Kath. Nieuws- ext Advertentieblad voor Noord-Bolland. No. 47. Woensdag 15 Juni 1910. 4"' Jaargang R. FEUILLETON. DeTooveresvanAstaroht Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Uit de Pauselijke encycliek een wapen gesmeed door links. ADVERTENTIËN t deschiedkundio verhaal uit. het J. DIBEMaAT. K. BAAS Qz In het District VELSEN P. VERMEULEN. KERKNIEUWS. BUITENLAND. BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 et. per 3 maanden franeo huis90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in bet begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant8 cent. Van het Zondagsblad5 oent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ona Blad". BÏÏBEAUBreedstraat 12, tegenover de B. E. Zerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. Van 1—5 regela80 eeat. Elke regel meerf a Reclames per regel i i 15 a Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 a Zij die zich tegen I Juli op ONS BLAD wenscshen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Dit geldt ook voor het Zondagsblad. De verdraagzaamheid, waar de hee- ren van links, zoo prat op gaan, schijnt een raar ding te zijn, want, wanneer men de advertenties en strooibiljetten, die zij in de dagen van verkiezing ver spreiden, leest, krijgt men daar een vreemd idee van. Wie de volgende advertentie, geknipt uit „Het Rotterdamsch Nieuwsblad", t, zal van de vrijzinnige verdraag zaamheid mee kunnen spreken Kiezers in I. De dag, waarop .gy een politleken Chris ten naar de Provinciale Staten at snit vaar digen nadert met raseche schreden 1 Het gewichtig belang dat by dexe ver kiesing betrokken ii eisebt de opkom.t van u allen. Door steeds meer politieke Christenen naar de Provinciale Staten at te vaardigen, waarborgt gy dat Gedeputeerde Staten, een college van politieke Christenen bHJve, en voorkomt ge dus, dat personen wier GOD DE BUIK IS dexe gewichtige zetels sullen Innemen, enx. enx. Het Comité. Dat zijn dezelfde menschen, die het uit den booze achten, wanneer de naam van God in de politiek dienst doet. Waarlijk de vrijzinnigen gaan er in manieren niet op vooruit! Ze zijn nog even netjes als in de dagen van de pamfletten met Jezuïten giftmengers enz. MIDDEN DER DERDE EEUW, H) door E. S. VAN LUIK. Weldra zal 'het een jaar geleden zijn, dat lie H. Kerk -den dood beweent van hem, dien de Heer zelf op zulke wonderbare wijze als Zijn Plaatsvervanger had aange steld; ach, wanneer zal de Heer hem voor ons een opvolger geven?... Wat blijft Venan flus lang wegIk vrees, dat hij zich zal laten gevangen nemen." „Daar bezit hij Christelijken moed ge >>oeg voor.." „Het verlangen naar den marteldood ver teert hem." „Misschien wil hij zekere berichten inwin nen, hoe het met Chrysantus en Daria, zijne echtgenoote is afgeloopen". „Ik verlang van ganscher harte", zei Ze no „dat zij spoedig in bezit geraken van de glorie, die Qod Voor Christelijke helden heeft bereid; zij hebben meer Zaligen in den Hemel gebracht door hunnen gloei- finden ijver voor Gods (eer, dan zij bloeddrop pels in hunne aderen hebben.... Gij weet fnmers reeds, Faustus, dat onze God gis eren zijne macht schitterend heeft doen tschijnen voor de oogen van eene on- Toen wist niemand wie de verspreider was, nu zal de dader ook wel op het kerkhof liggen Wij weten echter heel goed uit wel ken hoek de wind waait. De heeren hebbon het er ditmaal op aangelegd een wig in de coalitie te drijven. De encycliek moet dienst doen als wig. 't Zal echter niet gelukken. Onze bondgenooten zijn verstandig genoeg om hun hoofd niet op hol te laten brengen. De degelijke beschouwing, die de kroniekschrijver in „de Nieuwe Prov. Gron. Ct." geeft, is een bewijs daarvan. Na van den inhoud van het Pauselijk stuk te hebben melding gemaakt, zegt de kroniekschrijver Nu komen de liberalen en «eggen kijk nn eene aan, Protestanten I Zoo oordeelt de Peut over Oalvyn en Luther—hoe vindt jnllie dat Smaakt hot naar meer 7 Wat xeggen de Calvinistische vrienden van dexe woorden Men moet het toestemmen, dat deie encycliek juist op tijd kwam. Vlak vooP een verkiexing. Om van te smullen I En nn xiet men de byiondere xorg van de liberalen en soc -dem. voor het Protestan tisme, voor ons Calvinisten, Wy lijn xoo dom, xoo achteriyk, dat we niet weten hoe Rome over ons denkt. Als we 't maar goed weten zullen we nooit meer op een Room- sche stemmen.... Hoe goed toch, dat men zulke ware vrienden heeft. Maar het is eigenaardig, dat de zorg der liberalen nog verder gaat. Nadat men ons opgezet heeft hgen de Roomecher, ons zoo kwaad heeft gemaakt, dat we met ple xier een Roomichen candidaat een blauw oog zouden slaan... gaan deze onze vrienden de liberalen naar de Roomech Katholieken en xeggen Hoe kan je toch met die men schen samenwerken. Wacht eens... hier heb je den Heidelbergschen Catechismus. Wy znilen jullie eens voorlssen, wat daarin staat van de Paapscbe mis. Nou wat zeg je er van 7 En nn zullen we ook nog eens je laten genieten van wat Calvijn schreef aan bet adres van de Roomsch-Kathoileke kerk en van den Paus, en wat dr. Knyper vroeger schreef. Natnnriyk worden de Roomschen dan vreeseiyk kwaad op ons en zullen ze met genoegen iederen candidaat een blauw oog ■laan... En dan gaat de verdraagzame liberaal naar hui», wryft zich van pret de handen en zegtAl die kerkeiyke geschillen ver deelen ons volk maar. Waarom zyn de menschen toch niet meer verdraagiaam... verdraagiaam bjjv. sooals ik. Geloofsstrijd verdeelt een volk maar. Er moet eenheid zyn en in elk geval telbare menigte heidenen. Zooals gij weet, kwam ik gisteren uit het paleis van Pom pejus, waar ik buitengewone zaken vernam die lik u later zal mededeel en. Daar ik nu geheel onbekend was met de gebeurtenis sen, die in de stad plaats hadden, begaf ik mij naar u en vroeg, hoe het kwam, dat Chrysantus en Daria niet bij u waren. Nu verneem ik echter, dat zij beiden eer gisteren avond laat zijn aangehouden. On ze vriend werd den volgenden morgen aan eene kolom gebonden en gegeeseld; nadat men langen tijd zijn lichaam verscheurd had, en iedereen verwachtte, dat hij den geest zou geven, vielen de touwen, waar mede hij gebonden was, eensklaps op den grond en zijne wonden waren op het zelfde oogenblik genezen. Zijn lichaam was, gelijk vóór de geeseling, vol levenskracht, hetgeen in een volgend oogenblik de ver baasde heidenen konden aanschouwen. A's dan deed de rechter hen terstond naar de gevangenis brengen. Daria werd beschuldigd en overtuigd, dat zij aan de door haar tot het Christendom bekeerde jonge dochters geleerd had, bij voorkeur den maagdelijken staat te omhel zen, of ten minste de zuiverheid des harten te beoefenen, en Ihaar de middelen had aan gegeven, die zij daarvoor moesten aanwen den. Daarom werd zij gisteren door den rechter veroordeeld, in eene plaats opge sloten te worden, waar eer en deugd gevaar loopen. Wij wachten nu met ongeduld Ve- nantjus, Idle door ons ide stad is ingezonden, moeten de menschen, die als lk voor de verdraagzaamheid werken, het laud regeeren. Stel u nu eens voor, dat de Roomsch Katholieken en antirevolutionairen xoo woe dend op elkander biyven, dat de politie ze nauwelijks van elkaar kan houden, dat ze elkander overal tegenwerkendan wint het liberalisme bet weer. En dan jnbelt heel de vryzinnige pers eindelijk beeft de verdraagzaamheid toch weer getrlumf-erd. Eindelijk heeft het »be krompen kerklnn:«, dat hangen aan allerlei kerkeiyke geschillen, het volkomen afgelegd.< Dat is aan de vrijzinnigheid, die al tijd door en door verdraagzaam hoot, eens flink de waarheid gezegd Daarom durven wij met het volste vertrouwen in onze bondgenooten onze kiezers ter stembus roepen. Wij vragen onzen kiezers trouw te zijn aan de coalitie. KIEZERS! NAAR RECHTS RICHT U 1 Stemt op de rechtsche candidaten In het District HOORN H. BIJLiVELD en N. A. COMMANDEUR. In het District HELDER J. KOEVER en F. S. C. M WIJS. In het District SCHAGEN In het District ZAANDAM Portiuncula-afl aat. Naar de „Osservatore Romano" mededeelt zal het eerstvolgende nummer van de „Acta Apostolicae Sedis" onderstaand motu proprio bevatten Bij gelegenheid van de plechtigheden naar aanleiding van het zevenhonderjarige be staan der orde van de minderbroeders, wil ten wij aan de vrome stem der geloovigen om den aflaat die Portiuncula-aftaat genoemd wordt, te vergemakkelijken, gaarne tege moet komen, opdat deze gelukkige gebeur tenis en de vruchten van dit feest voortdu rend in herinnering moge blijven. Daar om hebben wij krachtens ons hoogst apos tolisCh gezag het volgende motu proprio opgesteld en vastgesteld. Onder bekrachtiging van de nog bestaan ere voorwaarden, die vroeger op eenigerlei wijze nopens deze aflaat zijn vastgesteld, ge ven wij aan alle plaatselijke Ordinarii der verschillende plaatsen en aan een ieder hun nier in liet 'bijzonder de volgende eonces sie. Zij kunnen, naar de omstandigheden zich voordoen, in elke plaats van hun ge bied welke dan ook een of meer kerken, of wel publieke of wel half-publie ke oratoria aanwijzen, waar de geloovi gen, na goed gebiecht, gecommuniceerd en opdat wij op de hoogte blijven vail het geen aldaar is voorgevallen.... Maar zooeven spraakt gij van buitengewone zaken, die gij bij heer Flavianus vernomen hebt. Wel ke zijn deze?" „Luister", zeide Faustus, „Ik was een bezoek gaan brengen aan Flavianus. De ze Flavianus is dezelfde, welke de ontmoe ting gehad heeft met keizerin Laetltia in de catacomben, in het 4de Hoofdstuk vermeld, een lid der keizerlijke familie van Gordianus 111, waarvan wij 'allen eene zoo goede herin nering bewaard 'hebben. Flavianus 'was droe vig en terneergeslagen, meer dan naar ge woonte. De dood zijns vaders en van zijn oudsten broeder hadden hem diep geschokt de dood van zijn keizerlijken neef lreeft zijn leven voor altijd vergiftigd." „Wat een jammer, dat hij geen Christen is hij zou in den Christelijken godsdienst ve'.e vertroostingen vinden, die al zijne rijkdom men hem niet kunnen geven." „Als ik mij niet vergis, zal hij dit spoedig worden, 'heer Zeno; en dit was juist het groote nieuws, dat ik u had mede te deelen." „Een Christen onder de Gordianen!" rie pen al de omstanders verwonderd uit! „Nog niet", hernam Faustus, „maar toch kan het oogenblik niet ver meer verwij derd zijn, luistert maar:(Ik stond op het punt Flavianus te verlaten na een tijdje over on verschillige dingen gepraat te hebben. „Faus tuszeide mij Flavianus op vreemden toon, „wees toch zoo goed dezen nacht in dit pa- tot onze intentie gebeden te hebben vanaf de vespers van Iden eersten dag tot zonson dergang van den tweeden idag van ide maand Augustus van het loopende jaar, zoo- dik vvijls als zij deze hebben bezocht, op de zelfde wijze wanneer" zij de een of andere kerk der minderbroeders hadden bezocht, i een vollen aflaat ook toepasselijk op de zielen van het vagevuur kunnen verdienen. Wij staan toe dat deze aflaat onder dezelf de voorwaarden en op dezelfde wijze kan verdiend worden door de geloovigen van beiderlei kunne, die een gemeenschappelijk leven leiden, en als zij hun eigen kerk of, indien zij deze missen, hun eigen huiskapel, waar het Allerheiligste bewaard wordt, ge lijk boven bezoeken. Opdat ten slotte nie mand misschien om eenige bijzondere om standigheden, de gelegenheid zou ontbreken om van deze allerkostbaarste geestelijke wel daad te genieten, staan wij aan 'diezelfde Or dinarii van de plaats toe, zoowel voor de in de wereld jals voor de in de commu niteiten levende geloovigen, in plaats van den 2den Augustus, den daarop volgenden Zondag aan te wijzen, en 'wiel vanaf de Ves pers van Zaterdag tot zonsondergang van dien Zondag, echter onder deze voorwaarde, dat niemand, tweemaal van dezelfde con cessie kan gebruik maken. Wij wenschen echter vurig en beve-len allerdringendst aan, dat in Ide kerken of ora toria, hierboven aangeduid, op den voor het verdienen van den aflaat bestemden, dag bijzondere openbare smeekgebeden tot God zullen opgezonden worden, voor den Opperherder, voor de bedienaars der Keifk en voor de geheele strijdende Kerk; en verlangen dat deze, na de aanroeping van den seraphijnsch en-Patriarch en het bidden van de Litanie van alle heiligen, door den zegen met het Allerheiligste worden bekrach tigd. Aldus willen, bepalen en besluiten wij, en wij dragen tevens dengenen, die Ihet aan gaat, op te zorgen, dat hetgeen wij hier boven bepaalden tijdig ter kennis der ge loovigen kome. Dat alles is van kracht voor dit jaar en deze gelegenheid, niettegenstaan de welk beletsel ook. Gegeven te Rome op (het 'Vatiacan 9 Juni 1910 in Ihet zevende jaar van ons Pontificaat P1US X. Pastoor van Lijnschooten. Naar de „Tijd" verneemt is de weleerw. pater Van Lijnschooten, pastoor der pa rochie van den H. Antonius van Padua, Mazes en Aaron, Zondag door een hevige ongesteldheid overvallen en zijn hem de HH. Sacramenten toegediend. Ben later bericht meldt dat de lijder buiten gevaar en vooruitgaande is. De encycliek in Duitachland. In een brief van den koning van Saksen leis te slapen." „Heer", antwoordde ik hem, „uwe ver langens zijn voor mij bevelen; ik zal blij vön". „Toen het avond geworden was, leidde mij de oom van keizer Gordianus 111 naar ziju geheimvertrek, waar hij mij tegenover zich deed plaats nemen. In het begin scheen het mij alsof Flavianus ten uiterste ont moedigd en bedrukt was. Eene zenuwach tige beving, die hij te vergeefs trachtte te verbergen, maakte zich van hem meester en deed mij vreezen, dat hij eerder aan eene zielsziekte te lijden had, dan aan eene licha melijke. Deze toestand duurde echter maar enkele minuten. Flavianus vestigde Ide oogen op mij en begon aldus: „Gij ziet, Faustus, dat mijne ziel door kwellingen verscheurd wordt." „ACh, heer! wie- is op deze wereld vrij van kwellingen?" antwoordde ik. „Dat is waar,en toch geloof ik, dat de mijne veel zwaarder en talrijker zijn dan van jqndere stervelingenIn de laatste 10 jaren heb ik geen traan kunnen storten en toch heb ik behoefte aan weenen...., Mijn 'hoofd wordt Idoor een zwaren last ge drukt, mijn hart wordt door verdriet over stelptOndanks dit alles (heeft geen enkele traan mijne oogen bevochtigd, niet eene kwelling heb ik kunnen uitstorten in het hart van eenen .vriend." „Men is veel sterker, heer, als men zijn leed met een vriend kan deelen." „Dat Iheb ik ook gedacht, «m ziedaar aan de evangelische vergadering, die door een minister werd voorgelezen, verklaarde hij, dat hij levendige voldoening er over gevoelde, dat zijn streven om den con fessioneelen vrede van het land te bewaren tot dusver met zoo goed gevolg waren bekroond. Des te meer betreurt hij het, wan neer zijn pogingen tegenwoordig door zul ke hevige aanvallen op de evangelisch-lu- thersche kerk als in de encycliek geschiedt, worden belemmerd. Hij is daarom voor nemens een eigenhandig schrijven tot den Paus te richten. Te Halle en Breslau zijn geestdriftige protestvergaderingen tegen de Pauselijke en cycliek gehouden. Te Breslau stroomden drie kerken vol en hoorde de menigte redevoeringen aan van prof. Hoffmann en van twee predikan ten. De bijeenkomsten werden besloten met het zingen van: „Ein feste Burg ist unser Gott". Hevig onweer. Sinds menscbenheugenis is West Duitsoh land niet zoo geteisterd door hevige, ver nielende onweders als den laatsten tijd. Dezer dagen werden in ihet Rijnland al leen meer idan 20 'personen door den bliksem gedood. Ook Midden-Duitscliland, speciaal Kurhes sen en Thuringen, hebben ernstig geleden door regens en onweders. Meer dan twaalf personen werden daar door den bliksem getroffen. Te Wolmunster bij Trier sloeg de bliksem in een groep van negen personen, die een schuilplaats hadden gezocht onder een boom Een meisje werd doodgeslagen, vijf ande re 'personen werden verlamd. Terwijl Zondagavond gedurende een he vig onweer een groote menschenmenigtq beschutting zocht bij het Piotzen-meer (op de Jungfern-heide) werden door een bliksem slag zes personen gedood. Dertien andere werden ernstig verwond, doch men gelooft dat deze er het leven zullen afbrengen. In het Ahrtal zijn tengevolge van wolk breuken groote overstroomingen voorgeko men. Het spoorwegverkeer op de Ahrtalbahn is opgeheven. Tusschen Meuenahr en Re- magen is het een groot meer. De spoordij ken' aan de Boven-Ahr zijn weggespoeld, Telegraaf en telefoon zijn Verstoord. Groo te schade is toegericht aan den oogst, hui zen 'en vee. Militairen zijn ter hulp gezonden FRANKRIJK. Het ongeluk met de Piuviose. Na 15 dagen van harden arbeid is het gelukt de onderzeesche boot de „Piuviose" de haven van Calais binnen te slepen. Dag ien nacht is ier gewerkt. Vrijdag toen het eerste morgenlicht begon te glo ren, zag men heel langzaam eene plechtige lijkstoet de haven binnenkomende oorlogs schepen, de reddingbooten en de lichters waarom ik u al mijne kwellingen wensch te openbaren en u de vertrouweling wil maken van een leven, dat men een langen doodstrijd zou mogen noemen; ik verlang; u over geheimen te spreken, die gelijk stekelige doornen mijn 'hart onophoudelijk verscheuren, dat hart, hetwelk altijd bloedt >en nooit verzachting ontvangt." Zonder mijn antwoord af te wachten, legde Flavianus toen zijne (hand op mijn arm en begon te spreken over;i.t. Drie harde slagen op Ide deur onder braken het gesprek Van Faustus tot zijne toe hoorders, en veroorzaakten schrik en ont steltenis onder de aanwezigen, die ieder oogenblik voor den rechter gesleurd en ter dood veroordeeld konden worden. Maar, (dit duurde niet lang. Leonida, die uit een der ramen had gezien, wie geklopt had, kon digde Venantius aan, die aan de deur was. Venantius kwam binnen met een bleek en droevig gelaat, nog onder den indruk der gebeurtenissen, die hij in de laatste uren in de stad gezien had. „Welnu, mijn kind," sprak Zeno, „welk nieuws brengt gij ons?" „Alles is gedaan, Iheer 1 Het offer is volbracht," antwoordde hij met tranen in de stem. „Zijn zé dood? en op welke wijze?" „Ze zijn beiden iden Idocd der rechtvaar digen gestorven." flKwdt KsrvolgriJ,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1