Ei EatL lieuws- en i^dtrei'tentie'blad woox* Hoord-Eolland. No. 55. Zaterdag 8 Juni 1912. 6ae Jaargang De vrije school. Weken van Angst. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUITENLAND. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: 75 ct p. 3 maanden franco huis; 105 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal, Afzonderlijke nummers van de courant 3 cent. Van het Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels30 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij veKjnwtbet, 29 a (Vereenvoudigde spelling). La justice surtout, I. In een der voorgaande nummers van „Ons Blad" heeft men kunnen lezen, dat de Gromdweiskommissie een wijziging voor stelt van art. 192 der Grondwet. Tot m toe is volgens dit art. alleen het OPENBAAR lager onderwijs een aanhou dende zorg der Regering. De kommissie stelt nu voor, dat niet enkel het open baar, doch alle lager onderwijs een zorg der Regering zal zijn. Vooris is het haar mening, dat er gestreefd moet worden naar de toestand: biezander onderwijs regel, openbaar onderwijs, aanvulling. Dat Nederland op weg is naar deze toestand, tonen de sijfers duidlelik aan. Overal in den lande zijn biezondere scho len verrezen als paddestoelen bijna, kan men zeggen en gestadig, slinkt het ge tal 'openbare scholen. Sinds het partiku- lier initiatief door de ruimere subsidies wat «neer vrijheid van beweging kreeg, beijverde het kristetik volksdeel zich zo veel mogelik scholen op godsdienstige grondslag te stichtep'. W,e zeggen, zoveel' mogelik! Want ihet a's nog altijd e.era zeer girote en zware tast, vopr een school- of kerk bestuur om een biezondere. schooi op te richten en in stand te houden. Want al geeft het Rijk een vrij belangrijk bedrag als subsidie, daar blijft voor de, eksploi- fatie nog zoveel over, waarvoor nóch Rijk, nóch enige andere publieke kas een sent geeft, dat het nii.et te verwonderen valt, dat zoveel 'schoolbesturen zuchten omder een zware schuldenlast, en ieder jiaar nog dat tekort onrustbarend zien stijgen. En nu kan men daartegen opwerpen: „Wanneer een schoolbestuur geen kans ziet de benodigde gelden bijeen ie krijgen, moet het niet de absurditeit begaan, scholen te bouwen". Van zuiver ekonomies standpunt beschouwd is 'deze redenering volkomen juist,. Dodh |als mien daartegenover stelt het feit, 'dat de katolieke jeugd vooral iii die tegenwiooirdlige tijd' een katoliieke opvoeding biroodinodiig heeft, waarop in het 'jaar 1868 de gezamenlijke Nederlandsdhe bisschoppen in hun 'beroemd mandement zozeer de aan dacht hebben gevestigd', als men waar neemt, dat de openbare school in de laat ste 20 jaar langzaami aan geworden is tot een pedagogies instituut, acceptable! alleen, voor mensen van moderne levensbeschou wing, waar strikte neutraliteit, d.i. nega tie j an'God, zijn geboden en leer, de schep- ter voert, dan beseft men ook die dure plicht van onze geéstilike overheid, omiwaar Door M. KRAMER. 36) „Toen ik in de kamer kwam, was er niemand' meer te zien." Anit, die op' de achterstraat bij' de pomp de borden had staan wassdhen, hadl niets gezien. Kees ook niet, maar van uit den tuin, waar hij aan het spitten was geweest, had hij ook geen vrij gezicht op den weg gehad. ,,Een vreemde man? Een bedelaar misschien?" zegt de boer, die beelemaal niets van een mian heeft kunnen ontdekken, daar hij tijdens de waarneming van Jan- neman in 'den hooiberg „jjpn het hóoi-af- goo'ien was voor dien volgenden voeder- tijd. „Maar er is geen bedelaar aan de deur geweest", antwoordt de boerin, „mor gen mtoet ik er Jantje toch nog eensover wagen, 'k vind het zoo raar. Ik zou nou maar willen weten^ wat dat geweest is." „Nou, in de schuur is anders niet veel te vinden", zegt Kees, die vermloedt, Öat vrouw Duineveld aan dieverij denkt. Voor het bed wordt opgezocht, gaan baas en knecht onder invloed van den „vreem den man'", dien Jantje heeft gezien, zorg vuldiger dan anders d:e sluiting van deuren En ramen nazien. Je kon toch nooit we- 't eniigzins kan en zeifs, waar 't ogen schijnlijk niet kan, voor het roomse kind een inrichting te stichten, waar het Rooms o-nderwijs, d.i. onderwijs, gebaseerd otpj en doordesemd van 'de katoliieke beginselen, kan ontvangen. En waar nu de subsidies te kort schie ten om de geheele Sidhooiiiinriditing te be kostigen, 1), daar is men dus, buiten de schoolgelden, aangewezen, op die pariiikuiie- re offervaardigheid; Nu is deze, Goddank, steeds groot geweest. Miiüioenen en rnii- iiioenen hebben de katolieken van Nederland «n de laatste halve eeuw bijeengebracht om te bekostigen hun vrije roomse schooi. Zulks iis schoon en edel, maar moest het zo? 'Het antwoord kan kort en krach tig' luiden: neen! Wiat toch is het gieval? In ons iand bestaan twee kategoriën van scholen: de openbare en de biezondere. Die eerste worden geheel uit de publie ke kassen: d.i. de rijks- en gemeentekas, betaald; De tweede krijgen enkel een zekere som uit 'de rijkskas Dat de openbare school bekostigd wordt uit de publie.ke (rijks- en gemeente-)kas daar kan men vre.de mee hebben. Doch wie 'be.talen 'dit geld? Ten e.erste degenen; die met dezesdhooi genoegen nemen voor hun kinderen, doqh op ide tweede plaats moeten zij, .die de openbare school niet voor hun kinderen wensen, evenveel, in de kosten betalen. En wanneer dezen hun belastinggeld gebracht hebben voor 'de openbare schooi, die ze voor zich niet kunnen en willen .aanvaar den, dan mogen ze 'de beurs .nog eens openeji voor hun eigen school, waaraan de tegenpartij natuurlik niets geeft. De KatoJiiejken (en Kristetiken evenzeer) betalen dus dubbele sdhoolbelasting! Daarin schuilt 'de grote onrechtvaardig heid! v De gemeenten, aan wiie het beheer der openbare school is toevertrouwd, kun nen Ide scholen zo groots, zo fjaai inrich ten als ze willen, ze kunnen er ware school paleizen van maken, het belastingbiljet, wiordit voor- en tegenstander thuis gestuurd om Ide uitgaven te bestrijden. En men kan niet zeggen; aan die school, welke tegen mijn principes ingaat en waaraan ik m'n kinderen niet wil toevertrouwen, wens ik niet bjj te dragen, ze bestaat niet voor mij want aanmaning, dwangbevel en gerechie- like verkoop 'desnoods^ maken u duidieSk, dat ge er aan moet bijdragen. Droeg de gemeente ook bij in ji? kosten van 'de. biezondere school, menzon met ambitie, z'n gelid bij de gemeente-ont vanger brengen. Maar p,u men weet- dat met zijn be- 1) Wie zullen dat nader duidetik aan toon en. ten! En Kees zet heimelijk een geladen geweer klaar, om maar dadelijk flink aan te pakken, zoo een diief mocht willen in breken. Maar rustig gaat de nacht voorbij, nieis verdachts valt voor. Jantje, die zoo' gauw hij wakker wordt, nog eens van den vreemden man moet vertellen, weet niets anders te zeggen, dan dat die man naar de schuur en het huis had gekeken. „Had ie een jas aan?" vraagt vader. Jantje moet zich nog eens goed herinneren; dan antwoordt hij„net een blauwe buis als vader en Kees, maar een rare pet had hij op'." Hoewel iin de verschijning' van Jantjes „vreemden, man" toch eigenlijk weinig vreemldiigheid zit, lijkt ieder er iets ge heimzinnigs achter te zoeken. En allen zou den graag de oplossing van het Raadsel achtige turen willen hebben. Zoo gauw het licht wordt, loopt Kees eens naar de schuur en doet daar in derdaad een vreemldle ontdekking. Daar:® een schop weg, die hij gisteren nog ge bruikt heeft en beslist heeft opgeborgen. Ook lijkt het hem toe, of er iemand op het stro© in den hoek heeft geslapen. Wie? Waarom? Hoe 'kan dlie spa weg zijn? Zou diie vreemde man Kees pijnigt zijn geest om- een .oplossing te vinidien. Omder het koeien-voeren -is hij voortdurend met het raadselachtige geval bezig. Hij 'vertelt zijn baas de zonderlinge ontdekking en 'Duineveld raakt er h'eele- maat van 'in de war. Het staat vast bij lastinggeld een school wordt in, stand ge houden, geschikt vo'or slechts een gedeelte van de gemeentenaren, een school, diefei- telik alleen nog maar de naam .openbaar draagt, zonder het in werkel,ikheid te zijn, komt het gevoel van ieder overtuigd kristen, mens en feïtelik van ieder eerlik mens in opstand tegen zodanig onrecht. Eerst de schob! voor liberalen, socialisten, en niet-.p'ositief-gel.O'vigen in standi helpen houden en daarna geld bijeen b'ed'elen voor eigen scholen, 't is duidelik, dat het Krtstelik volkde.el zo langzamerhand daar van genoeg heeft gekregen en met klem is gaan eisen: financiële gelijkstelling tussen openbaar en biezonder onderwijs. Waarin de schrijnende ongelijkheid be staat, zullen we in een volgend' artikel aantonen. A. B. TEN BERGE. De Bakkerswet verworpen Zoo is dan na veel geschrijf in de bladen, na 'een uitgebreid onderzoek vanwe ge het Departement van Landbouw, Nijver heid en 'Handel; dat over die 14.000 bakke rijen omvatte, na veel gepraat, in die Twee de Kamer, de Bakkerswet vjerworpen. Wij 'hadden, 'dit votum niet verwacht. Meer virees 'koesterden wij voor de ver werping door 'de Eerste Kamier. Intusschen \v,at een kostbare nationale tijd, weer weg! W|ie waren Ide voorstemmers? 't Gros der Rechterzijde plus 'de Sociaal-Democraten. En wie stemden tegen? Primo de dhristelijk- historischen. Dat was "geen nieuws! Dan de vrij alias oud-liberalen. Dat wisten wij al verleden jaar! Voorts eenige katho lieken, een paar aniti-revoluitionnairen. Daar voor vreesden wij Maar dat alle unie-li beralen rnlin één (de hr. de Klerk) en alle vrijzinnig-democraten geen uitgezon derd, zouden tegenstemmen, dat konden wij niet denken. De katholieken, die tegen waren, Moti veerden hun siern, bij monde van den oud- ■imin. Loeff. Zij hadden een, principieel! be zwaar n.i. van het mier straf bedreigen tegen het verrichten van arbeid, dat nooit een strafwaardige, veelal een lofwaardige han deling is. Wij zeggen „acoipio" goed, dat is tenmin ste een motief. Maar die mienschen die den naam dlra- gen van vrijzinnig-idiemocraten let wel ,,d e- mocraten" en dat de hr. Bos zei het „wijl de wet i n haar ontwikkeling zou belemmeren de 'bedrijisvormejj waarin het meest economisch gebruik wordt gemaakt van kapitaal"! Een soortgelijke verklaring weid door ide Umie-Jdbteralen afgelegdl bij monde van den hr. Blorgesius. Dat zijn nu die partijen, 'd,ie vooral de eerste een hem, d,at er weer iets ongelukkigs gaat gebeuren, „Een spa, een spa weg", mompelt Kees; en in eens zoo maar brengt hij de vreem de geschiedenis in verband m,et het raadl- selachiiig gedoe van een der soldaten op den laatsten ochtend van de inkwartiering. Een solid iaat immers was in den .vroegen morgen uitgetrokken naar de duinen en juist teruggekeerd, voor de trompjetten op zoo'n vervaarlijke manier verzamelen had den geblazen. „Baas", zegt hij gejaagd1, „laten we dadelijk naar de dlminen trekken, misschien.,, misschien kunnen ,We een goeden slag slaan. Die vreemide man is vast een verkleede soldaat geweest, die zijn verborgen buit gaai opgraven in d,e duinen. We moeten hem hebben!" Ook de baas voelt verband tuissdhen diit vreemide geval, en het zonderlinge bedrijf op den taats-ben ooalogsmorgen. De b:eid!e mannen haasten zich met het voeren en melken der koeien en trekken dan dadelijk weg naar die duinen o,m,de strikken gauw na te zi-en, zoo-als ze te gen de boerin en de meid zeggen. Behoedzaam- en slechts fluisterend nu en dan beklimmen ze het hooge duin, den iZ.g. Papenberg, en begluren aanstonds, ver scholen adhiter struikgewas, de naaste om geving, Vooral, de bosohjes in de duinpan nen worden aa,n een streng onderzoek on derworpen. Gelukkig, dat de bbomen kaal zijn en geen nevel over het landschap ligt. De ijje, heldere winterlucht werkt mede air aannemen van het monopool te bezitten, „soioiaal" te zijn! ZIJ ZIJN BEZWEKEN VOOR DE GROOT—INDUSTRIE. •Bezweken voor adresssen, zooals nog de laatste die in tie pers circuleerden, n.l. dlie onderteekend waren d-oorgroot-indlustrieelen als Ver kade, Paul Kaiser enz. Is het dian too erg, vragen wij, als die groote bakkerijen plus tie luxe-bakkerijen, gelijk behandeld worden als die kleine Moe ten de eerstgenoemde 'nu j-uist een streepje voor hebben en 'moet men voor haar actie bezwijken? Afijn, treurig, maar waar: van een ern stige piogiing om- aan den nachtarbeid in de bakkerijen nu eens voorgoed een e-ind te maken, komt vborloopiig nog niets. Een toestanidj nadeelig voor de gezond heid-, nadeel,ig vo-or het gezinsleven, nad-ee- liig voor de maatschappij' blijft met dit al bestendigd. Dank zij de vrijzinnig.,... de.... mo. eraten! Minister Talma. Zal hij heengaan? Wij geloo'ven van niet. Vooral omdat hij midden in die Verze keringswetten zit. Wellicht zal 'hij overleg plegen betreffende de Bakkerswet op eenige punten, waarin verandering geëisdh-t 'Wondt door oindtersdhei- denen, die tegenover de grondgedachte der wet niet vijandig staan. Minister Lely 'deed dat ook bij zijn eerst verworpen Ongevallenwet en zij kwam e-r met glans zij 't ook naar zijn oordeel minder 'deugdelijk tian in haar eerste gedaante. Minister Talma zal tiius ook water in zijn wijn moeten tioen. Maar het echte, het sterke van den wijn is er tiian 'todh zeker af! Do verkiezingen in België, een las voor Nederland. „Niet miet ti-ie hulp willen wij een link- sche overwinning", 'heeft het Belgische li berale volk gezegd, een linksche overwin ning, -die slechts kan doen toenemen de macht der sociaal-democratie, tie macht der partij van 'het geweld, van de wanorde en van de revolutie. „Niet miet die hulp". Dat is tie groote les, welke ook weer deze verkiezingen aan 'onze liberale land- genoo'ten geven. Van een rood-blauw blok, we zagen het dezen winter in Duiischland, we zien het nu weer in Bielgië, profitee- ren alleen 'de -socialisten, ten koste van de liberalen. om elike beweging en elk gerucht in de stille omgeving 'waar te nemen. Maar lang reeds liggen 'beide mannen te spieden in het doodsche 'landschap, en niets vreemds nog ontdekt 'hun oog, geen enkel gerucht treft hun oor. Todh gaan ze niet heen. En Kees is vast besloten den heelen dag te blijven wachten, om 'tenminste te kunnen ontdek ken, of ook iemand: de duinen verlaat. Van den 'hoogen topi toch overziet m,en -een groot deel van de vlakte. D-aar stoot de knecht zijn baas even in de zijde en fluistert: „kijk, daar bjj dat elzebosohje; daar staat iemand, hij sjwt, ja hij spiit!" De baas gluurt langs den uiigestirekten arm 'yan Kees en meent ook een man te zien graven. „En hij heeft een blauwe buis aan, als ik goed kijk. Dat komt uit met wat Jantje zei." „En een kotiijnendelver kan 't moei lijk wezen bij een boschje is het niet veel gedaan met splitten." —„Neen, 't zal vast die vreemde sinjeur wel wezen; diie gisteren naar de boerderij heeft staan tuien en vannacht in de schuur heeft gesJapem."„en toen ee-n spa heeft meegenomen", vult de knecht aan. („Als 't nou todh eens een van de soldaten was, de schurk, 'die ondier het «meelvat heeft jfegraven „Dat staat zooi vast bij Me, als, twee maal twice vier is", zegt Kees; „maar lee- liijk zal ie in We val loopien. We gaan er óp af. W,e moeten den rakker in onze handen krijgenKijk, als w'e hu van twee kanten Ons socialistenblad: „Het Volk" gaf als antwoord óp de vraag, waaraan de katholie ke meerderheid in België te danken1 was: „Men zag in de katholieke partij, de „partij vand e orde", terwijl de libera len met de socialisten, „de partij van Bon net en Oarnier" samengingen. Juist Het volk in 'zijn 'groote geledingen wil van het socialisme niets weten, het is niet revoliutioninair, niet anti-monarchaal, -en hoe meer het liberalisme 'met het socialisme co- quetteert, hoe meer het van zijn eigen net- burgerlijk prestige zal inboeten. Ook In ons nusiige Nederland zullen ve le Vrijzinnigen tie voorbeelden zijn er van 'invloedrijke mannen hun partij het „non taüi "auxilio" voor de voeten werpen. xWant vrede en rust en ordelijkheid zijn hun qmer waard dan een liberaal pro gram ouder hooge 'goedkeuring van het socialisme uitgewerkt, meer waard dan de handreiking aan een partij, die de revolutie in haar vaandel heeft geschreven, met alle wanorde daaraan verbonden. Nog een les. Wij lezen in een correspondentie uit Bel gië het volgende: En nu, hulde aan, het zegepralende leger, hulde aan de strijdfoendien, der Meeting, die triomfantelijk tie vlag der vrijheid voor allen en in 'alles boven de Antwerpsche veste hebben geplant. Hulde aan de leiders en in die eerste plaats aan hem-, die sinds een jaar, nacht en Öag onverpoosd werkt om- voor de Meeting deze schitterende overwinning te bevechten: aan Paul Segers. De overtuiging, 'die hemt bezielde, heeft hij 'aan zijne meidewerkers wieten in te planten; zijin geestdrift aan anderen deel achtig gemaakt; als tactieker heeft hij ge manoeuvreerd, als Veldheer geleid, als sol daat meegestreden. De ii nriohting van den kiesstrijd, door M. Paul Segers, was voorbeeldig, niet al leen te Antwerpen zelf, doch in heel het arrondissement; 'voor 'de eerste maal se dert 'lange jaren in de strijd miet meetings en volksvergaderingen gevoerd, zooals het waarlijk behoort en zooals hij dient tin- gericht om: naider tot 't volk te komen. Een jaar 'leiding van Paul' Segers en de Meeting is 6000 stemmen vooruit ge gaan -in Antwerpen. Kan er schitterender. „Een jaar leiding!" „Voor de eerste maal sedert lange jaren een strijd met meetings en volksvergadering gevoerd, zooals het waarlijk behoort en zooals hij dient inge richt om naid_er tot 't volk te komen/' Waar blijven Wij: zoutzakken! op hem aanvielen: dan kan hij ons niet ontglippen Zoo gaan ze het plan uitvoeren. Buk kend, kruipend so-ms, sluipen ze het hooge duin af en nemien dan elk de afgespro ken richting. Duineveld nadert langzaam van terzijde het elzenboschje, Kees trekt er om heen. Gelijk Zullen ze, zoo mogelijk onverwachts, den graver van twee kanten bespringen. Niet het minste onraad! vermoedende in het stille diuin delft 'hij rustig voort. Al een paar vierkante meters heeft hij omgespit en, naar het lijkt, nog «iets gevonden. Of hij de juiste plaats vergeten is? Maar zoo- zacht kunnen de aanvallers niet voortgaan; of droogr-do-ire bladeren en tak jes kraken onder hum schuifelende voelen. Daa-r kijkt hij in eens schichtig op|, Me gravende vreemdeling, enherkent plotse ling, Kees, den knecht van boer Diuirneveld Maar ook Kees ziet dadelijk, dat hij dien soldaat vooir zich (hfeeft, die op dan laat- sten ocrliogsmorgen zoo vroeg naar de dui nen geweest is. Woedend in eens, dat zijn plan mislukken zal trekt de soldaat een mes om zoo noodiig den knecht onschadelijk te maken, als hij miet dadelijk op de vlucht slaat Maar' Duineveld schiet van achteren toe, grijpt hem, stevig vast, en een paar tellen later ligt de woesteling op den grond in bedwang, gehouden door die stevige mannen, (Wortit vervolgd.)!

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1912 | | pagina 1