TWEEDE BLAD. Zaterdag 30 September 1911. No. 78 Ons Geïllustreerd Zondagsblad. KALENDER voor de dagen der week. 1 october. Ecg 'tEozenbransfeest ontstaan is- De begrooting der inkomsten en uitgaven van de Alkmaar voor den dienst 1912. gemeente INGEZONDEN. ONS BLAD. Het ge illustreerde Zandagsbfcid van deze week bevat de volgende: PLATENManoeuvres in de Betuwe (3 fo to's). Het Frainsche stagschip „Liberie". De nieuwe) beurs voor den diamanthandel te Amsterdam (2 foto's). Rater Brouwer f De vreeselijke brand te Amsterdam. Het So- briëtasbloemipje te Amsterdam. Een zilveren jubilaris bij de spbor, Nieuw droogdok te Rotterdam. Manoeuvres in de Betuwe (3 fo to's). Vijf en vijftig jaar getrouwd. De R. K. militatren-vereénigiing te VMssingen. So- briëtasblioem-verkoop te Haarlem. Plechtige opening der Sitaten-Oeneraaji (2 foto's) Mi nister Colijn bij de manoeuvres. Het gegoten huis te Santpoort. TEKSTOroote manoeuvres. Palmtakken. Allerlei. In de diligence (s'.oit). Allerlei. Voor onze Jongens en Meisjes. a 1 October. ZONDAG. Feest van den H. Rozenkrans. Evangelie: Het grootste ge bod der Wet, dat der liefde. Mattli. XXII 36-46. 2 October. MAANDAG. Feest der H.H. Engelbewaarders. 3 October. DINSDAG. H. Gerairdius, Abt. 4 October. WOENSDAG. H. Fralncfeous van Assisië, Belijder. 5 October. DONDERDAG. H.H. Placiiius en Gezellen, 6 October. VRIJDAG. H. Bruno, Belijder. 7 October. ZATERDAG. H. Marcus, Belijder Eerste Zondag der Maand. Zeventiende Zondag na Pinksteren Les mi den brief van den H. apostei Patilus aan de Epheslers, IV, 1—6. Broeders! Ik bid u, ik, de gevangene, in den Heer, dait gij wandelt, waardig der roeping, waarmede gij geroepen zijt, met alle nederigheid en zachtmoedig heid, met geduld, elkander in liefde ver dragend, .vot ijver om de eenheid des gees- tes door den band des vredes te bewaren, één lichaam zijnde en één geest, gelijk gij gciroep.en zijt tot ééne hoop ulwer roeping. Eén Heer,is er, 'één geloof, één doopsel, een God en Vader van alten, dtïe boven allen en door alles en lin ons allen is; die geze gend is in de eeuwen der eeuwen! Amen. Evangelie volgens den H. Mattheüs; XXII, 35-46. Te'dfcn 'tijde naderden de Rharizeëntot Jesus, en een van hen, een leeraar der wet, vroeg Hem, om Hem op de proef te stellen: Meester! wat ,is het groot gebod in de wet? Jesus sprak tot hem,: gij zult den Heer uwen God liefhebben, uit geheel uw hart en met geheel uwe ziel en met ge heel uw verstand. Dit is het eerste en grootste gebod. gn 'het tweede ,is daaraait gelijk: gij zult uwen naaste beminnen ge lijk u zeiven. Aam deze twee geboden hangt de geheele wet en tie profeten. Toen nu de Pharizeën vergaderd waren, vroeg. Jesus hen, zeggende: wat dunkt u van den Christus? Wiens Zoon is Hij? Zij zeiden Hem: David's Zoon. Hij sprak tot hen: hoe noemt David dan in den, Geest Hem Heer, als hij zegt: de Heer heeft gezegd tot mijnen Heer: zit aan mij ne rechterhand, totdat lk uwe vijanden stel le tot voetbank «wier voeten? Zoo (dus David Hem Heer noemt, 'hoe ie Hjij zijn Zoon? En niemand kon Hem een woord antwoor den; ook durfde van dien dag af niemand Hem meer ondervragen. Verontrust door die snelle overwinningen en door de gevaren, welke de Christenheid bedreigen, doet Paus Pius V een beroep op de volken van Europa om, Iden gemeenschaip- pelijken vijand het 'hoofd te bieden, Ma.ar Europa blijft doof en onverschillig; alleen Spanje Genua en Venetië antwoorden op de stem van den Opperherder en stelen al de sdhepien, waarover zij beschikken kun nen, te zijnen dienste. Het is er echter verre vain af, dat (zij met hun allen in getalsterkte bij de vlooit der Halve Maan kunnen halen; en als God de zijnen niet te hulp komt, wie weet welke rampen dam de nederlaag na zich slepen zal! 1 Op den avond van den zesden October van het immer gedenkwaardige jaar 1571, was de Octoimaansche .vloot van Lepante vertrokken, den volgenden morgen, bij het aanbreken van den dag bevond zij zich in volte zee, zeilde voor den wind en ont moette al spoedig de Christenvioot, die in dezelfde wateren oip haar toekwam'. Don Juan van Oostenrijk, wien de Paus het qrperbevel had toevertrouwd, deed zooi dra hij den vijand gewaar werd, den stan daard in top hijschen, dien de Raus hem gezonden had het was een afbeeldsel der H. Maagd, met een kruis en een Rozen krans er boven en door dit heil ig teeken voorafgegaan doorliep hij zijn geheel es kader om de soldaten aam te sporen moedig hun piicht te doen. Op het gezicht van idie barnier knielden de soldaten neder om, het kruis en het beeld van Maria te vereeren, en terwijl zij zich als hierketiningsfeeken in het gevecht een Rozenkrans ami den hafe hangen, zweren zij tot den laatsten druppel bloed voor de zaak van God en van, zijne Kerk te vergieten. „Zij hadden zich reeds ais slacht offers opgegeven," I— zegt een geschied schrijver „doch zij stonden op als hel den en bloeddorstige leeuwen gelijk." Imtusschen kondigt een kanonschot het begin van dén strijd aan, en beide vloten werpen zich met hevig geweld: en onder ijseliijke kreten, als twee onweerswolken, die in botsing komen, op elkander. De Turksche sahepen kwamen, in den vorm eener halve maan geschaard, stout moedig naar voren om het C hristen eskader te omsingelen; en zooidra zij dit onder hun bereik hadden gekregen, deden zij de eer ste laag van hun geschut tegen de vaan van Don Juan losbranden; doch geen enkele kogeii, die ze raakte, zoo min op dat oogen blik als gedurende den geheel en dag. Die Turken hadden aanvankelijk alles in hun voordeel: de overmacht injgetal, het ver trouwen door herhaalde zegepralen gewekt, en den windmaar nauwelijks is Iheii gevecht begonnen, of de wind keert zich tegen, hen en jaagt hun het vuur en den rook van het Christen-geschut in 'het aangezicht, zoodat .hun alle uitzicht \vojidt ontnomen, en te gelijkertijd vormt zich boven de hoof den der Christen-soldaten eene wolk, als om hen te beschutten tegen de zonnestralen, die hen een oogenblik te voren verblind den,. i Don Juan beschouwde die voorteekenen als een eersite belooning van zijn geloof en zijn vertrouwen in 'Hem, idlie over de elementen zoowel als over de zegep)ra,a} Onder de opvolgfers van Mahomed 11, Idie Canistantinopel veroverd en tot zetel van b zijn Rijk gemaakt had; breidde het Turk sche Rijk zich sterk uit. zoowel in Europa als in Azië. Soliman II verhief het tot het toppunt van grootheid; Ideed 'zelfs een inval in 'Hon garije, en Idrong tot in Oostenrijk, tot voor Wee-nem idoor, w,aar hij echter door den dapperen graaf van Salirn werd terugge slagen en genoodzaakt het beleg op te bre ken en iaf te trekken'. Selim II, Solimain's zoon, gaf echtenden moed niet op, en Europa door godsdienst oorlogen verdeeld ziende, 'achtte hij het oogenblik gunstig om 'een laatste poging! tegen ihet Westen te wagen en dit aan de wet van Mahdmed te onderwerpen. Hij' rustte voor idit doel eene vloot uit, bestaande uit 100 galeien en 224 kleinere vaartuigen, met 55000 Turken bemand en geducht van gesChut voorzien. Op den bepaalden fdag ontplooit die vloot hare zeilen en stevent naair die oevers, die zij denkt te bemachtigen. Niets weerstaat haa,r 'aanvankelijk: reeds heeft zij Wet eiland Cyprus veroverd en geplunderdweldra zal 'zij in 't gezicht van Venetië zijn en van dlaar zich op de Itaiiaansche kusten werpen. De overwinning moest nochtans bloedig bevochten wonden en bleef langen tijd on beslist; maiar dé dood 'van AJi Pacha, die de muzefaiansche vloot aanvoerde en op de ga lei, waarop hij zijne admiraalsvlag gëhe- schen had', sneuvelde, deed zijnen solda ten den moed verliezen en was het sein tot hunne nederlaag. Ontzettend waren 'hunne verliezen: 300 schépien genomen of in den grond geboord; 30.000 man gesneuveld; 18.000 gevangen genomen; 15.000 Christen-,slaven bevrijd; 375 stukken geschut en een giroat aantal vanen in de handen der overwinnaarsach- j tergelaten: ziedaar de cijfers, ons door de geschiedschrijvers opgeteekend. Maar deze overwinning had nog andere gevolgen van veel hooger gewicht: zij stiet den Islam naar Azië teruig; ziji behoedde (de Christenheid voor altijd tegen zijne inval len; zij veegde de zeeën schoon, die tot dusver door zeeroof onveilig gemankt waren, en deed den Christen-na'am eerbiedigen door horden, die zich tot dan toe onoverwinnelijk gewaand hadden. Welk aandeel nu had de Roasekrans in deze ongehoopte zege? Om de hulp des Hemels in dezen ongelij,- ken strijd af te roepen, had Pius V„ een lid van de Orde der Dominicanen en als zoodanig een vurig vereerder van den Roze- kran§, het Christen-volk allervvege opgewekt tot het bidden daarvan, en ook gewild, dat de Christen-soldaten onder die banier den strijd tegen de Turken zouden wagen. En zoo geschiedde het! Onder die ba nier, h un door den Raus geschonken, streden zij met den Rozefcrans om den hals; en terwijl de soldaten streden, werd er overal door de geheele wereld vooir hen de Roze krans gebeden, want het gevecht had plaats den zevenden October '1571, welke dag dat jaar op den eersten Zondag der maand viel. dus juist op tien dag waarop de broeder schappen van den 'Rozekrans door de ge heele wereld hun gebruikelijke processies hielden en, op 'aansporing van den Paus, de vurigste smeekgebeden ten behoeve van het Christen-leger ten Hemel zouden. Zooveel vertrouwen, zooveel gebeden moesten verhoord worden; en alsof het de Koningin van den Rozekrans nog niet ge noeg was daarop door een wonder te ant woorden, wilde zij 'er ook nog de profetie aan toevoegen, ten 'einde hare tussehenkomst nog duidelijker te 'doen uitkomen. De slag duurde van zes uur 's morgens tot tegen den avond. Welnu! tegen het vallen van den avond 'zat de Raus te Rome in zijn vertrek op het Vaticaam en arbeidde met de kardinalen. 'Eensklaps staat hij op, opent het venster 'en ziet dïar als in een visioen ide zegepraal der Christen.legerscha ren want na 'eenige oogenblikken daar ge staan te Hebben, de oogen beurtelings ten) hemel, beurtelings in de richting der zee gevestigd, knield hij neer, bidt eenige oogen blikken en roept dan in verrukking uit: Staken wij allen arbeid; onze eerste plicht is God te bedanken voor de overwinning, die Hij zoo, 'even aan onze wapenen heeft geschonkeni Deze voorzegging van Sen Paus verbreid de zich als een vuur door de stad Rome en verwekte daar een aigemeene vreug|de. Overal schrijft de 'bevolking als door een godvruchtige aandrift, aan 'de Moeder Gods de overwinning toe, die ze nog niet kent, maair die de Paus 'haar heeft Ibiekend gemaakt en waarvan het geitoof haar een voorgevoel geeft; overal bidt 'men de Rozekrans en zingt men de 'Litanie van Loretto met een geestdriftige dankbaarheid, die 'op het schit terendst gerechtvaardigd werd. Want inderdaad! eenige 'dagen daarna werd de gelukkige lijding bevestigd, dat op den eigen stond, 'waarop, de Paus de voor zegging gedaan had, de zegepraal aan de zijde der Christenen 'beslist was. Met nieuwe vervoering 'weird deze tij ding ontvangen, maar ook met een nog stelliger overtuiging, 'dat ïe a,an de alver mogende tussehenkomst der Koningin van den Rozebrans wa,s 'te danken. Van Rome ging idie overtuiging naar Ve netië over, en de Senaat dezer stad aar zelde niet zich in de ibrieven tot de Stal den gericht, welke aan dien kruistocht had den deelgenomen, uit te drukken in de vol gende bewoordingen vol geloof en gods vrucht: Niet dé bevelhebbers, niet de snfdaL ten, niet de 'legerscharen, miaar de Konin gin vain den Rozekrans Weeft ons de zege bezorgd. „Eindelijk, na Rome én Venetië zegt een latere geschiedschrijver schreef de geheele Christenheid op hare beurt de over winning van Lepanto aan de H. Maagd toe, te wier ieere de geiiloovigen op het oogenblik, dat de slag' gelevieird werd, den Roziekrains baden." I Ten einde nu tie gedachtenis eener zoo groote gebeurtenis te vereeuwigen, steide Paus Pius V fop dien eersten Zondag van October een jaairlllijksch feest in onder den titel vain: Onze Lieve Vrouw van Over winning, welk feest reeds twee jaar later de thains zoo geliefde en trouwens meer béteekenisvoSle benaming kreeg van Roze. kransteest. Want om-God en Maria te dan ken voor de 'zegepraal van Lepanto, waar toe, zooais godvruchtig geloofd werd', del gebeden van de 'Rosaekransbroederschapipten zooveel hadden bijgedragen, stelde Grego- rins Vlll, d'e 'opvolger van Pius V., op den eersten Zondag |van October het Feest van idl.en AUerbeitigsten Rozekrans in, dat aanvankelijk slechts toegesiaan aan de ker ken, waar de broiadieraChaip was opgericht), in 1716' over allle kerken Idier Katholieke we reld is uitgestrekt. Zoo ontstond het 'Rozekramsfeest, en zoo getuigt dus dit 'feest, evenals zooveel an dere feesten en gedenkteekenen der Allerh, Maagd, 'h oe de iKerk, in gevaarvolle en moei lijke omstandigheden, steeds met het beste gevolg, tot het Rozekrans,gebed hare toe vlucht genomen heeft. Ein d it is dan ook die (reden, waarom Paus Leo XIII „otn de dadelijke, zeer machtige hulp der Koningin des hemels 'in te roe pen tegen de vijanden van den Christetójl- ken naam; om de ongeschondenheid des getcofs in de kudde des Heeren te bescher men; en om fie zielen, door den .prijs van 't Goddelijk Bloed vrijgekocht, van. den weg des eeuwigen veirderfis, af te trek ken", bij een decreet van 20 Augustus 1885, voor goed Iheeff vastgesteld, dat, even als de bieide voorgaande jaren, dat jaar en de volgende jaren Izoolang de droe vige staatwaarin die Kerk en haar Opper hoofd zich bevindt, voortduurt de ge heele maand 'October tot den tweede der volgende maand,, i'n alle kerken de Roze krans der roemrijke Moeder Gods zal ver eerd worden. Want hij voedt de zekere hoop, dat zij, die alleen alle ketterijen over de geheele wereld heeft verslagen, eindelijk als w,ij volharden en ware vruchten van boetvaardigheid bijbrengen, de wrekende toorn der Goddelijke rechtvaardigheid ver bidden en heil en vrede zal (aanbrengen (Het Wees Gegroet door H. A. Homing.) Hieronder laten wij eete recapitulatie volgen A. der inkomsten. Hoofdst. Een ami og. Sommen in Sommen in Geraamd 1910 1911 bedrag ontvangen. toegestaan. voor 1912 I Ontvangsten wegens vroegere diensten 26,988,95 37,237,40' 52,261,99 II Ink v. gem.-eigendommen, beiittingen en bedrijven. 86,685,41 85,703,— 90,445,16 III Opbrengst van betastingen en beffingen 274,378 97' 260,120,— 270,360,- IV Ontvangsten van vericbillei den aard en toevallige ba'en 130,217,94' 112,466,23' 121,541,73' V Buitengewone ontvangsten 306,547,74 100,000.- 680,000,- Totaal f 824.819,02 595,526,64 1,214,598,88' B. der uitgaven. I Kosten van a'gemren bestnnr 25,725,64' 27,195,- 28,041,- II Kosten van invordering v d plaatselijke belastingen en teruggave deswege 21,667,36' 20,817,95 22,156,15 III Koeten v. onderh. v. gem. eigendommen en uitgaven voor gem. bedrQven 66,541,50' 85,471,40 89,746,30 IV Kosten der openbare veiligheid, ver lichting en brandweer 38,056,11' 41,280,- 43,670,- V Kosten der p'aats gezondheidepolitle 42,859,47 1047,15 1262 69 VI Kosten voor het onderwijs 122,196,91 136,144.45 137,920,45 VII Kosten v h armwezen, mitsgaders subsi diën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband slaande initellingen 55,105,98' 57,916,05' 56,471,64 VIII Rente en aflossingen 168,788,45 80,177,55 201,482 30 IX Pensioenen en wachtgelden 12 896,50 12,356,— 11,888,- X Andere gewone uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken behoorende 21,823.87' 23,555,- 25,285.50 XI Buitengewone uitgaven van allerlei aard 158,381,72 100,000,— 583,014,57 XII Onvoorziene uitgaven 1491,27 5815,38' 13 660,28' De voornaamste verschillen met de cijfers van 1911 verklaren wij als volgt A. Inkomsten. Hoofdstuk I. Het batig saldo der rekening over 1910 bedroeg f 51,364,36'. Over dit saldo is b(j eerste suppletoire begrooting voor 1911 beschikt over f 31,014,57, zoodat aan den dienst 1912 ten goede komt f 48,349,79'. Hoofdst. II. Huur of pacht op landerijen geeft een bedrag van plm. f 5000 booger aan. Dit verschil is ontstaan doordat de gemeente verschillende bezittingen aankocht als de boerderij Oostwijk, weiland in den polder Ovsrdie en Achtermeer, het land aan den Bergerweg enz. III. De hoofdelijke omslag is f 10000 hooger geraamd dan in 1911 (f 85,000). IV. Een restitutie van f 5000,— van rente voor den te bouwen ambachtsschool ver oorzaakt in hoofdzaak het verschil, V. Bestaat uita geldleenlng voor buitengewone nitgaven (o a. ambachtsschool voorschot f 250,000, verbouwen stadhuis f 60,000, koopsom land aau den Bergerweg met overdracht- kosten f 50,635,86) totaal f 410,000, b leening van kasgeld f 200,000, c voorschot van^het Rjjk ingevolge art. 33 der Woningwet f 70,000 (ten behoeve van de Vereen. Volkshuisvesting) B Uitgaven. Hoofdstuk III. Buitengewone werkzaamheden aan de begraafplaatshet nltbreiden van de gelegenheid tot begraven der 2e en 3e klasse overeenkomstig bet iDgszonden plan der begrooting van den opzichter der beg'aefplaats, kosten geraamd op f 6630 te verdeelen over twee jaar, hiervoor is f 3315,— uitgetrokken. IV. Dit verschil ligt in hoofdzaak in het uitgetrokken bedrag voor den brandweer (10 brandkranen, reorganisatie 2e gedeelte, telefoonabonnementen enz,) VII. Verleden jaar werd voor het stadsziekenhuis uitgetrokken een bedrag van f 15916,05' dit iB thans geraamd op f 14,669,35' zulks volgens ingezonden begrooting van deze instelling. VIII. In verband met meerdere geldleeningen is het bedrag verhoogd. X. Kosten van het sluiten van geldleeningen f 700 hooger, dito subsidie aan de Ambachtsschool. XI, Dit hoofdstuk houdt verband met hoofdstuk V der uitgaven. Stukkm, die niet geplaatst worden, kunnen niet worden teruggezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Alkmaar 25 September 1911. Alain de Redactie der N. V. „Ons Blad" te Alkmaar. Mijne Heeren, Als repliek op het ingezon den stuik „de Wafhoud ersverkiezing'en in uw blad van 23 Sept. diene het volgende: Vreemd klinkt Ihlet te vernemen, dat de voorzitter der R. K. Kiesver. „Vrijheid en Recht" gieene copie bewaarde van een zoo belangrijk uitgaiand schrijven. Maar nog' vreemder het geuitte vermoeden, dat ik een persoonlijk schrijven van den voorzitter dioor toevoeging van. de woor den. Namens het Bestuur van de R. K. Kiesv. „Vrijheid en Recht" tot eenen brief vainih et Bestuur gestempeld zoude hebben. Ik wil echter met mijnen geachten oud collega: niet te streng in het gerecht treden en gaarne aannemen, dat hij nog een wei nig zenuwachtig of prikkelbaar is tenge volge der verkiezingsdrukte. Om althans de ze kwestie te béeimdigen zal ik u deni brief (persoonlijk laten lezen en kunt gij dan zien, dat het door den heer van Don ongelooflijk geachtte wel degelijk waar is en die brief uitging van het Bestuur der R. K. Kiesver. „Vrijheid en Recht" En nu de tweede brief. Zeker (kwam die in mijn bézit en was die in eeniig'zins andeire termen gesteld. Ik mag iintusschen aanne men, dart althans van dezen officieelen brief wel eene copfte bewaard werd. En wiainneer de iheer van Don die copie nog eens rus tig naleest, d'an zal hij tot het inzicht ko men, dat in dait tweede schrijven het eer ste niet herroepen werdi, miaar dat in den aanhef daarvan die brief gekwalificeerd Werd als eene aanvulling van het eerste schrijven. Het bestuur der Kiesver. „Eensgezind heid" meende dan ook op girond daarvan dien eersten brief als de basis der overeen komst te moeten beschouwen en dlat het daarbij gebeei en al ter goeder trouw han delde, bewijst (h'et feit, dat het bestuur bij dé eerste verkiezing zoowel, in zijne ad vertenties als in zijne strooibiljetten ook dé aftredende R. K. raadsleden aan beval en ook werkelijk stemde. Hadde de R. K. Kiesveireenig'ing niet ha re vroegere houding laten varen, dan had zij dé kaïns behouden bij he tl bezetten van den deirden wetUiouderszetel daarvoor een der "ledein harer -.eigene parilij in aanmer king te zien komen, iemand, die door zij ne groote belangstelling in de gemeenteza ken, zoowel als zijne 'houding in den ge meenteraad: gedurende zoovele jaren, daar op terecht aanspraak maken mocht. Doch: zij vei koos liever die houding te laten varen en (nloogi spel te spelen. Het resultaat daarvan was, dat zij voor een hand jevol antirevolutionairen ide kastanjes uit het vuur haalde en zielf kon toezien. En nu mijn ahitwooid aan de héeren H. Kenter en_ J. N. iLcfalaoK. Wanneer zij heit nog niet wisten, d'an hebben zij nu ervaren, dat een monde ling onderhoud niet gevolgd door eene schriftelijke bevest'ging, in vele gevallen tot meeningsverschiMen aanleiding geeft. Ik 'wil hen echter nogmaals bestrijden, Uit maal met hun cigien wapen (zie Alinea 7 van het antwoord va,n den voorzitter der R. K. Kiesv. „Vrijheid ,en Redhit") „Laat ik eens aannamen, dat ik werke lijk als mijne .persoonlijke meening1 teken den had gegeven, het recht der Katholieke „Kiesvereenig'ing te erkennen, de candida- ,,'tuur Ringers te mogen steunen, dan had- „den de leiders der Katholieke politiek in „Alkmaar, toch moeten weien, dat een be sluit van de ledenvergadering alleen in za'- „ken als de hier besproken, xan kzaéht is. Het doet mij genoegen te mogen consta- teeren, dat de .voorzitter der R. K. Kiesver. „Vrijheid en Recht" het in dit opzidhK roerend met mij eens is. En hiermede mijnheer de Redacteur wentsch ik wat betreft, dezen pennenstrijti] ,te eindigen. i Ik zeg u nogmaals dank voor de groote gastvrijheid in uw blad genoten. lk (hoop, dait cle R. K. Kiesv. „Vrijheid en Recht" in 1913 blijken zalgeven tot de overtuiging gekomen te zijn, üait (hare |hcu ding bij de stembus in dit ja,ar uit den btooze w,ais. Zoo niet, dan zou het jaar 1915 hun nog weieens grocter verrassingen kunnen berei den en dat zoude mij voer haar Deed doen Hoogachtend UEd dw. dnr. H. J. VONK., oud voorzitter vain „Eensgezindheid" Wij zonden bovengemeld schrijven a'an den heer v. Don ter inzage en ontvin gen daarop Ihet volgende antwoord: Mijnheer de Redacteur. Biovengeplaatst stuik van den heer Vonk hevat niet veel, betreffende d e hoofd zaak Hij verliest zich in détails. .^Ik volg (hém daiarin niet maar blijf mij bepalen bij de hoofdzaak en deze is: mijn tweedelórief be- 1 vattende Ihet besluit van de ledenvergade ring dér R. K. KiesvereenigLng „Vrijheid en Recht" van 19 Juni 1911. Het weinige wat d'e heer Vonk daaromtrent zegt is jvoor- naimelijk de erkenning, mijn tweede schrij ven ontvangen te hebben. Nu blijft hét eene zeer vreemde zaak, dat die erkenning eerst komt na mijne na-' dmiikkëlijke verklaring, da:t door imij een,' tweede schrijven werd afgezonden, was dus blijkbaar dwang noodig om de~ heer Vonk tot die erkenning te blrengen.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 5