouden geldstukje van hem te ontvangen. Het eerste bataljon had reeds zijn geld ontvangen en nu zou de beurt ko men aan 'den tweeden troep, waarover Mi niatus bevel voerde. Deze laatste was reeds voorop gegaan en bevond zich op eenigen afstand voor den keizer, toen de aandacht Uit de geheele wijze waarop de Prinses wordt opgevoed, ademt een geest van een voud, het waarachtige, sympathieke kenmerk van 't Vorstelijk samenleven hier ten Hove. Er wordt misschien wat te weinig naar buiten, in de richting van 't groote open bare leven gewerkt, naar de meening van hen, die van vertoon en ostentatie houden, maar ons lijkt een Hof, als 't Nederland, sche er een is, een ideaal van Vorstelijk familieleven. De Prins, wiens populariteit hier even groot is als zijn belangstelling; voor wat ons Nederlanders ter harte gaat, is een even huiselijk vader als de Konjn gin een moeder is. Des middags houdt Z. K. H. zich bezig met timmeren, za gen, schaven en beitelen, onder leiding van een timmerman, die Prins Hendrik onderricht in de geheimen vaii het schrijnwerfcersvak, zoodat Z. K. H. zijn krachten reeds be proeft aan 'het maken van een groote eiken houten kast. Zoo leeft hier onze Vorstelijke familie binnen het Paleis in leen sfeer van zeer aan trekkelijken eenvoud. Sociale Week 1910. Gelijk wij reeds me dedeelden, zal, met goedkeuring van Z. H. den Bisschop van Haarlem, de vijfde Sociale Week dit jaar gehouden worden te Amsterdam. Ais datum is vastgesteld 1421 Aug. Werd het vorige jaar een, meer theo retisch program gegeven„Inteidingtot de studie der Volkshuishoudkun d e", thans is als algemeen onderwerp ge kozen „De Sociale Actie". Het ligt in de bedoeling, ditmaal enkel onderwee werpen van practischen aard op het programma te plaatsen. Een welkome afwisseling. De Sociale Week zal geopend worden met een rede over: „De Kerk en de Sociale quaes tie". Postkwitanties. Naar wij vernemen zal het na 1 April niet meer geoorloofd zijn kwitanties aan de post ter in cassee ring af te geven, wanneer daarop reclame1 voorkomt. Enkel eene korte vermelding van den naam van Iden afgever is toegestaan. Bij de H. IJ. S. M. is het inkoopen van steenkolen, cokes, briketten, aardappe len enz. niet meer toegestaan. Voorbeen werden deze artikelen door vele ambtenaren en beambten van de Maatschappij betrok ken. Dit is thans afgeloopen. Wel kunnen zij natuurlijk lid woiden van de coop, ver bruiksvereeniging „Voor Allen". Ook het vrije vervoer van de artikelen is afge schaft, dit was voorheen mede eene van de oorzaken om ze van buiten te betrekken. De burgemeester v. Apeldoorn De burgemeester van Apeldoorn, de heer H. P. J. Tutein Nolthenius, heeft wegens gezondheidsredenen als zoodanig eervol ont slag aangevraagd. van Junius Vitellus getrokken weid door de ontevreden uitdrukkingen van sommigen zij ner soldaten, die hem voorbijgingen, om hun plaats in het gelid te hernemen. „Wat is er gaande?" riep hij hun toe, „vindt gij de gift des keizers niet voldoe» de?" „Heer" antwoordden hem eenige sec daten, „het is juist omdat wij tevreden zijn met de gift des keizers, 'dat gif ons ontevreden ziet over hen, die ide bevelen des keizers verachtend' „En wie durft Ide bevelen van keizer Maxi minus verachten „Heer, gij hadt ons het bevel gegeven, eene kroon op bet hoofd te dragen." „Welnu?" „Daar ginds staat een soldaat, die de kroon in zijne hand draagjt, in plaats van die op zijn Ihoofd te zetten:" Vitellus naderde Miniatus en beval heftl dien soldaat gevangen te nemen, terwijl hij hem aanwees met den degen, welkeir hij van den keizer ontvangen had; de soldaat stond nog altijd ongedekt en hteld öefau rierkroon in ide hand. „Zoudt gij mij .kunnen zeggen," vroeg de tribuun aan Miniatus, „waarom'hij die kroon in zijne hand [rioudt, in plaats van ze op het hoofd te zetten, zooals hem be- j volen is." (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1