E. Hath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. I Kei van Maten en gewichten. No 27. Dinsdag 2 April 1912. 6*e Jaargang Attentie. fEUILLÊTON. Weken van Angst Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De Nieuwe bij de H. IJ. S. M. NIEUWE TREINEN. De volgende trein vervalt. BUITENLAND. binnenland. LAD. ABONNEMENTSPRIJS s 75 et. per 3 maanden franco huis; 105 ct. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen In het begin van ieder kwartaal, Afzonderlijke nummers van de courant 3 cent. Van het Zondagsblad 5 cent Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. AD VERTENTIEN Men 1—5 regels30 cenl. Elke regel meer6 lS Reclames per regel15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, Bij vooruitbet. 25 g Art 29 der KIESWET luidt: „Tot en met 15 April is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de door dat be stuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt". Uitgeest (vertrek) 1 53 Amsterdam (aankomst) 2 35 I' Haarlem (vertrek) 418 Uitgeest 5 02 Alkmaar (aankomst) 5 27 Hoorn 6.18 Uitgeest (vertrek) 5 32 Haarlem (aankomst) 5.50 locaal- trein locaal, trein snel trein Voor den herijk in het algemeen; voor hen wier geslachtsnamen be ginnen met de letters NT op 1, 2, 3 en 4 April, telkens van 9%12 en van 14uur in het kantoor van den Marktmeester der Graanmarkt (Luttik-Oudorp) te Alk maar. In de nieuwe Zomerdienstregeling bij de H. IJ S H., die 1 Mei a.s. in wer king treedt, hebben wij de volgende wijzigingen geconstateerd De trein, die om 8.15 's morg. van Amsterdam tot Uitgeest lijdt, zal niet op Zon- en Feestdagen meer loopen. De sneltrein, die gisteren (1 April) om 10 38 'srnorg. van Alkmaar naar Hoorn (aankomst 11.00) weer is gaan rijden, blijft bestaan. De trein, die om 10.16 's morg. van Amsterdam tot Uitgeest reed, vertrekt nu om 10.28 uit Amsterdam en komt te 1114 te Uitgeest aan. Trein 12 18 's inidd. van Den Helder, vertrek Alkmaar 1 27, aankomst Am sterdam 2.35 is verlaat. De uren wor den thans: Van Den Helder 12.45, van Alkmaar 1.56, te Amsterdam 3.10. Ingelascht worden de volgende treinen Haarlem (vertrek) Uitgeest Alkmaar Hoorn n Enkhuizen (aankomst) Amsterdam (vertrek) Uitgeest (aankomst) Eukbuizen (vertrek) Hoorn Alkmaar Uitgeest Haarlem (aankomst) locaal- trein Door M. KRAMER. Eenige kanonnen worden genomen en ve le vijanden krijgsgevangen gemaakt. Dertien lange uren is er bijna onafgu broken gevochten, tot de schemering viel Was de overwinning onzeker, maar in het laatste gevecht heeft beslist het CSaUoBa- taafsche I eger de victorie behaald. Voor de zen dag is het vechten uit. Trouwens de duisternis zou aan de slachting een einde gemaakt hebben. Het is stil nu in de duinen. Ook jn h.et geteisterde diorp heeft het rumoer uit. De donkere nacht bedekt het bloedige slag veld, bezaaid niet lijken van menschen en dieren, met zijn zwarten mantel. Meer dan duizend menschen) evens zijn verwoest; neg] grooter echter is het aantal gewonden, Waaronder vrees,elijk verminkten. De dag Van morgen zal eerst recht laten zien, hoe afgrijselijk de oorlog is. Duineveld is naar zijn boerderij terugge keerd. Ook eenige soldaten zijn aanwezig. Slechts vier zijn teruggekeerd, de andere liggen dood in de duinen. Kees ts weg, Is hij gesneuveld? Is hij bliji het ver volgen der Engelschen naar Bakkuin ge- Uitgeest (vertrek) 5 51 j Alkmaar (aankomst) 6 14 locaal- Alkmaar (vertrek) 6.17 j trein Hoorn (aankomst) 6.57 Onverdraagzaam. Het mag als een bekend feiit heeteny dat de vrijzinnigen en at wat modern of ongodsdienstig is, zich den alleeuverkoopi van het artikel „verdraagzaamheid" toe- ëagenen, i_ Wij Roomschen vooral, heeten onverdraag zaam en al beweert men nu honderd, ja duizendmaal, dat wij wel degelijk volgens onze geloofsleer al onze mediemenschen als onze evennaasten beschouwen, hun alle goeds toebidden en in vrede en eensge zindheid met hen wensdhen te leven, zij gelooven ons niet, „zij alleen zijn ver draagzaam." Wij zuilen dus gerust geen poging doen om op dat punt nog eens eene weerleg ging te. geven en een bewijsvoering, te le veren. Wij willen met alle respect voor die ver draagzaamheid der vrijzinnigen enkele bewijzen daartoe ieveren, die niet aan de vergetelheid ontrukt dienen te worden. Primo: Een katholieke jonge damie uiiit Wjur- tembuirg wilde zich bekwamen voor zieken verpleegster en wendde zich daartoe tot prof. dr. Ziimimer in Berlijn, wien zij op neming in diens i nrichting verzocht. Ze ont ving in antwoord, volgendi schrijven: Mejuffrouw, Uw verzoek heb ik ontvangen, en ik wacht nu nog verdere getuigschriften. Als onderwijainrichring voor algemeene zieken verpleging hebben wij tot nu toe alleen het Evangelische ziekenhuis in Oberhau- sen en daar wordt als voorwaarde ge steld, dat de leerlingen tot de Evange- tóche Kerk behoorem. De inrichting vreest den invloed van den Katholieken pries ter door den biiechitstoei en diensivolgens oneenigheid onder de zusters. In beginsel is onze zusterschap intercon fessioneel, zoodat hier uw opneming mo gelijk zou zijn, terwijl er feitelijk ook reeds een Katholiek tot ons zuster-corps is toe getreden Ik geloof echter, dat het bestuur, omdat er voor het oogenblik, geen andere inrich ting voor algemeene ziekenverpleging be staat, u de toetreding zal toestaan, onder gaan? Vergeefsdie vragen! Duineveld is angstig te moede, 't Is hem onmogelijk geregeld te denken; ,t spookt nog' zoo in zijn geesk Er zijn ©ogenblik ken, dat hij krankzinnig Jijikt. Dan grijpt hij zijn bajonet en maakt gebaren als dreig de hij een vijand te doorsteken. Maar plotseling deinst hij terug, krimpt in elkaar van angst, of men op hem zal toe springen en hem vermoorden. Hij laat zich! neervallen op zijn bed vain hooi en kloe- dekken en tracht nit te rusten. Hij ts moe doodmoe, en r ilf van koude in zijn door weekte kleeren. Maar plotseling springt hij weer op: Vechten moet hij, vechten! Die ellendelingen zijn er weer1 Zoo'n gehate Engelschman staat voor hem. Vaster grijpt hij zijn bajonet en steekt toe; ha, daar stroomt bloed1 Duineveld jubelt. Maar, hoor, dien akeligen schreeuw. „Bloed1" gilt hij. „Mijn hand heeft een miensch gedood, moordenaar, moordenaar1" Daar staat zijn vrouw voor hem:, die angstig naar hem op ziet; zijn kinderen staan daar ook. Maar bang zijn ze voor vader, die miet bloed besmeurd is, bloed van menschen1 Va der is een moordenaar1 Weg is weer die afgrijselijke gedach te. Een stekende pijn voelt hij in het hoofd. Met d/e hand strijkt hij langs zijn gezicht en meent haar roodi gekleurd te zien van bloed. Hij geeft een smartelijken gi,', valt weer op zijn bed neer en staat doodsang sten uit. Zijn overspannen verbeelding laat hem geen oogenblik rust. Door do ake- voorwaarde dat u befoott, wat u eventu eel in den biechtstoel aan uwen zielzorger zult openbaren^ ook aan d e h oof di-verpl e egster of aam mij te zullen meed eel en, opdat al dus van te voren elike moeilijkheid zij uitgesloten. Ik verzoek u, mij over een en ander na der te willen berichten. Uw dienaar Dr. ZIMMER, S ecundo: (We komen al dichter in de buurt). In de N. R. Ct. van 22 Maart stond! de volgendeadvertentie, „Op een Handelskantoor wordt gevraagd een AANKOMEND BEDIENDE. Leeftijd circa 16 jaar. Opgave van dtoor- loopen ischool of tegenwoordiigen werkkring gewenscht. Leerlingen van Christelijke scho len komien niet in aanmerking. Brieven onder fetters A. BL, adv.-bur. Gebrs. OE VERS, Wijnhaven 42." Tertio: (Nog dichter in de buurt). „De Alkmaander" verhaalt van een room sehen groentenbo'er, 'die jaren lang bij 'n niet-roomschen klant had aangevent, die boodschap kreeg van mevrouw, de vrouw van een bekend gemeente-ambtenaar en hoofd van 'n tak van dienst (te Alkmaar) „Jcfhoef niet meer aan te komen, man, want we éten geen rooimsdhe groente meer. Wat een verdraagzaamheid toch! Wat een edht-vrijzinnige ideeën! Zoo zijn er nog vegj, t^?er staaltjes uit on ze omgeving. Men moet b.v. maar eens na gaan het personeel op sommige kantoren van kath. en van miet-kath. firma's. De vergelijking komt dan beslist gunstig uit, wat betreft de verdraagzaamheid der kafh. in de keuze van personeel. Zondagsrust en sport Men schrijft aan het Centrum: Nu mien i:n den landie ziidh weer beijvert, om velen wat meer Zondagsrust te ver schaffen, is het misschien niet van nut ont bloot, als ik u doe weten dat miet het oog op den voetbalwedstrijd te Zwolle, Zon dag 23 Mrt., een extra-trein was ingelegd op het traject Kampen-Z(wtoilile, terwijl toch gemiddeld om het uur opi dat traject 'een trein op- en afgaat Ztoo'n extra-trein heeft natuurlijk ook ex- te- personeel van noode. --•=*- Obstructie in 't zicht In de Residentiebode leest men: Het laat zich aanzien dat de behande ling der Ziekteverzekering nogal veel tijd zal vorderen. Naar wé vernemen zullen vóór 10 Apr it den uitersten termijn minstens een 80-tal amendementen op de Ziektewet en de Radenwet, waarvan ligste phanitasieën gekweld woelt hij heen en weer op zijn armzalig bed. Weer springt ihij op: Daar komt de gedachte terug aan zijn gelid. Hij is bestolen, arm is hij, een, bedelaar misschien1 Heldier ziet hij eenige oogenblikken zijn rampzaligen toestand in. Maar eindelijk toch, hoe het in rijn geest ook spookt, zijn afgetobd lichaami kan zich niet mieer staande houden. Al® een dronken man waggelt hij op zijn beenen. Daar valt hij neer1 Nog een poos staart hij als waan zinnig die' donkere ruimte in. Dan sluiten zich eindelijk die oogen. Gelukkig, hij slaapt, HOOFDSTUK VIL Een droevige gebeurtenis te Bakkumi, Eindelijk is dan na den verschrikkelijken dag de avond gekomen. Tot de schemering viel is er gevochten op leven en dood, Jn. de duinen liggen dooden en gewondlen i;n groot aantak Het duister belet u de afgrijselijkheden van dezen gruiwzamen oor-, logsdag te zien, maar uw oor verneemt het gekerm1 van ongelukfeigen, die door hevige pijnen gefolterd daar hulpeloos nederliggeni. Zoo velen zullen nu urenlangen dood strijd hier eenzaam sterven in de stille dui nen, zoo weinigen zullen na dezen somberen nacht den morgen zien dagen: het reddings werk toch is zoo onvolmaakt nog, terwijl he* heuvelachtige terrein de ongelukkigen verbergt Langs de duinenrij spoedt zich, een man voort in noordelijke richting, 't Is Kees, niet minder dan ongeveer 50 van de soci aal-democraten, bij de Commissie van Voorbereiding inkomen. Het Centrum laat hierop volgen: Nu vragen wij toch, of het aangaat een dergelijk gebruik lees misbruik van het recht van amendement te maken? Vijftig amendementen van een fractie, dia zeven van de honderd afgevaardigden telt! Men begrijpt, hoeveel tijd met de behan deling van zulk een lange amendementen trits gemoeid is, afgezien van die mogelijk heid, dat 5e nog met sub-amendementen! enz. zal worden aangelengd! En dan j e weten wat de socialisten ook wiel weten dat zoo talrijke wijzigings voorstellen slechts voor een gering deel kans van slagen hebben, zelfs al laat mien het paTade- en piropagartda-karakter, dat socia listische voorstellen zoo dikwerf vertoornen, buiten beschouwing. De oorlog tusachen Italië en Turkije. Italië schiet nog niet veel oipj in Tripolis, Integendeel: Enver Bey meldt dat hij den loop van de Derna, die de Italianen in Derna van wa ter voorziet, veranderd heeft. De Italia nen poogden tevergeefs dit te beletten. Sinds 6 dagen liggen de Italianen reeds werkeloos achter hunne forten, De staking der mijnwerkers spoedig ten einde. De algemeene meening is, dat de sta king spoedig ten einde zal zijn, doordat dte meerderheid der arbeiders zich vóór her vatting van het werk en, aanvaarding van de miinimum-tooin-wet zal. verklaren. Ja, wel leest men hier en daar nog van het verlan gen om 'den strijd tot toet uiterste voort te zetten, en zal ook ongetwijfeld de min derheid vóór staking nog zeer aanzienlijk wezen, maar toch schijnt oiver het geheel de aandrang tot hervatting van het werk grooter te zijn en raden ook de leiders meer en meer den arbeiders aan om genoegen met de wet te nemen. De cijfers van den uitslag der stemming die bliiruienkomen be vestigen grootendeeis dit optimisme. Wel is op enkele plaatsen een meerderheid, te gen hervatting van het werk en houden op andere de voor- en, tegenstemmers elkan der in evenwicht, maar in de meeste distric ten, waarvan de uitslag bekend, is, ver klaarde zich de meerderheid vóór hervatting van den arbeid. In Ziuiid-Wales, de streek waarom in hoofdzaak de staking is begon nen, wijl daar de mijnen het sfeentst zijn en het stukloon dus het minst opbrengt, is het aantal voorstemmers het dubbele van dat der tegenstanders der hervatting van het werk. - Heden zooi nog gestemd, wor den en Woensdag komt de eind-beslis- de knecht van boer Duineveld!. Een poos heeft hij bewusteloos in het zand gelegen. Evenals zijn baas had hij zich aangesloten bij de afdeehng vain, Quai- ta, die zich verdekt In de duinen had) op gesteld, Het begin van den beslissende 11 strijd kan hij rich nog herinneren. De vijand kwam, zonder de hinderlaag te vermoeden; langs de duinen naderbij. Daar gaf Quail- ta het afgesproken teeken en allen vielen met groote heftigheid op die vijandelijke dragonders aan. De paarden werden schich tig en steigerden, De vijanden geraakten in noodlottige verwarring. Kees sloeg er met zijn geweer op in. Maar een paard, dat zonder berijder wegvluchtte, wierp hemi omver. Een stekende pijn voelde hij aan zijn schouder; het paard had hem duchtig geraakt. Nog had Kees het besef oimi van die gevaarlijke plek weg te kruipen tegen de helling op. Hij voelde nog, dat zijn schouder bloedde; toen verloor hij het be wustzijn. De stoere knecht was echter weer spoedig bijgekomen. Het was nu geheel donker en er wend niet mieer gevochten. „Waar ben ik toch had hij geroepen, maar plotseling had hij zidh alles herinnerd, en nu voelde hij ook weer de pijn in zijn schoiudier. Van krijgsrumoer hoorde hij niets meer. Vergeefs vroeg hij zich zeiven af, of het uit was met den oorlog en wie het ge wonnen zou hebben, In zijn nabijheid kermit e%n gewonde, si,ng- Is die ongunstig voor de staking, dan zal na de Paasdhdagen het werk weer alom worden opgenomen. Intusschen breidt zidh het aantal werkwilligen nu reeds aan merkelijk ui,t: geen wonder, wanneer men ziet aankomen dat het toch gedaan is met staken; waarom dan nog een weeic langer te wachten, als er toch reeds een maandl vacamtie is geweest? Een der auto-bandieten gevat. De Frans che politie heeft het geluk ge had een der laiuto-roovers te pakken. Men houdt hem voor den man, d,i,e voor het kantoor te Ghantilly de wacht heeft ge houden en met zijn repeteerbuks In het rond schoot om iedereen op een afstand te houden, terwijl zijn kameradien daarbin nen moordden en roofden. Twee dagen te voren was deze anarchist met name André Soudy, aapgekomen te Berck-aan-Zee in het departement van Calais, waar hij Zaterdag werd gearresteerd. Hij had zich daar ver borgen bij een soortgenoot in een afgele gen hutje, ver van alle huizen. Toen de politie hem overviel poogde hij een slok te nemen uit een flesdh met .vergift, maar deze poging tot zelfmoord werd nog juist bijtijds gestuit Hij had een aantal biljetten van 100 francs bij zich en een revolver van de soort, bij de bende in gebruik. De po litie is overtuigd dat hij ook aandeel heeft gehad in de gewelddadige beroovilng in de Rue Ordener. Toen de minister van justitie, Briand, Za terdagmiddag in de Kamer die arrestatie meedeelde, slaakte die levendige toejuichin gen. M m Hofbericht, De Koninkljjke familie keert 17 April naar het Loo terug voor het jaarlijksch verblijf aldaar. De invaliditeitswet Van in den rege, goed ingelichte zijde vernemen wij, dat minister Talma heeft afgewezen het verzoek van 'de commissie van voorbereiding om met haar mondeling te overleggen over de algemeene beschouwingen over de In validiteitswet. De minister wil het afdeel,ings verslag over de artikelen, afwachten, en; fa eerst daarna tot mondeling overleg bereid. Ook is er bij eendeet der commissie ern stige ontstemming over het feit, dat bij af wezigheid van een dier links,che leden het besluit iis doorgedreven om de volgende week de artikelen der Invaliditeitswet te behandelen, en dat, terwijl de voorzitter, de heer Nol ens op reis is en bij die behandeling dius niet eens tegenwoordig kan zijn, („Het Volk"). Dr. Kuiyper en „De Standaard?'. Gisteren was het veertig jaren geleden dat „De Standaard?' werd opgericht; veertig jaren ook sedert dr. A. Kjuypter zijn intre- Kees doet behoedzaam eenige stappen naaj; beueden in de richting van die smarte lijke geluiden. Maar in eens struikelt hij en valt. Een akelige gil snijdt dioor de lucht. Maar niet Kees heeft diien wanhoops kreet u, i, tg es tooien, 't Is een gewonde En gelschman, die in doodsangst wegkruipt voor den gewaanden vervolger, die zoo denkt do ongelukkige met de hard vochtigheid van een rmeedoogenloos over winnaar zijn overwonnen vijand wal ver trappen®. Neem het Kees, die in hevige mate zijn pijn voelt toenemen, niet kwalijk, dat bij den stervenden vijand aan zijn lot overlaat, Met onweerstaanbare kracht wordt Kees naar huiis getrokken, naar vader .en moeder, naar broers en zusters, Wieten moet hij, hoe het tihuis is gegaan, vandaag, of allen nog leven, of het huis niet verbrand is, of zijn dierbaren missschien niet klagend neerzitten bij den puinhoop, zondier voed sel, zonder dak. En bovendien, wat kon Kees doen voor den ongelukkige? Hem opnemen en meedragen naaar zijn vaders huis te Bakkurn? Het zou hem ten eenen male onmogelijk zijn door zijn ge wonden s dhoud.er. Eenzaam blijft de Engelschman in rijn doodsnood liggen en Kees zet koers naar Bakkurn, Pijn en uitputting, hij telt het niet. Voort, steeds sneller voort! Hoe meer hij het huis nadert, hlo£ grooter zijn ongerustheid wordt. Sneller, nog sneller! jpfficiïlt vervolgd.);

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1912 | | pagina 1