TWEEDE BLAD. Zaterdag 4 Juni 1910. No. 44 Een praatje over vervroegde winkelsluiting. :lasse Kleeder- let volste ver te bezoeken, rordt gegaran- KALENDER voor de dagen der week. 5 JUNI Bestaat er een God? VOOR DEN MIDDENSTAND GEMENGD NIEUWS^ ONS BLAD. 5 Juni. Zondag. HH. Bonifacliii en Getellen, Martelaren. EvangelieHet verloren schaap en de verloren drachme Lucae XV 1-10. 6 Jnui. Maandag. H. Norbertui. 7 Jnnl. Dinsdag. H Robertas O. L. Vrouw van het H Hart. 8 Juni. Woensdag. H. Medardui. 9 Juni. Donderdag. HH. Primus en Felicia- nut, Martelaren. 10 Juni. Vryjdag. H. Margaretba, Weduwe. 11 Juni. Zaterdag. H. Barr.abai, Apostel. Derde Zondag na Pinksteren Vierde Zondag der Maand. Les uit den eersten brief van den H. apostel Petrus; V, 6-11. Veel geliefden! Vernedert u onder de machtige hand van Gold, opdat Hij u ten tijde der bezoeking verheffewerpt al uwe bekommernis op Hem, Want Hij draagt zorg voor u. Weest matig en waakt! want uw vijand, de duivel, gaat rond als een brul lende leeuw, zoekend wjen hij kan ver slinden; weerstaat hem, sterk zijnde in het geloof, wetend dat hetzelfde lijden aan uwe broeders, die in de wereld zijn, ten deele valt. Maar de God van alle genade die ons in Christus Jesus geroepen heeft tot zijne eeuwige heerlijk,held, zal zelf, nadat gij een korten tijd) geléden hebt, u volmaken, bevestigen en grondvesten. Hem zij tiet glo rie en de heerschappij in de eeuwen der eeuwenAmen. Evangelie volgens den H. Lucas; XV, 1—10. Te dien tijde naderden tot Jesus tolle naars en zondaars om Hem te hooren. En de Pliarjzeën en schriftgeleerden morden, zeggendedeze ontvangt zondaars en eet met henHij nu sprak tot hen deze gelijke nis, zeggende: welk menscli onder U, die honderd schapen heeft, laat niet, als hij er één ,va.n verliest, de negen en negentig in de woestijn achter, en gaat niet naar het verlorene, totdat hij het vinkte? En als hij het gevonden heeft, legt hij het metvreug de op zijne schouders, en te huis komend, roept hij zijne vrienden en geburen za- men, hun zeggende: verblijdt u met mij! want ik heb mijn schaap gevonden, dat verloren was! Ik zeg u, idatler aldus vreugde zal zijn in den hemel over éénen zondaar, die boetvaardigheid doet, meer dan over negen en .negentig rechtvaardigen, die gfeene boetvaardigheid noodig .hebben. Of welke vrouw, die tien drachmen heeft steekt niet als zij ééne drachme verliest, ecn-c lamp aan, veegt niet het huis uit en I zoekt niet zorgvuldig, totdat zij ze vinde? En als zij ze gevonden heeft, roept zij 'hare vriendinnen en gebuurvrouwen zamen, zeggende: verblijdt u met mij! want ik heb de drachme gevonden, die ik verloren had! Aldus, zeg Ik u, zal er vreugde zijn bij de engelen Gods over éénen zondaar, die boetvaardigheid doet. APOLOGIE. CUSTERS. - Alkmaar, Hoe was het Godsbegrip der oudst be kende volken? Was het, zooals sommigen willen doen gelooven, niets anders dan een soort geestesgeloof, uit vrees geboren, zoo ongeveer van dezelfde soort als het geloof van vreesaclitigen uit onze dagen aan spo ken? Kwam (het voort uit de zucht der toen nog zoo weinig beschaafde menschen, om i. allerlei verschijnselen, die zij niet verkla ren konden, aan onzichtbare machten toe j te schrijven, sterker dan zij, machten wien „geofferd" moest worden en „gebeden", om haar gunstig te stemmen Soms lijkt het wel, alsof het werkelijk zoo gegaan is, alsof werkelijk het Gods begrip uit deze vrees zich ontwikkeld heeft. Hadden zelfs niet de beschaafdeRotnei- nen hunne goden voor allerlei gebeurtenis sen in het menschelijk leven Bij een klein kind opende Vaticanus den mond, Cunina bewaakt de wieg, Educa en Potina leerden het eten en drinken, Eaubulinus spreken, Statulinus hielp het opstaan en Adeona en Abeona waakten over zijn verste voetstappen. Oppervlakkig gezien zou men allicht geneigd zijn te denken, dat vrees voor het levensbehoud der kin- deren en onbekendheid met de wijze, waarop de lichamelijke en geestelijke eigenschappen [van een kind zich ontwik kelen, geleid 'hebben tot het geloof aan allerlei onzichtbare machten, die dit alles beheerschen; maar bij een dieper gaande studie van den voortijd en de oudste do cumenten uit dien tijd, komt men tot de voor geloovigen niet, doch voor niet ge- oovigen zeker wel verrassende ontdekking, at het veelgodendom zich niet ontwikkeld iteït, doordat de menschen steeds meer verschijnselen waarnamen, wier oorsprong zij niet kenden, maar Idat 'het een ontaarding js van het oorspronkelijk geloof aan één De oudst bekende documenten van het Arische Tas, dat eerst in de Iranische hoog vlakte bijeenwoonde en zich later over een groot deel van Azië en Europa verspreid de, geschriften, waarvan het oudste, de Ga thas op pl.m. 2600 jaren geschat wordt, too nen duidelijk aan, dat oorspronkelijk dooi de menschen één God erkend werd. In de jongere gedeelten dezer geschriften vindt men ook 'een God van het kwaad Ahriman, doch in de oudste, de Gathas, is Ahura-Mazda een uit zichzelf bestaand almachtig wezen, terwijl Ahriman door hem schijnt voortgebracht te zijn en eindig is, in ieder geval een zeer ondergeschikte plaats bekleedt. Ahura-Mazda, welke naam waar schijnlijk Alwijze Heer beteekent, is d'e mach tige Heer, die hemel en aande maakte met al wat daarin is en die alles met wijsheid bestuurt. De moest gezaghebbende taalvorschers als L. H. Mil's, Tiele, d'Harlez en Darmetester zijn het er over eens, dat Ahura Mazda beschouwd werd als de eenige God en d .t de oorspronkelijke vorm van het Iranische geloof monotheïstisch (één Gcd aannemend) was. „De godsdienst van het IndoEuro- peesche ras", zoo schreef Darmetester in de „Contemp. Review" van October 1879,-. „toen het nog vereenigd was, erkende een' oppersten God, klie bestuurde, almachtig, alwetend en zedelijk was. Deze opvatting was een nalatenschap van het verleden." Een merkwaardig bewijs van het oor spronkelijke begrip omtrent het bestaan van één God, is (de naam van den oppersten God bij Ide Grieken en Romeinen, zoowel als bij de Germanen. De Romeinsche Jupiter" (Jov.-pater) is in (liet Grieksch „Zeus-pater" en in* het oud-Germaansc'h „Alfadur" (Al.vader), ter- wijli n het Sanskriet gesproken wordt van „Dyaus-pitar", een :naam dien 'men in de Veda's terugvindt. De beteekenis van de zen naam is geen andere dan „Hemelva der", en de afkomst van dezen naam wijst terug naar een tijdperk van vóór 50C0 ja ren,! oen alle tegenwoordige volkeren nog in de Iranische hoogvlakte samenwoonden en den Hemelvader als eenige Godheid er kenden. Naast idie oudste Arische documenten spre ken ook de oudste Hindoe documenten dui. delijk van één God. Het oudste dezer ge schriften, de zgn. Rig of Riks-Veia is nog aanzienlijk ouder dan de Gathas. Men schat haar op pl. m. 3500 jaren. Welnu, in de Rig-Veda wordt God, „lnet eenig bestaan de wezen" genoemd, die zich zelf genoeg was, voordat er dag en nacht pn licht en duisternis waren. Hij 'wórdt genoemd „onze Vader", „onze Schepper", die onze gebeden aanhoort. Ja, scherper wordt het begrip nog omlijnd, zoo dat zelfs de bewoondingem, van Glvriste'iv denkers genaderd worden als de Vedad/ich ter schrjjft: „Hij die is en, één is, dié de dichters met vele namen noemen" en als van Hem gezegd Wondt, dat Hij bestaat „in dein vorm van het ongeboren zijn." Pictet, A. B. Smith, Banergia, Ellingiivood, Wilson, d'Harlez enz. enz. verklaren daii ook, dat de Veda's duidelijke aanwijzingen bevatten van een oorspronkelijk één gods geloof. Hoe dieper het wetenschappelijk onder zoek in de oude documenten doordringt des te - aster wortelt zich deze overtuiging. (Vervolgd De 'heer Levy acht het ontwerp, in ons vorig artikel besproken, le „een aanslag op de vrijheid om te arbeiden, want deze „behoort tot des Staatsburgers kostbaarste bezittingen". Wordt zij echter misbruikt, zoo voegt Mr. Levy er bij, dan is er aanleiding haar te beperken. En aangezien de Staats commissie niet juist van meening is, en de geheele Middenstand het met deze eens is, dat li/oor het misbruik maken hier van de vrijheid, schade wordt toegebracht aan dien stand, schuilt in deze eerste stelling van Mr. Levy feitelijk groote tegenspraak. 2e. „Het onderwerp schaft privilegiën in laster" aangezien grossiers niet onder de termen der ontwerp-wet begrepen zijn. Zij krijgen dus een privilegie, en mogen blij ven verkoopen, de winkeliers of detailhan delaars echter niet. Hier toont Mr. Levy zich een man van 'theorie, 't Is in 1de praktijk genoegzaam bekend, dat engrosmagazijnen niet zoolang open zijn als winkelzaken. Gros siers behoeven dus in deze geen wettelijke bescherming, en van privilegie is geen sprake. 3e. „Het wakkert slechte eigenschappen aan. Geveinsheid en bespieding zullen zijn vruchten zijn." M. a. w. de winkeliers zul len spionnen worden, elkander aan de po litie overleveren, en sommige hunner zul len veinzen grossiers te zijn. Ik Idenk echter, dat de winkeliers hun vrijen tijd wel beter zullen besteden, en het aan de: daarom aangestelde personen zullen overlaten nu na te |gaan ©f de wiet 'aidan niet wordt overtre. den. Diezelfde personen zullen zeer zeker het onderscheidingsvermogen niet missen om te zien wat uitsluitend winkelzaak, en wat uitsluitend engroshandel is. Belachelijk is de bewering (4e) „het ont wierp i s Socialisme in volle werking" Een groot Ideel tier burgers gaat hier gebukt onder een last die welke het particulier initiatief niet vermag op te heffen, 't Is dunkt me nu Juist Staatsplicht hen ter hulp te komen, op zoo'n moment kan men elke staatsinmenging wel tot socialisme gaanbe- stempelen. De stelling sub. 5 „het dwarsboomt het venten", meent Mr. Levy eerder tot vreugde zijn. Zouden dan de venters wel privilegiën mogen genieten, ofschoon Mr. Levy zich sub. 2 daarom zoo bevreesd toont? Ook schijnt Mr. Levy te vergeten dat „venters" eveneens behoefte kunnen hebben aan meer dere rust en vrijheid, wélke hen thans niet gegund worden door de hevige concurren tie. Het ontwerp omvat daarom ook hen. „Dat de sluitingswet (ten 6) vertienvoudigt „de taak der politie, en de winkelier wijs „zal doen met de politie op goede voet te „blijven, terwijl vele op middelen tot cor „ruptie zullen gaan zinnen", mag men ech ter niet aanmerken als argumenten tegen de noodzakelijkheid der wet. Er komen zoo veel nieuwe bepalingen en verordeningen in ide laatste tijden, en toch sdhijnen de poli tiedienaren het werk wel af te kunnen. Het pleit niet voor bijzondere hoogachting bij Mr. Levy voor de politieambtenaren, het te doen voorkomen alsof zij hun optreden, afhankelijk zouden stellen van het al dan niet met iemand op goeden voet zijn. Ook „schendt het ontwerp het woning recht" (7e) aangezien de politie, ten allen tijde het recht heeft toegang te nemen tot winkels. Het neringdoend Nederlandsch publiek staat alzoo volgens Mr. Levy onder politietoe zicht!! Ja, als men met alle geweld oppo sitie door wil voeren komt men ten slotte tot dergelijke uitspraken. Wij mogen hier in Alkmaar b.v. 's avonds na 10 uur op straat niet meer zingen, dus alle wande laars na 10 uur staan te Alkmaar onder politietoezicht! Mr. Levy ziet alles door een zwarten bril van de meest onmeetiüogende kritiek „Het ontwerp maakt inbreuk (8) op ons „staatrecht," want ide Raad een er Gemeente „moet een vervroegd sluitingsuur verorde- „nen, indien een meerderheid van winke liers dit wenscht, alzoo is ide Raad de slip- „pedrager der neringdoende burgerij". Flauw zal menigeen zeggen. Was de raad van Alk maar soms des Middenstands slippedrager, toen Ihij besloot tot oprichting van een Han delschool, gehoord de daartoe geuite wiensdh? Integendeel! het ld eed ons goed, te weten dat hij daartoe de macht had en zoo doende een instelling opende in 't algemeen belang. Indien de meerderheid nu zal vra gen een vervroegd sluitingsuur, dan geeft dit ontwerp 'den Raad wederom gelegenheid een verordening te maken in 't algemeen belang als uitvoeringshandeling. Tenslotte, zal de coöperatie in den hand gewerkt worden, zegt Mr. Levy, want win kels van een coöperatieve Vereeniging waar in alleen aan leden verkocht wordt, zijn „bergplaatsen". M. a. w. (nu komt de ad vocaat uit den mouw) wordt lid van een coöperatie, en ze maken je niks Echter zegt art. 1 van het ontwerp: het is verbo den een winkel voor het publiek open te hebben. Onder publiek verstaat men; an deren dan de winkelier, diens gezin of perso neel. Coöperatie aanmoediging zul dus wei nig baten. De geheele bestrijding van dit ontwerp door Mr. Levy geleverd, heeft meer den schijn aanspraak te Willen maken op een ze kere reclamémakerij. De middenstand houdt van reclame als ze deugdelijk en waardig is. Die van Mr. Levy lijkt me beide eigen schappen te misstep Ik houd me ten minste liever aan de bewering van den geadliten opponent, „dat het Nederlandsche „volk" „van aristocrati sehen huize" „de vrijheid heeft bevochten en weten te handhaven"! Laat datzelfde Ne- derl. Volk, en laten diezelfde Nederl. Mid denstanders dan alles in 't werk stellen opdat zij ook thans die vrijheid behouden en hen die niet worde ontnomen, door concurrenten die de vrijheid van arbeid om zetten in een vrijheid van grof egoisme. Gemakkei ij k! Het water van het meer Kan, in Aziatisch-Turkije, dat omstreeks zes tig mijlen lang en van twintig tot dertig) breed is, is zoo sterk van pot-aseh voor zien, dat de memsdhen, die langs de oevers wonen, hun goed er in wasschen, zonder zeep te gebruiken. Die is niet voor de poes! Mijn heer Gateman, te New-York, pas drie maan den gehuwid, heeft wat men een resolute vrouw zou kunnen noemen. Dat ondervond een inbreker, die zich een dezer nachten in haar woning waagde. Juffr. Gateman hoor de den dief; kwam zonder het noodig te achten haar man te wekken of Ide twee com mensaals te imobiliseeren, 'die bij het echtpaar inwonen haar bed uit; ging onverhoeds tien inbreker te lijf met haarspeld cm eenmeta len vaas, wurgde toen den man bijna, en drukte hem ten slotte door een raam, zoodat hij op straat van een hoogte van 20 M. te pletter viel. Tegen het vierd e ge b o ld|. Een staaltje' van schandelijke behandeling van ouders door kinderen wordt uit Haaften aan „De Geldermalser" medegedeeld. Enkele Weken geleden vertrokken van daar J een paar gezinnen naar Amerika. Twice de zer namen tegen den zin der vrouwen hun oude vaders (broeders) mee. Te New.York werden beiden aan hun lot overgelaten. Niet voorzien van middelen en onbekend met de nieuwe bestemming hunner kinderen, wer den zij, na eenigen tijd aan wal onderdak te zijn gebracht, afzonderlijk acht dagen na el kander naar het tvaderland teruggezonden Hun thuis is niet meer; hun spaarpennin gen zijn verreisd, ze hangen af van de ont terming van verre" bloedverwanten. Statistiek van hetgroote- Stads leve n. Een statistikus 'heeft de volgende sta tistiek gemaakt van het leven te New-York: Iedere sekonde twee oproepingen tot een telefonisch gesprek. Iedere sekonde gaan 25 brieven en brief kaarten in en uit het postkantoor. Iedere 2 sekonden een arrestatie. Iedere 30 sekonden landt een landven huizer. Per minuut worden 1.307 personen langs onder- of bovengrondsche trams naar hun werk gebracht. Per minuut worden 40 ton steenkool ver bruikt. Pier minuut worden 7 ton steenkool ver bruikt voor kracht- en licht.produktie. Iedere- 13 minuten wordt een huwelijk gesloten. li Ieder uur gebeurt een ongeluk. Per uur en 24 minuten breekt een brand uit. Iedere 8 uren heeft een echtscheidin|g| plaats. En iedere 10 uren een zelfmoord. Nieuwe vinding op bagger ge bied. Wederom is door een Nederlandsch ingenieur, eene uitvinding gedaan op het gebied van waterwerken, waardoor onze roem in het buitenland opniebw steeg. De iheer P. H. van Wienen, Waterbouwkun dig ingenieur, die voortdurend in Duitsch land werkzaam is, heeft een nieuwen zuig bagger uitgevonden, waarmede bereids proef gebaggerd werd. De firma Gebr. Goedhart, bekend om hare baggcrwcrken en kanalenbouW stond voor dit doel één harer hoppers af. De uiterst 'eenvoudige toepassing van het nieu we apparaat, dat in het gebruik zeer wieinig kosten met zich brengt, maakt het mogelijk dat het aan den bedoelden hopper kon wor den bevestigd zonder iets te moeten vertim meren. Die uitkomst Was jnaar het oordeel Ider des kundigen gewoonweg verbluffend. Het schip bevatte 550 kubieke M. en Was van een pomp van 280 P. K. voorzien. In acht minuten tijds Werd het schip geheel met aarde gevuld, wat gelijk staat met eene hoe veelheid van 41.000 kub. M. in 10 uur. Het hoogste kwantum, dat in 10 uur be reikt kon worden met de thans in gebruik zijnde systeem was met eein pomp van 2000 P. K. slechts 36.000 kub. M. Bovendien geelt deze nieuwe uitvinding het groote voordeel, Idat de bodem gelijkma tig afgegraven wordt zonder het schip, zoo als tot heden te moeien verankeren en boven dien arbeidt deze nieuwe bagger op alle soorten bodemgronid. De heer Van Wienen vertoeft thans in Nederland, teneinde over den verkoop van zijne uitvinding te kunnen onderhandelen. Naar 'wij vernemen slaagde hij daarin reeds en was liet de werf „Conrad" te Haarlem, wereldbekend wegens haar baggermolen bouw, il'ie zijne uitvinding aankocht. Moord. Een 23-jarig meisje G. S., af komstig uit Doesburg, idoch sedert een paar jaren in dienst bij de familie Voorhoeve te 's-Gravenhage, woonde niet deze familie sinds een paar weken in eene woning aan de Luiksche straat. Nadat het meisje Dins dag omstreeks 4 uur met een kinderwagen dn 4 (klinidieren van genoemde familie was uit gegaan, werd op korten afstand van de woning aan de Luiksche straat n.l. in de Badhuisstraat, onverhoeds door een onge veer 35-jarig manspersoon een revolverschot op haar gelost. Zij viel onmiddellijk neer en bleek terstond overleden. De dader, richt te daarna het wapen op zichzelf en ver wondde zich ernstig aan het hoofd. Dr. Keuchenius en een paar verpleegsters uit diens nabijgelegen inrichting voor ze nuwlijders verleenden hulp aan den dader De kinderen waren van schrik wegge'.oopen ■en werden voorloopig in de inrichting op genomen. De verwonde dader is later per automo biel naar :het gemeenteziekenhuis in den Haag overgebracht, terwijl het lijk van het slachtoffer naar de algemeene begraafplaats is vervoerd. Volgen gerucht moet de dader reeds lang in de omgeving van de woning, waar het meisje in betrekking was, hebben rondde zwo wen. - j Volgens genacht moet de dader reeds lang de verslagene een zeer oppassend meisje, j Van eenigen omgang van haar met den j dader had men niets bemerkt;. Volgens mede'deeling van andere zijde j moet niettemin de aanleiding tot den aan- j slag een liefdesgeschiedenis zijn.- De da- I der een zekere S. een oom van het meisje, j was uit 'Arnhem afkomstig en moet uit j wraakzucht over onbeantwoorde liefde heb- 1 ben gehandeld. Het gebeurde verwekte natuurlijk veel sensatie. Verschillende politie-autoriteiteu waren spoedig ter plaatse-. De tr aminldefeestw ee k. Dat de ge meeinte-fram te Amsterdam in de feestweek ejnorm veel heeft moeten presteeren, hebben velen kunnen gadeslaan. Steeds volle tramwagens van 's morgens vroeg soms tot 's avonds laat. Van het geheele personeel van hoog tot laag is natuurlijk in de dagen, die achten ons liggen, zeer veel gevergd', maar niet het minst van de conducteurs, die handen te kort kwamen, en van de kranige wagen bestuurders, die: zoo beleidvol steeds de wagens door de overvolle straten hebben geloodst, dat geen enkel ernstig ongeluk te betreuren valt. En dat wil toch wat zeggen in zoo'n drukte. De volgende cijfers geven een goed denk beeld van de drukte: Op den tweeden Pinksterdag, die steeds een record.dag voor de Amsterdamsche tram is, had men het vervoer van 230.000 passagiers bereikt, weik cijfer onze tram directie reden tot tevredenheid gaf. Maar Ireeds op tien eersten dag van de Ju lianaweek, den Donderdag na den intocht vervoerde de tram 261.000 passagiers. Des Vrijdags bedroeg dit cijfer 269.000, des Za terdags 252.000, 's Zondags 281.000, en op j.l. Maandag den idag: van den optocht, bracht de tram het tot een vervoer van 348.000 passagiers Dinsdag beliep dit getal 293.000 en Den derdag 200.000. Personenverkeer met Ned.-In- d i Het verkeer tussdien Nederland en zijn koloniën in Azië zal in Ide toekomst ten zeerste gebaat worden door een maatregel, genomen door onze twee groote stoomvaart maatschappijen: „Nederland" en de „Rott. Lloyd". Alle mailbooten dier ondernemingen zijn thans voorzien van een passagiersinrich ting 3e klasse, welke de reizigers een verblijf in hutten aanbiedt. Kleine beurzen behoe ven zich dus niet meer te laten afschrikken door Ide kosten, verbonden aan een reis naar Oost-Indië of naar tusschenliggende plaatsen N a id e n s t r ij ld. De secretaris van het sta kingscomité in tie bouwv. te rA'da,m de |hr. W. R. Groenewegen, deelt in „De Telegraaf" mede, dat er op dit oogenblik nog 200 met selaars en opperlieden, die gestaakt heb ben, door de patroons niet zijn aangeno men.. Dezen gaan voort, volk van buiten te betrekken. I i Th e e. De productie en het verbruik van- thee nemen van jaar tot jaar gelijkmatig toe. De twee voornaamste productie-landen, CJii na len, Indië, voerden in 1909 vijftig milli oe:n K.g. uit, die een waarde van 210 mil lio-en gulden vertegenwioordigen. Daarvan verbruikt Engeland alleen bijna de helft, h-eï koopt tn.l. voor 96 millioen gul den thee. Op Engeland volgt Australië. Op lederen Canadees komt 4 pond per jaar. op iederen Nederlander li/» poind. De Rus en de Amerikaan stellen zich gemiddeld met 1 pond per persoon jaarlijks tevreden, ter wijl op de Duitsdhers slechts 75, op de Franschen zelfs maar 30 gram komen. Rupsenplaag. Berlijn heeft dit jaar schrikkelijk onder een rupsenplaag te lijden. Alle openbare parken en plantsoenen zijn er door geteisterd, iheele boomen zijn kaal gevreten en het vieze gewurmte valt op de wandelaars neer. Als men in' den winter de rupsennesten niet uit 'heeft geroeid, moet men uit zijn op het vangen van de nachtvlinders, vóór dje hun eieren hebben gelegd. En andeis moet men de rupsen rechtstreeks bestrijden. Daartoe wordt nu het middel van besmet ting aangeraden. Men kan dit toepassen door zieke rupsen op 1de boomen te bren gen. Het zijn rupsen die door een soort zwam zijn aangetast .en die de andere snel aansteken. Binnen een week zijn dan ge woonlijk alle rupsen omgekomen. Dwergen. Met het s.s. „Rotterdam" der Holland Ainerika-lijn arriveerden te Rot terdam een 150-tal dwergen, vormende de „dwergenstad" die eerst te Parijs in de Jar din d'Acclimation geweest is en daarna een tournee door Amerika maakte onder leiding van den impressario, den heer N. Gerson uit Amsterdam. Thans zijn zij op reis naar de tentoonstelling te Brussel. Zij trokken met hunne paardjes en rij tuigjes van liet schip naar het station D. P. door de stad en hadden natuurlijk heel wat bekijks. Spoorwegongeluk bij C olm- schat e. Naar wij vernemen is door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij in verband met het bpoorwegongeval bij Colmsehate, alwaar door niet tijdig sluiten der spoorwegovergangen J'hr. v. d. Brande Ier het leven verloor, aan diens weduwe jonkvrouwe v. ld. Brande'er-v. d. Wens een schadevergoeding van f 2Ü.C00 toegekend. De overledene was eerst enkele maanden gehuwd. Alles is betrekke]ij k. Het zal iemand, die zich op een zomerschen dag behaaglijk ien rustig Iaat rondtoeren, niet licht in de gedachte komen, dat zulk een rijtuigje eens de schrik van tien eenzamen wandelaar was. En toch is dat zoo. Immers .in 1729 waarschuwden burgemeesters van Zutphen, „dat 't ongeschikt en onbesonnen rijden, jagen en rotsen van de koetsiers met Ide koet sen van haere Heeren ende Vrouwen bin nen dese Stadt niet alleen niet ophoud maer ter contrarie dagelijks sodanig toeneemt en aengroeit, dat daer uyt niet anders te wach ten en te vreesen zijn als zwaere ongelukken ende onheylen, omdat noch bejaerde Men schen, veel min Kinderen, in stact zijn om de furie 'der Paerden in Ihaer Volle draf 'wesen de, te konnen ontwijken." Op dat harde rijden werd dus een straf gesteld. De paaiden moesten stapvoets docr de straten gaan. Gebeurde dat niet, dan be liep de koetsier voor de eerste maal eene boete van twee en voor de tweede eene boete van vier goudguldens. Als die burgemeesters eens een automo biel gezien hadden!

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 5