IZ. Bath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. feuilleton! No. 69. Zaterdag 13 Juli 1912. Over electriciteit. De vrije school. 6"° Jaargang Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Onschuldig veroordeeld of een slachtoffer der wraak. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: 75 et p. 3 maanden franco huis.; 105 ct, met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen In het Begin van ieder kwartaal, Uitzonderlijke nummers van de courant3 cent, Kan het Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R, R. Kerk, te Alkmaar.. Telefoon No, 433, ADVERTENT1EN: Van 1—5 regels 3Q cent, Elke regel meer6 lS Reclames per regel15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet, 29 g 1 Waar in Alkmaar en wellicht ook in de omgeving binnen afzienbaren tijd ejec- citeit voor licht en krachtdoeleinden zal disponibel worden gesteld, mee-nen wij, dat er onder onze lezers wel voldoende be langstelling zal bestaa-n voor eenige korte, aaneensluitende opstellen over dit onitwe.p, ontleend aan eene lezing door den heer Ten Bosch, electro-technisch-ingenie-ur te 's Gravenihage, onder wiens leiding het G. E. B. te Assendelft is tot stand ge komen, aldaar gehouden. Wij zullen daaromi weRelijks een opstel do-en afdrukken en verwijzen onze, lezers naar de eerste bladzijde van het bijblad. La Justice surtout. III, In de beide vorige artiekelen is betoogd, ,lo. de plicht en het recht om biezom- dere scholen ,-op te richten, 2o. de onrechtmatige bevoorrechting, van het openbaar boven het biezonder onder wijs. In dit artiekel zullen we trachten een overzicht te geven van de uitgaven, welke beide takken van volksonderwijs hebben te bestrijden en wat daarvan door het Rijk aan beide wordt vergoed- Die uitgaven betreffen in hoofdzaak die voor: scholenbouw, onderhoud, verwarming verlichting en schoonmaak, leermiddelen en salariëring van het onderwijzend perso neel. A. Saboi-enbouw. Vóór de aanneming van het „Bouwwetje" dus tot nu toe, ontving een schoolbestuur, als het een school liet bouwen of ver bouwen, nagenoeg niets uit de Rijkskas. Tans wordt jaariiks aan de Schoolbe sturen een zeker bedrag, afhankelik van de klassse d.er personeele belasting en het getal s Choolgaande kinderen, uitgekeerd. Voor een gemeente als Alkmaar bedraagt dit per jaar voor een school van 530 leer lingen b.v. f1671. Waar dit geld echter moet dienen voor rente van geleende kapitalen en aflossing ziet men in, dat het niet te veel is, voor als wanneer mien in aanmerking neemt, dat gelijk „De Nederlander" opmerkte, een schoolgebouw tegenwoordig na 25, 30 jaar verouderd is. De gemeenten krijgen en kregen van elke uitgave voor sChoolbouw 25 pGt. uit de Rijkskas. ii Brander wilde de schuld niet op zijn wouwi schuiven, en liever al de gevolgen op zich .gemen en zijne vrouw) deed alles om haar man van alle schuld vrij te plei ten pn zich zelf overeenkomstig de wlaarheid als de schuldige voor te stellen. Dit maakte op het feedere gemoed van den baron een diepen indruk. De stomme vertwijfeling en het smieeken van de jon ge vrouw deden den ritmeester er to-e overgaan, genade vo-or recht te Haten door gaan en hemi geen andere straf te geven dan dat hij bij het opzien der boeken mijn heer Grob behulpzaam- moest zijn, Gedurende een week was dat voor hemi een echt vagevuur, Voortdurend .ais dief, als verduisteraar voor een man te staan, terwijl hij tientallen van Jaren het volle, vertrouwen genoten en als fterlijk mam be kend heeft gestaan, dat is een toestand, Waarin slechts weinige dagen noo-dig wa ren-, omi het haar grijs te do-en w'orden ep de slapen te doen invallen. Op het einde Van de week kende miqn den administrateur nauwelijks m-eer, en ofschoon er van dag tot dag mieer en meer aan 't licht kwam, hoeveel sommen er verduisterd wlaren, voel de mijnheer Grob 'diep mede-lijden, met den man. Toen huurde Brander voor een z-e-er ge ringe som een landgoed, djat aan den aron behoorde. Zijn eer bleef uiterlijk on aangetast, hij verwijderde zich uit de om- Voorzeker ook niet veel, doch de overige 75 pGt. brengen de belastingbetalers op door middel der gemeentekas. Geen woinder, dat een gemeente betrekbe- iik spoedig kan o-vergaan tot een verbou wing of aanbo-uwing. Zo weiden in het jaar 1910 in Alkmaar hij enige openbare scholen overdekte speel plaatsen aangebracht, hetgeen een uitgaaf vorderde van f4719.15. Daarvan vergoed de het Rijk f 11.79.79; voor rekening der gemeentekas bleef f3539.36. Zou e-en der biezo-mdere scholen tot over kapping der speelplaatsen overgaan wat vo-or speelkwartier en bet vak gymnastiek zeker w-enselik is, dan zou ze uit de Rijkskas krijgen: NIHIL, uit de gemeente kas eveneens NIHIL, In 't zelfde jaar werd de openbare meis jesschool verbouwd, hetgeen kostte de som van f 13.667.54. Het Rijk vergoedde hier voor het vierde deel, de rest betaalden de burgers van Alkmaar,, voor- en tegenstan ders der openbase school. Omstreeks dezelfde tijd w-emi die R. K. Meisjesschool verbouwd en v-erl.eden jaar da R. K. Jongensschool, terwijl -enige jar-en- her de Knstelike sCh-ool geheel nieuwt werd 'opgetrokken. Van deze bouwkosten, die ook jn de duizenden liepen, betaalde het Rijk niets, de Gemeente -evenmin. Zoo blijkt 'hieruit de sdhiroimelrke be voorrechting der openbare school. Voor het eene deel der burgers is alle geld uit Rijks- en Gemeentekas veil, het andere deel kan eerst in de zak tasten om de openbare school te bekostigen en mag voor zijn eigen school dan nog eens de beurs nazoeken, maar blijft gespeend van 'de pu blieke kas. Is het 'te verwonderen als de openbare school de sterkste in de konkurrentiestrijd blijkt te zijn? En als nu het Kristei.ik volksdeel h-et morgen aan de dag in 't hoofd kreeg, om de scholen te sluiten en uit armoede ge beurt het so-ms, zo-als onlangs te Den Haag waar moesten dan de duizenden kinderen heen? Natuurlik naar de gemeentescholen. D-och dan was de gemeente verplicht scho len bij te bouwen, in te richten, enz. waar heel wat' duizenden guldens mee .gemoeid zouden zijn. Al dat geld wordt nu dus aan de gemeen te uitgespaard. Merkt men goed de grove onbillikheid in 'dit opzicht? B. Onderhoud, verwarming, verlichting, enz. Een a ardig sommetje vormen deze zaken gevang en in zijne p|Iaats kwam: mijnheer Grob, waarom de ritmeester den bankier Nermann dringend gevraagd had. - Toen Grob het beheer overnam, 'had hij geen gemakkelijke taak. De neef van Bran- der's vrouw had ipeer geld verteerd dan de bajon, en het voorstel, van Brander om een onderneming op touw te zetten had ten doel, den baron iets te laten onder nemen, waarvan hij geen verstand had, zoo,dat hij nog meer geld kon wegnemen. Aan de scherpzinnigheid van den ban kier Normann dankte de baron het, dat zijn vermogen niet te niet giegaan was. Hij dankte hem echter nog meer. Daar de verdwenen som-men zoo groot waren en noch Brander no-dh zijn nee-f groote uit gaven gedaan had, lag het vermoeden vo-or de hand, dat een niet onbeduidend ge deelte 'van het ge;d nog ergens verborgen moest zijn. Dat het geld bij Brander verborgen was ko-n 1de bankier niet gelioov-en; want het grootste deel -was slechts door zijne han den gegaan om- in de zak. van zijn neef te verdwijnen. Dezen wilde de baron laten pakken^ 'maar Normann bracht hem on der 't joo-g, dat dit volgens de w-et niet toegestaan werd, wanneer hij Brander ook niet liet pakken, en dat wilde de baron niet. Nu het de bankier üe-n neef van Bran der bespiede-n en toen kwam- men tot de ontdekking dat hij zich -met ee-ne dame ophield, -aan wie hij vro-eger alles afgestaan, had en van wie hij thans zijne midde len vap bestaan kreeg. De politie werd met het geval in kennis gesteld en deze dapre werd op een dag gegrepen. Na eenig aandringen, 'waarbij het vooruitzicht op de gevangenis 'een groote rol speelde, be- jaarlliks op de scho-olreken-ing. Men eist en zeer terecht. dat het schoolgebouw er netjes uitziet, dat de vloeren op- tijd ge schrobd, zo moge-ik geo'.ied om 't stof te binden., dikwijls geveegd worden, dat de glazen gelapt, de schoo]m-eube;en geregeld gebo-end worden. Bij donker weer, moet er beho-orliké verlichting zijn; des winters ver langt men, dat de leerlingen in een, vo-oiraf verwarmd lio-kaal komen. Wiil men weten, wat de gemeente Alkmaar uitgaf voor deze p-osten- in 1910? Een bedrag 'va-n f4555,87. V-o-or de openbare school is deze post gemakkelijk te vinden, 't Komt altemaa-1 bij de ontvanger vandaan. En de biezondere scholen, waar ook kin deren van Alikmaars ingezetenen op gaa-n? Natuurlik moeten deze maar zien aan het geld te komen. Nu komen ze er wel aan, maar men moet niet vragen, ho>e! Gebedel en nog eens ge bedel. Want aan fondsen zijn biezo-ndere scholen i-n de regel niet rijk. En van erflatingen hoort mien ook niet veel. En zou deze kosten voor 'de bli-ezondere scholen nu zooveel' minder zijn? V-o-lstrekt niet! Volgens het verslag der komm-isssie van Toezicht op fret L. O. over hetzelfde jaar gingen op- de openbare scholen 1672 leer lingen, op de biezonde-re 1314, (Men ziet dat het biezonder onderwijs ook in Alkmaar wat te beteken,en heeft) Volgens deze getallen kon de rekening der 3 biezondere scholen voor deze post ongeveer zijn: 13 X f 4555 87 f 3702. 16 Kristeliken en Katoliek-en, bedel- maai; weer bijeen elk jaar! C, 'Salariëring onderwijzend perso-ne-el. Zo-als men misschien weet, woeden door bet rijk aan de gemeenten -en de schoolbe sturen naar dezelfde maatstaf z.g. mini ma uitgekeerd. Het Rijk keert dus voor elke onderwijzer jaariiks een bedrag uit, beneden hetwelk no oh gem-eente, nodh schoolbestuur mag uitbetalen. Bij de in 1905 gevoerde debatten is dui delijk uitgesproken, dat deze do-or het Rijk gegeven minima niet mochten zijn de sa larissen. Ze waren alleen de laagste grens, die hoogstens voor enige plaats-en, waar de levensstandaard ze-er laag is, ais salaris sen zouden kunnen dienen. kendie zij dat zij nog een bedrag van bij na zevenduizend daalders in papieren bezat en bereid was, deze terug te geven. Zij had met Brander's neef het plan op gevat, van den baron -een go-ede som- geld te verduisteren en dan te huwen. Onder het beheer -van mijnheer Grob kwam er weder eenige orde in zijne finan- cieele zaken. De bankier bleef, ondanks deze gunstige resultaten, toch de eijfen- 1-ijke vertrouweling, van den baron. Hij had, bij de eerste ontmoeting zijne scherp zinnigheid leeren kennen en zag zich ook dn 't yerv-olg niet bedrogen. Het vertrou wen nam echter steeds toe en ten- slotte ging, Üe baron beef allteen in finamcieele za ken bij hem te rade maar o-o-k -in an- dere aangelegenheden. De beide mannen leerden elkanders eigenschappen kennen en waardeeren en toen de bankier in 1849 j stierf, wist hij geen beteren beschermer j voor zijn eenig k-ind aan te wijzen dan baron Eduard von. Frank,enberg, en de- j ze voelde zich niet weinig door het ver trouwen vereerd, dat niet slechts zijnbah- kier, maat veelmeer zijn vriend Normann in hem stelde. f Dit kind was door den dood vain Nor mann dubbel wees geworden; halre ge boorte had aan haar moeder Wet leven ge kost 'en nu zag de bankier in de kleine Catharina het evenbeeld van zijne overle dene echtgenoote, die hem- in hlet kind een dierbaar aandenken schonk., to-en zij de "eeuwigheid inging. Hij beminde fret meisje teedeT, en toen hij dan o-ok opj ster ven 'lag, maakte hij zich- ongerust over het 'lot van zijn thans tienjarig kind. En daairtoe had hij alle reden, want Catlirientje 'was niet alleen een sch-oon en aairdig -kind, maar zij was ook piet aard- Deze minima zijn als volgt: Voor Hoofden van Scholen )n 311991x108 e8u3AO ep 850 900 950 1000 1050 'pj og üe '03 ep ai Huetna# g 00 1000 1080 1100 1150 aasaiq eg as eiep ai -!)U9d[nd8 1050 1100 1150 1200 1250 T3 s "m B3» 13 O O O e^Bpjooq ?0UI 600 700 775 850 925 9}q«pjooq idpooz 8 a 6UU 675 780 825 'uajBtjanöip mind, dan 5 5—1U 10-15 15-20 meer dan 20 In een gemeente ale Alkmaar vergoedt het Ryk dn* voor een hoofd hoogetena f 1150 -j- f 150 voor woninghuur f 1300 voor een onderwijzer hoogetena t 925 f 25 voor woninghuur f 1000, waarbij de f 50 en vooral de f 25 een allerbeepotteliket figuur maken. Natuurlik doen de meeste gemeenten en schoolbesturen een bedrag bij <jit wette'.ik minimum. Vooral in grotere plaatsen, waai de levensstandaard hoog i-s, gaat het sa laris soms ver daarboven. Alles echter, wat boven het minimum als salaris gegeven wordt, moet uit eigen mid delen worden bijgepast. Vo-or de gemeente is dit natuurlik weer zeer eenvoudig. De ontvanger opent het kaatje en de nodgje sommen vloeien naar de openbare school. V-o-or deze post zitten de meeste school besturen echter zwaar te zuchten. Want gaan ze niet boven het minimum der wet, dan zien ze eerstens hun onder wijzers armoe lijden, dat ze blauw wor den, en tw-eedens krijgen ze, als zo'n mini- mumlijder vertrokken of doodgegaan is, geen of mi-niderwaaixiige sollicitanten. Daar komt nog iets bij! Het Rijk keert dit bedrag niet voor elke onderwijzer uit. Het wordt berekend, naar het aantal schoolgaande kinderen. V-oor z.g. niet verplichte, onderwijzers wondt of niets of hoogstens voor éen of twiee f260 per jaar betaald. sche 'goederen rijk gezegend, z-o-odat zij een aanlokkelijke bult voor -ieder moest zijn, en in zijne familie ko-n Ca-thri entje geen beschermer vinden, zoover hem be kend was, bestond zijne geheele familie behalve uit eenige verwijderde bloedver wanten, uit een zuster Rosai, die met een in deze Reif was een man in, de kracht in deze Reif waa-rvan een man in de kracht van zijn leven, die niets ernstigs ter haiud nam, maar zich bezig hield met het ver mogen van zijn vrouw te beheeren en van de rente te leven. Normann had hem als compagnon in-zijn zaak genomen, maar na eenige weken, zag (mijnheer Reif niet in, waarom hij zich druk behoefde te mak-en^, terwijl mijn heer 'Normann van een compagnon-, die duizend uitvluchten zocht, o-ml zidfr niet met de zaak te bemoeien, van zulk' deelgenoot niet wilde vreten. Zoo gingen beiden nog tijdig uit elkander, zonder dat er o-neenjghe- deu plaats hadden gehad. Zij leef-dien toch nog in een tamelijk vriendschappelijke ver houding. Wanneer Normann hoonde, dat zijn zwager aan het Vterwaklstödter meer een villa welde koopen, of een of ander groot werk ondernemen w-ilüe, dan lachte hij er altijd onii, want hiji Wist heel goed, dat zijn zwager niets anders wi-lide doen dan coupons knippen en renten van hy potheken trekken om- eenvoudig burgerlijk te kunnen leven. Zulk een man was -niet de aangewezen persoon, om- het lot van zijn kind aan toe te vertrouwen, want van den eenen kant ontbrak Reif de zedelijke krach ten 'en energie en van den anderen kant had hij volgens de laatste balans een winst van 'bijna een (half raillioen thalers ge maakt, welk vermogen alleen Caihrientje ten 'deel viel. li' Heeft dus een schoolbestuur meer onder wijzers in dienst dan de wet vereist en dit is bijna overal het geval dan kan het die uit eigen middelen betalen, d.w.z. een nieuwe bedelpartij organiseeren, De openbare surplus-onderwijzers ontvangen natuurlik heel gewoon belastinggeld, wat weer op fret bi-lij,et .verfraaid wordt. En hetgeen de gemeente en dus ook de schoolbesturen zo jaariiks moeten bijpassen- voor de sailiëring der onderwij zers beloopt Ih-eel wat. Laten we maar ween dicht bij huis blijven. in 1910 betaalde de gemeente Alkmaar aan onderwijz-erssalarisssen uit en zoo erg fcoo-g zijn deze nog volstrekt niet f 58627,75. Daarvan werd door het Rijk Vergoed de z.g. minima f 37184,39V2:, De gemeentekas, (gevuld ook met ka- toliek en kristelik geld) moest dus bijpas sen, alleen voor de salariëring- f21443.355 en nu veroorlooft de gemeente zich' nog maar de weelde van twee ambulante hoof den d.z. hoofden zonder eigen klas. De overigen werken en sparen dus elk een ouderwijzer uit, een voorbeeld, dat in alle opzichten navolging verdient. Dat -zal op ieders aanslagbiljet een aardig sommetje vormen. De bjezondere scholen moe ten natuurlik o-ok bijpassen. Zij krijgen echter uit de publieke kas weer geen sent. We zouden nog in meer details kunnen afdalen, doah vragen wellicht reeds te veel de aandacht, hoewiel de zaak en voor al- met het oog op 1913 ruimschoots die aandacht waard is. Wte zullen nog met enige sijfers, die even- zovele onrechtvaardigheden vertolken, be sluiten. De totale Rosten van het openbaar L. O, te Alkmaar bedroegen in 1910 f 95682,565 dus bijna een ton gouds. Aan schoolgelden werd ontvangen f 13309.91/0. Dioor het Rijk weid gesubsi-- dieer;d f 53068.54i/2Door de gemeente word dus uitgegeven f42614.02. Een leerling kostte gemiiddel-d aan d-e ge meente f25.47. Elke leerling op de biezon dere schoten spaarde dus f25.47 aan de gemeente uit. In 't geheel spaarden de drie biezondere schoten aan de gemeente dus in 1910 uit: f 33645.87. Als dus alles recht was behoorden ze uit de gemeentekas dit bedrag- jaarlijks te trekken, wat voor de beide katolieke - schollen zou b-etekegen de somi vani f 27864.18 en v-o-or de Jongens- en Meis jesschool resp-, f 13397.22 en f 14466.96. Maar zijn zwager Reif had ook een zoon, 'die ongeveer vier a vijf jaar ouder was (yi iju vijftien jaar was. Deze zoon heette Willem-, Maar omdat zijn vader dien naam zoo alledaagsdh vond, noemde hij hem William en in fret huis van Normann zag men neef William liever niet dan wel. Hij 'was namelijk ^en zelfde grootspreker als zijn vader en beperkte zich daarbij niet tot onschuldig grootspreken, maar toon de r eeds als kind een neiging om, met be hulp van alle mogelijke leugens, die din gen 'te volvoeren, waarop hij wende. Hij hield 'daarbij m-et zijn geweten geen reke ning, lelies moest uit den weg geruimd om 'zijn dpel te bereiken. Reeds 'verscheidene malen had hij zijn zwager en zyne zuster op deze verkeerde neiging opmerkzaam gemaakt maar voor mijnheer en mevrouw Reif waren het niets dan jongensstreken. Om deze reden wilde Normann niet dat zijn dochtertje in het huis van Reif zoud opgroeien. De verwijderde bloedverwanten, waar van wij boven spraken, waren drie onge huwde oude dames, twee freuie's Etter en eene freule Normann, t-o-t welke Ca- thrijntje maar -tante zeide. Zij waren het al le drie er over eens dat Cathrij'ntje een aardig mieisje -en William een aardige jon gen was; |Van fha-ren invloed had Nor mann niets -anders te verwachten dan dat iCathrijntje een ij-dele modepop) zou wor den. '11 'i '(Wondt vervolgd.^

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1912 | | pagina 1