E. Eath. lienws- en Advertentieblad voor ^oord-Holland. feuilleton! No. 44. Zaterdag 4 Juni 1910. 4"" Jaargang D« T ooveres van Astaroht nu weer de Laat de het Goud- Verschijnt Woensdag en Zaterdag. BUBBAU: Breedstraat 12, tegenover de B. Z. Zerk, te Alkmaar. Telefoon Nc. 433. Hasse Kleeder- iet volsie ver te bezoeken, rordt gegaran- tarief. WAPCN-A.» Bit nummer bestaat uit 8 bladz Be aanstaande Verkiezingen Mr. Troeietra ds leider der Linkerzijde. BUITENLAND. BINNENLAND. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRiJS 60 ot. per 8 maanden franeo huis; 90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers ran de courant 3 cent. Tan het Zondagsblad5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". ABVERTENTIÊNt Van 1—S regels80 eent. Elke regel meer 6 Reclames per regel j i j i 15 Kleine advertenties ran 130 woorden, bij rooruitbet. 25 >r de Steenenbrug. »gj§*EB. ing van 35 tot iet overtroffen. beker—8che!knJid?g®' .USTERS. - Alkmaar-. i. Aan het hoofd van eene provincie staan de Provinciala Staten, die de geheele provincie vertegenwoordigen. Hun aan tal leden is niet voor elke provincie gelijk, het hangt af van het getal inwoners der provincie. Voor Zuid Holland be draagt het 82, voor Drente 35 en voor de overige provinciën een cijfer, tus- schen die twee gelegen. De leden der i Staten worden voor den tijd van zes jaren rechtstreeks gekozen in districten. Deze districten vallen niet samen met de kiesdistricten voor de Tweede Kamer, welke met de grenzen der provinciën geen rekening hebben te houden en waarvan sommigen dan ook uitdeelen van verschillende provinciën zijn samen, gesteld. De verdeeiing der provinciën in kiesdistricten is geregeld bij de wet van 5 Nov. 1852, welke tevens het getal der in elk district tö kiezen leden bepaalt. Over de wet, welke de kies districten regelt, moeten de Staten zelf gehoord worden. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Provinci ale Staten gelden dezelfde regelen, als die, welke voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Tweede Kamer zijn gesteld, met dien verstande echter, dat men bovendien ingezetene der pro vincie moet zijn, d. w. z. gedurende de- 12 maanden voorafgaande aan 1 Febr. in de provincie moet gewoond- hebben. Om deze reden bevat de lijst van kie zers voor de Prov. Staten, welke door Burgemeester en Wethouders in elke gemeente wordt opgemaakt, gewoonlijk eenige namen minder dan die voor de Tweede Kamer. De periodieke verkie zingen voor de Staten hebben om de drie jaar plaats, want alsdan moet tel kens de helft der leden aftreden. De gewone dag der verkiezing is de eerste Dinsdag in Juni. Het aantal leden der Provinciale Staten van Noord-Holland is 77, hiervan treden er de helft dit jaar af, o.a. de navolgende leden; District Hélder. A. P. Staalman (Ant. rev.) G. J. O. D. Dikkers (Lib.) District Schagen. K. Breebaart Jz. (Lib.) Jb. Zijp Hz. I (Lib.) District Alkmaar. Jhr. Mr. H. Gevers (Chr. Hist.) District Zaandam. Mr. H. J. C. van Tienen (Lib.) D. van Leijden (Lib.) District Enkhuizen. N. Sluis Pz.(Ant. rev.) P. Bos (Kath.) j Geschiedkundig verhaal uil het. midden der derde eegw. 3Pi' door E. 8. VAN LUIK. Ik ben op den raad des afgronds. Het ver- sleten lichaam van uw grootmoeder, Cae 1 zal na een weinig tijd gelegd worden [aan de zijde van haar stamvader hier naast ■Maar ik sterf tevreden en gerust, want mijn ■Wetenschap herleeft in mijne kleindochter.., I 'grinW, ik ge(e>f u al Idle geheimen mijner too- I.verkwist,... Ik stel u in het bezit van Veel |«oud, want jhet goud, dat bet'middel is om de Iflienschen te verderven en den Qod Ider Chris Itenen te wederstaan, is het eenige bekoor I J llit de nalatenschap van onzen grooten stamvader Simon. En gij, Astaroht, groote feest van Caecata, spring op van vreugde!... l'Je prooi, die gij zult bezitten, zal de laat- Is t niet wezenik breng 'haar u hier, in te- teenwoordigbeid van het slachtoffer, dat gij |mij deedt opdragen; zij is de laatste afstam ■pehnge, die de groote Simon u aanbied:." loet schuim stond de heks op den mond; T tare diepliggende oogen, gewoonlijk uifge- F°otd, schenen reeds ontstoken te zijn door ihet vuur der hel. Hare stem kreeg een zoo- oanigen omvang, en klom al sprekende tot pik eene ontzettende hoogte, dat zij al de District Hoorn. A. Kool (Lib.) District Purmerend. J. Wildschut (Lib.) J. Koopman (Lib.) District Haarlem. Jhr. Mr. J. w. G. Boreel van Hoge- landen (Lib.) Dr. J. Timmer (Lib.) Jhr. G. S. Boreel (Lib.) District Velzen. P. Vermeulen (Anti. rev.) Z\j genieten geen vaste schadeloos stelling, maar leden, die niet woonach tig zijn in de plaats waar de vergade ringen worden gehouden, genieten ver goeding voor reis- en verblijfkosten. De werkkring van het provinciaal bestuur omvat o.m. het kiezen van de leden der Eerste Kamer. De Eerste Kamer is een deel der Staten Generaal, zij is niet als het Engelsche Hoogerhnis een afdeeling der vertegenwoordiging, welke in het bijzonder de belangen eener machtige geboorte-aristocratie, staande naast de burgerij, heeft te behartigen. Zij is meer een Kamer in tweeden aanleg, welke de wetsvoorstellen die door de Tweede Kamer aangenomen zijn, aan revisie onderwerpt. De Eerste Kamer kan een ontwerp, dat in de Tweede slechts een onbeduidende meerderheid verworven heeft en waarvan om die reden verdere behandeling ongewenscht kan z\jn, door afstemming van de baan schuiven, teneinde de Koningin eene moeilijkheid, te besparen. Doch ook kan zij, door het aan te nemen met groote meerderheid, er toe bijdragen dat het gedaalde prestige van dergelijk ontwerp weer verhoogd wordt. Vrijwel in alle staten, die het twee- kamerstel huldigen, verschilt de samen stelling van de Eerste Kamer van die der Tweede. In den regei heeft de Eerste Kamer meer het karakter van een vertegenwoordiging der maatschap pelijke meerderheid, de Tweede dat van een vertegenwoordiger der numerieke meerderheid. Men heeft gemeend, dat de Staten-Generaal, indien zij op zoo danige wijze samengesteld worden, de meeste getrouwe afspiegeling der maat schappij zijn. De „Standaard" driestart Vraagt men zich af, wie sinds Juni 1909 de Leider van de Linkerzij der Tweede Kamer is, dan roept heel de tribune, dan weerklinkt 't in heel de PersTroelstra, Zoo was het bij de Begrootingsdiscujs sie, zoo was het ook nu weer. Hij ging voorop, hij bond |de kat de bel aan, hij zette iden toon in, len de drie liberale dieren der spelonk in hare rust stoorlde. Tigris begreep niets van de woorden en de ontroering der too verkol; desniettegen staande doorliep een ijskoude rilling zijne ledematen. Tigrina had evenmin al haar vader de woorden barer grootmoeder be grepen, en toen deze een weinig bedaarder was geworden, meende zij eenige vragen te mogen stellen. „Spraakt gij daar zooeven van uw god Astaroht, Caecata?" „Deze is !de god uwer vaderen. Tigrina. Hij is de god des afgronds." „Van welken afgrond?" „Stil kind; de geest heeft mij te ver gevoerd." „De geest, i „Stil, spreek mij over andere zaken." „En die Simon?" „Deze was... de vriend van Astaroht, de vijand van Petrus en den Gekruisigde." „Stilstilnoem mij nooit dien vervloek ten njaamgij zult ojp u jdlen haat !cn Üe wraak doen wederkomen van den god, die ons be schermt". „Nog een Woord, goede Caecata, uwe woorden sdiijnen mij te beteekenen, dat ik af stam van Simon, van trien..." „Ik zal u !dat later uitleggen; denk 1111 slechts aan uwe wraak." „Welnu, wat zal ik aan Laetitia zeg gen?" „Wat! kleine 1 Iheeft de geest u 'nog niet ingegeven, hoe gij u moet wreken?" „Maat",?.. groepen zongen in koor met hem mee. Juist zooals het in Frankrijk gaat: Briand de socialist de voorman, en alle radicale groepen als kippen achter dezen haan aan. Toch ligt hierin niets raadselachtigs. Eh Uit niet alleen omdat Briand en Troel stra beiden mannen van niet te miskennen talent zijn, maar vooral omdat deze twee Socialisten bei de vlag met hun hand om klemmen en de liberale coryphaeën niet anders kunnen doen, idan, al tegenstribbe lend, .'achter hen opschuiven. Men zag jhet ook hier te lande in het Alge meen Stemrecht. 1 r Eerst wilde er onder de Liberalen niemand van 'weten. Het eerst gingen toen de Vrijzin nig-Democraten over de brug. Achter hen kwamen de Unie-liberalen aan. En, zij 't al nog half schoorvoetend, neigen thans ook de Oud-Liberalen tot meegaan. Het kon en kan niet anders. Wie de vlag draagt, leidt. Waarlijk Troelatra is tegenwoordig de leider der linkerzijde! Troelatra laat zijn zweep nog steeds klappen en de linkerzijde trekt den wagen. De Vrijzinnig-democraten voor aan, de Unie Liberalen volgen hen op den voet en de Oud-Liberalen komen langzaam achteraan. Wie moest in de zaak Kuyper de kastanjes uit het vuur halen? 't Was Troelstra 1 Walgelijk was 't ons hem te zien optreden als zedemeester tegenover den oud-Minister, Troelstra de man, die wat zedelijkheid betreft nu juist niet het hoogste stand punt inneemt. (Dat zullen wij wel eens hooren als het wetsontwerp om trent echtscheidingen in openbare be handeling komt.) Maar och, links durft niet Waarom zoo iets anders aan een Troelstra overgelaten? Z. H. de Paus 75 jaar. Donderdag vierde de H. Vader zijn 75 sten verjaardag. Wie kennis genomen heeft van den kór ten inhoud van zijn Encycliek, voorkomen de in ons nummer van Woensdag zal ge tuigen, dat ide opperste Herder der kerk hoewel hoog in ouderdom nog bezield is met bewonderenswaardige arbeidskracht en jongeren daarin verre overtrieft. Moge het Z. H. gegeven zijn nog een lange reeks van jaren onder zijne hooge leuze „Alles herstellen in Christus" Gods kerk te besturen en als loon op Ideze aarde ontvangen de gehoorzaamheid zijner door God aan hem toevertrouwde kudde en het heerlijk resultaat van zijn streven: het door de Geloovigen veelvuldig naderen tot de H. Communie, het H. Sacrament van kracht en stej-ktie. 1 1 „Ga spoedig naar Laetitia en zeg: haar:" „Caecata zal u aanwijzen, waar uw kind verborgen is; maar daarvoor is noo- dig, dat zij de ingewanden onderzoekt van een jong kind, -en Bit kind moet Laelila zijn" „De dochter van Flaria en Serga?" riep Tigrina, terwijl zij in hare handejh klapte van blijdschap. - „Ja, mijn lieveling, ga |nu heen en kom niet terug, voor gij mij dit kind gebracht hebt." Dit zeggende bracht zij haar zoon en kleindochter tot aan de deur der grot. Wan neer zij te zamen in de nauwe rotsspleet naar idjen uitgang zochten, waren zij ont steld v. schrik en dachten tia over hetgeen zij gezien en gehoord hadden, toen zij een stem zoo zoet en zacht als die van teen engel meenden te hooren, die duidelijk tot hen sprak „De raad der boozen zal vergaan, en de hel zal slachtoffers ontvangen." Die stem was duidelijk hoorbaar en kwam uit ide duis terste rotssleten, die zij moesten 'doorgaan; zij werd gevolgd door een licht gedruisch als het klappen van de vleugels eener duif. Daarna werd alles welder stil. XV. RUF1NA EN SECONDA. Zooals Wij weten, waren Amatus en Lu cius, zonen van den patriciër Spurius, door den Moedigen marteldood den Hemel bin nengegaan. Thans zon de voorspelling in ve|rvuUing gaan, door Raus Anterus aan DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm die in Üe laatste dagen rust gehouden en zich ontzien heeft, gaat goed vooruit. Z. M. gevoelt geen pijn meer, als een nieuw ver band wordt aangelegd. Hij draagt Üen rechterarm nog steeds in een band, maar kan zijn hand normaal bewegen. Volgens het „Berliner Tageblatt" is het waarschijnlijk, dat hij binnen enkele dagen geheel en al genezen zal zijn. ENGELAND. De kroning van George V. De kroning van George V zal dit jaar nog niet plaats hebben. De „Westminster Gazette" merkt daarbij op, dat George IV, die zijn vader in Fe bruari 1820 opvolgde, pas den 19den Juli 1821 gekroond weid Willem IV steeg in Juli 1830 op den troon en werd eerst in September 1831 gekroond. Koningin Victo ria volgde haar oom 21 Juni 1837 op en werd 28 Juni 1838 giekroónd. Eduaid VII werd 22 Januari 1901 koning teil 9 Augustus 1902 gekroond. Men ziet dus, dat tusschen de troons beklimming en de kroning, der Engelsche vorsten minstens 12 maanden verloopt De voorbereidingen voor üe kroning en het tijdperk van rouw maken dit noodzakelijk Het is dus waarschijnlijk dat koning Ge orge V pas in Juni 1911 gekroond zal wor den,i n welke maand hij ook zijn geboorte dag viert Een brief van den Paus aan George V. De hertog van Norfolk, groot-maarschalk van den Engelschen adel, is in audiëntie ontvangen door George V., bij welke gele gehheid hij hem een brief van Pius X ter hand stelde. Keizer Frans Jozef In Bosnië. Na afloop der troepenrevue in Serajewo huldigde de jeugdige bevolking der hoofd stad den keizer. Duizenden kinderen in feest gewaad, waaronder velen in het nationaal Bosnisch costuum trokken in rijen van vier of acht langs den keizer en zijn gevolg, die op het terras van het slot hadden plaats genomen. Talrijke muziekkorpsen verhoog den de stemming. De optocht, die den kei zer zeer ontroerde, eindigde met een aubade door ongeveer 2000 kinderen, die het volks lied zongen. Da redevoeringen van oud president Roosevelt. De Daily News" maakt een brief open baar, van Hearst, den New Yorkschën kran tenkoning, waarin deze zegt, dat alle ver standige Amerikanen de reclameachtige re devoeringen van Roosevelt nu eindelijk zat waren. Roosevelt moest nu maar eens naar huis terugkeeren en zich een tijdje met zijn meer intieme aangelegenheden bezig houden. Amerika zou er heusch nog wel de beide zusters Rufina en Seconda ge- daan,; Reeds «enigen tijd waren dezen verloofd aan twee adellijke jongelingen, Armentarius en Verinus genaamd, die even als zij, Chris ten waren. Doch tijdens de vervolging van keizer Vaterianus (253259) verzaakten de ze jongelingen aan het christelijk geloof en verlangden zelfs, dat beide zusters hen zou den navolgen. Men kan gemakkelijk begrij pen, dat zij weigerden afvallig te worden; en om van verdere aanzoeken verschoond te blijven, begaven zij zich op teis naar een verwijderd landgoed, in Etrurië gelegen. Van dan af maakten beiden het voornemen, haren maagdom aan Jesus Christus toe te vrijden. Archelaus, de secretaris des keizers, ver nam dit en zond eenige krijgslieden te paard den Flaminiaanschen weg op waar beide zusters veertien mijlen buiten Rome werden ingehaald en teruggevoerd naar den pre fect Julius Donatus. Onmiddellijk na hare aankomst verscheen Archelaus vóór hem en zcide „Heer prefect, deze heiligschënnende doch ters verachten de wetten des keizers; zij loochenen het bestaan der goden, zij gaan niet naar de tempels en doen niets voor het welzijn des keizers. En, aangezien de zorg over deze zaken door onzen onoverwinnelijken keizer aan mij is toevertrouwd, heb ik het mij tot plicht gerekend, deze dochters in hare vlucht te vervolgen en ze aan het onderzoek van uwe hoogheid aant e bieden," komen zonder de quasi-reclame die Roose velt voor 'de groote republiek in Europa maakte. De Zeppelin vaart naar Weenen. Maandagmiddag heeft op het stadhuis te Weenen een vergadering plaats gehad, waar bij vorst Furstenberg, de burgemeester en üe militaire- en politic-autoriteiten aanwezig waren om over een passende ontvangst van graaf Zeppelin te beraadslagen. Vorst Von Furstenberg deelde mede, dat graaf Zepperfn van plan is in den avond yajn 9 Juni te Friedrichshaven op te stijgen, den volgenden middag lom 3 ujir boven Wee nen aan te komen en dan na een langzame vaart over de stad op de Simmeringerheide te landen. De keizer zal de vlucht vanuit het Schonbruiuier slot gadeslaan en daarna graaf Zeppelin op de landingsplaats begroeten. Het luchtschip zal ongezeer 24 uur voor an ker blijven liggen. Door het ministerie van Oorlog zijn alle garnizoenen vanaf de Beiersche grens tot Weenen en van Weenen tot Trqppan ter beschikking van Zeppelin gesteld. Uit de aanwezigen werd, onder voorzitterschap van den burgemeester, een comité benoemd om den luchtgraaf een waardige ontvangst te bereiden. Groote vliegwedstrijden. Waarschijnlijk zal in Juli ten vliegwed strijd plaats hebben tusschen New.York en Washington. Er is 20.000 dollar (pl, m, 50.000 gulden) uitgeloofd. In October is er een wedstrijd tusschen Indianapolis ren Chicago^ en terug de af stand bedraagt 650 mijl, de uitgeloofde prijs 40.000 dollar, (pl. m. 100.000 gulden) De dsrde vlucht over het kanaal. De Engelsche vlieger Rolls steeg Don derdagavond te Dover op. Rolls kwam te Dover terug te S uur 5 min. en zeide dat hij niet in Sangatte ge land was. De aviateur vloog eenige minuten boven Sangatte heen en weer, draaide daarna en vloog weer over het Kanaal terug- Hij landde zonder ongeval te Dover. Doodelijk ongeluk. De Hongaarsche aviateur Zosely heeft een val gemaakt die den dood ten gevolge had, Bezoek van den koning en koningin van België. De koning en de koningin van Belg'ë komen in September a.s. na Weenen, one land besoeken. Minister Regout. Mr. Itegout aanvaardt a.a. Dinsdag de portefeuille van Justitie, na Maandag te voren op Het Loo door de Koningin te sijn beëedlgd, Dr. Kuyper. Naar wi] vernemen, tal dr. A. Knyper de vergaderingen van de Tweede Ontevreden over dit aanbrengen, beval de prefect dat beide zusters elk in een af zonderlijk hok der gevangenis zouden wor den opgesloten en den derden dag voor zijnen rechterstoel zouden verschijnen. De derde dag brak aan en Rufina werd voor den prefect gebracht. Deze zeide tot haar: „Dochter van een edelen patriciër, - hoe hebt gij er toch toe kunnen besluiten, een zoo verachtelijken staat, die u onteert te kiezen? Is het waar, dat gij liever in eene gevangenis wilt opgesloten worden 'dan een aangenaam en vrij leven te genieten?" Rufina antwoordde: „Dezet ijdelijke gevangenis zal mij van de eeuwige gevangenis bevrijden; die tijde lijk-e boeien verbrijzelen voor mij de hel- sche ketenen." „Dat zijn allemaal dwaasheden; houd die maar voor u ien slachtoffer aan de on sterfelijke goden, opdat gij een lang en gerust leven kunt genieten met uwen brui degom." „Gij stelt mij te vergeefs twee dingen voor en gij belooft mij een derde, dat onzeker is. Gij verlangt, dat ik aan de goden slachtoffere, met andere woordengij wilt dat ik mij in het eeuwig verderf storte. Gij belooft mij een lang en gerust leven, gij, die zelf niet zeker zijt, den dag van morgen te zien. Den man, dien gij mij aanraadt te nemen, wil ik niet, omdat ik mij een he. melschen Bruidegom heb gekozen." (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1