R. Rath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 83 Woensdag 19 October 1910. 4,!® Jaargang FEUILLETON. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Ingezonden Stukken... Onze Minister van Ju stitie in Alkmaar. /BUITENLAND. r— mem i l Li ilillt'j ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 ct. per 3 maanden franco huis90 ot. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Tan het Zondagsblad5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUBreedatraat 12, tegenover de B. Z. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 483. ADVERTENTIËNt Van 15 regels30 uit Elke regel moor 6 Reclames per regel ...,;2iti*.15 a Kleine advertenties van 130 woorden, bij voornitbet. 25 Weinigen is het misschien bekend, dat onze tegenwoordige minister van Justitie, vóór dat Z.Exc. door H. M. onze geeerbiedigde Koningin tot dit zoo liooge ambt van dienaar der Kroon ge roepen werd, een groot ij veraar is ge weest voor de Katholieke Sociale Ac tie in ons Bisdom. Meerdere malen hebben wij Mr. E. R. H. Regout ontmoet. Nog herinneren wij ons zijn welspre kend woord op den Katholiekendag te Delft. Nog hooren wij zijn machtig betoog, meermalen onderbroken door applaus, dat den grooten stoot heeft gegeven tot de oprichting van de R. K Middenstands- vereenigingen in ons Bisdom. Was hij het niet, die in den kouden winter van 1906 tot den ongeorgani seerden Alkmaarschen R. K. Midden stand kwam en het succes had, dat dienzelfden avond de oprichting van onze plaatselijke vereeniging „de Hanze'' die, getuige hare laatste propaganda- vergadering, steeds in ledental vooruit gaat, was verzekerd. Wij. kunnen zijn beeld nog best voor ons halen. Daar stapte bij de bovenzaal van den heer Peperkamp binnen, gekleed in een dikke winterjas om, ondanks de hevige vorst en de snerpende koude uit den Haag aangekomen, toch zijn taak naar be- hooren te volbrengen. Een ander hal in de weersgesteldheid een reden gevonden om verhinderd te zijn wat men hem niet kwalijk had kunnen ne men, want 't vroor dat 't kraakte maar Mr. Regout was op zijn post. Meermalen zagen wjj hem als leider der vergaderingen van het Diocesaan Comité der K. S. A. in het Bisdom Haarlem. Op eene aangename en hof felijke wijze trad hij op en, wanneer hij ontbrak, voelde men zijn afwezig beid terdege. Wat wij van Mr. E. Regout gehoord, gezien en gelezen hebben, vóór hij tot het ministerschap werd geroepen, is ons steeds sympathiek geweest. Mr. E. Regout was een der weinigen, die de K. S. A. een warm hart toe droeg. Ook hebben wij hem een enkele maal zien optreden in onze stad als spreker 1) Al jaren Was hij boekhouder bij ide fir- ma Ignatius Kwernaat en Zoon. Ignatius was ,ai lang dood, zijn zoon, Theodor, was nu alleen patroon, de éénige firmant. Keggen was door Senior ai aangesteld, had nog ooit Junior als „juske" naar den Ruwienberg*) gebracht bij ontstentenis van Ignatius, die al vroeg Weduwnaar was, Dus had al jaren. Hoe oud weet ik niet precies maar toqh al oud; op 't gezicht Vijf-en-zestig. Maar aan zijn werk kon je niets Mer ken. Je mócht de boeken zién toe-ie 30, 33, 40, 45 jaar was, ze zien van vóór en na de vijfH-uisjes-achter-den'-rug, nóg zien toen-ie 60 was en mieer altijd hetzelfde vaste, magere handje. En( geen vlakje, &een radeertje hij zou je in (je gezicht gevlogen zijn als je van radeeren maar sprak! Kortom, het was een juweel en een onverslijtbaar juweel, de firma Kwerniaat kon er nog jaren mee doen, met zoo'n taaie. En toch was het op het oog geen sterk manneke; mager ais brood, en er kon geen noordoosten wind waaien of hij sloeg een boettajit ter grootte van, een beddelakèn om zijn mageren hals- zoo koud had-ie 't dadelijk. Dat kwam, zei de dokter, toen-ie eens ééns in al die jaren ziek was geweest, van zijn vertoeteld lichaampje in Bekende kostschool van de EerW. craters te St. MichieiS-Oestel voor de R. K. Kiesvereeniging. Zijn geestdriftig woord sloeg in. Zoo heeft het Kath. Alkmaar meer malen het voorrecht gehad onzen minis ter van Justitie in zijn midden te zien en was hij een voorbeeld voor vele andere hooggeplaatste personen in ons land, die de Kath. sociale beweging van uit de verte slechts gadeslaan. Zondag had het Kath Alkmaar weder, de eer hem in zijn midden te zien. Ditmaal niet in eene sociale of politieke vergadering, maar in de kerk. ZExc. woonde te half 9 de H. Mis bij in de St. Dominicuskerk en naderde toen tot de H. Communie. Het heeft ons getroffen, het heeft ons goed gedaan te constateeren, dat een zoo hoog geplaatst persoon, terwijl hij hier voor een dagje bij zijne familie over was, niet van zijne goede gods dienstige gewoonte afweek, geregeld tot de H. Communie te naderen. Wanneer een geloovig protestant in de bladen leest, dat H. M. de Koningin des Zondags geregeld de godsdienstoefe ningen in de kerk te 's Hage of te Apel doorn bijwoont, dan zal dat goed doen aan zijn geloovig hartwanneer een Israë liet ziet, dat een hooggeplaatst geloofs genoot geregeld in zijn SyDagogekomt dap gevoelt hij zich verheugdmen duide het ons dan niet euvel, dat, wan neer wij zien, dat een dienaar van de Kroon aan de Tafel des Heeren aanzit wij een heerlijk godsdienstig gevoel in ons krijgen, en dat gevoel thans willen uiten als de stem van een schoon voorbeeld voor anderen, die, als ze uit zijn, de H. Communie daarom uitstellen. Wat ons heeft getroffen, dat moet bij meerderen eene aangename gedachte hebben teweeggebracht. Ons Katholieke volk heeft behoefte aan godsdienstige mannen, die tot welken rang in de maatschappij ook geklommen, tot welke hooge betrekking ook geroepen, in het geloof en in de belijdenis daarvan voor gaan, vooral waar zeer vaak het tegen deel wordt geconstateerd. Nog eensaangenaam was ons dit moment, niet om den persoon, neen om de za-ikeen Nederlandsch minis ter als echt Katholiek in odzo kerk, een van de hoogste dienaren van den Staat aan de Tafel des Heeren, aan dezelfde Tafel waaraan mannen en vrouwen van alle rangen en standen aanzaten. de kantoor-broeikas. En daar kon vtoel van aan zijn. Want óm maar één recept te noemen, dat Keggen zich' zelf voorschreef tegen de rillingen; ihij stond v:a|n Octo- ber tot Mei met zijn pantoffelvoetjes (dade lijk wipte |hij zijn laarzen uit als hij 's morgens te 9 uur kwam) op ©en Warme roodkoperen waterstoof. Hij stond altijd, evenais zijn patroon, Kwernaat junior, die aan de overzijde van denzelfden dubbel-iessenaar arbeidde. Zij Waren over elkander tevreden. Theodor Kwernaat prees a's eerlijke jon gen tegenover 'n ieder zijn modeibdek. houder, die noig. altijd, zoolang Ihij1 hem had gekend, betrapt moiest worden op één minuutje t ©iaat: de klok van negen was nog niet koud of hij stond op zijn stoof 's zomers op zijn matje, Eu Keggen vond het bij Kwleniaat maar wiat goed; solide mensehen, die muurvast er in zaten, de concurrentie (het hoofd konden bieden met 'r dubbeltjes. Hij kende geen beter kantoor in (heel Den Bosch en Kwernaat geen beter boekhouder. Maar het gevleugeld woord van Breroo; ,,'t kan verpieren", fladderde op een kwa den dag, als een verdwaalde vogel (tegen de ruiten van dat kantoor-interieur en onbewust lieten bleiden het dier binnen, dat alles onderste boven sloeg. En dat kwam door de krant. Er Was een kwestie opgeworpen in de courant in de rubriek; ingezonden stuk ken. Het ging over de mogelijkheid1 van het sloopen v£,n huizen tot het verbreedein van een straat, Iets bepaalds was er nog niet, het kon komen, de- wenschelijkheid' was er, de veronderstelling Was er idoor den een 'n gevaar, door den ander 'n ze gen genoemd, Bij Christus is alles gelijk. De hoog geplaatste, hij zit aan de Tafel des Heeren, eet van de Hemelspijze en daarnaast aan dezelfde Tafel; „Man- ducat Dominum Pauper servus et hu- milus," de arme, nietige dienstknecht ontvangt den Heer tot spijs. Hoe heerlijk is ons geloof FRANKRIJK. - Spoorwegstaking. Het optreden Van de Fransche regeering 'tegen de spoorWegstakers lokt vanzelf uit tot vergelijkingen met wat in Nederland gebeurde in 1903. „De Maasbode" herin nert: Nederland heeft zijn spoorwegstaking ge had, later door de sociaaldemocraten zei ven erkend als een „anarchistisch avontuur" Dr. Kuyper is toen de krachtige man ge weest, die binnen die perken v;an wet en orde de misdadige woelingen heeft bedwon gen tot Welzijn v:an het land. Binnen de perken van Wet en orde, zeg gen wij, door Ide Kamer als yertegenwoordi gende het Nederlanrisehe volk met groo te meerderheid ©en Wet te doen aannemen, die het vrije verkeer beschermde en aan de tuchteloosheid onder het ambtenaarscorps een einde maakte. Toch heette Kuyper de „worger", en de maat der wrake is hem door Ide sociaal-de mocratische leiders in alle volheid1 toege meten. Iji Frankrijk geen „clerical© overheer- sching", integendeel, de minister-presidïent een revolutionairmaar Brjand heeft zijn eigen partijgenooten op de redactiebureaux van het sociaal-klem ocra tisch partijblad '1 Humanité 'doen arresteeren, liefst vijf in getal. Op deze manier maakte hij die lastige lei ders der spoorwegstaking onschadelijk. Een „wurger", hij de groote' Briand1; een wurger van gevaarlijker soort dan onze Kuy per. Het blad gaat verder: In het conservatieve Nederland kreeg hel personeel zijn s poorwegcenquete, waar ieder zijn grieven vrij modht uitspreken. Briand zet mijn lastige partijgenooten ge woon 'achter slot en grendel en in plaats v. zijn land te maken tot een sociaal-democrati schen heilstaat, wat eens zijn verheven roe ping en levenstaak was, met Welke leuze hij op de gedwee-gekromde ruggen der mis Twee scherpe pennen schreven lange, min of meer heldere, min of meer pittige artikelen. t i I L Het pittigst schreef „Veritas"» Het helderst „De Stedemaagld". „Veritas" wilde slooping, opruiming verfraaing der stad1. „De Stederniaagd'' verdedigde met haar lijf en leven (ja, in een der stukken stond' letterlijk: deze huizen zijn mij 'als het licht mijner oogien) de panden, die zij het karakteristieke noemde van de Hertogstad! die haar achtste 'eeuw zo» roemvol was ingegaan K „Veritas" zei het malsch van 'dik hout zaagt-men-ptanken, soms ruw, soms bar en het praatje ging, dat de Redactdie van hem geëischt had in het derde stuk tegen „De Stedemaagd" gericht, een stuk als gehouwen met een bijl' twintig hakkende regels te schrappen, Neen, daarbij stak de repliek van „De Stedemaagd" gunstig af. In Den Bosch heb je althans officiéél nog geen vrouwen als advocaten, anders zou je gezegd heb ben een fijne jurist-in.rokkenje zag Ze letterlijk staan, de toga gedrapeerd over 'r japon, de puntige snedige', scherpzin. nige argumenten priemend in Idle huid van „Veritas" Zij liet het lezend publiek, dat de polemiek verstond, soms lachen maar dan weer majesteit. Dat pakte. Als bij Kwernaat te half Vijf de courant dooi' vrouw. Blatter op hét copiëerpers- tafeltje werd gelegd, kon je Keggen zien beven van begeerte naar het blad, maar hij durfde het niet voor zijn patroon, die er naar toe schoot, of er ©en bankje van duizend was komen neervallen. Kwërnaat, las de krant, langzaam, ge wichtig. Keggen loerde nu ien dan over zijn bril leide arbeiders otnh'oog is geklommen, stelt hij thans, volgens het droeve relaas van „Het Volk" zijn land bloot aan een burger oorlog, ter Wille van eenige spoofwegmag- naten. „De man, die in dleze! hëele zaak als de man van ide daad, klei man met de vuist optreedt, isklaagt „Heit Volk" nu eens van schaamte rood.... Briand. Inderdaad, de vergelijking, is zeer leer rijk. Aldus oordeelt ook „Het Centrum" en het Wijst er op, dat nu Briand van alle zij den wordt uitgescholden. Maar, laat het dan volgen: Maar men kan er Wiel zeker van zijn, dat degenen, die zoo geducht tegen hem te keer gaan, morgen aan den dag volkomen hetzelfde zoude doen, wanneer zij tot het be stuur des lands werden geroepen. Zoolang zij geen verantwoordelijkheid dra gen, fulmineeren, de revolutiomnaire agitato ren er maar op los, deugt er niets, moet alles anders. Zoodra1 zij tot de macht gekomen zijn; worden ide bordjes spoedig verhangen en toonen 'de hevigste demagogen zich niet zelden de ijverigste voorstanders van kras se maatregelen. Zij onderdrukken dan zoo snel mogelijk de gevolgen van 'hun eigen vroeger bedrijf. Het is maar onbegrijpelijk, dat, ondanks de zoo duidelijke lessen van verleden en he den, nog. zoovele arbeiders zich laten mee sleepen door het woorden-gegoochel en op zweepend gebaar dier politieke komedianten, voor wie het revolutie-preeken gewoonweg een ambacht geworden is. Dit laatste is ook vreemd; maar het duurt in den r egel ©enigen tijd eer de Waar heid tot de groote massa doordringt. Toch zijn de teekenen er reeds, dat ook dit gaat gebeurenen Wat nu in Frankrijk geschiedt, helpt daar wis een handje aan mee. Zou de staking geheel verloopen Uit de berichten, idie tot ons komen, blijkt, dat het aantal werkwilligen steeds grooter wordt, zoodat men verwacht, dat de staking zal verloopen. De prefectuur v'. politie deelde mede„Mor gen (Dinsdag) zal het Verkeer op het Noorder en Ooster-net, top de Lyon en Orleans geheel hersteld zijn. De beambten, die op dat tijdstip niet op hun post zijn, zullen ontslagen worden." Zoo zal de geheele beweging op niets uitdraaien. Toch gelooven wij, dat hiermede de toestand onder hot spoorwegpersoneel niet is verbeterd heen naar den lezer. Er stond zeker vandaag, een antwoord van „De Stedemaagd" in, want mieneer was een-en _al aandacht; ©n hij had het al gemerkt aan meneers lippentrekken de vorige maal en nu zag-ie 't weer me neer moest ©en „Veritasser" zijn en dat speet hem in de ziel. Hoe kon in 's hemelsnaam zoo'n opge- vced, goed, lief man, toonbeeld v. arbeid, toonbeeld van huiselijkheid, in dien onge- likten heer Vallen. Langzaam sloeg Kwernaat de krant dicht, keek aan de achterzijde nog even in |de advertenties en lei zie bij den inktkoker neer. Keggen wachtte iederen namidldag op dat gelukkige oogenbiik. Mag ik even? - Zeker. En de patroon boog hét hoofd; den neus in de paperassen. Diain kwam er eenige ©ogenblikken in de pantoffels van Keggen, .eenige onrust. Met lichte schuifjes schuurden ze over die ko peren stoof. Maar een volgenden namiddag- toen 't weer meppen regende op het statige ge laat van „De Stedemaagd", harde meppen, die pijn deden aan 't hart van menigeen, di ehet voor 't historisch aanzien der stad met Haar opnam tegen die Oroot-moker met zijn ruwe houwen, tegen dien „Veri tas" met zijn brutalen mond dan scheen een vitusdans de toffels van Keggen in beweging te brengen. De patroon keek op: Wat heb je toch? Keggen had zich nog nooit vóór of tegen „Veritas" verklaard. Hij scheen reeds de ellende te voorzien, die, als hij sprak, de twee tegenovergestelde zijden van den les senaar in Werkelijkheid tegenover elkaar Sabotage. Op den boulevard Pereire te Parijs is in den nacht van Zaterdag op Zonidag vlak bij het huis van het nationalistisch gemeente raadslid en. uitgevter van kle Patrie, kien beer Massard een bom uiteen gesprongen.; De ontploffing, was zoo hevig, dat alle vensters, ook die van de derde verdie ping vernield werden. Aan een venster van de benedenvendie ping heeft men bloedsporen gevondendaar uit besluit men dat de misdadiger gewond is. Zonder twijfel was de aanslag tegen den heer Massard gericht, zoo zeggen dë b'lal den. Oorzaak zal wel wraakneming zijn, want Massard had ide spoorwegstaking al tijd ten zeerste afgekeurd en op de deur was een papiertje geplakt, Waaropj stond: „Eerste waarschuwing aan mijnheer Mas sard". Vanaf de tunnel hij ide gare des GJiaintiers is een bom geworpen, die niet ver van de wachthebbende soldaten ontplofte. Het gebeurde op 't oogenblik dat een trein uit Dreux zou pass©eren. Blijkbaar Wilde men de tunnel Vernie len, maar door verkeerd te werpen kwam de bom op de 'linker glooiing terecht. De ontploffing -veroorzaakte slechts^ een zeer g eringe materieele schade. Het treinen-verkeer ondervond niet dè minste vertraging. Volgens de eerste berichten zouden de soldaten drie verdachte personen gezien hebben. ITALIË. Ferrer-betooglng. In Rome heeft men tijdens de Feirer.be toogingen op j.L Zondag, hetzelfde mid deltje geprobeerd .om anti-clerkale onluis ten uit te lokken als verleden week te Lissabon. Laten wij maar dadelijk zeggen dat het gelukkig totaal mislukt is. Ook hier hebben enkele individuen in dè na' bijheid van een klooster met bommen ge worpen om den schijn te wiekken, alsof de paters den aanslag wilden plegen. De „Corriere d'italia" meldt over deze lage daad1: „Toen de betoogers langs het Fransche seminarie passeerden, waarvan alle vensters pot dicht waren, klonken eensklaps, twee ontploffingen.; De manifestanten beweerden natuurlijk, dat er van uit hét klooster op hen geschoten was, brachten allerlei beleedigingen tegen de priesters uit en wilden het gebouw bestor zou zetten. Maar vandaag maakte die schoft het zóó bar, dat het de spuigaten uitliep. O, niets, antwoordde Keggen, met een stem, die zo.o. vreemd was of .er nog een ander in het kantoor was en deze gesproken had. Je hebt Wiel iets de courant beeft in je handen. De stoom was 6, 7 atmosfeer hoog ge stegen. Dat was niet uit te houden. Keggen moest iets zeggen, al Was het nog zoo weinig anders sprong-ie. En hij izei: O, ik kam het niet goed verdiragën dat zoo'n krant over zoo'n nietige kwestie zooveel plaats i nruimt. De overzijde iet-of-Wat-ironisch!: Zoo, vin je dat? Nou, ik mag zoo'n kwestietje wel. Wat raakt mij het ging de heer Kwernaat voort of de Turken en de Armeniërs elkaar opeten, of wat de Chineezen of de Russen doen, of ze in Spanje vóór het ministerie zijn öf bet neef willen halen, of Keggen zei niets meer, liet den patroon uitpraten. Er was ontspanning géWeiest. hij Ihadi ets gezegd len hij was opgelucht. Hij schreef Weer, nu kalm, zijn pantof fels sliepen. As-te.b!iefheeren. Dag, heeren. Dag, vrouw Blatter. En 't was vier dagen daarna want wegens plaatsgebrek (dat daar altijd zoo veel advertenties in die krant stonden dat er zelfs voor de polemiek „Veritas-De Ste demaagid" plaatsgebrek kwam!) was het antwoord der „Stedemaagd" verschoven in een wip lag de courant aan die over zijde van Keggen open. Eensklaps daar een kreet van veront waardiging, j ii JpfojlJt vwo3|Sd)i»

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1