Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. Gemeenteraadsverkiezing Zuid-Scharwmide. No. 57. Woensdag1 20 Juli 1910. 4*" Jaargang Verschijnt Woensdag en Zaterdag. A. Groen Jbz. ft. GROEN Jbz. A. GROEN Jbz. A. GROEN Jbz. A. GROEN Jbz. A. GROEN Jbz. A. GROEN Jbz. Zij is een partijstemming. Eet is een zetel vaa Rechts. Waarom sea R. K. sa geen A. R Candidaat Onrecht Dc liberalen geven ieder zijn reoht. BINNENLAND. BUITENLAND^ ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 et. per 3 maanden franoo huis90 ot. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers Tan de courant3 cent. Van het Zondagsblad5 oent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUB1AÏÏBreedstraat 12, tegenover de B. E. Zerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËNt Van 1S regels30 Elke regel meer6 Reclames per regel t i 15 Kleine advertenties ran 130 woorden, bij vooruitbet. 25 eest. Kiest Donderdag 21 Juli moeten allen ter stembus, ter verkiezing van een lid voor den Raad. Door de actie der socialisten is deze verkiezing geen gewone, maar is zij een partij verkiezing geworden. De Kath. Kiesvereeniging stelde A. GRQEN Jbz. als candidaat, op hem moet gij dus uwe stem uitbrengen. Dit hebt gij duidelijk kunnen lezen In „De Vonk", die de vorige week is verspreid, werd de heer K. Zeeman aanbevolen„omdat hij Sociaal-Demo craat is." Hiermede gaven zij dus deze stem ming het karakter van een partijver kiezing. Welnu op dezelfde wijze roe pen wij de kiezers toe: Stemt den Katho lieken candidaat, omdat hij Katholiek is. De handelwijze onzer tegenstanders roept u dus morgen op om als mannen van uwe partij naar het gemeentehuis te gaan, en alléén het blokje zwart te maken, dat staat voor den bovensten der drie candidaten, voor den naam van Dezen zetel mogen wij voor ons op- eischen en dit is een tweede zeer ge wichtige reden om op den Kath. candi daat te stemmen, daar deze zetel onte- genzeggelijk aan de rechtsche partijen i toekomt. Niet alleen behoorde de aftredende tot de anti-rev. partij, maar ook het I aantal kiezers zal u zeggen deze vaca- I ture moet vervuld worden door een man van onzen kant. Zuid-Scbarwoude telt 320 kiezers. Hiervan Roomsch-Kath. 105 en anti- rev. 8. Daar zij een derde van het aan tal kiezers vormen, hebben de recbtsche partijen ook recht op een derde van het aantal zetels, op minstens 2 van de 7 zetels behooren wij dus vertegen woordigd te zijn. Daarom allen ter stembus om onzen zetel te behouden! Stemt dus allen op De vacature is ontstaan door het be danken van een A. R. Wij vallen onze bondgenooten aan de stembus niet af door een R. K. als candidaat te stellen, want de R. K. Kiesvereeniging heeft moeite gedaan een Anti-Rev. op den zetel te behoudeD, maar al de heeren, die gevraagd werden, bedankten. Zoo mislukte de poging, en daar zij zelf slechts weinig in aantal zijn, onthielden zij zich ook om een candidaat te stel len. Nu komen de Katholieken dezen zetel opeischen om haar te behouden en zullen de anti rev. mede ter stem bus gaan, om den rechtschen candidaat te stemmen. wordt den Katholieken aangedaan door ieder, die niet op onzen candidaat A. Hroen Jbz. stemt, omdat van de 1658 zielen, welke Zuid-scharwoude telt, on geveer 700 Katholieken zijn, en de open bare school voor de groote meerderheid door Katholieke kinderen wordt bezocht. Wij mogen dus met gerustheid zeg gen de Katholieke partij heeft recht op dezen tweeden zetel. Dit hoort men altijd zeggen, dit ziet jnen nooit gebeuren. De liberalen alleen halen nog geen twee derden van de stemmen, en stelden nu toch een can didaat om hun zesden zetel te willen bezetten. Waar blijven ze nu met hun recht voor- ieder, zooals hem toekomt? Dan handelen de Katholieken in de plaatsen uit onzen omtrek nobeler, (Warmenhuizen, Harenkarspel) waar zij aan de vrijzinnigen een aantal raad zetels afstaan naar evenredigheid hun ner sterkte, al konden de Kath. als meerderderheid alle zetels weigeren. Maar bij ons, waar de Liberalen de meerderheid hebben, maar bij ons is het heel wat anders, zegt het liedje. Te Noord-Schar wo ude, waar een der de gedeelte der bevolking Katholiek is, zijn van de 7 raadsleden O Katholieken, Te Oud Karspel met een vierde gedeelte Katholieken geen greintje beter, en te Zuid-Scharwoude? Zeker te Zuid Schar- woude met Vs gedeelte der bevolking Katholieken, zijn zij voor V- vertegen woordigd in den raad, daar verheugen zij zich in het bezit van één, zegge één raadszetel, en daarvoor behoeven wij nog niet eens aan de Liberalen „dank je" te zeggen. O neen. Het waren in den winter van 1906 '07 eenige sociaal-democraten, die roet in het eten hebben gegooid en niets van de verkiezing van den vrijzinnige moesten hebben, zoodat de heer Bekker met 8 stemmen meerderheid werd ge kozen. De liberale candidaat voor den zes den liberalen zetel is slechts door enkele personen candidaat gesteld en niet door een liberale vereeniging. Als nu de liberalen willen toonen, dat hun partij het meent, als zij zegt aan allen recht te willen doen, dan moeten de liberalen morgen niet den candidaat stemmen, welke slechts door enkelen is gesteld, maar moeten zy het recht der Katho lieken erkennen, die om hun tweeden zetel vragen, waarop zij recht hebben, en ook stemmen op onzen candidaat De socialisten hebben voor deze stem ming een meer dan gewone actie ge maakt. Snoeven, en grootspraak en lawaai. Zij roepen de kiezers in open bare vergaderingen bijeen en dan heet het„kijk dat doen wij alleen, de ande ren laten nooit hooren wat zij willen." Natuurlijk weten zij niet, dat zij in 1908 wel een week lang in degelijke les sen hadden kunnen leeren op de Sociale Week, welke de Katholieke richting is in de gemeente-politiek en het dege lijk verslag van die lessen, dat bij die Kath. Soc. Actie in Leiden voor een paar dubbeltjes te koop is, lezen zij ook niet, evenmin als de Kath. kranten, anders zouden zij weten dat zij niet alleen de wijsheid in pacht hebben En dan heet het op die vergaderingen „Vrij debat." Of vrij vertaald„Gele genheid voor ieder om zijn huid vol gescholden te krijgen." Dan heet het ook altjjd „Wij hebben niets tegen den godsdienst", Nu een ieder, die hun blaadjes leest 'of hun sprekers hoort, of de socialisten ziet in het dagelijksch leven, wordt allesbe halve godsdienstig gestemd. Zij doen zich altijd voor, alsof zij den gods dienst eerbiedigen, maar wij zeggen openlijker„Met de socialisten, gaan wij niet mede, met hun beginselen kunnen wij ons nimmer vereenigen, omdat de soc.-dem. partij tegen den godsdienst is. Katholieken stemt daarom allen op Niemand van onze mannen moge dus morgen thuis blijvenallen moeten stemmen op onzen candidaat. Want lo. het is een partijstemming; 2o het is een reehtsche zetel ;3o Ons aantal zegt het komt ons toe, dat wij hem behou den 4o stemt allen op onzen candidaat ook om onze jongeren die U als propa gandisten aanmoedigen, opdat gij daar mede duidelijk een bewijs geeft, dat gij ons streven goedkeurt, en ook om ons niet te noodzaken later op U te moe ten wijzen als voorvaderen, die hunne plicht als kiezers niet hebben begrepen. Stemt dus allen op De R. K. Prop.-Club StJoannes de DoopetM. De Nieuwe Rott, C, en de Encycliek „De Groene" geeft het volgende aan het adres van de „N. R. Ct." Souvent femme varie. „Ach!" zeide gapend een oude heer in de tram, „wat verveelt me dat gehaspel over de Encycliek in die krant!" Deze heer legde (de „N. R. Ct." naast zich met een gebaar van het-moe.zijn. „Dat is nuj'. ging hij verder, „dag in dag uit een uitpluizen van wat de internuntius gezegd heeft, van wat de „Osservatore" zei, van wat de Paus bedoeld' heeft, bedoeld mag hebben of misschien als hij het anders gezegd had anders bedoeld hadVerve lend!" Er was even een stilte. Toen zei zijn buurman: „Eu weet je nog van dat eerste opstel? Daar zei de redactie: wat een drukte wordt er toch gemaakt over die Encycliek. Dat is een rondschrijven van een priester in Rome.... Wat hebben wij daar nu mee van doen'" Die rake zet komt nu niet van onze zijde. Gelukkig, want anders heette het weer: „door dik en dun enz." Do Vrijmetselaars. De Belgische „Presse" deelt een brief mede, uitgaande van het Belgische Groot Oosten gedagteekend door den Nationalen Grootmeester Br.... J. Descamps, en den groot-secretaris, BrJ. Nyns.Lagye. Er worden zes prijsvragen uitgeschreven De vijfde prijsvraag luidt als volgt: „Welke maatregelen heeft de wetgeving te nemen om in België, op volkomen wijze, de vrijheid van geweten te waarborgen op alle gebied? Welke maatregelen heeft iedere vrijmetselaar, als hoofd van het ge zin, als burger en als mensch, te nemen om het grondbeginsel der gewetensvrijheid te verspreiden Eindelijk, de zesde vraag: „Een vlug schrift opstellen, aantoonende dat de R. K. Kerk een politieke vereeniging is, die arbeidt aan 't vernietigen der grondbegin selen van den hedeudaagschen Staat, en dat het noodig is, maatregelen te nemen, te gen de gevaren dier politieke werking." Nu weten we ten minste met zekerheid, zegt een Belgisch blad, waar de hatelij ke anti-klerikale geschriftjes vandaan komen die voortdurend onder het volk verspreid worden, en niets dan onbeschaamde leugen taal en vuigen laster, inhouden. We mogen ons dan weer voorbereiden op een schotschrift dat, onder voorwend scl de maconnieke gewetensvrijheid te ver dedigen welke door niemand wordt aan gerand, nieuwe en verwoede aanvallen zoekt voor te bereiden op de vrijheid der Kerk, harer bedienaars en geloovigen. Sociale week. Naar wij vernemen, is er nog een kleine verandering in het Pro gramma van de Sociale Wieek gekomen: wegens den Feestdag van Maria Hemel vaart zal op Maandag 15 Augustus de eerste voordracht niet om 10, doch eeTst te een ure gehouden wordende tweede volgt dan te drie, in plaats van om 2 uur. Hoe wel met den Feestdag, in het Program maboek wel rekening was gehouden, door de vermelding, dat voor de bezoekers der Sociale Week te 7 eh te 9 ure gelegenheid was, de H. Mis te hooren in de kapel der St. Josephs-Gezellen-vereeniging, kwam het bij inadere overweging toch gewenscht voor, om bovenstaande wijziging in het program te brengen. Die nieuwe T ar i ef w etten- De „Tijd" deelde mede, dat de heer J. Slote maker eerstdaags bevorderd zal worden tot directeur der belastingen, waaruit het blad afleidde, dat de voorbereiding der wet op de invoerrechten is afgeloopen. Van doorgaans wel ingelichte zijde in den Haag wordt deze mededeeling aan de „Tel." bevestigd en met het volgende aangevuld: Minister Kolkman heeft den heer J. Slote makei' bij H. M. de Koningin voorgedra; gen voor het directeurschap der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen voor Zeeland en westelijk Noord-Brabant. De de finitieve benoeming, welke eerstdaags wordt verwacht, zal ingaan 1 September a.s. De standplaats dezer directie, tliaps nog ge vestigd te Middelburg, zal naar Breda wor den overgebracht. De heer Slotemaker, reeds directeur-titulair der directe belastingen enz wordt hierdoor directeur in werkelijken dienst.' Deze benoeming houdt verband met het gereedkomen van het ontwerp tariefwetten in hoofdzaak door dezen finantieelen speciali teit, op last van den Minister, in elkaar De vfc/lgende week zal aan het departe ment onder toezicht van den 'heer Slotema ker, de laatste hand aan het ontwerp wor den gelegd. Daarna zal het zoo spoedig mogelijk den Raad van State worden aan geboden. Aan het ministerie van Financiën hoopt men, dat Maart, uiterlijk April 1911, de openbare behandeling van het nieuwe ta rief zal kunnen plaats hebben. De grond slag van het nieuwe tarief is gebaseerd op bescherming van den nationalen arbeid Geraamd wordt, dat het nieuwe tarief, 8 tot stand gekomen overeenkomstig dit ont werp, 10 a '11 millioen méér dan het te genwoordjg vigeerende zal opbrengen. In het ontwerp wordt ook de eindbe slissing ovier 't al of niet belastbare van du bieuse artikelen aan den Minister onttrok ken en in handen gesteld van een tarief commissie saamgesteld uit deskundigen op handels, en industriegebied. Een beleefdheid aan onze Ko ning i n. De correspondent te Antwerpen van de „N. Ct." schrijft: Aan het schitterende banket, dat de ge meente Antwerpen aan de leden der Neder landscb-Belgische commissie bij hun bezoek te Antwerpen aanbood, werd door burge meester De Vos de eerste dronk gewijd aan Koningin Wilhelmina. Het is hier se dert eenige jaren gewoonte, dat bij een ontvangst door het gemeentebestuur, de kristallen beker waarmede de hoofddronk wordt uitgebracht, wordt aangeboden aan hem of haar wie de dronk geldt. Door bemiddeling van den heer Beer naert is de Antwerpsche beker, waarmede op Koningin Wilhelmina werd gedronken, aan Hare Majesteit aangeboden en daarop is eveneens door zijn bemiddeling Harer Majesteil's dank overgebracht aan den bur gemeester van Antwerpen voor de beleefd heid aan H. M. betoond door de aanbie ding, overeenkomstig het gebruik der stad van den beker, die als een pronkstuk in het archief van het Huis van Oranje zal worden bewaard. Prov. State n-v erkiezing te Am sterdam. Maandag had te Amsterdam in district IV de stemming plaats voor een lid voor de Prov. Staten ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van Mr. J. C. de Vries ten behoeve van Mr. W. Baron Roëll. Aantal kiezers 4478 Uitgebrachte stemmen2282 volstrekte meerderheid 1142 H. Barnstein (V. D.) 630 st. Z. Gulden (S. D. A. P.) 540 Mr. W. Roëll (lib.) 1112 Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Barnstein en Roëll. Eigenaardig dat waar Mr. de Vries de vorige maal in district IV direct gekozen werd, thans Mr. Roëll in herstemming komt met de vrijzinnigdemocraat gezien de cij fers is het zelfs te betwijfelen of de heer Roëll bij de herstemming de meerderheid behalen zal. De lijn afschuiven naar links, wordt, ook in de hoofdstad, wel consequent doorge trokken. C ar n e g i e-st i ch t i n g- In de jongst ge houden vergadering van den Raad van Be heer der Carnegiestichting is de rekening en verantwoording over het afgeloopen en de begrooting voor het volgend dienstjaar goedgekeurd. De tegenwoordige stand van den bouw van het Vredespaleis aan den Schevening' schen weg te 's-Gravenhage laat voorzien dat de voltooiing en inwijding van het ge bouw in het jaar 1913 is tegemoet te zien Emigratie naar Brazilië. Aan iedereen, ook aan landbouwers, wordt ten zeerste ontraden naar Brazilië te emigreeren. (Stct.) Noodweer in het buitenland. Het schijnt, dat het onweer, dat Maan dagmorgen in het Westen van ons land heeft gewoed, uit het verre Zuiden is op komen dagen. De storm te Parijs. Nadat reeds Zaterdagavond een hevige storm boven Parijs haid gewoed, barstte Zondagmorgen omstreeks vier uur een twee de storm los, zooi mogelijk nog heviger dan de eerste. Een uur lang loste een wolk breuk stroomen water over de stad, ver gezeld van een hevig onweder en een ont zetlenden stormwinid. De sdhade 'die in alle deelen van de stad is aangericht is buitengewoon groot. Twee groote boonien in' den tuin van het ministe rie van justitie weiden met wortel en al uit den grond getrokken. Op vele plaatsen is 'de bliksem ingeslagen. In het theatre Déjazet sprong een waterpijp, waardoor het gehee le tooneel onder water werd gezet, met de loge van de concierge en de kelders. In de buitenwijken was de verwoesting even wel het ergste. De tuinen van het Luxem burg weiden zoo goed als geheel verwoest Bóomen werden omgerukt en paden en lanen vernield, t|erwijl op de grasvelden! zich meren vormden, zoo diep, dat de tuin banken en stoelen er op ronddreven en zich tegen het hek opstapelden De boule vards Saint-Michel, de rue Denfert- Roche rau en de avenue d' Orleans waren ge heel versperd door de omgevallen boomen. De palen die overal waren opgericht voor het feest van den 14e Juli werden door den wind weggeblazen en over de straten verstrooid. De onderbreking in het verkeer op de Westerstaats-spoorweg tusschen Havre en Rouaan, tengevolge van een grondschui vingi s inog niet hersteld. Volgens berichten uit Montlucon is de spoorweg van Bourges op vele plaatsen beschadigd. Het kanaal van Berri is te Vallon buiten zijn oevers getreden. Te Matdnes is een molen geheel verwoest. Noodweer ln België. Het „H. van A." meldt er in- zijn avond editie van Maandag het volgende 'van Het onweer, waarvan wij gisteren tegen den middag een eerste staaltje en des avonds eene vermeerderde uitgaaf kregen, heeft zoo wat overal in de Vlaamsche streek gewoed ln den Polder en in de Kempen don derde en regende het op verschillende uren van den dag, doch. slechts van eene plaats hebben wij tot nu toe van ongevallen ver nomen- Te Wildert-Esschen, in eene hoeve, is namelijk de bliksem een schoorsteen bin nengeslagen, in welker nabijheid een boeren knecht zat te eten tusschen twee kinderen De knecht werd op slag gedood, en de kinderen bleven ongedeeld. Vandaag, juist op het middaguur heeft zich uit eene heete, pikzware lucht een nieuw onweer ontlast, dat meer dan één vreesachtige het hart zal hebben doen klop pen- Vlak boven het midden der stad bliksem de het vervaarlijk en rommelden en knet terden nu holle, zware, dan weer scherp krakende donderslagen, terwijl het water stroomde en een stormwind den rook der schoorsteenen naar beneden joeg. In de Leopo'.dstraat viel de bliksem neer op het oogenblik dat een tramrijtuig voorbij reed. Het rijtuig, werd beschadigd en de straal verdween, zegt men, in een riool. In dezelfde straat is de bliksem ook nog op Ide beschermdraden der telefoongeleiding gevallen, die vernield werden. De brandweerlieden zijn op verschillende plaiatsen ter hulp geroepen om kelders leeg te pompen. ENGELAND. Koning George V. In de Review of Reviews schrijft de beken de journalist Stead een karaktersoherls van Koning George. Stead haalt in de eerste plaats het getuige nis aan, dat Lord Rosebery van den Ko nïng' aflegde bij diens troonsbestijging. Het luidt: „Hij heeft een rein, gezond, ma tig leven geleid. Hij is een goed echtge noot en een goed vader. Hij zal op den troon huiselijke deugden ten toon spreiden die het Engelsche volk dierbaar zijn." Dit getuigenis wordt door Stead gestaafd met verklaringen van anderen: allen die den

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1