ft>. Eath. Mieuwss- en Advertentieblad voor Noord-Boïland. SEEon Woensdag 24 Augustus 1910. 4de Jaargang No. 67. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. BUEIAUBreedatraat 12, tegenover de B. E. Berk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËN: De T ooveres van Astaroht Be Neisrlaadsche taal ca het echi ij - ven tot fcijva&ken vernederd. OmiïÊtbaras&e cijfsre. BINNENLAND. BUITENLAND. -ii-1 ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS i 60 ct. per 3 maanden franco huis90 ot. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nnmmers yan de conrant3 cent. Van het Zondagsblad5 cent. Uitgave van de Na&ml. Vennootschap „Ons Blad". Van 1—5 regels30 Elke regel meer 4 Reclames per regeli 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbot. 25 e»t. Eene belangrijke beslissing voor werk gever en werknemer omtrent art. 1638d «Arbeidscontract. „Ook verliest de arbeider zijne aanspraak oph et naar tijdruimte vastgesteld loon niet, indien hij bereid was den bedongen arbeid te verrichten, doch de werkgever daarvan geen gebruik heeft gemaakt, hetzij door eigen schuld of zelfs tengevolge van hem persoonlijk betreffende toevallige omstandig lieid." Op grond van dit artikel is in het Eerste Kantongerecht van Amsterdam een uitspraak gevallen, die vermelding verdient: Hel verloop der zaak was aldus: Op 7 October 1901) was timmerman B. voor on. bepaalden tijd in dienst gekomen bij patroon S. Op 18 Dec. d.a.v. zijnde een Zater dag, werd B. aangezegd, dat hij verzuimen moest omdat er geen materiaal aanwezig was. Dat verzuim heeft toen geduurd van 20 December tot en met 24 December, dus 5 dagen; daarna is hij weer aan 't werk gesteld. Eenigen tijd daarna spreekt de arbeider zijn patroon aan voor. een schadeloosstel ling van f 15 voor die 5 dagen verzuim (het loon bedraagt 30 cent per uur en de werk dag telt 10 uur d. i. voor 5 dagen 15 gulden.) De arbeider beweerde n.l., dat er op 20 December wel materiaal aanwezig was, want toen hij den 24sten begon met de aftimm» van een keuken, gebruikte hij hout, dat zich daar reeds lang bevond. Voor den kantonrechter beweerde de pa troon: dat het verzuim alleen plaats had ge vonden, omdat hij geen werk had; dat het algemeen gebruik is, dat bij dergelijk ver. zuimhet loon Sliet wordt betaald, hoewel hij erkennen moest, dat het niet in het door hem met eischer gesloten contract was ver meld; dat B. na dat verzuim wederom gedu rende vier 'weken bij hem had gewerkt, zon der ooit e-enige aanmerking te maken, zoo dat hij geacht moet worden erin te heb ben- toegestemd, dat hem gedurende het verzuim geen loon werd uitbetaald. De kantonrechter oordeelde echter ten opzichte van het niet hebben van materiaal als oorzaak van verzuim, dat, gesteld ze ware bewezen, deze oorzaak den gedaagde niet zou ontheffen van zijn verplichting o-m den eisdher ook over de dagen, waarop deze niet Jieeft gewerkt, diens lopjn t lebeilajen, orn. dat het feit, dat een werk gever v o-o r zijn arbeider een zeker oo-g-en- blik geen werk mee rheeft, naar zijne meen ing moet worden aan gemerkt als een den werkgever persoon lijk betreffende toevalli ge verhindering om van de dien sten des arbeiders gebruik te maken, en een zóódanige verhindering den arbeider zijn aanspraak op loon niet doet verliezen, tenzij die verhindering het gevolg mocht zijn van overmacht, wat in dit geval noch OÈSCHIEDKUNDIG VERHAAL UIT HET MIDDEN DER DERDE EEUW, M) door E. S. VAN LUIK „Heb medelijden met uwen ouderdom," zei-de hem de rechter, „anders moet ik u schromelijk laten .pijnigen." „Jesus Christus heeft mij tot nu toe in het geloof bewaard. Ik heb 80 jaren ge leefd en van mijne kindsheid af heeft Zijn Evangelie mij onderwezen en verlicht; aan Hem heb ik geloofd, Hem heb ik bemind, voor Hem wil ik mijn leven geven." De (rechter liet hem geeselen, en ver volgens aan handen en voeten vast nagelen onder die pijniging sloeg Felicianus zijne dogen ten hemel en bad; „In U, Heere Jesus, heb ik gehoopt, sta mij bij met uwe genade!" Op bevel v. den rechter, heeft Flavician us drie dagen in dien toestand doorgebracht, zonder spijs of drank te nuttigen; doch door Qods beschikking bleef hij nog in het leven. Daarna deed de rechter hem op nieuw geeselen, en eindelijk ziende, dat al deze pijnen vruchteloos waren, liet hij hem in tie gevangenis werpen. Den volgenden morgen was de beurt aan gebleken, noch bewezen was. De bewering van den patroon, dat het een gebruik zou zijn om in dergelijke gevallen geen loon te betalen, bewees alleen, dat hij de wet niet kende, terwijl het argument, dat d-e eisdher eerst na vier weken loon voor de verzuimde dagen vroeg van geen beteekenis werd geacht, mitsdien werd de patroon ver oordeeld tot betaling der vijftien gulden plus de kosten van het geding. De sdhrijver van de Brieven uit de „Resi dentie" deelt hel volgende in het „N. v. d. D." mede: „Twee opvallende treurige verschijnselen werden dezer dagen vermeld in officieele exaimenverslagen, waaruit ik ze in ruimeren kring onder de aandacht breng. Van de 13 jongens, die in Ned. Indië examen deden voor de Cadettenschool hier te lande, slaagden er slechts 5. En on der die 5 -waren er dan, nog 2, aan wie de commissie zeker todh niet te streng voor Nederlandsche taal geen „voldoen de" ihad kunnen geven. En de commissie, die in Indië exami neerde, voor den-Hoofdcursus hier te lande, geeft in haar verslag in overweging, voor taan het schrijven maar niet meer ais examen vak te doen medetellen blijkbaar om dat 't daarmede zoo treurig gesteld is. Moedertaal, en (schrijven van een dui delijke, leesbare handDaarmede moet men nu zelfs al de hand gaan lichten!" 't Is wel treurig, dat onze moedertaal zoo weinig meer telt, terwijl onze buren in het Zuiden juist een groote strijd voeren om hun taal te behouden en te verheffen, en dat het middelbaar onderwijs zoo'n slecht voorbeeld geeft aan het lager onderwijs. Rector A. J. Clarijs zei terecht in zij ne les over opvoeding van de jeugd en lager onderwijs en patronaten Maandag in de Kath Soc. week gehouden: „Goed schrijven, rekenen en degelijke „taalkennis, komen een arbeidersjomg-en be- „ter te pas dan natuur., plantkunde, enz." Wij hopen dus, dat de manie bij1 het mid delbaar onderwijs niet aanstekelijk werkt op het lager onderwijs, wat hoofdvak is blijve daar als hoofdvak op het leerplan staan en verlieze niets, integendeel stiige, in waarde voor de school. Dr. S. Weeft het in zijne medische brie ven over het aantal geestesziekten. Hij geeft daarbij enkele cijfers: Van 1875—1905, dus in den tijd van een menschenl-ev-en, is de bevolking van den Duitschen bondsstaat Baden met 33.4 pet. toegenomen, het aantal verpleegden in de krankzinnigengestichten steeg met 245 Primus. De rechter zeide: „Uw broeder Felicianus heeft reeds aan den keizer ge ho-orzaamd; hij heeft offeranden aan de goden opgedragen en daarom hebben hem -de keizers in zijn eer en waardigheid her steld." Primus antwoordde „De duivel is de vader der logentaal en gij zijt een kind des duivels, daarom liegt gij, evenals uw vader. Mijn broeder heeft niet g ehoorzaamd aan den keizer, maar wel aan Jesus Christus, den Keizer aller kei zers. Ik ken met volkomen zekerheid al, wat gij mijn broeder hebt doen lijden, en weet dat hij standvastig gebleven is tot nu toe. „God 'heeft, mij in de gevangenis gij nen Engel gezonden, die mij alles gezegd 'heeft, wat mijn broeder leed en deed. Nu, op dit oogenblik is hij in de gevangenis en de Heer vertroost hem bovenmate." De beulen kregen bevel Primus met stok ken te slaan, waarna hij op de pijnbank werd uitgerekt, terwijl de rechter zeide: „Brandt zijne zijde met fakkels, in dien hij Christus niet wil verloochenen", waarop Primus antwoordde, dat hij liever dui zendmaal zou willen sterven dan Christus verloochenen. Terwijl de beulen met brandende fakkels bezig waren zijne zijde te verbranden, riep Primus uit: „Heer, gij hebt mij door het vuur gezui vend, ik dank U, dat gij mijn hart zoo pel. Het aantal als krankzinnigen verpleeg den groeide dus zeven malen zoo snel als de bevolking en dat in een tijd waarin de rustige jjang der dingen dooir geen en kele ernstige of diep ingrijpende gebeur tenis in beroering gebracht werd. In Duitsch land moet men zorg dragen, elk jaar 4 tot 5000 nieuwe plaatsen in de krankzin nigen-gestichten beschikbaar te hebben Zulke cijfers wijzen op een stijging in het aantal geesteszieken. Geen wonder in z-oo'n tijd van jacht naar snelheid! reit neat aal. Volgens De W-ereldstrij-d" is er een nieuw neutraal blad verschenen, Het noemt zich: „Ons Doel", orgaan voor de fede ratie van den Gelderschen Bond van Ver gunninghouders. In het eerste nummer heet het: „poli tiek, godsdienst, haat en nijd, laster en leugen zullen onze kolommen niet ontsie ren." Dus, politiek en godsdienst op één lijn met haat, nijd, leugen en laster? Als dat nu niet echt neutraal is.! Mogen de vergunninghouders, waarvan liet meerendeel rooinsch is, zoo'n blad steu nen? (Centrum). Hofbericht. Ter gelegenheid van den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin, zal op Woensdag 31 dezer ten Pal-eize Het Loo een groot gala-de.jeuner plaats hebben. Bezoek van het Belgische k o li i n g s p a a r aan o ns la n d. Thans kan worden medegedeeld, dat de datums, waarop de Koning en de Koningin der Belgen met gevolg, ter gelegenheid van het be zoek aan H. M. de Koningin, hier te lande aanwezig zullen, zijn, vastgesteld zijn: Don derdag 15, Vrijdag 10 en Zaterdag 17 Sep tcnibcT e.k. Witte Phosphor. De Min. van Land bouw Iheeft ter kennis van de Staten-Gene raai gebracht, dat door tic betreffende Re geeringen is overeengekomen om het me de te Bern igesloten verdrag nopens het verbod van het gebruik van witte phos pihor bij het vervaardigen van lucifers in werking te doen treden op 1 Januari 1912. D e Hoek b ij R o tt erd a m. Binnen kort is een wetsontwerp te verwachten tot grensregeling, waarbij met 1 Jan. a. s. de Hoek van Holland bij Rotterdam gevoegd zal worden. Faillissement T i 1 a n u s. Thans hebben curatoren in het faillisse ment Tilanus de kassierfirma te Tiel daarover aan de rechtbank verslag uitge bracht. Volgens dat verslag zijn de schul den f 87000 ongerekend vijf memoricpos zeer verheugt, dat ik deze pijniging niet gevoel." „Ik geloof", zeide de rechter, „dat dit een duidelijk bewijs is uwer tooverkunst." „Neen, neen", antwoordde Primus, ,'het is alleen -de kracht van Jesus Christus, die zijne barmhartigheid over mij uitstort." Daarna werd Primus van de pijnbank losgemaakt en gesmolten lood in zijn mond gegoten; doch ook deze pijniging deerde hem niet. Promotus gaf vervolgens bevel, dat de beide broeders voor de wilde dieren zou den geworpen worden. In een afgesloten plaats buiten het stadje Nomenta 'werden in het strijdperk twee leeuwen tegen hem losgelaten. De dieren, die hunne wilde natuur scire nen verloren te hebben, traden langzaam het strijdperk binnen en legden zich, ge lijk een paar lammeren, aan de voeten der martelaren. Toen werden twee beren tegen hen losge laten, maar ook deze vergaten hunne wild heid en legden zich bedaard naast de teeu wen neder. Primus riep tot -den rechter Pro-motus: „Onrechtvaardige rechter! D-e wilde die ren erkennen hunnen Schepper, wiens die naren wij zijn; en gij, een rnensch, met verstand en oordeel begaafd, weigert den Schepper van hemel en aarde als God te erkennen en te aanbidden; gij zijt zoo verblind, dat gij niet wilt zien ten. Een dezer betreft een vordering op den boedel van 4000 p. st. welke dezer dagen do-or J. Shulter te Pusy is irige steld. Het actief is geschat op f 18.000. BELGIE. De brand op de -Brusselsche Tentoon stelling. Zou dan werkelijk schrijft het „H. v. Antw." - de vreeselijke brandramp aan kwaadwilligheid moeten toegeschreven wor den? 't Is de me-ening, die bij het gerecht' overheerschend is -en 't is langs den kant van het personeel der hallen, dat thans voor al de opsporingen worden gericht. Men verzekert dat de experten verschil lende brandnesten gevonden hebben, die tegelijkertijd moeten ontvlamd zijn en eene vrouw beweert in het bureel van het be stuur, op het oogenblik Van den brand, verscheidene vuurballen gezien te hebben, is het vertelsel, is het verbeelding? Het is moeilijk de waarheid te vernemen, want de magistraten laten niets los. Met hetzelfde voorbehoud moet men de inlichting aanvaarden, dat verscheidene be wakers en twee gendarmen zouden opgeslo ten zitten in de gevangenis van St. Gillis, na op heeterdaad van diefstal gedurende den brand te zijn betrapt. Enkele soldaten zitten om dezelfde re-den in de kazerne in 't cachot. Wat er van zij, men herinnert daden van oprechte kwaadwilligheid, die bedreven wer den ld oor het personeel, met de bewaking der hall-en gelast en waarvan -een zeker gedeelte wel te w-ensoWen liet. Do Fransche afdeeling te Brussel her opend. Het Petit Journal meldt dat de Fransche afdeeling van de B-russelsOhe tentoonstel ling Zondag j.l. weer voor het publiek ge opend is. Er is geen spoor meer van brand te bespeuren. De Fransche bouwmeesters en werklie den hebben hier ongetwijfeld knap werk geleverd. Het bericht meldt -echter niet of in de heropende gebouwen nu ook al weer w|a)tt e zien is, iets waaraan wij sterk twij f-el-en. DUITSCHLAND, De 57ste Katholiekendag. Zondag is te Augsburg met de ge bruikelijke plechtigheden -de 57ste algemec ne Katholiekendag geopend. In de stad waren voor de ontvangst van de Katiho lieken talrijke versieringen aangebracht, ter wijl voor de algemeen-e vergaderingen we derom -e-cn reusachtige Festhalle is o-pge richt, die van binnen gemeten niet min der -dan 73 meter lang -en 43 meter breed is. Er is plaats voor ruim 7500 inenscben; 3600 zitplaatsen gelijkvloers, 200 op de presidents tribune, 1400 op de galerij en de overige Het volk daarentegen was niet zo-o ver blind en niet zoo hardnekkig- aan zijne af godsbeelden gehecht als -de rechter. Zij schre ven het ook niet aan tooverij toe, dat een mensch met handen en voeten aan een paal gespijkerd, drie dagen -en drie nachten, on der een aanhoudend bloedverlies en zon der iets t-c nuttigen, kon leven. Zij kon den -het evenmin aan tooverij toeschrijven dat iemand wiens vleesoh zoo deerlijk ver brand wordt, daarvan geen pijn zou ge voelen, en dat gesmolten lood de ingewan den niet zou verbranden- Daarom dan ook verheerlijkten de twee Bloedgetuigen naar best vermogen den al- machtigen God, die hen voor hunne stand vastigheid in het lijden reeds nu wilde beloont-n, door vijfhonderd heidenen tot het licht des Evangelies te roepen. Thans werd den beul het bevel gegeven," -de beide Martelaren, te onthoofden, terwijl hunne lichamen onbegraven, moesten blij ven liggen. Drie dagen later, den 9 Juni 2S2 weiden hunne lichamen door de nieuwe Christenen begraven. XXIV. QUINTIjUS. Met -de verdere lotgevallen van al de personen, die in dit verhaal voorkomen, heb. ben wij voor zoover het doel medebracht den lezer reeds bekend gemaakt; zoodat ons nog slechts rest den verderen levensloop te mei den van den grog-ten geloofsverkondiger staanplaatsen. Alle bezoekers kunnen den spreker niet alleen zien maar ook duidelijk hooren. Zondagmorgen werd de Katholieken - dag geopend met een Hoogmis in de kathe draal. In den middag zou een feesto-ptocht plaats -hebben, waaraan 800 vere-enigingen met 30.000 menschen ongeveer zouden d-eel nemen. Opmerkelijk groot is het aantal bisschop pen, dat den Katholieken-dag bij zal wo nen: het Beiersche -episcopaat zal in zijn geheel aanwezig zijn en ook mgr. Fruhwirfh de pauselijke nuntius zal de vergaderingen bijwonen. Uit de redenaarsüjst en -de lijst van de te behandelen onderwerpen, blijkt, dat men meer speciaal de schoo-lkw-esti-e en meer in het algemeen het vraagstuk van opvoeding en ontwikkeling bespreken zal. Ook de Oostenrijksche minister van lan bouw Ebenhoch staat op de sprekers.ijst met het onderwerp Katholieke weneidb-eschou wing en leiding der ontwikkelde1 Katho-1-i-e ken. Naast de vele andere vereenigingen, die bij gelegenheid van den Katholiekendag bij eenkomen om 'haar jaarvergadering te hou den zal dit jaar voor het -eerst ook het groote Kurtell-verband van Katholieke Duitsche stu d e riten verte n i gi r lge 11dat niet minder dan 68 organisaties omvat, te Augsburg bijeen komen. Alles wijst er op, dat de Katholiekendag ook dit jaar weer een schitterend verloop hebben zal. ENGELAND. Londen is blijkbaar een gezonder stad dan menigeen denkt Uit d-e officieele jongste be volkingsstatistiek, van Groot-Brittanië en Ier land blijkt, dat in het 2e kwartaal van dit jaar 11.6 op de duizend personen zijn ge storven, dat is minder -dan in eenige hoofd stad in Europa! Voor Petersburg, was dit Cijfer het vorig jaar 17.7, Wie-enen 171,5 Kopenhagen 14.7 Berlijn 14.5 Brussel 14.4 Amsterdam 12.6, Oo-k de geboorte is hoog in Londen, n.l. 24,9 tegen 21.1 in Ween-en, 20.7 in Praag, 20.5 in Antwerpen, 19.8 in Berlijn, 18.2 in Parijs 17.2 in Brussel, 23.6 in Hamburg, 23.9 in Amsterdam en 23.8 in Stockholm. DUITSCHLAND en POLEN. Zaterdag is te Posen met groot-en luister ingewijd -het nieuwe, in Ro-maanschen stijl gebouwde Keizerlijk paleis, Posen, -de hoofd stad der Pruisische Oostmarkt, wordt daar door derde residentiestad, en de tweede' zoon des Keizers, prins Eitel Fritz, zal duur zaam in dit slot zijn verblijf hóuden als be wijs dat de Oostinark met de Pruisische kroon vast verbon-den is -en blijft. De redevoering die de Keizer bij de in wijding, zou houden, en die in overleg met minister von Bethmann Hol weg zorgvuldig was voorbereid, werd in Duitschland en Polen met groot-e belangstelling tegemo-et Quintius. Door Paus Fabianus naar Frank rijk gezonden, vertrok hij uit Rome met Lucianus; -deze laatste predikte het geloof aan de heidenen te Beauvais, terwijl Quin tius dit te Amiens deed. Zeer groote -en menigvuldige wonderen vergezelden d-e prediking van zijn woord. Ten tij-de, dat Diocletianus, in 286, twee cesars aanstelde, Maximinianus in het Wes ten en Galerius in bet Oosten, hadden, de twee eerstgenoemd en a!s landvoogd in Gallic, een zekeren Ricciovaris aangesteld en hem het bevel gegeven, het Christen dom uit te roeien. In het jaar 287 kwain deze bloeddorstige dwingeland in Amiens, alwaar Quintius met het zegenrijkst gevolg arbeidde, door zijne -deugden, zijne wonderen en zijnen ijver voor -de glorie van Go-d. Zoodra Quintius in zijne tegenwoordigheid was gebracht, vroeg -de rechter naar zijn naam. Quintius antwoordde „Ik draag den naain van Christen, o-m. dat ik Christus bemin; mijne ouders hebben mij den naam van Quintius gegeven." „Vati welke a(komst zijt gij?" „Ik ben een burger van Rome en een zoon van den raadsheer Zeno." „Hoe komt fret dan," vroeg Ricciovaris, ,,-dat gij, van .adel zijnde, u aan zulke bij- geloovigheden hebt overgegeven en dat- gij als Go-d aanbidt, Hem, die door de Joden gekruist is PBerdt itg-volgdl» i 1 -i

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1