R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. 4de Jaargang FEUILLETON. No. 46. Zaterdag1 11 Juni 1910. :nhuis - Brwante vakken i examens. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. De T ooveres van Astaroht IE TBOUWEN, IS acht A 153b. iek Payglop. :e klasse Kleeder- t het volste ver- n te bezoeken, wordt gegaran- ANDSTOFFEN. BUREAUBreedstraat 12, tegenover de E. B. Berk, ta Alkmaar. Telefoon No. 433. Bit nummer bestaat uit 8 bladz. De aanstaande Verkiezingen J. BOBVER en F. S. C. M. WIJS. EET SPIRITISTISCHE GEVAAR. BUITENLAND. te prijzen. Voor de waren Toor de Steenenbrug. IBOIIIEB. v.tn. 9.22, uit Utreohi G-.-S. n.m. 4.53, Amster- e klas f 3.50, zijn uiter- 3 WIT, Amstelatraat 35, haat 52, Alkmaar en bjj en A. H F. LOHMANM, borst-den-Berg, Directeur, 8n, Secretaris. LPILLEN. :STAAL. OLIE. 3RIJEN. RINDE-BONBONS. 1ENLIM0NADE enz. ïloon No. O. EREND, irbt 66. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 et. per 3 maanden franco huis90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. I Afzonderlijke nummers ran de oourant3 oent. Van het Zondagsblad5 oent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". AOVERTENTIËNt Van 1—5 regels 3 80 Elke regel meer8 Reclames per regel 3 i i 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 ent, Zij die zich tegen I Juli op ONS BLAD wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Dit geldt ook voor het Zondagsblad. ui. Na in de beide voorafgaande artikelen te hebben uiteengezet de belangrijkheid van de verkiezingen voor <|e Provinciale Staten, vooral omdat zij kiezen de leden der Eerste Kamer, het college, dat de door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen aan eene revisie onder werpt en in wier handen ten slotte het geregeld loopen van de Staatsmachine is. Wordt een wetsontwerp door de Eerste Kamer afgestemd, dan ontstaat er eene stagnatie in de wetgeving: öf de ontbinding van een der beide Kamers der Staten-Generaalöf het intrekken van het ontwerp door den betrokken Minister met de gevolgen daarvan n.l. het indienen van een gewijzigd, dat opnieuw moet worden behandeld in Tweede en Eerste Kamer; öf het af treden van den betrokken Minister is van eene dergelijke afstemming vaak het gevolg. 't Is dus zaak, dat aan de verkiezing van de leden der Prov. Staten de noo- dige attentie wordt geschonken. De Eerste Kamer is thans overwegend rechts, moet dus overwegend rechts blijven. Al loopt die meerderheid direct geen gevaar, toch mogen w\j niet stil zitten. Uit achteruitgang in stemmen cijfers of het verlies van zetels door DESCHIEDKUNDIO VERHAAL UIT, HET. MIDDEN DER DERDE EEUW. 40) door E. S. VAN LUIK. De beulen roeiden terug naar de plaats, waar zij het vaartuig gevonden hadden, en i ziet eenklaps zag een der beulen, de twee zusters aan den tegenovergestelden kant der rivier wandelen, ill kostbare gewaden gekleed en geheel droog; zij konden nauwelijks hun ne eigene oogen gelooven. Terwijl Rufina tn. Seconda een lofzang van dankbaarheid 1 zongen ter eere van J. C., verwijderden zich de beulen, om den uilslag van hun op dracht Iden rechter bekend te maken. Nadat de prefect gehoord had, wat er ge beurd was, ontbood hij den secretaris des keizers en zeide: „Archelaus, de zusters, die gij mij hebt aangebracht, overwinnen ons door Ide uitwerkselen barer tooverkunst, of Wel, zij zjjn inderdaad heilig en godde lijk. Ik laat ze aan u over, en Wil mij met haar niet meer bemoeien; ik laat u meesier, haar de vrijheid te geven, of, het een of an rier vonnis over haar uit te spreken." 1 en gevolge van deze verklaring deed Archelaus de zusters opnieuw gevangen ne men. 'Zij waren gemakkelijk te vijlden, want zi] wilden niet vluchten, omdat zij zeer waar schijnlijk wisten, dat nu haar laatste strijd de rechterzijde, zal links munt slaan. Het zal dan heeten„dat er kentering „komt ten gunste van links, dat het „land zich tegen de rechterzijde begint „uit te spreken, dat het Kabinet en de „Coalitie een moreele nederlaag heeft „geleden enz. enz." Dit dient te worden voorkomen. Al loopt rechts direct geen gevaar, het kan er van komen. Het spreekwoord ge dachtig „Gouverner c'est prévoir" moeten wij aan de toekomst denken. In 1913 komen opnieuw de verkie zingen voor de Tweede Kamer. Wanneer wij nu verliezen of alleen maar in stemmencijfers achteruitgaan, dan zal links dat in 1913 met de zoo even genoemde argumenten tegen rechts uitspelen. Maar er is meer: in 1913 heeft men wederom verkiezingen voor de Prov. Staten. Gelijk men in 1913 ook heeft verkiezingen voor de Gemeenteraden. In 1913 zullen wij dus waarschijnlijk niet minder dan zesmalen ter stembus worden geroepen. Wie met de politiek medeleeft, zal geconstateerd hebben, dat links scherper dan ooit tegenover rechts staat en op dien grond propheteeren wij, dat de stembus-actie in 1913 vlijmend scherp zal zijn, hetwelk geldt zoowel voor de verkiezingen der Tweede Kamer als voor die der Provinciale Staten, welke nagenoeg op dezelfde dagen zullen vallen. Valt dan de Kamerstembus tegen, het zal ook misère zijn bij de Provinciale stembus. 't Is dus zeer geraden bij de a.s. Statenverkiezingen te pogen de zetels te behouden en, indien mogelijk, er eenige te veroveren. Wat in 1910 is gewonnen, zal in 1913 best van pas komen. Alle krachten dus saamgespannen, alle henzen aan dek om zegevierend uit den strijd te treden 1 Ook van links ziet men de beteekenis van deze Statenverkiezingen voor de toekomst in. Het „Handelsblad" schreef nog dezer dagen „Vóór alles moet gezorgd worden een regeerings meerderheid te krijgen, die wars is van al de onwaarheid, waar mede de politiek thans vergiftigd is. De verkiezingen voor de Provinciale Staten kunnen daartoe niet direct mee werken; de stemmen, thans tegen de kerkelijken uitgebracht komen eerst later, misschien, in enkele provincies nooit tot hun recht. Doch dat doet er niet toe Reeds een vermindering van het aantal stemmen op de clericalen zal dezen bewijzen dat het land genoeg van hen krijgt, zal hun een waarschu- zou beginnen. De secretaris voerde haar naar een palm bosch, tien mijlen van Rome verwijderd, bij [den openbaren weg gelegen, en Buco geheet en. Aldaar ideed ihij beiden onthoofden, en liet hare lichamen zonder begrafenis, om er Idoor 'de'wilde dieren en roofvogels version den te woxiden. Het palmbosch Buco, waar de diena ressen des Heeren vermoord zijn gewor den, behoorde aan zekere edele matrone, Plautilla genaamd. Deze had gedurende den nacht eene verschijning. Zij meende Rufina en Seconda te zien op een rustbed liggend, versierd met kostbare kleederen en edel gesteenten, alsof zij vermoeid waren. Zij zegden tot ihaar. „Plautilla, stel een einde aan uwe af goderij, en (verzaak aan uwe ongeioovig- heid; geloof in Christus en ga dan naar uw palmbosch: gij zult aldaar onze licha men vinden; begraaf ze op dezelfde plaats waar gij ze zult jjfevonden hebben." Plautilla stond op en begaf zich 's mor gens zeer vroeg naar de aangeduide plaats. Zij vond aldaar de lichamen der heilige maagden, zonder eenige wonden. Zij kniel de neder en geloofde in J. C. Vervolgens deed zij op die plaats een praalgraf op richten, en dit graf werd door talrijke bo- vennnatuurlijke wonderen verheerlijkt. De HH. Rufina en Seconda leden den martel dood den 10 Juli. XVI. VIJFTIEN JAREN LATER. Naast den tempel van den vergoddelijk wing zijn wat in te binden in het najagen hunner partij-voordeelen." Dus rechts is gewaarschuwd! We moeten zorgen, dat we niet alleen zetels behouden of winnen, ook eene vermindering van stemmencijfers dient te worden voorkomen Het „Handels blad" zegt het duidelijk, hoe links uit eene zoodanige vermindering politieke munt zal slaan. A De beteekenis van de aanstaande Statenverkiezingen is dus groot, grooter dan ze wel schijnt. Links ziet wel degelijk die beteeke nis in. In eene rede te Utrecht gehouden op eene vergadering van jonge vrijzinnigen, zeide de voorzitter het volgende: „En naar mijn innige overtuiging is de situatie veel gevaarlijker dan ze ooit geweest is, gevaarlijker zelfs dan tijdens het vorige civiele bewind. Toen, in 1905, een driest, overmoedig tarten van de volksopinie, een krachtige actie, die een heftige reactie kon en moest tengevolge hebben. Nu een soepel, slap en begin selloos bewind, sleunend op het-conser- vatisme, dat zonder bruusk ingrijpen toch meer kwaad doet dan men opper vlakkig wel geneigd is te denken. Onder den schijn van een bezadigd bewind worden de posten zooveel mo gelijk bezet met vriendjes, de openbare school wordt ontvolkt en steeds driester vraagt het clericalisme telkens maar meer. Volks- en staatsinstellingen wor den beslopen en een toestand voorbereid, die een scherp uitgesproken clericaa! bewind met al den aankleve van dien zal mogelijk maken. De op handen zijnde verkiezing is van zoo groote waarde, niet alleen omdat ze een beslissing zal brengen over de samenstelling van de Eerste Kamer, maar vooral omdat ze zal gaan langs cleze verkiezing heenomdat ze voor ons de beteekenis heeft van een worsteling van de vrijzinnige gedachte tegen den bedorven clericalen tijdgeest.'" (Curs, van ons. Red.) We weten nu, wat ons van links te wachten staat. Daarom NAAR RECHTS RICHT U Stemt op de rechtsche candidaten In het District HOORN F. BIJLEVELD en N. A CQMMéNDSUB. In het District HELDER: In het District SCHAGEN: J. DIRBMAAT. Id het District ZAANDAM: B. BAAS Qz In het District VELSEN: F. VERMEULEN. ten keizer Antonius 'en zijne gemalin Fausta, welke tempel heden nog bestaat, bevonden zich in de groote tuinzaal van het paleis dat aan den senator Zeno toebehoorde en waarmede onze lezers reeds vroeger ken nis hebben gemaakt, nog vijf of zes andere bekenden van den lezer, vereenigd. De voor naamste persoon, dien wij hier zien, was een grijsaard met een langen witten baard Vóór hem stond ieeine matrone met ieen doek in, de hand 'hare tranen af te drogen, want onder het gesprek, waaraan zij nieltegen staande haar snikken en weenen, een werk zaam deel nam, werd er over martelingen gesproken van hen, 'die haar bijzonder dier baar waren. Naast deze dame stond hare vriendin van omtrent denzelfden ouderdom maar wat kleiner van gestalte. Ter rechter en ter linkerzijde van den zittenden grijs aard, stonden twee andere heeren, die bei den den grijzen ouderdom waren ingetre den. Deze twee laatsten waren 1de senatoren Faustus en Spurius, die den senator Zeno in hun midden hadden. Een der beide vrou wen was niemand anders dan Lucilla; en hare gezellin, die, 14 jaar geleiden, door Zeno ais slavin van Laetitia was vrijge kocht en nu als zijn aangenomen dochter tot het gezin behoorde, heette Secundina. De aangezichten dezer personen, den le zer als oude kennissen voorgesteld, droe gen sporen van droefheid en verslagenheid elk woord dat zij spraken, ging vergezeld van zuchten en tranen. „Als ik ten minste nog (maar mei hem had mogen sterven!" sprak Lucilla terwijl Men schrijft aan het Centrum het volgende In het Theologisch Tijdschrift 1909 bl. 101, had dr. G. A. van den Berg van Eysinga geschreven, dat er alleen in onze Koninklijke residentie niet min der dan 100 familiën worden gevonden in wier midden geregeld spiritistische séances plaats hebben." In hetzelfde tijdschrift, 1910 blz. 117, komt nu dr. K. H. E. de Jong uit den Haag verzekeren, „dat dit getal van honderd spiritistische families alleen in den Haag veel te laag is opgegeven." En dr. de Jong kan het weten omdat hij zelf een soort spiritist is hij is „overtuigd dat onze individualiteit, ook na de ontbinding van ons grondstoffelijk lichaam, blijft voortbestaan en onder zeker omstandigheden op de zoogenaam de (sic levenden vermag in te wer ken.1' Dat de reactie tegen het materialisme zoo uitermate veel belangstelling voor het geheimzinnige en onverklaarbare heeft gewekt, is een verblijdend ver schijnsel het bewijst, dat de onsterfe lijkheid en onstoffelijkheid onzer ziel zich zelfs in een periode der grofste stofvergoding aan het weten en geweten blijft opdringen. Maar het is treurig en bedenkelijk, dat die reactie bij zoo vele families uitloopt naar het ziekelijke en gevaarlijke spiritisme, een dwaling, die het christelijk dogma der ongeziene geestenwereld misvormt tot een phan- tastisch spokenspel. Over de Encycliek. De gezant van Pruisen bij den H. Stoel heeft op last van den keizer kardinaal Merry del Val gewezen op zekere passages in de encycliek, uitgegeven ter gelegenheid van 't 300-jarig jeest der heiligverklaring van Carolus Borromeus, en er aan toegevoegd, dat de koning zekere toespelingen op de roi, die zijn voorvaderen tijdens de hervor ming gespeeld hadden, niet kon aanvaarden. Daarop heeft kardinaal Merry del Val een lang onderhoud gehad met den Paus, waar van het gevolg was dat de Volgende: vol- 'doeningschenkende nota in de „Osservatore Romano" werd 'gepubliceerd- tegenover de in Duitschland door on juiste uitlegging en weinig getrouwe ver taling der jongste Encycliek teweeg ge brachte beweging, zijn wij tot de volgende verklaring gemachtigd: „De H„ Vader heeft in de Borromaeus encycliek, die ten doel had, de dwalingen der Modernisten te bestrijden, volstrekt niet, zooals ook uit den tekst blijkt, de zij hare tranen afdroogde... Ach, mijnOod! mijn Gód! verkort toch de ballingschap van 'een arme wees." „Heb moed, mijne vriendin!" antwoordde Secundina „onze beurt zal niet lang uitblij ven; weldra zult gij hem zien, dien de bijl des beuls aan uwe genegenheid heeft ontrukt, en de dood, die u nu voor eenige dagen van hem gescheiden houdt, zal li beiden in de eeuwigheid vereenigen. Ben ik ook niet een wees, zooals gij? Maar zouden wij ons durven beklagen, weezen te zijn, wij die een zoo goeden almachtigen Va der in den Hemel bezitten, die over ons waakt; die eene moeder bezitten, wier hart het grootste meesterstuk is, dat Gods hand geschapen heeft, die alle lijdende bemint, die zelf zooveel geleden heeft en 'die ons kan bijstaan, omdat haar Goddelijk Kind haar niets (Weigert." „Ja, zeide de grijsaard, die zich met moeite oprichtte, „wij gaan onze vrienden weldra volgen; ik wil eene belofte doen, op dat het den heer behage, Ide dagen te verkor ten, die wij hier op aarde nog te leven heb ben." „Welke belofte zoudt gij doen, heer Ze no" vroeg op zijne beurt Spurius, „indien gij in mijne plaats vier kinderen in de ver schrikkelijkste folteringen hadt zien ster ven „Spurius", antwoordde Zeno, „sta mij toe, het u te zeggen: uw lot is meer te benijden dan te beklagen. Reeds vijftien jaren hebt gij in den Hem ei twee voor sprekers In Amatus en Lucius. Rufina en bedoeling gehad, de niet-katholieken van Duitschland en hun vorsten te kwetsen. „In de encycliek staan eenvoudig eenige historisch e beoorde el ingen over den tijd van den H. Carolus Borromaeus, maar moch de volkeren noch de vorsten: van een bepaald land warden genoemd en daarbij is in 't oog t e houden, dat het ging om de katholieken van dien tijd, die tegen de leer en het gezag van den H. Stoel opstonden. Hoe welwillend de gevoelens van den H. Vader tegen Duitschland en zijn vorsten zijn, heeft hij nog onlangs doen blijken." ITALIË. De aardbevingen. Volgens een particulier bericht uit Napels is de aardbeving veroorzaakt door grondver plaatsing als gevolg van de aanhoudende regens, en niet van vulkanisch en aard. Het middelpunt schijnt gelegen te zijn te Poten za, waar de schok gepaard ging met onder grondscli gerommel. Een journalist, die een bezoek aan Calitri- heeft gebracht, meldt, Üat er van (dit om zijn wijnbouw bekende stadje bijna niets is over gebleven. De weinige huizen, die er nog overeind staan, zijn onbewoonbaar. De toe stand wordt nog verergerd doordien die grond geheel was ondermijnd voor kelders, 27 lijken waren daar reeds van onder het puin te voorschijn gehaald; 70 personen lagen er nog, onder bedolven. De slacht offers zijm meerendeels arme boeren, die in slecht gebouwde huisjes woonden. Ook San Fideli heeft veel geleden; men telt daar 10 doolden. Te Vallata moeten slechts 2 menschen gedood, maar velen gewond zijn. FRANKRIJK. Staking te Parijs. Het personeel der „Compagnie des Tram ways Idu Nord" heeft besloten tot een onmid dellijke staking over te gaan. Vermoedelijk zal deze staking de voortbe reiding zijn tot die der stokers en machinis ten op de Noorderspoorwegenzoo deze uitbreekt, zal het noordelijk deel der banlieue van Parijs geheel van verbindingsmiddelen verstoken zijn met (de binnenstad. Het is mo gelijk, dat het omnibus-personeel zich bij die beweging aansluit, zoodat Parijs van het grootste deel der transportmiddelen zou worden verstoken. Storm en regen. Een hevige storm heeft Dinsdag gewoed boven ongeveer geheel Frankrijk. De laag gelegen Ideelen van Epernay ston den tengevolge van de hevige regens ge hie'el en al onder water. Aan ide gebouwen Werd belangrijke schade toegebracht en de wijngaarden in den om trek hebben veel geleden. In een aantal gemeenten van de Vogezen is de oogst vernield. Op verschillende plaat Seconda openden de lange lijst van bon derd duizenden Martelaren die onder en na den dood van keizer Decius geslacht offerd zijn. Reeds bijna twee jaren vereeni gen zij hunne smeekingen met die van hun ne broeders. Spurius, gij zijt de vader van vier martelarenen dat is in mijn oog de schoonste titel van adeldom, en moet voor tl eene rede zijn van overgroote vreugde en blijdschapWat mij betreft, ik had slechts één zoon, de genade en de natuur hebben hem met de schoonste sieraden getooid; de Heer Iheeff hem ruim bedeeld met uitstekende hoedanigheden van geest en hart. Quintius alleen was voldoende, om een ieder, die met hem in aanraking kwam, tevreden en ge iukkig te maken, maar.... gij weet het, Quin tius is niet in den Hemel, en nu is het bijna vier jaar geleden, dat ihij niet meer te Rome is. „Ik herinner mij nog zijn vertrek, als of het pas gisteren plaats had", onder brak Faustus, „Paus Fabianus was hem zeer g enegen, en wanneer Ihij Wem beval, het licht des Evangelies naar Gallië over te brengen, zag ik hem vele tranen storten, meer dan gij, Zeno ooit over uwen zoon gestort hebt." „Arme, maar gelukkige Paus Fabianus! Quintius was de eerste, die onder de Christe nen zijne stem verhief, om hem tot Paus te kiezen, toen hij, 8 (dagen na den marteldood van Paus Anterus, den H. Geest onder de gedaante eener duive zich op het hoofd van Fabianus zag nederzetten. (Wordt vervolgd,) t

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1