idering. R. Kath. Nieuws* en Advertentieblad voor Noord-Holland. ;oop luwe Kruisstraat. aat. No. 58 Zaterdag 23 Juli 1910. 4'Jaargang voordeel AISEI FEUILLETON. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. ENHUÏS. De Tooveres van Astaroht den. e Dooper". Payglop. klasse Kleeder- ïet volste ver te bezoeken, vordt gegaran- rm, Pias, rm. Pias,Aikmaar: ADVERTENTIËNt prijzen reeds n wordt thans egestaan. verschillende r a t i s wordt I 5 Magazijnetij Steenenbrug- Dit nummer bestaat uit 8 bladz, De rekening van het gemeente slachthuis te Alkmaar. j gesch iedkundig verhaal uit het midden der derde eeuw, V WELSPBEKENDE CIJFE2S. sein de held. V THEOLOGIE VAN „HET NIEUWS". BINNENLAND. i dsn Meubelen, alles wordt U gele- :rd tegen scherp rreerende prijzen, ordt gemaakt en naar alle maten, ellen, zonder prijs- is het je beste rk. Goud en Zilversmid. en, verkoopen, ruilen, taxeerea GEEN res dan bij den werk- ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 ot. per 3 maanden franco huis90 ot. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de conrant3 cent. Van het Zondagsblad5 eent. Uitgave van de Naatnl. Vennootschap „One Blad". BÏÏBBAU: Breedstraat 12, tegenover de B. E. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 483. Tan 15 regels80 eent Bike regel meert Reclames per regeli 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 .NDSTOFPBN. )LIE. ÏIJEN. LAROCHE. OSE. OGEN. tTOGEN enz. loon No. Ö- k KliSTRRS, Ütoiï&X (Vervolg en slot.) Ter nadere toelichting van de verlies- en winstrekening diene het volgende: De gemeente Alkmaar sloot ten be hoeve van het slachthuis eene annuïteits- leening groot f 250.000 af te lossen in 50 jaren d. w. z. in 50 jaar tijd moet het geheele kapitaal plus de rente wor den voldaan, maar zóó dat het totale bedrag van aflossing en rente voor élk jaar gelijk is. Was de leening van f 250.000 eene gewone, dan moest elk jaar f 5000 worden afgelost, terwijl het bedrag aan rente te voldoen jaarlijks kleiner werd. Dit heeft de gemeente niet gewild, de bedoeling was een gelijken druk op de verschillende jaren te leggen en dit is mogelijk bij eene annuïteitsleening. Dan toch wordt elk jaar een vast bedrag voor rente en aflossing besteed en de leening is in 50 jaar geheel afgelost. Die annuïteit bedraagt f 11637.11, elk jaar moet dus f 11637.55 totaal aan interest en aflossing van kapitaal worden voldaan. Het eerste jaar bedroeg de rente 4 u/o van f 250.000 of f 10.000, zoodat toen beschikbaar was voor af lossing het saldo van f 11637.55— f 10.000 of f 1637.55. Daar de geldlee- ning is gesloten op 1 November 1908, zal dus op 1 Nov. 1909 f 1637.55 zijn afgelost. Voor het boekjaar 1909 moest aan rente worden voldaan 4 van f 250.000 van 1 Jan.—1 Nov. 1909 of f8333.33, plus de rente ad 4 over f 250.000, verminderd met de aflossing bovenge noemd zijnde f 1637 55, van 1 Nov. 31 Dec. 1909 bedragende f 1655.75. Van de annuïteit groot f 11637.55 is dus in 1909 voor rente een totaal bedrag van f 8333.33 -f- f 1655.75 of f 9989.08") bestemd en het saldo of f 1648.47 voor aflossing. Als regel is aangenomen, dat de af- schrijving gelijk wordt gesteld aan de aflossing, zoodat dan ook in de verlies- en winstrekening over 1909 een bedrag van f 1648.47 gelijk aan het afgeloste kapitaal is geboekt als afschrijving op diverse activa van het slachthuis. (In de verliei- en winatrekeniDg ia dit ]fer f 9752,34, dit verschil wjj«t waar- I tchynlijk het bedrag van gekweekte rente over gedeponeerde kasgelden aan). :<J) door E. S. VAN LUIK. „Wilt gij beiden naar Rome nemen. „Felix, niet; maar waarom zou ik Agapia |niet mede nemen?" „Omdat zij sterven zai van verdriet, als .dj Felix mistterwijl (Fjelix eveneens niet van haar verwijderd wil zijn." „Wie zal hun vader zijn „Ik, en Martha zal haar tot moeder ver pekken." „Mijne kinderen aan twee verraders toe vertrouwenDan kent gij mij nog niet, Wijsaard „Aan twee verraders zegt ge, heer?" „Ja, aan twee verraders. Die vrouw Heeft "•'i verraden, omdat zij misbruik heeft ge naakt van het vertrouwen, dat ik in Haar |ll«steld had, door twee jonge kinderen, die 1 aar niet konden wederstaan, een gods ptenst te laten omhelzen, die de mijne niet „Ook de man is een verrader, die, zon er eerbied voor zijne grijze haren, zich purt verstouten, het geloof aan onze goden, |'r dwaas bijgeloof te vervangen." „Zeg mij, heer, als uwe beschermelingen 1 we vie1en, en dat nog wel om de al te froote genegenheid, die gij hun toedraagt 31 op. het punt stonden te verdrinken, zoudt Voor deze methode, nl. om de aflos sing in dit geval gelijk te stellen met de afschrijving, is zeer veel te zeggen. Doordat elk jaar een gedeelte van het kapitaal wordt afgelost, wordt de op te brengen rente elk jaar kleiner, de annuïteit blijft echter gelijk, daaruit volgt dat er in de achtereenvolgende jaren successievelijk een grooter bedrag voor aflossing beschikbaar is. Daar nu de aflossing gelijk is aan de afschrijving, zal met de aflossing van kapitaal elk jaar een grooter bedrag worden afge schreven, hetgeen strookt met den stelregel, dat de afschrijving elk jaar grooter dient te zijn, omdat de waarde vermindering van gebouwen, machines enz. met het aantal jaren stijgt. Die afschrijving is dientengevolge de eerste jaren laag, maar zij stijgt jaar lijks. Wat nu de resultaten over het af- geloopen boekjaar betreft, constateerden wij uit de exploitatie-rekening, dat de uitgaven vrij wel gelijk bleven aan die van het vorig jaar. Van 1 April—31 Dec. 1908, d. i. over 9 maanden, waren zij totaal f 10309.54, van 1 Jan.—31 Dec. 1909, d. i. over 12 maanden, totaal f 13568.86s. Voegt men bij de eerste som 7s> dan komt men vrijwel tot de tweede. De ontvangsten daarentegen geven een anderen indruk van de resultaten van het bedrijf. Bedroegen die in het jaar 1908 van 1 April31 Dec., dus in 9 maanden, f 19548.50', in de 12 maanden van 1909 zijn zij f24722.85', eene vermeerdering van Vs van f 19548.50' zou echter f 26064.07 op leveren, een verschil alzoo van f 1350. Dit verschil is echter te verklaren 1. Gedurende de maanden Januari, Fe bruari en Maart is de vleeschconsumptie niet gelijk aan de gemiddelde, maar lager. 2. Ook doordat de prijzen van het yleesch in het jaar 1909 bijzonder hoog waren, is het verbruik en dien tengevolge het aantal slachtingen klein geweest. Onze slotconclusie is dezeafwachten met een oordeel uit te spreken. Wij herhalen, wat wij i% het vorig artikel schreven: eene juiste beoordeeling van een bedrijf is pas mogelijk, nadat de resultaten over meerdere jaren bekend zijn. Ware b.v. het aantal slachtingen in 1909 in vergelijking met het jaar 1908 even groot geweest, dan zou het saldo van de verlies- en winstrekening een voordeelig geweest zijn, terwijl het nu door bijzondere omstandigheden een nadeelig is. gij Het mij tot eene misdaad aanrekenten[ wanneer ik ze zonder uwe vergunning, zou trachten te redden? „Ik gia verder: indien gij mij zoudt ver bieden Ken te hulp te komen, en ik, niet tegenstaande uw verbod, dit toch zou doen, om twee onschuldigen te redden, zou dit in uw oog eene misdaad zijn?" „Zulk een verbod zou niet kunnen gege ven worden, dan door iemand zonder hart, zonder gevoel en zonder rechtvaardigheid. Gij Hadt reden om idiem mensdi Voor gek te verklaren, en uwe oogen te sluiten voor die onmensehdijke handelwijzeMaar heeft dat iets te maken, met uwe handelwijze ten opzichte van deze twee kinderen?" „Uwe twee kinderen waren niet alleen in gievaar van in dezee te vallen en te verdrinken, maar in de hel, die een zee is van vuur, en waar men eeuwig, moet bran den.... want, weet het wel, heer, buiteh de Kerk van Jesus Christus is er geene za ligheid, geen geluk in dit leven, en geen® hoop om na dit leven gelukkig te zijn." „Zou er buiten uwen 'godsdienst geen ge lukt e vinden zijn, zegt ge?" „Q! heter, weiger niet, mij te gelooven; ik heb er op mijn hoogen leeftijd de on dervinding. van opgedaan. Ik heb mijne jeugd doorgebracht met het geluk te zoeken. „Om het te vindien, stonden Jmijj rijk dommen, vermaken, eene hechte gezondheid en uitmuntende geestvermogens ten; dien ste; en toch heb ik de leegte van mijn hart nooit kunnen vullen; dat hart riep mij onophoudelijk toe: nog meer;! nog meer! Eerst sedert Het oogenblik dat ik mij tot dep Het voor eenige dagen verschenen Lager Onderwijs-verslag, loopende over het tijdvak 15 Januari 190815 Ja nuari 1909 is bijzonder bemoedigend voor de voorstanders van het bijzonder onderwijs. In het jaar 1908 vermeerderde bet getal scholen in ons land met 57. Het aantal openbare scholen verminderde met 1, het aantal bijzondere scholen vermeerderde met 58. Op 15 Januari 1909 bedroeg het aan tal leerlingen op de dagscholen 457.221 jongens en 434.425 meisjes, totaal 891.646 kinderen. De toename der schoolbevolking in het jaar 1908 bedroeg 6728 jongens en 5643 meisjes totaal 12371 kinderen. Op de openbare scholen vermeerderde het aantal jongens met 790, het aantal meisjes verminderde met 539. Toename op de openbare scholen 251 kinderen. De schoolbevolking der bijzondere scholen vermeerderde met 5938 jongens en 6182 meisjes. Toename op de bijzon dere scholen 12120 kinderen. 251 tegen 12120. De actie van de roode Bondsmannen om de ouders van de voortreffelijkheid van het door hen gegeven openbaar onderwijs „vrij van godsdienstige en politieke dogma's", te overtuigen, heeft wel schitterende resul taten opgeleverdDe lezing van boven genoemd verslag zal Ossendorp, den hekenden voorzitter van den rooden Bond van Nederlandsche Onderwijzers wei een allergenoeglijkst uurtje bezorgd hebbenHet succes is dan ook buiten gewoon I W. N. M. Wat je nu toch eigenlek hebt aan dien Hein, Amsterdamsch briefschrijver van de „Schager Courant", dat weet je niet. Als je hem kiekt, krijg je telkens een ander portret. Hij is zoo iets tusschen de komeet van Ilalley en Kakadorus van het Amstelveld. Ongestadig als de eerste en toch een tonig als de laatste. Hij staat voor je beurtelings als the oloog, schriftverklaarder, encyclopedist, letterkundige, geschiedschrijver, fabel dichter, etc., maar altijd eentonig in zijn feilen papenhaat. Zondag j.l. openbaarde hij zich weer in een andere gedaante, n.l. als held. Wij hadden het veertien dagen geleden voor den gesmaden Tetzel opgenomen, den geduchten tegenstander van Luther. En of Luther nu op den eigen dag, waarop hij zijn thesis te Wittenberg godsdienst van den Gekruisigde wendde en zijne Kerk inging door het Doopsel, ge voel ik, dat mijn hart tot rust kwam en hett evens de zekerheid kreeg, dat er een dag zou komen, waarop het ten volle zou bevre digd worden." „Uwe jeugdige verbeelding heeft u doen gelooven"...... „De verbeelding van mijne jonge jarenj!" hernam de grijsaard met eene gebrokene stem, terwijl hij de tranen Afdroogde, die op zijne vermagerde wangen vielen:„heer'. ik ben aan het einde van mijn lang leven gekomen en sta op het punt aan God de talenten terug te geven, dat Hij mij had toevertrouwd; welnu ik heb het on geluk gehad, mijne voeten te zetten bui ten de Kerk van Jesus Christus, Het be rouw, de zielsangsten zijn sedert dien tijd mijne gezellen geweest tot aan dezen ouder dom toe. Heer geloof mij', geloof een grijs aard, die spoedig voor den rechterstoel van den heer van leven en dood moet verschij nen, buiten de ware Kerk van den Ge kruisigde, is er geen zaligheid, geen geluk, zelfs niet op deze aarde" „En waarom hebt gij dan eene Kerk verlaten, die u zooveel geluk aanbracht." De grijsaard boog het hoofd, eenige tra nen vielen op zijn langen baard en hij antwoordde mij met zuchten en tranen „Vele jaren geleden was ik overgegaan tot de partij der Donatisten, maar ook daar was geen vrede des harten te vinden. De bo o vaardigheid was de oorzaak van mijne misdaad; na eenige jaren voor die ketters te bebb%n geijverd, bracht »en lichtstraal van aansloeg—31 October 1517—aan den Aartsbisschop van Mainz erkende schriftelijk erkende dat hij Tetzel zelf niet gehoord had en of Luther nu ook nergens de namen van wie Tetzel lasterden noemt en of protestan ten, die ernstige studie van het vraag stuk maakten, hetzelfde herhalen, voor Hein telt dat alles niets. En om nu eens bewijs, degelijk his torisch bewijs, tegenover bewijs te stellen, daar zegt Hein heeft hij geen tijd voor. Ziedaar nu een kiekje van Hein als held. Lasterpraatjes na wauwelen dat gaat - maar als het op bewijzen aankomt, dan heeft hij geen tijd de held. Er zou ook heel wat tijd noodig wezen om onze bewijzen vóór Tetzel den Aflaatprediker en Inquisiteur te weerleggen. In zoover heeft hij gelijk daar heeft niemand tijd genoeg voor. In een artikel over het Huwelijk in „het Nieuws" komt de volgende theo logische beschouwing voor: „Doch men moet niet vergeten, dat „niet het christendom, doch wel de „Schrift verbreid werd en dat de bijbel- „sche meerwaarde van den man zijn „oorsprong vindt in het heidendom. Zij „is namelijk van Joodschen oorsprong". Alzooalles wat van Joodschen oor sprong is, is heidensch. Bijgevolg: het Jodendom is gelijk het Heidendom of: de Joden zijn heidenen. Wie lacht daar over zulke theologie? Vergad ering v. d. Afd, „Hoorn" van den R. O. O. B. (R. Kath Openbare Onder wijzers Bond) in het bisdom Haarlem te Hoorn bij den beer C. Ots op Woensdag 20 Juli 1910. De meeste leden hadden aan den drin «enden oproep van den secretaris gehoor gegeven. Opkomst was flink. 4 leden zon den bericht van verhinderingu Na opening met den Chris tel ij ken groet, volgt lezing der notulen. De lachspieren worden zoo< nu en dan ;in beweging gebiracht. Zon der op- of aanmerking worden de notu len onder dankzegging gearresteerd. Volgt punt 3 Ider agenda: „Intermezzo". Den se cretaris wordt het woord gegeven. Z.Ed, had een kleinigheid voor ide vergadering n.l. In en om Rotterdam „Keukenmeidenpoli liek", wat zeer in den smaak der verga dering viel. Trees, een pootige meid met groote koloogen klassineert idruk met haar Gods barmhartigheid mij tot bekeering, en ofschoon ik vertrouw, dat God mij ver geven heeft, aanhoudend kwelt mij de ge dachten aan het groot getal zielen, die door mijne schuld zijn verloren gegaan-" 1 Tarentus, dit was de naam van den grijs aard, weende bitter. Om mijne eigene tra nen voor rlien man te verbergen, omhelsde ik Felix, en Agapia, en mijn neef, bij de hand nemende, liepen wij zoo spoedig mo gelijk naar de haven. Gif weet allen, wat daarna gebeurde. Te Preneste aan wal gestapt, wachtte ik daar het oogenblik af, om den oudsten zoon mijns broeders, aan het volk te Rome als keizer voor te stellen. Maar, wat u allen onbekend zal zijn is, dat na den moord van mijn keizerlijken neef, Laetitia, de kei zerin-weduwe mij eenige malen een bezoek bracht. Later gebeurde het twee, soms drie malen in ide week, (dat ik de gedwongen eer had, haar te ontvangen. Eindelijk nu twee maanden geleden, liet de ex-keizerin mij door Vitellus, haar neef, zeggen, dat wilde ik hare jhand aannemen, het geheime mid del gevonden was, om de twee partijen van Maximinus ien Goudianus te vereenigen en aldus de keizerlijke waardigheid in ons nageslacht te vereeuwigen- Dit voorstel scheen mij zoo' zonderling toe, dat ik dadelijk antwoordde: „Mijne hart is vol genegenheid voor mij ne beschermers; maar de vrouw van een barbaar kan nooit de echtgenoote wouden van een afstammeling van; Trajanus". „Toen Laetitia dit vernomen had, maakte zij misbruik van Hetgeen ik Haar ifl dm lotgenoot Sjaan over haar aanstaande een chernelist. Vervolgens gaat het gesprek over meneer en mefrouw en over de kie zing. Verontwaardigd zijn ze, wanneer bij het afnemen der tafel, de aanwezigen in eens Fransch of Duis beginnen te parievin ken- Over de kiezing, dat zal mijn wat kennen bommenof ik van een hond of een kat woud gebeten zegt Trees, maar Sjaan leeraarde gewichtig, nou maar daar mot je sau niet over praten, want azze mijn ouwe hoortme vader, zie je.J'... die is sossejaal en die zegt, dat er allemaal, perstoors en domenees in de kamers komhten,. Mietje, de schoonmaakster, een zware bu ste, komt opdagen, mengt zich! in het ge sprek, en zegt: Ja; meid.,... van vechten d'r lees 'k zoo graag over.en dan de berejen perlitsie d'r bai Slot van het politiek gesprek is, dat als de sossejalen er uit zijn dat Miet Trees en consorten in de Kamer komenhet wordt echter voortgezet bij1 de komst van Theo den huisknecht die zich ten koste van de (dames zeer vermaakt. De tijd vliegt om. Het werk lag stil gevolg Mevrouw weinig gesticht over het werk der dienstbaren en Theo werd als zonden bok giekozen. Op hem daalde al' de kwaad heid neer. Mevrouw af- en Theo? Mietje ver goedt hem door te zeggen: „Ik zal nog is sigaren voor je uit mesneer 's kisje ne men, hauer! De vrede geteekend. Pujit 4 der agenda. Het Teekenonderwijs in nieuwere banen, inleider de heer Over toom v. Wervershoof. Een aardig stukje werk. Bij de gevoerde besprekingen blijkt, dat bet „nieuwe" nog te nieuw is, om die per op de zaak in te gaan, Punt 5, Bespreking het verloop der Alg, Verg. door de afgevaardigden naar aan leiding van het verslag in de Kath1. Schoof De Secretaris zal in overleg met de af gevaardjgden in het onderwijsblad op de quaestie terugkomen. Volgt vaststelling agenda volgende verg. Voornaamste punten: Inning contributie 2e halfjaar ien Praatjes over den Achterhoek door den heer Laout van Wadwaai. Tot slot: zang: Het Bondslied. Bezoekt de Sociale W,eek! Dat kan niet genoeg herhaald worden, dat moet de leuze zijn van al onze Plaatselijke Comité's en van ai onze Propagandisten, gedurende de weken die nog aan 14 Augustus vooraf gaan. „Bezoekt de Sociale .W:eek!" moeten wij herhalen voor onze onderwijzers, die tij dens de Sociale Week vacantie hebben. Want het is onlmogelijk oun een deel van zijn vacantie aangenamer, nuttiger en van meer beteekenis voor het volgende leven door te brengen dan door een bezoek aan de Sociale Wieek loop van onze vertrouwelijke giespre;kken had medegedeeld, door mijne beide kinidje deren als Christenen bekend, te maken, en aant e klagen- Gisteren ontving ik de idroe vige tijding die mij dit in dezer voege mielddej Doorluchtige Heer Fiavianus. „ik weet niet, of de gebeden van Felix „en Agapia u eindelijk de oogen geopend „hebben; maar ik weet, dat uw hart altijd „goed was, en gij uitermate veel belang „stelt in het lot der twee Kinderen, die nu „vijftien jaar geleden de vinger Gods op „uwen weg heeft geplaatst, en die u nog „heden hun lieven vader noemen. Het goed „dat gij van de Christenen spreekt doet ons „gelooven, dat gij slechts eene gunstig» „gelegenheid afwadht, om het H. Doopsel „te vragen. Deze gelegenheid zal God u „schenken. Op aanbeveling van. de keize rin Latetitia zijn Felix en Agapia aange „houden en zullen den 4 Maart aan de „leeuwen tot voedsel dienen. Beiden, ver „langen door die marteling voor het chris „telijk geloof te sterven; maar aan hunne „vreugde en verlangen ontbreekt iets; zij „schreien omdat zij hun voedstervader in „de duisternis van het heidendom moeten „achterlaten. Ik heb getracht hun te ver „zekeren, dat gij niet langer aan de genade „zult wederstaan, die u dringt. Bij die tra den door uwe kinderen gestort, voeg ik „de ned ere smeekingen van den Bisschop „van Carthago-", CYRRIANUS, (We«dt y.tcyolgd,)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1