mes, ;man. TUIN', ÏRHOEDEN, Heepen tabak uit j van Firma te Joure L. OLF, Ptirmerend. .0, Purmenrnd, Jderwaren. terieen. i mam is dia taal la lasren 1 ASEM. Maat. en, Petten, K 5 iTseih, No. 47. Woensdag 14 Juni 1911. 5"® Jaargang Ha. Kath. Nieuws- ext Advertentieblad voor Noord-Holland. 'I M i s Money", WEREND. ¥ersciujni Woensdag en Zaterdag, Het aanzien der Tweede Kamer vermindert, 5PP Sohagen. ALKMAAR. RUIJTER. eerde Melk enz tbreken. raat D. 7. IKEERDERS, t. Annastraat. PAPIER. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „One Blad". BUBBAUBreedstrsst 12, tegenover de B. Z. Zerk, te Alkmaar. Telefoon No. 483. BINNENLAND. Katholieken verzuimt niet uw Notaris te vragen uw verhu ringen, verkoopingen en ver pachtingen ook in dit blad te adverteeren. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. prijs, zoodat concur- <0 a etalage in borenge- en prijzen. Lën. onen voorkomen. Ben flasoh in voorraad, 9 ESTEN, kapitein der nandant in het 34e iet te Rotterdam. icteur van »Oes Blad .05, franco p p.fO.06. ETen voor elend, ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 30 ot. per 3 maanden franco huis90 ct. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 eent. Tan het Zondagsblad5 eent. ADVERTENTIËNi Yaa 15 regels 80 easl Elke regel meer 9 s Reclames per regel 15 9 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet, 25 Dat is Vrijdag gebleken, toen het socia listisch Kamerlid Schaper zich niet schaamde de Rechterzijde te verwijten, dat zij steeds voor die belj)jat ingon tdui k ers opkomt. De heerën Loeff en Lohman, waren en zeer terecht diep verontwaardigd door deze uitingen. .Vier jaren, zoo zeide de heer Loeff, heb ik gestaan aan het hoofd van de Justitie in Nederland, maar nooit ofte nimmer heb ik reden gegeven om mij naar het hoofd te slingeren de beschuldiging, dat ik op kwam voor belastingontduikers. En de heer Lohman voegde met volkomen recht daaraan toe, dlat ook de Rechterzijde als zooda nig zoo iets nooit hadl gedaan. Hij noemde de beschuldiging kortweg een leugen. Diep verontwaardigd was men met name ter Rechterzijde over het schandelijk optreden van Schaper, die gesecondeerd werd door Duys. Ieder voelde dan ook, dat het den heer Lohman uit het hart kwam, toen hij zoide dat hij niet blijven kon in een Ka mer, waarin zulke dingen gebeuren I Wasrjjt wel leien vernietigend getuigenis voor het parlement, vooral na die harde woorden! die een andere oude partementariër, jde heer Van Karnebeek (oud-üb.) den vorigen dag, toen ook hij het einde zijner parle mentaire loopbaan aankondigde, erover ge sproken heeft! Schaper bleef in denzelf- den ongemaniarden toon doorgaan, toen hij zijn laatste rede besloot met de schandelij ke woorden, die hij tot de Rechterzijde richt te: wie schurftig is, vreest de roskam. Zoo gaat h et tegenwoordig in ons Par lement toe. Wat zal die toekomst schenken? De echte, deftige degelijke Staatslieden zullen zich niet meer willen blootstellen aan beleedigingen. Zij zullen hoe langer hoe meer bedanken voor het lidmaatschap. En hunne plaatsen zal men zien innemen door lawaaischoppers, menschen, die voor fat soen niemendal gevoelen. En Ons Parlement, dat nog tot een der rustigste Volksvertegenwoordigin gen van Europa behoort, zal worden ge rangschikt in de rij, waaronder wij thans die der Oostenrijkers rangschikken. Hieronder drukken wij uit eenige bladen van links over de passages omtrent dit in cident, uit het overzicht van de jongste Kamerzitting: 't Leek meer op een bende nihilisten meent het H andleltslbll. - dan op een volks vertegenwoordiging. Als men niet bedacht, dat ook voorheen wér het parlement zijn leelijke dagen had, zou men waarlijk gaan gelooven aan een parlementair verval. Mo gelijk beleven wij er de eerste teekenen van, maar al te gauw mogen wij dat toch niet zeggen. Laat ons hopen, dlat het maar een tijdelijke inzinking is. Maar, tijdelijk of duurzaam1, e rwaart in deze dagen een geest van nihilisme door de Kamer. Van niets kunnen en niets willen. En van toe nemende bandeloosheid. Gisteren impotent tot een daad van energie, heden impotent zelfs tot een simpele stemming. Niets, en nog eens niets. De nihilistische geest der stets verneint, de geest van afbraak, van slooping, van chaos. De N i e u w e C o u r a n t (het orgaan der Vrijz. Dem.) Natuurlijk liet zich de heer Loeff Üit niet zeggen, die zeker wel de laatste man is, tegen wien zulk een insinuatie met eeni- gen grond' zou kunnen worden ingebracht. Waarop de heer Schaper het persoonlijk karakter daaraan ontnam, maar zijn be sehuldiging handhaafde, dat belastingontdui kers bij rechts zelden tevergeefs aanklopten Volgde een hevige driftbui van den heer Lohman, die, het goed recht van het amen dement verdedigend, het woord leugen toe- slingerde aan de sociaaldemocratische groep Er zijn, gelijk men weet, in de Kamer geen twee menschen, die meer op elkanders ze nuwen werken dan de heeren Schaper en Lohman: de Handelingen staan vol van de heftigste standjes tusschen die twee. Het kwam dtis ook ditmaal tot een formeelq scheldpartij, waarin de meerdere ervaren heid van den afgevaardigde uit Appjnge- dam dezen de overhand deed behouden. Alleen de heer Lohman deed wat «de heer Schaper na zijn geweldig standje aan de rechterzijde niet had mogen nalaten: hij vroeg stemming. Toen bleek dat er inder daad slechts 48 leden aanwezig waren. De stemming was dus ongeldig, de vergadering onwettig, de Kamer moejt naar huis. Over- riditerzake. De „N'ieuwe Rott. Ct": Het was de heer Schaper, die de kat de bel aanbond Helaas, ging hij bij zijn cri- tiek veel te ver; het gaf inderdaad geen pas, dat hij bij zijn bestrijding van het amendement der rechterzijde voor de voe ten wierp, den belasting-ontduikers gewoon lijk welgezind te zijn. Hierover begrijpelij kerwijze hooge'.ijk ontstemd, antwoordde de heer Loeff, wien de beschuldiging het grie- vendst scheen te treffen, op nerveuzen toon, de h eer Lohman was nóg bóozer, was zóó boos, als hij wellicht nog nimmer in den loop van zijn allerminst in flegmatische rust doorgebrachte, partementaire, leven geweest is. De voorzitter was niet in staat den op komenden storm te bezwerendriftige woor den gjiftige antwoorden weerklonken. De heer Schaper herinnert het V a di e r- land (het unie-lib. orgaan) -heeft,,maling" aan juristerij, dat was bekend1, en men lacht er wel om. Maar hij heeft mede ma ling aan eenige andere eigenschappen, die een Kamerlid toch behoorde mede te bren gen in 's lands vergaderzaal. Zijn felle verontwaardiging over de onvoltalligheid der Kamer hackte hem misschien niet tot een zoo onbehoorlijk optreden geleid, indien hij even bedacht had, dat gisteren de socia listen de Kamer hebben leeggepraat. 't Ware te wenschen, dat deze bladen van de overzijde de hand eens in eigen boezem staken en een antwoord gaven op de vraag: Wie heeft geholpen deze elemen ten in de Kamer te brengen? Wie is indirect de ooi-zaak, dat ons par lement in aanzien daalt? EEN STAP'"IN Dl SOEDE EICHÏING In ons Burgerlijk wetboek bestaat een artikel dat 'den kooper verplicht tot het betalen van rente van den verkoopprijs, als dat uitdrukkelijk is bedongen of als de zaak vruchten afwerpt. Door deze bepaling wordt rentebetaling uitgesloten van hetgeen men in een winkel koopt, want een derge lijke koop werpt geen vruchten af en geen winkelier zal van zijne klanten interest uit drukkelijk durven bedingen. Wielnu, zoo wordt gevraagd; waarom verandert de wet gever de bepaling niet? Waarom niet eene bepaling', idat van den koopprijs interest verschuldigd zal zijn b.v. een maand na den dag der levering, op dezelfde wijze als men dit reeds heeft in Ue wet op (het ar beidscontract, voor het geval1 het loon niet op'tijd wordt uitgekeerd en in het W. v. K. ten opzichte der gage van zeelieden? Is orediet toegestaan dan kan de interest na tuurlijk pas beginnen te loopen van het oogenblik, dat de toegestane termijn is ver streken. Deze opmerking' schijnt weerklank te h ebben gevonden bij de bij K. B. van 9 Juni 1904 ingestelde Staatscommissie voor den Middenstand. Door haar is althans bij de regeering een voorstel ingediend, strek kend tot het doen opnemen van een be paling in de wet, waarbij moratoire interes sen (d.w.z .interessen wegens in gebreke zijn, achterstallig zijn), berekend kunnen worden van schuldvorderingen ten behoeve van kleinhnadelaars en klein-industrieelen, wegens door hen gedane leveringen of ver richte werkzaamheden. Wij achten van dit voorstel wel niet alles, maar 't is toch een stap in de goede rich ting Eerste Kam er. De Eerste Kamer is ter hervatting harer werkzaamheden in open bare vergadering bijeengeroepen tegen la;, s. Dinsdag 20 Juni, des namiddags te half negen uur. Het T o tal i s a tor-v er bod. De Haag- sche correspondent van De Telegraaf meldt Het lid der Tweede Kamer de heer Van Karnebeek heeft een wetsvoorstel ontwor pen, bedoelende het totalis at or-verbod, eeni ge jaren uit te stellen. Het voorstel is onderteekend door de heeren Van Karne beek, Van Sasse van IJsselt, Roodhuyzen, Teenstra, Van Hoogstraten en Van Idsinga. Alvorens het voorstel in te dienen, zal de heer Van Karnebeek zijn reeds aangevraag de interpellatie houden. De Nieuwe Courant meidit, dat een bekend sportman op wedstrijd-gebied, besloten heeft na den 15den Juni den totalisator te blij - .ven expbiteeren, ten einde een rechterlijke beslissing uit te lokken. Men weet, dat het Kamerlid de heer Thomson, een dergelijk advies dezer dagen heeft gegeven. Rijksinkomstenbelasting, De „Tijd-" ver-neemt, dat het wetsontwerp tot heffing van een a'gemeene Rijksinkomsten- belasting Vrijdag naar den Raad van State is gezonden. f>e tr e kho n den wet. Naar Het Volk uit de beste bron verneemt zal binneni enkele dagen een Kon. Besluit verschij nen, waarin de bepaling der Trekhonden- wet, 'dat trekhonden 60 c.M. hoog moeten zijn, voor de eerste drie jaar buiten wer king wordt gesteld. Vogel wet. Het bestuur van de Ned. Vereeniging tot bescherming van Vogels heeft aan de Tweede Kamer een adres ver zonden inzake het ingediende ontwerp Vo- gelwet, waarin hi et een beroep doet op die Tweede Kamer, om het ingediende wets ontwerp zoo spoedig mogelijk in behan deling- te willen nemen en zonder ingrij pende wijzigingen haar sanctie te willen verleenen. Militaire aviatiek. Naar de N, Crt. verneemt ligt het in de bedoeling van den minister van Oorlog om op de eerstvol gende begrooting een post van ongeveer f50.000 uit te trekken ter bevordering van de aviatiek in ons leger. Prov. Staten v. Noord-Holland. Voor de a.s. op 4—11 en 18 Ju li te hou den zomerzitting zijn ingekomen: Een verzoek van de Hollandsche Electri- sche Spoorweg Mij. om het voorschot van f500.000, haar in Juli 1904 verleend voor den aanleg en de uitrusting, van een net van spoor- (en tramwegen) in de Haarlem mermeer 'en hare omgeving, te mogen over doen aan de H. IJ. S. M. die de conces sie zal overnemen en de exploitatie zal ten uitvoer brenxgen. Ged. Staten Webben er geen bezwaar tegen, wiji een goede exploitatie van die lijnen aan de H. IJ. S. M. ten volle is toe vertrouwd. Een verzoek van de Noord-Hollandsche varkensfokvereeniging te Hoorn om de sub sidie van f 300 op f 500 te brengen, wen schen Ged'. Staten van de hand te wijzen. Voor den aanleg van een proeftuin te Aven- horn, wenschen zij nog voor f1911 f150 toe te staan. Hoewel er bezwaren bestaan te voldoen aan het verzoek van de vereeniging het Kaas-Controlestation te Hoorn, stellen Ged. Staten toch voor over de jaren 1911 en 1912 een subsidie toe te staan van f 1000, mits het Rijk ten minste f2500 per jaar geeft. Ged. St. stellen verder v. o.a. te verleenen aan de vereen „De Hanze" te Purmer. over 1912/14 f 100 per jaar; aan de Schager Handeldrijvende- en industrieele Midden- stand'svereeniging f75 per jaar. De verkiezing van een lid van Gede puteerde Staten in de vacature-mr. Kap- peyne van de Coppello, zal plaats hebben op 11 Juli a .s. Mond- en klauwzeer. Een vijftal provinciën van ons land zijn thans ge heel vrij van mond- en klauwzeer: Gro ningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Zeeland, ofschoon de ziekte ook hier over al in meerdere of mindere mate is opgetre den. Deze gunstige toestand, duurt reeds van April af. Utrecht, Noord1- en Zuid-Holland zijn ook voor je) en groot deel besmet en de ziekte breidt zich daar zeer snel uit. Noord-Lim burg is zoo goed als vrij, maar in het Zuiden dezer provincie neemt ze toe. In Gelderland is vooral het Zuid-Oostelijk deel aangetast; in den gunstigen toestand in Noord-Brabant, is voor weinige dagen ver andering gekomen, door het invoeren van besmet vee. Had de ziekte tot nu toe een vrijwel goed aardig karakter, nu is dit anders, en is ze beslist kwaadaardig geworden. Tal van kal veren en biggen bezwijken er aan en ook ondier de runderen komen vele slachtoffers voor. Bovendien treedt een kwaadaardige, etterachtige klauwzwering op, die afmaking noodizaakt. Een gro ot vuurwerk op het IJ.: Naar wij vernemen zal ter gelegenheid van het bezoek van president Fallières een der avonden tijdens zijn bezoek aan Amster dam een groot vuurwerk op het IJ plaats hebben. Des avonds zullen de in de haven liggende oorlogsbodems geïllumi neerd worden. (Msb.) Zou men eind e 1 ij keens verstan diger geworden zijn? Te Zaandam zijn Unie liberalen, Roomsch-Katholieken en Anti-Rev. het eens geworden in zake de a. s. Gemeenteraadsverkiezing. Zij hebben met elkaar overleg gepleegd' en gemeenschap- pelijke candidaten gesteld. Ook te Wormer- veer is in die richting met resultaat ge werkt, Do gezondheidstoestand van den Paus De H. Vader die eene uitstekende gezond heid' geniet, heeft dezer dagen weder zijne gewone dagelijksche wandelingen in de tui nen van het Vaticaan h ervat. Een uur lang heeft Zijne Heiligheid gewandeld. FRANKRIJK. Ö31£ Een Jeanne d'Arc Kerk. Te Compiègne is dezer dagen de eer ste steen gtelegd voor een kerk, ter eere van de gelukzalige Jeanne d'Arc. De kerk zal op dezelfde plaats worden gebouwd, waar Jeanne d'Arc., die met haar getrouwen een uitval deed, door de En- gelschen verrast en gevangen genomen werd De tegenwoordige opvolger van bisschop Cauchon de Beauvais, die te Rotiaan het bekende proces tegen Jeanne d'Arc leidde, zegende den eersten steen in. Van uit zijn bed. Onder tcëit opschrift (Schrijft de „Croix" het volgende: „Monis, de minister van binnenlandsche zaken en eeredienst, komt zijn anti-clericale beloften goed na. „Van zijn bed', waarop een ongeluk, dat hij alleen niet als een waarschuwing der Voorzienigheid beschouwen wi', hem wer keloos neer doet liggen, heeft hij nu pas weer naar de „Officieel" een lijst gezon den van 499 onderwijsinrichtingen, door verschillende congregaties bestuurd', waarvan de sluiting zal moeten zijn afgekondigd, of wel, vóór den len Januari 1913, ofwel vóór den len Juli 1914." De lijst van de „Officiel" eindigt met twee „opmerkingen". Een ervan luidt als volgt: „Sedert de afkondiging van de wet van 7 Juli 1904, hebben ministerieele besluiten de sluiting gelast van 4919 onderwijs-inrich- tingen van congregaties." Is uw honger nu gestild!, heeren blo- cairds, vraagt de „Croix". De regeering be reidt wetten voor om het onderwijs verplich tend te maken, en tegelijkertijd sluit zij vijfhonderd inrichtingen, die het nakomen dier verplichting zouden vergemakkelijken Dat is de logica dter vrijmetselaarssecte 1 ENGELAND. De Zeeliedenstaking. De algetneene secretaris van de nationale vereeniging van scheepshofmeesters etc., die lid is van het internationale comité van den bond van zeevarenden, deelde mede, dat dei nternationale zeeliedenstaking deze week zal uitbreken. De dlatum zou binnen enkele uren worden vastgesteld, Kentering van gevoelens Zaterdagmiddag is in Birmingham, de stad van Chamberlain, onder overgroote belang- langstelling een sociale speech afgestoken door Lloyd George, Engelands veelbespro ken democratischen minister van financiën Wat kentering in de gevoelens! Een tiental jaren geleden sprak hij hier tegen den Boerenoorlog en had geheel Bir mingham tegen zich. Een woedende menig te, geschat op 50.000 personen, bestorm de Jhlet (giemeentehuis, luid schreeuwende dat zij hem vermoorden wilde, en Lloyd George, ontkwam toen in de uniform van een politieagent. Nu riepen 70.000 Birminghammers met groot enthousiasme om plaatsen, om hem in datzelfde gemeentehuis te hoeren spreken. Zelfs Chamberlain was aanwezig. Het pu bliek hield niet op met juichen, toen de po pulaire minister op het podium verscheen, en nu hoorde ook hij zich toezingen het: „for he is a jolly good' fellow"! CHINA. Het gele gevaar. Het Mémorial Diplomatique It mede dat China, blijkens de jongste w stelling, thans 461 millioen inwoners telt, meer dus dan alle staten van Europa bij elkander. AKERSLOOT. Gemeenteraadsverkiezing. Op de j.l. gehouden vergadering der Proleet Kiesver- eeniging werden twee der drie aftredende leden, n.l. de heeren P. Kraakman (kath.) en M. Groot (kath.) opnieuw candidaat ge- •teld, terwijl voor de periodieke aftreding van den heer Jb. Zeeman, den heer E. Scbermerhorn Jr. de candidataur werd aan geboden. De vergadering was toch van mee ning dat een onzer grootste werkgevers in het bloembollenbedrijf, dat zicb allengskens sterker begint te ontwikkelen in onze ge meente, eene plaats toekomt in den Raad onzer gemeente. Met een nooit gekende en getoonde be langstelling wacht men met ongeduld de vergadering der R. K. Kiesvereeniging van a.s. Zondagavond af. Verschillende vragen worden gesteld Znllen do katholieken den heer Jb. Zeeman blijven bandhaven Zullen se de candidatnnr der Prot. Kies vereeniging overnemen Of zal de katholieke partij, gebruik ma kende van hare macht, met eigen en wel katholieke candidaten uitkomen Niemand echter die deze vragen bevre digend kan beantwoorden, 't Doet ons echter goed, dat er actie bestaat. Laat nu ieder de vragen maar eens grondig overwegen, dan komt da kiesvereeniging Zondagavond tot een gezond besluit en dat zij voor elk katholiek het parool 1 De veeziekte Mond- en klauwzeer* heeft hier voorgoed haar intrede gedaan. Bfjna geen landman heeft het geluk het vee nog gevrijwaard te hebben van deze zoo hevig woedende ziekte. Landbouwers op hoogen leef lijd durven toch te beweren, deze kwaal zoo erg heerscbende nooit bij gewoond te hebben. Herhaaldelijk hoort men al weer een varken dood. J. G. ver loor reeds in korten tjjd drie kalveren J. K. heeft een vette koe in den grond gestopt J. R, verloor een koe en een stier, ens. 't Is verbazend 1 Brengt de ziekte op zich zelf reeds veel verlies meevee verliezen is nog grooter schadepost boeken. Verpachting. Maandag verhunrde het Burgerlijk Armbestuur hst gras, eerste en tweede snede van den >Grooten Uiterdijk*, benevens het recht om dit stuk met schapen te beweiden en verkocht 't het rietgewas van genoemd perceel. Het eerste perceel pachtte Jb. Kerssens voor 66 gld., terwijl G. RQmberg bet 2de en 8de naastte voor f 149. De tweede snee hunrde J. de .Tn-» voor f 62, de naweide J. Siunige voor f en kocht Jb Zweeris bet riet voor f 30. Het booigewas bracht f 66 meer op, dan het vorige jaar, terwijl op de naweide f 2 meer en op bet rietgewas twee gn minder valt te boeken. NOORD-SCHARWOUDE. Verdronken. Zondagmiddag geraakte hetj J 6 jarig dochtertje van den heer I. Z., dat met andere kinderen aan het spelen wa«;" niet ver van de ondorljjke woning in hetJ water. Hoewel het meisje spoedig op het 1 droge was gebracht, mocht men er helaas-I niet in slagen de levensgeesten weer op t^'j wekken. Het kind is blijkbaar direct gestikj.ö ».T ZAND. i. Meikafzet. Hier worden thans dagelijki ruim 9000 liter melk voor de fabriek Hol-, i landia te Purmerend ontvangen. Met eigen, K motorboot wordt deze melk van 't Zand. naar de plaats van hare bestemming ver- voerd, (Nwe.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 1