TWEEDE BLAD. Zaterdag 14 October 1911. No. 82 1861-15 October—1911. Ons Geïllustresrd Zondagsblad. KALENDER voor de dagen der week. „Het Pausdom" PLAATSELIJK NIEUWS. ONS BLAD. Het Oeillusfcreerd. Zondagsblad van deze week bevait de volgende PLATEN: De sitarm in het Haags che Bosch. (2 foto's). De storm op; de Zeemv- sche eilanden. Het overzetten van een auto. De storm te Bruinisse. Leiden's ontzet (4 foto's). Jubileum van Loevestijn. Pater Kui pers t De Oetoberstorm ("2 foto's). De Koningin te Bruinisse (4 foto's). Veiligheids toestel Rutten". Mr. W. H. Jansen f Kiekjes uit Tripolis. TEKST: Stormvervvoestingen in 'tHaag- sche Bosch en elders. De wraak van een Krankzinnige (vervolg met plaat). Allerlei De wraak van een Christen (vervolg). Voor onze Jongens en Meisjes. 15 October. ZONDAG. H. Teresial, Maagd. Evangelie: De man zonder bruiloftskleed. M-attih. XXII: 1—14, 16 October. MAANDAG. H. Gallus, Abt. 17 October. DINSDAG. H. Hedwigis, We duwe. 18 October. WOENSDAG. 'H. Lucas, Apostel en Evangelist. 19 October. DONDERDAG. H. Petrus van Akantara, Belijder. 20 October. VRIJDAG. H. Joannes Cantius, Belijder. 21 October. ZATERDAG. HH. Ursula en Gezellinnen, Maagden en Martelaressen. 16 OCTOBER. Derde Zondag der Maand. Negentiende Zondag na Pinksteren Les uit den brief van den H. apostel Paulus a|an de Ephesiërs; IV, 23—28. Broeders! Wordt vernieuwd naar den geest uws gemoeids en doet den nieuwen mensch' aan, die naar God geschapen is in gerechtigheid en ware heiligheid. Daarom legt af de leugentaal en spreekt waarheid, ieder met zijnen naaste; immers zijn wij elkanders ledematen. Wordt toornig, en zon digt niet! dat de zon niet onderga over uwe gramschap! Geeft den duivel geen plaats'- Hij die stal, stele niet meer; maar veeleer arbeid e hij, en doe iets goeds met zijne handen, opjdat hij hebbe mede te deelen aan den noodlijdende. Evangelie volgens den H. Mattheus; XXII, 1-14, Te dien tijde sprak Jesus in gelijke nissen tot de opperpriesters en Pharizeën, zeggende; het Rijk der hemelen is gelijk aan een koning, die een bruiloftsmaal aan richtte voor zijnen zoon. En hij zond zij ne dienaren om de genoodigden ter bruiloft te roepen; maar deze wilden niet komen. Wederom zond hij andere dienaren, zeggen de: zegt aan de genoodigden: ziet, mijn maaltijd' llifeb ik bereid, mijne ossen en mestvee zijn geslacht en alles is gereed!; komt ter bruiloft! Doch zij sloegen er geen ach t op en gingen heen, deze naar zijnet hoeve, gene tot zijnen handel anderen gre pen zelfs zijne dienaren, mishandelden hen smadelijk en doodden hen. Toen nu de ko ning dit vernam1, werd hij vertoornd; hij zond zijne legers, verdelgde die moorde naars en stak hunne stad in brand. Daarop zeide hij tot ^jjne dienaren: het bruilofts maal is w-el bereid, maar de genoodigden waren niet waardig. Gaat dan naar de uitgangen der wegen en noodigt allen, zoo- velen gij er vindt, tor bruiloft! En zijne dienaars gingen uit op Öe /wegen en biadhten allen bijeen die zij vonden, goeden en kwa den, En de bruitlaftszaal weid vervuld met aainzittenglm.. De koning nu kwam binnen om Idie aalnzit- teinden te zien; en daar zag hij een mensch, die geen bruiloftskleed aan had. En hij' 'zei- de tot hem: vriend! hoe zijt gij hier bin nengekomen zonder een bruiloftskleed aan te hebben? En deze verstomde. Toen sprak de koning tot zijne dienaars: bindt hem han den en voeten en werpt hem1 in de duister nis daar buiten; daar zal geween zijn en gekners der tanden. Velen toch zijn geroe pen, maar weinigen uitverkoren. APOLOGIE.- naar het oordeel van eenige proteetantsche geleerden. (Slot.) Thomas Maciawlay, een 'beroemde Engel- sche. staatsman en protestapische geschied schrijver oordeelt, als volgt: „Er bestaat op de aarde geen werk en reeft ook nood bestaan, dat het onderzoek zoo zew verdient als de Roomsdhe Katholie ke Kerk, De geschiedenis dezer Kerk ver bindt de twee groote tijdvakken der be schaving van den oiuden en nieuwen tijd Zij js de «enigste instelling ta Europa die Haar verleden terugvoert naar de tijden waarin de rook der offers opsteeg uit'het Pantheon, toen leeuwen en tijgers in het amphitheater elkander of menschen ver scheurden, De oudste koningsgeslachten zijn in iveirgelijkinng met de lange rij der Room- sch'e Pausen als van gisteren...... Een fabel der Arabieren verhaalt ons van de grootste pyramid en vanGizai, dat deze gebouwd zou zijn vóór den zondvloed en van alle mensdhelijke werken den .alles vernietigen den vloed hebben getrotseerd. Dat is de geschiedenis van het Pausdom. Dit scheen somwijlen door de groote overstrooming der nieuwe tijden overgolfd te worden, en begraven onder den vloed der nieuwe idee ën, maar de diepe grondslagen bleven onver zettelijk en als de vloed was afgestroomd, verrees hettriompheerend op de puinihoopen eener vergane wereld'. De hedendaagsche verlichting vindt bij Haar de oorsprong, omdat bij den val der Caesars, één leidende jHierairchie bleefZonder den Paus was onze kennis der voorwereld pvenzoo vreemd als de Grieksche voor de TurkenWat ware er van ons géwordén zonder den Paus? Dat, wat de Turken geworden zijn" Zeer gewichtig zijn ook de oond-eelelri uit de wereldgeschiedenis vain Leopold, Ran ke, een dier beroemdste protestants die histo rieschrijvers van Duiitschfend „Het moet worden erkend, in de gewel digste oogenblikken is de H. Stoel steeds bezet geweest door geestkrachtige mannen die tegen de stormen der tijden opgewas sen waren, en indien zij ook 'hunne eigene interessen voorstonden, toch tegelijkertijd cf> het ajgemeene welzijn bun blik ge vestigd (hielden en verdedigden." De man nen reeds op hoogen leeftijd, die tot Paus gekozen werden hebben de ervaringen van een lang leven aidhter zichopi den grond slag hunner verkiezing zijn de Pausen al tijd dezelfde, maar in de middelen en wegen .om (hlun doel te bereiken, onder scheidt .zich d'e opvolger meestal van den voorganger." De pausen waren de werke lijke beschermers der politieke vrijheid in de.middeleeuwen. Men dwaalt het Pausdom alleen ite beschouwen als een godsdienstige instelling of een geloofsinstiituut, het wals ter gelijkertijd het graotvorstendom der westelij ke Wereld, de besChaafsite priesteiregeering die ooit op d'e wereld had b'estaan, alleen daardoor sterk en biachtig, ,omdat zij de voor beschaving vatbare en naar het hoogste id'eaal reikende wereld de richting aanwees Toenmaals als de Slavische, magiarische, keltische en grieksche elementen nog wei- nig of geen i invloed bezaten, stelde zich door en in het Pausdom de eenheid der romaansche germaansche volkeren vast, dat alle andere volkomen omvatte. Het hulp middel dezer macht waren de populair<3 monniken en kloosterorden, die uit debbe- zem d>er Kerk te voorschijn kwamen en uit welke zich weer ontwikkelen de talrijke geestelijke ridderorden en vereenigingendie. aristocratie én volk omspanden. In de be vordering van wetenschap en kunstwaren deze kloosterlingen van onvergetelijke werk zaamheid'. De paiusen, het zijn bejaarde man nen, losgerukt van de tijdelijke en aardsche beslommernissen, doordrongen van hét God delijk idéé van hun Stichter en van hét geestelijk erfschap en daarbij toch nog vol wereldwijsheid." Ik geloof vast en zeker, dat wij' katholie ken aan den voet van Petrusrots in de altijd geurige weide der Roomsch Katholieke Kerk waaralleen Gods Woord veilig bewaard is en beschermd door zulke groote en voortref felijke Hqnders veiliger grazen dain in de „grazigeweide", ons heet vriendelijk door anderen aangeboden. O. N. Morgen, Zondag 15 October, viert Katho liek Alkmaar, bijzonder de parodhie van Sit. Laurentius een gedenkwaardig feest. Dan toch is Ihet 50 jaar geleden, dat de St. Lau- a'entiuskierk aanlhet -Verdronkenoord door nu wijf en Monseigneur Wilmer, toenmaals bis-- schop van Haarffem, plechtig wend! gecon sacreerd. i E'enigen tijd geleden hebben wij in een reeks artikelen de geschiedenis der vier staties medegedeeld. Den 2en November 1856 werd in de vier kerken (die van St. Laurentius aan het Diggtelaarssteegje, van St. Matthias aan de St. Jacobstraat, van St. Franriscus aan d% Söhoul'enstiraat ien van St. Dominicus aan d'e Baangracht d® z.g. Banenkerk) de nieuwe ■parochiale ind|ee!ing bekend gemaakt, waar bij <Je St. Matthiaskerk venheven werd tot hoofdkerk der parodhie van den H. Lau rentius, i Pastoor M'eijer, toenmaals herder van de Stati'e van St. Matthias, werd hetzelfde jaar verplaatst naar Rinnegom, waar hij eene niéuwe kerk zou bouwen, en vertrok der waarts d'en 5en Febr. 1857. De pastoor der opgeheven statie van St. Laurens, de deken Johannes van Gent, ge boden tef Warmond- in 1802, was de eerste h'ender der nieuwe parochie van St. Lau rentius en mocht als zoodanig den bouw zién voltrekken der aanzienlijke St. Lau- dentiuskerk, De gelden voor den bouw benoodigd' vlo'eiden hem niet zoo direct toe. Wel wals 'er Idoor schenkingen en anderszins kapi taal daartoe bestemd, doqh dit was nog niet 'voldoende. Op een aanvrage aan de Provincie om f 10.000 subsidie werd 14 Juli 1859 door de Provinciale Staten afwij zend beschikt. B'eter Slaagde de herder der nieuwe pa rochie biet eene 4 pCt. leening groot f50.000, 'waarop dir'ect Voor een bedrag van f40.000 werd géteekend. Het Rijk ver leende daarna 5 jaar achtereen telkens flOOO.— subsidie, de gemeente 5 jaartel- k'ens f5000.— Thans 'was die bouw van de nieuwe, kerk 'verzekerd. De bekende architect P. J. Cuypers, dezelfde, die thans als kras- s-'e 84-jarige grijsaard, Nederland vertegen woordigt Op bet Internationale Congres Van Architecten te Rome, vervaardigde het ont werp voor den bouw. 16 Augustus 1859 had de aanbeste ding van k'erk én toiren plaats. Ingeschre ven werd door de aannemers Quant van Amsterdam voor f 108.800, de Laat te Gor- kum f 105.600 'en v. d. Heuvel te Tilburg f98.800. Om bet te hoog bedrag der in schrijving :en om and'ere redenen is echter ii'e aanbesteding niet doorgegaan, zoodat herbesteding plaatshad zander den hoofdto ren (dé toren,, die Izich thans bbven het dak verheft, is een bïjtoren, den hoofdtoren haar het ontwerp-Cuypers mist het kerkgebbuw nog) op Dinsdag 30 Augustus van datzelfde jaar. Laagste inschrijver, aam 'wien 'de bouw wérd gegund, voor de somi van f93.528j. wais dé aannemer J. H. Middendorp;. Met 'blek'Walm en .spoed werd toen het gébbuw voltrokken: 20 Sept. 1859 legde d'eken van Gent den eersten steen, 1 'Decem ber 1860 wals het gebouw onder dak, 1 October 1861 was het voltooid. 15 Sept. 1861 was de laatste godsdienst oefening gehouden in de kerk aan het D iggelaarssteegj e. 15 October 1861, twee idagen nadat de laatste H. Dienst was verricht in de oude St. Matthiaskerk aan de St. Jacobstraat, werd de voltooide St. Laurentius-kerkplech- tig geconsacreerd door Mgr. Wilmer, den toenmaligen bisschop van Haarlem. Een eerewacht te paard leidde Z. D. H. (het kerk gebouw binnen. De H.E. Deken van Gent las de eerste H. Mis in hét nieuwe kerk gebouw! Na dien heeft de kerk tal1 vain inwendige veirfraaingen Ondergaan. Toen 19 Juni 1866 Deken van Gent zijn 25-jarig jubilee als deken vain Alkmaar en pastoor der parochie van St. Laurentiua vierde, schonken zijn parochianen hem bij die gelegenheid 2 altaren n.l. die van St. Laurentius, en die van St. Matthias, met deze vereering van Alkmaar's tweeden pa troon, bleef de heugenis nog onderhouden der verdwenen St. Matthiaskerk. Beide al taren zijn vervaardigd in de ateliers der firma Venemans te 's-Hertogenbosch (Luisterrijk is dit feest gevierd. Oude-Alk. mnarders, zullen zich nog wel herinneren hoe toen Alkmaar's ge vierde zangeres Mevr Sma- bers eene feestcantate van Verhulst voor droeg, hoe Mgr. Borrel eene treffende feest predikatie h ield. Het feest werd verder ge vierd in het 'buitencafé Mariënhof een huis aan den Kennemersingeli bij Vogelen zang draagt dien. naam, thans, 'nog waar alle weezen ruim onthaald, werden). In 1870 vroeg! en verkreeg Deken van Gent het emeritaat, hij vertrok 28 Sept. j van dat jaar naar zijne geboorteplaats War- i mond, waar hij den 25 Dec. '1874 op ruim 72 i jarigen leeftijd overleed. Ziijn opyolger was de Deken Ruscheblatt Tijdens "diens pastoraat is er ook veel tot verfraaiing van het huis Gods geschied. In 1871 ontving ihiij een nieuwe Com muniebank, in 1875 schonk hem een on bekende gever eene nieuwe preekstoel', ge heel in den-stijl, va,n het kerkgebbuw door genoemde firma Venemans Vervaaidigd, ter wijl datzelfde jaar de pastoor werd begiftigd met twee gedeelten van de Communie bank in de zijbeuken. Toen 15 Aug. 1878 Deken Rusdheblaft zijn 25-jarig priesterfeest vierde Wad. de kat tholieke jeugd van zyine parochie gelden ingezameld en bood den jubilaris deze feest gave aan voor een nieuwen vloer in hetkejk- gebouw, met gekleurde tegels werd het pries terkoor en het overige deel van den vloer der klerk met Namenscihen steen en marmer (Obk dit feiest is plechtig gevierd en met veler belangstelling, zelfs van anders denkenden zoodat de kerk de saamge- stroornde menigte niet kon bevatten". De jubilaris las zelf dé H. Mis, ter wijl zijn broeder, Jp.en (pastoor te Castri- 'Cum, de feestrede uitsprak). In 1880 schonken eenige milde parochi anen aan dé kerk vier tafereelen, betrekking hebbende op het Mirakel van het H. Bloed, vervaardigd door den kunstschilder, den thans nog in leven zijnde en sympathie- ken grijsaard, den Iheer A. Klasener. De twee tafereelen in het nooder transsept der kérk stellen voor "dé plechtige eerste H. Mis van den priester Folkert ien een vruchteloos verbranden van het kazuifelfragment; terwijl de twee in het zuider transsept de won dervolle redding der schepelingen en de plechtige processie van den ilen Mei door Alkmaar's straten afheeldem 25 November 1883 was ook een gedenk waardige dag voor de parochie van St. Laurentiu^ toen toch bezocht een harer zonen Mgr. C. J. M. Bottemanne 12 Aug. 1883 door Z. H. den Paus benoemd tot Bisschop van Haarlem zijne geboortestad. Z. D. H. h ield, bij die gelegenheid eene toespraak, die getuigde van de meeste har telijkheid voor zijne geboorteplaats en zij ne geloofsgenooten aldaar m wiens gebe den hij in het besef zijner groote verant woordelijkheid zich aanbeval, 'j Was een hooge eer voor de parochie een harer zo nen tot den Bisschopszetel te zien verhe ven! v Toen Deken Ruscheblat op 15 Aug. 1893 zijn 40-jarig jriesterjubilee vierde schon. ken zijne parochianen hem 14 gaskronen en 4 lusters vervaardigd in de fabriek der firma J. Vincent en Co. te Schiedam en toen Z.H.E. 2 Oct. 1895 gedurende 25 jaar als deken en pastoor üer parodhie 'werk zaam was eerde zijne parochianen hem door tal van schenkingen voor zijne kerk n.l. een tweetal geschilderde ramen in het priesterkoor n.l. van St. Laurentius en St. Matthias, patroons dér kerk, en een aan de zijde van het tegenwoordige altaar van ih'et H. Bloed voorstellende St. Joannes en St. H'enricus, najampatroons van den jubila ris, terwijl' die Congregatie der H. Maagd teen kleiner raam schonk terzijde van het Mar ia-altaar. Later werden door eenige personen een tweetal transseptramen geschonken. 24 Mei 1896 bij gelegenheid van hunne 50-jarige echtvereeniging schonken de beer Nic. Goes en Mevr. Goes gebl Broers een fraai glas raam terzijde van het doopvont, In 1897 volgde de H. E. Heer H. A'. Horning Deken Ruscheblatt, die het eme ritaat inmiddels had verkregen, als pastoor op, in 1899 als deken, lil 1903 maakte Deken Horning een aan vang met de oprichting van het thans vol tooide devotie-altaar van het H. Bloed. Z. H.E. deed uit eigen middelen daartoe eene flinke gave. Toen Deken Horning in 1908 zijn veer tigjarig priesterjubilee vierde ontving bij van zijne parochianen eene feestgave be stemd voor de polychromie van het pres byterium der kerk. 1 Sept. 1909 moest Deken Horning out gezondheidsredenen djri taak overdragen aan zijn opvolger, den H.E. heer T. F. Etbinkhuijsen, die den 3en Sept. d.a.v. door Deken Waare plechtig werd geïn stalleerd en thans nog aan het hoofd staat der parochie van Sint Laurentius, Zooheeft de geschiedenis van 50 jaar ons gevoerd tot den feestdag van piorgen. Voor wie deze geschiedenis heeft gele zen, staat daar de St. Laurentluskerk als een .teeken van de offervaardigheid van Alkmaar'9 Katholieken voor hunne kerken. Voor 50 jaar, toen na de plechtige inwij ding Mgr. Willmer eenige woorden sprak was het om fdie offervaardigheid te prij zen, de .geschiedenis der St. Laurentius, kerk spreekt van die deugd den Katholie ken bijzonder eigen tot op den huldigen feestdag, nu de 'parochianen van St. Lauren tius hunnen herder eene feestgave aan bieden tot oprichting van een patronaatsge bouw. 1 De dag van morgen dient de parochianen niet alleen tot 'vreugde, maar vooral tot dankbaarheid te stemmen. In de St. Laur.entiuskerk toch werd, in den vroegsten ochtend huns levens, hun voorhoofd geteekend m,et het teeken des kruises. daar werd hun ziel' door Ue wateren des Doopsels gezuiverd en geheiligd. In die kerk deden zij hunne eerste H. Com munie, in die kerk zegende God's Priester (hun huwelijk in. 'Hoe menigmaal, wan neer hun hart bedroefd was en de we reld hun geen 'troost kon of wilde schen ken, 'hebben- zij 'daar in de kerk troost en heil gevonden. Wanneer 'zware, somsvruoht- Jooze arbeid, hun hart tot ongeduld en hunne tong tot fnorren wilde stemmen, Vonden zij daar in het Huis des Heeren kracht, om met volle overgeving, aan Gods heiligen wil, in de jffivare taak te volhar den, 'Wanneer het Vuur dar driften hen soms 'van het pad: der deugd had afgeleid, vonden 'zij daar 'in God's woonstede ver giffenis 'der zonden, rust en vrede in het g emoed. 'Meermalen mochten 'zij daar aan zitten 'aan de 'H. Tafel omi kraicht en steun te putten Voor den strijd des lévens. Hoe velen, zonen dier parodhie door God uitverkoren droegen daar voor'het eerst als (Middelaar 'tusschen God en de menschen hunne 'eerste H. 'Mis op. Ja, vele zonen van de St. Laurentiiuspjarophie: riep God tot den geestelijken staat' En wanneerr wij in onze gedachte die rij van priesters nagaan dan kunnen wij niet nalaten er een te noe men, |d'e zich 'bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor zijne parochie. Het is de ZE. heer E. H. 'Rijkenbergi, voorheen ïeeraar aarih et Seminarie 'Hagenveld, thans pal- stoor ,te Enikhuizen, V:eel, (zeer veel, is de parochie van (St. Lauréntius aan hem verschuldigd. Aan zijb ijverig 'werken is 'het te danken, dat Üe ver eering van ide ïeliquie van het H. Bloed van Mirakel is toegenomen. Hij heeft die kostbare ,robij n in het licht der geschie denis doen schitteren, zóó dat zij weer werd ihet voorwerp van vereering. In [de St. Laurentiuskerk is daardoor her leefd het gebruik, hetwelk vroeger in dat oude zotderkerkje aan het Diggelaarateegje heerschte, ter gedachtenisviering van het Mirakel v. (hH. Bloed] n.l. omi elk en Donder dag eene gezongen H. Mis op te dragen ter eere v. h. H. Sacrament en des avonds het Lof ter eere van het H. Bloed! en telken jare wordt er nog op den Zondag na H. Sa cramentsdag eene plechtige processie ge houden en een kort verhaal van het Mi rakel voor d(e predikatie voorgelezen. Ontelbaar groot zijn d(e genadegaven, die G$d beeft uitgedeeld in en cloor dezen Hem Vvóór 50 'jaar geleden gewijden tem pel. paarom ,er ga één danklied morgen tot 'Hem op, den Gever aller gaven: Te .Deurn laudamus. U, o Qod loven wij. EÜMOND-BINNEN. Vergadering van den raad deier ge meente. Aanweiig alle leden, uitgezonderd de wethouder P. Groen, wegens ongesteldheid. Ingekomen wae een schrijven van Ged. Staten, waarbij dese in overweging geven verhoog'ng van de jaarwedde van den gemeente ontvanger. Besloten werd dit punt nader bij de be grooting te zullen behandelen. Evenals bet vorig jaar werd aan het politie personeel een gratificatie toegekend. Machtiging werd verleend om op 11 Oct. de jaarlOksche grasverpachting bij inschrij ving te doen plaats hebben. Besloten werd ter voorz'ening in kasgeld voor 1912 eene tjjdelfjke geldteening van 14000 aan te gaan. Het schoolgeld voor het herhal'mgronderwjje werd met ingang van 1 Januari 1912 vaet- gesteld op 20 cent per maand per kind. Het tbane geheven bedrag van 50 cent weid te hoog geacht. Ingekomen wae een adres van W. Admiraal om toestemming teneinde den door hem van de gemeente gehuurden Hoogendjjk in onderhuur af te staau ter beweiding van vee. De voorzitter deelt mede, dat B. ea W. voorstellen afwijzend te beschikken, omreden, als men op dit adres gunstig beslist, men altijd op een dergelijk verzoek gunstig sou moeten beschikken. De heer J. Apeldoorn is van een ander gevoelen en zou gunstig op het adres willen beschikken, omreden er dit jaar buitengewone omstandigheden aan wezig sijn. In stemm'ng gebracht staakten de stemmen over dit voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken, zoodat wegens onvoltallige vergadering da beslissing tot eene volgende vergadering werd uitgesteld. Op een adres van J. Baart tot gebruik van het oude Bchelpitet werd voorwaardelijk gunst g beschikt. Aan de orda is vervo'gens de vaststelling van de gemernte begrootlng dienst 1912 De jaarwedde van den gemeente ontvanger wordt verhoogd met 150 en alzoo gebracht op f 250. Besloten werd een begin te maken met de aanplanting van boomen op den weg naar Egmord aan Zee De begroeting wordt daarop vastgesteld De ing komon reclames tegen den hoofdelijken omsl g zu en in een volgends vergadering worden behandeld. LANGENDIJK. Processie naar Heiloo Onder begun stiging van prachtig weer vertrok W ensd g de Langedijker processie per extra trein naar het alouds Maria oord te Heiloo Van de 330 pelgrims waren ruim 200 van hiar en ruim 100 u t de parochiën Taitj -nhorn en Warmenhu zen. Bij aaDkomst te Heiloo werd in de parochiekerk tea plechtige H. Mis opgedragen, waarna te 11 ure de pel grims naar Oesdom trokken, welte tocht werd opgeluisterd door de muziek van het B. K. Fanfarecorps In de kapel werd door den Z Ew. heer kap Pompe een piedi katie gehouden, waarna tot verschillende intenties werd gebeden en afwisselend liederen werden gezongea. Na de oefeningen in de kapel schaarden de pelgrims z'ch wederom in processie en trokken met ont plooide vaandels, onder het zingen van de Litanie van Maria, begeleid door het muziek corps, door den tuin en rondom de kapel, Hierca wederom predikatie door den W.Ew. heer kap. Nolet van Htiloo, die in schoono bewoordingen Sint. Willibrord's lof verkon digde. Nadat een uur rust was gehouden, aanvaardde men de terugreis naar Heiloo, wederom in deze fde orde als des morgei s, Hier aar-gekomen plechtig Lof, waarna te kwart voor vjjf de trein da pelgrims wederom huiswaarts voe.-de. Het weer was den ge beden dag prachtig. Dit was iu aanmerking genomen het vergevorderde jaargetijde en het feit dat de bedevaart door oms'andig heden 3 weken moest worden uitgesteld, een meevaller. Benoeming. Tot bestuurslid vau het Geestmerambacht (Oosterdijk en Molengeerien) ii Woensdag gekozen, de heer M. Kalis te St. Pancras. ZUID-SCHARWOUDE. Geluk Deze week is bfj den heer D. Zeeman, lotendebutant alhier [op het Tijd geestbriefje no. 4992 B. de f 50 000 gevallen. Onlangs viel bij denzelfden de f 100.000, even eens op een Tijdgeestpolis, NOORD-SCHARWOUDE. Ongeluk. Een werkman van de beton fabriek te N. Niedorp, werkzaam aan een der gebouwen van de conservenfabriek van den hetr Verburg viel Donderdagmiddag van het dak waar hjj eenige bezigheden verrichtte. De man werd behalve andere verwondingen zeer ernstig aan den hals gekneusd. Na door dr. Eootloeb verhonden te zijn werd de ge wonde per auto naar het St. EUxabethsge- sticht te Alkmaar vervoerd. EGMOND AAN ZEE. Ongeluk. Donderdagmorgen bracht Kniertje Blok, huisvrouw van Jaap Prins, haar echt genoot, die weer naar zee zou gaan, naar de tram van 8,05. Vermoedelijk stapte zij van de tram toen deze nng in beweging was, zij viel er af met het gevolg, dat zjj werd aangereden. Dr Schipper verscheen spoedig ter plaa'se, doch de vrouw was weldra een lijk. De man was bijna radelos?^ terwijl het geheele dorp onder den indruk is,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 5