Eatk Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. GAZIJN I No. 37. m. Woensdag 11 Mei 1910. 4-e Jaargang en BRETELS. soorten, onberispelijk. r GEOPEND. RGOEDEREN. C 11, Alkmaar. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Alkmaar. Waarom ddt verzwegen? Vervalschen van levensmiddelen, BUITENLAND. BINNENLAND. BLAD. age prijzen. ABONNEMENTSPRIJS 60 ot. per 3 maanden franco huis90 et. met geïllustreerd Zondagsblad, Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 eent. Van het Zondagsblad5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „One Blad". BUREAUBreedstraat 12, tegenover de B. K. Eerk, t9 Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËNt Van 15 regels 30 Elke regel meer 6 Reclames per regeli j t 15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet. 25 eent. n ze. Zeer elegant mtdel. Nog niet zoo lang geleden haalde „het Nieuws" als „een bewijs," „dat de geloofshaat er reeds bij kinderen zoo jong mogelijk ingepompt wordt" een echt kinderlijk rijmpje aan, dat een onderwijzer in een der klassen van de 0. L. school van een der kath. kinde ren te lezen kreeg. Wij hebben dit in ons nummer van 23 April afgekeurd maar schreven ook, dat als „het Nieuws" bewijzen wil, dat die roomschen geloofshaat bij hunne kinderen kweeken, het wel met dege lijker argumenten voor den dag mocht komen. Maar waarom had „het Nieuws" geen plaatsruimte voor het volgende bericht, dat een inzender in „de Nederlander" plaatste en dat door andere bladen werd overgenomen? Of plaatst het wèl die „sensationeele" berichten, welke tegen de Katholieken zijn gericht en niét die, i waarin de ware vrijzinnigheid in 't zonnetje wordt gezet Men oordeele: Te Hoog-Keppel, ©en dorpje bij Doesburg bestaat naast de openbare sdiool reeds meer dan 25 jaren eene Christelijke. Beide klein. Twee leerkrachten. Van oneerlijke concur rentie was tot kort geleden geen sprake. Het tegenwoordige hoofd der openbare school heeft echter verandering gebracht Opzettelijk Men oordeele. De heer J., bakker van beroep, moest dit voorjaar zijn eerste kleine naar school zenden. Hij koos ide Schooi mg den Bijbel. „Uit voile overtuiging", sprak de vader tot den heer H., lioofd dier school, „breng ik mijn kind Wij U". De nieuwe Teerling werd ingcsciireven. Alles heel gewoon dus. 1 April bracht |de heer J. zelf de klei ne in de nieuwe omgeving, maar deelde, toen den heer H. mede, dat men hem dien morgen weggezonden had bij den heer D., hoofd der openbare school en bij den heer R., landbouwer, buurman van den heer D. De boodschap was„Daar je je kind stuurt naar de bijzondere school, hebben we je brood niet meer noodig". Ook de heer K., hoofd {van een neutraal instituut was van dezelfde meening. Dienzelfden dag werd al wat zich „vrij zinnig" noemt in Hoog- en Laag-Keppel en dat is verreweg de meerderheid der be volking, bewerkt, zóó afdoende, dat de bak kcr den volgenden morgen met bijkans al zijn brood weer thuis kwam. De zaak was duidelijk. Bleef het kind op de bijzondere! school, dan was het met de leverantie uit. De kleine is drie dagen op de Christelijke school geweest. Daarna gaf de vader toe Noodgedwongen Zijn zaak verliep, Bakker J. zendt nu zijn kind bij den heer D. En deze eet. weer het brooid van bakker J. En zoo doen nu weer alle klanten. Maar er is meer. Op straat zingen nu de neutrale jongens 'het volgende: In Keppel woonde een bakker Die bakte voor grof en voor fijn, Voor vromen en paganisten Waarvan er zoovelen hier zijn. in Keppel daar zijn ook twee scholen De eene voor grof of neutraal, En de andere voor fijne beginsels, Waar de zuurdeesem komt (door 't gemaal. Het gemoed, van leen kjnjd is te kneden, Zoo als het deeg of beslag. De zuurdeesem doet den boel rijzen, En brengt fijne beginselen aan 't lidht (van den dag. Maar de zuurdeesem der school van de (fijnen, Deed iniet rijzen, maar krimpen zijn brood, Want de groven die gingen vertrekken, En ons bakkertje kwam in den nood. Nu bakt hij weer zonder zuurdeesem Het neutraal poeder, of zelfrijzend meel, Wat de klanten veel liever gebruiken Wordt een goed broodje ook nu wieer (zijn deel. Dat was nog eens wat om er mel ding van te maken, want de dichter is bier niet een kind, dat nog de lagere school bezoekt, maar iemand die al lang den kinderschoenen ontwassen is Maar „het Nieuws" zwijgt. Als het weer eens met vraagteekens wil wer ken, dan moet 't er maar geen plaat sen achter den rebusWaarom dat verzwegen. De oplossing is eenvoudig genoeg: Omdat „het Nieuws" alleen die be richten opneemt, welke anti-papistisch getint of geverfd zijn. V Wat neutraliteit vermag. De „Haarl. Courant" schrijft: Dom, of gemeen? Uit een, helaas door verschillende Ka tholieken ondanks allen raad en drang ook in onzé stad en omgeving nog altijd gelezen „neutraal" blad, knippen we het volgende beridht, dat Zaterdagavond daarin kwam Een processie van 12.000 personen reist eerstdaags onder begeleiding van' 30 gees teUjken met 30 extra-treinen uit Boekarest naar Rome oim den Paus bescherming tegen de komeet van Halley te verzoeken. De processie komt 10 Mei te Rome. Men vraagt zich af; is Idlt nu verregaande domheid van dit „neutrale" blad? Of wel kwaadaardige opzet? Is het toeleg, om (Weer eens de Katholieken en onze geestelijkheid met deze meer dan dwaze historie, die natuurlijk uit den duim is gezogen, een brevet van bijgeloovighéid en domheid in 't kwadraat te geven? Of is de redactie van dit „neutrale"' blad werkelijk zóó onwetend, dat het zul ken nonsens voor waar houdt? Intusschen'hetzij domme onwetendheid, hetzij kwaadaardige hatelijkheid, 't geval toont pilweer eens op extra-duidelijke ma nier aan, hoe onzinnig het is dat Katholie ken zidh laten voorlichten door de „neu trale" pers, ja, die zelfs met hun abonnee menten steunen! Hoewel vast staat, dat de noodzake lijk'heid van een „neutrale" courant vroeger zoo dikwijls als voorwendsel ge bruikt nu door niemand onzer meer kan worden ingeroepen. Dezer dagen hield de heer Yan Raalte, directeur van den gemeentelijken keu ringsdienst te Dordrecht, eene lezing te Zutfen, waarin hij o. m. de volgende vervalschingen mededeelde Bij het ontbijt de melk, met water aangelengd, volgens de theorie, dat 5 liter melk plus 1 liter water 6 liter melk is. Deze vervalsching kan echter met een melkweger door iedereen na gegaan worden. Er is bij de melk nog een andere vervalsching, nl. de ontrooming ervan. Ook hier kan evenwel de melkweger waarschuwen. Geraffineerde vervalschers ontroomen eerst de melk, doen er dan ondermelk bij en daarna water; zij houden daardoor de melk op haar soor telijk gewicht. De melkweger kan dan niet meer dienen. Heel dikwijls drinken wij reeds ge bruikte thee, het meel van het brood is vaak vermengd met gips, zwaar- spaath, enz., onze koffie wordt bedorven door dadelpitten, eikenschors, bolus en zelfs zand, cacao door meel en zooge naamde cacaodoppen. Cacao in bussen is bijna nooit ver valscht, omdat die regelrecht van onze bekende fabrikanten komt. Olijfolie wordt veel gebruikt, doch de meeste van die oliën hebben nooit Genua gezien. Aardolie en sesamolie dienen hier om te vervalschen. Geen enkel artikel wordt zoo ver- valscht als peper. Dit is trouwens met alle specerijen het geval. Met peper echter in hooge mate. In Dordt werden eens 50 monsters daarvan onderzocht en in alle kwam brood, gips, zwaar- spaath enz. voor. Zelfs heeft men kunst- peper in korrels. Gelukkig worden onze groenten nog niet vervalscht, maar met vleesch wordt nog veel te dikwijls geknoeid. In Am sterdam had men in 1902 bijna ge snoept van het vleesch van een kameel. Met bier wordt niet veel geknoeid, met wijn des te meer. Ook bessenwijn wordt schromelijk vervalscht, vaak is het niet aDders dan stijfselwater met een kleurtje en een smaakje. Spr. zeide nog, dat in alle omringende landen een toezicht op levensmiddelen bestaat en dit heeft voor ons het na deel, dat al wat minderwaardig en on deugdelijk is, naar Nederland wordt afgevoerd, zoodat gelijk iemand eens zeide, ons land op weg is... de asch- bak van Europa te worden. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk dat het tijd wordt, zooals spr. zeide, om eene rijkswet tegen het vervalschen van levensmiddelen in het leven te roepen. Alleen een rijkswet en een voortdurend ambtelijk toezicht kan de vervalsching tegengaan. In het orgaan van het Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage in Nederland komt het volgende voor, dat zeker wel onder de aandacht van meer deren dient gebracht te worden: Het nagelbijten is in verschillende opzichten gevaarlijk. In de eerste plaats wijl daardoor micro-organismen, als tuberktl-bacillen enz. in den mond ko men en ook wijl op het hoorn der nagels 't maagsap geen invloed heeft. Door dit laatste lijden nagelbijters vaak aan maag- en darmstoringen. Ook ondergaan de eindkootjes der vingers een eigen aardige vervorming: zij schijnen ver dikt en er vormt zich een voor 't nagel einde uitspringende rand. Daardoor wordt het tastgevoel verminderd. In vak scholen is meermalen opgemerkt, dat dientengevolge nagelbijters voor fijn werk niet bruikbaar zijn. ENGELAND. De laatste, hoewel niet officieel©, berichten melden, dat de begrafenis van Koning Eduard op 20 Mei zal plaats hebben. Het lijk des Konings ligt in de troonzaal van het Buckingham paleis en werd bezichtigd door leden der hofhouding en begunstigde personen. Het zal echter ook openbaar tentoongesteld worden, en wel i n Ide Westminsterhal), even als indertijd met het stoffelijk overschot van Gladstone hef geval was. Tengevolge van het gebrek aan tijd voor Wet itrfeffen van regelingen ten aanzien van de formaliteiten, heeft de openbare uit roeping van Koning George in 'Londen ten Ide andere steden niet Zaterdagmorgen plaats gehad. De proclamatie zou eerst Maandag morgen geschieden. Zaterdagmiddag van 4 tot 5 ure is een vergadering van den' Geheimen Raad op het St. Jamespaleis gehouden, waar de nieu we Koning de proclamatie teekende en de gebruikelijke toespraak hield. Alle leden waren in plechtgewaad. Onder hen bevonden zich Churdhill, Crewe, Burns Brjxon Morley, Balfour, Rosebcry, en de aartsbisschop van Canterbury. De Koning die gekleed Was in admiraalsuniform, reed zonder begeleiding van het Marlbourough House naar Wet St. Jamespaleis. Eerbiedig gegroet door een overtalrijke menigte, ging de Koning de raadszaal binnen, !waar He schit terende vergadering hem wachtte. Na de gebruikelijke ceremoniën teekende Z. M. de proclamatie en sprak de volgende rede ujt: „My Lords en Heeren, Mijn hart is te vol om thans meer dan ieen paar woorden tot u te spreken. Het is mijn droevige plicht u het overlijden mee te deelen van mijn zeer beminden Vader den Koning. „In dit onherstelbaar verlies, dat mij en het geheele land zoo plotseling heeft ge troffen, strekt mij tot troost, dat ik kan rekenen op het medegevoel van mijn toe komstige onderdanen, die met mij rouw dragen, over den beminden vorst, di-e zijn eenig geluk vond in Ihet deelnemen in en het bevorderen van het geluk van zijn volk. „Niet alleen verloor ik mijn beminden vader, maar ook verloren mijn beminde naaste bloedverwanten een dierbaren vriend en raadgever. Ook mag ik vertrouwen, dat tot mijn zeer geliefde moeder in haar over stelpend verdriet de liefde en het mede- gevoel van het volk uitgaan. „Toen onze geliefde Koning meer dan negen jaren geleden hier stond, verklaarde hij, dat hij tot zijn laatsten ademtocht zou werken voor het welzijn len den vooruitgang van zijn volk. Ik ben er van overtuigd, dat het gCheele volk van meening is, dat hij djit zijn voornemen ten volle heeft vervuld. „Het zal mijn oprecht streven zijfa, te trachten zijn voetstappen te drukken en te vens te handhaven het constitutioneel bestuur over zijn Rijk. „Ik gevoel zeer ernstig de uiterst zware verantwoordelijkheid, die op mij is ge legd. Ik besef, dat ik vertrouwen kan op de Jiiulp van het Parlement en het volk van deze eilanden en de overzeesche gewes ten, ter vervulling van mijn moeilijke taak; en ik ben overtuigd, 'dat zij mij zullen toebid den, dat God mij kracht en leiding zal ge ven. Het strekt mij tot steun te weten, dat ik in mijn dierbare gemalin steeds een hulp zal vinden, bij mijn streven naar het welzijn van mijn volk" Als een bewijs van de ,aigemeene liefde des volks, voor den overleden vorst kan dieinen, dat de socialist Bill Crooks, oud-afgevaaidigde, op een vergadering te Londen zijn gehoor uit noodigde het volkslied tei zingen en zeide, dat de koning zorg droeg voor het gewone volk, een vader was voor ons allen. Het Noorsthe koningspaar en kroonprins Olaf kwamen Maandagavond te Londen aan en wenden aan het station door koning George en koningin Mary ont vangen. Zij vertrokken onmiddellijk naar Buc kingham Palace in gesloten rijtuigen. De straten waren propvol. Onmiddellijk na aankomst van het Noord sche koningspaar werden zij naar idle doods kamer geleid, waar een korte godsdienst plechtigheid werd gehouden in tegenwoor digheid van het Engelsche koningspaar en andere leden van de koninklijke familie. Een boodschap van koning George. De koning vaardigde een boodschap uit, waarin hij zegt, dat hij er van overtuigd is, de gevoelens van zijn vader kennende, dat het tegen diens wensch zijn zou; wan neer de uitspanningen van (de Pinksterdagen door iets werden onderbroken. Hij hoopt, dat het volk op de gewone wijze zal ge bruik maken van de gelegenheden tot rust en ontspanning in de komende dagen, FRANKRIJK.. Zondag hadden de h erstemmingen plaats. Veel verwachtte de oppositie niet, de uitslag is dan ook van dien aard, dat zelfs de herstemmingen eene kleine verschui ving naar links hebben gebracht, gelijk blijkt uit het volgende staatje. Voorzooverre be kend wonnen de republikeinen 7 verloren 2 de rad. en rad.-soc. 12, 2 de onafh. soc. 1, „4 de geunif. soc. 14, 7 de progessisten 9. 4 de nationalisten 2. 3 de conservatieven 2, 5 Aardbeving. Zooals onze lezers vernamen, is Midden Amerika weer eens door een groote aard beving geteisterd. Volgens een telegram aan de Herald uit Managua heeft de ramp te Cartago Woensdag-avond 6.50 uur plaats gehad, 1 Terwijl de verschrikte bevolking de straat op vloog stortten er gebouwen in en slechts weinigen konden het lijf bergen Boeven braken uit de gevangenis en gin gen aan th et plunderen, waardoor de alge- meene ontsteltenis vermeerderd werd. De 6taat van beleg is afgekondigd, doch het is uiterst moeilijk voor de troepen om de orde te handhaven. Honderden vluchtelingen zijn te San José met de tram aangekomen, waar zij kampee ren op de heuveltoppen, die op Cartago uitzien. Er is voeding en (hulp heen gezonden. Men raamt de schade op millioenen dol lars. Volgens 'een telegram uit San Juan del Scu- is er geen enkel huis in Cartago overeind blij ven staan. Er zijn 400 lijken uit de puin hoopen te voorschijn gehaald. De straat van beleg is afgekondigd. De gewonden wor den naar San José vervoerd. Volgens een bericht uit de provincie Car tago heeft de aardbeving groot onheil ge sticht, niet alleen in Cartago, maar ook in de steden die aian den spoorweg Cartago Port Limon gelegen zijn. Misschien staat in verband daarmee ccn feit dat in Europa is waargenomen: Volgens een Spaansdh blad is bij Mesa Redonda, een plaatsje nabij Sevilla, een zeldzaam seismisch verschijnsel waargeno men. Van 10 uur in den ochtend tot den namiddag werden, steenen uit den grond over een oppervlak van meer dan 200 v. k. meter opgeslingerd en tegelijk vernam men een onderaardsdh gerommel. Op die plaats bevinden zich sporen van een uitgedoofden vulkaan; men vermoedt dat deze opnieuw begint te werken. Hofbericht. De rouw, dien het Hof aanneemt wegens het overlijden van Ko ning Eduard zal zijn twee weken middel baren en twee weken zwaren rouw, in gaande 11 Mei. Dood van koning Edward H. M. de Koningin zal zich bij tte begrafenis van koning EdWard van Groot Brittannië en Ierland doen vertegenwoordigen door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, die tot het volbrengen van die zending met het pant sersdhip van Heemskerck naar Londen zal worden overgebracht. Z. K. H. zal als (hoofd der missie vergezeld worden door twee leden van het Militaire Huis van H. M. de Koningin. De lieve Mei! De Maasbode schrijft: Zomerdienst. „Den Sen van bloeimaand, 's middags „12 uur, temperatuur 35 graden Fahrenheit, „d. w. z. twee en een halve graad boven, „het vriespunt „Bij den barbier zei men, dat het die „dekselsche komeet was, die met z'n staart „kwispelde. „Anderen wilden, dat het 't afscheid van „den winter beteekende. We weten het niet, maar 't was geducht j^aak, „Eerst 'n paar forsch-rollende dondersla- „gen en toen 'n wolkbreuk van hagelsteenen, „nagenoeg een uur lang. „Wat een armelijk gezidht, 'dat lijkkleed der „natuur gespreid over de eerstelingen van „een nieuw lente; de half gesmolten hagel „tusschen de frisch-groene grassprieten, die „ijssteenen met geweld geslingerd in de „tulpenkelken, die er op hun teere stengels „van ombuigen en troosteloos neerhangen „In een oogwenk waren de poovererest „jes van wat aan de veel bezongen lieve „Mei mocht hebben herinnerd onder de kor „relige ijslaag verdwenen en winterde het „vol-op. „Arme stervelingen, die zich in dit Mei „weer hadden gewaagd „Het glibberige goedje, half-versmolten „tot een gore brij, maakte het straatverkeer „tot een modder-ballct tegen wil en dank. „Deftige dames en heeren, die hun mor gen-wandeling te paard deden, zagen zich „genoopt hun rossinanten den toom te vie- „ren en zich aan de ongema van het strie- „mende element over te geven; brutale fiet „sers die in het koele morgenweer een „uitstapje waagden, maakten onzekere wiel- „bewegingen door Ide gladde pap, als trapten „ze door het mulle zand langs de zee, „Slechts 'n enkele voetganger hier en „daar, die wippend op de teenen of drib „hélend op de hakken zich vuile schoenen „en natte voeten te besparen zocht Kleji „ne meisjes in zomer-jurkjes hielden haar „bloemenhbedjes onder de mantels geborgen, „zeker niet om van den Mei-regen groo- „ter te worden. Jongens, die eerst wel stoei „en wilden met 't witte goedje, trokken haas „stig hun petten over de ooren en doken „in hun kraag weg, haastig naar huis plas „send. „En door de gore brij beugelde eenzaam „de open tram Zaak Pranger, o u d - b u r gd e 1' E g monden. Voor den Hoogen Raad werd Maandag bepleit door Jitr. Mr. Laman Trip advocaat te 's-Gravenhage in de zaak van den heer P. Pranger, oud-burgemeester v. Egmond aan Zee, door het Hof van Amstef dam veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf wegens opzettelijke gebruikmaking van 5 vcrvalschte bevelschriften als echt en on- vervalsdht. De pleiter betoogde, dat waar de ten laste gelegde valschhejd door de recht bank te Alkmaar en het Hof van Amsterdam niet strafbaar was geoordeeld, de gebruik- making van deze stukken evenmin strafbaar

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1