rediet, EN, voor Meerei-Holland. G). B. Bath. Nieuws- en Advertentieblad, Steunt de Kath. Pers bovenal maar. No. 50. Zaterdag 24 Juni 1911. Alkmaar. are vol- ïen ge- Verschijnt Woensdag en Zaterdag. naar, ibak uit tn Firma ;e Joure AN. en verpleging bij ziekte en ongeval van inwonende ^iilJILLETON, Toeüe Waltlier." Geneesmiddel van Mond- en Klauwzeer. j 60 cent, klaar, N 32. RN, VRKT 16, >50.000. Deposito's, enz. De Kiesvereenigingen worden er aan herincerd en beleefd verzocht de advertenties ter aanbeveling van candidaten voor den Gemeenteraad in ONS BLAD te plaatsen. BINNENLAND. I Oö. KMPEf*»v. i oi ïc Generaal en Alkemade, te iraal en Burge- sp (Ongevallen rad en van den ONS BLAD ABONNEMENTSPRIJS 80 ot. per 3 maanden franco huis90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal Afzonderlijke nummers van do oourant Tan het Zondagsblad 3 cent. 5 cent Uitgave van da Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUBBAtlBreadstraat 12, tegenover de B. E. Berk, te Alkmaar. Telefoon No. 483. ADVSRTENTïÊNi Van 1—8 regels30 cent. Hike regel meer3 Beclames per regelI 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 Dit nummer bestaat uit 8 bladz jposito's. Dijk, Alkmaar, Kassier. Zfj die zich tegen 1 Juli op ONS BLAD wenscben te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Dit geldt ook voor bet Zondagsblad. Wijl men ons herhaaldelijk omtrent diit punt inlichtingen vraagt, scheen het ons gewenscht onder de oogen onzer lezers te brengen onderstaand artikeltje, hetwelk voorkomt in het jaarboekje van den N. R. K. Volksbond. Iedereen wordt geacht de wet te ken nen, doch in werkelijkheid is de kennis der wetten, bij het overgroot deel der staats burgers, zeer gering. Niet minder is zulks het geval, bij onze inwonende bedienden en dienstboden, wier werkkring, zich al zeer weinig leent tot be studeering onzer wetten, zelfs niet van die, welke hun persoon en hunne betrekking raken. Een d'er meest voor hen van aanbelang zijnde wetten is wel de wet op het ar beidscontract, en waar onbekendheid daar mede veelvuldig voorkomt of juister ge zegd, rege! is, kan het niet ondienstig zijn een der onderwerpen onder de aandacht te 1 brengen waarover bereids geschillen zijn ont staan en door den bevoegden rechter be- slissingen zijn genomen. Artikel 1638 v. fier wet op het arbeidscon- -.te 9) De begroeting da- meisjes was zeer har telijk. Terwijl zij de laatste nieuwtjes be spraken, traden vier jongelui binnen, waar door het clubje voltallig was. Hartelijk op Toetie toetredend, begroette haar 't eerst een slanke jonge man van ongeveer ne gentien jaar, met een schrander gelaat, Ted- east'e Brown genaamd1, meer a'gemeen be kend onder den naam Teddy. Hij was de eenige zoon van rijke Amerikanen, die se dert veie jaren reeds in den Haag woon den. Sinds een jaar studeerde hij te Lei- dien in de rechtsgeleerdheid. Algemeen be schouwde men hem als den aanbidder van Toetie, Van zijn kant was d;it ook inder daad zoo, maar ofschoon zij 'hem zeer gaar ne mocht, gelijk ze al haar clubgenooten aardig vond, was hij haar toch niets méér dan de anderen. Zij was veel te onschuldig, te argeloos voor die soort van flirt, die te genwoordig ontier bakvischjes mode is ge wonden. tweede, die haar begroette, was Henri diu Sauvagis, het type van een Sinjo, met donker teint, blauwzwart haar, fonkelende oogen, en dikke lippen, waar boven een kranig snorretje prijkte. Hij w„s klein, mager, en evenals alle vier de club genooten onberispelijk gekleed. Hij |was een wees, en studeerde te Delft voor O. I. v. t-.v. ia-act vindie Idan hier eene jtfiaats, dit artikel luidt: j Een werkgever is verplicht ingeval van ziekte of rfiigeva 1 van eenen bij hem in- wonenden arbeider, zoolang de dienst- betrekking duurt, doch uiterlijk tot een tijd van zes weken, voor diens behoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling zorg te. dra gen, voor zooverre daarin niet uit andere hoofde is voorzien. Hij is gerechtigd de kosten op den arbeider te verhalen, doch voor zooveel betreft die der eerste vier wek en alleen dan, wan neer de ziekte of piet ongeval door diens op zet of onzedelijkheid veroorzaakt of het gev&g is van een lichaamsgebrek, waarom trent d!e arbeider bij het aangaan der over eenkomst den werkgever opzettelijk vai- sche inlichtingen heeft gegeven. Gelijk uit eene aandachtige lezing van dit artikel blijkt, zijn voorwaarden verbonden, en dienen er regelen in acht te worden genomen, wil men van de voordeden ge nieten, bij dit artikel aan inwonende ar beiders toegekend. Deze kunnen tot de volgende worden sa mengebracht: 1. Geneeskundige behandeling Bij den aanvang der- ziekte of van het ongeval, geve men den werkgever daarvan onmiddellijk kennis. Men stelle zich onder behandeling van den geneesheer, door den werkgever aan te wijzen en volge diiens voorschriften op. Men neme zelf geen geneesheer, want dan voorziet men zelf in de geneeskundige be handeling en is de werkgever daarvan ont slagen. 2. Verpleging. Is de ziekte of het ongeval van dien aard, dat verpleging noodig is, dan kan zulks aan huis" van den werkgever geschieden, doch ook in eene ziekeninrichting of bij particulieren, aan te wijzen door den werk gever. Men ga niet uit eigen beweging naar eene ziekeninstelling of tot herstel van gezond heid en krachten naar een of ander oord, want dan voorziet men zeif in de verpleging en is d'e werkgever daarvan ontheven. 3. Duur der behandeling en verpleging Duurt de diensttijd bij den aanvang, dei- ziekte of van (h et ongeval langer dan zes weken, idan moet de werkgever hoogstens zes weken voor de geneeskundige behan deling en verpleging zorg d'ragen. Duurt de dienstttijd korter, bijvoorbeeld nog maar een of twee weken, dan strekt die zorg zich niet verder uit dan tot deze een of twee weken. 4. Kosten. Zorgt de werkgever voor geneeskundige behandeling en verpleging, dan moetende kosten daarvan door den werkgever worden ambtenaar. Op levendige wijze wisselde hij eenige beleefdheidsphrases met Toetie, en snelde toen haastig naar Minnie Besier. Aan de teedere manier, waarop die twee elkaar begroetten, kon men terstond zien, hoe het tussschen hen beiden stond. De derde, baron Otto Dubois, was een blonde jonge man, die er veel ouder uit zag dan zijn vrienden. Hij was lang, gezet, met een knap, hoewel onbeduidend gezicht, waarover iets geblaseerds lag. Zijngoedi verzorgde knevel en goudblond haar, in 't midden gescheiden, gaven hem iets ver wijfds. Hij studeerde voor diplomaat en was de zoon van een lid der Eerste Ka mer. Hij drukte Toetie op een belachelijk gemaakte manier de hand, zacht lispelend: „Ma belle, verrukt je te zien". Boog hof felijk voor de Besiertjes, en zich diep over Estelle's hanidi buigend, keek hij haair met een veeibeteekenendlen blik in Ide uitdagende oogen. Er was iets weerzinwekkends in de manier, waarop deze twee jongelui, bij na nog kinderen, elkaar aankeken gn met elkaar omgingen, dat de reine, onschuldi ge Toetie, zonder dat ze begreep waarom, onaangenaam aandeed. De vierde, John de Vries, had een prettig, baardeloos gelaat, en ofschoon hij achttien was, zag hij er niet ouder dan zestien uit. Hij ging op de handelsschool en moest zijn vader, die graan handelaar was, opvolgen Hij was de. er kende aanbidder van Wally Besier. Naidat men had plaatsgenomen, en ter wijl Toetie thee schonk, ging Teddy rond b'etaaftj en ten hoogste over de eerste zes weken. Vier weken daarvan blijven ten zijnen las te. De kosten Ider overige twee weken moe ten door dien arbeider worden betaald, en kan de werkgever de kosten dier twee we ken op den arbeider verhalen en van dezen terugvorderen, (zie verder onder 5 en 6) Heeft men zelf voorzien en gezorgd voor geneeskundige behandeling en verpleging, dan betaalt de werkgever niets. 5. Ziekte en ongeval door eigen schuld Is de ziekte of het ongeval te wijten aan opzet of onzedelijkheid, idan moet de werk gever zorgen voor geneeskundige behande ling en verpleging, doch kunnen alle kosten daarvan door hem worden teruggevorderd van dien arbeider. 6. Lichaamsgebreken. Het kan gebeuren, dat een werkgever bij het aangaan van den dienst vraagt, of men eenig lichaamsgebrek heeft, en deze vraag beslist met neen beantwoord' wordt. Blijkt later, dat de ziekte of het ongeval te wijten is aan een ten tijde van het aangaan der dWenstovereenkomst bestaand lichaamsgebrek, dlan h eeft men eene opzet telijk valsche inlichting gegeven. De werkgever moet in dit geval even eens wel voor geneeskundige behandeling en verpleging zorg dragen doch de kosten zijn ten laste van den arbeider en moeten door dezen worden teruggebetaald. Is bij het aangaan der dienstovereen- komst niets gevraagd over lichaamsgebreken, dan zal van opzettelijk valsche inlichtin gen geen sprake -fciölrteit zijn. 7. Algemeens opmerkingen. Om geneeskundige behandelingen verple ging ten koste van idien werkgever bij ziek te en ongeval te genieten moet men: a. als bediende of dienstbode in vaste be trekking zijn en alzoo kost en inwoning genieten. b. de zorg voot geneeskundige behan deling en verpleging geheel overlaten aan den werkgever en de regeling daarvan niet ter hand nemen, zelfs niet wanneer de werk gever zulks goedkeurt. Neemt men all het vorenvermeldie in acht, dan zal men zich vele teleurstellingen en processen besparen. met bonbons en gebak. Het eerste uur ver liep ondier opgewekt gebabbel, gelach en geflirt, ondier het genieten van geurige thee, 't knabbelen der lekkernijen, en 't roo- ken van Russische sigaretjes, waarvan d'e meisjes 't voorbeeld gaven. Er werd heel wat onzin verkocht, en dwaasheden uitge kraamd. Toen de pendule vier sloeg, stond Teddy, die voorzitter der club was, met grapplgen ernst op, en een klein hamertje uit zijn zak nemend, sloeg hij er drie def tige slagen mee op (de leuning van zijn cra- paud, die natuurlijk onhoorbaar waren. Even Idaarna, herhaalde hij 't op zijn thee kopje. Nieuwsgierig richtten aller blikken zich tot hem. „Dames en heeren, volgens afspraak moe ten heden middag de „Levende Beelden", die we in October zuilen opvoeren, worden vastgesteld. Wie heeft er over nagedlacht en platen meegebracht?" Terstondl rees Otto Dubois van tden di van omhoog, waarop hij vertrouwelijk naast Estelle had gezeten, en lispelde met ge maakte stem „Zouden jelui 't niet aardig vinden, als onze vrouwelijek clubgenooten de vier jaar getijden voorstelden? Onze beminde gast vrouw met haar tengere gestalte zou een liefelijke lente wezen in een luchtig, wazig kleed', aan wolkjes gelijk, bezaaid met voor jaarsbloemen, op 't hoofd' 't symbool der lente: eenige zwaluwen. Estelle", en hier richtte zijn blik zich braindend op zijne Bij het hooren van die woorden stijgt er een zucht op uit de droeve harten van de zwoegenden, die hun leven besteden tot j welstand van het gansche menschdom, en thans daar neder moeten zitten naast de graven van hun dierbaar vee. De borden, geplaatst aan het begin van ieder stuk weiland, zijn als grafzerken bij de plaatsen, zooais in Akersloot, in Assen- delff, Limmen. Het land van melk en honig is thans het tooneel van ellende, een doodenakker voor het vee. Komt, op een boerenplaats, de huisgenooien gaan gebukt onder de droe ve feiten die iedere dageraad hun aankon digt. Met angst verheft de landman zich van zijn slaapstedealom aanschouwt hij ziekte en dood. Wat moeilijkheden onder vindt hij nog van menschën, als van den veearts, van commiezen. Heeft hij eenmaal d'e toestemming van den veearts, tot den verkoop van het vleesch, dlan moet hij nog 1, jal 2 dagen wachten op het loodén door de commiezen, en in dien tijd bederft het vleesch. Stiefmoederlijk wordt voor hem gezorgd, en overtreedt hij een wet tengevolge nala tigheid van ambtenaren, dan wordt hij ten strengste gestraft. Daarenboven staat het bedrijf stil, de land heer eischt het pachtgeld', grondt en perso- neele belasting, diienstbodtenhuur moeten wor den opgebracht, het huisgezin, dat voor de maatschappij zoo nuttig is, moet vreeselijke schaidle lijden. En bleef 'het maar tijdelijke schadeDe nijvere landman verliest zijn vee, en be loopt bij d>en (dbod van iedere koe een scha de van pl.m. f200: geen kleinigheid! Waar redding te zoeken, yvii hij niet ten ondergaan De christelijke liefde die zoo vindingrijk is, heeft een middel uitgedacht, om den landman zoo weinig mogelijk schade te doen lijden. Hier en daar bestaan veefondsen, onder welker beschutting de boer ruim schoots beveiligd is tegen den storm van mond1- en klauwzeer. Hulde hier betuigd aan den edelen Bur gemeester van Assendielft, en aan het wak kere bestuur van het nieuwe onderlinge vee- fonds Verliest één boer een koe: de schade wordt gedeeld door 70 man. Dat is nog er eens echt boerenwerk Mannen van denzelfden stand, boeren Van Noord-Holland, begrijpt uw eigen belang Wellicht hebben de boeren, die nu nog niet aangesloten zijn aan een fonds, tot zich zelve gezegd: Was ik maar lid van het veefonds wat veel minder schade zoude ik thans b'eioopen! En een verwijt moeten zij tot zich zelve richten, dat zij niet beter voor zich en voor het huisgezin hebben gezorgd. buurdame, „kan ons een heerlijken zomer geven, in een goudkleurig gewaad, rijpe ko renschoven op de blanke schouders torsend, en een overvloed van purperen rozen in 't roodblonde haar, een levend gedicht in rood gouden vlammen. Wally, als herfst, in een grijs-tullen, nevelig kleed', versierd met wijn ranken en druiventrossen, en Minnie, een bekoorlijke winter, in 't wit bont, een ijs- inutsje op 't hoofd, op schaatsen te midden van dwarrelende sneeuwvlokken en hooge ijsschotsen." Er vo'gden daverende toejuichingen. Toen 't stil werd', klonk Toetie's zangerige stem „Papa drukte mij op 't hart, jelui te zeg gen, dat hij er zeer op gesteld is, dat we mooie tableaux kiezen, de costuums mogen wij voor zijn rekening bij Kühne of ma dame Jansen bestellen." Nu klom d'e geestdrift ten top, en allen rie pen en praatten dooreen. Teddy spreid- dp intusschen de platen uit, die hij had mee gebracht. Wie zou de rollen- verdeelen? Het algemeen oordeel was, dat dit Toetie toe kwam, wijl zij uitstekend schilderde^ en een juist oog er voor had. Zij weigerde, mee- nend', dat het beter was, het aan den schil der, die hun raad zou geven, over te la ten, Terwijl zij hierover druk beraadslaag den, voegde mevrouw Waither zich bij hen. Het maakte altijd eenigszins indruk op haar, in 't gezelschap van freuletjes te komen, en kleedde zij zich tiaar bijzonder mooi voor. Zoo was zij nu in een kostbaar kleed van kersrood satijn, met tal van schitterende 1 Nu het kalf verdronken is, moet men de beschutting rondom het gevaarlijke water zetten van de veeziekte. Boeren van N. Holk sluit u allen aan bij een veefonds, en gij beveiligt u zeiven tegen een wissen ondier- gang. Aan uw arbeid', aan uw huisgezin zijt gij verplicht, ter gelegen tijdi u scha deloos te stellen. Draalt' dan niet! Laat het zijn en blijven: Allen voor één, één voor allen. Wordt lid van een veefonds,.an ders zult ge later er weer berouw van heb ben, en zult gij het zelf in uw beurs bemerken: want nieuwe koeien moeten we der worden aangekocht: dubbele schade lijdt gijdie vergoeding mist gij, nieuw aankoop kapitaal moet gij opnemen. Het veefonds geeftGodpan u als de reddende engel, als het geneesmid del voor mo nd!- e n k 1 au vv1 ze er. JEn redit u zeiven in de toekomst!!! Limmen. K. Prins en mijnwerkersvrouw. Reu ter seint^ aan „Het Volk" dat aan een hofmaaltijd, die te Londen ter gelegenheid der kroningsfeesten gegeven werd', aan Prins Hendrik der Nederlanden de echtgenoote van den minister-president van het Austra lische gemeentebest was toegewezen, om haar naar tafel te geleiden. Deze minister president. Fisher geheeten, is, naar men weet, een gewezen mijnwerker, de voorzit ter van het ministerie der Australische Ar beiderspartij. Prov. Statenverkiezing Goes, Bij de dezer dagen in het district Ooc9 ge houden verkiezing van een lid' der Prov, Staten van Zeeland (vac.-De Jonge) zijn 7899 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer S. Duvekot Cz. (a. r.) met 4086 stemmen. De iheer J. H. O. Do- minicus (vrijz.) verkreeg' 3813 stemmen. De commissaris der koningin in Noord-Holland. Naar men verneemt, is thans gebleken, van het voornemen vanrar, O. van Tienhoven, commissaris der Ko ningin in dc provincie Noord-Holland, om binnenkort dit ambt neer te leggen en 's lands dienst te verlaten. Tegen den vuil handel. Naar de N. Ct. verneemt, heeft de Haagsche re cherche Maandag j.l. bij verschillende boek- verkoopers in Den Haag een aantal boe ken en brochures in beslag genomen, in ver band' met de 15 dezer in werking getreden Zedelijkheidswet. B W,erking der tiendwet. De inwer king-tred'ing der wet, waarbij de tienden werden afgeschaft, heeft massa's werk ge bracht aan de ingestelde tiend-comrnissiën Ook aan de Gerechtshoven waar men tegen de besluiten dier commissiën kan in verzet komen, had men zich reeds lang te vo- ren op een groot aantal procedures voor- Ji paillettes geborduurd, dat werkelijk zeer smaakvol was, doch eer geschikt voor een avondpartij dan om 's middags in te ont vangen. Haar tenger figuurtje was veel te nietig voor het zware satijn en gaf haar daardoor iets opgeschikts en overladens. Oranje was haar meest geliefkoosde kleur en het was inderdaad ondenkbaar, zich me vrouw Waltlier voor te stellen, zonder een pranje lint om den hals. Zjj meende, dat dit bij haar donker teint en blauw-zwart haar bijzonder goed stond. Zoo had ze ook nu weer een oranje lint om den hals, ge-H sloten met een kostbare juweelen broche, j wat afschuwelijk stond bij het kersrood van 0 haai' japon, en Net effect er van geheel bedierf. Het was allergrappigst, haar te zien bin' nenkomen, lvaar best doende er statig uit te zien en indruk te maken, wat door haar nietig figuurtje natuurlijk nooit lukte. Het j eerst begroette ze Estelle du Brieux, voor wie zij een levendige bewondering gevoel- de, en die zij Toeiie steeds tot voorbeeld j steide. Allen kwamen haar hartelijk tege- Jï moet. Zij hielden van het goedhartige vrouwt f je, dat altijd zoo gul bereid was, hun wen- j schen te vervullen of bij haar man krach- j tig te ondersteunen, en die hen zoo heer- r lijk tracteeren kon. „Zijn de tableaux al bepaald?" vroeg haar hooge, zenuwachtige stem. en {JEooö ïervoigd}. I: ie v?

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 1