USTUS el ERK iS, Efc* Eath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. ITEIAREtV, iring, No. 59. Woensdag 27 Juli 1910. 4de Jaargang Heeren- de De T ooveres van Astaroht tabak uit i van Firma te Joure MAN. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Armbanden enz voor reparatiën. jïhT Jkmaar. KM AAR, in Kempen!! ten. ABONNEMENTSPRIJS Uitgave van de Naaml. Vennooteehap „One Blad". BUEEAUEreedstraat 12, tegenover de E. E. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADYERTENTIËN: ooit ;n DASSEN, Schagen, 1909. S, Pastoor. feuilleton"' V ONDERWIJSKOSTEN. BUITENLAND. ILEÜEY'b, HAAS- of in voorraad bij py ONS BLAD. 60 ci. per 8 maanden franco hais90 ct. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Van het Zondagsblad5 Tan 1—5 regels80 Elke regel meer 6 Reclames per regel a j 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 6.31 Amsterd. tijd. 6.42 6.52 leeren H. TANDER, 3, op de Laat te Alk* SCHUT; Langedijk gen bg G. WITTE; W armenhuizen by V SCHOOL EN Hm Ze hooren samen leert de theorie. Samenwerkend, elkaar aanvullend, moe ten zij ouders en onderwijzer dus de opvoeding van het kind zoover mo gelijk voltooien. De theorie is juist. Jammer genoeg, dat de praktijk er zoo menigmaal niet mee klopt. De fout schuilt in den regel in huis d. i. bij de ouders. Yoor hoe menig kind zou het onder wijs meer vruchtdragend zijn ön voor verstandelijke ontwikkeling èu voor zedelijke vorming als de onderwijzer meer steun van de ouders ontving en niet veel eer onverschilligheid ondervond of erger nog tegenwerking. Dit geschiedt maar al te veel of om dat het kind thuis niet tot ijver en goed gedrag in de school geprikkeld wordt of omdat het kind steeds tegen over zijn onderwijzer of onderwijzeres beschermd wordt. In de eeuw van het kind dreigt menig ouderpaar in afgoderij van het kind te vervallen. Later bezuren de ouders hunne onverstandige om niet te zeggen dwaze houding tegenover de school. Later als het te laat is. In de vacantiedagen als de een en de ander er wellicht over tobt, waarom zjjn kind niet zooveel vordert als ge- wenscht werd, mag men daaraan wel eens denken. Niet de school draagt er altijd de schuld van, maar zeer dikwijls het kind zelf en nog meer zijn blinde ouders. m ACHTERLIJS. De liefhebbers of'beter gezegd de al te goede vrienden van Boonekamp- en Catz-elixer en van Oude Klare en van Cognac Vieux hebben onlangs een bui tenkansje beleefd. Het voor hen verblijdend nieuws ging van mond tot mond en doet nog de rondte, dat een Londensch arts dr. Barrison in menig geval geen beter ge neesmiddel voor zijn patient weet voor te schrijven daneen klein roesje drin ken. Voor de liefhebbers bovengenoemd een ideaal van een huisarts. Zoo een verdient bij zijn leven al een standbeeld, in hun oog ten minste. Intusschen lijkt die geneesmethode toch wel erg origineel. Stel een patient drinkt zich een roes. Dan is hij 's avonds katterig en den volgenden dag heeft hij een kater wat lang niet alles is. Maar... dan is hij weer in minder goede conditie en heeft dus weer reden om zich een roesje te drinken. Feestelijke gelegen OESChlEDKUNDIO VERHAAL Uil HET. MIDDEN DER DERDE EEUSE, door E, S. VAN LUIK, XX DE PELGRIM. Zonder twijfel is het voor den lezer noo ig, zich te herinneren, dat het paleis van tol senator Vitellus, oom van Laetitia, ge- I jtgen was aan den voet van den Aventij'n |schen heuvel. Sedert het oogenbiik, dat keizer Maximi |nus verrader des vaderlands was verklaard, z'inc eehtgenoote zich naar hare eige w°ning begeven, die sedert den dood ■Van den senator geheel verlaten was. Daar I's het, dat wij in een rijk versierde zaal aettia terug vinden, nadat zij voor dertien |ren weduwe was geworden. Juist had IfJ 'laar vinger gedrukt op een vergulden I °P, toen een slaaf binnenkwam. Hij kniel e \oor haar op den grojid en wachtte j°P de bevelen van Hare Majesteit Jk hebl de deur hooren dicht gaan van e vestibule, Sirka; was dat mijn hofdame, binnen kwam?" «Neen, edele dame, het was een vreem Mug." «Wie is die vreemdeling? Wat wil hij |an mij?" J ,,'k weet het niet. 'Een lang kieed, in hei heid als dr. Barrison wil, is er niet noodig. De feestelijke stemming brengt de patient al drinkende er wel in. Den volgenden dag heeft hij natuurlijk een nieuwen kater plus een reden om zich 's avonds nog een roesje te drinken. Zoo kan hij doorgaan, iedere dag brengt een nieuwen kater en een nieuwen roes, voorboden van een anderen kater tot hij eindelijk met den laatsten af stammeling van den stamboek-kater naar het kerkhof gaat 1 Wel een orgineele geneesmethode een echte „natuurgeneeswijze" in zoover dat men in zijn tuin ook altijd den eenen kater door den andere verdrijven kan. De ondervinding leert het. Maar gelukkig denken ernstige men- schen daar anders over, steunende juist op het gezag van de meest bekwame geneesheeren. Yoor de meesten onder hen is de drank de groote vijand van het men- schelijk lichaam. En hoe jonger men is, des te meer verwoestend werkt het gebruik daarvan op het jeugdig organisme. Het feit ligt daar toch, waar de bekende geneesheer van het O. V. Vr. Gasthuis te Amsterdam voor eenige jaren in „de Katholiek" naar gewezen heeft, dat in Amsterdam alleen jaar lijks ongeveer duizend menschen sterven tengevolge van veelvuldig gebruik en misbruik van sterken drank. Evenveel dus als aan tering. Zou de statistiek zoo die werd aan gelegd, niet overal het zelfde uitwijzen? Onze menschen zullen wijs doen den raad van den Londenschen dokter te laten voor wat hij is. Alleen daarvoor is deze raad nuttig om voor zijn tijd den weg naar het kerkhof te vinden. En wie verlangt dat? „Het Huisgezin" geeft een paar cij fers over de toeneming der onderwijs uitgaven in ons land. In 1878 kon men alles en alles voor het lager onderwijs het bijzondere, dat toen niet gesubsidieerd werd en lang niet de vlucht van thans had ge nomen, natuurlijk er buiten gelaten met even 7 millioen toe. In 1908 was men de 29 millioen zeer dicht genaderd. Wel zijn in deze 29 millioen ruim 5 millioen begrepen aan subsidiën van het Rjjk aan de bijzondere scholen, maar van den anderen kant vergete men niet, hoeveel bijzondere scholen er nu zijn tegen in 1878 en hoe daardoor in meer midden vastgemaakt met een stuk touw, bedekt hem 'van het (h-oofid tot de voeten- Zijn knoestige stok toont ill hem een reiziger; zijn gehavend kleed >en geheel versleten sandalen doen hem kennen a'.s een on gelukkig m-ensch; zijn gebogen hoofd zijn waggelende gang en vermagerd genat verzekeren mij, dat die man erg ziek is en niet lang meer zal leven." „Zoo, en welk verzet zou die slaaf mij kunnen geven om mijne verveling te ver drijven „Ik weet het niet, edele meesteres". „Zeg hem, dat hij maai1 terugkeert van waar hij gekomen is." De slaaf verliet de zaal, om het ontvangen bevel te gaan uitvoeren, toen Laetitia zich bedacht. „Sirka," zeide zij, „wacht nog even met dien vreemdeling weg te sturen, tot dat TigTina terugkomt; wie weet? misschien kan die man ons inog wat vermaak verschaf feit." Tigrina liet zich niet lang wachten. „Welnu, mijn dierbare", zei Laetitia, toen haar hofdame binnenkwam, „welk nieuws brengt ge mij?" f „Iets dat u genoegen zal doen, me vrouw." „Gij weet wel, dat mij in het ver volg niets aangenaams meer kan overko men Doch komaan, laat evens hooren." „Gij haat Flavianus?" „Ja, ien neen. Als hij van zijn eindbe sluit terugkomt en het aan mij overlaat, hem mijn hand te geven of te weigeren, dan zou ik wellicht eenige moeite doen, dere of mindere mate een groot aantal gemeenten ontheven worden van kosten, waarvoor zij anders zouden komen te staan. Wel bedroeg in 1878 het inwonertal in ons land ongeveer vier millioen zielen tegen in 1908 vijf en driekwart millioen, maar ook dit in 't oog gehouden is een sprong van 7 millioen tot bijna 24 voor het openbaar onderwijs buiten alle even redigheid met den aanwas der bevolking. Waar nog bijkomt, dat de kosten- vermeerdering bijna uitsluitend op het Rijk drukt. De uitgaven der gemeenten gingen slechts van 6 tot 9 millioen vooruit, aldus vrijwel gelijken tred houdend m9t de toeneming der bevolking. Die van het Rijk stegen van nog geen 9 ton in 1878 tot bijna 20 millioen in 1908. Het is goed deze cijfers eens te ont houden. Zoo nu en dan, als 't den heeren gelegen komt, wordt ook aan de linker zijde geklaagd over de toeneming der onderwijsuitgaven; en dan wordt er altijd bij verteld, dat dit komt door de ontzettende sommen die het bijzonder onderwijs uit de schatkist haalt. Maar de cijfers leeren héél anders. Die zeggen: voor het bijsonder on derwijs vijf millioenen voor het open baar onderwijs ongeveer vierentwintig millioen. De openbare school ontvangt dus altijd nog vijfmaal meer dan de bijzondere. De minderheid van de natie ontvangt voor haar onderwijs f 5.—, als de meerderheid der natie met f 1 naar huis wordt gezonden. Van gelijk heid alzoo in de verste verte nog geen sprake. En heel geen aanleiding om te zeg gen, dat de bijzondere school tegen woordig zooveel kost SOCIALE WETGEVING. Men zal niet kunnen beweren, dat de regeering in gebreke blijft haar be loften na te komen. De sociale ontwerpen volgen elkander regelmatig op. Ten eerste is daar de wijziging der arbeidswet, waarvan zelfs een socialis tisch blad niet kan ontkennen, dat ze over 't algemeen gunstig ontvangenis. Dan het steenhouwerswetje, dat, wanneer de minister zijn zin krijgt, een goede stap vooruit zal beteekenen. Vervolgens het ontwerp tot wijziging der Woningwet, door minister Heems kerk om advies rondgezonden. En nu het ontwerp-Ziekteverzekering, van veel studie en voorafgaanden arbeid om zijne twee beschermelingen te redden." „Waarom hebt gij ze doen gevangen ne men „Oni mij op Flavianus te wreken; dat weet gij wei." „Om u te wrekenWel, wat kan het hem scheten, of zijne beschermelingen dood ol levend zijnvan dien last ontslaat gij hem in zijn! "(v,'-o-opdeeldat iis dus de .wraak van een kinld." „Wat zegt ge daar?" „Ik zeg, dat, wilt gij uw haat bot vie ren en uw hart tevreden stellen, gij Fla vianus zelf tot voedsel moet doen dienen voor de leeuwen in de arena," „Waar denkt gij aan- Tigrina? En welk middel hebt gij daarvoor?" „Dat middel, mevrouw, hebt gij in uwe handen." „Spreek." „Zoo-even heb ik gezien, dat Flavianus het paleis van den senator Zejio binnen ging, waar zich alle avonden de vurigste 'ijver aars der Christenen vereenigen." „Zou Flavianus dan «en Christen zijn?" „Ik kan -er niet aan twijfelen." „En wat raadt gij mij pu?" „U te wreken, mevrouw, met dezen Gor djanus als Christen bij den keizer aan te klagen." „Als deze man mijn echtgenoot werd, Tigrina, dan had ik de hoop van eenmaal weer op den troon te zitten." „Zijt gij dan reeds vergeten, dat bij het eerste bezoek, dat gij hem bracht, het u toescheen, dat zijn gelaat u niet geheel en al onbekend was Zult gij u nog de getuigend. De bemerking, dat het Kabinet „niets doet" zoo vaak van liberale en soci alistische zijde vernomen wordt slag op slag beschaamd. De ernst, waarmee zij haar taak ter hand neemt, geeft intusschen een waar borg te meer, dat ook de verzekering tegen invaliditeit en ouderdom waar voor van meer dan één kant de prioriteit verlangd werd niet lang op zich zal laten wachten. Ze zal insgelijks, naar de heer Talma bij het verzekeringsdebat mededeelde, dit zittingsjaar worden ingediend. FRANKRIJK. De verkiezingen voor de algemeene raden. Zondag hebben in ide helft der Fransche departementen de verkiezingen voor de al gemeene raden plaats gehad. Gistermorgen waren ide volgende uitslagen bekend. Ge kozen zijn: 153 conservatieven en leden Üer Action liberale (niet monarchistische el-erica ten) ien 121 progressisten (rechtsche re publikeinen), verder 645 linksch-republikei nen, radicalen, radicaal-socialisten en socia listische (republikeinen. De winst en ver liesrekening geeft weinig variatie te ziende rechtsche partijen verliezen enkele zetels. Volgens off ideële mededeeling zullen 63 herstemmingen noo-dig zijn. Eerherstel "De Fransche Staatsraad heeft de voor twee jaren door den toenmaügen Minister van Oorlog Picquart genomen strafmaatre gelen, waardoor verscheidene officieren we gens bijwoning van een door den bisschop van Laon gehouden religieus politieke voor dracht, op non-activiteit werden gesteld, a's onwettelijk opgeheven en de officieren in hun rang hersteld. ITALIË. Vorstelijke eer aan Leo XIII. Naar „Figaro" mededeelt, had de Itali aansche regeering besloten om, in geval det ot dusverre uitgestelde overbrenging van het stoffelijk overschot van Leo- XIII naar de Lateraansche basiliek zou plaats hebben aan de nagedaditenis van Pius' roemrijken voorganger vorstelijke eer te doen bewijzen door het leger op geheel den tocht van het Vaticaan naar de St. Jan v. Lateranen, ingeval Pius X daartoe verlof gegeven hald. Het noodweer In Italië Slechts enkele bijzonderheden vernemen wij over het noodwe-er dat Zaterdag over verschillende streken van Italië heeft ge woed, overal belangrijke schade aanrichtte en aan velen het leven kostte. gelegenheid vinden, hem tot geheimhouding te (dwingen?" „Dat is waar. Dank u, Tigrina, mor gen zal ik h|em als Christen aanklagen." „En overmorgen vertrekken wij naar Car thago?" „Ja, Tigrina, gij hebt waarheid gesproken, het schijnt mij, dat ik op deze wijze mijne vroegere vroolijkheid en opgeruimdheid zal terugkrijgen, wanneer ik eenmaal het bloed zal zien vloeden van de twee bescherm-elin gen van hem, die mij de beleediging heeft aangedaan, mij zijne hajid te weigeren." Op Üat oogenbiik, opende Sirka de drape ri-e der zaal, zeggende: „Edele meesteres, de pelgrim verlangt u te spreken." „Die pelgrim!" „Hij zegt mij zoo-even, dat Pelgrim zijn naam is." „Ik haid u vergeten te zeggen, Tigrina, dat een reiziger mij verlangt te spreken ln dit onderho-ud heb ik toegestemd in de hoop; dat het ons beiden -eenige minuten vermaak zal bezorgenZeg dat hij bin nenkomt, Sirka. De vreemdeling kwam binnen. Het was e-en grijsaard Zoo-als Sirka gezegd had. waren zijne kleeding' en sa.nda'en geheel v.rsleten en toonde hij in geheel zijn wezen, de spo ren van -een langdurig lijden, Hij groette de twee dames, en zijne oogen vestigden zich terstond op Tigrina, va,n wie hij zijne blikken niet afwendde Tigrina, die -eerst gezeten was, stond op en vestigde op" hare beurt de blikken op het gelaat van den vreemdeling. De schade (der spoorwegmaatschappijen bedraagt minstens 20Q.000 lire, terwijl de vernielde oogsten op millioenen geraamd worden; Te Busto Orsizio zijn 3000, te Legnono 4000 arbeiders werkeloros. Op ver schillende plaatsen zijn hagelsteenen geval Ien, die niet minder dan 250 gram wogen, Volgens de laatste berichten is Ide opgave van het aantal slachtoffers gelukkig erg overdreven. Er zijn ongeveer 50 personen gedood -en een paar honderd gewond. DUITSCHLAND. D« neutrale school ia Saksen veroordeeld De Saksische minister van eeredienst en onderwijs heeft dezer dagen op de jaar- lijksdh-e vergadering der Saksische school opzieners een redevoering gehouden, waarin hij het streven van zekere pedagogische! vereenigingen en organen veroordeelde. „Zij zijn, zoo zei de minister, de vertolkers van een anti-religieus radicalisme, dat ons Chris t-envolk nooit in de- school zal dulden. „De regeering is vastbesloten om der gelijk streven uit de openbare school te bannen en voor het volk den godsdienst het gelo-o-f, en de christelijke moraal te bewaren. En dat is slechts mogelijk wan ne-er het godsdienstig onderwijs streng wordt gehandhaafd. Ook de nieuwe onderwijswet, die eerstdaags aan de Kamers zal worden voorgelegd, heeft een confessioneel karak ter.t „Dit godsdienstig onderwijs moet in ai le punten overeenstemmen met de 1-eer 'der Kerk, die ons zegt, dat Christus is 'de zoon van God en onze- Zaligmaker. Dit onder wijs kan aan protestantsöhe kinderen al leen door geloovige protestanten, aan ka tholieke leerlingen slechts door idegeljjke katholieken gegeven worden. SPANJE. De moordaanslag op id-en katholieken oud- minister Maura toont wel overduidelijk aan in welke richting de vrienden van Cana lejas, d «revolutionairen Lerroux, Iglesias -eitc. werken'. Enin welke richting (de godsdiensthatende regeeringspo'itiek Spanje voortdrijft'. De revolutionair-moordenaar die op Mau ra schoot, heeft nu -eenvoudig gedaan wat Canalejas' vriend Iglesias brutaalweg in de Cortes verdedigde en aanprees als onder be paalde omstandigheden gewettigd en nut tig. Dat zijn de middel-en der partij, wier marionet de minister-president is, en op wiens bevel hij God uit de scholen, uit d-e gerechtszalen, uit de wetgeving ver jaagt, op wiens orders hij een vijandige cam pagne tegen de kloosterorden opent -en met kwade trouw het Concordaat sahendt. Canalejas en zijn vrienden noemen zich d-e voorstanders der volksontwikkeling! Welnu, juist in die Spaansche provincie, ,Wel, goede man", zei Laetitia, „wat hebt gij mij m-edetedeelen?" „Mevrouw ik heb gedacht, dat het U aangenaam zou wezen, de laatste oogen blikken te hooren verhalen van uwen echt genoot, door -een man, die getuige was van zijnen dood." „Maar het is reeds twaalf jaar geleden, dat Maximinus gestorven is; hoe komt het toch, dat gij zoo laat komt, -om mij die blij... die droevige geschiedenis mede te d-eel-en." „Ik heb gereisd, mevrouw: eerst dezen morgen ben ik te Rome aangekomen." „Van waar komt gij?" „Van Jeruzalem," „Hebt gij twaalf jaren noodig gehad, om die reis te maken?" „Elf jaren heb ik geleefd in gezelschap van -een held des geloo-fs in de woestijn de Sa hara'. „En wat deed gij in de woestijn?" „Mijne misdaden bew e en en, en bidden voor mijne dochter." Tigrina stampte -met haar vo-et en fronste hare wenkbrauw-en. „Dat wordt belangwekkend, hoewel ik er niets van begrijp." vervolgde Laetitia, terwijl zij bij al het belangwekkende toch teekenen van verveling gaf. „W-elpu,! laat -eens hooren, wat weet gij van mijn echtge noot te vertellen?" „Hij is in zijn tent gedood, onder de wal 1-en van Aquilia en met hem zijn zoom Cajus Vierus." (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1