SCHOONMAAK. i Trouw- I kaarten Huwelijks- Circulaires. H. van Eist, Een daad die naait berouwt Opruiming van een groote partij „Monarch", flIET ROIIIIE BOM; Voor de H. van Eist, BRUIDEN en AANNEMEN, Kerkboeken g K. 2UT, Zaadmarkt 77 en 93, Alkmaar."' 1 ALKMAAR. f Waar vindt men solider MEUBELEN Voor da Ie H. Communie Kerkboekjes, Rozenkransen, Trekplaatjes, Schilderijtjes, Devotieboekjes enz. enz. Gas- en Waterleiding. Spreekbuizen en Electr. Schellen. Jkmaria Stelo." B. A.van. Geenhnijsen, prijzen. I ALKMAAR. J. BIJLOOS f§ Voor prijzen beneden elke concurrentie, Schildpad-, Paarlmoer-, Ivoor-, Kalis- lucht-, Markijn- en Fantasieleder. ALKMAAR. ADV ERTENTIEN. Friesche Heerenbaai, JOH. BEEKMAN Jr., A. HILDERING, Oude machines worden ingeruild. Mejuffrouw NI. J. WEHNES, voor ongekend lege prijzen. Firma J. ELSEBBURG, N.Z. Voorburgwal 177, AMSTERDAM. Ritsevoort 13, ALKMAAR. Firma J. ELSENBURG. L. ROOM, Meubelmaker, Payglop 7. Herm. Plas, Alkmaar. Burger's Boekhandel, M- A. ERKAMP, Fuidsen C 60, ALKMAAR. Aanvang nieuwen cursus WOENSDAG 13 APRIL. Ook toegankelijk voor met-leden. Nadere schrifteljjke inlichtingen ver strekt gaarné M- J J A.INHfcCIV, C, KAAIJ, Sigarenfabriek „DE CONCURRENT", Kooltuin 7, ALKMAAR. Verdronkenoord, hoek Annastraat. IANT00R van Verhnur van Woningen, en Hoofd Eau de Cologne, als vernietiger van alle hoofdonreinheden haarversterkend is steeds het NIEUWSTE in BERGEN, Herijk. Boor de opbefüog van bet ijk- ïantoor te Alkmaar xal dit jaar voor het eerat de herijk van maten en gewichten plaats hebben in het schoollokaal hoek Dorps straat— Schoolstraat. Da dag Voor dezen herijk bepaald op Donderdag 28 April e s. v.m. van 97,-12 uur en n m. van 1-4 uur. j Voorts zal nog gelegenheid bestaan tot ijken op eiken Maandag en Vrijdag van 9—;) uur aan het ijkkantoor te Ameterdam, BronwerBgracht 276. Het vorenstaande zal voor vele ir.gese tenen een groot gemak zijn. Het komt er nu maar op aan van de gelegenheid gebruik te maken en dezen dag niet door het hoofd te laten gaan. Volgens de kiezerslijst dezer gemeente dienst 1910—1911 bedraagt het aantal kie ters alhier' voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten 410, waaronder 212 Katho lieken en voor den gemeenteraad 383 waar onder 191 Katholieken. Wegens vertrek naar elders enz. moesten 27 k.ezers van de lijst „orden gerchropt, terwjjl 41 nieuwe kiezers op de lijst werden gebracht. HEILO. Maandag 1.1. was bet voor ons een dag, waarnaar wij lang hadden uitgezien en die niet spoedig zal worden vergeten. In de laatste jaren waren de Leërs gewoon, op 't feest van Maria Boodschap, 25 Maart, de bedevaarten te openen naar de aloude middencenwsche bedevaartplaats van O L. Vroow ter Nood. Dit jaar viel de 25e Maart op Goeden Vrijdag. Menigeen had zich reeds besorgd de vraag getteld, die hg aan anderen ter oplossing mededeeldehoe zal dit nu wel gaan zouden wij op Goeden Vrijdag oaar Kapel* gaan 1 of zou het dit jaar wegvallen Paetoor Seuter had zijne plannen reeds tijdig gemaakt en verrestte menigeen door de afkondiging, dat 11. Maandag na Molen Paschen', den dag waarop de Kerk Maria Boodschap viert, als de 25e Maart valt op Goeden Vrijdag of op Paasch-ZfttËrdag, 'e middags na de Vespt-re, ten half vier op >Kapel* het Rozenhoedje zou worden g-.baden tut intentie van den Paus en ecnige andere godvruchtige oefeningen zouden worden go bonden tot opening-der bedevaarten'm dit jaar. De kapel kon de menigte slechts voor de helft bevatten. Doch geen nood. De pastoor, die zulke had voorzien, beloofde 's morgens onder de predikatie, die hij tijdens de Hoogmis in de Heilosche parochiekerk hield, alles hui weder te zullen regelen, dat degenen, die huiten etonden nog beter, dan zij die in de Kapel waren, alles konden hooien en zien, zoodat niemand de Vespers behoefde te ver zuimen, om zich eene goede plaats terwijl in de Kapel te verzekeren. En de pastoor hield zijn woord de deuren der Kapel liet h(j allen openen en de katheder («preek- gestoelte) liet hij piaateen buiten, vlak voor de Kapel. Met superplu en stola gekleed, betrad bjj dien en bad daarop het Rozen hoedje voor den Paus en andere gebeden, afgewisseld door gezangen. Daarna trok de menigte, geleid door den kapelaan, In pre cessie over bet terrein en rondom de Genade- kapel, onder het gezang der litanie van Maria. Met een loflied aan Sint Willibiord werd het eerste gedeelte der oefeningen nu gesloten. Omstreeks kwart over vijf zou, na eene pauze van een half uur, het tweede gedeelte der oefeningen beginnen. Alles werd gesloten met een danklied aan God uit het handboekje van het Bisschoppelijk Comité. Omstreek e kwart voor zes begaf men zich terug naar de Heilorehe parochieberk, waar tan half zeven met een Marialof de oefeningen werden gesloten. Wjj hebben dien dag veel genoten en hoewel het weer koud en guur was, moeten wij zeggen, dat de deelneming treffend was. Waarljjk een hoopgevend begin der bede vaarten in 1910 ter eere van O. L. Vrouw ter Nood, Woensdagavond vergaderde in de lokalen van mej. .Jacoba Zonneveld in het café »De goede verwachting» de propagar.daclub «Sint Wiliibrordus». De voornaamste beweegreden dezer bijeenkomst was eene herstemming, wat betreft bet besluit der vorige bijeenkomst, om voortaan te vergaderen in de nieuw gebouwde localiteit van den beer J. Groot, café iDe Vriendschap». In afwijking van het vroeger genomen besluit zal men dezelfde localiteiten van vroeger ter vergaderingen big ven bezoeken, a.l. «Het Wspein van Heilo» en «De goede verwachting». Een ander te bespreken punt in deze vergadering betrof de verzochte medewerkir g voor eene feertelijke bgeenkomat van het Heilorch Krnieverbond 'O. L Vrouw ter Nood», Wat betreft dit punt, werd be BlotOD, de gehoopte medewerking te verleenen, terwijl de voorzitter, de heer A. Klaassen Jr,, de leien opwekte, lid te worden van het Ktuisveibord. Eerst tegen 10 uur werd de vergadering, die te half acht was begonnen, gesloten. Woensdag a.s. worden 29 kinderen dezer gemeente aangenomen. Het Kiuisver- bond zal, volgens beBiuit barer laatste ver gadering, Dinsdag a.s. een echriflelyk verzoek 'ot de ouders richten, om aan de aanneme tingen 'm Bet geheel geen sterke dranken te schenker), en het gebruik daarvan op dien 'n het algemeen zooveel mogelijk te beperken in hun gezin, SCHOORL. Verslag jder vergadering van de Tuinbouw- Verceniging gehouden 6 April' 1910: Tegenwoordig' 29 leden. B'j de opening heet ide voorzitter, de heer R. Wognum, allen welkom- en is te vreden over de opkomst. De notulen van de vorige vergadering wonden door den wtaris, den heer A._ Bijl, voorgelezen en na een woord van dank goedgekeurd. Bij acclamatie worden als nieuwe leden aan genomen K. Praat Pz. en J. Vonk. Aan de orde was thans: inschrijven voor het vervoer van groenten van Schoorl naar Alkmaar. Er waren 2 inschrijvers: W, Sel- horst a )30 ct. en P. Timmer ii 28 et. per 100 kilo, aan laatstgenoemde werd gegund. Als Waag- er. betaalmeester werd benoemd de heer D. Rus 'op een salaris van 8 ct. per 100 kilo doppers en 6 ct. per 100 kilo boomen. Er werden onder de aanwe zigen 3 prijzen verloot, welke ten deel vie len aan P. van Essen P. Stam en C. Stam Az. Tegelijk niet de levering van contract groente is er ook afslag van groente, waar van op leen vraag medegedeeld werd, dat de niet-leden dubbel tarief moeten betalen. Ver volgens werd de vergadering gesloten. OBDAM. Het 25-jarlg feest van den Z.Ew. heer J. Fit als Pastoor dezer Parochie is Alhier op plechtige wijze gevierd. Vroolijk klokgelui kondigde Woens dagavond die komst aan van den jubilaris, clie eenige dagen te voren de Parochie had verlaten, Door een prachtige eerepoort met slingers aan het kerkgebouw verbonden, voorafge gaan door een zestal bruidjes, die den ju bilaris bij den ingang der kerlj bloemen aanboden, trad de eerwaarde feesteling, zichtbaar aangedaan, Het kerkgebouw bin nen idat dank zij de offervaardigheid van de jongeling- en maagdschap der Paro chie-buitengewoon fraai was versierd door den heer P. J. van Kessel te Alkmaar. Bij het binnentreden van het tempelge bouw hieven de geloovigen een feestlied aan en op het altaar werden den jubilaris de in een bundel saamgevatte feestliederen en cantate's door een tweejarig petekind aangeboden, Onmiddellijk na 'het zingen van het feest lied volgde een kort en plechtig lof, waar onder Ihet zangkoor o.a. uitvoerde een jubilé- hulde van W, H. van Besouwen en „O, Jesu, amor mi" van A. Oiesen, (beide 4 stem mig), terwijl !na het lof dooi' de geloovigen wederom een feestlied werd gezongen. Toen dit geëindigd was, gaf de jubilaris den parochianen gelegenheid in de Pasto rie die mede zeer smaakvol door ge noemden bloemist was versierd hunne gelukwensdhem aan te bieden, waarvan al- tereerst wend gebruik gemaakt door het Kerkbestuur, hetwelk den jubilaris bij monde van den heer P, Biersteker Cz. verwel komde jen Z.Ew. naast den prachtigen Kruis weg uit het atelijer van den heer E. de Fernelmont te 's-Hertogenbosch, de feest gave der Parochie aanbood, bestaande in f700 aan goudstukken. Dankbaar en zicht baar ontroerd nam de jubilaris de geschen ken ien de talrijke gelukwenschem aan va» zijne Parochianen, die in groote» getale zonder onderscheid, waren opgekomen om hunnen eenvoudige», maar liefdevollen her der hunne gelukwenschen aan te bieden en in menig oog welde feen traan van aan doening. Hiermede was het officieele gedeelte .van den vóóravond van het feest geëindigd, dat den volgenden dag met groote plechtigheid zou worden voortgezet en besloten. Na een algemeene Communie in vooraf gaande H. H. Missen, droeg de jubilaris zelf om 10 uur de plechtige H. Mis op tot dankzegging voor de vele genaden, ge durende 25 jaren, van God ontvangen, zoo voor zich zeiven als voor de aan hem toe vertrouwde kudde. De officiant werd daar bij geassisteerd door de ZeerEerw;. heeren Deken A. Vegeler te Wognum, als Praes- bijter assistent, Pastoor P. A. van den Bosch te Hoogwoud, als Diaken, Pastoor P. Stroo- mer in de Wieiere, als Sub Diaken en de» WelFerw. heer W> G. Buren, kapelaan der Parochie, als Caeremoniarius, In het Pries terkoor hadden vele heeren geestelijken uit het Dekenaat, Wervershoof, benevens de Zeer Eerw, heeren J. H. Smeele, Deken te Hoorn, G. Buijsman, Deken te Schagen, de Z.Erw. Pater Gardiaan uit ihet Klooster der Minderbroeders te Nieuwe-Niedorp en meerdere heeren geestlijken plaats geno men'. Vóór het H. Misoffer aanving zong het zangkoor een 3 stemmig Veni Creator van Fr. Hamma. Na het Evangelie beklom de Eerw. Pater fr. Salvator van Nieuwe-Niedorp den kan sel De gewijde redenaar had tot tekst woorden gekozen het 2e Vers van den 125 sten Psalm: „Func repletum est gandio os „nostrum et lingua nostra exultation®," „Toen werd Onze mond vervuld met blijd schap en onze tong met gejuich." De Eerw, Pater had zich blijkbaar ten doel gesteld het hart van den jubilaris, zoo mogelijk nog Sneer te verruimen door heilige blijdschap en dankbaarheid jegens den goe den God. Achtereenvolgens toch wees Z.Ew. er op, welk een eer het was voor den jubilaris 25 jaren lang het vertrouwen te hebben genoten Van den Goddelijken fierder, die hem Zijne kudde had toevertrouwd welk eene vreugde het was voor den fees teling ma een 25-jarigein arbeid te mogen wijzen op een brave, godsdienstige Paro chie; welk een bijzonder voorrecht 't voor hem was in die 25 jaren een tempel ons schoone kerkgebouw te hebben mogen bouwen voor den oneindigen God. Na 'een hartelijken wensch, dat het den jubilaris gegeven, zij nog lang het werk voort te zetten, dat hij reeds 25 jaren mejt zooveel ijver had verricht, wees dia gewijde spreker in eene heerlijke peroratie den ju bilaris op de grootste reden tot blijdschap pils opj Iden Hemel, Idie eens het over groot loon zou zijn voor alles wat hij in die 25 jaren voor God en zijne parochianen had gedaan. Op uitstekende wijze vertolkte het zang koor steeds onder leiding van den heer Engel de driestemmige mis van D. Lo renzo Perosi, terwijl onder het offertori um door een viertal zangers een vierstem mig „Jesu dulcis memoria" van B. Kothe onberispelijk ten gehoore werd gebracht jèn na de H. Mis door het zangkoor werden uitgevoerd 'een vierstemmige „Te Deum Lau- damus" van W, H, van Besouwen en de bekende doch immer mooie 4 stemmige Priestercantate van Pater J. J. Haagh. Na alfloop hiervan werd wederom door de geloovigen een feestlied gezongen- Het zangkoor kweet zich uitstekend van zijn moeieljjke taak, terwijl het orgel op uitmuntende wijze werd bespeeld door den heer P. Schipper Cz, van Spanbroek, die wegens ziekte van onzen organist, welwil lend diens taak op zich had genomen, en daarvoor een woord van dank toekomt. ,Op even waardige als plechtige wijze hebben aldus de Parochianen, van Obdam 'het zilveren feest gevierd van hunnen be minden en ijvervollen herder, voor wien vooral in deze dagen menig hartelijk en vu rig gebed zal zijn ten hemel gezonden om God te danken voor al hetgeen hun pastoor voor zijne parochianen heeft gedaan en te vens als een smeekbede om hem kracht en sterkte te geven, om zijn Priesterlijk, ambt met denzelfden ijver en waardigheid nog velt jaren te bekleeden. Vermelden we nog dat de jubilaris de armen van alle gezindten heeft verrast door een extra feestgave en dat onder de tal rijke geschenken, die de jubilaris ontving, vooral de aandacht trokken drie prachtige altaarkussens, waarvan het .fraaie borduur werk geheel door twee parochianen werd vervaardigd. Aan kapelaan Buren komt een woord van lof toe voor de wijze waarop Z.Ew. al les zoo uitstekend heeft geregeld. (Wij verwijzen de lezers naar ons Zon dagsblad van heden waarin een 3-tal pho to's voorkomen betreffende bovengemeld Pa- storaatsfeest). CASTRICUM De propagandaclub hield Dinsdagavond een goed bezochte vergadering. In de eerste plaats moest de vereeniging een nieuwen secretaris hebben, wegens be danken van den beer J. Schuijt. Als zoodanig werd gekozen de heer J. Brandjes, die zich de keuze liet welgevallen, evenals de heer 8 Fortegies, die tot commissaris werd ge kozen. Tot October is de biblioteek gesloten, daar het leesseizoen ten einde i«. Dat de biblio theek werkeigk in een groote behoefte voor ziet, blijkt wel hieruit, dat 778 nummers gednrende den afgeloopen winter sgn ge vraagd. Daar het in den zomer voor velen bezwaarigk gaat in de week vergaderingen bij te wonen, zullen in het vervolg de maan. delyksche bijeenkomsten Zondags, worden gehouden. Door den WelEerw. heer kapelaan werd het reglement uiteengezet van de nieuwe instelling, die hier opgericht is, n.l. de Spaar bank, onder schutte van den H. Nicolaao. Vooral voor eerste H. Communie en huwe lijk biedt deze spaarbank een prachtige ge legenheid voor ieder, daar men ook inlagen van 5 ct. kan doen. Aan de trouwste in leggers zullen aan het einde van het jaar eenige prijzen worden toegekend. De rentevergoeding is bepaald op 3 Eiken Zondag ca de Vroegmis en vóór de Hoogmis, telkens een half uur, zal een der bestnnrsleden in het raadhuis zitting houden, tot het ontvangen van spaargeld. De instelling staat onder beheer van den Kapelaan van Castricum, bijgestaan door een viertal commissarissen. Aie zoodanig zijn ultgenoodigd en hebben die factie aanvaard, de heeren F. Twisk, D. de Winter, Jb. Schugt en P. Kng» Pz. Nieuw station. Al een paar jaar giDgen er geruchteD, dat de H S. M. hier een nienw etation zou laten bonwen, wat werkelijk geen overbodige weelde ii. Nu hebben die plannen vasten vorm gekregen en knnnen we binnenkort de aanbesteding tegemoet zien. De meerdere drukte aan het etation, veroor zaakt door het gesticht «Duin en Boch» zal daarop wel van invloed zgn. TUITJENHORN. Maria-vereeniging. Op Maandag 3 April j 1. hield de Maria vereeniging van Taitjen- horn en omatreken, baar 2de algemeene ledenvergadering De opkomet der leden was bijna algemeen, wel een hewgs, dat men zonder eenige overdrgving getuigen mag, dat onze vereeniging, hoe kort xg moge bestaan, zich verheugen mag in de achting der katho lieke moeders en jongedochters. Nadat de vergadering met gebed was geopend en de Presidente een hartelijk woord van opwek king tot de aanwezige leden gericht had, werden 6 adspirant leden en 4 donatricen aangenomen. Sinds hare oprichting, 28 Nov. 1909. heb ben zich 20 nieuwe leden aangemeld, zoo- dat het ledental geklommen is tot 47. Waren wg in den beginne bevreesd, dat het uitgestrooide zaadje slechts uiterst lang zaam zou ontkiemen, misschien wel sterven, thans zien wg het krachtig opgroeien en geeft alle hoop, dat het eenmaal de rgkste vruchten voor onze parochie xal afwerpen. Onze Eerw. Adviseur leerde, wat de Katho lieke moeders, ais lid der Maria-vereenlgiog zgn moet èn voor zich zelve, èn voor hare kinderenwelke middelen zg moet aanwen den, om haar hulsgezin waarlijk gelukkig te maken, vooral door het tegengaan der verderfeigke drinkgewoonten. Mogen ook an deren gaan inzien, dat verachting van men schelljk opzicht en krachtige samenwerking bet waarachtig geluk xgner medeburgers bevordert en'het christeigk huiegezin vormt tot een krachtige steunpilaar der maatschap pij, die, naar het woord van Pi us X, tot Christus moet terugkeeren. 1X.HL ^tooksssl Rookt van nn af aan alleen de geurige en gij zult bekennen dat gij nergens lekkerder en geuriger tabak koopt dan bij BERGEN (N.-H Voorradig in alle soorten fijne en grove snee. GROOTE VOORRAAD g MEUBELEN, SPIEGELS, BEDDEN, MATRASSEN, 2, HET BESTE ADRES is bet koopen van een Burgers E. N. R. RIJWIEL. Voor f 65 een sierlijk Rijwiel, met dubbele remmen, freeweel en nikkelen vellingen en zeld zame lichten gang. De machine is door en door gegarandeerd. Vraagt prijscou rant en gij znlt verbaasd zgn, aan den Alkmaarschen Naaimachinehandel Hekel straat 18, Alkmaar. Speciale inrichting voor reparatie, emailleeren en vernik kelen. Beleefd aanbevelend, Telefoon 236. Ondegracht D 87", blijft zich beleefd aanbevelen voor het maken van alle voorkomende COSTU MES, bjj voorbaat voor het Aannemen. Beslist beste en goedkoopste adres voor alle voorkomende werkzaamheden en leverantiën. dan bij den werkman zelf. Dat zal ieder wel begrjjpen Dns Jongelui die trouwen gaan denkt U er vooral aan waar gij uw MEUBELEN koopt. Gaat dan naar de Meubelmags zijnen van LiAT 19 51 en 177. Gediplomeerd Goud en Zilversmid. Om te koopes, verkoopen, ruilen, repareeren en taxeeren GEEN BETER adres dan bij den werk man zelf. Payglop 7. Herm. Plas, Atkmaar, heb ik een mooie sorteering Aanbevelend, SCHAGEN. Secretaris, Nieuwstraat O. De schoonmaaktijd, o wee, wat bitter kruis, Waardoor zelfs de beste man wordt verdreven [uit huis; Niets op zijn plaats, och alles is zoek, Tot zelfs den tuinbaas zijn lakensche broek. Maar sprak 't hoofd des huizes tot zijn vrouw: Je kunt alles doen, maar brong mij niet in 't [nauw En denk toch [vooral om die iijne sigaren van [Kaaij, Welke ik gisteren haalde, want zijn die zoek [o waaij, Dan ben ik in staatdoch laat ik mijn [driften bekoelen, Anders zou de dokter mijn pols nog moeten [voelen. En wil je Veki er ook attent op maken, Dat er geen vuil in mijn tabak mag raken "Want als dat gebeurt, dan kan zij van haar [eigen geld Mij een pond van Kaaij's Heerenbaai geven [present. Telefoon 279. D a g e 1 jj k s gelegenheid tot het inschrijven van të verharen hnizen, Ineasseeren van huurgeld, koopen en verkoopen van huizen, taxeeren, brand- assurantie enz. Beleefd aanbevelend, B. A. van ajeenhnijeen. bekroond Gouden Medaille, Antwerpen, ia ainda 1878 beroemd en ala middel. Alleen eoht wanneer naam op etiket gedrnkt en in de fleach gegoten ia. Prijs 50, 85, 25 ct. per flacon. Verkrijgbaar bjj LEO BIJLOOS, Kapper, Langeatraat, Alkmaar. voorhanden voor in alle aoorten van banden,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 7