P" KERKNIEUWS. ALKMAAR.. PLAATSELIJK NIEUWS. gezien. Men dacht zelfs, dat ze voor dc „Po len" een politieke verrassing, een goed ei boodschap brengen zou, maar in dit opzicht is men teleurgesteld. OOSTENRIJK. De duurte van het vleesoh. De ministerraad hield zich de laatste da gen bezig met de kwestie de verhooging der vleeschprijzen en besloot verschillende maartegelen te nemen, voornamelijk om in geval van nood den invoer, van zekere soorten gehoord vee toe te staan, uit Italië Nederland en Frankrijk. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Haastrecht den Weleerw. Zeergel. Heer J. W. van Heeswijk, leeraar aan het Seminarie Hageveld te Voorhout. Aanbesteding. De architect Jean H. van Groenendaal te Amsterdam, heeft namens het R. K. Parochiaal Kei kbestuur onder hands aanbesteed bet bonwen eener nlenwe R. K. Kerk met toren, sacristie en pastorie te Katwjjk a. d. Rijn. Inschrijvers waren J. Braun, Beverwijk f 75,400 Gebrs. Dea ling, Gouda f 67,900 W. P. Vreede, Noord- wijk f 67,340A. O. Leyen, Wassenaar f 67,888Jac. van Groenendaal, Breda f 66,450. Het werk ia behou lens Bisschop pelljke goedkeuring aan den laagsten gegund. Meeting 10-urige arbeidsdag. Als in andere plaatsen van ons land, werd alhier 1.1. Zondag eene meeting gehouden ten gunste van den wettelijk geregelder arbeidsdag. Om kwart voor 12 na, aankomst van den trein uit Hoorn verzamelden zich de Ie den van de afdeeling Alkmaar, Hoorn en Purmerend op het Stationsplein ten. einde in optocht met ontplooide ba nieren naar het vergaderlokaal „de Har monie" te trekken. Wij merkten op de banie ren van de afd. Alkmaar, Hoorn en Purme end, die van de Fabrieks- en losse arbeiders St Laurentius en van den Timmerlieden! bond, beide onafd. van Alkmaar. Onder weg werd het Bondslied gezongen. Jammer maar, dat jhet muziekcorps van den Hel der ontbrak om meer kracht bij te zetten, het effect van de optocht zou daardoor verhoogd zijn. 't Was ongeveer kwart voor 1 toen de vioe-voorz. Mr. H. P. M. Kraakman (de voörz., de heer P. Fransen, was verhinderd) de vergadering opende met gebed. In zijn openingswoord heette hij alle aanwezigen, bijzonder de besturen der afdeelingen Hoorn en Purmerend hartelijk welkom, evenals de afgevaardigden van den Helder. (Van de ze afd. waren slechts enkelen opgekomen omdat zij van plan is zelf eene meeting te houden) Spr. constateerde dat lang niet alle le den van den Bond aanwezig waren, anders zou er in de zaal geen hoekje open zijn. Hij bracht vervolgens een woord van dank aan den voorz., de beide secretarissen van de Afd. Alkmaar en de Propaganda-club Rius X voorh unne moeite om deze meeting voor te bereiden en aan den E.A. Heer Burge meester dezer gemeente voor zijne vrijgevig heid om de optocht toe te staan. Vervol gens verzoekt hij het Bondslied te zingen, waarvan het s oio-partij op verdienstelijke! wijze werd gezongen door het lid van de afd. Purmerend, den heer S. Rijser (de zang afd. van Alkmaar was niet present). Thans verleent hij het woord aan den spreker den heer O. J. M. van Lingen, amb tenaar a. h. genootschap tot zedelijke verbe tering van ontslagen gevangenen, te Am sterdam, In den aanvang zijner rede wees spr. op liet feit, dat de Kath. arbcider] thans voorgaat om eene einde te maken aan misstanden, geen enkele organisatie ijvert met zooveel klem voor de verkrijging van een 10-uren dag als juist de Kath. orga nisatie. Zeker reeds vroeger klonk van an dere zijde langs straten en pleinen de kreet: Wij wenschen 'een 8-urendag!" doch die kreet is evenals zoovele kreten van dien kant een kreet gebleven en niet meer. Een der anarchistische voormannen bepleitte zelfs den 2 urigen arbeidsdag want zoo zeide hij, wanneer de menschen, die thans van de opbrengst der productie leven, ook ar beidden dan zou een werktijd van 2 uur Voor alle arbeiders voldoende zijn. De Kath. wenschen niet den 8-urige,n niet de utopie van een 2-urigen, maar een 10-urigen arbeidsdag. Van waar komt dit idee Kath. sociologen deden dat denkbeeld postvatten, hetwelk in de Kamer steun vond en dat zelfs thans door de socialisten wordt aangehangen, want de mannen van 8 uur trokken de klauwen in, lieten den arbeidsdag va(n 8 uur varen en vroegen dien van 10 uur. (Applaus). Hoe komt het, dat de ar b e id er s juist naar betere arbeidsjverhou ding streven Spr. zegt als antwoord op die vraag: dat komt omdat zij het aan den lijve hebben gevoeld het demoraliseerenide vail een langen arbeidsdag. Zeker ouden van dagen verhalen ons dat zij lang werkten en toch tevreden waren! Maar hoeveel velschillen de arbeidstoestanden van thans bij vroeger? Wat is de" industrie niet ver anderd bij voorheenVan grootbedrijven wast oen geen sprake. De patroon hielp zelf mee, alles ging geleidelijk zijn gang Van werkelijke lichamelijke vermoeidheid geen sprake. Kom daar nu eens om! De arbeider staat den geheelen dag in groote fabrieken hoort niet anders dan het ge stoot der machines, leeft in eene benauw de atmosfeer. Hij is alleen een nummer voor zijn patroon, die enkel rekening houdt met de arbeidskracht, die hij vertegenwoordigt Die arbeidskracht moet zoo gauw mogelijk verbruikt worden. Spr. vergelijkt, hiermede een paardenfokker, die het er op aanlegt om* zijn jonge paarden zoo gauw mogelijk af te richten voor de wedrennen. De arbeider is echter een schepsel ge schapen naar Gods beeld geen opeenhoo ping van arbeidskracht, die in den korst mogelijken tijd moet worden verbruikt,. Pater Raaymakers S. J. zegt dan ook terecht: de arbeider mag niet verdragen, dat hij als eene machine wordt verbruikt als een electrische motor, die de stroom le vert. De industrien zijn er niet enkel voor de industrieëlen alleen. Pater de Greeve zei- de het nog zoo duidelijk op de Soc. week: de arbeider is er niet om den patroon binnen korten tijd rijk te maken. Da te gen woord ige verhouding v. den arbeider tot de industrie vraagt van hem te veel, in eens uit eene enquete gehouden door de Soc. Dem. Studieclub, welke enquete P.ater Raay makers zeer goed noemt is gebleken 'dat in zeer vele bedrijven arbeiders te lang achtereen werken, er zijn er, die een 36 ja. zelfs 48 uur achter elkander werken. Spr. vraagt: Is het mogelijk, dat men na een zenuwachtige gejaagde spanning, als waarin men tegenwoordig werkt, nog lust gevoelt, om zich met het gezinsleven te be moeien? Men is niet enkel lichamelijk maar ook geestelijk vermoeid. Vroeger was men na' een weinig rust weder hersteld van de vermoeienis van den arbeid, nu niet Met het ,gezin zal de arbeider zich weinig kun nen bemoeien, de lust daartoe wordt hem dooi' de vermoeidheid ontnomen.' Spr. zegt dat het een dure plicht is voor den ar beider, echtgenoot, die voor het Altaar Gods beloofd heeft voor zijn gezin te zullen le ven, een steun te zijn yaji zijne echtgcn o-o-te, zich met zijn gezin te bemoeien, 't Is dus plight van hem, dat hij op een behoor lijkeu arbeidsdag, die hem daartoe den tijd en gelegenheid geeft, aandringt. Wat doet de St. Vincentiusvereeniging?, Zij werkt allereerst om in een gezin den maatschappelijken toestand te verbeteren en daarna om den godsdienst te doen herle ven. Evenzoo is het met een arbeider.' Eerst moet hij werken ora den arbeidsdag te verkorten, daarna heeft hij gelegenheid om het godsdienstig leven in zijn gezin te bevorderen. Tegenover de revolutie en het geloof, dat in de fabrieken wordt ver kondigd, moet hij in woord kunnen strij den,, daarvoor is noodig geestelijke ontwik keling, daarvoor is noodig tijd. De arbeider moet een warm lid worden van de vakorgani satie, maar ook daarvoor is tijd noodig. Kunt gij het hem kwalijk nemen, dat hij daarvoor zoo weinig voelt, als hij vermoeid 's avonds thuis komt? De arbeider dient zich met de politiek te bemoeien, hij moet trouw de vergaderingen zijner kiesvereeni ging bijwonen, ook daarvoor is tijd noodi.g. In belang van de politieke beweging is het noodzakelijk, dat de arbeidsdag wordt ver kort. Spr. wijst hierbij op Frankrijk. Ten slotte bepleit spr. op al deze gronden be perking van den arbeidsdag. Na de pauze beantwoordt spr. de vraag: Op hoe lang moet 'het maximum gesteld wor den? De algemeene conclusie van sociologen luidt: op 10 uur. Spr. herinntert aan de motie Aalberse c. s. in de Tweed© (Ka; mer, ook deze stelde den 10-urigen arbeids dag. Dat maximum is gewenscht, zij het dan met uitzonderingen en in enkele gevallen. Spr. acht het in de toekomst gewenscht, dat er beroepsraden in het leven worden geroepen met publiek rechterlijke bevoegd heid. deze zullen dan den arbeidsdag re gelen. Zoolang dezeer niet zijn en jnu men zulk eene ontzaglijke regelloosheid heeft is een wettelijke bepaling vereischte. De heer Stulemeyer, een Kath. fabri kant, betoogde eveneens een ingrijpen van den wetgever. Spr. laaikt het stelsel van uitsluiting door de werkgevers, waarbij om enkele arbeiders, die verbetering vragen, honderden uit de fabriek op straat worden gezet. Spr. wijst in dit verband op En schiedé. Bij den laatsten strijd in de bouwvakken in Duitsdhland ontzagen de aannemers in Holland zich niet steun te verleenen aan eerstgenoemden, door overeen te komen, dat bij uitsluiting of staking in Duitsjch' land geen arbeider daarbij betrokken in Holland in dienst kon komen. Spr. vraagt met deze voort», voor oogen of de vak organisatie en Het particulier initiatief er wel ooit in zal slagen den 10-urigen ar beidsdag te verkrijgen. De drang moet hier van de Regeering uitgaan. Daarom klinke van deze vergadering den eisch: wij willen een 10-uïjgen arbeidsdag bij de wet ge regeld. Als straks de Kamers weder zullen bijeenkomen moeten alle arbeiders naar Den Haag opgaan om deel te nemen aan de groo te nationale betooging. Van alle deelen des lands moet één geweldige kreet weerklin ken: Wij wenschen den tien-urigen arbeids dag! Spr.s telt daarom voor de volgende MOTIE. lo. De voortgaande ontwikkeling van ons maatschappelijk leven stelt het, ook in den arbeidersstand, tot plicht meer tijd te be steden, aan vorming en opvoeding. 2o. Gezonde, niet o<verwerkte arbeidskrach ten, zijn industrie en maatschappij tot voor deel, omdat zij meer en beter zullen voort brengen en lust .en ijver zullen wekken en behouden tot hoogpre ontwikkeling. 3o. Ons stelsel van1 voortbrenging, dat zeer verbeterd is en eene toenemende ver beteringondergaat, brengt overvloed van goederen op de wereldmarkt. 4o. Naast iden langen arbeidsduur aan den éénen kant zien wij toenemende werkloos heid aan den anderen kant. 5o. Het streven naar verkorting van ar beidsduur is daarom niet slechts gewettigd, maar ook door hooge belangen geboden. 6o. Dat de naar een gezonde hervorming strevende arbeidersbewegingen dit streven op haar programma heeft geplaatst is even natuurlijk als dat de sociale wetgever haar daarbij zijn krachtigen steun biedt. 7o. Bij beschouwing van wat de arbeids beweging in de meeste industrieën reeds wist door te voeren en wat mogelijk bleek en bij overweging van wat hierboven on der lo, 2o, 3o, en 4o is opgenomen, schijnt het als een billijke eisch, dat de normale ar beidsdag voor volwassen personen de 10 uren niet mag overschrijd enen dat de verkorting van arbeidsduur niet mag ge paard gaan met vermindering van loon. 80. De Katholieke arbeidersbeweging dringt daarom met kracht bij de Regee( ring aan tot doorvoering harer billijke eisdhen, door bij wettelijk voorschrift te bepalen, dat de normalen arbeidsdag voor volwassen arbeiders niet langer mag zijn dan 10 uur, en in die bedrijven of vakken, waarin nachtarbeid wordt verricht, niet lan ger dan 8 uur, 9o. Aan het Bureau voor de R. K. Vak organisatie en de Federatie van de vijf Dioc, Werkliedenbonden worden opgedra gen, dit oordeel en dezen eisch ter kennis van Regeering en Volksvertegenwoordiger te brengen. Deze motie werd bij acclamatie door de verg. aangenomen en zal naar het Bureau van de R. K. Vakorganisatie enz. worden ge zonden.; Vervolgens sloot de voorz., na een woord van dank te hebben gebracht aan den spre ker voor zijn helder geestdriftig betoog, met den Christelijken groet deze vergadering te ongeveer half 3. Hiermede was de meetingsdag geëindigd. Jammer, dat de zaal zoo slecht bezet was de afd.'Alkmaar maakte een slecht figuur bij de andere afd., die zij als gast ge! vraagd had. Het onderwerp, dat behandeld is, verdiende meer aandacht en bij gevolg een voller zaal. Dat was en voor den spre ker en voor de zaak zelve succesvoller geweest. Geslaagd. Mej. W. A. P, F. L'. Go vers alhier slaagde Dinsdag te 's.Graven hage voor het examen Hoogduitsch M. O, Akte A. t erwijl Mej. A. A. Holsmuller, alhier slaagde voor de akte Fransch L', O. Geslaagd. Zaterdag slaagde te 's-Gra venhag evoor het examen Fransch M. O. Akte A. de heer W. F. de Jong alhier. Alweer. Maakten wij er onlangs mel ding van, dat tegen een koetsier wonen de alhier proces-verbaal is opgemaakt we gens het plegen van onzedelijke handelin gen, thans heeft de politie D. B. en J, P. beiden alhier verbajiseerd als verdacht van dergelijke wetsovertredingen. Valschheid in geschriften. Za terdag is door de politie aangehouden B. H. W. alhier wonende dis verdacht van het valsch onderteekenen van wissels ten nadeele van zijn vroegeren patroon den heer de Wild aan de Laat alhier. W. heeft zich vroeger ook al eens te Amsterdam aan een dergelijk feit schuldig gemaakt en heeft toen daarvoor gevangenis straf van een paar jaar ondergaan. Een bezoek aan de Kath. Soc. Week. Zaterdagmiddag vertrokken met de Alkmaar-Packet van half 3 de leden der Alg. R. K. Prop. Club „St Petrus" ter bij woning der Kath. Soc. week te Amster dam. Zondagavond keerden ze per zelfde ge legenheid weder terug. AKERSLOOT. Zondag j.I. vonden op het „Alkmaarder Aleer" de internationale en nationale zeil wedstrijden en wherrie zeilwedstrijden plaats uitgeschreven door de Zaanlandsche zeil vereeniging. Reeds vroegtijdig kwamen tal rijke vaartuigen als jachten, boeiers, gon dels, sloepen, kielbooten, motors, sleepers en stoomboofen van verschillende kanten als Alkmaar, de Zaanstreek, Uitgeest, en stevenden naa;r het punt van samenkomst het „Groote Eiland". Later verschenen de grootere passagiersbooten en „Alkmaar Pac ket" met de jury, commissieleden, een mu ziekkapel en honderden belang]stelleinide,n, 't Was een ongekende drukte op het eiland waar nog talrijke bezoekers, der omliggen de plaatsen steeds de massa volks aanvulden Het Eiland was met een kring van vaartui gen omcirkeld. Om twaalf uur precies begon de wed strijd. Al heel spoedig heerschte er een gezellige drukte op het eiland en op de omliggende grootere vaartuigen. Niet wei nig droeg daartoe zeker bij de Beiersche kapel, onder directie van den heer Olie. Het weer was echter woest! De kleinere vaartuigen konden dan ook niet starten, zoodat de commissie heel handig besloot, enkele klassen te laten wachten, tot drie uur, in de hoop, dat het weer dan gunsti ger mocht zijn. Ook toen bleek het nog niet beter, zoodat de wedstrijd werd opge heven. Van de 18 klassen, voorkomende in het programma, waren maar 9 deelnemende, en van deze waren maar enkele inschrij' vers, die zich aan den wedstrijd waagden. De prijswinners zijns 3e klasse, vaartuig B. H. M. Wachtschip stuurman J. F. A. J. Bruinsma, tijd 2,5.50 uur, alleen gezeild. 4e klasse, vaart. Jolly Joker stuurm. G. A. v. Vloten tijd 1.24.28. 4e klasse vaart. Duschea stuurm. D, v. d. Werff, tijd 1.31.30 vijf vaartuigen gestart. 5e klasse vaart. Betsy eigenaar P. Dil tijd 2.15,14 alleen gestart, 11e klasse vaart. Gertrude Betsy eige naar D, L. v, Voorst tijd 1.—1 alleen half ge start. 14e klasse vaart. Halley eigen. C. De Jager onklaar geraakt. 15e klasse vaart. Atalanta eigen, P, J,: Latenstein tijd 1.17.4 alleen gestart. 16e klasse vaart. Trekvogel eigen. A. Thie tijd 1.23.39. alleen gestart. 17e klasse vaart. Favorite eigen. A. Zon jee (Uitgeest) tijd 1.30.2 vijf gestart, waar van Favorite alleen de lijn passeerde. De lijst spreekt duidelijk uit, dat het weer zeer ongunstig was voor een wedstrijd als deze, De terugvaart, vooral naar de Zaanstreek en de richting Uitgeest, was niet te onder nemen. Sleep- en stoo-mbooten moesten dan ook de kleinere vaartuigen op sleeptouw nemen. Omstreeks vijf uur waren alle jach ten enz. vertrokken, en bleef ons niets anders over, dan de herinnering aan het bedroevende ongeluk. Omstreeks half een was de jacht, be mand met vier koppen, de hh. M. R. Z, en en de verongelukte aan. de tent der jury met Ket verzoek om mee te mogen dingen, wat werd geweigerd op grond van te late aanmelding. Van hier zeilde men "dwars over naar den overkant. Dicht bij den wal gekomen, zou men, om onder den wind te 'komen, gijpen, met het treurige gevolg, dat de boeier vol liep en drie der opvaren den te water rolden. De heer M. zwom direct naar den wal De heer Z. wensch te den vierden opvarende te redden, maar werd door deze naar de diepte getrokken. Zeker is nu de verongelukte bewusteloos geworden, want de heer Z. kwam alleen weer boven, die nu om hulp verlegen was, daar zijne krachten hem begaven. Nu schoot de héér M. weer te water en jnoriht het geluk smaken zijn vriend te redden. Een echter had er het leven bij ingeschoten Wiel werd van het Eiland uit een boot uitgezonden om hulp te verschaffen en den drenkeling op te zoeken. De drie overgeble venen werden opgenomen en namen be neden plaats; ze waren niet te naderen, overweldigd, dat ze waren van verdriet en smart. De drenkeling werd niet gevonden, ook nog later gedane moeite bleek vruch teloos. De ongelukkige, wiens naam niet werd genoemd, laat een vrouw met vier kin deren achter. De heer R. -klom op den top der jacht en bleef daar rustig wachten tot men hem uit zijn minder benijdenswaardige positie verlostte. Zeker heeft dit ongeval het besluit van het Bestuur- helpen verhaasten. Onder de commissieleden toch waren er, die „kapot" waren en bet liefst maar een einde zagen aan den feestmiddag. Over eene herhaling of voortzetting werd niet gesproken, zoodat we met zekerheid wel kunnen vermelden, dat voicxr dit jaar de groote wedstrijd is gepasseerd. Nog blijft ons ten slotte te vermelden de juryleden: Deze waren: Wedstrijd-comité C. Jurrjens; H. v. Wijk M. Qrootes Jr.-; P. Swart Cz.W. Fipl; Evert Honig; W. F. Bloemendaal. Handicappel. Zeilw.P. L. Lucassen. Comité voor het Wherrie Z.J. A. C. van Hagen, A. Latenstein; H. G. Backer C. A. W. Pauw. Starters-zeilw.H. v. Wijk; P. Swart Cz. Commissarissen. H. Velthuijs; A. Laten stein. Maandagmorgen begaf zich reeds vroeg tijdig de heer R. uit Alkmaar met de vis schers T. 'uit Akersloot de „Meer" op om te dreggen. Ofschoon dit door laatstgenoem den den geheelen dag is voortgezet mocht men er niet in slagen het lijk te vinden. Naar verluidt kwam de verongelukte uit Hillegom. Opgehaald. Gistermorgen omstreeks fcalf 11 mocht bet den visscher T. gelukken bet lijk van den verongelukte, tijdens de seil wedstrijd van j 1. Zondag omgekomen, op te visscben. Nadat de politie en dokter aan wezlg waren op het »Stet«, waar bet lijk werd aangebracht, droeg men het naar het lijkenbuis der Alg. Begraafplaats. Nadere bij zonderheden omtrent de teraardebestelling en waar dat zal geschieden ontbreken nog. HEILO. Schoolfeest. Dinsdag, had het eer ste gedeelte van bet schoolfeest, de tocht naar Amsterdam, voor 5e en 6e klasse der beide scholen plaats. 's Morgens te half 8 stond de blijde schare al ongeduldig te wachten op den trein, die haar naar de hoofdstad des lands zou voeren, waar de dierentuin zou wor den bezichtigd. Het heerlijkste zomerweer Heeft deze tocht begunstigd en de kinderen hebben niet al leen leen aangenamer» maar ook een leer z'amen dag gehad. De onbekende en ongedachte drukte aan het Centraal Station, het vertier en de be weging aan het IJ, en in de stad, de im poneerende -gebouwen en groote winkels de groote verscheidenheid van dieren in Artis en aquarium, waarvan ze wel eens iets lazen en een afbeelding zagen dat alles hebben de kinderen nu aainschouwd! Geen wonder, dat je allen hoogst vol daan huiswaarts keerden met de trein, die hen omstreeks zes uur we»er bij vader en moeder bracht. A. s. Donderdag is het feest voor de kleinen, die dan een rijtoer maken naar Schoort. LANGENDIJK. Groentenverzendlng Van de laadplaats alhier werden gedurende de vorige week 131 wagons tuinbouwproducten verzonden. Het totaal verzonden wagoni bedraagt thans 1062. NOORD-SCHARWOUDE. Gemeenteschool. De nieuw te bouwen Gemeentercbcol zal Zaterdag 10 September a.e. worden aanbesteed. OUDKARSPEL. Raadsvergadering. Vrijdag 19 Augustus vergaderde de Raad der gemeente. Tegen- woordig waren alle leden. De gemeente reke ning werd vaatgeateld in ontvangat op f 93 989 33 en in uitgaat op f 93.676 36 batig ealdo f 312 97. Mede werd goedgekeurd de rekening van het Bnrg. Armbestuur, In ontvangat bedragende f 2133 37, in uitgaaf f 2049.275; batig aaldo dua f 8409'. De gemeentelijke aubsidie aan het Armbeatmir werd verhoogd van f 1400 op f 1600, daar dit dringend noodzakelijk wordt geackt. Voorts werd, evenals vorige jaren, f 150 toegeataan voor het vervoer der ichoolkln. deren nit de Diepameer, benevens een grati ficatie van f 50 aan den gemeente ontvanger. Hierna werd door B. en W. de gemeente- begrooting 1911 aangeboden. Deze bedraagt in ontvangat en uitgaaf f 21 729 84, wear, onder een poet van f 1012.48, voor onvoor ziene nitgaven. Op verzoek wordt aan mej. Knijper, onder wijzeres, een verlof tot 1 September toege ataan voor heratel barer gezondheid, terwjji van mej. O. G. Sca'é een rchrQven is inge komen met de mededeeling dat zij hoogst waarschijnlijk met 1 September hare werk zaamheden als onderwijzeres zal kannen hervatten. Bij de Tondvraag wordt nog door den heer Kalverdjjk geklaagd dat het zoo lang duurt voordat de perceelen, wier bewoners gas willen hebben, aan het buizennet worden aangesloten, waarop wordt geantwoord dat de groote drukte met de vele nieuwe aan- sluitingen hiervan de oorzaak is. Hierna wordt de vergadering met een woord van dank gesloten. WARMENHUIZEN. Uitslag aanbestedingen. Da kerkvoogden der Ned. Herv. gem.het verrichten van grondwerken met aanhooren voor de nieuwe begraafp'aats alhier -. D. Schuit, Oudkar-spel f 5100 f 5875G. Zentveldt, Alkmaar 4110 f 4910C. Zwaan, Lambertachaag f 2395 f2825; J. Oldenburg, Bergen f2040 f 2400 G. Blom, Schoorl f 1895 f 2145. Het gemeentebestuur: het bouwen van een gymnastieklokaal achter het raadhuis alhier: J. Joon te Alkmaar f 1474; Joh, Kampen te Warmenhnizen f 1425 87; J. Kempen te id. f 1390E. L Ondt te Alk- maar f 1382P. de Geua te St. Maarien f 1375; S. Veen te Alkmaar f 1374; Jb. Koster te id. f 1360J. Zijp te Langedflk f1280; P. Meijer te Warmenbuixen f 1273; J. Eaars te Heer Hagowaard 1235 J. Kam per te Zu'd Scharwonde f 1233D. Tromp te Zijdewind f 1232 50J. Tromp te Ou 1- karapel f 1227 50, gegund. Jublléum. Onze burgemeester, de edel achtbare heer Blom, hoopt 26 October a.i. zfjn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken, Het plan der gemeentenaron le om dien dag voor den betrokkene tot een feestdag te maken. Een voorloopig comité ii opgericht en ie van plan een algemeene vergadering saam te roepen in elk der drie plaatsen: Warmenbuizen, Krabbendam en Schoorldam, CASTRICUM. Zondagavond omstreeks tien anr zijn een drietal broeders van het gesticht >Dula eü Boscb« bij het verlaten van het café van D. Tromp, zonder eenige aanleiding aange vallen door een drietal personen, die gelijk tijdig dat café verlieten. Een der broeders werd zoodanig mishan deld, dat bij per rijtuig naar het gesticht moest vervoerd worden. Naar wij nader vernemen is zijn toestand teer ernstig en nkt buiten gevaar. De daders zijn bekend. Zondagmiddag viel het zevenjarig loon tje van L. 'de W. spelende in een droge sloot en brak daarbij >11° P°'*- Een tram zonder conducteur. Gisterenmorgen kwam de tram van 9.04 alhier zonder conducteur aan. De tram was van Limmen vertrokken, voor dat de conducteur was ingestapt; te Castricüm merk ten de passagiers aan den machinist op, dat de conducteur niet meegereden was, Toen werd de machine gerangeerd en terug gereden naar Limmen. De conducteur, die intusschen op eelt fiets was gesprongen en naar Castricüm gepedeld ontmoette onderweg de machine en toen Igjingen beide naar Castricüm, waar de Jram zonder conducteur en zonder ma chinist geduldig stond te wachten. i LIMMEN. Ongeluk Zaterdag liep door verkeerden wistelstand de stoomtram, die 8.48 'i avondi van Haarlem komt, op de van Alkmaar komende tram, die op den wissel stilstond. De machine van de laatete werd nit de rails gelicht en kwam dwars over den weg te slaan. Een paesagier in deze tram kwam met den schrik vrjj, terwijl een jongen in da tram uit Haarlem verwondingen opliep,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 2