R. Rath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Bolland. No. 64 Zaterdag- 13 Aug-ustus 1910. FEUILLETON. 4?' Jaarg-ang- Terschijat Woensdag en Zaterdag. Ambachtsschool, Alkmaar. De T ooveres van Astaroht Dit nummer bestaat uit 8 bhdz Gemeentelijke Burgeravondschool Avondschool voor Handwerkslieden, ieder met 2-jarigen Cursus te ALKMAAR. Inschrijving van Leerlingen Avondcursussen in het Schoenmaken, Behangen en Stoffeeren en voor Gezellen in het Kleedermakersvak. Handelsavondcursus aao de Burgeravondschool met 4-jarigen cursus te ALKMAAR. Een arbeidscontract uit de XVIIIde eeuw. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRUS j 60 ot. per 3 maanden franco buis90 ci. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Tan het Zondagsblad6 cent. Uitgave van da Naatnl. Vennootschap „Ons Blad". BUB1AU: Breodatraat 12, tegenover de B. E. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËNt Van 15 regels 1 30 Elke regel meer 8 Reclames per regeli 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 eest. met daaraan verbonden aan bovengenoemde inriohtingen voor den cursus 1910/1911 zal plaats hebben op Donderdag 18 Augnetns voor leerlin gen van den vorigen cursus en op V* ij- dag 19 Augustus voor hen, die de school voor bet eerst wenschen te bezoeken, telkens dos avonds van 79 uren, in het gebouw der Burgeravondschool. Zij, die een bewijs kunnen overleggen, van met vrucht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het ver- oiachte toelatingsexamen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt f 5.per leerling, f 2 50 voor wien dit te bezwa rend is en geheel vrij voor hen die geen schoolgeld betalen kunnen, ter beoor deeling van Burgemeester en Wethou ders. Voor zoover er plaatsruimte is, kunnen oud leerlingen die aan het einde van den vorigen cursus het diploma ont vingen, en leerlingen uit omliggende gemeenten do laatste tegen het hoogste schoolgeld worden aangenomen. Tevens wordt nog medegedeeld, dat zij die meer dan tweemaal in de maand zonder noodzaak de lessen verzuimen, van de inrichtingen kunnen worden vor- wijderd. Ouders en voogden gelieven biervan goede nota te nemen, De Directeur. H. VAN DER I1EIJ. De insehrjjving van leerlingen en ge zellen, ook die van den vorigen eureus, in bovengenoemde vakken, zal geschie den op Woensdag 17 Augustus a.sdes avonds van 79 uren es op Dorder- dag 18 Augustus a-S-, des namiddags van 2-4 uren in het gebouw der school. De Directeur, H. VAN DER HEIJ. •"jw.-aacv-in m I, .1—■niiTTWua—w—wiiiJBi»—'i GESCHIEDKUNDIG VERHAAL U1X HET MIDDEN DER DERDE EEUW, 55) door E. S. VAN LUIK. Op klit oogenbiik voelde Laetitia, dat een ijzeren hand haar op den schouder sloeg, cn zich snel omkeerende, ziet zij een man badende in het zweet en met stof over dekt. Met bleek gelaat en verwilderd woeste ougen stond hij voor haar. De ex-keizerin begon te beven, want dien man herkende zij: het was Flavianus. „Afschuwelijk schepsel!" zei hij op een luiden, barschen toon, die door al het volk kon gehoord worden, en aller aandacht gaande maakte; „helleveeg! ziet gij dezen vonr.eioozen klomp vleesch, die een wild dier, minder wreed dan gij, door het zand sleept en verslindt, ziet gij het? „Welnu, een oogenblik geleden was het de schoonste jonkman van Carthago..1 «n nu?.j. Daarop keerde hij zich, zijn hoofd op 'tcidende, tot het volk, en sprak: „Dit is het werk van zijn eigen jnoc- 'er!.,.. Verheug u nu over uw werk, gij 'jgcxin! Het is uw eigen zoon, het is "bias zelf, dien gij aan de wilde dieren hebt overgeleverd, en om zeker van uwe j*dk te zijn, zijt gij daarvoor alleen naar 'er gekomen, nachtloopster in de catacom Inschrijving van leerlingen, jongens en meisjes), ook die van don vorigen cursus, aan bovengenoemde inrichting, zal piaais hebben op Dinsdag 16 Augustus 1910, des avonds van 79 UÏ6B, in het ge bouw der Burgeravondschool alhier. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toe latingsexamen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt f 5 per leer ling, f 2.50 voor wien dit te bezwarend is en geheel vrij voor hen, dio geen schoolgeld betaler, kunnen ter beoor deeling van Burgemeester en Wethouders. Voor zoover er plaatsruimte is, kunnen leerlingen uil omliggende gemeenten tegen het hoogste schoolgeld worden aangenomen. Het onderwijs zal omvattenBoek houden, Handelsrecht, Rekenen, Handels- rekenen, Handeisaardrijkskunda, Noder- landsche, Engelsche, Duitsche taal en schrijven. De Directeur, H. VAN DER IIEIJ. 'Het notariaat is een ambt dat vroe ger nog meer dan thans diep ingreep in het maatschappelijk levenbij schier iedere belangrijke gebeurtenis kwam een notaris te pas. Had men een acte op të maken men liep naar een notaris moest er een contract worden opge maakt de hulp van een notaris werd ingeroepenhad men een kapitaaltje bijeen gegaard, aan den notaris werd het toevertrouwd om het solide te be leggen en omgekeerd: wilde men geld leenen, hetzij onder hypotheek, hetzij „los,'' men richtte zijne schreden naar het notariskantoor. Hieruit volgt, dat de minuten, die de oude notarissen hebben nagelaten, een schat van gegevens bevatten uit het leven van onze voorvaderen en een interessant kijkje op de maatschappe lijke toestanden en verhoudingen van vroegeren tijd verleenen. Waar in onze dagen nog al vaak over arbeidscontracten wordt gesproken, zal het onzen lezers wel interesseeren iets te lezen omtrent een dusdanig contract gesloten in dë 18de eeuw. ben, tijgerin van het coliseum". Flavianus, hoewgl een pieuvv bekeerde tot het Christen donj, had daarom nog niet de ruwe zeden van het heidendom afgelegd. Door de ex keizerin als Christen aangeklaagd, was hij de eenige, die zijnen vervolgers kon ontsnap pen. Hij nam de gelegenheid waar om haar aan het volk bekend te maken, Laetitia leunde op den arm van Tigri na; een doodelijke bleekheid overtoog haar gelaat en een koud zweet liep over hare leden. „Herinnert gij u nog", vervolgde Fla vianus, „dat toen gij eens het paleis wil det binnengaan, een vreemdeling u nader de ie;n u in het oor fluisterde „Eubias is denzelfden weg opgegaan als uw ring!" „Eubias?" vroeg Laetitia, terwijl zij Fla vianus aanzag. „Ja, Eubias, is gestorven, zonder de be droevende waarheden te hooren, dat hij eens een onmensch tot moeder had, en dat die moeder hem niet alleen ter dood heeft laten veroordeelen, maar ook wist hij niet, dat diezelfde moeder daarvan getuige wil de zijn en zijn laatsten doodstrijd zou toe juichen." „Is dat deze jonkman?" vroeg Laetitia met bevende stem, terwijl zij hare blikken wierp op de overgebleven stukken vleesch van haar eigen zoon. „Ja, afschuwelijk, verachtelijk schepsel! deze jonkman was uw zoon Eubias." „En hoe bewijst gij dit?" vroeg de weduwe, In dien tijd bestonden er twee soorten contracten, n.l. die tusschen patroons en gezellen 't was toon nog in den tijd van de gilden en die tusschen patroons en ouders van leerlingen, de z. g. leerlingcontracten. Tegenwoordig is het arbeidscontract bij Rijkswet geregeld, maar vroeger was het plaatselijk en bestond er dus verschil tusschen een contract, dat men op de eene plaats sloot en op eene andere. De verschillende gilden hielden er ook verschillende contracten op na, die echter onderworpen waren aan de gildekeuren. Hieronder plaatsen wij een arbeids contract gesloten tusschen eene weduwe en een knecht, bevattende o.a. de be paling, dat de laatste na eenige jaren in de gelegenheid wordt gesteld de zaak over te nemen Huyden 12en Januari 1720 compareerde voor mij Hendrik Sij'en openbaar notaris, bij' den Edelen Hove van Holland geadmit teerd binnen de stad Leij'den resi deerende, ende voor de naarbeschre- ven getuygen, Petronella van Hoort wedüe van Piet er van den Abeelen ter eenreende Ar ent van Leeu- wen ter andere sij'de, woonende binnen deze stadmij' notaris be kent, dewelcke verclaarden met den anderen overeengecomen en 'ver dragen te zijn '11 manieren als volgt, Nanient lijk. Dat Arent van Leeuwen gehou- don sal zijn proeff te doen als meesterknegt en dat op siju eigen kosten sohder daarvoor iets mo gen bretendeeren, verder sal den voornoemde Arent van Leeuwen mede gehouden siju de gemelte Wedüe van den Abeelen driejaa- ren lang als meesterknegt te die nen bestaande om het werek te gaan besien en te ordonneren, als mede behulpsaam te sijn omtrent het bestellen en schrijven van de Reeckeningen, dat mede sonder iets daarvoor te mogen pretendeeren en den arrebijt die hij sal komen te doen daarvoor maar sal genie ten een ordinaris knegts dagloon welcken drie jaaren sijn ingang hebben genoomen met primo Ja nuary 1720, en eyndigende met „Hoe! vraagt gij mij het bewijs daar van?" „Daar hebt gij het bewijs, nachtloop ster in de catacomben!" en Flavianus toon de haar den ring, dien zij in de handen van een onbekende had moeten achterla ten op den avond, dien zij in |de ver- cenjging had willen doorbrengen. „Eubias! Eubias'. mijn zoon Eubi as!" begon Laetiita tc roepen, terwijl zij met hare blikken de bloedige overblijfselen van haren zoon zocht. De volksmenigte had deze 'samenspraak gevolgd met eene nieuwsgierigheid, die niet tc beschrijven is; en, zoodra Ihet bewijs ge leverd was, dat zij zelf haar zoon had aange klaagd, en dit niet kon loochenen, was er eene vreeselijke wanorde onder het volk ontslaan, „Werp haar in de. arena! voor de leeuwen", riepen verschillende stemmen. „Dat de dieren ook haar vleesch vaneen scheuren en haar bloed drinken", brulde het opgezweepte volk, dat, in grooten ge tale opdringende, de gelederen der solda ten Verbrak en Laetitia bedreigde. Doodelijk ontsteld greep de moeder van Eubias Tigrina bij den arm en zocht zich een doortocht te banen door 'de dicht opeen gepakte menigte. Maar het volk, meer en meer verbitterd door het vervelend geba zei van den gouverneur en den tegenstand der soldaten, /lrong altijd vooruit naar de weduwe van keizer Maximinus. En Lae titia, de schoone Laetita, met al hare kost bare juweelen versierd, werd in de arena primo January 1723, edog soo sal de voornoemde Wedüe van den Abeelen haar huur en optie heb ben van ieder Jaar affstant te mogen doen, onder dese conditie nogtans, dat ingevalle de meerge noemde Wedüe van den Abeelen bleeff uytcontirmeren, niet verder sal moge continueren als de voorsz. drie jaarenmits dat den voor noemde Arent van Leeuwen gehou den sal sijn alle de materialen t geene tot de metselaarswinkel be hoort sal moeten aanstaan voor sodanige prijs als de gemelte We düe derselve heeft ingekoft, laat stelijk dat ook de meer gemelte We düe van den Abeelen gehouden sal sijn drie maanden van te vooren dat sij affstant doet, alle mooge- lijckheden in het werek te stellen omme de vaste clanten die deselve Wedüe heeft off nog sonde mogen krijgen aan den voorsegde Arent van Leeuwen te transporteeren bestaande in het Weeshuys, Meer- mansburgh, Tvelhofje het St.tAn- nahofje en verdere gunstgenoten. Tot naarcominge van hetgeene voorsch(reveu) staat verbinden zij comparanten ieder haar persoon en goederen geene van dien uytge- sondert stellende deselve ten be dwang ende executie als naar reg- tenaldus gedaan ende gepasseert binnen Leijden praeseut de onder- gesch(revengetuigen. Pieternella van Hoort. Arent van Leeuwen. Tennis van Leeuwen. Pieter van Hoort. H. Sij en, nots. publ. Protokol van den notaris LI. Sijcn, 172022. Ho. 4. BIJ C0MB2S. Och, die vrijmetselarij. Een onschuldige sociëteit Philantropische instelling Zoo plegen de br...; br...; het eigen lijke doel der vrijmetselarij te bemas- keren. Maar wat zeggen ze hiervan? Een correspondent der Matin" is bij den heer Combes op bezoek geweest en hij beschrijft uitvoerig de omgeving geworpen met zich trekkende Tigrina, de kleindochter van de tooveres van Astaroht de laatste afstammeling van Simon de too venaar. Eenige minuten later was er van die twee vrouwen niets overgebleven dan en kele verscheurde stukken vleesch en beende ren, Cn eenige voorwerpen van goud en diamanten waarvan zich de soldaten meester maaken. XXII. IN DE WOESTIJN DE SAHARA. Den 30 Maart van het jaar 253 wandel de een man, gevolgd door zijn slaaf, lang zaam door het brandend heete zand der groote woestijn. De man sdheen geheel uitgeput van vermoeienis, dorst en hitte; de slaaf volgde in stilte zijn meester, en kauwde eenige dadelbladeren om den bran denden jdorst te stillen, die hem verteerde „Alpheus", zeide de man zich om keerende, „ik ben uitgeput en zie geen kluizenaarswoning." - „Wij moeten er toch spoedig zijn, heer Flavianus", antwoordde de slaaf, „indien ten minste de mannen, die wij gisteren om inlichting vroegen, ons niet bedrogen heb ben." „Mogelijk is de woning van den won derdoener verborgen in de casis, die daar aan onze rechterzijde ligt." „Ziel gij hier dan ergens eene oasis „Maar ziet gij ze dan niet? daar ginds niet verder dan een mijl van hier." „Dan zijn wij gered! Deze oasis is de van den oud-Minister-Kerkvervolger. Hij zag slechts „een kunstvoorwerp een vrouwenfiguur op een leeuw, geti teld kracht en waarheid. En daar onder dit inschrift „Aan Emile Combes De Vrijmetselarij 1902-1905." Waarom moest toch een onschuldige instelling als de Vrijmetselarij er een heet te zijn, waarom moest deze phi lantropische Vereeniging aan denkerk- vervolger Combes, die van 1902—1905 een kunstvoorwerp schenken? (Haarl. Crt.) "bïnnënlanü. De Prins. Z. K. H. ide Prins der Neder landen vertrekt Zondagmorgen naar Mon tjoie bij Aken, vanwaar Z. K. H. den 16en dezer naar Maastricht zal gaan. Den 17en zal Z. K. H. van Maastricht naar Het Loo terugkeeren en zich van daar op 18 dezer naar Dobbin (Meckljen burg) begeven. Nieuwe b ee ld e n a ar v o or 's R iji k munten. Een paar jaar geleden werd met machtiging van de Koningin, order gege ven over te gaan tot het ontwerpen van een nieuwen beeldenaar voor 's Rijksmun ten (waarvoor de Koningin beeft geposeerd) en waarbij dan tevens voor de keerzijde der munten een nieuwe stempel moet wor den gemaakt Thans zijn de stempels ge reed .en zullen er eerstdaags munten in omloop worden gebracht met den nieuwen beeldenaar. De eerste munten daarmede ver vaatidigd, zijn halve guldens voor Indië; daarna zullen er Nederlandsche kwartjes en dubbeltjes, waaraan groote behoefte is, mede worden geslagen, terwijl vermoedelijk eerst in den aanvang van 1911 guldens met den nieuwen beeldenaar in omloop komen. De nieuwe munt wijkt in zooverre v. de oude af, dat de beeltenis v. de Konin gin niet slechts het hoofd, doch even als op de postzegels, ook een gedeelte van de buste, in hermelijnen mantel te zien geeft De munten zijn voorts voorzien van een breederen rand. Het opschrift aan de ach terzijde wordt duidelijker. Voorts worden proefnemingen gedaan v 0 o r e e n n i e u w m o d e 1 n i k kelen stuiverstuk. De 10 -uren.dag. Gelijk reeds vroe ger is aangekondigd, had de sociaal-demo cratische fractie in de Tweede Kamer be sloten tot indiening van een wetsontwerp op den tien-uren-dag. De voorbereiding en de bewerking, van dit ontwerp, waarin de tien-uren-dag werd voorgesteld als overgangs-toestand naar den negen en acht-urigen werkdag, was door den heer Schaper ter hand genomen- Wij vernemen nu echter, schrijft de Tel. eenige, vijftig mijlen in den omtrek, en daar zal de kluizenaar zeker wonen". „Gezegend zij God", antwoordde Flavi anus. Eenigen tijd later, traden onze reizigers een geregeld gebouwde hut binnen, waar de kluizenaar hun melk en dadels, honing en St. Jansbrood opdiende. Daarna sprak hij: Veroorloof mij, heer, dat ik u een oogen blik alleen laat: eenige stappen hier van daan sterft een Christen, en ik wil hem in zijn laatste oogenblikken bijstaan." Het gezicht van den kluizenaar was zacht en kalm, evenwel waren zijne wangen ver magerd, ingevallen en bleek, zijne oogen bijna uitgedoofd en zijn gang waggelend. „Als ik niet vreesde onbescheiden te zijn, mijn vader," sprak Flavianus, „zou ik de vergunning vragen, u te mogen vergezel len."1 Daarin is geen onbescheidenheid gelegen, beer: kom met mij mede. De Ghristen, die voor God gaat verschijnen, heeft mij geene geheimen meer toe te vertrouwen; hij ligt in doodstrijd en is buiten kennis." De stenende lag op zijn mat uitgestrekt zijne handen door de koude des doods verstijfd, hielden een kruis op zijn borst en zijn adem was schier onmerkbaar. „Dat gezicht is mij niet geheel en al onbekend, mijn vader," zeide Flavianus, „ik meen dien man meer gezien t |ejhjebblen." (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1