E. Eath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. 96 Zaterdag 3 December 1910. 4de Jaargang Verschijnt Woensdag en Zaterdag. 30 eest 15 - Bit summer bestaat uit 8 btadz, Eigenaardigheden bij de recht spraak in Indië Juli aan ën Juliane, Be doop van kinderen in tijd van nood. BUITENLAND. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 ot. per 3 maanden franco huis; 90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Van het Zondagsblad5 eent. Uitgaw* Tan d* Nas?ml. Vennootschap „Ons Blad". BUBBaU Breedstraat 12, tegenover de B. K- Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 438. ADVERTENTIËN t Van 15 regels Elke regel meer Reolamea per regel Kleine advertenties van 1 ...••lit* 30 woorden, bij voornitbet. Aan een brief van een oud-stadge noot, die te Médan (Sumatra) geplaatst is bij den z.g. Raad, d.i. kantongerecht en rechtbank, ontleenen wij onderstaande bijdrage, die onzen lezers een belang wekkend kiekje zal geven van de eigen aardige gewoonten, die bij het rechts wezen aldaar heerschen. De geachte schrijver vangt aldus aan: Reeds in Batavia had ik gehoord, dat Médan de mooiste stad van Indië is en ik ben niet in mijn verwach ting teleurgesteld. Ik kan geen vergelij kingen maken met een of andere Euro- peesche stad, daar het moeilijk is punten van overeenkomst te vinden, t Is één groot Villapark en, daar hier enorm veel geld verdiend wordt, zien de villa's er ook schitterend uit. Auto's en equipages rijden af en aan in het hotel waar ik woon (er zijn er hier 2 en geen pen sions, 'n paar obscure tel ik, maar niet meer) is zeker drie keer in de week een of ander diner, waar de dames in groot toilet verschijnen. Wat wel het eigenaardigste van Médan is, dat het een ware verzamel plaats is van allerlei rassen Chineezen, Japanneezen, Chettij s, Benguleezen, KlingaleezeD, Maleiërs, terwijl ook een groot percentage der blanken Engel- sohen en Duitschers zijnom zoo te zeggen: „de wereld in een doosje." En verbazend leerzaam 1 Want al die niet Europeanen houden natuurlijk vast aan hun eigen kleeder dracht, gebruiken en godsdienst, wat vooral op de zittingen bij bet afleggen van den eed tot vermakelijke scenes aanleiding geeft. Bij den z.g. Raad worden behandeld de Residentiegerechtszaken, dit is dus zoo iets als Kantongerecht, en daar treden de lui gewoonlijk zelf op zonder zaakwaarnemer, en komen dan zelf hun zaken op de rol brengen en grossen halen. In het begin heb ik dikwijls tranen gelachen, maar ik zet het je ook om je goed te honden, als je in Holland in de praktijk bent geweest, en je zit deftig op je bureau en er komt een bruine heer binnen met niets anders aan dan een doorschijnende doek om zijn schouders geslagen en tusschen z'n beenen doorgetrokken, 'n groote zwarte parapluie, bij wijze van para sol, onder z n armen witte verfstrepen in de lengten over zijn voorhoofd. En dan dubbel slaat en dan heel deftig eene novelle DOOR MATHILDE, „Er is wel iets van aan?" „U ook, oom, ik 'dacht dat u toch ver standiger was." „Hm, hm, w"at zal ik je zeggen, Max? Hat arme kind was 'bij tons aan leen vroolijk, onbezorgd leventje gewoon." „Onbezorgd? Welke zorgen heeft ze dan nu hier?" „Och, dat ze altijd alleen is, dat haalt haar muizenissen in het hoofd." „Altijd alleen! Zooveel heb ik waarlijk niet te doen, dat ik haar altijd alleen moet laten." „Wat zou er tegen zijn, dat ge u in Breukviiet kwaamt vestigen." „Ik wil geen concurrentie beginnen met twee vergrijsde dokters." „Ja, dat begrijp ik wel, maar, hm! hm dat andere?" „Dat wil ik piet." „Dan vrees ik, als ge zoo- koppig blijft, 'dat ja, gij 'er to<e over moet gaan, om ons Liane voor «enige maanden af te staan." „Mij scheiden van haar?.,,, neen, dat nooit." zegt: „Toean grippier minta ponnis." (Mijnheer, de griffiier, ik vraag vonDis) en als je dan vraagt in welke zaak, kan het je gebeuren dat je ten antwoord krijgt„Soebiainanian chettij contra Nana Marimoetoe Padajadji dan en) Tano Ngok Poen." Maar hoe potsierlijk die chettij's er ook uit zien, zijn ze zeer intelligent. Daar het woekerairs zijn, (3 tot 5°/0 per maand vragen ze maarf!) van de meerendeels Chineesche en Japansche kooplui) hebben ze heel dikwijls zaken op de rol, maar ze weten precies hoe de machine op de griffie werkt. Bij de Civiele zitting is hier juist de meeste belangstelling in tegenstelling met Hol land. Steeds zijn er eenige tolken voor getuigen of partijen die geen Maleisch kennen (ik begin het ook al heel aardig te leeren) en de noodige priesters voor het afnemen van eeden, die op alle mogelijke manieren gebeuren. De Mohomedanen hebben de Koran op hun hoofd en zeggen den priester zin nen uit de Koran na, wat het effect geeft van 2 tegen elkaar blaffende hon den; de Chineezen gaan in de zon staan en steken 2 stokjes in brand en blaffen ook iets dergelijks; de Batakkers (Su matra) eten rijstkorrels, de Klingen hebben een stukje—ik geloof, wierook bij zich, gaan ook in de zon staan en steken de wierook aan en, als ze ge blaft hebben, maken ze met hun hand de wierook uit. De Koran mogen ze niet aanraken, die zit daarom ingepakt. Toen ik het voor het eerst zag, vroeg ik den heeren of dat ding zoo als post pakket gekomen was. Groot gelach bij de heeren rechters, die het een echte opmerking van een „orangbaroe" vonden. Zoo ziet ge dat de rechtspraak hier z'n eigenaardige moeielijkheden heeft. Pater P. A'. Rijken O. P. schrijft in „het Centrum" In „De Heraut" van 27 November woirdt de vraag behandeld, of gereformeerde artsen en vroedvrouwen er zich toe mogen leenen, om in tijd van nood aan roomsche kinderen het Doopsel toe te1 dienen? Het antwoord luidt, dat dit „voor een gereformeerde nooit geoorloofd kan we zen." Dit is van groot gewicht voor de pries ters, die parochialen arbeid verrichten Tot nu toe waren andersdenkende jart- sen en vroedvrouwen over 'f algemeen wel genegen, om in deze den katholieken oujders ter wille (tel zijn. Er was bij zeer velenl een zekere bezorgdheid, om zich goed op de hoogte te stellen van hetgeen volgens de Kerk voor een geldigen Doop' wordt ver- „Ik wist niet, W,alhorst, dat ge zoo op uw stuk kondet staan; ge ziet het, die arme Liane neemt bij den dag af en 't kost u, om zoo te zeggen, maar een woordje haar te genezen." „Oom, oom, dat -pok u mij zulk een raad1 durft geven, 't Is verschrikkelijk, tus schen het leven te staan van zijne vrouw en zijn roeping;." En hij verliet den ouden heer om doel loos over de hei te gaan dwalen. Zijn hoofd stond in vuur; verontwaardiging, verbit tering, medelijden, liefde voerden een ge weldigen strijd in zijn borst; hij' voelde dat zijne vrouw met hare geheele familie te gen hem samenspande, dat zij zelfs den verstandigen ouden heer hadden overge haald, om tegen zijn eigen innige over tuiging in hem teen raad te geven, dien hij dwaas, onzinnig zelfs vond. Notaris worden, hij, die eerst zijn toe komst had opgeofferd om op betrekkelijk gevorderden leeftijd zich aan de studie der medicijnen te wijden; de roeping, welkte hij dagelijks liever kreeg, opgeven, waarom Omdat die fiauwe, schijnheilige Jules zich op hem Wreken wilde over eenige gegronde verwijten, want dat het Jules was, die1 zij ne zuster, oom en tante tegen hem op stookte, had Max sinds lang: begrepen. Neen, hij zou sterk blijven, hij zou too- nen, dat ;h ij een man was van karakter, dat al die vrouwenpraatjes hem onverschillig ilieten. Maar als het werkelijk Waar was, als eischt Zelfs Waren en zijn er nog hoog- leeraren, die dit op hun colleges leeren. Op de gereformeerden verloskundigen zullen wij in deze niet meer kunnen reke nen, althans te oordeeien naar de krachtige termen, waarmee De Heraut zijn betoog inkleedt: de „roomsche opvatting]", dat geen kind zonder doop kan zalig] wonden, „is door de gereformeerde kerken als bijge loof veroordeeld en ireeds uit dien hoofde kan het voor 'een gereformeerdte niet geoorloofd wezen om tot zulk een b ij'gel o o-vlge handeling mede te werken. „Nog, te meer klemt dit, waar onze ker ken op grond van Oods woord het recht o m t e d o open aan niemand anders toekennen dan aan den predikant." Dat de leer der Katholieke Kerk geen „bijgeloof" is en jhet H. Doopsel o-ok door loeten kan, in tijd van nood ook mag; en moet toegediend worden, zullen we hier maar niet betoogen. Genoeg zij het op die voor ons zoo be langrijke leer van De Heraut de aandacht der priesters te hebben gevestigd. DUITSCHLAND. Benzineontploffiog bij Berlijn. Op |het terrein van 'de Benzinlageirungs gesellschaft in Boschagen Rummelsburg heeft een ontzettende brand gewoed, veroor zaakt door de ontploffing van een der ben zinetanks. Kort daarop ontploften nog twee kleinere tanks, die in de onmiddellijke na bijheid waren gelegen, zoodat het geheele terrein een geweldige vuurzee geleek. De plaatselijke brandweer Was machteloos tegen het vuur en bepaalde zich dan ook geholpen door de Berlijnsche brandweer tot het nathouden der andere tanks. Op het ter rein bevonden zidh ongeveer negentien groo- tere en kleine1 tanks, waarvan ier tot 's nachts elf uur drie groote en vier kleine w'aren, uitgebrand. De tank, die het eerst ont plofte bevatte' op dat oogenblik een mil- lioen liters benzine. Huizenhoog sloegen de vlammen uit de tanks omhoog, waarvan er ipoedig nog een viertal in de lucht vlogen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De schade is enorm groot, en wordt op ongeveer twee al drie millioen mark geschat. In het geheel zijn ruim drie millioen liter benzine in vlammen opgegaan; ongeveer zes millioen titer benzine en een half mil lioen liter olie bleven gespaard. Door de ontzettende massa's water die de brandweer i n 1de vlammen wierp- 10.000 liter per minuut hebben »ich op het terrein van den brand ware rivieren gevormd, zoodat men bevreesd is, dat de tanks zullen wegdrijven of door de door- Liane nu ging sterven, Welk bitter zelf verwijt zou, 'hij zich doen, en die anderen, hoie luide' zouden zij hem vervolgen met dat woord, door zijne tante reeds uitge sproken ,,'t Is uw schuld." Hijl iep jn de heide rond, met hangend hoofd, met zwaar ademende -borst. „O, moeder, gij hadt gelijk, groot gelijk! Zij pastie niet voor mij, zij is niet geschikt voor den- istrijd des levens. Slechts door bloe mengeur en zonneschijn Wordt haar feeder gestel in kracht en bloei gehouden." 't Viel hem nog: niet van de lippen „Zij is slechts een onbeduidend bedor ven kind, haar schoone gestalte1 en lieve oogen, haar. naief gepraat hebben u bedro gen, gij hebt niet onderzocht naar haar ka rakter." Doch 'hij ihad b aar liefde en trouw gezwo ren, aan hiern was het ook om haar zoo gelukkig mogelijk te maken en reeds was hij in de oogen van tante en Jules teen tyran, eeyn barbaarsch echtgenoot, een Blauw baard; zij zelve dacht er ook misschien zoo over. Een poos peinsde hij over ooms voor stel. „Doch na eenige maanden zal Liane nog meer het stille dorp ontwiend zijn; nog die per zal zij: hei leven bij haar oom betreu ren, nog sterker zal de invloed van Jules op haar worden, (waht hij Krengt, zoo' het heet voor zijn te ere gezondheid, drie kwart van zijn tijd in de Breukviietshoe sociëteit weeking van den bodem de> verbindings buizen zullen afbreken. De brandweer is bezig, het water van het terrein weg te pompen. Was men a anvankelijk van meeningl, dat het vuur in de benzinetanks eindelijk was uitgebrand, toch is deze verwachting ijdel gebleken .Woensdagavond begon tank 6 opnieuwjbeftlger op te vlammen zoodat de vlammen tot vijftien meter hoogte op sloegen. Daar volgens deskundigen deze tank nog steeds half gevuld is, werden gaten in den want geslagen om de lucht te: doen toetreden en daardoor een snellere ver branding te bevorderen. Inmiddels ging men voort, de andere tanks met water af te koelen De Berlijnsche brandweer heeft opnieuw! nieuwe manschapen laten komen, daar het einde van den brand nog niet te zien is Een rede van keizer Wilhelm. Bij de opening der Technische Hooge- school te Breslau gaf de keizer aan het slot zijner rede deze godsdienstige- opwek king: Ofschoon deze jeugdige inrichting nog niet aanstonds alle afdeielingen omvat, toch heb ik haar in haar rechten haren ouderen zusteren in den lande gelijkgesteld. Ik ver trouw echter, dat zij haar groote taak voor provincie en land met dezelfde trouw zal volvoeren, als in de andere geprezen wordt Wie hier onderzoekt en leeraart doe het met den blik op God den Heer gericht in heiligen ernst; wie hier komt om onder wijs te ontvangen, zij zich steeds bewust, dat hij geroepen is, den volte' 'eens voor te gaan op maatschappelijk en sociaal ge bied, en tegelijk een voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting jegens God en vaderland Alleen 'die arbeid, welke geschiedt voor het gemeen, is volledige arbeid. Zulten arbeid wijd ik bij deze dit nieuwe gebouw toe. FRANKRIJK. Gverstroomingen in Frankrijk. Talrijke rivieren in Frankrijk blijven stij gen. Door overstrooming van de Mains staan de lager gelegen wijken van Angers onder water. De Loire heeft velden en wegen onder wa ter gezet. De gasfabriek en de electrische centra le te Saumur istaan onder water. De rijschool is ontruimd. Bij St. Bcnoist in de Ven- dée is een dijk doorgebroken. De velden staan onder water en de boerderijen wor den ontruimd. Te Angers zijn draaischijven van het sta tion weggesleurd. De Marne heeft het lager gelegen ge-deel te van Epernay onder water gezet. De stad Nantes is op verschillende plaat sen overstroomd. Vele fabrieken zijn onder- geloopen. Talrijke arbeiders zijn werkloos. De stad Caen is eveneens overstroomd. door), en als ik er niet bij ben om haar dagelijks aan mijn bestaan te herinneren. O, mijn God, leefde onze engel toch slechts waarom hem voor een poos slechts aan ons vertoond en toen weer tot U geroepen?" En bij de herinnering aan zijn arm zoont je; dat slechts eenige uren op aarde ge weest was, ontglipten pen paar tranen aan zijne mannelijke oogën. Hij zette zijn wandeling voort, altijd strij dend, altijd diep gebukt onder den last, die hem opgelegd werd, 111,1 ar niet tevergeefs had' zijne twiee liefste en heiligste herinne ringen opgeroepen; zijne' moeder en zijn kind, Het was hem of beider geest als troos tende 'engelen tot hem nederdaalden en al kon het besluit, dat hij nain, wijzer en verstandiger geweest rijn, Ihij had het ge nomen uit het beste wat in een menschen hart wonen kan; terzijdestelling: van alle egoisme. VII. „Och neen, beste Jules, ik kan het niet, van Max vergen 't is beter dat ik blijf en „Naar het kerkhof gedragen wiordt, niet waar?" „Er is zoo weinig aan mij verloren." „Weinig? Liane, zeg dat wioord niet meer! Ge hebt gelijk, ik zal mij niet in de za ken van u en Max mengen, ik deed ver keerd, hier t e komen, maar het verlangen om u te zien was sterker; adieu, zusje- lief, tracht zoo goed mogelijk beter tew'or- De prefect vroeg om zooi spoedig mogelijk booten te zenden om het reddingswerk te kunnen beginnen van de talrijke inwoners 111 de dfnstreken van Cernes. De redding is zeer moeilijk. Nog nooit heeft men een dergelijke overstrooming bijgewoond. Het verteer op de wegen in het departement is bijna overal verbroken. De schade is be langrijk. De industrie ligt stil. SPANJE. Overstrooming Het slechte weder op de Spaansche kus ten duurt voort. De rivier de Sar is over stroomd en heeft de dorpen Padiron en Cesares onder water gezet. Het onweder veroorzaakte brand in de kerk van Altamedda Legra. Het vuur breidde zich over de ge heele plaats uit. Deze ramp heeft belangrijke schade aangericht. Koning Alfonso geopereerd. Koning Alfonso van Spanje heeft 'n klei ne operatie ondergaan. Dr. Moure behan delde hem. Het resultaat w;as bevredigend. Aanslag op bet leven van den koning. De expres van Madrid naar Iran ontspoor de dezer dagen bij het station Villafranca, waardoor alle Wagons derailleerden. Geluk kig hadden geen persoonlijke; ongelukken plaats. Maar de politie, die onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek instelde, kreeg daar bij den i ndruk, dat een misdadige aanslag was beproefd, echter niet gericht tegen den express, maar tegen den hoftrein, die den vorigen dag koning Alfons naar Madrid terugbracht. Door een gelukkig toeval kwam het plan een dag te laat tot uitvoering'. De politie heeft sterke verdenking op een be paalde anarchistische groep. BELGIE. Hot aantal ongeletterden ne»mt steeds af Volgens -een opgave van den Belgischen minister van Binnenlandsche Zaken, neemt sinds 1880 het aantal ongeletterden in Bel gië steeds af. In 1880 waren er van «ie- 6 millioen in woners 10.500 ongeletterden, 1909 telde Bel gië ruim 7 millioen inwoners; daarvan wa ren slechts 4515 ongeletterden, vooral sinds 1900 begon het aantal ongeletterden sterk te verminderen. In 1880 waren van de 100 lotelingen er 21.66 ongeletterd; i n 1890 was dit aantal ge daald tot 15.92; in 1900 tot 12.01 en in het vorige jaar tot 7.03 per honderd. In de provincie Luxemburg vindt men on der de lotelingen de minste, die lezen noch schrijven kunnen, n.l. 1.72 perc., in de pro vincie Henegouwen de meeste n.l. 10.81. In 1880 kwamen in Oost-Vlaanderen de meeste ongeletterden voor, namelijk 33.95 perc. thans is dit gedaald tot 10.75 perc. Dat zijn dus de Belgische clericals dom pers, die sinds 1885 aan het bewind zijn, den. Ik mag; niets voor u doen." „Och, Jules, blijf nog een poosje." „Waartoe zou het dienen, Liane? Als gij niet de vrouw waart van dien wijs neus, dan zou ik u mogen vergeteelleuj naar een zachter klimaat, naar een bad plaats, waar ge spoedig uw krachten zoudt terugkrijgen." „Ach, ik verlang naar geen ander land, als ik dit akelig dorp maar kon verlaten." „Dat moogt ge niet wenschen, Liane, uw man heeft hier zijn betrekking; gij moet bij hem blijven, gij moet zijn belangen hooger stellen 'dan de uWe." „Ach, Jules, nu helpt |ge hem weer." „Hem helpen? De Hemel (beware mij er voor; ik heb het u altijd: gezegd; mijn vaste overtuiging is, dat ge- niet beter kunt worden, zoolang ge hier blijft, maar ik heb er ook altijd bijgevoegd: Van uw man moogt gij zulk een offer niet eischen." „En toch denkt hij-, dat gij' mij aanzet om zijn verhuizing te vragen." „Natuurlijk, ik krijg de schuld van al het onaangename, dat hem overkomt. Max heeft ■een haat tegen mij opgevat. Waarom, weet ik niet." „Zeg dat niet, hij is wiel eens Wat streng tegen u geweest." „Lieve zuster, wat zijt ge goed, oim hem nogi te verdedigen, die oorzaak is van maar neen, ik Wil geen kwaad spreken van hem, die u het naaste is. God schenke u spoedig herstel, arme Liane!" (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1