R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Bolland. No. 10. Zaterdag 4 Februari 1911. 5de Jaargang FEUILLETON™" Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Als de vogelaar Duit met zoet Wat hij ook lokke, wij blijven er uit. Juliaan en Juliane, ABONNEMENTSPRIJS Uitgave ran da Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUBBAUBreedatraat 12, tegenover de B. E. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 488. ADVBRTENTIËN: Dit nummer bestaat uit 8 bladz Wel propaganda voor de partij BUITENLAND^ ONS BLAD. 60 ct. per 8 maanden franoo huis; 90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers ran de courant3 cent. Tan het Zondagsblad5 eent. Van 15 regels I i 80 eent. Elke regel meer Beolamea per regel j 15 Kleine adrertenties ran 130 woorden, bij vooruitbet. 25 Nu in dezé maanden van de zijde der socialisten door geheel het land een actie in het leven is geroepen voor het „algemeen stemrecht", en zij alle arbeiders hierin willen betrekken door hen persoonlijk in .hunne woningen te bezoeken en voor hun stelsel te winnen, dienen de Katholieke arbeiders en allen te worden ingelicht, hoe zij zich tegenover de beweging moeten houden en waarom. Bij dit huisbezoek zullen ide socialisten spreken over de politiek,' over de verkie zingen, afgevaardigden, kiezers, maar ook vooral over hun partij; evenstellig als de winkelier bij ihet afwegen van een pond krenten den zak medeweegt, pakken de so cialisten bij alle punten uit over hunne par tij, Idle „de partij" door hen Wordt genoemd. Zoo is de propaganda voor hun partij fei telijk van meer beteekenis dan het jstemmen- w-erven voor „algemeen kiesrecht". Om volgens de thans geldende kieswet als kiezer in aanmerking te kunnen ko men moet men aan iaepaalde voorwaarden voldoen, waardoor men 'kan gerekend wor den in een zekeren onafhankelijken wel stand zich te bevinden, zoodat men zich op de hoogte kan stellen van hetgeen noo- dig is voor algemeene orde en algemeen belang1. Wanneer men een bepaald bedrag hetzij aan belasting, of huur betaalt, óf als jaarloon verdient, óf Ide spaarbank be zit, of ten laatste een erkend examen heeft afgelegd, kan en mag men zijn stem als kiezer uitbrengen. Ieder, die _aan een dezer voorwaarden niet voldoet, wordt van het kiesrecht uit- gelisoten volgens onze bestaande kieswet. Men moest toegeven, dat wel geen hooge eischen worden gesteld en ieder oppassend werkman zidh kiesrecht kan verzekeren, in dien hij wil, maar evenzeer is het een feit, dat velen toch het kiesrecht op heden niet hebben, maar daarvan door de wet worden uitgesloten. Zoo is de toestand op heden. Is d-e^ ze goed? Neen, zeggen de socialisten, maar aan stonds voeg ik er bij Neen, zeggen ook de katholieken. Er moet verandering komen, de huidige uitsluiting is onrechtvaardig; over deze ver andering gaat nu het huisbezoek. Komen i zij in huis bij mannen die reeds kiesrecht lebben, dan zullen zij hem gelukwenschen, daar bij re.isfs bezit, wat duizenden nog eischen, die toch ook menschen zijn en wonen en zwoegen op denzelfden bodem, en nog zwaarder zwoegen, en soberder le- 22) eene novelle DOOR MATHILDEs XV. „Haar eerste zorg betrof hare kleeding; in het elegant toilet van mevrouw W;al- horst, begreep haar ijdelheid zeer goed, zou ze overal Ide aandacht trekken; zij moest er dus uitzien als een boerin of een bur gervrouwtje, en daarom besloot zij de gar de-robe van hare tante zaliger eens na te zien. Spotedig vond zij wat ze noodig had; een donker damast zijden kleed, dat haar wat al te lang was, tnaar dat zij door opne men en opspelden zich van pas wist te maken, een ouderwetschen omslagdoek, waarin zij zich geheel wikkelen kon, en eene zwart kanten muts, waarom zij haar rojuwsluier speldde. Liane paste voor den spiegel dit won derlijk toilet aan en kon een lach niet weerhouden; als Jules en Max haar zagen, wat zouden ze om haar lachen Verder zorgde zij voor 'het noodige gekl, Eau de Cologne, pepermuntjes, in één woord, zij vergat niets en besloot een wei- pig te gaan slapen; 's morgens om half Vijf moest zij vertrekken, ten einde om ven en daarenboven minder reohten heb ben. Waarom moeten zij worden uitgeslo- J ten, waarom allen geen gelijke rechten? j Dit nu willen de socialisten v age n; maar zij niet alleen, allen, het geheele volk doet j dit te samen niet hen vragen; het moet een algemeene volksvraag of een volkspetitio-ne- ment worden. Komen zij bij menschen, die nog geen stemrecht hebben, dan luidt hun vraag, maar weet gij wel, waarom gij zijt uitgeslo- ten? Men vindt u te arm, en daarom ook geen stemrecht; gij betaalt nog niet eens Belasting, en daarom geen stemrecht; gij woont te armzalig, te goedkoop; en daarom geens temrecht; uw loon is te gering, tot een spaarduitje kon het niet komen, gij hadt geen geld om te studeeren voor een examen en zijt daaraan ook niet voortge holpen, en daarom ook geen stemrecht. Een burger zijt gij wel, als gij soldaat moet worden, maar burgerrechten om te stemmen hebt gij, arme drommel niet! Wij zullen u helpen om dat recht van mede- spreken te krijgen, en zelf moet gij dit met ons vragen, zelfs het geheele volk moet ijbet tv por u vragen, want een volksvraag en Yolkspetitionement voor algemeen kies recht moet het worden. Dit bet-eek-ent nu, de propaganda voor hun partij buiten rekening gelaten, de ac tie der socialisten voor algemeen stemrecht Zij willen verandering van onze tegenwoor dige kieswet, MAAR DIT WILLEN WIJ KATHOLIEKEN OOK: maar alle verande ring is geen verbetering, en het algemeen stemrecht, ZOOALS, ren WAAROM DE SO CIALISTEN HET (WILLEN IS OEEN VER BETERING. Eigenlijk brengt hun algemeen stemrecht geen verandering van onze kieswet, (het is meer een verder door voeren onzer wet, welke op de liberale beginselen steunt; en om deze reden, kunnen wij katho lieken nooit voor algemeen stemrecht zijn, z o O' a 1 s de socialisten dit willen. De liberalen leeren, dat ieder mensch geheel op zich zelven staat en oorspronke lijk niets met een ander te maken heeft; niemand .heeft ook iets over een mede mensch te zeggen; men leefde naast el kander en ieder was zijn eigen baas: Ge zag of macht had ieder evenveel, de per sonen, dje dan ook op heden de machts- of gezagdragers zijn, hebben hun macht van de ;apideren, omdat zij dit afstonden, gekregen; allen moeten die menschen kie zen en zoo hun macht aan anderen mede deelen. Dat stemrecht komt dus ieder van nature toe. Dat het gezag van God zou komen, daar aan kan niet gedacht worden; met Godsge- zag houden zij geen rekening; de Staat wordt gevormd door menschen, die zelf het gezag hadden, allen evenveel, zij stonden en staan onafhankelijk naast elkander en hebben aan het staatsbestuur, dat allen ge- zeven uur- aan de halt te kunnen wezen. Haar -slaap was zeer onrustig en reeds om drie uur was zij opgestaan en kleedde zich in haar feamengeflanst reistoilet. Een oiogenblik stond zij nog in beraad Max te schrijven, maar zij weerhield zich, want elke brief aan hem zou immers ook gele zen moeten worden, en 't was beter dat Max niets van hare reis wist voor zij te- rug en alles i n orde was. De pendules sloegen de een na de ander vier slagen toen Liane stil en ongemerkt langs een zij deur ihet huis verliet, waarin zij zoo ge lukkig jaren achtereen geleefd had; toch vond zij er niets akeligs in; 't arme kind was geheel door ide hoop verlevendigd, 't scheen haar onmogelijk toe, dat niet al les goed afloopen en Onze Lieve Heer deze zaak ten beste schikken zou; ze was immers (gewoon, dat alles om haar een goeden keer nam? Liet begon reeds licht te wonden en door een achterpoortje ging zij snel de kreupelbosschen door naar buiten, naar de o-p-ene, vrije hei; een beklemd gevoel over- viel haar, toen ze'ldie kale vlakte'zag; slechts zeer weinig kende zij den weg. „Ik zai wel eens vragen," dacht zij, „als ik verder ben, dit voetpad is toch zeker Iwel goed." Dapper stapte zij voort; niemand zag haar dan ide vogeltjes des hemels, die soms tot hare voeten neerdaalden, om dadelijk weer verschrikt weg te vliegen. Het was blaar zeer aangenaam 't was zoen frisch kozen hebben, hun eigen gezag gedeeltelijk overgedragen, ieder, die dus woont binnen dien kring van menschen moet dus mede kiezen, mannen en vrouwen, want allen zijn mensehen en leden van den Staat. Uit deze liberale leer is onze kieswet «boren, maar al zéér inconsiquent hadden de 'vrouwen bij het stemmen hun mond te houdenien al werd in beginsel wel aan alle mannen het stemrecht toegekend, toch werden er uitsluitingsvoorwaarden be paald, om te mogen stemmen moest men eerst kunnen stemmenmen moest tijd en gelegenheid hebben, iets te weten van algemeen belang; Idaarom kwamen de uitslui tingsmaatregelen, die altijd de ontevreden- beid hebben gewekt en welke de socia- liisent thans uit de wereld willen hebben, zoodat er geen uitsluiting meer is maar kiesrecht voor allen, omdat allen daarop van nature recht hebben. Zij zetten het verkeerde liberale begin sel dus eigenlijk voort, en daarom kun nen wij niet met (hen medegaan en is hunne vraag niet onze vraag; daarom is hun volks- petitionement niet het petitionement van het Katholieke volk Geen Katholiek man late zich dus verleiden hun volkspetitlone- ment te teebenen. Maar daarenboven is hun actie een pro paganda voor hun partij, en wel meer pro paganda voor Ide partij dan voor het alge meen stemrecht, want de heer van der Goes, een der kopstukken schreef zelf: „de verzamelaars van handteekeningen hebben van de 'partij in opdracht, niet slechts den naam te vragen van degenen, die zij be zoeken, maar look hun adhaesie (instemming') althans aan ons strijdprogram, 'hun belang stelling' voor onze pers hun steun voor de onafhankelijke vakverecnigingen enz." „Zulk eene be w e ging nu, ka 11 thans enkel een socialistische zij! 11." De slimme Troelstra vond deze verkla- ring veel te duidelijk, en al stapt hij ove rigens met collega Van der Goes in het zelfde bootje, met 'deze ronde verklaring is hij het niet eens. Anders zouden de katho lieke arbeiders er zeker niet -inloopen. Met de uitsluitingen onzer kieswet zijn wij katholieken het dus ook niet eens; veran dering willen wij, maar niet die der socia listen, over de verandering, welke wij wil len de volgende maal. T. „Het Volk" meldt ota. omtrent het volks- petitionement het volgende: „Voor zoover wij te Heerenveen reeds bezig zijn, gaat het uitnemend. Vele handtee keningen, w. o. ook van kerkdijken, zijn reeds verzameld. Een 7 a 8-tal abonnees op het „Frlesche Volksblad" zijn gewonnen. Voor een goeden gjang van zaken zullen de huisbezoekers om de 14 dagen bijeen komen." buiten, de zon kwam op en voorspelde een mooiien dag, zij was tevreden over zich zelve, vol hoop op den goeden uitslag vau ihaar stap. 1 Na volgens hare gedachten reeds zeer lang geloop-en te hebben, zag zij eens op Ihaar horloge; het Was juist twintig minuten over vieren. Dit was de eerste teleurstelling; toen be gon zij te twijfelen of zij wel op den goeden Weg was. Zij zag eens om, doch er was niets te zien. Breukvliet en villa Juliane waren door een met Wennen begroeiden heuvel aan haar oog onttrokken Nu begon zij zich wat eenzaam' te voe len en de angst bekroop haar het werd haar duidelijk dat zij alleen was, heel al leen; 't scheen of er niemand op de we reld was dan zij, en zij alleen. Max zuchtte in de gevangenis en hoe kon zij ooit Jules vinden? Liane was nog geen half uur otp weg of reeds zal zij jaan den rand van den weg, met het hoofd in de handen, bit ter te snikken. Een mannenstem, dje zij een straatliedje hoorde zingen, Ideed haar weer opschrik ken. Dat was misschien een dronken man, en na spoken en dieven vreesde Liane niets meer dan beschonken-en. Waar zou zij zich verbergen? doch daar verscheen hij reeds voor haar; hij was zeer goed nuchter, al zong hij juist geen fijn morgenlied. „Ik zal hem dert weg vragen", dacht Hieruit blijkt duidelijk, dat onder het ver zamelen van handteekeningen ook reclame wordt gemaakt voor de socialistische partij in casu de socialistische pers. V Onthoud dat. Van een medewerker neemt het „Soci ale Weekblad" eenige cijfers en beschou wingen over aangaande de ouderdomspen- sionneering, zooals die in Engeland inge voerd is. Het blad kan niet inzien, dat Staatspen- sionneering, van armenzorg verschilt. Met andere woorden, de gepensionneer- den door den Staat blijven „bedeelden." Dan besluit het „Sociaal Weekblad" al dus: „Dat pensionncering de armen doet ont komen aan het pauperisme is o-nzes inziens een illusie." Onthoud dat. (Ons Noorden) Internationale politiek. De Potsdammer samenkomst, die tenge volge [had [de triple alliantie tusschen Duitsch land, Rusland en Oostenrijk is een doom in het oog van Frankrijk, die nu den Twee- bond tusschen haar en Rusland ziet ver zwakt Ziehier, wat o. a. de Temps er over. schrijft: „De vrede wondt niet bedreigd en Frankrijk is niet geïsoleerd, maar toch be staat sinds eenigen tijd de indruk, dat de „entente cordiale" en de Tweehond niet meer zóó capabel zijn als vroeger. Sinds de Fransch-Duitsche Marokko-o-vere-enko-mst van 1909 bestaan zij zóó, alsof ze niet bestaan. Ze geven aanleiding tot vriend schapsbetuigingen, maar niet tot krachtda dig handelen. Ze gelijken op eerwaardige maar lustelooze dogmen, zij sluiimeren in de archieven, zonder levend te zijn." Om deze onvruchtbaarheid aan te toonen, spreekt dan 'de Temps Weer eens over de ge wijzigde militaire plannen van Rusland, en beklaagt Ier zich dan over, (dat Id-eze de Pooi- sohe grens blootlegden. Dan laakt ze het langzame tempo- van den Franschen vloot- bouw -— waar men -echter nu, -eindelijk, wat me-e-r spoed achter zal zetten en geeft er haar spijt over te kennen, dat de uit wisseling van denkbeelden omtrent militaire aangelegenheden tusschen Frankrijk en En geland geheel -en al 'heeft opgehouden. Con clusie: Entente cordiale -en Tweebon-d heb ben aan beteekenis verloren. En o-nder- tussdh-en maakt de Trip'e-Alliantie zich al sterker. Gelijk wel te verwachten was, eischt nu h-eel de openbare meening in Italië een versterking van de Italiaansche vloot coute que coute, zoo -dat zij ni-et wordt overvleu geld -door de marine van d-en bondgenoot! L-e-elijker is echter, dat de stemmen niet Liane, „maar hij zal me misschien herken,, nen," Verbaasd zag de andere haar aan; -een dame in zulk -een vreemde kleeding en op dat vroege morgenuur was zoo- iets zeer ongewoons. „Goeden morgenzeide de landman, „mo-oi weer van daag." „O, ja! Och, vriendschap, is 'dit de weg naar Mo-o-rveen?" „Moorveenmoet je aan de statie wezen? Nu 'dan 'had ik ook liever ide-n Wagen gepakt, dan ihie-r in de 'hei te zwerven. Ja, hier recht door, en als je bij d-en eersten karreweg komt, rechtsaf, dan kom je er van zelf." „Dank je wel!" „Kom je van Breukvliet?" „Neen." „Van Rozenstein?" „Ja, van dien kant af." „Zoo-, dan moet j-e nog een heelen loop mak-en. Ik ga ook naar Moo-rve-en." De gedachte met dien man altijd te loo- pen, maakte Liane huiverig. „Ik moet eigenlijk niet naar Moorveen, ik moet naar datdat..... dorp, je we-et wel, hef ligt op d-en weg naar Moorveen." „Zoo, naar Elsdorp, nu dan gaan we zoo ver samen." „Als dat pluis is", dacht de man, ,,-dan h-e-et ik g-een Japik meer; als ik de zach te stem niet hoorde, zou ik denken, dat het -een verkleede man was." Liane liep- langzamer -en langzamer. „Kan je het niet gauwer doen?" vroeg zwijgen, die zelfs -een botsing tdusschen de beide bondgenooten onvermijdelijk ach ten Zoo heeft pas weer een gewezen Oos- tenrijksch admiraal verklaard, dat 'zijns in ziens -een oorlog tusschen Oostenrijk en Italië binnenkort onvermijdelijk zou zijn. De bèslissend-e slagen zuil-en dan op zee uitge vochten worden, cn, zoo Oostenrijk zijn vloot njet verdubbelt, zou Italië de over winning behalen! De admiraal besloot met te zeggen, dat Oostenrijk jd-en vrede niet zou verstoren tijdens het Italiaansche jubeljaar, doch daarna Dan nog wat: Op de algemeene vergadering van de Great Eastern Spoorwegmaatschappij, zei- de de voorzitter Lord Hamilton, dat de En- gelsche admiraliteit van plan was, het uit gangspunt van de bei-de stoomvaartsl-ijnen Harwich, tot ieen buitengewoon sterke vloot basis te maken. Volgens de hem gedane rmededeelingen, heeft men besloten, aaneen vice-admiraal, het commando op te dragen. Men kan stellig verwachten, dat daar in den zomer minstens 9000 matrozen zullen worden gestationeerd, Duitsche bladen zetten boven dit stukje als opschrift„een nieuwe o-orlogshaven tegen Duitsch lan-d." De Triple alliantie heeft al verschillende mogendheden den schrik om het hart doen slaan. Dit is dan ook zeker wel de oorzaak geweest van de drukte die er gemaakt is over de fortificatie van Vlissing-en. Die istorai begint echter t-e bedaren; de wetgeleerden op Ihet gebied van het volken recht toonen in de quaestie der verster king van V 1 i s s i n g e 11 slechts matige belangstelling meer len de politieke praatjes makers in de Fransche en Belgisch-Frans. - kily'onsche pers zingen reeds een toontje lager. Zelfs de Pruisen-vretende Fransche generaal Langlois schuurt zoo ongeveer zijn piek. Hij verklaart nijdig', wijl al het ge maakte lawaai zijn do-el (het bangmaken van Nederland) blijkbaar gemist heeft Dat Duitschland op Nederland de hand heeft gelegd. Dit is_, volgens hem, de mo> reele beteekenis van het vraagstuk. Uiteen practjsch oogpunt -echter is het voor Frank rijk van geen belang, of Vlissingen ver- sterkt wordt of niet. Niemand zal tusschen- beiden treden, o-mdat niemand het recht heeft, Nederland t-e- verhinderen, op zijn eigen grondgebied versterkingen aan te leg gen, Haha! Als men dat maar begrijpt.... Dan immers zouden Ide Belgen ook moeten ophouden in-et ide fortificaties 0111 Antwer pen, en Ostende en Brugge zouden even min versterkt mogen worden. BELGIE. De Brusselsche tentoonstelling. Thans is eerst hef juiste verslag van de wereldtentoonstelling te Brussel verschenen Daaruit blijkt, dat zij door meer dan dertien de man. „Neen, ik heb den tijd." „O zoo, ik niet, ik moet om zeven uur in Moorveen bij de statie zijn en me dus r haasten. Ik groet je." Haasten, hij met zijn vluggen slap zich t, nog haasten, wat moest zij dan wel doen, 'c- zij, di-e zelfs, als zij zoo- vlug mogelijk r- liep, hem niet kon bijhouden? ,0- Een troost bleef haar over, als zij hGi in 't o-og-hield, kon zij piet verdwalen. xy En zoo ging zij voort, altijd met dert bllik op den zich m-e-e-r en meer verwijderen Ji)s den reiziger gevestigd; ze liep vlugger e- vlugger*, maar zijn gestalte Werd hoe lang hoe kleiner en -eindelijk onttrok een heuvelt,' -U hem geheel aan Ihaa-r gezicht, en toen voe' de zij zich vv-eer alleen, eenzamer en v x j van.- laiten-er nog dan zoo even. 1 v. De bekoring kwam in haar op om ti' rug te keeren naar ide villa, maar [de meidei zouden daar dan wel zijn, e-r waren zek< T1, d reeds wandelaars op de been en wat zo' men dan zeggen, als Zij in hare won OOT derlijke kl-ee-ding terugkwam? Ü'nt?xr- En w-e-er ging ze voort, totdat ze eind?1 Si lijk den karreweg zag, en hieruit nieuw!';11"' hoop putte om voort te gaan, maar ach - :i'i" spoedig betreurde zij weer hét voetpad op d-e heide; 't had in de laatste weken- niet lr" geregend, cn nu was deze weg niets dan ^8' mul zand. R fflocüt vervolgd.} fd. - A

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 1