E. Katk Nieuws- en ü.etires'teiitïelbla.d vo@r Hooffd-Hoïland. No. 8. Zaterdag 28 Januari 1911. 5"e Jaargang I 1—15 Februari FHIILETOÏT"' Verschijnt Woemüsg en later dag. Julian en Juliane, EU1EAUBreedutfsat 12, tegenover de 3. E. Ke?k, te Alkmaar. Telefoon No. 488. Dit nummer bestaat uit 10 bladz, is de termijn, gedurende welken men zich moet aangeven om op de kiezerslijst geplaatst te worden. ONDERZOEKT NU REEDS of daarvoor bij u en anderen termen aanwezig zijn. De ter mijn van 14 dagen is zoo kort. Moet een reservefonds belegd worden? bom houden. "buitenland. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS ot. per 3 maanden franeo huia90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 oent. Van bet Zondagsblad5 oent Uitgave van da Naaml. Vannootaohap „Oaa Blad". ADVSBTENTfËM: Yen 1—5 regels i a 80 eaal. like regel meer t Beslames per regel 1 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 11. I11 het vor artikel hebben wij uit eengezet, dat 3en reserverekening (juis ter; surplusi kening) slechts dan van waarde is, w/nneer werkelijk de bezit tingen de scplden (inclusief het kapi taal) met ninstens het bedrag der reserve overteffen. Er bestaajdus geen reserve, zoolang er fictieve ezittingen als oprichtings kosten M/op de balans voorkomen, en toch tift men in balansen onder de activa rrichtingskosten aan, terwijl er onder dtpassiva eene reserve staat. Zulks is nt juist. Reeds hcben wij er op gewezen, dat tusschen ete reserve en hare belegging geen verbal bestaat. Men mett nog te vaak, dat eeno reserve, diezg. „belegd" is in effecten, hypothekemnz. aan de risico van het bedrijf is oitrokken. Eenige verbeelden mogen dit mis verstand düelijk doen uitkomen. Gesteld eis, dat de balans als volgt is: ACTIEF. BALANS. PASSIEF. Aandeelkap. f 100,000 Diverse Div. schuld. 40 000 beilttlugen fiO.OOO Reserve 10.000 In de alpieene vergadering wordt besloten deiserve te beleggen b.v. in effecten. Ntdeze belegging luidt de balans als \gt: ACTIEF. BALANS. PASSIEF. Diverse beniUicen f 0,000 Effecten v.h, bel. reservef. 0,000 Aandeelkap. f 100,000 Diverse schulden 40,000 Eeserve 10,000 Voor denankoop der effecten is een bedrag van 0.000 nit de kas genomen, waardoor ditverse bezittingen, waar onder ook i kasgelden, behooren, met f 10.000 zi verminderd. (IJ een« novelle DR MUTHILDEj 121) Moest Mahet niet weten? Dan zou er misschienn licht opgaan in zijn hoofd, maar hij koret toch niet aan het gerecht bekend mak want jdan zou ook Jules in dat sombi gebouw komen, en zij*werd niet alken «vrouw maar ook de zuster van een gegene. Haar eeni hoop was op een samen komst met 'js gevestigd; Jules zo-u zeg gen dat :het:t waar was, Jules, was im mers advoca hij zou voor Max pleiten en dan werd i\ zeker vrij gesproken; doch zij had hetier gehoord, al was iemand uit de gevajnis ontslagen door de knap heid van i advocaat geloofden andere menschen n niet alles wat aangevoeld was om J onschuld te bewijzen. Zij zelve, hoe jl zij niet dikwijls zich uitge laten overiijgesprokenen! Trientje ld weer binnen. 1 ,,Zal het licht nu aansteken, me vrouw?" ,eg zij kortaf. Trientje was eerst sindaschen in dienst en vond het ailesbehalvleizierig, dat zij diende bij een mijnheer, achter ide gevangenisgrendels wat /diaar familie er van zeggen? Gesteld nu, dat de voorraad grond stoffen, die onder de diverse bezittingen zijn begrepen, door daling van de markt, door schade, door bederf of anderszins f 10.000 in waarde zijn verminderd, dan ziet de balans er als volgt uit; ACTIEF. BALANS. PASSIEF. Diverte besittlngen f 130,000 Effecten v.h. bel. reservef. 10,000 Aandeelkap f t X),000 Diverse schulden 40.000 De reserve isniettegenstaande z ij in effecten was belegd, niettegenstaande zij, zoo het heette, aan de risico van het bedrijf was onttrokken, verdwenen. De effecten zijn er nog wel, zeker, maar zij behooren als de overige be zittingen tot het actief, dat dient om het passief te dekken. Volgt liquidatie dan zullen ook de effecten moeten worden gerealiseerd; 1° om de schulden te betalen, 2" om aan de aandeelhouders het hun toekomende uit te keeren. Wat baat bet dus al wordt de reserve afzonderlijk „hebeend", zooals in zoo vele Statuten staat vermeld Wat baat het dus, zooals wij dezer dagen lazen in een reglement van een onderlinge brand waarborg maatschappij, of „alle tot het reservefonds behoorende stukken zullen worden bewaard in een brandkast met twee verschillend werkende sloten, waarvan een sleutel in 't bezit der directie en een in 't bezit der commis sarissen zal blijven", alsof het dan niet even goed aan de risico van bet bedrijf is onderhevig? Wat geef ik er om als een maatschappij annonceert „Belegd reservefonds f 2 000.000'' Eerst wenscb ik antwoord op de vraag; bestaat uwe reserve wel? Laat uwe balans eens zien, staan daar allemaal reëele waarden op of komen er ook fictieve onder voor Een reservefonds in soliede effecten belegd, loopt dus even groot gevaar verloren te gaan, als dat hetwelk aan de wisselende kansen van het bedrijf blootgesteld blijft. Immers bet bedrijfs risico blijft ten allen tijde onverminderd drukken op de aandeelhouders en tast in geval van verlies het eerst de re serve aan, onverschillig of zij al of niet belegd is. Door belegging bereikt men alleen, dat een gedeelte van het be drijfskapitaal onttrokken wordt, dat vaak zeer goed tot andere doeleinden zou kunnen worden gebezigd (Heiman en Nijst De Accountant). Is bet niet beter het bedrijfskapitaal te vergrooten dan een gedeelte daarvan vast te leggen in effecten? En, als men een kapitaal belegt in effecten, krimpt men het bedrijfskapitaal toch in! Zeker, 't is vaak goed, in eene zaak gemakkelijk te realiseeren waarden aan Niet later «lan morgen zou zij haar ont slag «'ragen uit dien naren dienst. Liane, verlegen voor hare roodgeweende oogen, trachtte nog eens op te staan en maakte de luiken dicht, als een bewijs, dat het licht moest aangestoken worden. Wanneer Trientje een andere meid ge weest was, zou Liane reeds sinds lang de vraag hebben gedaan, die haar op de lip pen zweefde; maar zij schaamde zich iets van hare geheimste gedachten aan een meid bekend te maken, al ware zij ook door Trientje's antwoord van haar vermoeden genezen. Nauwelijks was de dienstbode vertrok ken, of weer ging Liane stil en eenzaam zittiein; Zou dat nu altijd zoo voortduren? Zou niets verandering brengen in haar lot? N iets De komst van Jules, een ontmoeting met hem, wat gaf dit? En zij pijnigde haar aan denken zoo weinig gewend hoofdje, om iets te vinden, wat haar eenigen steun, cenigen troost geven kon. Als Jules nu heilig verzekerde en be weende, dat hij het niet gedaan kon heb ben, dan bleef de toestand van Max en de hare (want die bieef toch in haar cog de hoofdzaak) juist dezelfde; en als 'twaar was, achwat zou dat weer nieuw gepraat geven, en dan moest die arme Jules in de gevangenis, en wat zou Max boos worden op hen heiden! In e-ut kringetje wentelden zich hare ge- te schaffen, om zich, als het nood wordt, voldoende kasgelden te verschaffen. Vooral bankzaken, die blootstaan aan een „run" dienen voor gemakkelijk realiseerbare waarden te zorgen. „Een enkele werkstaking bijv. kan een zaak, die geen gemakkelijk realiseerbare waarden heeft, ruïnfeeren, of althans zeer g^pte verliezen) berokkenen. Als voorbcjid kan een 'trammaatschappij dienen Wanneer bij deze eene werk staking uitbreekt, houdt de bron van inkomsten op. Om nu de verplichtingen tegenover de crediteuren na te komen, zal de maatschappij, zoo geen belegging in gemakkelijk realiseerbare waarden bestaat, misschien geld op moeten ne men onder zeer ongunstige condities", aldus de bekende EngelsGbe accountant Cockin in het Accountant Journal. Maar bet bestaan- van een reserve heeft met de aanschaffing van gemak kelijk te realiseeren- waarde weinig te maken. Een zaak, dié flink opgezet is, heeft dergelijke waarde, al is er geen reserve, anders is ze met te klein ka pitaal begonnen. Belegging van eene reserve heeft vaak veel tegen zich, het belemmert, dat schulden worden gedelgd, die tegen hoog-® intrest zijn aangegam, dat interestwinst wordt gemaakt, die men zou genieten, wanneer mat het geld, dat nu belegd is, de crediteuren werden voldaan. En dan schrijft men nog in de statuten van maatschappijen„liet reservefonds is het eigendom der maat schappij", alsof het eventueel b.v. bij liquidatie niet evengoed als de andere activa dient ter voldoening der schulden Terecht beeft Jhr. Mr. Rochussen eens gezegd: „schrijft de economische wet schuldbetaling als de voordeeligste belegging voor, de zedewet laat geen andere keus toe". Herhaaldelijk kunnen wij in sociaal democratische bladen onder bovenstaan- den titel lezen, dat de katholieken er op uit zijn om het volk dom te houden, terwijl er misschien geene partij in ons land is, die meer aan gezonde volksontwikkeling doet en daarvoor grooter offers brengt dan de onze Maar wat zegt men dan van het volgende In Amsterdam is dezen winter door de sociaal democraten tot stand gebracht eene „commissie voor ontwikkeling der arbeidersklasse". Ter toelichting werd, volgens De Tribunegeschreven: „Het gros der Amsterdamsche vakorganisaties (soci aal democratische zijn hier natuurlijk bedoeld) doet voor de ontwikkeling dachten rond, nergens zag zij een uitweg; haar hoefd gloeide, haar geest werd hoe langer hoe duisterder. „O, had ik hem maar niet laten raden!" herhaalde zij soms; „maar dan was hij heengegaan om een eind aan zijn leven te maken, en nu moeten Max en ik lijden om zijn schulden, wij, die er onschuldig aan zijn." Ze voelde zich toornig worden; als ze Jules sprak, wat zou zij hem dan de waar heid zeggenWeer stond zij op om pa pier, pen en inkt te halen, maar bij de deur van hel kantoor bleef zij staan; zij durfde niet binnentreden. „Wat zal ik hem ook schrijven?" klaag de ze, „ik kan geen twee regels op 'het papier brengen; kwam hij maar hier. Neen, als hij schuldig is, zal hij dat niet doen, al schrijf ik 't hem ©o-lj, en is hij onschuldig, dan helpt het niets. Hij is over de gren zen en dus in veiligheid." Plotseling doorkruiste iets, dat op een lichtstraal geleek, haar vermoeid brein. Dat was ten minste iels, wat op een uitkomst komst leek, ja, dat moest ze hem schrijven, of zij 't kon of niet, Jules zou blijven waar hij was en van daaruit schrijven, dat hij liet geld had weggehaald, en dan zou Max vrijgelaten worden en Jules behoefde niet in de gevangenis te zitten. 't Is waar, dan mocht hij wel nooit te rugkomen in Holland, maar dat was min der. België, het geboorteland van oom, was even pjeizierig, Jules kon zich in Brus- barer leden niets of zeer weinig; niet omdat de vereenigingen niet willen, maar omdat omstandigheden van aller lei aard dit beletten". Verder beet betDe meest elemen taire begrippen omtrent de groote be- teekenis der arbeidersbeweging zijn ben (de leden van die vakvereenigingen) volkomen onbekend". Dit wordt door den Amsterdamscben Bestuurdersbond en de federatie der S. D. A. P. in onze hoofdstad verklaard na een zestienjarig bestaan van de „arbeiderspartij". Of die partij, die ons zoo gaarne „dompers" noemt, ook ge werkt heeft voor de „bewustwording" der arbeidersklasse! Post.) Zou «r toch een reusachtige Zeelieden staking op til zijn Dt „Soir" verneemt, «lat met betrek king tot de is,tappen te Antwerpen onder nomen door de vertegenwoordigers van de Engelsche zeeliedenorganisatie, deze laat- sten de zekerheid verkregen hebben dat het personeel der schepen, die Hamburg, Rotterdam en Antwerpen aan zullen doen op het oogenblik dat de order tot het neer leggen van den arbeid van uit Londen ge geven zal worden, gemeene zaak zal ma ken met de zeelieden van Londen, Liverpool en New-York. Te Antwerpen is men van meening Idat de staking zal samenvallen met do feesten tér gelegenheid der kroning v. koning George. BELGIE. Een Koninklijk dooppeetje, schrijft her „H. v. Antwerpen" Ter gele genheid harer genezing en om gansch het land idank te zeggen voor de haar bewezen toegenegenheid, heeft Koningin Elisabeth van België besloten, voortaan meter te zijn van een zevende dochter, op voorwaarde w -dat de zes zusters van de nieuwgeborene in en zijn en dat er sedert de geboorte 'der eerste geer. zoon ter wereld kwam in dit gezin. 1 1 Wélk dochterken zal de eerste onze Ko ningin als nieter hebben? vraagt het blad. De werkstakingen in het Lnikerbekken. De staking in de kolenmijnen van Luik kan thans vrijwel als geëindigd beschouwd worden. Nog slechts een ikfein gedeelte der mijnwerkers houdt de staking vol. Dé gendarmen zullen waarschijnlijk binnen enkele dagen naar hun standplaatsen terug, keeren. FRANKRIJK. De crisis in champagne Tusschen de regeering en de algevaar digden, die Champagne in de Kamer ver tegenwoordigen is overeenstemming ver kregen omtrent een ontwerp, dat Maandag set vestigen en waarom zouden Max en zij daar ook niet heeti gaan? Er waren zulke mooie kerken en par ken in Brussel, haar verdrietig gelaat ver helderde zich en werd vroo-lijk. „Dat was goed: dat zou Jules uitmun tend vinden en Max werd uit de gevan genis ontslagen; al was haar broer nu ook onschuldig, zij zou hein wel zeggen, dal hij de schuld maar op zich moest nemen, en haar angst overwinnende, trad zij in het kantoor, haalde schrijfgereedschap en zette zich bij de tafel in de andere kamer neer, om alles uitvoerig aan Jules te schrij ven. Doch nauwelijks stond het „Waarde Ju les" (vriendelijker wilde zij hem niet toe spreken) -op het papier of een nieuwe vrees bletaoop haar. Zij ihad wel -eens gehoord, dat de brieven der beschuldigden en van hunne familie bij de post aangehouden en onderschept Werden, en als deze brief nu eens in handen van het gerecht viel, dan was haar laatste hoo-p verdwenen. „Wat word ik toch verstandig en na denkend", dacht zij, zonder het zelve te weten, of te willen. „Waarlijk, ik ben in |d»a laatste week (geheel en al een grioo-t mensch geworden. Maar wat Te doien?" En langzamerhand werd het haar duide lijker -en duidelijker. „Ik moet zelve gaan, stilletjes vertrekken naar Cleef. Niemand mag het weten noch de bedienden, noch bij de Kamer zal worden ingediend en dat rekening houdt zoowel met 'de eischen der wijnbouwers als met iafë van het syndicaat der wijnhandelaren. Volgens een bericht uit Epernay heeft de prefect aan de wijnhandelaren verboden, de voor hen aangekomen 11000 vaten wijn naai' hun kelders over te brengen, oandat deze wijn niet uit Champagne afkomstig is. PORTUGAL. In het laad der vrijheid „Hoe ongunstig tie omstantiigheden in Portugal zijn, blijkt uit de maatregelen die door het Katholieke orgaan „Palavra" ge nomen zijn moeten worden, hoewel de bu reaux van dat blad in de onmiddellijke na bijheid liggen van het huis van den civielen gouverneur. De uitgevers van dat blad heb ben de bureaux n.l. geheel versterkt om ze tegen het gepeupel te beschermen, de werkzaamheden geschieden achter gebarri cadeerde deuren en vensters, terwijl aan den voor- en achtergevel maatregelen zijn gei troffen, om een aanval met succes af te slaan. Van deze maatregelen is de gouver neur in kennis gesteld." ITALIË. Agitatie der spoorwegmannen. De lialiaansche spoorwegambtenaren heb ben de heropening der Kamer van Afge vaardigden gebruikt, om hun agitatie op nieuw te beginnen. Bij wijze van manife statie hebben zij in den nacht van Maan- dag opDinsdag een trein bij Florence aan gehouden. In Idezen trein zaten tal van afgevaardigden. Toen de locomotief eens klaps stopte en de reizigers verschrikt uit de raampjes keken, zagen zij plotseling een groot transparant, waarop te lezen stond: De spoorwegambtenaren wachten". Ookb>' Ancona werd ieen trein aangehouden en v erschenen opschriften met bedreigingen te gen den Minister van Openbare Werken. DUITSCHLAND. Tegen de openbare onzedelijkheid. De Hamburgsche rechtbank heeft vonnis moeten vellen in een zaak van zeer eigen- aardigen aard. Het betrof het uitstallen van „zedekwetsende voorstellingen". Een boekhandelaar had platen uitgestald van Ihet bekende weekblad „Simplizissimus" gecteeken-d door Reznicek. Een gemeen teraadslid diende een klacht in. Eerst scheen het of de zaak in de doofpot zo-u gaan, e - maar „van bovenaf" kwam order de vervol ging door te zetten. De terechtzitting leverde dit bijzondere, dat de rechter en het openbaar ministerie Y het af.' riek karakter van Reznicek's teeke- koningen^ erkenden. Het was echter niet onverschillig, waar zij werden tentoo-nge- steld, De Venus van Tizaan, beweerde, het O. M., kou in een museum verheffend wer- i ken en op straat aanstoot geven, Daarom Max, noch de pastoor, noch iemand an- ders in de stad", en zij begon met fris- schen mo-ed dit plan te' overwegen. Zij wilde niet met de diligence vertrekken. want in het logement, van waar deze af reed, kende ieder haar; en altijd gingen er Breukvlieters met het rijtuig mede. Aan het station waar deze de reizigers bracht, wilde zij o-m dezelfde redenen niet komen.; het lag twee uren van de stad af- den vorigen zomer was zij (een enkelen keer niet Max en eenige vriendinnen daar heen gewandeld, maar zij was erg moe en ire drie dagen later nog ongesteld geweest van de lange wandeling. I® Liane bestudeerde het spoorwegboekje ,eri eindelijk herinnerde zij zich, dat dwars door r de heide een weg moest loopen, naar een] 'j? ander klein station of liever een halt; de 5'" binnenweg duurde iets langer dan twee uren, maar dan was ze o-ok zeker door niemand opgemerkt te worden. Geheel en al opgebeurd door haar plan,' ;Ji dat haar om het vreemde en avontuurlijke zelfs toelachte, maakte zij stil haar toebereid,,,.!' selen, nam eenige broodjes uit de kast ,s en een klein worstje, die ze zorgvuldig ï- verborg in een groote tasch, waarmede ze vroeger naar school ging, en begaf zich toen naar hare kamer, zooals zij Trientje zeide, om te gaan slapen, eigenlijk om i daar alles'gereed te maken voor haar tocht, (Wordt vervolgd).,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 1