1ft. Bath. Nieuws- ©si AdLvertea&tieMad voor Noord-Bolland. No, 71. Woensdag 7 September 1910. 4de Jaargang FEUILLETON. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. ABONNEMENTSPRIJS Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUBreedstraat 12, tegenover de R. 2. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËNt ••••lit* 15 25 iLITEIT van li PINCE-HEZ, Verwen, slpapieren. ers- en 'sartikelen. rend krachtvoer Maria geboorte. V BEN SPREE5ND REQUEST. I wanneer naam op en in de flesoh 25 et. per flacon, g LEO BIJLOOS, setraat, Alkmaar. ONS BLAD. ct. per 3 maanden franco huis90 ot. met geïllustreerd adagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. I Afzonderlijke nummers van de courant3 eent. I Tas het Zondagsblad5 cent. Tan 15 regels Elke regel' meer Reclames per regel Kleine advertenties van 1 30 woorden, bij voornitbet. 80 e;ii en net afgewerkt. kmaar en Omstreken cnndig voorschrift. gen gunstige coedities, li naar gelang der van dit blad. ALGEMEENE VERGADERING der Naam- I Jooze Vennootschap ..0\S BLAD", op Dinsdag !0 September, des avonds ten 8 ure, ten huize van den Heer PROOT, Langestraat. Agenda: beslissing omtrent aanstelling redacteur- ndmiiastrntenr. Het Bestnnr der N.V. „Ons Blad", Mr. li. P. M. KRAAKMAN. H. KENTER. J. F. QUAX. Geen verjaardag, welke in een gezin zoozeer wordt gevierd als die van de moeder. Met blijdschap in het harte wordt deze dag verbeid en, als zij eenmaal daar is, wedijveren wij, om onze liefde te toonen aan haar, die ons van het oogenblik, waarop wij het eerste i levenslicht aanschouwden tot op den i huidigen dag, niets dan liefde heeft toe- gedragen, aan baar, die ons in den heiligen godsdienst heeft opgevoed, aan haar, aan wie wij naast God alles te danken hebben, aan onze lieve moeder. Gelukkig het kind, dat nog eene moeder op deze aarde bezit, gelukkig het kind, dat den geboortedag van die moeder mag vieren 't Zij men nog tehuis is, 't zij in ver verwijderde streken aan gene zijde des wijden Oceaaps, dien dag verliest men niet uit het geheugen. Maar, al is de "moeder reeds neenge- gaan, toch vergeet een kind dien dag niet, talrijke herinneringen uit het leven dier moeder komen dan terug, in den geest van dat kind en het stort een gebed tot God voor hare ziel. De verjaardag eener moeder is dus een heerlijke gedenkdag voor het kind. Hoeveel temeer zullen- wij, kinderen van de Katholieke Kerk, er ons dan niet in verheugen, dat wij den feestdag van ons aller Moeder Maria mogen vieren. De H. Kerk roept ons tempel - waarts, om met haar te gedenken de geboorte van de Moeder Gods. „Uwe geboorte, o heilige Maagd," zoo roept zij vreugdevol in haar gezangen uiê, „heeft aan de geheele wereld eene blijde „tijding gebrachtwant uit u is de „Zon der Gerechtigheid opgedaanuit „u is Christus geboren, onze Heer en „God." De wereld lag in het duister van geestelijke ellende en ziet, daar daagt de eerste schemering van het morgenrood aan den gezichtseinder, de Moeder van den beloofden Verlosser wordt geboren, het is het begin van den zaligen dag der Verlossing, waar naar alle geslachten zoo vurig verlangd hebben. 2) i „Mijns inziens kunnen we die niet afvvij' zen," antwoordde zijn editgienoote. „Het k eene heerlijke ontspanning1, een aardig uitstapje, vóór we den langen winter in gaan. En jon zal het bepaald goed doen wan; je mag -er ook Vel eens uit. Maar wat Vangen we met onze Meta aan?" „Meta zal ons vergezellen," sprak hij. 1 „Hoor eens, Karei," merkte mesyouw van 'ngen op, „onze dochter is nog zoo on schuldig en eenvoudig als een duif; die deugden zijn haar sieraad en ik zou niet gaarne zien dat zij door den adem der wereld zouden worden besmet. Meta is het landleven gewoonzij heeft nog nooit iets tan de wereld genoten; haar nu plotseling" te brengen in eene 'gro-ote, wulpsdhe stad als russel adht ik voor haar ongewenscht; wie weet, welke vermakelijkheden de Jan sen s haar bereiden en hot verkeerd wereld sdie tooneelvoorstellingen op haar rein en jeugdig gemoed zullen werken." „Vrouwtje, vrouwtje, wat haalt ge in uw °ofdOnze vrienden leven even streng op godsdienstig en zedelijk gebied als wij. De !re I cneert alsof ze onze dochter ten verderve vullen voeren. „Daarbij ze gaat immers niet alleen; ze gal daar ojider oqs oog zijn Zoo goed als Zij, de H. Maagd Maria werd gebo ren te Nazareth, een onaanzienlijk stadje van Galiloa, pit geringe en be hoeftige ouders. Geen uitwendige pracht óf luister aan hare wieg. zij kwam op deze wereld evenals haar Goddelijke Zoon te mid den van armoede en gebrek. Rijk was Zij evenwel in genade, Zij, de Onbevlekt Ontvangene, uit wie de Messias, die de wereld zou verlossen, zou worden geboren. Groot is dus deze dag voor ons Katholieken I Laten wij ons op den geboortedag van onze goede Moeder Maria dan ook niet onbetuigd tonen, maar ons wenden tot haar, de Troosteres der bedrukten. Laten wij haar danken voor bare genade aan de wereld geschonken, niet in aardsche geschenken, maar in een rein hart. Laten wij ons vereenigen door de H. Communie met haren Goddelijken Zoon, dat zal haar een aangenaam ge schenk zijn. En zij zal ons daarvoor wederkeerig liefde toonen niet alleen in dit leven maar ook hiernamaals. Maar gij vooral, die uwe moeder reeds van deze wereld hebt zien heengaan en dus niet meer het geluk moogt smaken den geboortedag uwer aardsche moeder te vieren, denkt er aan, dat, al is die moeder van u heengegaan, gij nog eene liefdevolle Moeder in den Hemel hebt wier geboortedag wordt gevierd. Wendt u tot haar in al uwe noodwendigheden^ die gij anders zoo gaarne aan uwe aardsche moeder had toevertrouwd. Zij zal uwe voorsprekeres zijn bij haren Zoon, die haar op haren geboortedag niets zal weigeren, wat u zalig is. Vrijdag werd door de ambtenaren van het Rijkstelegraafkantoor to Rot terdam aan den Minister van Binnen- landsche Zaken een request verzonden, instemming betuigende met het wets ontwerp, waarbij aan vrouwelijke amb tenaren en onderwijzeressen bij het aangaan van een huwelijk ontslag wordt verleend. Dit request was geteekend door meer dan 100 ambtenaren uit alle rangen, zoqwel vrouwelijke als mannelijke. Dat zegt meer dan redevoeringen en artikelen van menschen, die buiten deze kwestie staan. Het woord is thans aan personen, die met den toestand op de hoogte zijn en beter dan anderen kun nen oordeelen over de belangen van het vak, dat zeker bij het handhaven van de gehuwde ambtenares schade lijdt. hier leti ik voor mij vind het veel gevaar lijkei- haar alleen thuis te laten, dan dat zij ons ve-rgezelle. „Zorg" maar dat zij op het feest in lief toilet versdhijne en jij ook wijfje; want vrouw en dochter zijn mijn trots. Kom', klist me beiden, dan ga ik naar 't kantoor; ik moet vóór de koffie nog heel wat af doen. Het zaakje is beklonken, ik schrijf aan Oscar dat het klaverblaadje van de vriendelijke uitnoodiging gebruik zal ma ken." Het was Dinsdag 3 October. Nauwelijks had de klok negen uur ge slagen of mijnheer en mevrouw van In gen waren met hun dochter in een der wagens van den Etat Beige gezeten. Het signaal van vertrek werd gegeven; aatl de douane te Esschen het reisvalies geopend, de inhoud als habi'lements portés verklaard en met groote snelheid stoom de de trein voorbij Calmptho-ut, Capellen en Eeckeren om te 10.26 te Antwerpen te stop pen. Vandaar g-ing het in vliegende vaart, met slechts enkele minuten oponthoud te Mecbelen, naar Brussel. De klok wees kwart vóór twaalf toen het drietal aan de Noorderstatie afstapte. In welk eene drukte zag Meta zich ge plaatst, toen zij, de trappen van 't station afgaande, eensklaps die woelende mensehen massa ontmoette, waarvan place Rogier steeds wemelt. Ze duizelde er van, en lang nog zou ze die drukte in stilte hebben gadegeslagen indien het hartelijk welkom" van mijnheer Jansen [en zijn zoon Willy haar V VERGUNNINGEN EN VERLOVEN. Naar aanleiding van de in de „Staats courant" gepubliceerde jaarlijkscWe statistiek der vergunningen en verloven wijst het „Huisgezin" er op, dat langzamerhand het verschil tusschen het maximum-aantal ver gunningen, Idoor de wet toegestaan, <en het werkelijk aantal vergunningen kleiner wordt. Het begint er dus beter bij te staan. Maar merkt h;et blad op in de drie zuidelijke provincies blijft nog een zeer groot verschil bestaan, ongunstig afstekend bij het noorden. In de provincie Utrecht is zelfs het werkelijk aantal vergunningen beneden het wettelijk maximum gedaald Met de verloven staat het in het zuiden nog erger. Men valt er over de bierhui zen, vooral in Limburg, waar er 5521 wor den aangetroffen, tienmaal zooveel als in Friesland, met een talrijker bevolking. Een stadje als Weert heeft er alleen 226, Maas tricht 457,s amen ruim 100 meer clan de geheele provincie Utrecht. In de Id-ri-e zuidelijke provincies worden over de elfduizend verloven aangetroffen, meer dan in alle overige provincies te za men. Limburg alleen heeft meer bierhuizen dan Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland samen. Noord-Brabant heeft er meer dan Noord-Holland, Friesland en Drente bijeen Voor alle tien gezinnen een bierhuis, zoo als het Limburgsche gemiddelde aanwijst En hier komt nog bij, dat in een groot aan tal van die bierhuizen op niet geringe schaal clandestien sterke drank wordt ge schonken. Afschaffing van de kosteloosheid der ver loven voegt het blad er bij zou alvast iets helpen. En verder mogen de onverpoosde actie der drankweer en het doordringen van betere begrippen over het drankgebruik onder de breede massa op den duur het jenever- en biergevaar een flinken knauw geven. De tijd voor over, winningsbulletins is er nog lang niet. „Voor alle tien gezinnen een bier- buis" 't is wel verschrikkelijk 1 Het terrein voor de drankbestrijding is groot, het strekt zich niet alleen uit over de vergunningen maar ook over de bier huizen. Vooral daar woekert hot kwaad voort, want vele daarvan bieden gele genheid tot clandestienen koop. Daartegen nu dient door de drankbe strijding te worden geageerd, 't drank misbruik in de cafe's met vergunning is openlijk, maar dat in de z.g. bier huizen geschiedt in het geheim. En welke strijd is moeielijker? Die tegen een kwaad, dat zich voor onze oogen vertoont, of een strijd tegen een euvel, dat in 't geheim bedreven wordt Het maximum aantal vergunningen is bij de wet bepaald, maar dat der verloven niet. Clandestiene verkoop heeft dus een onbeperkt terrein. niet had doen ontwaken. Zij staken het plein over, de rue Neuve in en bevonden zich in enkele minuten voor het door Hollanders zoo gezocht ho tel du Grand Monarque. Mevrouw Jansen en hare dochter Martha verwelkomden hare gasten en nadat aan de omhelzingen een einde was gekomen werden haar twee ineenloopende kamers aangewezen, alwaar zij zich verfrischten en om één uur zaten beide families aan een welto-ebereid en smakelijk déjeuner. Nadat 1de inwendige mensch was versterkt en ingezelligen kout ee!n goed uur was heengegaan, opperde mijnheer Jansen het plan geen minuutje van den tijd verloren .te laten gaan. In 'minder dan een kwartier waren hoeden opgezet mantels omgeslagen en bevonden zich onze zeven bekenden aan den ingang van la rue de La eken en wachtten daar op de tram, die hen naar Brussel's voor stad brengen zou. Even voor de nieuwe kefk te Laeken werd uitgestapt, deze bezichtigd en het prach tig [altaar bewonderd, De beroemde doodenakker, bezijden de kerk, kon niet worden overgeslagen. Wie toch, die in Brussel voor eenige dagen ver blijft, vergeet het schoone kerkhof te Lae ken te bezoeken. Niets ontging aan Meta's opmerkzamen blik. Zij beschouwde de bloemen, de monu menten, geplant en opgericht tot aanden KERKNIEUWS. Z. D. H. dc Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan- te Amsterdam (H. Willibirordus binnen de Veste) den. Wel eerw. [heer B. M J. van Ro-o-ijtot kapelaan te L.isse den W-efeerw. heer L. H. Wan na; tot kapelaan te Leimuiden den Wel eerw. heer H. N, P, J. Berkhout; tot ka pelaan te Middelbands den Weleer waarde Heier J. H. E. van Brera (15 Augustus 1.1. priester gewijd)tot kape laan te Haarlem (H. H. Elisabeth en Bar bara) den Wieleerw. heer H. P. A. van Dijk tot kapelaan te Rotterdam (H. Franciscus) den Wieleerw. heer L. G. W. Wiewei; tot kepelaan te Zaandam den Weleerw. heer J. Nolet, tot kapelaan te Amsterdam (H. Vin centius a Paulo) (clen Wieleerw. heer J. Chr, Aalberse; tot kapelaan te Krommenie den Weleerw. Iheer S. A. J. Willemsen (15 Aug. 1. I. priester gewijd); tot kapelaan te Haarlem (O. L. Vrouw Rozckrans en H. Doniinicus) den. Weleerwaarde hr. F. J. van Nes; tot kapelaan te 's Gravenhag-c (H. Joseph) den Wel eerw. heer P. R. den Boer; tot kapelaan te den Helder den Weleierw. heer J. J. H. Raken; tot kapelaan te Vo'-endam den Wel eerw. heer C. G. A. van Baaren; tot kape laan te Rotterdam (H. Barbara) den Wel eerw. heer P. J. Nieuwenhuis; tot kapelaan te Schipluiden den Weleerw. heer J. G. Kerkvliet; tot kapelaan te llpendam den Weleerw. heer G. Keijzer (15 Aug. 1.1. pries ter gewijd); tot kapelaan te Leiden (H. Petrus) den Weleerw. heer Th. M. P. Bek kers; tot kapelaan te Vlaardingen den Wel eerw. heer E. B. Derksen; tot kapelaan te Lfcidsdhendam den Weleerw. heer P. W. de Wolf; tot kapelaan te Rotterdam (H. Elisa beth) den Weleerw. heer A. L. Kortekaas; tot kapelaan te Grootebroek den Weleerw. heer L. C. van der Nouwelan-d; tot ka pelaan te Quintsheul den Weleerw. heer J. van der Srnaii; tot kapelaan te Rotter dam (H. Hildegardis) den Weleerw. heer J. Schoenmakers; tot kape'.aan te Warmond den Weleerw. heer J. N. van Omtzigt; tot kapelaan te Oude Tonge den Weleerw. Weer G. H. J. Goes; tot kapelaan te Osdorp den Weleemv. Weer J. H. Visser en tot assi stent te Langendijk den Weleerw. Weer W. J. Pompe. De zeven laatstgenoemde Eerw. heeren zijn 15 Aug. 1.1, priester gewijd. BINNENLAND. Bezoek van het Belgische ko ningspaar. LI. M. de Koningin zal de vloot op het IJ, niet zooals aanvankelijk ge meld was in het Oosterdok in oogenschouw nemen. In de Koiningssloiep gezeten zal H. M. zich vervolgens aan boord van de „Heemskerck" begeven. De taptoe zal worden uitgevoerd door trompetters en tamboers van verschillende ken der afgestorvenen, die evenals zij ook eens daar hadden rondgewandeld en die daar nu sluimerden, zoo vast, dat de trom pet des Engels alleen in staat is ze te wekken. Zij bezag het albasten beeld, daar ge plaatst ter eere eener gevallen actrice, de schoone lofrede van Lamartine daaronder ge schreven, en daarnaast het zwart houten kruis met een opschrift den dood eens vaders getuigend, die door te zwaren ar béid was neergeveld. Meta was stil en in hare ziel getroffen en menigmaal verzuchtte haar hart: „Heer geel allen de eeuwige rust". Zij wandelde voort en sfond bij een prachtig monument door de scholieren hun diep betreurden: meester geschonken en bij de gebroken zuil daarneven, waaronder zijn leerling lag begraven „Wat grijpt een kerkhof 's menschen ziel weldadig aan", sprak zij. „Ja, slechts een rook is 's menschen leven", antwoordde hare moeder, „een ko men jen gaan, eene schaduw, die nauwelijks zichtbaar, weder verdwijnt." Meta scheen het overige gezelschap te ver geten; zij wandelde rustig door, a'léén met hare gedachten. Zij kwam voorbij eene torn be, met het opschrift „a ma grand' mére"; stond stil bij een simpel immortell-enkransje, dat het rustbed van haar kleinkind aan wees. Mannen, eertijds met eeremetaal be giftigd, jongelingen in schipbreuk vergaan alles lag dooreen, eene doodelijke stilte wapenen, de tamboers en pijpers v. 1de mari ne en de muziekkorpsen v. alle regimenten infanterie, en de muziek vain Ide marine oil der leiding van den luitenant-directeur van de Koninklijke Militaire Kapel, Bouwman, van het regiment grenadiers en jagers. De oorlogsschepen zullen ter reede van Amsterdam aankomen in den loop van 14 September en blijven dan tot den 19 Sep tember aldaar liggen. De, Heemskerck" staat onder bevel van den kapitein ter zee, Go-edthart, de „Fries land" onder kapitein ter zee Wol-dring, de „Piet Hein" onder kapitein ter zee Bot en de „Evertsen" onder bevel van den kapi tein ter zee Schoonhoven. Arbeidsbeurzen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van gemeenten en als rechtspersoon erkende vereenigingan, door welke eene niet bij de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen aangesloten arbeidsbeurs wordt beheerd, dat zij ten einde in aanmerking te kunnen komen voor toeken ning van een Rijkssubsidie wegens het hou den in 1910 van intercommunale telephoon gesprekken door hunne arbeidsbeurs zich vóór 8 November e.k. schriftelijk bijzijn Departement behooren aan te melden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een subsidie als bovenbedoeld in geen geval kan worden toegekend, indien eene arbeids beurs niet bij een locaal teleph'oonnet is aangesloten en evenmin, indien eene beurs het karakter van eene financieele onderne ming draagt, Belastinggebied der gemeen, ten. Naar men verneemt, zal in de- tweede helft van deze maand een vergadering plaats hebben van de commissie van voorbereiding in zake het ontwerp van wet ter verruiming van het belastinggebied der gemeenten met de ministers van Binnenlandsdhe Zaken en van Financiën. De voorbereiding Weeft reeds de .zekerheid gebracht, dat met het inge diende wetsontwerp de materie der gemeen tefinancien niet naar den -eisch te regelen valt. Het voornemen ten departemente, om het bekende ontwerp in te trekken en door een ander wetsontwerp te vervangen, is hiervan een gevolg. (Hbl.) Bezoldiging g e meent e V -e 1 d- w acht ers. De Minister van Binnenland sche Zaken heeft den Commissarissen der Koningin verzocht de burgemeesters uit te noodigen hun meening te willen mededee len over de volgende vragen: lo. Is de bezoldiging van de v-eldwach ters uwer gemeente, met inbegrip van emo lumenten en belooning-en verkregen uit ne venbetrekkingen (zoowel uit gemeentelijke als uit die van waterschappen, particulieren enz.), voldoende te achten? 2o. Zou die bezoldiging ook voldoende; zijn te achten, indien slechts bijverdiensten heerschtc rondom. Hier -en daar ja, zag Meta eenige werklieden, door het maken van nieuwe graven afgemat, op den killen grond in diepen slaap gedompeld en verder eenige sprinkhanen in het gras, wat vlinders, en kapellen, die fladderden van bloem tot bloem, de «enigen die de overledenen ble ven gezelschap houden. Lang [nog had Meta zich aan hare beschon wingen willen overgeven, gaarne nog een tijdie op dien doodenakker willen toeven, indien mijnheer Jansen haar niet uit harp droomerij-en deed opschrikken en haar toe voegde: ,,Meta, Meta, nog zoo jong, en reeds zoo ernstig, kind, laat ons van hier gaan, om meer passende vreugde te genie ten," li Zij verlieten het kerkhof, sloten het hek achter zich toe, wandelden eenige minuten, verder en hadden aan de rechterhand! het paleis des konings, lijnrecht tegenover het monument Leopold. Zij beklommen den to ren enhadden een gezicht op Brussel,- om niet w-eei" be gevenhet schoonst denk bare panorama, Wed-er afgedaald wandel den zij door het heuvelachtige park tot aan de tram leinj te 5 uur waren allen, uiterst, voldaan over dat eerste uistapje, in het hotel terug om te dineel'en. „Hoe nu, Oscar, sprak Mevro-uw Jan sen tot haren man, „zullen we den avond doorbrengen? Het gaat toch niet aan om in het hotel den kostbaren tijd te doo. den?" .CKocdt j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1