orium oralen Zilver. OUD, als Jen enz. R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor No or «l-Holland. No. 32 'verruilen Zaterdag 23 April 1910. 4',e Jaargang FEUILLETON ME." nu weer >r de Laat de het Goud- Verschijnt Woensdag en Zaterdag. der [Toonkunst, streken. avonds 8 uur, ORKEST. cp Maandag 25 April 1910, 50, Dameskaarten f 1 ENHEIMERS (poters) m- en Winkelhuis smisch ©si pzoek. aid delen, technische Slijk tarief. F. WANNA, Apotheker—'SobeiksndJga, rlicht-Maatschappij, ef. Int, 1257, van fes 6 i en Gratis plaatsing g taring, zijn 5 ar. mm beperkt, nd EÏD. Bit nummer bestaat uit 8 blads Een ernstige waarschuwing voor meisjes die eene betrekking zoeken De T ooveres van Astarobt De nieuwe^ Zomerdienst bij de H. IJ. S. M. NIEUWE TREINEN. WIJZIGINGEN. Eene belangrijke vsrbete ing BE KOMEET V&N BINNENLAND. i het IOORN. I, Alt, Gorinohem. bariton, Haarlem, oor, Amsterdam, d der Afdeeliog. p de programma's vermeld, igen en inwonenden f 0 50. 1 uur, lokaal „Harmonie" STER ZOON, Voordam, het lokaal op 25 April i. plaatsen A f0.50 besohik- oop een partijijs klei, bij P. A. BALTUS, HUUR; der gemeente Heemskerk a 1 Mei a.s. a bij S TESSELAAR. Wijk aan Duin. ba ft esparing van 85 tot kte niet overtroffen. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 et. per 3 maanden franco huis90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant8 oent Van het Zondagsblad5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUBreedstraat 45, tegenover de E. E. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 483. ADVERTENTIËNi Van 15 regels80 eest. Elke regel meer6 Reclames per regelf 15 Kleine advertenties van 1 —30 woorden, bij voornitbet. 25 Algemeene Vergadering van aandeelhou ders der Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD", op WOENSDAG 27 April 1910, des HYOnds ten 8 ure, ten huize van den Heer PKOOT, Langestraat. AGENDA Balans en Winst- en Verliesrekening over het jaar 1909. Verkiezing van een bestnnrslid. (De Heer Kenter treedt volgens rooster af.) Verkiezing van een commissaris. (De Heer Kinver treedt volgens rooster af.) Het Bestnnr: Mr. H. P. M. KRAAKMAN. H. KENTER. J. F. QUAX. N.B. De balans en de winst- en verlies rekening met het verslag daarover van de commissarissen, liggen op het kan toor der Vennootschap ter inzage. jMW—s— Van hooggeachte en eerbiedwaardige zijde wordt aan „De Tijd'' uit 's Gra- venhage de volgende ware geschiedenis medegedeeld B..., een jong meisje, had geschreven op eene advertentie in het „Nieuwsblad voor Nederland", waarbij „in een ge- sioten zaak een meisje ter bediening gevraagd werd. Het antwoord was, dat men na goede informaties verkre gen te hebben, besloten had haar te nemen. Zij moest er op rekenen, dat zij veel en druk werk zou hebben. Aan het adres, een gesloten huis, gekomen, werd haar door mevrouw zelve de deur geopend. Mevrouw was allervriendelijkst en vroeg of zij wel wist, waarvoor zij gekomen was en wel goed bedienen kon. O ja, mevrouw," antwoordt zij, verheugd zoon goede mevrouw te krijgen, „ik ken mijn werk." Zij werd nu in haar slaapka mer gebracht, wat het was reeds laat in den avond. Den volgenden morgen was er niemand die haar wektezij ontwaakte eerst laat in den morgen en van het drukke werk, hetwelk van haar zou gevorderd worden, bemerkte zij ook in den loop van den dag niets. Den geheelen tijd mocht zij voor zich zelf besteden. Eerst tegen den avond gin gen het argelooze meisje de oogen open en bespeurde zjj tot haar ontzetting, waar zij was aangeland en welke dien sten van haar gingen gevorderd wor den. Zjj speelde geducht op en ver klaarde onmiddelijk te willen vertrek ken, eene verklaring, welke door haar lotgenooten en haar „mevrouw" met schaterlachen werd ontvangen. Het GESCHIEDKUNDIG VERHAAL UIT HET MIDDEN DER DERDE EEUW. 29) door E. S. VAN LUIK. Zoodra de oude vertrokken was, naderde Anterus den decurion, en sprak: „Ik vraag- u genade voor de ongeluk kigen, die u bedrogen -hebben, en verzoek u tie deur der bovenste gevangenis voor mij te openen." „Maar...." „H-et getal uwer gevangenen is volle dig; kom, open mij de deur, en daarna k"nt gi) gerust de komst van uwe oversten afwachten." De krijgsman s tond met open mond den Op perpriester jajan te kijken. Zijne verbazing was zoo groot, dat hij geen woord kon spreken. „Uwe ondergeschikten zulten niet vroeg wakker worden," vervolgde Z. H. „Waar om hebt gij de Ihulp van die ellendige! vrouw ingeroepen „Odat komt, omdat Caecata de mach iigste vrouw is, die op de wereld geleefd heeft, sedert den dood van -een zekeren Simon den toov-enaar, die, zegt zij, haar stamvader isMaar zeg- mij eens op uwe beurt, waarom heeft uwe tegenwoordigheid tie werking belet van het gele vocht, dat meisje begreep toen, dat het haar alleen door list zou gelukken, uit hare onwaar dige omgeving te ontvluchten. Zij wend de daartoe een middel aan dat gelukte, maar dat toch veel te gevaarlijk en te onzeker is, om in dergelijke gevallen algemeen aanbeveling te verdienen. Nadat zij den eersten avond door krach tig verzet had bewerkt, dat zjj met rust werd gelaten, deed zij den tweeden dag, alsof zij gezind was zich in haar lot te schikken. Zij zonderde zich af met een bezoeker, wiens voorkomen haar vertrouwen inboezemde. Zoodra zij met dezen alleen was, verhaalde zij hem, op welke schandelijke wijze zij in het huis gelokt was en hoe men van hare onervarenheid misbruik had gemaakt. Zjj viel voor den haar geheel vreemden bezoeker op de knieën en smeekte hem onder een vloed van tranen, haar behulpzaam te zijn, om aan het vreeselijk lot, hetwelk haar wachtte, te ontkomen Gelukkig waren bij den jongen man, tot wien zij zich gericht had al getuigde zijn tegen woordigheid ddar tegen hem nog niet alle betere gevoelens uitgebluscht. Hij had medelijden met haar en beloofde onmiddelijk de politie te gaan waar schuwen. Nog geen half uur daarna traden twee rechercheurs het huis binnen, welke zonder veel omhaal van woorden vor derden, dat het bedoelde meisje aan hen zou worden uitgeleverd. Yol vreugde maakte het meisje zich gereed en ging met hen mede naar het bureau, ü&ar vertelde zjj de toedracht der zaak, er werd getelephoneerd naar de St. Anna Stichting in de Mariastraat (Bezuidenhout) en daar verblijft zjj nu tot de Dames van de R. K. Vereeni- ging tot bescherming voor meisjes eene betrekking voor haar gevonden hebben. We meenden aan dit verhaal open baarheid te moeten geven, om nog eens door een sterk sprekend voorbeeld te doen uitkomen, hoe gevaarlijk het is, zonder deugdelijke informatiën in te gaan op schoonschijnende aanbiedingen in advertentiën. Zeker is het, dat veel vrouwen en meisjes, vooral op deze wijze reeds ongelukkig zijn geworden, in het diepste verderf zijn gestort. Yoor Alkmaar is het adres van de R. K. Vereeniging tot bescherming van meisjes, Mevr. Wanna—de Graaf Rit sevoort. Ouders informeert, vóór gij u kinderen in betrekking zendt, bjj wie zij komen; gjj zijt hiervan rekenschap verschuldigd tegenover God. Wat is er eenvoudiger dan een briefje aan de genoemde vereeniging om inlichtingen te schrijven? zij gebruikte Waarom kon uwe tegen woordigheid de werking beletten van het gele vocht, dat zij gebruikte? Waarom kon zij uwe tegenwoordigheid niet verdragen en is zij op de vlucht gegaan?" „Mijn zoon, deze vrouw handelt door inwerking van de geesten der duisternisen deze kwade geesten hebben slechts zooveel macht in de natuur -en op de schepselen, als het den, almachtigen God, wiens dienaar ik ben, belieft hun te verleetnen." „De god van Caecata, doet haar de toe komst kennen; hij Iaat haar in Üe sterren le zen zij kent -de harten der booz-e menschen, spreekt eene vreemd etaal, die niemand ver staat -en geneest sommige- ziekten. „Is dan uw God machtiger dan -die van Caecata?" „God, mijn zoon, kan alle ziekten genezen, en Idooden tem leven opwekken-" Daarna gaf Z. H. aan (dear soldaat eene kor te uitlegging van den catechismus; waarnaar hij luisterde met eene verwondering, di-e hoe langer hoe grooter werd, naarmate de uit legging vorderde. Toen de Paus ophield scheen de decurion levendig aangedaan. „Als g|jj tot J-esus zoudt bidden," vroeg hij, „dat Hij de soldaten geneze, Idie Caecata niet kon wakker maken, zou Hij dat dan willen doen „De God, dien de Christenen aanbidden, kan alles, mijn zoon; -en wanneer Hij hst gebed niet verhoort, dat wij tot Hem stie ren, dan is dit, omdat wij slecht bidden of zaken vragen, die ons niet nuttig zijn." De Opperpriester hief daarop zifne handen 1 Mei a vangt da ïomerdienat bi] het epoor aan. Deze zomerdienit verschilt ale volgt van den heden nog gevolgden winterdlenet. Van Alkmaar naar Amsterdam, vertrek 4 35 (nam.) van Alkmaar, aankomst Amsterdam 5 51. Van Amsterdam naar Uitgeest, vertrek Amsterdam 5 24 (voorm.), aankomst Uitgeest 6.08. Van Alkmaar 10.47 (voorm.), naar Hoorn 1108 (aank.) de trein komt van Haarlem, vertrek 1011, snort het station Uitgeest voorbij, komt te Alkmaar 10.45 aan. Van Haarlem 5 05 (voorm.) naar Uitgeest, sank. 5 35 7.18 7 32 6.13 Amsterdam, 6 28 Oude (532), aank. Amsterdam (8.42), (3.20), (11.35), r (7.34), Velzen Uitgeest Van Nieuwe dienstregel. Uitgeest 519 voorm. Alkmaar 841 Uitgeest 3.13 nam. 1130 Amsterdam 7 30 8.15 voorm. (8.20), Alkmaar Uitgeest Nieuwe 6 01 9.37 3.55 12.09 8.36 8 55 Oude (614) (9 36) (402) (12.14) (8 40) (9.-) aankomst Alkmaar blQft 9.2 aank. Alkmaar laatste 9 01 (8.47) 11.53 (12.-) 12 45 (12.52) Amsterdam 7.63 nam. (7.35) 1048 (1055) Alkmaar 1157 (12.04) Helder (Deze trein alleen Zondag op Maandagnacht). Alkmaar 8.38 voorm. (8.42) aank. Hoorn 9.— (9.04) Haarlem 7.69 (8.03) Uitgeest 8.17 (8 21) 6.42 nam. (6.36) 7.03 (6 69) Amsterdam 10.21 (10.35) via Haarlem naar Uitgeest aank. 1122 (1130, Uitgeest 10.24 (10.20) naar Amsterdam via Haarlem 1116 (11.05^ is de navolgende wijsigingTen einde aanslniting van Amsterdam te verkregen op den sneltrein, die hier 's avonds 7.20 arriveert, moest men voorheen reeds 5.46 nit Amsterdam, men arriveerde te Uitgeest 6 28 en moest daar tot 7.02 d. 1. 34 minuten wachten om dan in den sneltrein van Haarlem komende te stappen. Dit is thans gunstig gewijzigd, omdat de trein om 6 24 pas uit Amsterdam vertrekt en men dadelijk na aankomst te Uitgeest op den sneltrein kan etappen. Voor hen, die zich de moeite willen getroosten de beroemd-beruchte komeet van Halley tijdens hare grootste helder heid in de ochtendschemering te bewon deren, moge het navolgende staatje van dienst zijn daaruit blijkt, dat de duur der zichtbaarheid steeds tusschen vrij enge grenzen begrepen is. Men zoeke de komeet tijdens de aangegeven uren in eene richting die van Oost weinig zal afwijken. Opkomst. Datum. nachts. Duur der goede slchtb. 24 April 3.00 Van 3.15-4.00 28 April 2.45 8.00 -3 45 2 Mei 2 30 2.45-330 6 Mei 2 23 2 35-3 20 10 Mei 2.15 2.30 -3.00 14 Mei 2.30 2 45 -3.00 16 Mei 3.00 Zeer kort. In de astronomische Nachrlchten heeft Ebell te Kiel eenige mededeelingen ge daan over de helderheid van de komeet van Halley. Medio Mei zal zij ongeveer zoo helder zjjn als de groote Januari- ten hemel en bad gedurende -eenige minuten. Vervolgens naderde hij -de slapende soldaten, strekte zijne lhan-d over hen uit, zeggende: I;n den naam van Jesus beveel ik u op te staan." Op dit bevel openden de sol daten hunne oogen, stonden bedaard op, goed frisdh en uitgerust, als menschen die een rustigen slaap genoten hadden. „En nu, mijn zoon" vervolgde de Opper priester „doe mij de -deur open, en vergeet vooral niet, dat de God der Christenen de eenig ware Go-d is, en Idat tie andere goden niets dan duivelen zijn." „U in de gevangenis brengen? Maar welk kwaad hebt gij dan gedaan?" Anterus nam daaruit gelegenheid om de weldaden van het Christendom aan ta too nen -en voegde -er bij: „Wanneer men sedert vijf en zeventig jaren getracht heeft, de Goddelijke wetten in beoefening te bren gen, kan men zonder vrees sterven, vooral als men het geluk heeft, zijn bloed te ver gieten uit liefde ]tot dien God, die alleen de kroon der onsterfelijkheid uitdeelt. Wat u betreft mijn vriend, gij die niet eens weet, waarom men mij- in de gevangenis heeft ge-bracht, uw plicht is het, de bq velen te volbrengen, die uwe oversten, u ge geven hebben; maar als het in het vervolg mocht gjebeuren, dat uw geweten u zegt, dat de bevelen, -die gij krijgt, onredhtva-ar dig zijn, tian moet gij uwe bediening ver laten." Het gedrag -en de woorden van Anterus, en alles wat onder de oogen van den de' curion geschied was, had een teveudigen komeet van dit jaar ten tijde van haar perihelium en zal dan met langzame vermindering van helderheid tot het einde van Juli voor het ongewapende oog zichtbaar blijven Wij kunnen ons dus tegen de volgende maand op een prachtvolle verschijning voorbereiden, waarvan het genot echter slechts weg gelegd is voor vroegopstaanders, daar de kop van de komeet medio April on geveer anderhalf begin van Mei twee uur vóór de zon opkomt zichtbaar is. De van de zon afgekeerde staart ver- schijnt natuurlijk reeds vroeger boven den horizon. Uit metingen, in Februari op de Yer kessterrenwacht verricht, is gebleken, dat de Halleysche komeet een midde- lijn heeft van 300.000 kilometers Aan gezien dit ongehoorde volume nimmer den geringsten invloed heeft gehad op de baan van een nog zoo kleine planeet of maan, moeten massa en dichtheid der kometenkern uiterst gering zijn, nog oneindig veel geringer echter is de dichtheid van den staart, die slechts uit de van de kern opstijgende dam- blijvenden indruk op zijn hart gemaakt. Het was de -eerste maal, Idat Ihij iemand aan trof, die uit de gevangenis bevrijd zijnde, zidh vrijwillig opnieuw in de band-en zijner beulen kwam overgeven. Doch vooral diens woonden hadden hem diep geschokt. „Maar weet gij dan niet," sprak hij, met een gevoel van innig medelijden, „dat gij morgen zult sterven?" -- „Ja, mijn zoon, dat weet ik, en ik wenschte, dat het uur reeds gekomen ware. De dood -eens Christens is h-et 'begin van een eeuwig, leven; Ihet is het -einde van onze ballingschap en de aankomst in h-et vader landDaar boven zal ik voor uwe be- ke-ering bidden." Een traan ontsnapte het oog van den sol daat, die zich li-et meetrekken door Anterus tot aan de d-eur van de gevangenis, welke hij langzaam opende. Alvorens de deur te sluiten, nam hij de hand ties Opperpriesters bracht die aan zijne lippen en zeide met-bewogen stem: „Wan neer gij in het paradijs zult gekomen zijn, bid dan tot den God der Christenen voor den armen Theodulus." XI. DE STRIJD. De opmerkzame lezer zal zich wellicht de vraag gesteld hebben: „Hoe komt de too- veres Caecata, zoo laat in den avo-nd, aan de wadht van de Mamertijnsche gevange nis?" Men herinnere zich, dat Tigris bij het verlaten van het kronenfeest met zijne doch pen bestaat en niet slechts over hon derdduizenden, maar over million kilometers verdeeld is. De Prins naar de Eilanden- Tus. schen 6 -en 7 u. Woensdagavond zou Prins Hendrik in gezelschap van den ge- pens. viceadm. A. G. Ellis ien tien pain. <,Q' N. -en Z.-H. R-edriingmaatschappij C. A. ti Tex, te Leeuwarden arriveeren per autom biel. Als auto's geen ongemak krijgen, zijn ze in tien regel wat haastig, en de prinse lijke auto wilde blijkbaar geen inbreuk op die gewoonte maken. Reeds te kwart over vijven snorde ze de stad binnen, onopge merkt door de op post staande veldwach ters en marecbaussée's, onopgemerkt ook door het publiek in de buitenwijk. Aan het oude paleis op h-et Hofplein, de tegen woordige woning van den Comm. tier Konin gin stapte Z. K. H. tie Prins af, waar te 8 uur het diner zou wonden gebruikt. De Prinselijke vlag werd onmiddellijk geheschf Te ruim Y uur Donderdagmorgen vertrok Prins Hendrik met den Commissaris der Koningin en de heeren von Bulow, Van Sudhtelen, Den Tex -en van Asbeck, in een auto naar Leeuwarden over Buitenpost naar Oostmahorn. Het was omstreeks half tien in den morgen, toen de Prins op Schier monnikoog aankwam. Te half negen was Prins Hendrik van den steiger van Oostma hom vertrokken. In d-e raadszaal ten ge meentehuize werd de Prins welkom geht-e ten door den burgemeester van Sdhiermon nikoog, den heer H. W. van den Berg, die er zich met de wethouders -en de gemeen teraadsl-eden bevond. Z. K. H. zei-de in ant woord op deze toespraak, dat hij, met groot genoegen -een bezoek aan het -eiland bracht Daarna begaf Z. K. H. zich naar het station, der Noord -en Zuid-Hollamdsdhe Red-dings maatschappij, waar de Prins tie reddingsboot en het vuurpijltoestel bezichtigde. Benoemingen- Benoemd zijn in d-e provincie Noordholland: tot heemraad van den Zuidpolder bij Edam, A. Plas, te Edam; tot dijkgraaf van het ambacht van West- Friesland, genaamd de Schager -en Niedorper koggen. J. Koom-en Hz. te Wankel; tot dijk graaf van het waterschap de Engeworm-er, D. Groot te Worm-er; tot heemraad van het waterschap de Schermeer, D. Glijnis, te Oter Teek; tot dijkgraaf van het waterschap d-e Wijde Wormer, S, Klomp, te Wijtiewormer; tot heemraad van den Anna-Paulownapolder, H. Koster Fz., t e Anna-Paulownatot hoog heemraad van Waterland, D. Swart, te Rans dorp, en S. Bart, te Monnikendam; in het bestuur van den polder Waard en Groet, tot dijkgraaf J. Breebaart Kz., te Winkel en tot heemraad G. Beers Cz., te Schagen; ter Tigrina, bij de greep van zijn dolk gezworen had zich op Serga te zullen wre ken, en dat zijne hem waardige dochter Tigrina, -eveneens besloten had, het voor werp te doen verdwijnen, -dat haar belet had, Serga te huwen-" Na eerst in het paleis te zijn terugge ke-erd, verlieten zij het weder, om een be zoek te brengen aan de spelonk van Cae cata. Tigris verlangd© de punt vain zijn dolk in haar sn-elwerkend vergif te doo- per, terwijl Tigrina met haar wilde raadple gen over de beste middel-en, om zich van Flavia, hare mededingster, zooals zij haar noemde te ontdoen. De achterkleindochter van Simon den too venaar luisterde zeer aandachtig naar het verhaal, dat beiden haar gaven, -en gevat als zij was, kwam zij dadelijk met het voorstel voor den dag, als het zekerste -en spoedigste middel om zich te wreken: „Deren nacht" f prak zij in korte af gebroken zinnen „zal ik de wacht aan de gevangenis doen inslapen. Als dit gedaan is, zal ik mij van ld© sleutels meester maken, en aan al de Christenen de vrijheid geven. Terwijl- ik daarmee bezig ben, zal Tigris met eie-nige gewapende mannen komen, waarop hij rekenen kan, en gij zult gewroken zijn." „Ik begrijp niet, hoe ik dan zal ge wroken zijn." zei, Tigris. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1