aat 33. lugustus. R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. tant. UDES, at Mm. Veezalf E vanaf de LAAT de logste waarde. No. 03. Woensdag 10 Augustus 1910. 4"* Jaargang [MAGAZIJN spots Uitgaan. FEUILLETON De Tooveres van Astaroht Retraite. BROERS. Verschijnt Woensdag en Saterdag. IT B 23. UDES, Oorijzers, Armbanden, se Keltings, Verlovingsringen. p ONS BLAD. eide en degelpke bot- en vindt men in bovaa. at in naar bet Goud groote keuze OOR OIO. -ten, 60 ets per pot. ffelgke veezalf is omnia. geen stal of daar, waar reken. Zij geneest zeers pen, zweren of wonden, en al wat meer voorkomt, che veestapel en bij die reeds bij honderden nabestellingen volgen elling der edelste stoffen eze beroemde zalf. Aflik- t, de zalf is geheel onge- ijgbsar bij de Heeren: tuber, Alkmaar Groote en; Jb. Feller, Hoorn; uizen; Simon Kok, Spner- Hoogwoud; J. Legen, gaardt, Winkel; T. Blom- Hoff, Spoorbnurt, Noord- Schouten, Warmenhui- tveer, Heer Hugowaard; ólhornJ. E. Vos, Wie- L. Mantel, Hensbroek; irldam; Wed. P. Neuvel, M. Lakeman, Ilnen- ckerweg, Beemster; M. oogWed. J. Prins Wed. J. Bugs, Able- Koster Dz ABONNEMENTSPRIJS 60 et. per 3 maanden franoo huis90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de eonrant 8 cent. Van het Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „One Blad". BUBBAUBreedstraat 12, tegenover de E. E. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 483. ADVERTENTIËN t Van 15 regels80 Hit Eike regel meert a Eeolames per regel i i li Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 immen; N. Kraakman, :er, Dirkshorn; D. Been firma Chatillon, Opmeer; Oostwoud—Midwoud; Veld - Zijdewindgem. C. v. Stipriaan, Bar- Zijp, Oterleek; Panlna eras; K. Wortel, Koedijk; EenigenburgWed. M. a. d. HoefA. Klavs?, eetman, Groot Schermer; ioorlD. Keijzer, Wer pers tegen goede provisie s: W. EÏÏITEE ZONEN, ral 61/53, Amsterdam, er It verplicht deze zall bben. Zij is hef beste wal 3 Alkmaar Langestraat. WITTE, lan Zee, G. FOOR. E. VAN BENTHEM- Lütk. DE GROOT. P. WINK. De Amsterdamsche briefschrijver van ile Gelderlander deelt het volgende mede Morgen (d. i. Zaterdag 1.1.) is de „vacantieweek der diamantbewerkers „om. Er zijn er ongeveer 10.000 op „stap geweest, grootendeels met vrouw ,.eu kinderen. Jammer dat ze niet beter „weer hebben getroffen. Naar Valken burg trokken er alleen een kleine 1000 „en te Zandvoort zaten sommige huizen ,tot den nok vol. Ook het Gooi heeft ,er voordeel van gehad en zelfs meer „nabijgelegen uitspanningen waren druk „bezocht. In bossehen en heidevelden „ontmoette men geheele familie's, die „prefereerden 't iederen ochtend uit te „gaan en 's avonds weer thuis te komen. „De buurtsporen liepen dan ook maar „zoowat naar gis van tijd en de officiëele „uren hadden geen reden van bestaan „meer. Het golft aan het station van „in- en uitgaande reizigers. Ook aan de „Rijkspostspaarbank golfde het de vorige „week; nl. het geld golfde weg. In „enkele dagen moet er een bedrag van „f250.000 zijn afgehaald, een hoeveel „beid aan klein geld, waarop de bureaux „niet gerekend hadden, maar waarin „toch gereedelijk voorzien werd. Een „troost is, dat al dat werkmansgeld „vrij goed, nl. aan wezenlijke ontspan ning, besteed wordt en dat men tegen „woordig niet kan zeggen, dat Alcohol „nog koning kraait in het diamantvak, „al zijn alle beoefenaars ook geen af schaffers." - „Vrij goed" is het zeker wel besteed, maar de vraag blijft: Was die reuzen- „som misschien niet naar de spaarbank „gebracht met het idee wat voor den „ouden dag over te leggen en moest „die som nu niet voor andere doeleinden „worden besteed?'1 Uitgaan voor een enkelen keer is goed, ontspanning heeft de mensch noodig. Als men maar niet uitgaat van de centen, welke den winkelier toe komen, die nu geduldig wachten moet, totdat „mijnheer en mevrouw' weer thuis z(jn en dan ja dan nog „even geduld moet hebben, totdatde winkelier den drempel plat geloopen heeft. Kort geleden hoorden wij nog een staaltje vertellen„hoe de menschen uitgaan." Iemand is zetbaas in een winkel. Hij had al zoo dikwijls in de couranten gelezen over het schoone Valkenburg en zoo vaak was hem daarover ver haald, dat hij het plan maakte met zijne vrouw eens daarheen te gaan vooreen dag of acht. Maar het geld? Het spreek- deschiedkundiq verhaal uit het. MIDDEN DER DERDE EEUSE, M) door E. S. VAN LUIK. „O, zuster! wat is de Heer toch goed'-" tei Felix, terwijl hij den brief aan zijne lip pen bracht. „Ja, knielen wij neer, mijn broeder! En laat ons dezen nacht, Hem loven en prij zen, dien wij morgen zullen bezitten." De tijd is kort, wanneer men dien door brengt in eene innige vereeniging met God. De kinderen baden nog, toen de zon reeds aan den hemel hare stralen uitschoot. Het gekletter der wapenen, de afgerne 'en stap der soldaten, het geklapper van de deuren der verschillende kotten, die in de gevangenis geopend werden, dat alles zeide li'un, dat weldra het uur van jden strijd zou beginnen. Het duurde dan ook niet lang, of de deur van hun cel werd geopend en een decurion (onderofficier) las hunne namen af. „Felix!" „Hier ben ik," antwoordde de jonkman, die dadelijk opstond. „Wilt gij aan Gbristus verzaken?" „Ik verzaak aan den duivel en zijne werken" „Kiest een van beiden, N-eptunus aan hidden of dadelijk sterven," woord zegt: „geld is de ziel van de negotie." Maar geld is ook de ziel van het reizen. Als je geen geld heb, kan je niet reizen. Het spoor geeft geen crediet, 't is daar boter bij de visch. En nu juist dat geld, daar zat hem de kneep. Bedoeld echtpaar had geen geld bespaard, met het bescheiden sala ris plus de provisie konden de menschen flink bestaan. Maar wie spaart er in den tegenwoordigen tijd? Mooi genoeg als je je stand in den tegenwoordigen tijd weet op te houden wat wil zeggendat je boven je stand kan blijven leven. Enfin ze hadden geen geld overgespaard en moesten dus de reisplannen uit hun hoofd zetten. Dat zoudt ge meenen, geachte lezers, mis hoor! Het geld is tegenwoordig geen be zwaar. Als je maar crediet weet te krijgen. Je koop tegenwoordig alles op crediet. Dat is gewoonte geworden. De dienstbode koopt een rijwiel „op afbetaling" en vraagt 's Zondags aan mevrouw of ze met haar vrijer even op haar fiets" een tochtje mag maken, het jonge paartje koopt alle meubelen „op afbetaling" en zou je dan niet „op afbetaling" een groote reis kunnen maken Er werd dus raad verschaft. Wat deed men nu? Aan den reiziger eener firma, waarmede de patroon van den zetbaas veel zaken deed, werd gevraagd een goed woordje te doen bij zijne firma, teneindeeen som van f 75 te leenen om daarvan met de vrouw een uitstapje te maken Voor een week naar het schoone Valkenburg. De schuld zou in gedeelten per maand worden afbe taald. Wijselijk ging de firma op dit voorstel niet in. Dit staaltje typeert de manier waar op men tegenwoordig aan het geld komt om uit te gaan. Uitgaan is goed, als men maar niet overdrijft, als men maar niet of afbe taling gaat en als de winkelier wanneer hij u ziet gaan, niet in zijn baard moet brommen„ik kan thuis blijven en hij gaat deftig van mijn centen uit." In onze Roomsdhe dagbladen zullen ver schillende lezers van „Ons Blad" reeds ge zien hebben, dat de eerste retraite in het j nieuwe Retraitehuis „St. Clemens" te Noord wijk-erhout uitstekend geslaagd is. Naar aan leiding daarvan wenschte ik even uw aan dacht te vragen voor het werk der geslo ten Retraiten. j Velen uwer weten wel, dat Eerw. H-e-e ren Geestelijken, of Zusters zich op ge zette tijden uit hun bezigheden terugtrokken „lk kies den dood." „Gij zult sterven." „Deo gratias". „Agapia" „Die ben ik," antwoordde de jonge doch ter.i erwijl zij hare oogen (nedersloeg. „Wilt gij aan God verzaken?" „Nooit." „Waarom bemint gij Hem?" „Omdat Hij goed is." „Venus is veel beter; ga, kniel voor haar altaar neer; eer en vermaken zullen uw deel zijn." „Uw Venus is nog minder dan een her senschim; alles in haar is laagheid en ge meenheid; uw genot en uwe vermaken zijn eerloos." „Uw Jesus is een kwaaddoener." „Ellendige lafaardriep de verontwaar digde Agapia. „Gij gaat sterven." „Ik dank u" Een glimlach speelde om den mond der jonge dochter. Men ontdeed hen van de zware ijzeren ketenen, en zij werden met ide andere Chris tenen vereenigd, die, gelijk zij voor de zaak des Evangelies gingen sterven. Toen zij op de plaats van hun laatsten (strijd gekomen waren, was de arena, waar de martelaars moesten bijeen komen, van alle kanten met een overgroote menigte volks bezet. Te midden van het amphitheater, op de benedenste galerij was een zetel opgericht voor den plaatsvervanger der kei zers, Laetitia zat werkelijk ter rechterzijde tot het volgen eener retraite. Maar idat ook leek-en dit doen, is menigeen onbekend. En toch is 't niets nieuws. Jaren geleden reeds gingen verscheidene Katholieken uit onze Zuidelijke provinciën niet dit doel naar Bel gië, daar er in ons land geen gelegenheid toe was. Toen echter het Missiehuis van Steyl zijn poorten ervoor opende, was dat de aangewezen plaats, waar zich in den loop der jaren reeds honderden vereenig den in gesloten Retraites. Ook uit ons Bisdom trokken verschillenden, die daar toe in de gelegenheid waren, naar Steyl, en keerden -meer dan eens weer. Maar om de noodzakelijke onkosten moesten velen zich zoo- iets ontzeggen. Een jaar of tien geleden hielden een gro-ep onderwijzers te Amsterdam aldaar jaarlijks een retraite. Het aantal deelnemers daaraan steeg vooridu rend, zoodat naar een betere gelegenheid werd omgezien. Toen stelde Z. D. H. de Bisschop welwillend het Klein.Seminarie Ha geveld beschikbaar voor. alle onderwijzers gji bijzondere scholen in ons bisdom, ter wijl den studenten der Hoogeschool op het Groot.Seminarie Warmond gastvrijheid verleend werd. De onderwijzers maakten van de hun geboden geelgenheid een ruim ge bruik: elk jaar kwam in Augustus een hon derd-tal collega's uit alle richtingen daar samen, en volgden er -een drie-a.vier.daag sche retraite onder leiding van twee Paters Redemptoristen. Dit jaar was het voor 't eerst in het „St. Clemenshuis" te N., en de -eerste retraite, die ook ik het voor recht 'had, daar mede te maken, is ieder in elk opzicht uitstekend bevallen. Hoe kan dat ook anders, waar Wet heel-e gebouw uit sluitend tot dit doel-Gs ingericht, en goed hoor. Enfin, daarover straks. Ons Bisdom heeft dus nu zijn eigen Retraitehuis, evenals er in het Aartsbisdom een te Amersfoort is terwijl het Retraitehuis te Veil 1 o reeds eenigentijd bestaat. De beide eerste inrichtingen worden beheerd door de Eerw. Paters Redemptoristen, het laatste door de J-esuieten. „Wat is nu -eigenlijk zoo'n retraite", y raagt ge mij, „moet je dan maar den heelen dag bidden, en nog eens bidden, o-f naar lange preken luisteren? En mag je niets zeggen? Soms vasten ook?" Nu, zoo boeman-adhtig ziet 't er niet uit. Zeker, er wordt een groot ged-eelte van den dag niet gesproken, wat juist zoo'n uitstekend ding is, om ge heel met je-zelf-alleen bezig te zijn. Drie maal hadden we recreatie; na 't ontbijt een half uur, na middag- en avondmaal -een uur. En dan heb je een pret van be lang. Dan kan je biljarten, pandoeren, „uien tappen"i n -den tuin wandelen, of wat je maar wil. De Paters begeven zich dan on der de -retraitanten, en stellen zich voor ieder beschikbaar, die wat te vragen heeft. Je zag dan ook vaak -een Pater met een der heeren langzaam door de groote tuinzaal wandelen, of aan een tafeltje zitten aan een weinig achter -dien zetel, maar onze twee helden zochten te vergeefs het hun zoo welbekende gelaat van hun vaderlijken vriend Flavianus. „Ho-e is uw naam, mijn kind?" vroeg de gouverneur met geveinsde goedheid aan Agapia. „Mijn naam is Agapia, heer". „Agapia!,j, zeg mij, mijn kind, door welke vergissing heeft men u hier ge bracht? want h-et is zeker eene vergissing niet waar?gij schijnt mij zoo- goed). W-elke misdaad hebt gij toch kunnen be drijven op uwe jaren, lief kind? Zeg maar zeer spoedig, dat gij onschuldig zijt, cn dan zal ik u naar uwe familie- terugzenden." „Inderdaad, heer; ik ben onschuldig." „Ja, daar ben ik zeker vanmaar zeg mij, mijn kind, waarom h-eeft men zich veroorloofd, li voor mijn rechterstoel te brengen „Omdat ik eene Christin ben." „Christinmaar w-eet gij -dan niet, dat er geen Christenen meer zijn; dat on ze onsterfelijke keizer ons voor altijd be vrijd heeft van deze bijgeloovigheden, door een ieder te doen sterven, die d-en Gekrui sigde aanbidden. „Ik w-eiet integendeel, heer, dat de Chris tenen talrijker zijn dan ooit te voren, en -dat de vervolging, die -de keizer ons aan do-et, juist het middel is om ze te vermenig vuldigen. En bovendien, als ik -d-e laatst overgeblevene van alle Christenen ware, zou ik nog den Gekruisigde aanbidden." 't zaal-eind. Wie weet, wat belangrijke za ken daar besproken werden, wat goede raad daar gegeven werd. Daar zat weer een Pa ter midden in een groep „vroolijke jon gens", -en Z.Eerw. kon meedoen, hoor! Ja, in dien recreatietijd heb je werkelijk veel plezier. „Maar overigens", meent ge, „zal 't w-el minder aardig zijn." Neen, toch niet. Er is w-e-bzo-o'n prettige afwisseling in de verschillende oefeningen, die ook nog onderbroken worden door vrijen tijd in stilte dan dat de dag omvliegt. Die oefe ningen zijn: meditaties, conferenties en ge beden. Die overwegingen en besprekingen over de hoofdpunten van onzen H. Godsdienst, over de verschillende plichten, en moeielijk heden van staat en werkkring, kortom over allerlei nuttige, practische onderwerpen, zijn alle heel schoon. Ze worden gehouden, door uitstekende [redenaars, die u geheel d-en tijd zoo'n oefening duurt drie kwartier weten te boeien, 't Is een genot, naar -die Paters te luister-en. De verschillende gebeden duren -een kwartier o-f half uur, waarna weer vrije tijd volgt. Zo-o afwisse lend mogelijk dus. Voor huisvesting is ook uitmuntend ge zorgd. Ieder ipetraitant beschikt over een eigen, vrije kamer, niet electrisch licht, en als 't koud is centraal verwarmd. Op- die ka mars heb je ook een prachtig gezicht op- de liefeiijk-landelijke omgeving, met haar huis jes', in het groen wegschuilend, wijde uit gestrektheid met blauwenden bosdhrand aan d-en horizon. De tafel wordt uitstekend verzorgd door Eerw. Zusters, van -de Godd. Voorzienig h-eid te Amsterdam. Nu, die loopen voor den best-en kok niet uit den weg. Alles is even heerlijk bereid, en wordt vlug op gediend. Ge ziet dus wel, Idat 't daar in Üat St. Cle nienshuis wel uit te houden is. 't Wordt je er zoo aangenaam mogelijk gemaakt. En toch is ih-et bedrag, waarvoor men aan zoo'n retraite kan deelnemen, niet hoog te noemen: arbeiders geven vier, midden 'standers zes, en deftige menschen tien gul d-en alles voord-en duur der geheele retraitie. Er hebben zich al heel wat deelnemers aangegeven, zoodat reeds een aantal retrai tes voor verschillende categoriën van per son-en kon-den ingericht worden. Alles gaat natuurlijk groepsgewijze, daar elke stand vaak eigen behoeften heeft. Zoo zullen er alvast tot Maart geregeld retraites gegeven worden. Welnu, Idat o-ok ons goede vo-lk van stad -en land ruim vertegenwoordigd mo ge zijn onder de breede scharen, die zich daar in 't land van Sint Jeroen gaan oefe nen ten heiligen krijg, en -dat ons Roomsch leven hier -den w-eldadigen invloed moge ondervinden van het liefdewerk der ge sloten Retraiten, dat zoozeer van onzen tijd is. A. J. v. E. „Gij wilt dus sterven, Agapia?" „Dat is mijn eenigste wenseh', mijn vu rigste verlangen." „Maair gij zult in vneeselijke pijnen moeten sterven mijn kind." „Mijn Goddelijke Bruidegom zal mij on d-ersteunen." „Uw bruidegom? en wie is deze?" „Dat is Jesus, de Goddelijke G-ekrui sigde." „Hebt gij geen anderen bruidegom, elan hem?" „Neen, en nooit zal ik een andereh nemen, zelfs 'dan niet, als gij mij laat I-even. Hij heeft zich aan mij gegeven, cn ik heb mij aan Hem, geheel en voor altijd, opge dragen." „Ik zal u door de tijgers laten verscheu ren." „Ik ben gereed." „Wat -een stoutmoedigheidzei Laetitia tot den gouverneur, laat toch die onbe schofte kleine geeselen^he-er! „Ja, zij zal het ondervinden, -dat zij mij zoo 'heeft wederstaan", zei de gouverneur. Terwijl men -de toebereidselen maakte voor de strafoefeningen en men ihaar ter gee- seling wilde aangrijpen, boog zij het hoofd om (den bijstand des Heeren in te roepen. Oogenblikkelijk werd zij als in 'een dikken nevel gehuld, die haar voor het oog v. d-en rechter en al h et volk volkomen onzic'ht baar maakte. Een engelachtige glimlach ver spreidde zich op haar gelaat, zij legde de hand-en kruisgewijze op hare borst, sloeg KERKNIEUWS. Priester jubilea in bet Bisdom Haarlem. De volgende Zeereerw. heeren hopen den lSen Augustus a.s. hun 40-jarig jubilé te herdenken W. J. A. Bots, pastoor te Voorhout^ J. B. Burgers pastoor te Bovenkarspel J. H. Eeuweras, pastoor te Soetermeer, J. Fit pastoor te Obdam, M. H. P. M. de Graaf pastoor te Bodegraven, M. P. H. J. ide Graaf, pastoor te 't Veld, J. H. Srneete, deken en pastoor te Hoorn. Ook Ide Hoogeerw. heer Mgr. L. C. j. Ejjgenraam, huisprelaat van Z. H. den Paus reetor van het Maagdenhuis te Amsterdam zal 15 Augustus zijn 40-jarig priesterfeest herdenken. Den 16en Augustus vreren hun zilveren jubilé de Zeereerw. heeren: W. C. C. Albers, pastoor te Schoonho ven J- J. Brugemann, pastoor te Middej burg, J. Gotense, pastoor te Briell-e, A. J. M. Halk-enscheidt, pastoor te Leiden, h. Moes, pastoor te Zwaagdijk, C. J. B. Oli fiers, pastoor te Monster, P. J. Soh'ravema de, pastoo-r te Haarlemmermeer, (O. L. Vr. Onb. Ontv.) A, D. Timans, deken en pa stoor te Ouderkerk a. d. Amstel A. Ver ge-er, -deken en pastoor te Wognum, A. L. A. Vorst, rector te SeheVening|en, J. L. Th. Waterreus, emer. pastoor van Hoek van Ho-Hand, F. J. A, M. Wjerdels, pastoor te Rotterdam (H. F-ranciscus van A-ssië) D-e Weleerw. pater A. W. Schirader, S. kap. te Amsterdam (H. Ignatius) hoopt den 6en September zijn zilveren priesterfeest te herdenken. S. September viert de Weleerw. pater W. Th. L. Voogel S. J., assistent te Kuiten burg zij-n 25-jarig jubilé. Den 19en September hopen de Weleerw. paters E. E. Ph. Kraaijvangier, O. M. kap. te Woerden, en A. C. L. Willentse, O. M. kap. te Delft (H. Jozef), hun koperen feest te herdenken terwijl op denzelfden dag h-et zilveren jubilé zal gevierd worden van de.t Zeereerw. heer J. S, van Buchem, pa stoor te Hoogwoud. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Zondag in de kapel van het Seminariet te Warmond de Tonsuur en de Mindere Or d-en toegediend aan ide heeren: W, F. Bemel mans, O. J. Boos, H, F. J. M. van den Heuvel, B. H. C. Hosman, L. J. M. Jans sen Schmidt, A. C. Moons, Th. W. Ta man en Th. A. Vis. BINNENLAND. D-e Ned. R. K. Journalisten Ver -e e n i g i n g. Zondag vergaderde te NiJme gen Ide Ned. R. K. Journalisteji(-vereen| ging. De heer J. B. V-esters, als voorzitter voor d-e eerste maal optredend, bracht hulde aan de oogen ten hemel -en sprak luide: „Ik dank U, o, mijn Ood !ik dank U, dat Gif mijn gebed verhoord hebt!" En het hoofd der jeugdige Martelares boog zachtjes voorover op hare borst, en haar lichaam viel op den grond, terwijl hare ziel de eeuwige woning der Heiligen binnen éi'oog. Ood was met hare getuigenis en go-eden wil tevreden. De andere Ghriste nen werden zonder ondervraagd te Wor -den, voor de- leeuwen geworpen. Toen zij in 'de arena waren aangekomen, vroeg Lae titia aan den gouverneur: „Wilt u mij nu den broeder aanwijzen van die jonge dochter, die zoo-even gestorven is?" Denzelf-de, mevrouw, dien gij hebt aan geklaagd, te weten, Felix?" „Juist, dien bedoel ik; wees zoo goed en wijs mij dien eens aan." „Het is de jongste van allen, me vrouw," „Is -dat die schoone- jonkman, die zijn hoofd zoo fier houdt opgeheven, en d-e soldaten zoo vrijmoedig aanziet?" „Ja, -die is het." „Wat -e-en flinke, schoone gestalte, wat een edele fierheid!" Infussoh-en waren de wilde dieren in de arena losgelaten op hunne prooi, die zij in weinige oogenblikken verslonden. Een der leeuwen koelde nog altijd zijn bloed -dorst aan den nog- overgebleven romp van Felix, fStantt vervolgd}, -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1