R. Kath. Nieuwis- en Advertentieblad voer Noord-Holland. 6"® Jaargang No. 33. Dinsdag 16 April 1912. Be Zonsverduistering van Woensdag. Verschijnt DINSDAG, DOM DERDAG en ZATERDAG. ONS BLAD. ABONNEMENTSERIJS: 75 ct, per 3 maanden franco huis; 105 ct. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal, Afzonderlijke nummers van de courant 3 cent Van het Zondagsblad cent Uitgave van de Maaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels30 cemt, Elke regel meer6 ,g Reclames per regel15 tï Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet. 23 Op de kermis 'hoort men wel eens roe pen: „Hier zie je wat je nog nooit ge ien hebt en nooit weer zult zien!" Dat is dan natuurlijk larie, maar „Woensdag zullen we iets te zien krijgen, wat we nooit weer zullen zien" ,n.l. eene zonsverduistering. Pas in 1999 en dan zullen we allen wel niet meer leven is .een dusdanig] natuurverschijnsel we bedoelen een zons verduistering weer 'waar te nemen. Zonsverduisteringen zijn n.l. zeer zeld zaam en blijven meestal een eeuw of lan ger weg: Engeland b.v. zag de laatste in 1724 en zal er pas in 1927 opnieuw! een kunnen zien. H oe 'komt dat? Om ide zon beweegt zich de maan en daar omheen beweegt zich de aarde. Maan en Aarde bewegen zich ongeveer in één vlak om! de zon, zoadat het voor komt, dat de maan. staat precies tusschen zon 'en aarde en het licht der zon dus geheel door de maan wordt onderschept m. a.w. dan valt de schaduw- van de maan op Üe aaide. 't Is 't best te vergelijken bij de scha duw 'van een kleine, donkere wolk, <die over de velden 'heenglijdt, Nu is onze satelliet, de maan, wel ontzaglijk veel grooter dan zoo'n 'wolkje, maar ze staat ook enorm veei verder 'af. Altijd wordt'dus slechts een be trekkelijk smalle strook van den aardbol getroffen dóór den sdhaduwfogefj en aan gezien zoowei de Aarde als de Maan zich ten opzichte van de Zon bewegen, zwiept die schaduw zeer snel met een vaart van 'bijna een kilometer per seconde over 't aardoppervlak. Alleen diie plaatsen waar de punt van den schaduwkegel over heen 'glijdt, zien de geheele Zon verduisterd ter weerszijden ligt nog een strook waar ten hoogste een stuk van de Zon bedekt wordt, zooals we dat laatstelijk nog pp 3 0 Augustus 1905 konden zien. Toen hadr den we dus een gedeeltelijke zonsverduiste ring. Ditmaal is de verduistering voor Neder land 95 pCt dus bijna totaal, bij Beek en Oel-een in Limburg zat' zelfs 99 pCt ran de zonneschijf verduisterd zijn. Maan 'en Aarde bewegen zich zoo on geveer 'in één vlak om de zou; waarom dan, zal men vragen, is er geen zonsver duistering bij e|ke „nieuwe maan"? Eenvoudig omdat 't samenvallen vain die vlakken 'niet nauwkeurig is, en vervolgens omdat 'de Maan niet altijd op denzeifden, afstand staat van de Aarde, ze beschrijft geen cirkel om ons heen, maar een elips. Eene dus bijna totale zonsverduis tering is zeer zeldzaam; 't Is dus zaak, dat wij piresent zijn en het gewichtige moment niet laten voorbijgaan. We zijn in onzen tijd niet mieer zoo dom en verwaten, als de jonge Fransche .mar kies, die in den. tijd van bodewijk XIV met zijn dames naair de zonsverduistering zou gaan kijken, uirgenoodigd door den astronoom, directeur der sterrenwacht, Cas- sini. De dames waren wat te lang aan haar toilet gebleven, zoadat de draagstoel bij het observatorium' kwam, net toen het ver schijnsel gedaan was. „Maakt u- niet be zorgd, dames," riep de jonge edelman, „ik ken mijnheer Cassini heel goed en Jrij zal u en mij we| 't genoegen doen, de eclips nog eens te laten 'beginnen." Hoe zal het v e r s c h ij n s e I zich voord oen? Prof. Nijiand schreef hierover O'.a.. het volgende le 11 uur 16 min. zal (op de centrale l'jn) de zon rechts een id.euk inde rand gaan vertoon en, die grooter en grooter wordt: de maan gaat zich op' die zon proj-ectee- ren. De naar links voortsdhuivende maans- rand bereikt even vóór 12 uur het midden 'der zonneschijf. Wie den voortgang der verduistering wij waarnemen, moet het oog door een zeer donker gekleurd of (door een beroet glas beschermen. Te 12 uur 37 min. bereikt de verduistering haar maxi mum, Zeer korten tijd niet langer idan een paar seconden, is de heeje .maan als een zwarte schijf op1 de zon te zien, waar van rondom een draaadfy'n randje over blijft. Dat is de ringvormige zo-n-eklips, een oogenblik van indrukwekkende scheme ring gevende midden op! den diagt Het lijkt mij onwaarschijnlijk, maar toch niet onmogelijk, dat er gedurende die paar se conden iets van de zilveren corona en de roode protuberansen zichtbaar wordt.. In elk geval zal voor een waarnemer op de centrale lijn het verschijnsel zeer belang wekkend zijn. Na 12 u. 37 m. wordt de zonnesik- ke], nu naar rechts gekromd, steeds bree der, en te 1 u. 57 m. zal de laatste deuk in den linkerzonsrarid verdwijnen; het verschijnsel is afgeloopen. Tot zoover Prof. Nijiand, de ervaren elips waarnemer, die in 1901 naar Sumatra toog en in 1905 naaar Spanje om de zonsver duistering, die toen aldaar viel te kun nen waarnemen. Een verre reis hebben de deskundigen, er dus voor over. Of wij ditmaal dus ook een voorrecht hebben in Nederlands Ook voor den leek zal het schouw spel het meest interessant zijn. De aan trekkelijkheid wordt verhoogd door 't ele ment van onzekerheid dat er bijkomt, vooral van het weer. April, die „doet wat hij w,LI" is in ons klimaat wel de ongestadigheid in 't kwadraat, er is dus vooraf niets van te zeggen of niet waarschijnlijk „au moment supreme" dus op het oogenblik, dat de totale verduistering plaats heeft een nijdige wolk de eclips zelve eclipseert en al le toebereidselen nutteloos maakt. Bere keningen en schattingen, dienaangaande reeds gepubliceerd, hebben niet de minste waarde, aangezien bijv. een afwisselende bevolking mits de Zon tusschen de wolken doorkomt op het beslissende tijd stip, gedurende een minuut of ook maar enkele seconden zeer bevredigend weer zou geven. Laten we evenwel er 'het beste van hopen, Wat zullen we zien? Behalve de verduistering .van de zon, zullen wij waarschijnlijk kimmen waarnemen om den rand der zon de z.g. corona dl.i. een siraienkrans om de donkere maanscha- duw op de zon uitgespreid en verder zacht- roo'de -vlammen de z.g. „protuberansen" dicht om den zonsrand. Diit is echter nog maar waarschijnlijk. Zoo goed als zeker echter zal men een of^ meer planeten, vooral V-enus, vrij dicht bij de Zon kunnen Waarnemen; voor 't door komen van de sterren (zal de hemel waar schijnlijk te helder blijven. De natuur tijdens de izonsver duistering. De temperatuur daalt tijdens leen Zons verduistering merkbaar; planten en |di:ren ondervinden o-o-k den invloed; ivaak gaan sommige bloemkelkjes dicht, die de ge woonte hebben, zich 's nachts te sluiten. Insecten bergen zich, vogels houden op met zingen en gaan Onder 't gebladerte of op -het nest schuilen. Bij een eenigszins langdurige verduistering (in 't gunstigste ge val kan ze wel vijf minuten duren), gaan zelfs de kippen opstok. In dit verband dee]en wij uit het N. v. id. D. -een avontuur mede, dat aam een Ame- rikaansch astronoom, die eenige jaren ge leden te Wadesb-oroiugh een eclips-expe ditie meemaakte, overkwam, i Den dag te voren zijn toebereidselen ma kende, ontmoette hij een neger-bediende die hem vroeg of een gewoon wensch ook iets van die eclips zou bemerken. „Zeker, Sam", antwoordde de geleerde, „kijk maar eens naar je kippen, morgenochtend' te- I gen tiien uur zullen ze op! stok gaan",. Sam: wist wel beter, en ladhte maar eens, ongeloovig. Maar den volgenden morgen, toen de I Zon verduisterd was, gingen de kip pen op stok. En een uur of wat later komt Sam den professor weer tegen. „Mijnheer" vraagt hij, met bijgeloovig ontzag „zeg u nu eens, wist u al lang wat mijn kippen vanmorgen zouden doen?" „Al heel lang, Sam". „Hoe lang wel een wek?" „Veel langer." „Een maand' dan?" „O, Sara, al wel jaren geleden." „Dat is des duivels!" barstte Sami los, „want toen waren de stomme dieren nog niet eens uit 't ei gekropen." A|s ide zonneschijf reeds voor een flink deel bedekt wordt door die Maan, kun nen we een aardige proef nemen, leder kent de zonnebeeidjes, op een muur of een weg, geworpen door de openingen in 't ge bladerte, en die afzonderlijk heel go,ed te zien zijn, waar ze elkaar niet over dekken. Natuurlijk z_ijn derge'ijke beeldjes bij een zoneclips sikkelvormig. Maar ge makkelijker krijgt men ze, wanneer men een kaart doorprikt en een zonnestraal op een blad papier opvangt. Zit gij Woensdag voor uw venster aan den zonkant, met neergela ten zonneblinden, dan werpen wellicht reeds de gaatjes waar de touwen doorloopen, zonnebeeidjes op uw schrijftafel, en ook die zult gij dan, tot uw verbazing sik kelvormig zien. Beschut uw 00gen! Naar aanleiding van de waarschuwing door de Gezondheidscommissie te Rotter dam gegeven, om teneinde ongeneeslijke vermindering van gezichisscherpte zelfs blind beid, die er uit kunnen ontstaan, te voor komen, bij de eclips niet met onbeschermd oog in de zon te staren, merkt een le zeres van de Msb. op, dat een zeer een- \oudig middel om de verduistering goed waar te nemen hierin bestaat, dat men met de punt van een naainaald een gaatje prikt in een stuk karton, en door de kleine opening de zonneschijf gadeslaat. ALK MA AR^ Ned. E. H Volksbond. De afd. Alkmaar hield Zondagavond hare maandelijksche vergadering p de bovenzaal van Mej. wed. A. Peperkamp a.d'. Breed straat alhier. De voorz. opent de verg. met gebed en heet den aanwezigen welkom. In zijn openingswoord wekt" hij de leden op den Volksbond zooveel mogelijk uitte- breiden en degenen, die er nog buiten staan tot het lidmaatschap aan te sporen. Na het zingen van het Bondslied wor den e notulen voorgelezen, die daarna on\ eranderd worden goedgekeurd!. -De nieuwe Zangafd. gaf een nummertje ten beste, dat met een daverend applaus werd begroet en van den voorz. een woord van dank inoogstte. 4 nieuwe leden werden met een toe passelijk woord van den voorz. geïnstal leerd. De voorz. deelde mede, dat 'die vereen, een schrijven ontvangen had van de R. K. Kanroorbediendenvereen. te Haarlem in houdende een motie in verband met de Zondagsrust. Spr. acht deze motie te sterk, n.l. om bij die winkeliers, welke hunne zaken op Zendag geopend hebben, in 't gieh.ee) niet te lcoopen. Het ligt niet opi onzen weg, aldus voorz., om die motie te steunen. Wij moeten wer ken om Zondagsrust te bekomen door geen inkoopen te doen en zoodoende zeiven den mensohen Zondagsrust te geven, maar kunnen de mensChen er niet toe dwingen om Zondags gesloten te zijn, want el.ke zaak kan 'dat niet altijd, doen. Spr. stelt voor om die motie te wijzigen als volgt: „De vergadering der afd. Alkmaar van 'den Ned, R. K. Volksbond - lettende op het Vasten-Mandement over de Zon dagsheiliging van Z. D-, H. den Bisschop' van Haarlem: Overwegende, dat de geloovigen wor den aangemaand niet op den Zondag te verkoopen en te koopen, omdat daardoor die dag ook voor den verkooper en diens bed,lenden tot een waren werkdag wordt gemaakt; en de Zondagsrust en -hedging aanmerkelijk wordt geschonden; Overwegende, dat vooral door het over- groote deel van het volk (de werklieden) op den Zondag inkoopen worden gedaan; Besluit met alle wettige middelen het verkoopien en koopen op den Zondag tegen te gaan, een beroepi te doen op alle Roamsch Katholieken en het daarheen te leiden, dat de leden en hunne huisgenooi- ten, zich zedelijk verbinden op den Zon dag geene inkoopen meer te doen en deze motie te plaatsen in het orgaan „de Volks banier", benevens in de R. K. Plaatselijke Pers." 1 Deze motie werd daarop aangenomen: Een schrijven was ontvangen van het Centr. Bestuur, waarin werd medegedeeld, dat in de 2e helft van Juni de verg. v. d. Centr. Raad zal gehouden worden. Opj de agenda komt voor 'het wetsontwerp: „Invaliditeiis- en Ouderdornsverzekerlng" en vervolgens wijziging in de Bandstatuten en in 't Reglement v. d. Centr. Raad. De voorz. vraagt of er leden zijn die voorstellen hebben om op die verg. te worden behandeld. Zij kunnen die dan in dienen bij den seor. der afd. Vervolgens een schrijven van het instituut van dioc. R. K. Volksbonden en Vakorga nisaties betreffende de motie Troelstra over staatspensioen. De 'heer Mr. H. P. M. Kraakmlap zet op verdienstelijke wijze de beide mo ties uiteen, en spoort een ieder aan om de moiie-Troielstra niet te steunen. 'De volgende tegen-motie werd daarop aangenomen: Volksbond. Gezien de motie, die Mr. Troel stra 5 Dec. 1911 fn de 2e Kamer heeft voorgesteld Begrijpende, dat niet het verieenen van een staatspensioen aan de arbeiders, maar het bemoeilijken van het weisointwerp-Tal- ma tot verzekering tegen de geldelijke ge volgen van invaliditeit en ouderdom, doel is van die motie-Troelstra: er den voorkeur aan gevende als recht te ontvangen een uiikeering bij invaliditeit op welken leeftijd ook en op 70-jarigert leeftijd, dan een gift op 70-jarigen leeftijd; Verklaart vertrouwen te blijven stellen in 't beleid van de Regeering in 't algemieeni, en van Minister Taliua in 't bijzonder." De voorz. dankt den vice-voorz. voor zijne woorden, en is liet miet hem eens, dat het niet op onzen weg ligt ami de motie van Troelstra te steunen, doch wel die van Min. Talma. De voorz. deelt mede, dat het vori ge jaar een sdirijven aan den Raad; is ge richt inzake Hoofdelijken Omslag. Dit is toen in handen van B. en W. gesteld maar het Bestuur heeft er verder nieis meer van geboord, zoodoende is er den Raad opnieuw aan herinnerd. De voi- rige week is dit schrijven behandeld en weer in handen van B. en W. gesteld. Nu ging men over toit het behandelen van het voorstel tot oprichting van een eigen gebouw. De voiOüz. herinnert, dat er het vorige jaar door het Bestuur een verg. is gehou den omtrent het oprichten van een R. K. Vereen, gebouw. Deze zaak is toten in han den gegeven van het P.l, Corn, der K. S. A. die 'er een reuzenwerk aan gehad' heeft vooral de secr. wien nog een woord van dank toekomt. Vervolgens is er een plan enteekening gemaakt en een commisssie be noemd, die verder het werk op zich nam. Deze commissie zag er edhter geen licht meer 'in en heeft het aan den Bond over gelaten. De Bond is nu direct aan 't werk gegaan en is nu in onderhandeling over een heerenhuis 'aan de Bierkade. Het gebouw komt 1 Mei disponibel en is eigendom van Mevr. de wed. Witte. Beneden bevat het huis 3 kamers ensuite, boven 3 groote kamers, thans afgescheiden door een houten schot. Het plan is, om dat schot weg te sloopen. Het geheel kan dan als verg. zaal inge richt worden. Met kleine onkosten is dat perceel te verbouwen. In de voorkamer wondt een buffet geplaatst met een leestafel. In de achterkamer die aan den tuin grenst, een billard. Aan de trap naar de vergaderzaal boven is niets te veranderen, die is breed ge noeg. Voorloopiig kan de Bondi het per ceel voor 3 jaar huren a f 8 pier week met recht v. koop. Wanneer de zaken goed; gaan, kan men het na dien tijd of eerder koopen voor f7500. Bij eventueelen aankoop1 schenkt de ver koopster f 500 aan den Ned; R. K. Volks bond, De diepte van het perceel is 35 M. Ach ter het huis ligt een groot stuk grond, zcodat het gebouw nog altijd uitgebreid kan worden. Het plan bestaat het gebouw met Pinksteren te openen. De voorz. vraagt toestemming aan de le den het gebouw op deze voorwaarden te aanvaarden. Met een daverend, applaus gaf de verg. hare toestemming hiertoe, I De voorz. brengt een woord van dank j aan den heer Bak, voor den steun in deze verleend. De hr. B. heeft steeds voor den Bond naar een eigen gebouw gestreefd. Voorz. hoopt, dat de heer B. nog vele jaren met den Bond in het gebouw zal mogen vergaderen en brengit tevens een woord van dank aan den heer J. Witte voor het mooie aanbod. Op een vraag of er ook tooneeluitvoerin- gen in gegeven kunnen worden, antwoordt de voorz. dat dit voortoopig niet gaat. De vice-voorziiter gaf eenige bedenkingen tegen het plan te kennen. Hij dacht er niet zoo licht over als de voorz.: als men nu het huis laat verbouwen en het na 3 jaar misloopt, dan j:s het geldl weg en is de Bond er nog slechter aan toe. Hij hoopt echter voor den Bond, dat hij de zaak te duister inziet De voorz. kan zich hier niet miee ver eenigen: als iemand zijn geld,1 in een zaak steekt, dan weet hij ook vooruit niet, hoe het zal gaan. Z100 is het hiier ook. De hr. Bak memoreert de lijdensge schiedenis van het Vereen, gebouw en moe digt allen aan dit werk nu .flink aan te pakken. Spr. vertrouwt op de andiere R. K. Ver- eenigingen in de stad, dat die pok in het gebouw zullen vergaderen. Volgens spr. moet nu in het klein worden begonnen! en samengewerkt om de zaken verder te helpen, opdat wij groot kunnep eindigen, zoodat de menschen later kunnen zeggen „Wat heeft die R. K. Volksbond Jilet ver ge bracht!".. Na" nog eene discussie omwent deze zaak en nog eenige huishoudelijke zaken be handeld te hebben, sluit de voorz. met een woord van dank en gebed deze belang rijke vergadering. Concert Meindert Ruiter Jacob Luttik. Hij is ontegenzeggelijk een knap violist die Meindert Ruiter; een welke zijn vak verstaat en technisch niet voor zooi'n beetje vervaard. Een die vcór je speelt en erbij schijnt te zeggen: denk nu niet, dat ik (alles heb laten hooren watt ik kan, slechts een proefje heb Ik gegeven, van mijn geheele repetoir zou je omvertuime- len! 1 Hij speelde dan ook zijn nummers zooals wij dat van een dergelijk violist mogen verwachten: met gave techniek en gezande tempo-opvatting. Stijl en voordracht hadden nog iets' fijne»- genuanceerd gekund; hoewel Mozart's D dur concert lang niet het minst was, had de toon van den violist im dit nummer ingetogener kunnen zijn; het sublieme, rag fijne dezer composities, het zonnige, pare lende der Mo'Zart-mclodie moet vrij blij ven van het pompeuze, dat wel-is-waar den violist ten goede komt, doch het ka rakter van Mozart geweld aandoet. Niets te veel en niets te weinig, dit te ge ven eischen alle klassieken. „La Folia" (Variations serieuses) van Coreilli is wel een aangewezen nummer om des violisten bekwaamheid te toetsen: genoeg zij het te erkennen, dat de heer Ruiter de variaties met veel expressie en mooie, breede toon speelde. Het „Preislied" Wagner-Wilhelni1 is voor ons altijd geweest een „schoone wijs" met veel bombarie' nagezongen; dat voortdurende forto in de hooge tonen, neen het kan ons maar niet bekoren! Dit geldt uitslui tend de bewerking, de vertolking (hebben wij zelfs van een M,i.scha Elmann minder gehoord en pleit dus voor den heer Ruiter. Als laatste nummer gaf de violist „Polo naise" van Wiieniawki, een paradestuk met opeengehoopte moeilijkheden. Het werd met de noodiige vaardigheid gespeeld) al mislukte een paar istaccatoloopjes en hadden wij de flageoletten notg duidelijker gewenscht, de solist maakte niettemin furore er mede, Met zijn toénummer bleek het ons ophieuw dat de viool het mees(e .weet te ontroe ren, wanner zij breed en zangerig haar lied kan doen hooren en zeker tot een ieder zal spreken wanneer de kunstenaar haar bespeeld met iets wat opwelt uit eigeft ziel, eigen emoties weet Is amen te doen gaan met de gedachten der meesters wel ke hij vertolkt, W'as de techniek 4e«jj

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1912 | | pagina 1