TWEEDE BLAD. Zaterdag 18 Maart 1911. No. 22 De electriciteit voor licht en ambacht. KALENDER voor de dagen der week. De geschiedenis van de Katho lieke Keik in de stad Alkmaar na de Eeformatie. Judas1 Verraad. -- Van een pandoeravond en een konkelpot. als KANTEN, p, FLUWEEL, 'UURLINT en I, is beslist bij tok verkrijgbaar bij sdktUIeerd te PU3- rden te Purraerend zija buitengewoon ONS BLAD. 19 Maart. Zondag. Ocnli. H. Joieph, Biuide- gom der Allerh. Maagd Maria, Algemeen Patroon der Kerk. EvangelieJezus drijft den duivel uit. Lucaa XI14—28. 20 Maart. Maandag. H. Wultranue, Bisschop en Beljjder. 21 Maait. Dinsdag. H. Benedict», Abt. 22 Maart. Woensdag. H. Patricias, Bisschop en Beljjder. 28 Maart. Donderdag. H. Cyrilln* van Jeru- aalem, Belijder en Leeraar. 24 Maart. Vrijdag. Feest van de vQf H.H. Wonden onsei Heeren. 25 Maart. Zaterdag. Maria Boodschap. Te vieren al* Zondag. EvangelieDe Boodschap des Engels aan Maria. Lnca* 126- 38 19 KdART. Derde Zondag van de Vasten. Derde Zondag der Maand. Les uit den tweeden brief van den H. apostel Pauius aan de Ephe&iërs; V, 19. Broeders! Weest navolgers van God, als veel geliefde kinderen, en wajndelt in de liefde, gelijk ook Christ|us ,ons liefgehad, en Zich zeiven voor ons gegeven heeft als eene offerande en een slachtoffer GoUe tot een aangenamen geur. Doch ontucht en allerlei onreinheid of gierigheid worde zelfs niet genoemd onder u, gelijk het hei ligen betaamd; noch schandelijkheid, noch dwaze praat, noch onbetamelijke scherts, die niet past; maar veeleer dankzegging. Want weet ]dit en beseft het, idat geen on tuchtige, noch onreine, noch gierigaard, het geen afgodendienst is, erfdeel heeft in het Rijk van Christus en (God. Dat niemand u verleide door ij-dele redenenwant om die'idlingen komt de toorn Gods over de kinderen des ongeloofs. Wordt dus hunne deelgenooten niet. ;W|ant gij waart eens) duisternis, nu echter zijt gij licht in )den Ut Wandelt ais kinderen des lichts! im mers is (de vrucht des lichts in alle goed heid en rechtvaardigheid en waarheid- Evangelie volgens den H. Lucas; XI, 14-28. iTe dien tijde dreef Jesus eenenduivel uit iemand en deze was stom. En toen Hij den duivel had uitgedreven, sprak de stomme, en de scharen stonden verbaasd. Doch som migen van hen zeiden: in Beëlzebub, den vorst der duivelen, drijft |Hjj de duivelen uit. En (anderen, Hem op-, de proef stellend, vroegen van Hem een teeken uit den he mel. Hij nu, hunne gedachten ziende, sprak tot hen: elk rijk, idat tegen zich zelf Ver-' deeld is, zal verwoest worden, en het eene (huis zal op het (andere vallen. Indien n;u ook de Satan tegen zich zeiven verdeeld; is, hoe zal zijn rijk stand houden? Dodtr zoo Ik in Beëlzebub de duivelen uitdrijf, door vvien dan drijven uwe zonen ze uit? Zij derhalve zullen uwe rechters zijn. Maar zoo Ik dooi' Iden ivinger Gods de duive len uitdrijf, |dan is waarlijk het Rijk Gods tot u, gekomen. Ats een sterke, gewapend, zijn hof bewaakt, is [hetgeen, hij bezit in .veiligheid. Doch als een sterkere dan hij (hem overvalt en overwint, zal hij hein ai zijne wapenen, waarop hij vertrouwde, ont nemen en zijnen buit verdeelen. Die ui et met Mij is, is tegen Mij; en die niet met Mij vergadert, verstrooit. Wanneer de onreine geest van den mensch is uitgegaan, waart hjj rond door dorrej plaatsen, zoekend naar rust; en ze nieb vindend, zegt (hij 'k zal tcrugkeeren in mijn huis, van waar ik ben uitgegaan. En geko men zijnde, vindt ihij het schoon geveegd en opgesierd. Alsdan gaat [hij en neemt zeven andere geesten, boozer dan hij zelf, mede; en, binnengegaan zijnde, wonen zij daar. En het laatste van dien mensch wordt erger dan het eerste. Jiet geschiedde nu, toen Hij dit sprak, dat eene zekere vrouw uit de schare hare stem verhief en tot (Hem zeide; zalig de' schootj die u gedragen jheeft, en de bor den, welke Gij gezogen [hebt Doch Hij sprak: ja zalig zij;, (die Gold's wojoird |hoo- ren en het bewaren! 1. De statie van St. Matthias. in 1600 zond de apostolische vicaris, Sasbout Vosmeer, hierheen Hendrik Lu- dolfsz Lceff, geboren te Kranenburg, tot Priester opgeleid in 't college te Kca bin. In 1603 wlasi hij door den vicaris! a'siiastoor te 'Rijswijk aangesteld. Hij wordt a's eerste pastoor der statie van St. Mat thias aangemerkt en woonde in het huis, nhet Blauwe Paard" aan de Zuidzijde der t-angestraat, dat [hij ook tot kerk bezigde. Wjaar dat huis gestaau [heeft, ligt in het duister. °e heer C, [W. -Bruinvis heeft daaromtrent kiets jn het gemeente-archief kunnen vin den. Als He in ons vorig artikel genoemde geestelijke Cornell's Hendriksz, „zwierf hij bij Idag en nacht de dorpen rond, in hui zen en watermolens predikend." Een op volger van pastoor Loeff, Reinier Coeten- burg, voor dien tijd' eerste pastoor in de Zijpe, huurde omstreeks 1660 [het huis „de Blauwe Haan" aan dezelfde straat voor f 140 's jaars. In 1673 weixl door den toenma- ligen pastoor een hiuis aan de St. Jacob'- straat gekocht, waar de statie van St. Mat thias gevestigd bleef. Op 13 Oct. 1861 werd de laatste H. Dienst in de St. Matthias- kerk aan de St. Jacobstraat verricht „Door een in de nieuwe parochiekerk (de thans bestaande St. Laurentiuskerk) aan den H. Matthias gewijd altaar blijft, met de ver- eering van Alkmaar's tweeden patroon, de heugenis onderhouden der verdwenen St. Matthiaskerk" aldus C. W|. Bruinvis in de „Bijdragen voor de Geschiedenis van het Bisdom Haarlem" 2. De statie van St. Laurentius. In 1613 zond de reeds genoemde vicaris Vosmeer een tweeden wereldlijken geeste lijke met name Krijn Koster (Quirinus Cos- terus), die hier woning vond bij Sijmen Jacobsz. Boom aan de Laat. Zijn opvolger pastoor de Kater kocht het huis van Boom zooidat, deze zich een ander huis aan de Oudegracht kon knopen. Gen. pastoor heeft later groote onkosten aan het huis gedaan wellicht in 1638, althans eene aanteekening zegt, dat in dit jaar de St. Laurenskerk in de lunzen van den heer van Toren- burg werd gesticht Pastoor Amanclns de Weert deed in 1757 de kerk en het daarne vens op den hoek van het Diggelnurs-i steegje staande huis „de Bloempot" afbre ken en allies opnieuw herbouwen tot een geheel zood|at de kerk zich boven de pa storie en het hoekhuis uitstrekte. 113 Juni van dat jaar werd met de af braak begonnen en 18 Dee. d'.a.v. werdl in het nieuwe gebouw de eerste HJ. Mis gelezen. Daar bleef de Statie van St. Laurentius gevestigd. In (dat zo'.derkerkje bleef de Mon strans met de Reliquj Van het H. Bloed, bewaard en werden zij dikwijls, aldus de ZeerEerw. Heer Rijkenberg t.a.p., ter uit stelling van Ons Heer gebruikt. Ter ged'ach- tenisnviering van het Mirakel werd daar el- ken Donderdag eene H. Mis gezongen ter cere van (het ff). Sacrament en des avonds het Lof ter eere vlan het H'. Biöed, en telken jaire werd daar op den Zondag na; H. Sacramentsdag eene plechtige procis- sie gehouden en een kort verhaal van het MiTakel voior dë predikatie voorgelezen. Wat sinds veie jaren gebruikelijk was in dat oujde zolderkerkje, dat is nog op heden in gebruik in de parochiekerk van den: H. Laurentius aan het Verdronkenoord. (Bij de opheffing der statie tengevolge der parochiale, die 2 Nov. 1856 in de 4 kerken werd bekend gemaakt, telde zij, 700 communicanten. In Jde kerk, (die aanvankelijk als hulpkerk in gebruik bleef, werd de) laatste godsdienstoefening gehouden iden 15 Sept. Ü861', Oen 26 Oct. volgde de ver koop tot afbraak van pastorie, kerk, berg plaats en woonhuis aan de Llaat va;n 3 huisjes aan de oostzijde van lhet Diggelaars- steegje en van nog een huis aan. de Laat Op het verkregen terrein en den tot de Breedstraat strekkenden tuin werd sedert de nieuwe kerk gebouwd der parochie van )den H'. Dominicus. (De laatste Pastoor der Statie van St. Laurentius, de deken, Johannes van Gent, was (de latere pastoor der parochie van den H. Laurentius aan lhet Verdronkenoord. ,In een volgend artikel1 hopen wij het ontstaan van ide overige staties nj.l'. dia van St. Dominicus, St. Franciscus en die der Jezuiten na te gaan. IZwaar staan Ide toornen stil. 'n Bang licht brandt er spetterend, walmend uit van hoog- gehevene toortsen; 't krimpt en zwelt dan weer uit en is teekenend zwarte grillig bewegende schaduwen van hoornen en tak ken. Onder het licht drijft aan een troep, menschen, bewogen op donker tredenden gang; een gefluister brount op, geluid van half bedwongene stemmen van mannen'. iVooraan, gaat Judas onrustig. Hij kent hier den weg, maar toch angstig loerend vóór zich, treedt hij vooru.it, zoekende met zijn oogen, s-erder dan 't licht. Met 'n schrikkenden schok rukt om zijn hoofd, als onvoorzichtig daar achter hem klinkt een kletterend geluid van metaal op| mëtaak. Een angstig gierende schreeuw en 'n vreemd gerucht van rasch in 'het duister bewogene vleugelen. Judas staat hij luis tert, half open zijn mond —en snel, bonst zij'n hart op in zijn idrogende keel, (W,as dat een vogel? En (angstiger nog gaat hij voort, gedreven Idoor stuwende volgers. In 't bereikende licht der fakkels staat op een rotsigen heu vel Jesus, achter hem: dringen mensehen samen. Klaarder wast aan het licht en de half in het duistere gezichten worden ge- teekend Ide apostelen. Vóór staat Je zus zacht en moedig, recht geheven in stand van heheerschte kracht. Zijn kleed open aan den hals hangt in statige lijning neer tot Zijn' (vlo eten. Het stille hoofd half ge wend naar de Apostelen; met kalme hef- fing van arm en liand wijst Hij (de in-klim- ming stappende menschen: „ziet daar komt hij die Mij wil verraden. Zijn oogen zeg gen een smartelijk vaarwel iaan Zijn leerlin gen, vrienden als een moeder, die zwij- igend te sterven ligt, [met de oogen vol liefde voor 't laatst beziet hare kinderen. Daar komt Judas vooraan voor hij weet of hij zal durven, staat hij bij Jezus, slaat over Jezus schouder zijn arm, ge-i dwongen vriendelijk: „Gegroet mijn Mees ter", huichelt zijn stem en Ide ontrouwe; lippen drukken doemwaardig een kus op Jezus hr'ouwe aangezicht. Dan met 'n paar vlugge treden temg 'zonder keeren, zoekt hij bescherming bij Ide bewapende mannen. Judas ziet Jezus Jezus begrijpt wat Ju das Ideed en toch vonkelt niet uit idat oog 'n flikkering van machtigen toorn Jezus begrijpt, en toch zegt die mond niet ver achting over zulk een laaghartige daad Jezus ziet Judas aan en Idie blik is niet te ontkomen, maar 't is medelijdende lief de Idie warmt in dat oog; *t is slechts de smart om verraden vriendschap die daar treurt om Zijn mond' en op 't bewegen der lippen hoort hij Jesus stem hartelijk tot zich komen: „mijn vriend, wat komt gij hier doen?" Ach, dat die Goddelijke daad van Jezus klare liefde, in 't donkere hart van Judas verduistert tot wanhoop! H, M, v. id. B. R. K. Pr. n. Is eleclrische verlichting niet duurder dan gasverlichting Op deze vraag hopen wij in het on derstaande een voldoend antwoord te ge ven. [Het is bewezen, dat een moderne elec lrische verlichting idie men in Assendelft zal krijgen, niet lduurder is dan een gasverlich ting op een gasprijs va'n 6.5 a 7 cent per kub'. M. Allicht zal bij u (de vraag opkomen, waar om! men niet eerder top de gedachte is gekomen van electrische verlichting en waar om men eigenlijk, waar 'de voordeden van electriciteit boven gas zco duidelijk zij'n*, nog eerst onderhandelingen heeft gevoeld om gasverlichting te verkrijgen. Ik zoiu hierop willen antwoorden, dat de voordeden van electriciteit nog in zeer beperkten bring bekend zijn en idit is niet te verwonderen, want (de elecirotechniei moe terp, /.rijden voor het onbekende, terwijl de gastecbnici strijden voor een bekende wijze van verlichting, die bijna iedereen door eigen aanschouwing kent, waarvan hij ide voordeden heeft genoten, terwijl hij aan de nadeelen zoo gewend is geraakt idat hij 'ze heeiemaal niet meer bemerkt. De istrijd itussohen gas en electriciteit gaat reeds Ide gansche wereld (door. Ik wil hier mededeelen, dat onlangs een (herbergier ,fe Raamsdonk tegen: mij zei: „Mijnheer, al1 moeist ik f 1000 op tafel leggen, dan zou ik lhet electrisch licht niet willen missen." iVerdient m.i. de eiectr. verlichting door middel van geheel gesloten luchtledige gla zen ballonnetjes te allen tijde de voor keur boven gasverlichting, ook al zou de prijs' van electrisch licht duurder zijn dan de prijs van het gaslicht, zoo wil ik op.- merken, dat in de meeste gevallen electri sche verlichting goedkooper is dan gasver lichting. (Met deze uitspraak raak ik een teer punt aan. De gasteehniker zegt: Mijn gasgloeilicht- blrander geeft bijv. 70—00 kaarsen voor 80 of 100 Liter gas en Ide electrische lamp, die dezelfde lichtsterkte geeft is bij dei tegenwoordige geldende prijzen aanmerke lijk duurder. Hiertegenover merk ik op, dat het niet de Vraag is hoeveel licht er Idoor een lamp wordt uitgestraald, maar dat de vraag is, hoeveel licht nuttig wordt verstrekt en nu leert de ervaring, Idie ik Iheb opgedaan in de verschillende plaatsen hier te lande, wel ke ervaring |door talrijke officieelë publi caties werd bevestigd, dat electriciteit van 20 cent per electrische eenheid in het al gemeen niet duurder is dan gaslicht tegen 6 cent per kubi. M. De mededeeüngen, die in brochures, wel ke vanwege het Gemeentelijk Electricitcits werk te Nijmegen worden verstrekt, voor komen, toonen door tal van onloochenbaar juiste attesten, dat de electriciteit te Nij megen hij een prijs van 18 icent per electri sche eenheid aanmerkelijk goedkooper is llan gas. 'De Idagbladen hebben in Idit voorjaar ver meld^ dat burgemeester en wethouders van Leiden aan Iden Raad hebben voorgesteld) gas te gaan leveren aan Ide buitengemeenten omdat door het groote aantal aansluitingen bij (de electrische centrale een ander afzetge bied voor het gas moest worden gezocht en ik merk opi, dat de gasprijs te Leiden is 5-5 ct. en Idie normale electriciteitsprijs bedraagt 20 cent. 'Men moet niet vergeten, dat ide elec trische verlichting gelegenheid geeft tot be sparing, omdat met een enkele greep het licht kan warden gebluscht en aangestoken. Ik weet wel; jdiat Ide gastechnici beweren; dat zij bij hun licht idat ook kunnen, wan neer zij den electrisohen stroom; ter hulp roepen en bij ide lamp leen magnetisch-elec- trische ontstekings-inrichting laten plaatsen. maar jhet is opmerkelijk, dat men dergelijke toestellen hoogst zelden aantreft. ,Ook ikan men leen gaslamp op weinig om- slachtige wijze aansteken en blusschen wan neer er in 'den 'brander een z.g.n. dagvlam is aangebracht, maar een i eder die veel idagvlammen gebruikt weet hoe deze op (den duur een hoogst onaangenamen geur verspreiden. Minder bekend is het, dat zoo'n dagvlam per uur 6 Liter gas verbruikt, hetwelk per jaar van 8760 uren ongeveer een verbruik van 60 kub. M. veroorzaakt, hetwelk bij een gasprijs van 6 cent, f3 per jaar uit maakt. Wanneer men een dagvlam niet dag en nacht door laat branden, dan gaat een vergelijking met electrische aansteking niet op. (Electrisch licht, Idat geleverd wordt tegen 20 et. per, (etenheid is dus in het alge meen niet duurder dan gaslicht, dat gele verd wordt tegen 6 cit). per Kub. M. In «en volgend artikel over brand gevaar en kortsluiting (Vervolg en Slot.) Binnen kaarten de koffiegasten luidruch tig idoor, onbewust van de poets, die hun gebakken is. ,,'t Gaat goed, vrouw, met de sukkela-melk", had Ka nog zoo even gezegd. Ons tweetal vindt ook, dat het goed gaat, buitengewoon goed en in de wolken zijn ze er over, /dat hun nachtelijk avontuur zoo uitstekend slaagt. Ze zoeken een beschut plaatsje op achter den hooi- klamp om zich aan den heerlijken inhoud van den konkelpot te vergasten. Toch is dat eigenlijk bijzaak. „Dat we 't zoo lek ker flikke konne"; dat is het mooist. „Wat zelle ze de smoor in hebbe, as ze strakkies merke, dat ze lest komme!" /„Wat zal Ka bar op stok wezel" Dat ze 't gezelschap „V tussche heb be" is hun grootste genot. Niettemin, de sukkela laat zich goed smaken. Bij ge brek aan kopjes nemen ze om beurten eeni- ge flinke ieugen, „zoomaar voor 't va derland weg." Maar een ouwerwesse konkelpot heeft een aardigen omvang. En al kunnen de magen van onze koude nachtridders veel hebbe, ze blijken toch niet opgewassen te zijn tegen den kolossalen inhoud. De een dan ook, „geeft 't op"; de an kier „ken ok niet m,eer". En nog „puur wat" is er over. „Wat zelle we d'r mee doen?" „Weggooie?" „Dat is ok zon de, zoo lekker as ze is, |d'r heb gien mensch wat an." „Wiacht, we zelle Ze anlange (is ver dunnen met water) en den moet 't kort- kelpotje weer over 't vuur." „Ja, ja, en goed versnije ok!" (Met den konkelpot loopen ze naar de sloot en in een bijt vullen ze hem voor zichtig tot den rand. „Nou, zoo zei 't 'r 'nag wel zoo wat uitzien ns sukkela-melk „Maar zuur ze| je weze, as je je mond V au zet." !JEn hou V mee over 't vuur, as 't ken!" „As ze nog niks 'emorke heb be, zei 't wel kenne beure, jonge, kerel, Idat zou echt weze!" „Maar nou mag jij 'r mee op sjouw!" 'Daar marcheert ons tweetal met den konkelpot vol melkslootwater-sukke;a voor zichtig tot onder de „keukerame". „Hoor je wat?" „Ze zelle toch nag niet weg weze?" Ha, Idaar is in eens aan de tijdelijke stilte een eind gekomen: „Zoo moet ie 'r in, Jan-buur, en aars ken 't niet; de troeve ritte 'm beroerd", klinkt het de luis terenden toe. De kelen komen weer los, nu er 'n kans gevonden is 'n „kar" 'r in te speule. „Nou, dat 's 'n „spulletje van lange asem", wordt buiten zachtjes gezegd. „Krektum, en zoo moet onze konkel pot V ok net in; d'r is vast nag niks'emor ke." Kja is niet meer om 'n kijkie bij de sukkela geweest, 't Oing ommers goed mit de imeik, d'r kon niks van komme. „Kijk je effies deur 't stalraam 'i" „Alles is veilig." Het lampie brandde nog steeds eenzaam op den skoorstienmantel. Onhoorbaar nog eens gaat de voordeur open en na eenige spannende oogenblikken hangt de konkel pot weer over het vuur in den heerd. Onmiddellijk is de „inbreker" gevlogen Tingeling! 'Met opzet heeft hij de deur wat hard dichtgetrokken „Laete zc nou maar rade, wat 't 'eweest is." En daar wordt naar geraden, want de schel wordt natuurlijk binnen gehoord „Nou, wie ken dat nou nag weze op de late aevend? Ka, gaan 'r 's kijke effies." „Nou, dat 's ok wat,,, komt Ka terug, ,,d'r is gien mensch en de deur is dicht." In een oogenblik heel wat koffiegasten op 't stook-end vanwege de spookachtige geheimzinnigheid in 't midden van dein nacht. Enkele gaan buiten kijken: „Niks te zien!" „Ken Bont 't 'm ok 'elappe hebbe met 't los'eraakte steerttouwtje." Anderen hebben echter duidelijk de deur hooren flappen. Sommigen stellen een onderzoek in bij den heerd. —„Nou, de sukkela is gelukkig toch piet weg" „Maar maak toch de deur maar vast, wa;nt wis-enjdrie wouë ze 't prebeere" „Nou, maar 't is ze net lek ker mis 'eloope. Ze durfden 't zeker tocB niet te best an!" iDat een paar droppels water in het vuur sissen, wordt door niemand opgemeikt ,De deur wordt stevig gesloten en nog een poosje gaat men voort met pandoe ren. (Eindelijk zullen ze toch maar 'r 's de klompies thuisbrengen. De jongens gaan „effies koeie kijke" onderhand 't vrouw volk brood snijdt. Weldra zijn allen weer gezeten. „Nou, Ka, je had de konkelpot toch wel 'n beetje gnapper magge doen voor van aevend." ,,'t Is zonde", zegt Ka, „maar 'k ken 'r zelf niet bij; 'k heb ok al 'edocht, wat ziet ie haar". „De melk heb toch zeker 'n beetje over 'ekookt" veronderstelt de boerin, „je was ok zoo bar haastig mit kaarte, maaid!" „Nou d'r hoef je ,ok je hande niest *ain te warme", komt 'n ander, die zijn kopje met de heele hand omvat en „gien warmte ken bespeure." „Kijk 's, ze wasemt gieniens." „Nou, an 'ebrand zei ze den ok niet weze, dat 's 'n troost!" t— „Bah! Is dat succela?" Eén heeft 'n teug melk genomen en doorgeslikt. „Bak!" Anderen proeven wat voorzichti ger. I „Bak„Ajakkes", van alle kanten, „Mam: hoe ken dat nou!" Dat enkelen al dadelijk het dichtslaan Van (de deur met die beroerde melk in verband brengen, is duidelijk. t— ,,'t Is slootwater, wat je drink! Ze hebbe 'm toch strakkies 'estole en mit slootwater weer over 'ehange." Nu hebben enkelen natuurlijk wel wat gehooid 'n uur 'eleje. Er worden gissin gen gemaakt, wie 'm dat 'eflikt ken heb be, enkelen vinden 't „gewoon crimeneel"; anderen moeten 'r om lachen, „of je wil of niet"; maar niemand vindt 't toch ple zierig, dat de broodjes 'r maar zoo droog in moeten. „En eeuwig vergloeid, dat de deur weer los zei biijve, as 'r kaartvolk jnoet komme!" Bart Wouters. EINDE. k GEVESTIGDE PERSONEN. J. Luitjes, koopman, Kl.-Niewl'. 2 r.k, J. A. Al, kantoorbediende, Verdronkenoord 66, r.k. J. Dekker, boerenknecht, Dijk 16, r.k. j A. Goedhart, dienstbode, Langestr. 90, r.k, W'. J. F. H. Ormeling, suikerbewerker, O. burgstr. 8a, n.h. Jan Mus, kappersbediende, Ritsevoort 38 n.h. J. J. Piek, inspecteur levensverz. Kinheim- (straat 10, geen. G. Boon, zonder beroep, Vissehersiaantje (4, r. k. F, Marees, barbiersbed. Houttil 9, n. h. J. van der Gevel-Kemps, werkster, Veri. Landstraat 31, r.k. H. J. Gilles, kleermaker, Voormeer 25a, r.k N. Bet, dienstbode, Vooidam 7, r.k. J. Greuter, brocdbakker(o) Runst. 7 r.k. F. M. ljpma, boekbinder, 2de Ttiindw. (straat 10, n.h. S. Greeuw, arbeider, Landstr. 54, n.h. M. :E. (Haakman, modiste(o) Huigbrouwerstr. 8. r. k. H. C. van Stratum, winkelbediende, Boter- etraat 7, r.k. J. D. G. Balder, opzichter, Fnidsen 80 n.h C. N. Hoogland, drogist, Oudegr. 171 n.h; G. van der Oord, zonder beroep, Konings- jweg 17, n.h. V. Grootkerk, zonder beroep; Gr. Nicw- land 18, N. 1st. VERTROKKEN PERSONEN. H. Postma, rijwielhersteller, Metiusstr. 18, h.h. Canada. J. Moraal, dienstbode, n.h. Houttil 64, Den iHaag. T. Kits, huishoudster, n.h, v. d. Woudc- jstr. 51, Voorburg. J. Schuit, dienstbode, d.g. Stationsweg 102, Amsterdam. T. Scheerman, dienstbode, r.k. Verdr.Oord (39, Castricum. O. S. Verpoorten, kapper (o) r.k. Koor straat 27, Gouda. J. J. M. Baart, luitenant ter zee, Metius- jtraat 17, Den Haag. J. de Vries, bewaarder gevang, n.h. Tuin- istr. 28, Breda. P. van der Gulik, steenhouwer r.k. St. Ai uastraat 33a, Amsterdam. M. Stam, dienstbode, n.h. Metiusstrrat 21 f," ,Den Haag. J. G. Meijer, assuradeur, Metiusstraat, den •■1'' 'Haag. r*j J. Speets, agent, ti.h. Geestersingel 51, Am- sterdam. H[. W; A. du Crocq kantoorbediende, n.h r™, JLaat 120, Den Haag. B). Duits, zonder beroep, r.k. Koningsweg '11, Den Helder, Sj. A. van Driel, huishoudster, n.h. Lange- j istraat 30, Hilversum. j P, F. Adolf, zonder beroep, n.h. Achte^ik» j" straat, 35, Amsterdam. A. Veis, boerenarbeider, n. h. Omval 251: c) (Helder. Zweedijk, C. A. onderwijzeres, n.h. Out Igracht, 277 Emmen. A. 'C. Iden Hengst zonder beroep, n-h.Ou M gracht 11a, Den Haag. J. Kuiper, dienstbode, n.h.Wilhehninala (7, Graft. M. Wietzes, Ulienstbode, r.k. Stat ions tra a p 15, Egmond-Binnen. J. H, S, Oursibrouck, zonder beroep, n.h (Spoorstraat 81, Scheveniogen, t) 1 1 ftsf'-k

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 5