TWEED Zaterdag 18 Mei 1912. Geschiedenis der Parochie Oudorp. Tien geboden voor de vrouw. Ons Geïllustreerd Zondagsblad KALENDER voor de dagen der week. BLAD. No. 46 PRIJSRAADSEL. eene verrassing.' Uit ons Parlement. BURGERLIJKE STAND. ONS I Het geïllustreerde Zondagsblad van deze week bevat de volgende PLATEN: Koninklijk bezoek aan Am sterdam (3 foto's). Kerkkunsttentoonstet- liftg bij den beer Rietfort te Haarlemi (3 foto's) 25-jarig jubileum van Pater v. Kes- sel te Delft (2 foto's). Het nieuwe R. K. Patronaatsgiebouwl te Sdiagen. Een 55- jarig huwelijksfeest Elen gouden echtpaar. Een kostbare prijs. De IJtniuidensdhe stoom trawler Dubbelman IJ, Mi '17. De werke- looze graanelevators te RotterdamL J. van Dorp. Medembiik en zijn scheepvaart. Drie jubileums. TEKST: 't Koninklijk Bezoek aan Am sterdam Op 't nippertje. Het valsdhe testa ment. Een erfgenaam van een troon (Ver volg). Allerlei. Voor otnze .jongens en Meis jes. 19 Mei. ZONDAG. H. Petrus Celestinus, Paus. 20 Mei, MAANDAG. H, Bernardius van Siiëna, Belijder, 21 Mei. DINSDAG. H. Felix a Cantali- aio, Belijder, 22 Mei, WOENSDAG. H. Rita, Weduwe. 23 Mei, DONDERDAG. Octaafdag van He- melvaandag. 24 Mei. VRIJDAG. O, L. Vrouw Hulp der Christenene. 25 Mei, ZATERDAO, Vigilie van Pinksteren Vastendag, H. Oregpréuis VII, Raus. 19 MEI. Zesde Zondag .na Raischen. Les oiiit den brief van dien 'H. apostel Petrus; IV, 7-11. Veel igellefdenZijt bedadbtzaami en waakt in gebeden. Doch, vóór alles, hebt elkan der wederzijds en bestendig lief; want die liefde bedekt eene menigte van zonden. Weest jegens elkander gastvrij zonder mor ren. Dat alten, naar gelang zij genadegaven ontvingen, daarmede, de een den anidler, ten dienste zijn; als goede uitdeeliers van Gods menigerlei genade. Sipjeekt iemand, hij spreke als Gods woondenoefent iemand eene bediening uiit, Ihij doe dit als uit de kracht, welke God verleent; opdat in alles God verheerlijkt worde door Jesus Christus onzen Heer, Evangelie van den H. Joannes; XV; 26XVI, 4. Te Idien tijde sprak Jezus tot zijne leer lingen: ais de Vertroosterj dien ik u van .den Vader zenden zal, den Geest der Waar- beid, die van den Vader voortkomt, zal gekomen zijn, zal Hij! getuigenis van Mij geven. 'En gij zult getuigenis geven, omdat gij Van den beginne met Mij zijt. Deze dingen heb Ik ui giezegdi, opdat gij 'niet geërgerd wordt. Zij zulten u uit de synagogen bannen: ja; het uur komt, dat al wie ui doodt, mieenen zal Gode dienst te doen. En Idiit zullen zij u aan doen, omdat zijjioch den Vader noch Mij kennen. Doch 'lk heb iu dit gezegd!, opdat gij, als het uur er van gekomen is; gedenken moogit, dat Ik het u gezegidi hleb. V, 11 REFORMATIE. Luiher en Calvijn waren opgestaan, tegen Rome, zijn leer verspreidde zidh meer en weer, ook ons land bleef niet vrij en de nieuwe leer vond gretig ingang. Hingen, ook Oiudorpfs 'herders, de dwa ling aan? Wij miogen gerust veronderstellen van niej, vwant nergens wordt een afgevallen pastoor van Oudorp genoemd wat anders zeker het geval zoui geweest zijn. Ook Alkmaar bleef in den eersten tijdl ~eirouw en vonniste, in 1538 nog een ze keren Lambert Dirkz. om het herbergen van wederdloopets. Ben oogenblik dreigde gevaar, toen de verdreven Koning van De nemarken, Qhristiaain II, een vurig aanhan ger van Luther, hier miet zijn troepen in het Karmelieten Klooster vertoefde. Geluk kig vertrok hij spoedig; Maar de strijd was in aantocht, In 1558 was 'pastoor te Alkmaar Cor nells Kooltuin de roep van zijn on rechtzinnigheid bracht stad en omtrek in gevaar, doch gelukkig verwijderde hij zidh spoedig en het Bleef rustig tot September 1566 toen Heer Hendrik van Brederode te Alkmaar aan kwam; zijn benden plun derden Kerk en Kloosters en zuiverden deze der piaepsche afgoderij. In den nacht van 30 April op 1 Mei 1567 trok een woeste ende door de Fri.esdhe poort naar Oudorp, tormd.e Ide Sit. Laurentiuskerk binnen en vernielde wat er te -vernielen viel'. Goddank vluchtte Hendrik van Brederoi- e naar DuiLtsdhlanid; Alva kwam; en de eeldstormi hield, op, maar niet Wet verzet egen "Koning Philips, De (Prins van Oranje werd die ziel van het verzet, te Dordrecht went ihij tof stad houder van HoLand, Zeeland en West-Fries land aangesteld en Alkmaar koos zijn partij Droeve dagen braken er nui voor de katho lieken 'aan. Die Kloosters binnen en bui ten de stad en alle Klerken werden van de juweelen kleinoden en al het sieraad beroofd. Oudorps Kerk werd ten tweede male geplunderd; het Karmelieten-klooster leeg gehaald en van alles beroofd en ver woest (1572.) Kerk en Klooster waren dus geplunderd, het klooster is niet herbouwd. Wat echter niet verwoest wend door de beeldstormiers dat is de tempel der harten van de O.u- dorpers, de kerk kouden zij vernielen, het geloof bleef bewaard en werd niet geroofd. De getrouwe herder, die waakte over zijn kudde moet geweest zijn: Et eer An- dries, hij vluchtte bij het'ontzet van Alkmaar en stierf te Amsterdam van hart zeer en droefheid („Heer Andries van 01- irop 'hjj Alkmaar, begr. 16 Oct. 1573" (al dus een grafsteen in, de oude Kerk). Alva 'berustte niet in het verzet der ste den en Don Frederik gaat op omi Alkmaar voor den Koning terug te winnen. Hier in Oudorp is zijn hoofdkwartier, de kerk, ontheiligd en ontwijd door de geuzen, gebruikte 'hij voor magazijn ,va,n oorlogs behoeften. Sint Panoras heeft een legerafdeeling Duit schers, zes vendels: Huiswaard is bezet door Spaansche troepen, Koedijk herbergt 20 'vendels Walen, aangevoerd door den baron de Eigne en Henri, baron de Cjhe- vreaiux. Oudorp] was dan ito een legerkamp her schapen, 'van hieruit weid het sein van zoo 'menig aanval met dapperheid vol voerd, 't(pch met moed afgeslagen. Doch toen Viel een vijand den Spanjaarden aan, waarmee niet te strijden viell, het water. De dijken waren doorgestoken het water uit 'Scheemeer en Huigeuwaard doorstroom den Ide lage vlakten, de schansen, door So- noy te Rustenburg, Huigendijk, Broek op Langendijik, Schoort en Grabbe adapt, opge worpen, bestookten het Spaansche leger. 4 Oct. 1573 zagen de Alikmaarders de schansen bij, den Overtoom verlaten; in Koedijk stonden de huizen in biramd, Sint Panoras werd ontruimd en bij den Galgen- dijk scheepten de Spanjaarden zich' in, sta ken het Seggelis over en verlieten voor al tijd deze streken. (Wordt vervolgd.) De jongeheer vart Akersloot, die het ge luk bad voor zijne goede oplossing van het laatste' prijsraadsel een doos marse pein te ontvangen, zond ons, eenige da gen geleden het volgend briefje opi rijm: Een raadsel oplossen uit „Ons Blad" Had ik al meer bij: de hand gehad, En was, iik bij goed oplossen dan al blij Een prijs, ging mijn neus, tobh altijd voorbij; Maar nu ik mijn naam in de krant zag staan Had ik wel een gat in die lucht willen slaan. Want jongens zoo'n doos keurige .marsepijn W,i,e zou daar n,iet in zijn nopjes mee zijn? Hartelijk dank, dien goeden Heer Sehreurs En ,is,'t wat dragelijk met mijn beurs, Dan heb ik na 't proeven alle redeni Om bij hem een duifje te besteden.; Want waar nven verkoopt zulke marsepijn Daar zullen ook heerlijke koekjes, zijn! 'k Wou, dat andere winkeliers, ook zoo deden 'k Wied dan hadden zij stellig redlen Qm' tevree te zjjn over den gang hunner zaken Immers zij zouden reclame maken; Zij verspreidden hun naam en behalve dat Bevorderden zij den bloei van „Ons Blad". Nu hebben we nog voor degenen; onzer kleine lezers en leze ressen, die eveneens het prijsraadsel goed haddien opgelost. De hr. Scheurs, heeft ons n.l. nog een doos marsepein terhandi gesteld. Maar aan wie(n) die doos, nu toe te kennen Wij hebben een' getal tusschien 1 en 100 opgeschreven en wie van de goiedie oplos sers het dichtst bij dat getal raadt heeft de Idlpos gewonnen. Br mogen dus, aan dezen wedstrijd al léén meedoen: Henniëtte Kraakman; Jansje, Wiit, pia. W. Koopman, Sciharioa; Piet v. d. Velde, p.a. P. Mooi, Wjlhelmiinalaan; Karei Lammers, R. K. Weeshuis, Vendronkenoord'; Johianna Jonkers, Oiudegracht; N. Caarls, Spoorstraat Aliida de Geus, Sltuartstraat 55A. Erkamp, Fniidsen; M. Swart, Achterwezel'Jan Meeuwsen, Verdronkenoord; J. A. Feld- berg, Druiven la a ij 43; Corry Groot, Ver dronkenoord; Txuus Driesen, Torenburg; Jacob en Trientje, Kraakman, Landstraat; Marie van Diepen, Verdronkenoord1; Ali- da van Eyk, Zaadrnarkt; B. Broers, Mient; A. Kieft, Zevenhuizen; Jan Wiokke, Ver dronkenoord; A. Kapiteijn, Wiesterweg 32; Catharinai Meijer, Kennenjierstraatweg 64; allen te Alkmaar. Johanna Boekei', 't Zand, Zijipe; Dirk Wit te, Zuid-Schar wonde, Anna Mooi, Veenhui- zen bij O.-Niedorp; Trien Hoeben, Bergen; Geertje Rjuijter, Jispi; Helena Maria Zo merdijk, 't Zand,1 Zijpe; Jacoba Moras, adres Belkmerweg, 't Zand Zijpe; Trientje Vlugt, Warmen huizen; N. Admiraal, Limmen;Jan v. d. Velden, Kalkovenshrug; Jacob Dui- n eve ld Pz., Noord-SdharwoudeJan Sernee Jz., Akersloot; Tlh. Sernee Jzn., Akersloot; H.. de Sonnavilte; Biergeo; Cornelia Roelofs zen, Purmierend, Dubbele Buuri; P. Dekker, Bergen; Marie Maithijsen, Wormierveer; Jo hanna Lucia Oldenburg, Pension Holstein, Dorpstraat, Bergen; Dorus Bijl; Oudorpi; B. Wennips, Rustenburgerweg; Heer Hugo- waard; Bets ie Oldenburg, Bergen; G. de Jong, Middenweg, Heer-Hugowaard; jon- gejufür. A. M. Schilder, 't Veld; genu. O.- Niedorp; Grietje Roozendaal, Sdhoorl; Jac. de Graaff, Heilo, Rijksstraatweg; Maria Groen Sd., Waarland; gem. Harenkarspel: Marie Molenaar Beemster. Deze gelieven allen een getal tussohen 1 en 100 te raden en aan ons. adres op te geven (Op de enveloppe te schrij ven „Prijsraadsel" in duidelijke letters). De volgende week Zaterdag melden wij •den uitslag van dezen wedstrijd. Wie zal nu met Pinksteren smullen aan een doos marsepein? In ons nummer van Dinsdag meldden wij reeds; dat een amendement voorge dragen door den heer De Geer en strek kende om voor die gemengde bedrijven de mogelijkheid te openen, dat het bak ken van beschuit, koek en banket er 's nachts, wordt toegestaan, is aangenomen. Art. 6 laat den alleenwerkenden patroon toe, met vergunning van den Minister, Zon dags- en nachtarbeid te verrichten. Van verschillende zijden werd tegen de ze bepaling geageerd. De Minister betoog de hiertegenover, (jat er geen enkel be lang van anderen was omi den alleenwer- kenden patroon in bijzondere gevallen toe te laten een uur vroeger of later te wer ken. De Min. betoogde eindelijk, dat het art. volkomen in orde was, en die materie volledig regelde, én wat het verleenen, èn wat het intrekken der vergunning betreft Alleen wilde, hij bij, art. 9 nog wel be palen, dat ook over de intrekking der ver gunning de oommissie wordt gehoord. De wet, aldus beweerde.de Min,, wil alleen den nachtarbeid; voor 'de gezellen verbie den en daarvoor is een beperkt verbod voor patroons onmisbaar; doch verder moet dat verbodi ook niet gaan. De Minister wil de patroons niet ge heel aan banden leggen. Ten slotte en nadat die Min. had te kennen gegeven dat de regeering een ge regelde vergunning zat vragen voor een slechts nu en dan voorkomende afwijking van de gewone arbeidstijden en in art. 9 de wijziging had aangebracht dat ook over de intrekking der vergunning de commis sie wordt geboord; verklaarde: hij zich' bereid om nog te overwegen], of wellicht een andere autoriteit dain de Min. de be slissing over de vergunning zal hebben. In afwadhting dat een, nota Vain wijziging, door den minister van Landbouw ingezon den, zou worden gedrukt, werd die behan- jdeliug van artt. 6—10 der Arbeids wet voorloopiig aangehouden. Art. 11 kwam dus 't eerst ill behandeling. Dit bepaalt: „1. De werkzaamheden van een bakkers gezel in de onderneming, waarin hij bak- kersarbetd verricht, moeten worden gere geld met i nachtneming van het bepaalde in de volgende artikelen. 2. Voor de toepassing van die artikelen worden werkzaamheden van een bakkers gezel; bestaande In het rondbrengen van brood, steeds geacht te zijn verricht in de onderneming van het hoofd of den be stuurder, door of namens wien hem het brood is overgedragen." Door de meerderheid der commissie van rapporteurs weid voorgesteld, hieraan, toe te voegen: „Het bepaalde in de artikelen 12, 12 bis, 13 en 14 js niet van, toepassing ten aanzien van een bakkersgezel die, waar het hoofd Üer onderneming een vrouwi is, in haar plaats den arbeid in de brood bakkerij leidt, of die bij ziekte van het hoofd of den bestuurder dezen vervangt, indien zijn naam schriftelijk is medege deeld aan het distrialthoofd dier arbeidsin spectie." De heer Ellhörst lichtte dit toe. De h'r. Schaper en de minister, de heer Talma; had den tegen het amend, geen bezwaar, al vroeg de eerste eenige opheldering, diet de min. 'gaf. Toen wenden het amend, en 't art. zonder stemming goedgekeurd. Nu volgide art. 12, de arbeidsregeling der gezellen per .dag regelend. Hief art. luidde aldus „1. De werkzaamheden van een bakkers gezel op één dag moeten zóó zijin geregeld dat óf tusschen 'begin en einde van de werk zaamheden niet meer dan 12 uren liggien; óf anders zijn arbeidsdag, in tweeëni wordt verdeeld door een onafgebroken rust tijd van zóó langen duur, dat de tijdl vóór en na dien rusttijd' te zamien niet meer dan 11 uren is. 2. Dié tijden van 12 uren en van 11 uren bedoeld! in het voorgaande lid, mo gen 16 uren zij'n; a, op de dagen, waarop in de brood bak kerij ingevolge art. 3 in den nacht bak- kersarbeid mag worden verricht; b. op de dagen waarop in de broodbak kerij ingevolge art. 4. darde lid, onder a of c, in $en nadht van 3 uur af bakkers- arbeid mag worden verricht; c. op de dagen; waarop in de brood- bakkerij ingevolge art. 5 in den nacht bakkersarbeid wordt verricht d. op vijftien andere dagen in hei ka lenderjaar. 3. Als onafgebroken rusttijd geldt niet de tijd; 'dien de arbeider moet dootb.en- gen in 'de inrichting, Waarin de broodbak kerij is gevestigd." De 'heeren Sdhaper c.s. hadden op dit artikel niet minder dain drie amendementen voorgesteld, die alle werden verworpen, zoodat art. 12 werd goedgekeurd. Bakkerscommisslën. Nu k'wami artt. 6—10 aan de orde, de speciale vergunningen regelende voor het onder bepaalde voorwaarden voor een tijd (eerst één jaar, daarna drie jaren) toela ten van andere werktijden, ook nachtelijk, te verteenen na het booren van belangheb benden en die bakkerscomrnissiën, en waar in de Minister, bijl art. 6a; het volgende had ingevoegd: „1. De aanvrage van eene vergunning, als bedoeld' in artikel 6 wordt geridht tot den burgemeester dér gemeente, waar de broodbakkerij gevestigd is. Deze geeft van de aanvrage kennis aan 'Onzen Minister en geeft tevens aan de aanvrage openbaar heid op de wijze; door Ons vast te stel len. Bezwaren kunnen binnen een door Ons te stellen termijn mondeling of schrif telijk bij den burgemeester worden inge bracht. i 2. De burgemeester deelt dié aanvrage en de ingebrachte bezwaren miede aan eene 'door Ons benoemde commissie, welke, be halve uit den voorzitter, voor de helft bestaat uit personen, die als hoofd of be stuurder van een onderneming, en voor de andere helft uit personen, die als ar beider in het broodbakkersbedrijf werkzaam zijn. 3. De commissie blrengt over de aan vrage advies uit en doet dit toekomen: aan den burgemeester, Indien de bezwa ren uitsluitend zijn ingebracht door inwo ners der gemeente, waar de broodbakkerij gevestigd is; i aan Onzen Commissaris in de provincie, indien bezwaren zijn ingebracht door in woners van eene andere gemeente, doch uitsluitend door inwoners der provincie, waarin de broodbakkerij gevestigd is: in andere gevallen aan Onzen Minister. Dezen beslissen over de hun toegezon den aanvragen. 4. Intrekking van eene vergunning, ais in artikel 6 bedoeld; geschiedt door het ge zag, dat in eersten aanleg over dé aan vrage 'heeft beslist, gehoord d'e in het twee de lid bedoelde commissie. 5. Vo.or belanghebbenden en de in het tweede lid bedoelde commissie staat van de beslissing van den burgemeester of On zen Commissaris in de provincie binnen veertien dagen na 'hare dagiteekening be roep open op Onzen .Minister. 6. De bovenbedoelde beslissingen worden op de door Ons vast te stellen \9ijze openbaar gemaakt." 1 Dit artikel' werd verdedigd dloor denlhr. Lobman ofschoon deze verklaarde tegen de wet in haar geheel te zullen stemmen, doch dé hr. Bos meende, dat het ver keerd was in een bedrijf waarin zooveel, „broodnijd" is, de vergunningen afhanke lijk te maken van het advies der com missies van conourreerende personen. Die Minister mierkte daartegenover op; dat deze arbitraire macht niet gevaarlijk is, immers beroep staat open. Ecno flinke verklaring was het van Minister Taima, toen Z.Exc. den heer Borgesius, op een desbetreffend verwijt antwoordde, dat hij noch naar Jinks nóch naar rechts zag en dus moest worden behoed tegen verwijten van te steu nen op eene volgzame meerderheid'. Hij: wilde een wet, jvaarvoor hij naar eigen overtuiging kon instaan. Artt 7—10 wierden ongewijzigd' goedge keurd, waarna nog overbleef het slotarti kel omtrent de inwerkingtreding der wet. De Minister stelde voor Üe wet niet vóór 6 maanden na; de afkondiging te doen in werking treden. Na loven en bieden kwaimi men tot een termijn van één Jaar, waarna het art. werd goedgekeurd'. De eindstemmi ng over de alsnu af gehandelde Bakkerswet volgt na Rinkste ren. Wiat zal' de uitslag zijn? Wij gelooven, dat de ,wet „er door zal komen", zij het dan ook niet met alle stemmen van rechts voor. Maar dan in de Éérste Kamer? Of daar eene meerderheid voor te vinden is? Wjj betwijfelen het zeer. Wanneer mannen als de hr. Lobman te gen de wet gekant rijn, dan meenen wij1, Idat onze twijfel' niet ongegrond is. De tijd zal' het loeren. Die Tweede Kamer heeft doorgewerkt en in behandeling genomen de interpèl- latie—TreuÖ naar aanleiding van de con clusie van het finantieel gedeelte van het onderzoek der staatscommissie ingesteld bij' Kon. Besluit van 8 Sept. 1908, dat tic Staat op het spoorwegkapitaal in 1909 ruim 6 millioen heeft ingeteerd en van 1891 tot 1909 bijina 45 millioen. Uit Bovenstaande blijkt voldoende waar het over gaat. 't Is een berekenen en cij feren van belang! Geen wonder danook, dat het absen tisme in de Kamer dezer dagen groot was. Op een oogenblik telde mien er 9 leden van rechte en 13 van links dus totaal 22 van de 100. Effeat laat staan nuttig effect werpt die interpellatie dus zeker wel niet a^ volgens den Kamieroverzichtschrijver van de Maasbode: „even weinig nuttig effect voor de gemeenschap; als wanneer het den heer Treub had behaagd; met de Regeering een debat op te zetten over de vraag of de maan bewoond, is." Onze lezers zullen wjj dus maar niet vervelen met een overzicht te gevetn van ailes wat de hr. Treub zei, de minister van Waterstaat antwoordde, de, hr. Treub re pliceerde, de minister van Waterstaat du pliceerde enz. enz. enz. L, Gij zult niet den eersten twist veroor zaken, maar zoo die onvermijdelijk is, hem dapper uitvechten. Als ge in den eersten huiiselijken twist overwonnen hebt, zal, dat misschien strekken om u voor alle toekomst in de oogen va,n uw man te verheffen. 2. Gij zult niet vergeten, dat gij een man getrouwd hebt, niet een God. Verwonder u dus niet over zijne zwakheden. 3. Gij zult met uw, man niet altijd over 't geLd praten. Tracht Liever rond te ka men met het geld, dat hij u maandelijks of wekelijks geeft. 4. Zoo gij soonitijds meent, dat uw echt genoot harteloos is, bedenk altijd, dat hij een maag heeft. Door voortdurend met welbereide spijzen, z'n maag te verzorgen, zult gij ten slotte misschien ook z'nhart treffen. 5. Een enkele maal in geroimen tijd, maar niet te dikwijls, zult gij hem het laatste woord laten. Dat streelt hemi en zal u geen kwaad dóen. 6. Gij zult de geheele courant en de ge- heele illustratie lezen, niet enkel de ad vertenties en de ongelukken. Uw echtge noot zal aangenaam verrast zijn ais hij ziet, dat hij met u nu en dan ook oiver onder werpen van algemieenen aard en zelfs over de politiek kan spreken. 7. Gij zult van tijd tot tijd goed vinden, dat uw echtgenoot wat mieer weet dan gjj zelf, onder toegeven, dat gij heelemaal niet onfeilbaar zijt. 8. Gij zutt nooit ruw zijn, ook niet in 'n. twist mej uw echtgenoot. Vergeet niet, dat er 'n tijd in uw leven geweest is, dat ge hem voor weinig minder dan een haJf-god hebt gehouden. 9. Als uw echtgenoot een schrander man is, dan zult gij zijne vriendin ziijinals hij 't inlet is, zult gij zoowel raadgeefster als vriendin voor hem wezen. 10. Gij zult de familie van uw man ach ten, vooral z'n mioeder. Bedenk, dat ;zij hem veel vroeger liefhad dan gij. (Maasb.) RURMEREND, Van 7—14 Mei 1912. Geboren: Hendrik Gerardius, z. van Jel- mer Jacobus de Jong en Johanna Maria Nijhoff. Jan, z. van Jacob Muusses en Cathaiina Elisabeth Geertruida Eijken. Ondertrouwd: Siimion Moerkamp en Ali- da Greuter. Theodorus de Wolf en Wiitlemijna Anna Maria Bakx. Jacobus Verswijveren en Gerarda van Alem. Hendrik Ooijimian Jaoobus Johannes Veen en Mania Johanna van Roode. GetrouwdNtootaas de Best en Aagje Worp; Jan Humrne en Vokettje Band. Overleden: Maar'je Plijter, n maanden, d. van Anthonie Plijter en W lhelmina Maria Verstij nen. Diik Stadegaard, 76 j., weduwn. van Geeitje Konijn. BEEMSTER. Geboren: Martha Geertruida, d. v. Simon van Kampen en Elisabeth Groot Jan, z. van Cai&en Cornelis Abraham de Boer en Maria Nat. Dirk, z. van Johannes Scheringa en Neeltje de Heer. Ondertrouwd: Gerrit Tjeertes, 22 j. en Geertje Beeis, 21 j GehuwdJohannes Nicolaas Oudejans, 25 jen Catharina Sneek, 23 j. Overleden: Jacobus Perk, 54 j., echtg. van Johanna Magdalena Hart, van Alkmaar. Poulus Doets, 82 j., weduwn. van Geertje Pijper. UITGEEST. Van 11 tot 15 Mei. Geboren: Wilhelmus Johannes, z. van W. Noom en P. Kramer. Guurtje, d. van Jn. Meijer en H. van Twuijver. OndertrouwdF. Kuiper en A. v. d. Eng. E. v. Ossenbrugge en M. Ooms. N. D. Nol en G. Meulink. GetrouwdM. Ferwerda en E. A. Eekhart. J. Scholten en A. J. Bartels. Overleden: Gerbrand Kok, 12 j., z. van C. Kok en J. M. Rijs. WORMERVEER. Van 9 tot 16 Mei. Geboren: Jan, z. van J. Tjeertes en M. Oitelee. Simon, z. van G. Schilp en J. Forker. Gerard Hendrik, z. van S. H. Raat en A. L. van den Berg. Maria Bavina, d. van S. Kox en M. Besse. Levenloos aangegevenEen zoon van J. A. van der Hoeven en S. de Lange. Ondertrouwd: M. J. van Putten en M. Kok (van Enkhuizen) Ph. Valk (van Zaan dam) en H. Dirkmaat S. Zwart (van Zaan dam) en T. Boot. Gehuwd: H. Seinen en J. C. Bruijn. Overleden: Arend Stelling, 3 weken, z. van P. Stelling en J. Beths (overleden). Aagje de Wit, 71 jaar, wed. v. C. Emmer.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1912 | | pagina 5