Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 56. Zaterdag1 15 Juli 1911. 5*,e Jaargang- FEUILLETON. „Toetie Walther." Uitga wan de Naatnl. Vanaootaeh „Ons Blad". BUBBAU1 -resdstraat 12, tegenover da B. k. Kerk, te Alkmaar. Telefoon N— 488. 30 6 15 25 V. ABONNEMENTSPRIJS 60 et. per 3 maanden franco huis90 ot. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers ran de courant3 cent. Yan het Zondagsblad 15 cent. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. ADVSBTENTIËNi Yan 1—5 regels Elke regel meer Reclames per regel Kleine advertenties van 1 ••••lil» 30 woorden, bij vooruitbet. «est De lekeoiog yan het gemeente- slachthuis te Alkmaar over 1910 ii. Wanneer wij naast de exploitatie rekening 1909 en 1910 leggen de onder staande balans, dan blijkt daaruit, dat op de diverse activagebouwen, machi nerieën, slacht- en koelhuisinventaris en gereedschappen, inventaris admini stratiegebouw en oprichtingskosten, op de balans voorkomende voor een totaal bedrag van f 234.415,25ri in 2s!t jaar d. i. van 1 April 1908 -1 Jan 1911 is afgeschreven totaal f 3.635,79' of gemiddeld per jaar f 1322, d. i. ruim De oorzaak hiervan is, dat men de afschrijving gelijk heeft gesteld met de aflossing van kapitaal. Er is n.l. inder tijd ten behoeve van de oprichting van het gemeente-slachthuis eene annuïteits- leening gesloten, waarbij elk jaar gelijk bedrag wordt betaald aan rente en aflossing. Hieruit vloeit voort, dat de mindere rente, die jaar op jaar wordt betaald, de aflossing van kapitaal doet stijgen en dientengevolge ook de af schrijving. Edoch, die leening is gesloten voor 50 jaar en nu is het de vraag maar of de gebouwen doch vooral de machi nerieën, de gereedschappen, de slacht en koelinrichting enz. in dien tijd geen vernieuwing behoeven. Zullen zij het dien tijd uithouden? Zal het onderhoud van gebouwen, machinerieën, slacht en koelinrichting niet voortdurend stijgen en dientengevolge de exploitatie rekening drukken? Aan deskundigen laten wij gaarne over, den duur van de machinerieën enz in het gemeente slachthuis aanwezig te beoordeeleu, maar opmerkelijk is het toch, dat b.v. de gemeente Maastricht öp de verschil lende activa van haar slachthuis jaar lijks doet afschrijven 1 °/0 op de ge bouwen, 6 OP d0 machines, 6 7. op de vaste toestellen, 6 op de losse toestellen, 6 op den inventaris van het laboratorium, 6 op den inven taris van het hoofdbureau en 4®/o' op de oprichtingskosten. Paste men dezen regel ook hier toe,.per jaar zou jaarlijks volgens de cijfers der hier nevenstaande balans een bedrag van ongeveer f 6000 zijn afgeschreven. Zeker, het gevolgde systeem om elk jaar de afschrijving gelijk te stellen met de aflossing der annuïteitsleening is aan te bevelen, maar nu wij in staat waren de resultaten van twee volle boekjaren met elkander te vergelijken, achten wij het in het belang der ge meente er op te wijzen, dat dit systeem er toe leidt, dat jaar op jaar de bedra gen aan onderhoud en reparatiën van machinerieën, gereedschappen de exploi tatie rekening meer zullen drukken, zoodat het verlies zal stijgen. Nu men bovenbedoeld afschrijvingssy steem gekozen heeft, zou het alleszins aanbeveling verdienen een onderhoud en vernieuwingsfonds in de boeken te openeD. Wel is waar, wordt het verlies dan grooter, doch dan geven de exploi tatie- en verlies- en winstrekening meer juister aan den fioantiëelen toe stand, die thans te mooi wordt afge schilderd. BALANS PER 31 DE Activa. Terreinen en plantsoenen f 15.584 74' Gebouwen ƒ151.70911 Machine, ën 31.330.391 Slacht en koel huisinventaris en gereedschap 24.874.46 Inventaris ad- ministratiegeb. 3.127.28' Opricht kosten B 23 374.00' 234.415.25= Afschrijving 3.635.79» Kas Deposito Debiteuren Verlies 230.779.46 4.06 5.846 49 125.60' 116.67 252.457.03 CEMBER 1910. Passiva. Gemeente Alkmaar f 246 659.40 Crediteuren 1.287.01 Interest 1.64439' Reserve 2.836 00' Pensioenbijdragen 30 22 f 252 457.03 15) „Maar, mevrouw, dit is een zeer mooie hoed', en kleeidt u uitmuntend." „Neen, maidiame, dat vind ik' niet, ik wil geen zwarte. Maakt mij te oudl, ik wil iets lichts met oranje of geel. Hebt u dat niet?" Zeker, mevrouw, maar wij leverden u dezen zomer reeds drie witte creaties in geel en oranje. Barones Dubois besteldie gis ter diezen aoed daarom liet ik hem u het eerst zien." Toetie zag, hoe madame Ponbóis haar winkeljuffrouw een knipoogje gaf. „Wat zegt u, madbme? Bestelde barones Dubois dien zwarten hoed!? Laat nog eens zien! Ja; is toch wel chic! Kan bij alle toi letten gedragen, niet waar? Zet hem nog (eens op." „O, mevrouwtje, hij staat u a ravir", riep idle modiste geaffecteerd, druk doende. „Hij heeft een eigenaardig cachet, en doet bij dit toilet bepaald! superbe". „Ja; madame, heel chic? Hoeveel kost hij?" „-Deze is niet te koop, mevrouw. Barones Dubois heeft hem' gekocht voor zeventig gulden Goed.koop, niet waar? Maar het is het einde van 't seizoen." Weer zag Toetie den veelbeteekenenden blik, die lachend1 achter den rug Jiarer moe der gewisseld werd. O, ze had wel kunnen huilen! Waarom liet Maatje toch ook altijd ..ar zwakke zijdie zien? Waarom lachten die menschen haar uit, en namen haar beet? Waarom was men toch zoo wreadl, elkaar te bespotten? Hoe heerlijk ware 't leven, indien er meer onderlinge liefde heerschte! Weer voelde ze die pijn en teleurstelling, als ze iets 1 eelijks in tie menschen ontdekte, intusschen stond mevrouw Walther zich met welbehagen in d:en spiegel te bekijken. „Madame, maak mij zoo'n hoed; staat mij „Zeker, mevrouw, adtorable! Doch, ge lijk ik u deed opmerken, deze behoort aan barones Dubois. We hoeven hem echter pas over twee weken af te leveren, die barones is naar haar buiten. Zal ik hem u laten ma-, ken? Dan zal hij echter wel couteuser wor den, dat genre veeren heh ik niet meer voorhanden. Wel duurdere." „Soeda, madame, kan mij niet schelen, schrijf maar op de rekening, wat u toekomt, is mij best." Nu hield! Toetie het niet langer uit. „Maar, Maatje, u moet dien hoed niet nemen, hij is werkelijk geen zeventig gul den waard. Kies liever een andere. Zie! daar hangen nog meer zwarte. Wil ik u eens helpen uitkiezen?" „Tidia, Toetie bemoei je niet met mijn zakenIk wil diezen hoed en geen ander", zei mevrouw Walther opstaand; en zich nóg eens verrukt in dén spiegel bekijkend, V 'C KOMT EE EU OP ééN STEM AAN De herstemmingen staan thans voor die deur en dan wordt de candidaat, die de meeste stemmen op zich vereenigdi heeft lal is 't er ook maar één meer ge kozen verklaard. Bij de stemming ging het om de volstrekte meerderheid d.w.z. om de helft van het aantal uitgebrachte sim men plus 1. Doch nu gaat het om 1 stem meer of minder. Kiezers, begrijpt gij nu, dat het er thans op aan komt, meer nog dan den vorigen keer. begrijpt gij nu, dat gij door uw thuis blijven idle oorzaak kunt zijn, dat de candi daat der tegenpartij gekozen wordt ver klaard. Zeg nu nht: één stem meer of min der, 't komt er niet op aan. 't Komt er wel op één stem aan. Wilt gij bewijzen? Verleden jaar was er gemeenteraadsver kiezing te Schiedam, Candidaten waren: J. H. Evers (R.K.) en Idis. J. v. Leeuwen (S. D.A.P.), idle eerste verkreeg 574, de laat ste 573 stemmen. De R. K. candidaat werd dus met één stem, zegge met één 'stem, meendlerheid ge kozen. Te Amsterdam verkregen voor korten tijd bij die gemeenteraadsverkiezing de heer J. W. Smit, die Centrale Voorz. van den Ned. R. K. Volksbond; en 'de heer Sleef, candi daat dér S. D. A. P. een gelijk aantal stemmen. De heer J. W. Smit als oudste in jaren werd verkozen verklaard. De S. D. A. P.-ers listen Idiit niet lamg's hun neus voorbijgaan en vondten een motief om de stemming ongeldig te doen verklaren, het geen geschiedde. De stemming werd opnieuw gehouden en de 'heer Smit, die jaren achtereen in den Raad zitting Wad gehad, moest verdwijnen van het terrein, waarop hij zoovaak die be langen van de Katholieken en die der ge meente haid' behartigd. Had de heer Smit bij de eerste herstem ming een, twee stemmen meer verkregen, de S. D. A. P. Wadi geen motief gezocht om die stemming ongeldig te doen verklaren. Thans gi.ig een Kath. zetel verloren. Ziehier het piractisch bewijs, hoe het er op één stern kan aankomen. 'Zeg dlus nooit mijn stem komt er minder op aan. Van één stem kan de beslissing afhangen. Bij öe bestemming b ijve das gesn Katholiek wrg- Stemt zoo vroeg mogelijk. Moet gij op l'eis, bepaal uw vertrek zóó dat gij nog tevoren kunt stemmen, 't Duurt maar zoo kort dat stemmen! Dat oogenbökje kan er wel af. Om 8 uur kunt ge al terecht. 7 Trajman'e Mond- en Elanwzaer. Onder Wet opschrift: „Een Roomsche Qees tigheid" nam de,,Schager" van 11 Jüli ons bericht over, betreffende den uitslag van „Mdame, stuur dén hoed maar thuis als hij klaar is." .Fluks zette ze haar witter tague weer op, en met een genadig knikje tegen de diep buigende madame, ruischte zij heel voldaan het magazijn uit, gevolgd door de neerslachtige Toetie. O! alles in haar schreeuwde a ls 't ware om wraak over zoo'n afzetterij, en dht dan bovendien haar ijdel moedertje werd uitgelachen en bespot! Ze had in tranen kunnen uitbarsten. Zij voelde 't onrechtvaardige en leelijke al tijd zoo diep en zou het zoo gaarne voor komen hebben, maar zji stond er eenvou dig machteloos bij. Wellicht meenden die modiste en haar juffrouw 't ook niet zoo kwaad en haar moeder gaf zelf aanleiding, dlat men haar beet nam, door haar zwak heden bloot te geven. Zij zou maar trach ten het weer te vergeten en dat drukkende, droeve van zich afschudden. Ze was zóó in gedhchten verdiept, dat ze niet merkte, dat jiaar moedér was achtergebleven, doch toen ze haar wat wilde zeggen, miste zij haar. Omkijkend, zag zij haar staan praten met pastoor d:e Munnik en nog een geestelijke. Een blos van vreugdé overtoog Toetie's gelaat. Ijlings op Jiaar schreden terugkee- rend1 begroe,tte ze hartelijk, met blijden lach, den pastoor en neeg bevallig voor dien vreemden priester, die haar als,-pater Marez werd voorgesteld „Is 't mogelijk?" riep de pastoor, Toe tie op joviale wijze de hand reikend. „Is dit de kleine Toetie? Maar kindje, wat ben je een jonge dame geworden!" de raadsverkiezing te Schagen, met de ver melding, dat de Roomsche redactie van „Ons Blad!" onder hooge voogdij staat van een geestelijk aidviseur. De heer Trapman heeft 't zicih zoo aan getrokken, diat wij hém als beloon ing voor j zijn bewezen diensten tijdens de raadsver- j kiezingen een pot karnemelk cadeau wensdh- J ten. Verbeeld je ook; een pot karnemelk en diat in een tijd, nu het mond- en klauwzeer zoo heersdht! Zoo ziet men dlus, dat Trapman in eigen persoon met zijn karnemelk loopt te ven ten. Natuurlijk kwam hij even aanwippen bij den geestelijken adviseur van „Ons Blad" In ernst, zou Trapman weten, wat een geestelijke adviseur is? Heusch, zou hij? Mag men nog zooveel kennis van Roomsche zaken bij Trapman veronderstellen? Wij wil len er op 't oogenblik nog dit van zeggen: Dat het heel wat verkieslijker is, te arbei den voor zijn geestelijke en stoffelijke be langen onder de zachte leiding van een welwillend geestelijk adviseur, dan te zuch ten onder de striemende zweep van een ze loot ails Piet Trapman Adias! zeggen ze bij ons. BUITENLAND. ITALIË. De gezondheid ven den Paus. De correspondent van de „Gexmania" te Rome schrijft, dat de gezondheid van den Raus, niettegenstaande de drukkende warm te van de laatste dagen, uitstekend is. De Raus gaat, op .aanraden van dien, dokter, ieder en morgen een wandeling maken, in de tuinen van het Vaticaan, omdat jiij veel beweging noo-dlig heeft. De H. Vader verleent nog geen collec tieve audiëntie; alleen heeft hij kort ge leden een groep kinderen ontvangen, die hun eerste H. Communie hadden gedaan, omdat hij h en gaarne wenschte te zien. Het niet ontvangen van pelgrims geschiedt ech ter niet om gezondheidsredenen, maar zoo- als bekend, om de nu i.i Italië gevierde owaf- hankelijksfeesten. PORTUGAL. Wat waar is van die berichten omtrent de aanvallen dloor de monarchisten geridht te gen de republiek valt moeielijk te constatee- ren, maar zeker is bet, dat dé republikein- sche regeering zich den moed voelt ontzin ken, want volgens berichten zou zij aan dén ex-koning Manuel een som van twaalf mi'Jioen gulden hebben aangeboden, op voorwaarde, dat hij plechtig en uitdrukkelijk afstand1 van den troon zal doen. Daardoor zou zij aan Ule royalisten een machtig wapen uit de hand nemen en hunne campagne een gevoeligen slag toebrengen! SPANJE. Ook te Madrid woekert de stakingsbacil „Ja; pastoor, kleine kindleren worden groot", lachte mevrouw Walther. „Gaat u nu mee naar huis", drong zij hartelijk; gul pan, „om te rijsttafelen? En pastoor Marez, li natuurlijk ook! Kent u rijsttafel? Niet? Nu, 't zal u best bevallen." Terwijl de laatste een verontschuldiging mompelde, klonk de prettige stem vanppa- stoor de Munnik: „Neen, dlank u, mevrouwtje, de rijstta fel met al zijn sambals is mij verbödlen. Maar heel gaarne kom ik u eens opzoeken. Vanavond! ben ik belet, maair hoe denkt u over morgenavond?" „Uitstekend; pastoor, maar kom dan lie ver eten. Wij dfcieeren kwart over zes a Ijalf zeven, en zal ik zorgen er niets sterks op tafel is." „Neen, mevrouwtje, het gaat werkelijk niet. Ik eet thuis in 't middaguur, maar mor genavond tegen een uur of zeven kom ik graag eens praten. Tot morgen dlus", en beleefd groetend wilde hij zich verwij deren. „Kom, pastoor, loop" nqg een eindje mee op", drong mevrouw Walther kluchtig naief aan, tot schrik van pater Marez en groot vermaak van den pastoor. Hij zag zich al door de Spuistraat wandelen, met dit grappige, opvallende vrouwtje. Lachend ant woordde hij: „Onze ochtend is bezet, idus vandaag niet, mevrouw", en met vriendëlijken groet nam hij afscheid. Nauwelijks waren zij .eenige huizen ver voort. Het aantal stakers bedraagt daar on geveer 14000. Alle fabrieken, handelshuizen en café's zijn gesloten. Bereden troepen voerden herhaaldelijk char ges tegen de stakers uit. FRANKRIJK. Te Parijs is ook een staking uitgebroken^i n.l. onder de bouwvakarbeiders. In het geheel staken thans 35000 arbeiders Donderdagavond hebben op verschillen de punten in Parijs botsingen plaats ge had tusschen stakers uit het bouwbedrijf en de politie. Vijftien agenten en twee mannen nen van de burgerwacht zijn ernstig ge wond. Verscheidene personen werden in hechtenis genomen. Zij willen niet, dat de werkman tevreden is. Pater Valerius Claes, Capucijn, doet thans een studiereis in Europa, om zich! op de hoogte te stellen van dé bijzonderste so- eiale instellingen. "Hij bracht ook een be- zoek aan die „Confederation Générale du Travail" te Parijs, de beruchte C. G. T., die gedurig werkstakingen uitroept, de „sa botage" aanbeveelt en slechts zoekt idle maat schappij het ondierste boven te werpen. Die wij zullen ze zoo maar noemen anti- j- sociale instelling beheerscht aldaar in het schoone Frankrijk dé syndicale beweging. I"" In een brief dbor den reiziger naar de^g^. Studiekring van Leuven gezonden, geeft Pa- ter Claes een vluchtig verslag over het on- f derhoud, hetwelk hij met de leiiers van de C. G. IT. haidl. „Wij willen „niet, zoo werdl den ondei! jg- vrager geantwoord, idat de'werkman tevreden zij; het gedurig lijden, «de immer haatvolle -ontevredenheid onderhouden wij, anders strijdt de werkman niet. Daarom mogen de syndicaten geen onderhoud geven aan werkloozen en werkstaken-dlendaarom mogen de syndicaten nooit tevreden zijn, daarom mogen zij nooit 'met den patroon gemeenschappelijke verdragen aangaan, ten zij onder .voorbehoud alle verbintenissen te breken, als het hun goeddunkt." Een schoon programma voorwaar! RUSLAND. Bekeeringen tot het Katholicisme. De St. iPeterburgsche „Wjedomosti" klaagt in haar laatste nummer zeer over het groo- te getal personen, die van den staatsgods- t dienst tot het katholicisme zijn overgegaan. Maar toch laat zij niet af, dien Russischen orthodoxen clerus eenige waarheden te zeg- gen. Na tdie afkondiging van het tolerantie- edict zijn in drie jaar meer dan 400.000 orthodoxen tot het katholicisme overge- gaan. Er gaat thans geen dag voorbij,'d-'rt het orthodoxe consistorie in Minsk zich* - niet met overgangen moet bezighouden. Ér Om dit dreigende gevaar af te wenden, der, of tot nieuwen schrik van pater Mare kwam Toetie hun plotseling achterop;, erf den pastoor vertrouwelijk aaniziend; vroe'^j ze zacht: „Pastoor, kunt u papa en mij om dlriefc uur ontvangen? We wiidlen u over iets ern-J stig raadplegen." „Heel gaarne, Toetie, tot straks dus'1 i en met een goedhartig knikje ging hij verde J,Wat hadt jij daar nog aan pastoor tJ vragen?" vroeg mevrouw Walther, toenToeji tie, buiten adem door 't harde loopen, hasj weer had ingehaald. „Zoo, maar wat, Maatje", zei Toetie veri legen. Zij jokte nooit nam nimmer haar tooi vlucht tot leugentjes, en moest ze op v langen van haar papa het toch voor has mama verbergen, dat zij met haar vader nadg pastoor toeging. 1 „Of hadden jelui 't over de Raads?'P woeg haar mama verder. Eer Toetie kon antwoorden, zag zij f-TQ gelaat harer moeder verhelderen. Haar sch S, terendén blik volgend; zag zij Otto en Te! dy aankomen, die haastig op de dames to trad'en en haar hartelijk begroetten. mICI vrouw Walther was verrukt. Zij vondp heerlijk, met een baron in de drukke winkHB straten te worden opgemerkt. Druk en lev dag wikkelde zij zich in een gesprek hem en trippel-die met een stralend1 geziChi naast hém voort, terwijl Toetie en Ted volgden, (Wordt yervotadi

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 1