TWEEDE BLAD. Zaterdag 4 November 1911. No. 88 Ons Greillustresïd Zondagsblad* KALEN DER voor de dagen der week. APOLOGIE. Zwavelzure iznmoaisk a's bsmestiags- middel voor de Bloembollenteelt. VERVOLG ALKMAAR. Kruisverbond. ArrondissemBnls-Rechtbank te Alkmaar. ONS BLAD. Het geilustreerd Zondagsblad ran deze week bevat tie volgende: PLATENDe Italianen in Tripolis. Hoog Eerw. Pater van Rossum. Mgr. M. P. J. MöHmann. R. K. Ondersteuningsfonds te Poeldijk. Vertrek van Dr. Koch te Para maribo. Haarlem bij nacht. Donker Rot terdam, dat verdwijnen gaat (3 foto's). Het nieuwe standbeeld te Aken. Architect Mar- gry f. Het huwelijk van Aartshertog Carl Franz josef. 'Minister Taltna te Amster dam. Herinnering 'aan de storm van 1 Oc tober. De vereeniging „Prins Hendrik" Een historisch kiekje. iGoede raad. TEKST: Een 'Nederiandsc'h Kardinaal. De Italianen te Tripolis. De wraak van een krankzinnige met pislaat. Donker Rotterdam, dat verdwijnen gaat. Allerlei. Slavenketenen met plaat. Het beste deel. Voor onze Jon gens en Meisjes. 5 November. ZONDAG. H. Bertilla, Maagd Evang.: Gééft den keizer wat des keizers is, en Ood wat Qodes is. Maitth. XXII 15-21. 6 November. MAANDAG. H. Leonaidus, Belijder. 7 November. DINSDAG. H. Willibrordus, Belijder, 8 November. WOENSDAG. Octaafdag van Allerheiligen. 9 November. DONDERDAG. Kerkw. van de Basiliek des Verlossers te Rome. 10 November. VRIJDAG. H. Andreas Avel- linus. Belijder. 11 November. ZATERDAG. H. Martinus, Belijder. 1 5 NOVEMBER. Eerste Zondag der Maand. Twee en twintigste Zondag na Pinksteren Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Philippensen; 1, 6—11. Broeders! Wij vertrouwen'op, den Heer Jesus, dat Hij, die het goede werk in u begonnen heeft, het voleindigen zat tot op den 'dag van Christus Jesus; gelijk het billijk is, dat ik dit gevoelen heb ten aanzien van u allen, omdat ik' li in mijn hart draag en overtuigd ben, dat én in mijne gevangenschap én in mijne verdediging en bevestiging 'des Evangelies, gij allen deel hebt in mijne vreugde. God toch is mijn getuige, hoezeer ik u ailïen liefheb met de leeder^ liefde van Jesus Christus. En dit bid ik, dat uwe liefde meer en meer overvloedig moge worden in kennis en in al]© oordeel, om te toetsen wat het beste is, om rein en (zonder aanstoot te zijn tegen den dag van Christus, vervuld zijn de met de vrucht Ider gerechtigheid door Jesus Christus tot eer en tof vain God, Evangelie volgens den H, Mattheüs XXII, 15-21. Te dien tijde gingen de Pharizeën heen en beraadslaagden, ten einde Jesus in zijne woorden te vangen. En zij zonden hunne leerlingen met eenige Herodiainen tot Hem, zeggende: Meester! wij weten dat Gij de waarheid lief hebt en den weg Gods naar waarheid leert en niemand ontziet, daar Gij op den persaon der mensehen niet let. Zeg ons derhalve wat U denkt: is het ge oorloofd 'den keizer cijns te betalen of niet? Jesus nu, hunne boosheid kennend, zeide: wat stelt gij Mij op de proef, hui chelaars? Toont Mjj den cijns-penning' En zij toonden Hem eene denarie. En Jesus zeide tot hen: vain wien is dit het beeld en het opschrift? Zij zeiden Hem: van den keizer. Toen sprak Hij tot hen: geeft dan den keizer wat des keizers, en Godo wat Godeis is. Er bestaan twee punten van ons geloof, die in deze dagen meer dan ooit naar voren jdringen en de Katholieke leer zoozeer doet onderscheiden 'van die der Protestanten, ten. Een Protestant redeneert: Na den dood des menschen beslist God over zijne ziel: deze gaat den hemel blinnen of wordt ver wezen naar de eeuwige verdoemenis. Er bestaat dus volgens hen slechts een he mel en een hei, een middenweg is er niet. De leer der "Katholieke Kerk echter is: lo. Er bestaat een vagevuur; 2o. De zielen, die zich daar bevinden'^ kunnen door ons geholpen worden, I. Gaan wij eerst over tot het bewijs te leveren, dat er een vagevuur bestaat. I. De 'H. Schrift leert ons, in het tweede Boek der Madhabéën, dat Judas, de Ma- chatoeër 12.000 drachmen zilver naar Je ruzalem zond, om offeranden voor de zon den, van hen, die in den strijd gevallen) waren, te tioen opdragen. Hij deed tl it, wijl hij goed en godsdienstig! dacht over de opstanding; indien hij; im kers niet gehoopt had, dat de gevallenen) zouden verrijzen, moest het hem overtol lig en ijdel hebben toegeschenen voor de dooden te bidden. De H. Schrift kent de ze handelwijze goed en legt hem in den' mond, dat het „eene heilige en zalige ge dachte is, te bidden voor de overledenen, opdat zij van hunne zonden ontslagen wor den." Wanneer het nu waar is, wat de Prote stanten beweren, dat God, de zielen of in den hemel opneemt of voor eeuwig ter helle stort, dan staat er in de H. Schrift iets tegenstrijdigs. De Heiligen in den he mel toch behoeven geen offeranden of ge beden; om 'van [h unne zanden bevrijd te worden; de verdoemden in de hel kunnen niet verlost 'worden, voor hen is alles nut teloos. Er bestaat dus gelijlk Judas de Ma- chabeër reed9 verkondigde vóór de komst van Christus op deze aarde, eene plaats, welke wij vagevuur noietnen, waarin zich die zielen bevinden, welke door onze gebe den en offeranden, gelijk die Judas deed, kunnen geholpen worden. 2. Christus zelf leert, dat er een vage vuur bestaat. In Mattheus V26 vermaant hij ons tot welgezindheid en liefde Jegens onze vijanden; Hij bedreigt hen, die daar aan te kort blijven met een kerker en zegt: voorwaar, Ik zeg u: gij zult van daar niet uitgaan, totdat gij den laatsten pen ding zult betaald hebbenn." Hieruit voilgt, dat .er in het andere le ven eene plaats is, waar m,en aan God's rechtvaardigheid voldoen kan en vervolgens verlost wordt; die plaats kan dus geen andere zijn dan het vagevuur. 3. Deze waarheid wordt ook geleerd door de H. H. Vaders. Zij Ie eren, dat het vuur niet verschilt van dat der Jilel. De H. Thomas zegt, dat de kleins tel smart in het vagevuur overtreft de grootste smart, welke men in dit leven lijden kan. Het Conailie van Provence leert, dat behalve het vuur, er nog eene andere kwelling in het vagevuur bestaat, die de on- vecdragelijkste aller folteringen is; de pijn n.l. van beroofd te zijn van het aanschijn Gods. Zoo loeren alle H. H. Vaders, onderschei dene Conciliën, alsmede de voortdurende) handelwijze der Kerk, die voor de over ledenen gebeden en de H. Mis opdraagt, dat er eene plaats van overgang, een va gevuur bestaat. Een volgende maat een antwoord opi de vraag': Kunnen de zielen in het vagevuur door ons geholpen worden? Verslag van een proefveld van overbe mesting met Zwavelzure Ammoniak op Nar cissen. Het proefveld was gelegen op den tnin van den heer J. B. Zonneveld genaamd »Het Joo»je« aan den Boerenburgerweg te Noordwijk. Proefnemer was de beer J. Braun. Het bezoek aan het proefveld is by zonder groot geweest, en onder hen waren veleD, die wQ onder de voormannen van ons vak rekenen. De grond, een gemengde zandgrond, was in 1910 beteeld met erwten, die op de regels waren bemest met Schiedamsche mest, de hoek was rijkelijk bezet _met onkruid. De bollen werden geplant in de eerste dagen van October, de overbemesting had plaats op 23 December. -Een gedeelte van den boek was reeds gedekt, de Zwavelzure Am moniak werd over het dek gestrooid, het overige gedeelte was ongedekt, hier werd de meststof over de bedden gestrooid en ingeharkt. Enkele bedden kregen geen over bemesting. Beeds spoedig na het opkomen der narcissen was het duidelijk zichtbaar, welke bedden wel en welke geen overbe mesting hadden gehad, De planten op de niet bemeste bedden waren veel lichter van kleur, het loof veel korter. Dit bleef gedu rende de geheele groeiperiode. By het af sterven bleven de overbemeste bedden veel langer groen en by het oogsten bleek dni- deiyk, dat de bollen van de overbemes'.e bedden blanker waren dan de niet overbe meste. Voor zoover dit ter vergelijking mogeiyk was, werden de bollen gewogen met de volgende uitkomsten E. N. Bicolor Empress 6 bollen per regel onbemest 22'/» K.G. bemest met E.g. per KB. 24 E. N. Queen Bes 9 bollen per regel bemest met 1 Eg. per BB. 17 Y, 15 onbemest 14 dezelfde, 11 bollen per regel bemest met 1/i E.g. per KR. 15 8 4 161/, 1 16'/, onbemest 141 dezelfde, zaaigoed bemest met 1 Eg. per RB. 23 V» 22 S/4 23 dezelfde, 11 bollen per BB. bemeBt met l1/, E.g. per regel 16 1 - 16 s/4 16 j onbemest 141/, dezelfde, 13 bollen per regel bemest met Eg. per RR. 151/, E.G. 15 onbemest 14 dezelfde, zaaigoed onbemest 14 bemest met E g. per RR. 16", Uitvoering Maria-vereen. 'In aan sluiting met ons bericht van Woensdag 1.1. geven wij 'hieronder den korten inhoud, van het 'drama „St. Elisabeth van Hon garije" weer: In dichtmaat geschreven, stelt het in vijf bedrijven voor oogen het leven der heilige op den 'Wartburg en in haar ballingschap. Vooraf ga een korte levensschets. Elisabeth was de dochter van Andreas II koning van Hongarije en Gertruida, die de zusier was van de heilige Hedwigis. Als kind van 4 jaar kwam zij op, den Wart burg, het slot van den landgraaf Herman van Thüringen, dat zich thans nog ver heft op een berg bij de stad Eisenach. De landgraaf 'droeg het kind bijzondere genegenheid toe én besteedde alle zorgen aan haar opvoeding. Evenwel overleed de landgraaf, toen Elisabeth nog slechts 9 jaar oud was. Va;n dat oogeubjilk af brak voor haar een 'léven van droefheid en lijden aan. Het brave kind was het mikpunt der spot ternij van Sopihie, die eebtgenoote van Her man, een 5jd ele vrouw en niet minder van Agnes, de 'dochter van Sophie, een praal ziek schepsel. Beiden stond tegen de liefde van Elisabeth voo rde armen, haar nederig heid en godsdiensten. De haat tegen haar verdubbelde nog, toen zij in het huwelijk trad met Lodewijk, Agnes' broer. Deze ge lukkige eehtvereeniging was van betrekke lijk korten duur.. Lodewijk toch Was ter kruisvaart getogen, doch stierf reeds op de reis naar het Heilige Land. Moeder en dochter hadden nu v#j spel, en zonden Elisabeth van den Wartburg weg. Zij over leed den 19 November 1231. Ie Bedrijf. Agnes uit in de eenzaamheid van 'tbosch haar haat, tegen Elisabeth, hloewel ze moet erkennen, dat 'deze de eereplaiaits in 'thart van Lodewijk ten volte waardig is. In haar alleenspraak wordt zij gestoord door een jfeidin, die haar beroep maakt van 't voorspellen der toekomst uit de lijnen der hand. Ook Agnes laat zich de toe komst voorspellen, Waarbij ze verrast wordt door de komst van Elisabeth, die haar 't ongepaste daarvan ouder 't oog brengt en de heldin beveelt, te vertrekken. Deze smeekt om genadedoor den nood we:cd zij tot haar bedrieglijk werk ge dreven. Elisabeth, getroffen door dat be rouw, stelt de heidin en het kind, dat haar vergezelde, onder de hoede van een harer kamerjuffers. Een hoogere kracht brengt de heldin nu een profetie op de lippen; een 'profetie van smart en van blijdschap n.l. het leven van Elisabeth op aaide en het loon, dat haar in den hemel wacht. 2e B e d r ij f Agnes, wier haat tegen Elisabeth nog is toegenomen, sedert deze haar had berispt, dat zij zich met een waarzegster inliet, zint op wraak. Zij weet, dat Elisabeth [haar kroon en haar staatsiekleed te gelde 'heeft gemaakt, otn den nood der armen te leni gen. Zij zal Elisabeth te kennen geven, dat Lodewijk zijn gemalin wenscht te ont moeten, gesierd met staatsiekleed en kroon. Sophie steunt het bboze plan en brengi de boodschap aan Elisabeth over. Hoewel haar de tijding ongelooflijk voor komt, besluit Elisabeth in het verzoek toe te stemmen. Zij smeekt God, dat Hij haar uitkomst zal schenken, waarop twee en gelen verschijnen, om haar met kroon en mantel te tooien. 3e Bedrijf. Elisabeth en haar kamervrouwen werken aan een vaan, waaronder zij nu eens woor den van angst dan weer van troost spreken Van angst, omdat zoo vele hielden, die naar Palestina trekken, hun leven laten, van troost, omdat het toch Gods wil is. Ook Lodewijk heeft het voornemen ge maakt, ter kruisvaart te gaan. Middelerwijl treden de jonge kruisridders aan, om het vaan .uit Elisabeths handen te ontvangen. Met een geestdriftige toe spraak overhandigt zij! het .vaan. De jeug dige strijders zingen hun kruislied en na den zegen van Elisabeth te hebben ontvan gen, trekken zij ter kruisvaart 4e Bedrijf. Lodewijk heeft den tocht naajr het Heili ge Land aanvaard. Begrijpelijkerwijze is Eli sabeth aangaande zijn toekomstig lot on gerust. Haar schoonmoeder blrengt haar de tijding, dat hij overleden is. Sophie betoont thans voor 't eerst medelijden met Eli sabeth. Dit ontdfjjct Agnes, die haar moe der deswege bittere verwijten naar het hoofd slingert. Zij weet haar moeder ein. dejijk zóó ver te brengen, dat deze vol macht geeft, Elisabeth van het slot weg te jagen. De haat van Agnes kent geen grenzen. Niets ook niet hét droevig Jot van Elisabeths kinderen, weerhoudt haar: Elisabeth wordt heengezonden. 5e Bedrijf. Klagend, v.ni. ami het lot harer kinde ren, doolt Elisabeth in de bossohen rond. Daar verschijnt weer de heidin, die ver klaart na veel omzwervingen het waar geloof gevonden te hebben. Zij wil Elisabeth on derdak verleenen. Bij Agnes komt intusschen de wroeging over haar misslag boven. Zooi ze kon, zou ze zich gaarne weer met Elisabeth verzoe nen, De heidin, die haar hart doorziet, maant haar aan, zich voor God te vernederen. Hier van wij zij niets hooren en is blij, dal haar moeder de heidin beveelt, heen te gaan. Doch op haar beurt tracht nu d e moeder 'haar dochter tot inkeer te be wegen. Na veel strijd zwicht Agnes voor de overredingskracht en verzoekt Elisabeth te roepen. In treffende woorden geeft Agnes ltaar gemoed lucht over haar zelfoverwinning Toch vreest ze nog de s tonde der ontmoe ting. Elisabeth verschijnt met de kinderen Agnes valt haar smeekende te voet en de verzoening wordt een feit, waarop een koor van engelen den vrede bezingt. Na lezing van het bovenstaande zullen allen het wel met ons eens zijn, dat wij volgaarne onzen lezers verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin nadere bijzonderheden omtrent de uitvoering zijn vermeld. Dinsdagavond 31 October hield bovenge noemde vereeniging een feestavond bij ge. tegenheid der onthulling van het nieuwe vaandel. Ongeveer half negen opende de voor zitter, de heer C. W. Kedjspier, deze bij eenkomst met een woord van we'.kom aan de 'Eerw. b'eeren geestelijken, aan de verte genwoordigers der zustervereeniging „de Ma riavereeniging" en de vele genoodigden. Buitengewoon i s deze feestavond, aldus spr. om reden hedenavond ons vaandel zal wor den onthuldigd. Wie had dat durven den ken toen er dit voorjaar eene commissie: werd benoemd om te werken voor de ver krijging v. eeh vaan. Ofschoon commissie» anders haar werk nogal eens op de lange baan schuiyen; was dat hier het geval niet geweest: Nu werd er wel eens ge vraagd: Is het wel noodig, dat een vereeni ging een vaandel'heeft? Ja. damesenhee- ren, het vaan vergelijk ik bij het wapen van een soldaat; en wij met ons vaandel moeten strijden, omdat er nog zooveel1 dui zenden zijn vrij te maken van de alcohol Laten wij dat doen met verdraagzaamheid en naa'steliefdelaten wij vooral verdraag zaam zijn tegenover onze tegensatnders. Dat is het middel om de Maatschappij te ver beteren doch laat het vaan ook zijn om de leden te volharden en niet-leden wat dieper te doen indenken. Daarna verleen de voorz. [het woord aan den spreker den WelEerw. heer L. Th. M. Sneldersc Wanneer ik optreed, aldus ongeveer Z. Eerw., om een kort woord te spreken Mj< de inwijding van het vaandel, zie ik ttïer in 'Sobriëtas, den priester, en ga ik niet te ver, als ik zeg priester der zaligheid. De priester is van nature Kruisverbanden De priesters verbinden zich aan hun ge- kruisten Christus oirn te velde te trekken tegen de zonden en het ongeloof. Noem hen daarom mede-broeders, mcde.strijd rs, erndat hier hetzelfde doei wordt bereikt, laten 'wij ih et beschouwenevenals de Kerk een strijdmiddel' is voor onzen Heer Jezus Christus, 'wier Kerk is een groote leger schaar. En als aanstonds uw Geestelijk Ad viseur het vaandel zal onthullen, zal hij deze woorden spreken: „Heer, zegen dit vaan, opdat allen daaronder mogen strij den en alle vijanden mogen overwinnen om in den hemel hun triomph te mogen ontvan gen." Uw vaan met het kruis, zal voor 11 zijn een 'herinnering gelijk tijdens Keizer Con- stantijn: „in dit teeken zult gij overwin nen",. Constantijn streed door het kruis om de vijanden te overwinnen. Oij moet strijden tegen den vijand van onmatigheid die een heede wereld ten gronde kan richten, die van godsdienst en geloof een groote vijand is. Zien Wij naar Frankrijk Waardoor is Frankrijk ten gronde 'gegaan? De slechte dagjb!ad-pers is als ,een storm door Fratikrjjk gegaan en zou de onmatigheid dit in hoofdzaak niet gedaan hebben? Sla een blik op Engeland' Zou 'het békeeringswerk niet met rassche schreden toenemen als er meer matigheid was? De groote Kardinaal' Manning be klaagde zich, dat hij geen 60 Jaar eerder aan de drankbestrijding had gewerkt. Hij noemde dit het machtigste middel om het kwaad te bestrijden. Doch plaatsen wij ons in ons eigenland: hoeveels tille drankellende wordt daar nog piet geleden. Als de drank zijn vleuge len over het huisgezin heeft uitgespreid, beschrijf dan het verdriet der honderden kinderen, welke slecht worden gevoed en gekleed tengevolge van den drank, beschrijf het .verdriet der honderden 'kinderen, die geen liefde in het huisgezin kennen, door den drank! Hoeveel ^onderden kinderen kunnen geen vraoiijk spel docr den drank hoeveel hon derden kinderen hebben niet anders gekend dan een droevige moeder door den drank; hoeveel vrouwen beklagen den drank, hoe vee! vrouwen beklagen niet hun huwelijks dag, omdat zij zich niet hebben afgevraagd of de man niet verslagen was aan den drank en nu wil' ik nog een Woord aan halen: hoeveel actie is er niet met strijd en medewerking begonnen, actie tegen de slech te pers, actie t egen pornografie, actie tegen de 'patroonsverdrukking de arbeidersslaver- nij, alle actie is met geestdrift ontvangen, hoeveel christenen hebben hunne beste krachten aan die beweging niet gewijd en trokken ten strijde voor CJiristus. Dat alles heeft bjj het Kruisverbond ontbroken. Is er iets geweest, dat meer is tegengewerkt dan Ide drankbestrijding? Er is heldenmoed voor noodig geweest, doch als Sobfiëtas- sojdatan gijt gij ten strijde getrokken, gij hebt meer moed getoond dan de Turken, welke strijden tegen de onrechtvaardigheid van Italië. Oij werdt beschouwd ais dwazen, Hoeveel werd er niet gemopperd van over drijving, tioch gij hebt 6 jaar uw werk doorgezet en het Kruisverbond groot ge bracht Idoor den godsdienst en het kruis. Aan zulke geweldige strijders past het vaan; ik verzoek den Eerw. Adviseur het vaan del te onthuldigen en het gebed uit te spreken. De WelEerw. heer Nuijen onthuldigde hierna het vaan onder daverend applaus der velé^ aanwezigen. Vervolgens nam de WelEerw. 'heer Snelders weder het woord en sprak: Dat 'schootie vaanndel zijt gij dubbel waard: 'Sobriëtas ziet uit den hemel neder op zijne lijdende kinderen. Bindt gij den strijd aan voor uwe broeders en medemen- schen en wordt aangespoord ter overwin ning door de woorden: „In dit teeken zult gij overwinnen'" In dagen van moede loosheid zult gij het vaandel aanzien en het kruis doet u het slagveld verlichten. Uw 'grootsch .vaandel zal mede rondtrekken in de processie en, wanneer dan de Chris tus 'bij u rondgaat, vraagt hem dan om in liefde en .eensgezindheid te volharden to den strijd en roep dan met PaulusAlleen uit liefde en iter eere van U, o mijn Ood. (Daverend applaus). Na 'deze schoone rede werd het So- briëfasiied gezongen. De voorz. bracht een woord van dank aan den Eerw. spreker: Men zegt weieens: Waar het h,art vol van is, loopt de mjond van over. Het doet hemi goed, ofschoon Z.E. geen drankbestrijder is, zulke w,aar- deerende 'woorden ivan Z.Eerw. te mogen •hooren., 1 Daarna werd opgevoerd onder herhaald .applaus en gelach der aanwezigen het ge wilde tooneeistuk ,,'t sprekend portret van Oom Toon". Een 'woord van lof komt toe aan de spelers, die Zich weder alle uitmuntend van hun taak hébben gekweten. Onder tie piauze werd een collecte met opens chaal gehouden; want zoo, de voooz. opmerkte was .er nu wel een vaandel; doch nog geen geld genoeg. Te ongeveer elf uur werd deze feestavond geëindigd, die den knüsverbonders zeker langii n blijde h erinnering zal blijven, omre den zij met nog meer trots op hun schoon vaandel neer kunnen zien. Zitting 31 October, Augustinus S'ch., arbeider 52 'jaar, ge boren te Uitgeest, thans zwervend had op 4 en 5 October te Uitgeest rondgezwor ven zonder middelen van 'bestaan. Hij had de twee laatste nachten bij de politie door gebracht. Getuige Dirk 'Schouten, gemeenteveldiwach ter te Uitgeest had bekl. aangehouden, en bevestigd» heden het door hem opgemaakte procesverbaal. t De EA. Heer Off. eischt 3 dagen hechte nis en 3 jaar opzending naar een rijks werkinrichting. Moordaanslag. Josephus Johannes 'Fernee schar ens lijpee, Ov.erdiestraa.it te Alkmaar, stond terecht we. gens moordaanslag. .Bekl. bekent, dat hij op 17 September 'zijn vrouw en toekomende schoondochter met 'een scheermes gapende wond.en in de hals had toegebracht. Hij was uit Leeuwarden naar hier ge komen zijn vrouw woonde hier al 2 j.aar Die was 'hier naar toegegaan met de kin deren, omdat zij een slecht leven met elkaar h'adden, I. Bekl. zegt f 16 per week te verdienen waarvan zijn vrouw met 8 kinderen er f 4 van kreeg doch den laatsten tijd dronk hij 'lang Zooveel niet, alleen dronk hij Zon dags. Zoo lang zijn toekomende schoon dochter bi, hem overtoils was, was het hu welijksleven veel slechter geworden. Zoo kwam hij Zondagmiddag 17 Septem ber thuis ongeveer 4 uur. Zijn vrouw en toekomende schoondochter zaten te zingen. Bekf. was toen boos geworden, had het scheermes genomen uit zijn jaszak, daar hij dit altijd bij zich droeg, omdat zijn vrouw [hi et ai eens had' weggeworpen £11 bekl. bang was, dat zij het weer weg zou werpen en had zijn vrouw en toekomende schoondochter er eert snee mede over de hïils gegeven. Bekl'. zegt niet dronken te zijn geweest, toen hij het had gedaan. De bedoeling was bij hem geweest ze een woud toe te bren gen, Verder had hij er niet aan gedacht, of dit levensgevaarlijk zou kunnen zijn. Bekl. was hard weggeloopen omdat zijn toekomende schoondochter „moord'" 'had geroepen en was door de politie in de Emmastraat gearresteerd. Qetuige-deskundige, Dr. Johannes Dirken, arts te Alkmaar, verklaart op 17 September te zijn geroepen in de O verdie straat daar de vrouw van 'bekt. een lange snee in de hals had aan de rechterzij'. Bij de jong ste vrouw constateerde hij' een snede onder de hals ter 'ho-ogte der strot. De wonde had hij niet gevaarlijk geacht. Zij moest met een scherp voorwerp zjjn toegebracht Wel had het ernstiger gevolgen kunnen gehad hebben, indien de slagader was ge raakt geweest. Dan 'zou de snede doodetijl geweest zijn. Margaretha de Jong Ihuisvr. van bekl. wer- niet onder eeden gehoord. Getuige beklaag de, zich dat haar man zijn geld altijd aan den drank [Had bésteed en dat ri daarom aen ongelukkig huwelijk hadgehsc.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1911 | | pagina 5