ir©©»6 Noord-Bolland. H>. Satk Afieuwss- @1 Advertentieblad ie Openbare Schooi. No. 46. Dinsdag 22 April 1913. 7e Jaargang Verschijnt DIKSDAG. P@M0 m ZATERDAG, lokaal vsn den der Naamlooze „Ons Blad" op Maandag avonds te 8 uur, in het heer C. BOS, Kaasmarkt. Politieke socialistischs kindertjes Opgave van Crediteuren in het faillissement van de Coöp. Ver. „Volksbank", Spaar en Voorschotbank, Alkmaar. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: 75 ct. p. 3 maanden franco huis; 105 ot. met geilijustreedd Zondagsblad. Te betalen in het begin vialn ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 oent. Van het Zondagsblad 5 cent Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12r tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTÈNTIEN Van 1,-5 regels .00 oeintu Elke regel meer9 Reclames per regelIS Kleine advertenties van 130 woorden, bl| vooruttbet. 39 ,jj AGENDA Vaststelling van de Balans en de Winst- en Verliesrekening over het jaar 1912. Verkiezing van een bestuurslid en een commissaris wegens periodieke af treding van de Heeren H. KENTER en H. KLAVER. De aftredenden zijn herkiesbaar. N.B. De exploitatierekening, de winst en verliesrekening, de balans, als mede het verslag daarover van Heeren commissarissen liggen ter inzage op het kantoor van de Vennootschap. Het Bestuur: Mr. H. P. M. KRAAKMAN. H. KENTER. J. F. QUAX. ie In ons vorig artikel toornden wij o.a. a.aiii, dat de geestesopvo.eding in de e er s te plaats is aan de ouders, zij zijn ook in «Ie eerste plaats verantwoordelijk tegen over Ood'. In de tweede plaats aan de school,. DE LICHAMELIJKE OPVOEDING AAN DE SCHOOL Evenzoo is bet gelegen nuet die licha melijke opvoed, ing, in de eerste plaats liebben de ouders daarvoor te zor gen, De socialisten strijden vpor sdhoolvoie- ding en .kleeding. Dit nu is alf te keuren. Als het kind ziet, dat de school Voor hunne voeding en kleeding zorgt, dam zal het minder dankbaar worden tegenover de ouders en de school gaan beschouwen ais zijn opvoeder. Bovendien dat afwentelen van die plich, ten der ouders op die gemiaensdiap werkt heilloos. Juist dezer dagen lazen wij een zeer le zenswaardig artikel uiiit „Vragen van den Dag" van de hand des heeren H;. Donkier- sloot, hoofd eener school in een volks buurt van Rotterdam, over „Het vraagstuk der voorziening van kleeding en voedsel aan behoeftige schoolkinderen." Men bedenke wel, dat hier aan bet woord was een onderwijzer, sinds jaren met de praktijk bekend, die uit zijn levenservarin gen mededeelingen doet, waaraan wij de volgende ontleenen: Een ijaar weken geleden vraagt mij een vrouw, wier drietal sdhoolgaande kinde ren reeds van voeding en kleading pro.fi- teerem, of ze met Kerstmis ^in de gwist mag staan voor klae-ren, want de kinderen zten er zoo. uit" Ik zeg blaar, dat er opj de lijst sledRts twaalf namen geplaatst kunnen worden en 1 ,ze Pf dus maar niet op rekenen moet, want dat weduwen voorgaan. Zonder te groeten, zander de voordeur dicht te trek ken, verlaat ze vertoornd de vestibule der school. toen de gemeente Rotterdam met haar subsideering begon, ontving een mijner collega's een briefje, ongeveer van den colgonden inhoud: „Tot beden heb ik u nooit lastig gevallen, maar nu de gemeen teraad besloten beeft, geld te geven .voor voeding en kleeding, meen ik ook recht b hebben op uitkeering en Verzoek ik u nam mijn kindwen bons voor kleeding en schoeisel af te geven." Zoq gaat jhij door om te komen tot de sombere conclusie: „De huiselijke haard ls voor vader niet meer de haven der rustedoor zijn uithuizigheid vervreemdt >'J va« zijne kinderen. Én moeder, ook zij versnoept en verspilt gemakkelijk haar Bed als zij weef, dat anderen voor haar imkren zorgen, en de kinderen, ze .onit- vaingen nog een snoepcent meer, om te worden gedreven malar de snoepwinkels de kroegen der jeugd. Wlalt hoort men piet vaak: „Kom; mensdh, waar zal je je nou nog zoo moeielijk om maken als de kleeren van de .Jongens stuk zijn, kan je nieuwe krijgen en koken doe ik niet meer, want mijn man is opj hét werk en de kin- Genen 'naar de eetzaal en voor mij alleen is 'bet da moeite niet waard." Ontwrichting van hét gezinsleven, onder mijning van het verantwoordelijkheidsbesef wonden onzerzijds als de noodzakelijke gevolgen, van deze Overheidszorg voor speld. Tot zoover iemand uit de pjractijk. Neen, wil men de ouders hulpi verke nen aan de voeding en kleeding hunner kin deren, geef dan die hulp aan deouders zelve en wei zoo, diaït de kinderen daar van niet merken en dat is het streven van ons. Hulde daarvoor aan de St. Vin- oentius-vereenigingen, die reeds zooveel opj dat punt hebben gedaan en nog immer blijven doen! Ziulk een streven steunt het gezag dér ouders. Het streven der socialisten breekt dat gezag af en stelt daarvoor in de plaats de school of de Overheid. In 't algemeen is dus de school, het hulpmiddel der zedelijke opvoeding, om dat het schoolonderwijs ontelbare malen de ongezochte gelegenheid geeft om. vor mend en veredelend op Jaet gemoed van het kind in te werken, (b.v. 't wennen aan orde en arbeidzaamheid, bet overwinnen van traagheid, pjractisch doen inzien, dat de mensdh zich moet laten leiden door verstand en plichtbesef en niet naar lui- men. de eerbied voor het gezag, het aan het licht komen der gebreken van de kin deren en dus hot verbeteren daarvan. Dit alles moet niet bereikt worden zoo zeer door woorden, .vooral door dadlen, b.v, de omgang, het 'voorhouden van plicht, enz. Die zedelijk opvoedende kracht is niet slechts een eisch dier Roomschen, maar van allien, wie pok. Ook de Wjet, opj het Lager Onderwijs erkent dit in art, 33: „hef sdhoolondierwijs wordt onder aanfeeren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de ver standelijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle Christelijke en maatsdhappjelijke deugden." De vorm dezer woorden geeft zelf aan, dat de zedelijke opvoeding hoofdzaak is, want hef aaniceren der kundigheden moet daaraan dienstbaar worden gemaakt. Kan nu een zuiver neutrale süÜ'ool die vormende en opvoedende taak vervullen, zooals zij tegenover een Roo-msch kind behoort vervuld te wonden, een Roomsch kind, aan wien katholieke beginselen en katholieke overtuiging moet worden ingje- prent, wiens opvoeding er op aangelegd moet wezen om te zorgen, dat heit Room sche geloof de ziel van zijn leven wordt? Onmogelijk een zedelijke vorming, waarbij godsdienst wordt uiigesjolen, (en zoq is 't op de neutrale school), moet noodzakelijk zijn onvolledig en oppervlak kig. Onvolledig, omdat men 't kind al leen zal inprenten de plichten jegens zijne evenmensdhen en jegens zich zelf en zwij gen zal over zijne plichten jegens Ood', (vurige liefde tot God, praktijk van 't bidden), In de Kailh. school bidt men voor en na den schooltijd om den kinderen van jongs- af aan te leeren hun werk aan Ood, hun Schepper, op te dragen en Diens Zegen daarover af te smeeken. Jong gewend, oud gedaan. Later in den strijd om het bestaan zal hef kind dat ook doen en dat geeft herrt dan moed en kracht bij zijn dageiijkschien arbeid. ,Van ons standpunt hoort dat zool; Zial nu een kind, dat de openbare sdhool bejaoekt en niet bidt, in hei latere levten dat wel doen? Onvjolkdig is ook de zedelijke vorming vian het kind van den kant, dat men n.l, b.v. wel de beginselen van Vaderland- sche geschiedenis leert, maar niet spreekt over de groote feiten der Bijbelscbe ge schiedenis, ofschoon toch voor de gods dienstige, zedelijke vorming deze zooveel grootiere diensten bewijst, Oppervlakkig: Waar over gods dienst moet worden gezwegen, daar ook moet mem zwijgen over den eigentijken diepsteu_grond van alles, n.l. den wil Gods, zwijgen over de krachtigste en altoos gel dende sanctie onzer plichten, jegens den evenmenscih en ons zeiven, m.a.w. de be weegredenen, welke ons tot 't volbrengen dier plichten aanzetten ,als b.v, de recht vaardigheid en de liefde Godls. Conclusie. Waar de zedelijke vor ming onvolledig is en oppervlakkig, daar moet van zelf de school, welke dergelijke vorming geeft gebrekkig zijn en mag zij, dus ook, niet beantwoordend aan bet doei door een katholiek niet worden goedgekeurd Alleen 't ontbreken van vormende of voe dende kracht voor godsdienstigen zin, welke alles moet doordringen en aan het kind moet geven de vorming, het tidee van echte Christelijke zedelijkheid: dit al leen vormt ,het gebrekkige en niet b.v, dat er geen Gatheohismus wondt gegeven, Bij deze voornaamste reden de eigen lijke reden alleen kunnen no-g eenige beschouwingen van dén tweeden rang wor den, gevoegd. 1. Ofschoon do school dan niet on godsdienstig tis, dit toch zal deneu- traie sdhool als vanzelf bewerken, dat de godsdienst minder geacht wordt dlan wel pjast. In de achting der kinderen zal als van zelf dit liet hoogste staan, waaraan de meeste zorg wordt besteed. In de neu trale sdhool bestaat alleen zorg voor de aanleering van kundigheden en de gods dienstige pmderridhtj;% wordt gehéél enal verwaarloosd. 2. Ook een gevolg, hetwelk de neutrale school zal bewerken, is dit, dat men n.l, bef maatschappelijk leven en den godsdienst ais twee geheel afzonderlijke zaken zal gaan beschouwen, twee zaken, welke niets met elkander hebbenn uit te staan, (Katholiek in de kerk, maar liberaal op de studeerkamer of kantoor, beurs, enz.) En toch ieidcr mensch hangt altijd en overal in al zijne daden en gedachten af van Ood, moet dus steeds in alles gods dienstig wezen. Toen het eenigen tijd geleden bekend werd, dat men onze Roomscihe kindertjes op de Roomsche scholen bet bidden voor den goeden uitslag der periodieke verkie zingen, ging er een stonn van verontwaar diging op in de antuciericale pers. Vooral hef sociaaUlemocratisch hiooid-or- gaan „Het Volk" hekelde in scherpe bewoordingen 'dit „afkeurenswaardig" strijd middel der Katholieke „dompers"Het was een ongehoord schandaal schreef „Het Volk" toen die jeugdige kinderen aldus in de politiek te betrekken. Een partij, welke tot zulke middelen hare toevlucht nam, moest w,el innerlijk zwak staan, OCh arme, alsof het niet bekend ware, dat juist de sociaal-democraten de kin dertjes zoo vroeg mogelijk „verpolitieken" Een treffend staaltje hiervan lazen wij in hef „Volk", van gisteravond, waariln een verslag is opgenomen van da ont vangst te Dordrecht, van een groepje Bel gische socialisten-kindertjes, die tijdens de staking aldaar bij Hollandsdhe pprtijgenoo- ten worden ingekwartierd. Als een heel gewoon feit wordt daar verteld, dat twee der jonge gastjes bij die gelegehheid proeven gaven van hun muzikaal talent Een duo van saxophone, en dwarsfluit bracht n.l, het B e 1 g is c he kiesreolhttied en de i ntermatio-i na ie ten geboore. De socialistisdhe leiders schijnen het dus volstrekt niet afkeurenswaardig te vinden, dat de kindertjes der partijgenooten reedfe op jeer jeugdigen leeftijd vertrouwd raken met politieke Liederen, als: „het Belgisch kiesredhüied" en „de Internationale." Maar waarom dan zoo geschetterd te gen het bidden onzer Roomsche kinder tjes voor den goeden uitslag der verkie zingen? (Msb.) BINNENLAND! H. M. de Koningin. Blijkens te 's- Gravenhage ontvangen ambtelijke berichten zal H. M. de Koningin 28 dezer ,a.n Ho- henmark naar Nederland terugkeeren, recht streeks reizende naai Het Loo, Tweede Kamer. Het voornemen be staat, naar het „Volk" verneemt, de Twee de Kamer opi Vrijdag 9 Mei uiteen te doen gaan. Kamerverkiezingen. In de ver gadering van de Centrale R. K. Kiesver- eeniging te Hoorn werd de heer D. Wjes- seling candidaat gesteld, R. K. Onderwijs. Te Sloten bijl Am sterdam wordt een R. Kaft. school ge bouwd van 6 lokalen, niet onderwijzers woning eni eten vereenigingslokaal voor 250 personen. Burgemeester van Zaandam. De Hooge Raad heeft gister den burgemees ter van Zaandam, den heer Eiias, in de bekende zaak der reispas.vervalsdhing, ont slagen van alle rechtsvervolging. Hi. J. Lovink. Naar de Msb. verneemt is de heer H. J. Lovink, directeur vian het departement van Landbouw in Oost- Irtidië, met de „Rinldjanii" in ions land teruggekeerd voor een kort Verblijf. De zaak.Duys. De heer Duys, die wegens eenvoudige beleedigimg door de rechtbank te Haarlem tot f 25 boete subs. 5 dagen hechtenis werd veroordeeld, dleelt in „De Voorpost" mede, dat bij niet in booger beroep gaat. Algemeene Bond van R K Kies vereenigingeu Zooals bereids werd gemeld houdt die Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland zijn jaarlijksche 'vergadering 24 April, des middags ten een uur, ini het gebouw voor K. en Wl te Utrecht. Op de agenda komen de volgende on derwerpen ter bespreking voor 1. Het Lager-Onderwijs.rapport van de te dier zake door het bestuur benoemde commissie. 2. Accooid met de andere redhtsche par tijen op de concept-overeenkomst, weike we bereids vermeldden 3. Het Bestuur stelt voor het volgende „Kort program van actie.": „Ter uitvoering van artikel 2 sub lo. b. dor „Statuten, verklaart de Algemeene Bond „van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland onder handhaving van het kort pro- „gram van actie van 1909, voor zoover „dit nog niet tot uitvoering kwam steum „te. verleenen aan het zittend kabinet, ten „einde dit in staat te stellen zijn program „af te werken." 4. Voorstel van Deventer om bij de sa menstelling van het bestuur, waarin iedere provincie door minstens één hater inwoners vertegenwoordigd wordt, het woord pro vincie niet opi te vatten in zijn aardrijks kundige beteekenis, doch te verstaan de landstreek, zooals deze door de gezamen lijke Tweede Kamerdistricten eener pro vincie wordt gevormd. Het Bonidhestuur preadviseert afwijzend. 5. Voorstel van Wjijk.bij.Duurstede om van de algemeene bondsvergaderingen een officieel verslag uit te geven en gratis ter beschikking van de aangestoten vereemigin- gen te stellen, welk voorstel het bestuur ontraadt. 6. Motie-Alkmaar verzoekende aan de Katholieke Kamerfractie dringend het pro gram van actie voor 19131917 aan te vullen met bepalingen betreffende de so ciale wetgeving voor midden, en landbouw- stiand. Hef bestuur piraeadviseert dat aanvulling van hef program strijdig is met de sta tuten, die voorschrijven „een kort pro gram van actie." 7. Motie-Beverwijk in denzelfden geest. 8 Motie-Breukelen, de wensdhielijkheid uitspjnekende, dat ten gunste van coalitie.can- didaten ook 'niet-partijgenooten van den can didaat optreden in gemengde dlistriaten, KËRKNIEUVVB. PASTOOR BOTS. Naar aan dp „Resb." wordt medege deeld, heeft de Zeereerw. heer \Y. J. A. Bols, pastoor te Voorhout, zijn emeritaat aangevraagd en zal hij nadat hem zulks verleend is, een particuliere woning in het dorp betrekken,. en alzoo daar gevestigd blijven. PASTOOR SCHOUTEN Zondagavond 10 uur is de ZeerEerw> heer A. Schouten, pastoor den- parochie van, d« ti.H, Niqolaas en Barbara aan de Da Costakade te Amsterdam na des och tends onder de Hoogmis vani de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden te zi/n voorzien, overleden laan de kwaal, die hem sedert eenige jaren ondermijnde. De naar het uiterlijk zoo krachtige man wend op 58-jarigen leeftijd weggerukt uit een werk- zaata. en verdienstelijk leven. Pastoor Schouten werd in 1854 1e Ber gen geboren, studeerde te Hageveld eni te Warmond, en weird in 1878 jiriester ge wijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Goes, te Hoorn en het taaist in de pa rochie van den H. Nioolaas aan de Prins Hendrikkade, Daar ontving hij zijn benoe ming tot pastoor te Edam. Reeds hier was hij een volijverig voorstander van alles wat zijn parochianen ten goede kon strek ken ,en vooral de scholen waren hetvoor- werjp van zijn voorname zorgen. Ook na dat 'hij in 1903 tot Pastoor der parochió van „de Liefde" te Amsterdam overge plaatst was vond li ij er een ruim1 veld1 voor zijn rusteloozen arbeid vooral met betrekking tot het R. K. Onderwijs. Nog op zijn ziekbed was hij' tof in de allerlaatste dagen bezig met de bemoeiingen voor zijn sdholen, voor wier uitbreiding weer twee nieuwe peraeelen zijn aange kocht. Behalve zijn zorg voor de Otpivoeding hunner kinderen was hij zijn parochianen een voorbeeld van vurige godsvrucht en ver zuimde hij niets wat deze kon opwekken en bevorderen. Aan zijn ijver en zijn zorg is de zich onophoudelijk uitbreidende paro chie zeer veel verplicht en zeer zeker zal zij zich zijner blijven gedenken, ook na dat Donderdag zijn stoffelijk overschot in jjlechtigen uitvaart fen grave - zal zijn ge bracht. ALKMAAR. Ciurafoircn: Mr. A- Prins en J. va,n dier V-een. J. van Albada, Otarleelc f 366,55 J. Blajaubocr, ;Gz,, Beirgeu 496.61 M. Broens-Koster, Alkmaar 256.98 S. J, Bmegmah Jz., Blqemettdaal 48.33 A. H. Bijtetveld, Alkmaar 29.14 Pt Blapktendaal, Alkmaar 228.94 Mej. Catlh. Blaauboer, Helder 3883.14 Dames T. M. Bakker, Alkmaar 153.92 Coöp. Spaar, en Voorschotbank, De Rijp v 3668.68 O. Doesdhot, Alkmaar 107.21 Wed'. J. Delver, Alkmaar 25.17, J. H. Elfring, Alkmaar 103.22 Wed. J. Gootjes, Sahagerbrug 422.90 E. H. Hulsti, Sdhagerbrug 19.12 Grietje Hofdijk, H.-Hugowa:ard 432.02 J. Hoogvorst Cz., SidhoorL 162.78 M. C. J. Hoogvorst, Beugen 735.59 J. C. Hofdijk, Heer-Hugowaard 1374.79 C. Hopman, Alkmaar 522.02 M. de Heer Kioots, Hem 797,21 J. Hartland, Alkmaar 129.03 Wied. P. Heeman, Koedijk 1210.35 A. Hoeman, Koedijk 484.45 J. Heiemam, Koedijk 2358.25 P. Heeman Sr., Koedijk 1294,88 H. Koster Fz., Anna.Paulowna 151.09 Gaith. Koster, Sdhagerbrug 129.83 A. M. Kooij e.a. Harenkarspel 581.89 Jb. Kooij Cz., Haremkarspjel 551.55 P. Korver, Oiterieek 3078.50, C. Wj. Koster Hz., Alkmaar 226.80 Wied. D. Koster, Sahagerbrug 44.63 H, F. Kuijper, Alkmaar 2.67! H, C. Kooij Cz., Haremkarspjel 358.38 C. Koog, Hameinkarspel 1648,96 J. Kopp-es, Gudorp 1777.29 Wied. J. Kalam, Wieringerwaard 12636.94 C. Kramer Glijnes, Stompetoren 1013,50. Wied. J, Hart, Alkmaar 54.65 Trijntje Kaan, Wieringerwaard 1107.26 Coma. A. Kaan, Wiieringerwaard 393.96 Jb. Koster Dz., Sdhiagerbrug 391.83 D. Kooijman,_ Opimeer 717.88, D, Langereis, Medemblilc 4.62 D. Lam Mz„ Velseroord 53.40 C. Mairees, Grootsaherm-er 2519.20 WL Meeieboer, Heer.Hugowaard 5613.53 Marie Marees, Oiterleek 443.65 Wied. C. Met, Alkmaar 218,19. L. Molenaar, Br. apj Langendijk 172.22 J. Nieuwland, Burgerbrug 1561.56 K, Notfelmam, Zuid-Zijp® 89.04 Marie Pover, Alkmaar it 454.18

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1