1&. Sath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. I No. 24 Zaterdag 26 Maart 1910. 4"' Jaargang Paschen. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Heeren Adverteerders FEUILLETON; De Tooveres van Astaroht i klasse Kleeder- het volste ver- q te bezoeken, wordt gegaran- ADVERTENTIËN t Dit nummer bestaat uit 10 bladz. Herijk BINNENLAND. AANBESTEDINGEN ENZ. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 160 ct. per 8 maanden franco huis; 90 ot. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. «Afzonderlijke nummers van de oonrant3 cent. Wan het Zondagsblad5 cent Uitgave van de Naaml. Vennootschap „One Blad". BUREAUBreedstraat 45, tegenover de B. Z. Éerlr. te Alkmaar. Telefoon No. 433. Tan 15 regels 30 eeat. Elke regel meer 6, Beolames per regel V 15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet. 25 Zij die zich tegen 1 April op ONS BLAD wenschen te Iabonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Dit geldt ook voor het Zondagsblad. In het algemeen, voor hen wier ge [slachtsnamen beginnen met de letters (A-C op Dinsdag a.s DI opWoens- ïdag on Donderdag a.s telkens van 91/»— 12 en van l-4'/i uur, in hot kantoor van den marktmeester der Graanmarkt, aan het Luttik-Oudorp te Alkmaar. worden beleefd verzocht hunne adver- tentiën tijdig in te zonden, daar de courant 's Woensdags en 's Zaterdags om half 1 aan de post moet bezorgd zijn. Remrrexlt «icut dixit Hij is verrezen, geijjk Hij gezegd heeft. PaschenPaschen 1 zoo weerklinkt het heden als vreugdekreet van het Noorden tot het Zuiden, van het Oosten tot het Westen. Paschen 1 zoo roept met vreugde eu blijdschap, het verloste Menschdom. Alleluja 1 het groote Ver lossingswerk is voltrokken Alleluja 1 Het rijk uws dwingelands is vernield, de prins der wereld is buitengeworpen K.uwe verlossing is voltooid, de aarde is i van speelgoederen, enz. 11. Teltf, 417. TOSTE!», - Aikmaa'i I •GESCHIEDKUNDIG VERHAAL UIT HET MIDDEN DER DERDE EEUW. 2^) door E. S. VAN LUIK Met verwondering zag Miniatus in de {aangewezen richting, en antwoordde den tri buun: „ik heb die wanorde nog niet opgemerkt F verzeker u, dat ik volstrekt on Wetend n omtrent dit zonderling gedrag." „Laat hem hier komen!" Op een wenk van Miniatus verliet de .soldaat zijne gelederen. „Waarom houidt gij uw kroon in de hand", vroeg Vitellus. „Omdat men mij bevolen hoeft hier te ko- men met een laurierkroon, Heer." „Heeft men tl niet gezegd, dat gij die Ikroon op het hoofd moet zetten?" „Ja, heer, dat heeft men mij dikwijls |gezegd." „En waarom hebt gij niet gedaan, wat Ij bevolen is?" „Omdat mijn godsdienst mij verbiedt, kro !nen te dragen op de wijze der heidenen." „Uw godsdienst! en welk is dan wel uw godsdienst?" „Ik hen Christen, heer," antwoordde de jsoldaat eenvoudig. De tribuun deed ©enige schreden achter herschapen en haar aanschijn is her nieuwd. De zangen van dezen dag leven van opgewekte blijdschap. Van leeftjjd tot leeftijd stuwen ze voort, als eenruste- looze en krachtige oceaan, de volle golven van vreugde, waardoor over stroomd word het hart der Apostelen, toen het nieuws zich verspreidde in Jeruzalem. „Resurexit sicut dixitHij is ver rezen, geluk Hij gezegd heeft." Het Slachtoffer heeft getriomfeert, de beulen zijn overwonnen. Caïphas. Herodus, Pilatus, Schriftgeleerden en Phariseeën, gij hebt het verloren. Uw macht is zwakheid, de gekruiste recht vaardigheid staat op uit het graf den derden dag! O dood, waar is uwe overwinning In uw tweestrijd met den Schepper des levens hebt hij voorgoed uwe heerschappij verloren. Ziedaar de hooge beteekenis van dezen dag, die bij uitstek een dag van Geloof, van Hoop en van Liefde is. Paschen is een feestdag voor ons Ge loof, dewijl de Verrijzenis des Heeren een onwederspreeklijk bewijs levert van de waarheid des Geloofs, en er, als het ware. het zegel, met het merkteeken der Godheid, op drukt. Want, is Christus niet verrezenzoo spreekt de Apostel Paulus, dan sign uw geloof en onze prediking ijdel! Paschen is ook het feest der Hoop. Christus, immers, is van den doode opgestaan, als hoofd van het groote lichaam der Kerk. Maar, is het hoofd verrezen, dan zullen de ledematen niet ten eeuwige dage der vertering worden prijs gegevendan zullen ook deze een maal uit hunne grafslaap ontwaken en glorievol zullen zij, die in geloof en liefde vereenigd bleven met hun godlijk hoofd, verrijzen uit den dood. De Verrijzenis des Heeren is derhalve het onderpand der verheerlijkte Opstan ding des vleesches, die ons staat te wachten. Ja, Paschen is een feest van Geloof, een feest van Hoopmaar het is daaren boven, ook nog een dag van dankbare Liefde èn jegens den eeuwigen Vader, die ons zijnen eenigen Zoon gegeven, diens zoenoffer aanvaard, en hem heden opgewekt] heeft van uit den doode; èn jegens den Zoon, die op dit uur het groote Verlossingswerk voltooid, ons Geloof bevestigd en onze Hoop verlevendigd beeft; én jegens den H. Geest, die ons, door zijn genade, deel achtig heeft gemaakt aan de verdien sten van den smartvollen dood en glorierijke Verrijzenis van den nooit volprezen Verlosser en Heer. Op aller gelaat staat dan ook heden den blijdschap te lezen: de geheele waarts; pflsof hij een slang voor zich zag, en, om zich heen ziendie, riep hij „Neem dien man gevangen." Zes soldaten wierpen zich op Tranquili nus, aldus heette de Christen soldaat en leid den hem op bevel van den tribuun, naar den troon des keizers. Maximinus was reeds op de hoogte gebracht van hetgeen er met den Christen was voorgevallen, door Felex, die 'hem in het oor fluisterde: „Maak er gebruik van, edele meester, deze gelegenheid komt juist op tijd". „En waarom dat?" Zie leens, hoe dat volk zijne blikken op den Christen heeft gericht." „Welnu wat beteekent dat?" „O, edele keizer, het edict tegen de Christenen is reeds in werking, maar som mige Romeinen hebben nog eenigen twijfel omtrent de schuld der Christenendoch nu zullen zij wel overtuigd worden. Nu is er voor geheel het Romeinsche volk geen twijfel mjeer, dat deze afschuwelijke secte de bevelen Uwer Majesteit veracht." „Ik begrijp u," zei de barbaar, terwijl hij een spottend gegrijns onderdrukte „Felex! Felex.... na mij zijt gij de gees tigste mensdi der wereld." Intusschen was Tranquilinus voor den kei zer gebracht, die hem zelf wilde onder vragen. „Hoe is uw naam?" vroeg hij in zeer slecht Latijn. „Tranquilinus, heer". - Sedert hoe lang zijt gij in mijnen schepping juicht en viert met den ver rezen Verlosser feest Er is feest in het hart des zondaars, die zich in de dagen van boetvaardigheid met zijn God heeft verzoend en die nu m9t Jezus verrezen, uit het graf zijner zonden is opgestaan. Er heerscht eene hemelsche vreugde in het binnenste der vrome ziel, die, op dezen dag, vroegtijdig met Magdalena naar het verheerlijkte graf van haren Zaligmaker ijlde, aan de Tafel des Hee ren nederknielt en zich met het godlijk Lichaam en Bloed des Heèren Jezus heeft gevoed. Op Paaschdag, voelt zich de grijsaard verjeugdigd en deelt met zachte en innige blijdschap de heilige vroolijkheid van des huizes kind. Heden is er feest in de Kerk, die al hare kostbaarheden ten toon spreidt, en hare zoetste zangen aanstemt, ter wijl klok en orgel, ieder in zijn taal en op zijne wijze, de zegepraal des Heeren luidde verkondigen en zonder eind het Hallelujaden kreet der over winning herhalen. Ja, er is heden feest in het hart, feest in het huisgezin, feest in de kerk en zelfs de natuur, die onder de koesterende stralen dei- voorjaarszon herleeft, en, als verjeugdigd, uit den winterdood te voorschpn treedt viert met en door hare verrijzenis, de opstanding van haren Schepper, van onzen Verlosser, Meester en Heer. Christus resurrexit a mortuis: Christus is opgestaan uit den doode. De roode onderwijzerbond heeft Zondag te Amsterdam een mee ting belegd over de z.g. „neutraliteit in1 het staatkundige". Stampvol natuurlijk. In Amsterdam zijn er gauw duizenden! bijeen te trommelen, als 't vóór het so cialisme of tegen de „clericalen" gaat! Een motie is aangenomen, waarin de „po litieke neutraliteit" wordt volgehouden. Dit alles was je verwachten. Maar in deze vergadering, waarin de „po litieke neutraliteit" werd op den voorgrond gesteld, is onder daverend applaus door den voorzitter warme hulde gebracht aan „het eenige persorgaan, dat den Bond ter zijde stond", -ajan.... het socialistisch hoofd orgaan, „Het Volk" Dit feit is op zichzelf zóó sprekend en zóó teekenend, en geeft zóó goed weer de kleur welke die zoogenaamde „politieke neu traliteit" heeft, dat het geen woord van verdere toelichting behoeft! (N.-Hrlm.) De Prins naar Noorwegen. Prins Hendrik, Idie den minister van Oorlog in diens departement bezocht, zal' 7 Mei te Nieu dienst?" „Sedert den dood van Alexander." „Is het waar, dat gij geweigerd hebt mij te dienen?" „Nooit heb ik dienst geweigerd aan Uwe Majesteit, heer: ondervraag mijne overhe den, of ik niet altijd getrouw mijne plichten volbracht heb." „Als dat waar is, waarom hebt gij dan iniet gedaan gelijk al uwe kameraden en de kroon op uw hoofd gezet?" „Omdat ik een Christen ben." „Waarom zijt gij Christen geworden?" „Om mijne ziel te redden." „Uwe. zielzegt ga? Wat is dat voor een ding, uw ziel?" „Dat is een geest, gesohapen naar het beeld van God, en die niet kan sterven in eeuwigheid." „Naar het beeld van welken Ood is uwe ziel gemaakt?" „Er is slechts één Ood." „Qij liegt!" zei de reus, met verheffing van stem, ,,er zijn verscheidene goden, zon dier mij zeiven te noemen: Jupiter, Appolio... Olympins, Ammon en vele anderen, die ik zou kunnen noemen, als ik er de moeite voor wilde doen." „Dat zijn allemaal ingebeelde godheden; die goden hebben geen voeten om te gaan, geen ooren om te houren, geen mond om te spreken." „Wreek de goden!" fluisterde Felex, „en dan is het gedaan met de Christenen „Tigris!Tigris!.,,." brulde de reus, wediep aan boord gaan van het pantserschip „Jacob van Heemskerck" voor zijn reis naar Scandinavië, vanwaar de Prins 25 Mei hier te lande hoopt terug te keeren. Luitenant ter Zee Bijl de Vroe maakt als tijdelijk adjunct de reis met den Prins mede Koninklijk bezoek aan H aa|rlem. Het is nu vastgesteld1, dat 't bezoek van 't Kon. Echtpaar aan Haarlem op Donder dag 26 Mei zal plaats hebben. In de meeste straten der binnenstad worden versierings commissies opgericht. M i n i s te r Ne lis s e n. Van den Minister van Justitie komen goede berichten. Zijn gezondheidstoestand is verbeterd en hij schrijft met opgewektheid. De Minister be vindt zich thans in het Zuiden van Frank rijk. v B o t e r w etTengevolge van de verscherp te bepalingen der Botenvet zijn de potjes waarin tot dusver gerechtelijke botermon sters verzonden worden, voor dat doel'niet meer bruikbaar, omdat zij niet zoodanig af te sluiten zijn, dat het monster geacht kan worden aan watergehalte volkomen gelijk te zijn gebleven. Met Wet oog hierop zijn door den zuivel inspectiedienst flesschen met schroefsluitin gen in gebruik genomen. Bij het verzenden van botermonsters be- hooren "de Rijks- en Gemeente-Politic in 'het vervolg slechts gebruik te maken van bovenbedoelde flesschen. f5000 belooning. Door den officier van justitie te Rotterdam worrfit uitgeloofd een belooning van t'5000 aan hem dfe, ter beoordeeling van den officier van justi tie, inlichtingen zal geven, welke zullen leiden tot de ontdekking van de(n) dader(s) van 'den diefstal van een trommel met effec ten in de maand September 1909 gepleegd ten kantore van de firma H. Kikkert te Vlaardingen Invoervan kaas Naar aanleiding van veie desbetreffende aanvragen deelt Hr. Ms. gezant jhr. mr. Van Panhuys te Bern, aan de afdeeling Handel van het ministerie van Landbouw, Nijverheid, en Handel mede; dat nagenoeg de eenige Nederlandsche kaas, die in Zwitserland wordt gevraagd is de zgn. Edammer kaas (roodbolletjes.) R. K. Vacantiekolonie. Wie jon gens- of meisjeskleeren opruimt, bestede die voor de reserve-kleedkamer der kleine ko lonisten. Adres: R. K. Vacantiekolonie te Egmond a.d. Hoef. Wie bespaarde capsules, theelood, oud lood, koop er, wil opruimen, zende alles adres: P, Wesselingh, Loodgieter, Egmoind aan Zee. Wie één honderdtal brochures R. K. Va- caintiekolonies ad. f 0.25 ter verspreiding wil hebben en daarmede kans op een gratis Lourdesreis in Augustus a.s. wende zich tot ons bureau Breedstraat. „kom eens hier." De booswicht naderde; Maximinus en boog eerbiedig den knie voor deze nieuwerwetsche godheid, van wien hij daags te voren zulk een geweldigen schop ontvangen had. „Meester, hier ben ik, ik ben tot uw dienst." „Snijd dien slaaf de ooren af," riep de zachtmoedige keizer, zoo hard, dat het door al het volk kon gehoord worden. Tigris maakte zijn dolk gereed, om het bevel ides Keizers uit te voeren, toen Laetitia plotseling voor de voeten des Keizers ver scheen en riep: „Spaar zijn leven voor vandaag; fn het co liseum kan hij beter te pas komen; ik zie dat zoo gaarne." Op Ideze woorden wisselden eenige raads heeren ieen blik van verstandhouding, en op het gelaat van velen hunner kon men dui delijk afschuw en walging lezen. „Als ik uw godheid een raad mag ge ven," zei Felex tot den - keizer, „dan stel ik u voor, het verlangen der keizerin toe te staan; het zal een feest te meer zijin, en zoolang het volk spelen heeft, denkt het aan geen eten. Echter zal het goed zijn, dien Christen soldaat een teeken te geven, alvorens hem naar de gevangenis te laten brengen-" „Snijd hem een oor afbeval de reus aan Tigris. Het bevel was nauwelijks gegeven of het rechteroor viel aan (de voeten van Tran quilinus-,.. „Ik dank U, o, mijn .Qod!„ zei St. Radboudstiohting. Door hét be stuur der St. Radboudstiohting is tojt .lec tor aan de Rijksuniversiteit te Utrechjt be noemd de Z. Eerw. Zeergei. heer dr. J. Schrijnen te Roermond. HEERHUOOWAARD, Donderdag31 Mrt( 's middags 2 ure. Die heer F. P. Mammen in het lokaal van K. Kuilman; het bouwen van een woonhuis; werkplaats en rijtuig magazijn, voor rekening van den Weer F. P Mammen; bestek en teekening ad inzage in gen. lokaal. Afloop van Aanbestedingen. NIEUWE-NIEDORP. 14 Maart. De bouwk J. H. Buthfer uit Winkel: het bouwen van een boerderij annex woning op Wet ter rein kad. bekend gem. Nieuwe Niedorp, sectie B. no. 135; begr. f2270: P. Voor man te Schagen f2620; C. Warnaar te Win kei f2490; G. Kuiper te Wjnkel f2319.47; D. Kaaij te Winkel f2295; W. !de' Heer te N.-Niedorp f2196, gegund. PURMEREND, 14 Maart. Het gemeente bestuur Wet ophoogen, bestraten e|n, riolee- ren van een gedeelte tot bouwterrein be stemd, weiland in den Zuiderpolder, bene vens eenige herstratijigswerkenJoh. Deun te Oudendijk, f13735; J. Roemer te Me- demblik f 11002; A. Groot te Woude f 10863 L. v. 'Zon te Purmerend f10680; J. Opdam te Hejlo f10480: J. Ooms te Avanhorn f9781; P, de Groot te Purmerend f9680; C. (de Vries te Purmerend f9168. WIERINGERWAARD. Dijkgraaf en Heem raden van den polder Wieringerwaand; de levering van plm, 850 st. fijn gewasscWei» ondethoudsgrint te leveren voor 1 Oct. a.s. franco voor den wal aan het Zand, gem:. Zijpe: D. Bakker Az. te Zijpe (N.-H.) fl.92 P. Dros Albz. te Texel f 1.90E. Gorter te Amsterdam f 1.85; J. Roelofs te Nijmegen f 1.821/2D. v. Baarsen te Amsterdam f 1.79 S. Prins Dz. te Zaandam f 1.771/2W- F. Stoel Jr. firma W;. F. Stoel en Zn. te Alk maar, f I.771/3; C. Schipper te Amsterdam; f I.741/3; Arn. J. de Bok te Nijmegen f 1.69 p. st. Gegund. - WINKEL, De heer D. Koomen (onder hands); het bouwen van een bloembollejn- schuur onder toezicht van den bouwkun dage J. H. B. Butfer: K. Bakkér voor f1486; C. Warnaar f1444; D. Brugman Dz. f1430;. G. Kuiper, f 1398,97; D. Kaaij, f 1380; P. Smit f 1379; begr. a. f 1310. Door ,t Provinciaal Bestuur te Haarlem is aanbesteed Wet verbeteren van strains! hoofd Xln, benoorden de Pettener zeewe ring (raming f8000). Minste f7320, J. Ol denburg Jzn., B-ergen. de jonge man, terwijl hij zijne oogen ten hemel lëichtte. „Neem dien slechten soldaat de teekenen zijner waardigheid af", beval de keizer, „en breng hem naar de Mamertijnsché gevange nis." Het bevei werd dadelijk uitgevoerd- Intusschen liep het feest ten einde. De overige soldaten naderden op hunne beurt en ontvingen, terwijl zij voor dén herder van Illyrië nederknielden, hunne belooning. Aller blikken wendden zich plotseling naar eene opening, die het volk gemaakt had voor twee perspnen; het was Junius Vi tellus, in gezelschap van dien reus Sergai; beiden begaven zich naar den troon des keizer.s Serga was grooter dan de reus Maxi mitriuszijne lengte bedroeg zes en een halve voet. Nog nooit 'had het Romeinsche volk een man gezien van zulk ieen edel, sta tig, indrukwekkend voorkomen. Hij was goed geproportioneerd in al zijne ledema ten, had een goedhartig, zacht gelaat en kon 36 tot 40 jaren tellen. Toen hij den troon des keizers genaderd was, en in zijn volle lengte door al het volk kon gezien worden, stieten vijftig dui zend kelen een ontzettend geluid uit met den kreet „Leve Serga, leve de leeuwen dooder! Leve de grootste zwaardvechter der wereld (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1