R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 44. Zaterdag 11 Mei 1912. 6de Jaargang FEPILIETON. De Harddraverslaan. Weken van Angst. Verschijnt DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAG. Wegens den feestdag van H. Hemelvaart zal de eoorant Donderdag a.s. NIET verschijnen. Wij verzoeken H.H. Adverteer ders beleefd, hunne advertenties in het eerstvolgende Dinsdag- nummer te plaatsen. BUITENLAND. ONS BLAD. ABONNEMENTSERI JS 75 «t. p. 3 maanden franco huis; 105 et. m*t geihustreerd Te betalen In het begin van ieder kwartaal, Afzonderlijke nummers van de courant 3 cent. Van het Zondagsblad 5 cent Uitgave van de Naaml. Vennootschap BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. Telefoon No. 433. „ONS BLAD". K. Kerk, te Alkmaar. ADVERTENTIES: Van 1—5 regels30 out. Elke regel meerE j Reclames per regel15 ,j Kleine advertenties van 1—30 woorden. Bij vooruitbet, 39 5|| Wij hadden ook boven dit artikeltje kun nen plaatsen „eene nabetrachting", maar, aangezien het feitelijk is eene nabetrachting cp eene nabetrachting van de Alikm-aarsche Courant, zou ©en titel als „nabetrachting in kwadraat" (wij miliciens leeren ook nog algebra) juister geweest zijn. Deze terp is evenwei nietjjeijkt en, wijl de tijd van ijken juist verstreken is, durfden wij ze idus niet te bezigen. Ook de schrijver van: „fs Hout nu dit uw beeld?" heeft zijn oogen goed den kost gegeven, toen de harddraverij op Julianadag werd gehouden. Hij stond weer op wacht enmaak tt maar niet ongerust, slaap wandelen doet hij niet midden op dien dag, want anders was hij reeds lang wegens ongeschiktheid vo-or den dienst naar huis gezonden was dus present. De redactie der Atkm. Courant noemt „de wijze, waarop de afzetting van het terrein was geregeld", „uitmuntend". „Alles wel!" roepen wij de redactie toe, maar eene vraag: Wiie zorgde daarvoor? Toch zeker op last van B. en W. de stadswerkjieden onder leiding van onzen gprichter van de plantsoenen! Eere wien eere toekomt. En dan gaat het niet aan te zeggen: „Zie nu eens in de HanddraverslaanTever geefs zal men naar een gehavend boompje zoeken, dat de Harddravers laan beschadigd is, blijkt niet, noch dat het gras voor een jaar bedorven jcz'éu (Wij cateeren uit de A. Crt.) Juist 't zelfde alsof de schrijver-miiirien 's Maandags zei tegen den korporaal van de week: „Zie er eens, korporaal, wat ziet mijn uniform er nog mooi uit" als de ser geant het 's_ Zondags tevoren achter slot en grendel had geborgen gehad. Geen wonder dus, dat er zoo weinig scha de is toegebracht aan het jonge geboomte en het gras, want opmerkelijk mag het todh zeker wel heeten, dat juist in het voorste gedeelte der laan, waartoe de afzetting niet reikte, het gras totaal plat getrapt is. Nu kan men een volgende maal de af zetting nog 'meer uitbreiden, maar waar Blijft dan ,,die, bevordering van het vreem delingenverkeer." Zeker, wie een gulden wilde offeren, ver- Door M. KRAMER. Na jd e herstelling van de benoodigdhe- den voor de zuivelbereiding komt de repa- raiie van den stal aan de orde. De sol daten hebben planken gerukt uit het schot en ook van de afscheiding tusschen de \akken d. z. de afdeelingen in den stal, bestemd voor twee koeien. De Sdiuurzolder moet maar planken leveren om deze gaten dicht te timmeren. Zoo krijgt de stal weer een gewoon aanzien en verdwijnen allengs, dank zij de vlijt der ijverige mannen, de ergste sporen van de baldadige vernieling. Wat baas en knecht maar eem'gszins met hun gebrekkige werktuigen en schamel ma teriaal kunnen herstellen, dat pakken ze aan. Maar zooveel stukken zijn verdwenen of totaal vernield, die zij onmogelijk weer kunnen in orde brengen. Zoo, bijvoorbeel 1, de stoelen, welker gemis dagelijks opnieuw gevoeld wordt. Ook is het vaak lastig, 'dat Maartjes „ton" (kinderstoel) door de sol daten verbrand is. Bij de drukke bezig heden van mioeder en Ant is het soms zeer géwensdht het kleine ding een vast plaatsje te geven, waar ze geen ongeluk kan ktjjgen. Maartj» zelf heeft haar „ton" kreeg een goede plaats, maar de man „uit de gewone volksklasse" dan? Heeft die den wedstrijd kunnen volgen? Misschien van verre Wij 'kunnen maar niet begrijpen, dat die harddraverij nu geweest is „ter bevorde ring van het vreemdelingenverkeer" of den verjaardag van Prinses Juliana heeft ge geven het karakter van een nationaal feest. Maar de afdeeling sdhoonrijden in oud- Noord-Ho-llandscbe kieederdvacht 'dan? Echt nationaal toch 'Was dat tot bevordering van het vreemdelingenverkeer? Liepen de steden uit? i Daarover moesten wij maar zwijgen, dat was eene totale mislukking: een paar oud er- we,tsdhe sjeezenj een paar geoostuimeerden zagen wij. Tenslotte nog dit: „de bewaking, viel niet te roemen" schrijft de A. Crt „Indien het publiek inderdaad eens zoo' bandeloos, vernielzuchtig en wat al niet meer was geweest.ja, dan? Danhad èn de. scbootnrijderij èn de harddraverij niet door kunnen gaan. Dat is zooi goed als vaststaand, Wieet de A. Crt zij heeft toch het voorrecht ojn van gemeentewege alle offi cieel© bekendmakingen te mogien ontvangen. Ons Blad mag lekker toekijken San niet, dat voor de afsluiting van een open baren weg als de Harddraverslaan en niet te vergeten de Wilhelmmalaan te voren die afsluiting officieel door aan plakking en advertentie moet worden afge kondigd? Waarom dan maakten enkele dagen gele den in de A. Grt. B. en W. bekend, dat de Schoutenstraat gedeeltelijk gedurende en kele dagen voor het rijtuigverkeer was af gesloten waarom kondigde de opzichter dei- Waterstaat onlangs officieel aan, dat het Jaagpad langs het Kanaal wegens het te- waterlaten van een vaartuig voor het pu bliek verkeer was afgesloten? En voorzooverre wij ons herinneren kunnen waarom verscheen begin Sep tember geregeld i n de A. Crt. eene bfikend- Tnaki rig- toot - -de -van den Ber gerhout? Waarom? Omdat zulks Ln de Wet be paald is. Als wjj, militairen, ons ergens aan te bruiden hebben, dan wordt ons dat bij dienstorder officieel bekend gemaakt. Zoo keken vjjj dus ook verlangend uit naar een openbare officieele bekendmaking, dat de Harddraverslaan en Wihelmiinalaan op Dinsdag 30 April b.v. van 12 uur tot 6 uur voor het openbaar verkeer afgesloten zouden zijn. Edoch, die bekendmaking verscheen niet! De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer had er wellicht niet aan gedacht, best mogelijk! Maar -wij dachten er wel aan, doch ver- nog geen oogenblik gemist: ze is ook 'al veel te „groot" om- in een „ton" te zit ten, ze moet immers „moesie aw hewpe" (moeder al helpen.) Baas en knecht voe len zich niet bekwaam- genoeg in het meu belvak o-m een kinderstoel te fabriceeren. Zal Duineveld er een koopen of een laten maken door den timmerman? Er is geen denken aan. Waar zou het geld- vandaan moeten komen Jantje is op zijn manier bezig nieuwe rasters te maken voor zijn beschadigd ko nijnenhok, waarin reeds een flink konijn uit de duinen gevangen zit. Jantje zal ook kippenhok heel maken ep als hij „groot" is een „ton" voor Maartje timmeren. In afwachting wordt zus wel eens een half uurtje in de sjees gezet, waar ze zelf onmogelijk uit kan komen. Geen geldHo-e sterk wordt door man en vrouw dat gemis gevoeld! Daar moeten sio-el-en gekocht worden, keukengerei, bed- -degoed, een kast en nog meer huisraad, waar buiten ze het bijna onmogelijk stel len kunnen, Zeker voor eemige dagen kan men zich wel behelpen, maar op den duur gaat het zoo moeielijk. Behalve voor deze uitgaaf ineens moet er dagelijks geld wezen voor brood. Want zonder brood gaat het niet langer. Wel zijn er nog vel-e stukken kaas en vleestih maar hoe degelijk voedsel ook, hel begint tegen te staan zonder de afwisseling- van brood en andere spijzen. Vooral de kin deren krijgen behoefte aan ander eten. zwegen dit verzuimt Waarom? De men- schen, die n-u achter de afzetting van ver re de schoonrijderij en harddraverij hebben aanschouwd, hadden gerust midden in de laan kunnen gaan staan zonder dat pro ces-verbaal had kunnen volgen. Immers proces-verbaal volgt op eene overtreding v. rijks-provinciale, of gemeentewet of ver ordening, Ein waar stond nu bepaald, dat men niet midden in de Harddraverslaan mocht loopen op Dinsdag 30 April tusschen 1 en 7 uur nam-.? Immers nergens! Wel als dit te voren langs officieelen weg was afgekondigd. Afijn, het feit heeft zich voorgedaan. Om de gevolgen hebben wij toen gezwegen. Maar nu, vloeit het uit onze pen, voor al nadat beweerd wordt, dat „die bewa king. niet viel te roemen" en aan de be wakers daarvan indirect een verwijt wordt gemaakt. De bewakers konden niet anders optreden. De vereen, in casu de commissie had daarvoor eene aanvrage dienen te richten tot B. en W. Maar genoeg, daar is mijn collega, 'k wordt afgelost, 'k Ga de plaat poetsen Hoe men In Duitschland over de Tariefwet denkt. Van hooggeachte zijde ontvingen wij het volgende waardeerende schrijven: Der zake niet voldoende kundig om een beslist oordeel te kunnen vellen over de al- of-niet wenschelijkheid van beschermende rechten, voor Nederland, in zijn geheel volg ik zoo nu en dan de gegevens welke de couranten te dien opzichte ver strekken. En nu- is het wel merkwaardig hoe vele bladen slechts enkel en alleen hare lezers voorzetten datgene wat „tegen" invoerrech ten aangevoerd wordt. Zulks vind ik mis leidend. Aangenaam- was het mij dan ook te er varen dat „Ons Blad"" (naast meerdere activiteit op ander gebied,) ook te dien opzichte den laatsten tijd activiteit betoont door haren lezers ook voor te houden wat vóór invoerrechten pleit, ook wel- door den m.i. dikwerf besp-ottelijken inhoud der advertenties van het Anti-Tariefwet.Gomité, eens in het juiste lidht te plaatsen. Zoo kon in het Kruiskopje v. Dinsdag j.l, „Domme mensdhen toch," Na lezing daarvan trof mij het verslag in een Duitsch 'blad van de redevoering, welke op de vergadering, van den Boeren bond in Wiurtemburg, welke 20500 leden telt, gehouden werd. De voorzitter van dien Bond Dr. Roe- sicke zeide n.i. En wat heeft Duitschland sterk en machtig gemaakt? Het is de door vrijzinnigen en zelfs Vrouw Duineveld heeft geprobeerd een soort brood te bakken van het mieel, dat nog was overgebleven van de varkens. Maar zeer onsmakelijk was het geweest en veel te grof. En bij den winkelier zullen kruideniers waren gekodht moeten worden, nu- het vleesch weldra zal opgebruikt zijiri. En Kees en Ant, wier hulp onmogelijk op de boerderij kan gemist wenden, moet toch hun loon betaald worden. En nog zooveel is er, wat gield vraagt. Geen geld! Nog nooit heeft Duineveld zoo de waarde van het geld begrepen, als nu het hemi totaal ontbreekt. „We zijn zoo arm-, vrouw," klaagt hij meermalen, „en zal het ooit anders worden? Zullen de dagen nog weer eens komen, dat we zonder deze ontzettende zorgen kunnen leven? En geen koe kan verkocht warden om- aan geld te komen. We moeien noodzakelijk het overblijvende vee behouden." „Adh, had ik mijn goud-en oorijzer nog maar en mijn andere sieraden. Wat zou dat een geld opbrengen en hoeveel noodzakelijke dingen zouden we dan niet kunnen koopen. Dan waren we gered." Het nnisiroostige gesprek doet de boerin in hevig snikken uitbarsten. En Duineveld weet niets aanmoedigend® te zeggen. De toekomst is ook zoo do-nker! Kees en Ant bemerken zeer goed, wat hun meester en meesteres zoo neerdrukt en willen helpen, wat ze helpen kunnen. een deel der liberalen bestreden Bis- mareksdhe handelspolitiek van de con servatieven! Die heeft tegen de voor spellingen van een professor Brentano in, Duitschland tot een ongedachte maat schappelijke ontwikkeling gevoerd. Dat kan tegenwoordig geen sterveling meer loochenen. De toestanden in de industrie toonen zulks het beste. Het loon van den industrie-arbeider isjreweldig geste gen, de arbeid heeft zich ontwikkeld zoo als nauwelijks in eenig ander land. En even verder vervolgt de spreker: Niet op goedkoop brood! komt het alleen aan, maar wel daarop, dat het loon zoo hoog zij, dat de arbeiders daar van bestaan kunnen. Uit Holland (het land Van vrijhandel) emigreeren de men sdhen en kennen naar hier, omdat in Holland de loonen zoo laag zijn, dat de werklui er niet van kunnen leven. Daar om- komen rij naar het „gesmade" Duitschland. Ter staving van het in uw Kruiskopje door Nederlanders beweerde, meende ik dat mededeeling van dit door Duitschers gesprokene, gieen kwaad kon. Een jonge Bonnot. Hoe slecht en gevaarlijk het lezen der b-andieterijen voor sommigen is, moge uit het volgende blijken: De 13-jarige Firmin Licardies van Aurillac had de avonturen van den bandiet Bonnot gelezen en de jongen op hol gebracht door deze sen- satiejgeschiedenissen, besloot den schurk na te doen. Hij nam- een biji en kwet ste daarmee rijn vader aan den arm, De ze 'was onmachtig rijn zoon te ontwape nen en vluchtte weg. Woedend drong de knaap bij een buur binnen, naiu er een geweer en honderd patronen en verschanste rich in huis, roepend„Men mo-et mij dyna- miteeren gelijk Bonnot", Vervolgens schoot hij op al wie naderde. De gendarmen ge lukten er echter in te naderen. Zoodra de knaap het bemerkte, klom hij naar boven, sprong door een zoldervenster, ontwricht te zich den pols, en liep naar een bosch achtervolgd 'door de gendarmen. De jon ge bandiet schoot aanhoudend op zijne achtervolgers en eerst toen zijne kogels op- waren, hielden de gendarmen hem aan. Naar de gevangenis geleid) bekende de knaap dat het de avonturen van Bo-nnot wa ren, die hem- tot zulke daden hadden ge bracht. De jongen heeft voorzeker een harde les noodig Juist verleden weel: wezen wij er in ons hoofdartikel op, hoe de pers zulke bandieten „als helden" vereert. Het (is dan ook geen wonder, dat het le zen van kolommen, bladzijden vol- van zulke „Hoor eens, baas," zegt Kees, „voor- lo-opig Wil ik geen loon hebben en Ant ook niet. Ik weet zeker, dat ze net denkt als ik. En waarom zou de bakker en de winkelier niet voor een poos willen borgen? Zoo kan het niet langer. Ik wil er wel heen gaan om het te probeeren." Ant mengt zich in het gesprek en doet dezelfde medecleeiing als Kees omtrent d-c uitbetaling ,van het weekloon. En ze stelt Duineveld voor haar morgen naar Beverwijk te laten gaan om haar ouders wat geld ter leen te vragen„Bij ons thuis is niet geplunderd en al zijn vader en moeder niet rijk, ze zu-F.en voor eenige maanden of langer, als het moet, wel wat geld kun nen missen. Had het oo-k maar gevraagd, toen we verleden week weggingen. En mis schien kan ik ook wel een paar stoelen mee krijgen." „Ja, laat Ant gaan", zegt Kees, „als eerst dezen winter maar doorgesparteld is, dan zal allengs de boerderij wel weer vol doende inkomsten opleveren, om in het onderhoud te voorzien en de gemaakte schulden af te lossen. Alles zal met G,pds hulp weer terecht komen. Geef den moed toch niet verloren." Deze hartelijke woorden en de innig ge meende hulpaanbieding beuren Dui.ievefcl en zijn wouw geheel op uit hun verdrietige stemming. Hoe vurig hopen ze, dat de tijd nog eens komen zal om zooveel trou we hulp ruimschoots te beloosten. Ant gaat den volgenden dag naar Bever- sensatieverhalen dergelijke gevolgen als bo venstaande heeft De pers deed beter dit te voorkomen, door korter te rijn en zoodoende den sen- satie-geest van den tegienwoordigen tijd j niet te voeden, De oorlog tusschen Italië en Turkije. In de Woensdag gehouden kamerzitting te Constantinopel las de voorzitter een der tiental telegrammen voor -uit verschillende deel en des lands. In deze telegrammen, diei^PIKet bombardement van de Darda- nellen verzonden waren, werd- aan de re geering het verzoek geritiht den oorlog voort te zetten, tot de Italianen Tripoli hebben ontruimd. Het Twrksdhe voik wil den oorlog, due doorzetten. Ook de Regeering schijnt van dat idee. De ministerraad besloot n.1, de Italianen ip 't vilajet Smyrna verblijf hou dend uit te zetten. DUITSCHLAND Een afgevaardigde door de politie uitgezet. In üe Donderdag gehouden zitting van het Huis van afgevaardigden heeft een treu rig incident plaats gehad. De voorzitter moest den sociaal-democratisdhen afgevaar. digd-e Bordhardt verscheidene malen tof die ord-e roepen en toen dit niet hielp miet uit zetting bedreigen. Ook dat hielp niet; Bor- chardt verklaarde dat hij niet van zijn plaats wikte wijken. Daarop schorste de voorzitter die vergadering-. Bij heropening eischte hij wederom dat Bordhardt de zaal zou verlaten, diodh de socialist .weigerde. Dan verscheen een commissaris van politie en 4 agenten dii-e den sociaal-democraat onder heftig ver zet bui-ten zetten. Even later kwami Bordhardt wederom de vergaderzaal binnen en toen hij aan het verzoek van dien voorzitter om de zaal té verlaten, geen gehoor gaf, werd Bij ten tweedie male onder hevigen tegenstand door die politie uitgezet. BELGIE. Gelijk men weet zullen den 2en Juni- iil België de kamerverkiezingen plaats hebben; niet ntin-dier dan 1.700.000 kiezers worden naar de stembus geroep-en. In 1884, het jaar idiat de liberale regeering door de Katholie ken geslagen werd waren er slechts 126.000 keizers voor de Kamer. En dan durven Belgische socialisten en liberalen nog wel beweren dat de Katholieken tegen uitbrei ding van het kiesrecht zijn! ENGELAND. De Home Rule Bill. De debatten over de tweede lering der H-o-m eRiuie Bill, die reeds sinds zes-dagen in het Lagerhuis in gang zijn, rijn gesloten. De debatten rijn rustig gevoerd en zonder wijk en zoo krijgt Duineveld wat geld. om-handen en kan het allernoodzakelijkste aangeschaft worden. Bakker Sdhavemaker is er dadelijk voor te vinden Duineveld- en ook anderen van hun geld beroofden inwoners het brood te borgen. Wel Is zijn graan, dat hij' op den zolder had geroofd; maar een belangrijke som gelds heeft hij, zooals we in een voorafgaand hoofdstuk reeds gelezen heb ben, op een slimme wijze weten te be houden. Ook de winkelier wil het noodlijdende gezin voorloop-ig borgen. Hij was, zooals we weten naar Uitgeest gevlucht mietzjjn geld en kostbaarheden. Bij zijn terugkomst vond hij zijn winkel geplunderd, maar daar hij zelden of nooit groote hoeveelheden) te gelijk aanwezig had, was ramp te overzien geweest. En de vraag, hoe verder dezen winter aan voedsel te komen, kat zidh bij nader indenken niet zoo benauwend aanzien, als het eerst wel leek. Hoewel de soldaten veel aardappelen uit den tuin geroofd hebben, is er nog een belangrijke hoeveelheid overgebleven, die reeds voor de oorlogsdagen gekuildl) was en niet is gevonden. 1) „Kuilen" is aardappelen in een vrij diep-en kuil bewaren, goed miet aarde be dekt, om ze voor strenge winterkoude te beveiligen. JWorilt vervolgd.}

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1912 | | pagina 1