doen. EN. >udes, Eli. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. tfo. 90. Donderdag 7 Aug. 1913. 7e Jaargang UITGANG he Crediet tenbank. en billljbsto Toor ijden. ïhotbank ders banden. ite goederen. s persoonlijk. .kmaar: eijer. :6, Alkmaar. t V erlo vingsringen lijft PIET OtiDES IAAT A 45. |eo op Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG ais ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Mgr. J. H. Drehmanns. ^tN KINPERKLEEPiNQ iven. met goad op snee jutting. In 10—11 uur. Achterdam). winkel voor Ju- Kruizen en Kruls- len Armbanden, Iskettingen, Paarl- Ie Juweelen, Bloed- n. Goud en Ztlve^ in 439. ke voorwaarden- 9, ALEMAAB, ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: 75 ct PL 3 maainidieni franco hluis; 105 ct met geillustrearid Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent Van het Zondagsblad 5 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „ONS BLAD". BUREAU: Breedstraat 12, tegenover de R. K. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. AD VERTENTIEN Vain 15 regels30 cent Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 1—30 woorden; bij vooruitbet. 25 De heeren hebben maar te commandeeren. Het Volk" schrijft nu mr. Cort van der Linden al voor hoe hij de opdracht van H,M. de Koningin zal hebben te ontvangen Hij moet eenvoudig een ministerie vor men, dat het program van dr. Bos, alge meen stemrecht en staatpensioen overneemt. Doet hij dit, dan wordt zijn ministerie hetzelfde als een concentratie-kabinet, wan neer dit gevormd was, zou geweest zijn. En dan zullen de socialisten het even trouw bij de uitvoering van zijn program steunen als zij het een concentratie-ministerie zou den gedaan hebben. Maar wil het nieuwe kabinet het concen- i tratie-program niet uitvoeren, dan is de 1 toestand ingetreden, waarop Troelstra doelde in zijn eerste schrijven aan dr. Bos, waarin hij zeide dat in geval het optreden van so- rialistische ministers conditio sine qua lion, onvermijdelijke noodzakelijkheid was voor de verwezenlijking van het program Bos, dat optreden in ernstige overweging zou worden genomen. Aan "het congres van a.s. Zaterdag en Zondag zal de uitspraak gevraagd worden, dat in dat geval de Socialisten minister portefeuilles moeten aanvaarden. „De plicht van de concentratie is", aldus decreteert „het Volk", te zorgen dat gedu rende de weinige dagen, die ons van de uitspraak van het congres scheiden, de za ken niet gebracht worden in een staat van gewijsde. Dat is haar plicht, dat ligt ook in haar macht. En zij kan, evenmin als de S. D. A. P., eenige verplichting hebben tegenover een kabinet, dat niet op den grondslag van het program Bos staat. Dat program is haar program, zij heeft het nog eens eenstemmig bekrachtigd in haar vergadering van 30 Aug.; de weg om het uit te voeren moet worden opengehouden. En de S, D„ A. P, zal zeker alsnog too- nen de volle verantwoordelijkheid, aan haar positie eigen, te willen aanvaarden." Zooals men ziet, de heeren socialisten hebben het maar voor het commandeeren. j Doet mr. Cort van der Linden hun zin I en neemt hij het program Bos over, dan I is alles goed. Maar verkiest hij dat niet, dan mag er ook niets gebeuren vóór de heeren socialisten te Zwolle hebben uitgemaakt hoe het dan moet! 't Is wonder zegt de Gelderlander raak I dat zij den heer Cort van der Linden- niet dagvaarden om op het congres te ver schijnen, ten einde daar van de heeren zijn opdracht te ontvangen! V ALS 't Zal me een onderling gehaspel geven als er eenmaal een concentratie-Regeering komt." Zoo schreef de heer Gerhard in „Het I Volk" van 30 Mei 1.L De Concentratie-regeering is er nog niet Het gehaspel wel. Aldus heel nuchter en raak „De Neder I lander," 1,1 De vrienden van Juni. Men schrijft aan de „Ned.": Zondag was er een openluchtmeeting te I Olanerbrug, waar als spreker optrad zekere mijnheer Heikoop van Rotterdam, lid van jRotterdamschen gemeenteraad. I Hoort, Rotterdamsche liberalen, hoe deze |heer zich uitdrukte, en trekt zelf de con- clusie L Denkt er om, arbeiders, de fabrieks- I oorsteenen rooken van jullie botten. I Achter onze organisatie zullen die |s oorsteenen n'et zo° veilig rooken en zal ®r wel eens heel wat minder rook uit komen, i 3. Balt uwe vingers tot eene vuist en i mkt ze de Ter Kuile's onder den neus. d. Men zegt: „Kapitaal en arbeid grij pen in elkaar" en dat is zoo, maar hoe? 'ct als twee handen, maar het kapitaal «rijpt u bij den strot. I M onverma'<e''i'c tevens deze uiting: en noemt ons de Chineezen van Europa Paar laten we zorgen dat de staarten niet °P onze ruggen groeien. I eker een beleefde uitnoodiging aan libe- v zo° iets te hooren krijgen om gA'jdag a.s. weer goedmoedig hun stem ■f" te brengen op den „rooden neef" de ^eeuwl Teruggang. Wat bij de stemming voor de Tweede Kamer welke in Rotterdam I plaats had, vooral treft, zegt het „Centrum" is de geweldige achteruitgang van het stemmen- tal, op den sociaal-democratischen candi- daat uitgebracht. Op 17 Juni kreeg de heer Spiekman 3739 stemmen, en thans zijn partijgenoot De Zeeuw slechts 2531. Dat maakt een verschil van meer dan twaalf honderd stemmen, wat op een for- meele débacle gelijkt. Wanneer dan ook nog het bewijs moest geleverd worden, dat de S.D.A.R. een groot deel van haar succes bij de algemeene ver kiezingen te danken had aan bijloopers dan zou het gisteren verkregen resultaat daarvoor kunnen dienen. En men vraagt zich af, hoe thans het verloop van den strijd zou. zijn, indien de kiezers over het geheele land nog eens hun uitspraak moesten doen. Voor Kamer-ontbinding is het zeer zeker nog geen tijd, maar ongetwijfeld valt reeds op een merkwaardige kentering in de ge zindheid der kiezers te wijzen. Van de liberaal-socialistische overwinning raakt het mooie al af. Er wordt niet meer op gestoft. En eiken dag blijkt duidelijker, dat men zich, door tot die overwinning mee te wer ken, druk heeft gemaakt en warm heeft geloopen voor een toestand vol verwarring en onzekerheid. De liberalen steunden de socialisten en de socialisten hielpen de liberalen, maar nu reeds zijn zij vuur en water en de be loofde hervormingen hangen heel hoog in de lucht De Juni-verkiezingen hebben een onzui ver fi'eeld gegeven van de gezindheid des volks, dit staat vast. De overwinning der Linkerzijde is een abnormale geweest, met kunst- en vlieg werk verkregen. Tal van kiezers hebben gestemd op libe ralen en socialisten, op de laatste vooral terwijl zij niet tot die partijen behoor den en alleen onder de bekoring van aller lei schijnschoone voorstellingen, of uit vrees voor hersenschimmige gevaren de oppo sitie aan een meerderheid hielpen. Dat die bijloopers eerlang tot inkeer zou den komen, viel te verwachten. Maar dat de kentering zoo spoedig zou beginnen, zal wel niemand hebben vermoed. De S.D.A.P. moet maar niet lang meer snoeven op de 140.000 stemmen, die in Juni op hare candidaten zich vereenigden ITALIË, Tien Jaar Paus. Maandag 4 Augustus was het 10 jaar geleden, dat de toenmalige patriarch van Venetië, kardinaal Sarto, door de meerder heid van het gonclaaf, met 50 stem men van de 62, tot Paus gekozen werd, om vijf dagen later als Pius X plechtig tot Paus gekroond te worden. Ongetwijfeld, zegt de „Msb.", verdient deze dag een bijzondere herinnering. Het 10-jarig pontificaat van onzen roemrijk-re- geerenden Heiligen Vader, dat op dezen dag feitelijk aanving, is van zoo groote, zoo veel-omvattende beteekenis geweest, dat de dag, waarop de eindbeslissing der Pauskeuze en daarmede de uitverkiezing voor den persoon van Paus Pjus viel, wel als een blijde feestdag onder de Katholie ken gevierd mag worden. Moge de Voorzienigheid aan dit pontifi- caats-decennium nog vele jaren toevoegen en onzen Heiligen Vader lang nog de on misbare kracht geve het moeilijk bestuur der Kerk uit te oefenen. Ter gelegenheid van de herdenking van den tienden verjaardag der Pauskeuze, werd een plechtige H, Mis gecelebreerd en ont ving de H. Vader tal van personen die hun gelukwenschen kwamen aanbieden. PORTUGAL. Scheidsgerecht. Engeland, Frankrijk cn Spanje hebben er ii) toegestemd de reclames betreffende de kerkgoederen in Portugal aan het scheids gerecht in Den Haag te onderwerpen. De minister van buitenlandsche zaken heeft daaromtrent reeds schikkingen getroffen. De bevolking Blijkens de jongste volkstelling bedroeg de bevolking op den eersten December 1911 5.975000 zielen, waarvan 2.835000 (47.45 percent) mannen en 3.140000 (52.55 per cent) vrouwen. De hoofdstad Lissabon telde 436434 in woners en de daarop volgende grootste Portugeesche stad, Oporto, 194064. Het aantal landverhuizers is zeer toege nomen. Van 1901 tot 1910 bedroeg hun getal 19000 en van 1910 tot 1911 even eens 19000! Het landverhuizerscijfer voor 1911 zou nog veel grooter zijn, wanneer niet vele landverhuizers door geweld wer den teruggehouden. BELGIE. Da Vrijmetselarij «n bet leger. In „La Crouix" staat de volgende brief uit België De vrijmetselarij heeft reeds veel kwaad gedaan aan de tucht in het Belgische leger en gaat nog steeds voort het gezag te on dermijnen. Het is opmerkelijk, dat sinds talrijke officieren bij de secte waren opge nomen en de verdraagzaamheid volstrekt was: de eerste koning der Belgen, was hij zelf niet „ingewijd" geworden in En geland of Zwitserland, reeds toen hij nog slechts prins van Saksen Coburg was? De katholieke ministers van oorlog durfden er nooit tegen opkomen en er was het kloeke en moedige woord van een Broqueville, onzen Premier en onzen minister van oor log, noodig, om een einde te maken aan zulk een dubbelzinnigheid. Nu is het verboden aan de Belgische officieren lid te zijn der vrij-magonnerie, evenals het hun was ontzegd zich aan te sluiten bij de vereeniging van den H, Vin- centius a Paulo. Ik heb eertijds een opperofficier der ca valerie gekend, die de groote stoutheid durfde te begaan op een conferentie van liefdadige vereenigingen te verschijnen, doch als het ware naar toe moest gesmokkeld worden en die beefde bij de gedachte, dat men hem zou kunnen aanklagen. Ik ben er nog niet zeker van, of alle officieren-vrijmetselaars de „zaak" vaarwel gezegd hebben en ik betwijfel het zelfs. Hoe het zij, de vrijmetselarij blijft de groote oorzaak van indicipline, die helaasknaagt aan het corps onzer officieren. Alle maat regelen door de militaire overheid geno men en vooral de benoemingen geschieden niet zonder de noodige aanmerkingen en kritieken. Al verzet men zich niet openlijk, van billijke gehoorzaamheid is toch zeker ook geen sprake. De pers grijpt de minste incidenten, die zich in het leger voor doen, aan, om ze uit te meten en op te blazen. En door afgevaardigden wordt het ministerie vraag op vraag voorgelegd. De openbaarmaking dezer feiten, die een zeer betreurenswaardigen geestestoestand verraden en waarvoor in de eerste plaats het anti-clericalisme en de vrijmetselarij voor aansprakelijk gesteld moeten worden, heeft natuurlijk een zeer levendige beroering ge wekt. Reeds zijn strenge maatregelen genomen; opperofficieren en oversten zijn gepasseerd of ontslagen; de insubordinatie streng on derdrukt. En wij twijfelen er niet aan, of de kra nige de Broqueville zal orde en tucht weer in eere herstellen in betrekkelijk korten tijd. Do spselwoeda. Een zestienjarige kosterszoon heeft de zer dagen een in zijn huis inwonende oude dame vermoord om haar te berooven. Hij had namelijk zijn geheele weekloon ver speeld met een gokspelletje, genaamd: De kleine draver. De aandacht der politie is daardoor op dit spel gevestigd, dat ge speeld wordt in honderden kroegen en ook in groote café's. zij staat er machteloos te genover omdat het als een behendigheids spel wordt bestempeld. De pachter van de speelzaal te Ostende Marguet trok daar van partij en de kleinere gelegenheden volg den grif, al waren de omzetten kleiner. Want de Belgen zijn van huis-uit hartstoch telijke spelers. De burgemeesters van Brussel en zijn voorsteden willen nu gezamenlijk de speel woede keeren. Wje in zijn inrichting spe len toelaat, krijgt een jaarlijksche belasting te betalen van 10.000 tot 20.000 francs, con tant en inééns te voldoen. Merkwaardig is echter, dat deze burge meesters het spel willen tegengaan, ter- wijl de Kamer erover bezig is, om aan Ostende en Spa de vergunning tot hazard spel terug te bezorgen. FRANKRIJK. Da Sociale Week te Versailles is Donderdag ook bezocht door Kardinaal Amette, aartsbisschop van Parijs. Z.Eminentie werd verwelkomd door den bisschop van Versailles mgr. Gibier, in wiens Seminarie de „W,eek" gehouden werd. „De Sociale Wleek" aldus sprak ZlD.Hl tot den Kardinaal, „is volmaakt mooi, werk zaam en weldadig geweest. Niets heeft aan haar welslagen (éclat) ontbroken: noch het talent der leeraren, noch de bekendheid der bezoekers, noch de onvermoeide toewijding der organisatoren. De leeraren hebben ge wedijverd in zuiverheid van leer, juistheid van uitdrukking, schittering van welspre kendheid. De hoorders, wier getal liep van 500 tot 2000, zijn vol aandacht en volhar ding geweest. „Ik ben diep gesticht door de Sociale Week, waar ik heb kunnen opmerken en bewonderen een geest van groote gods vrucht, een geest van groote broederschap, een geest van groote volgzaamheid. Al die mannen, Eminentie zijn gehoorzame zonen der Kerk; zij willen dat wezen en zijn het; op hen, gelijk eertijds Veuillot verklaarde van de Montalembert, kan Jiun goddelijke Moeder de Kerk in volle ver trouwen leunen." Kardinaal Amette begon in zijn ant woord met hoogen lof te brengen aan mgr. Gibier zeiven, aan wien de hooge kwali teiten dezer Sociale Week in de eerste plaats te danken zijn. „Wanneer er in Frankrijk éen sociale bisschop is in de schoonste be teekenis van dit woord, dan is het die van Versailles. In hem begroeten het katholieke Frankrijk en de geheele Kerk den bisschop apostel bij uitnemendheid." Kardinaal Amette gaf dan aangaande de sociale week „het getuigenis zijner ab solutie sympathie." Z.Em. wilde gaarne op het voorbeeld van kardinaal C o u i 11 voor de Kerk en voor den H. Stoel de Sociale Wleek garan deeren. Onder de sprekers was ook de bekende Belgische pater R u 11 e n O P., die veel bijval oogstte. Hij sprak o.m. over het recht van staking. Onder de zeer merkwaardige zijden van waar de verantwoordelijkheid, het algemeen onderwerp, werd beschouwd, moet genoemd worden de rede van kanunnik. D e s g ran ges, die als onderwerp behandelde: „les responsabdlités de l'abstention" de verant woordelijkheid, die men op zich laadt, door niet mee te werken, door onverschillig te zijn. Volgens dezen spreker ligt de verant woordelijkheid van de groote Revolutie op de aristocratie der 18de eeuw, die haar plicht jegens het land niet vervulde. Er kan veel van waar zijn. De verkiezingen voor de Generale Baden. Volgens de statistiek van den minister van binnenlandsche zaken over de verkie zingen der generale verliezen de reactionnai- ren en nationalisten 50 zetels, de rechtsche progressisten 9, de linksche prodessisten 7, en winnen de links-republikeinen 16 ze. tels, de radicaal-socialisten 42, de republi- keinsche socialisten 2 en de geünifieerde so cialisten 6 zetels. De Balkanoorlog Nog steeds vergaderen de gevolmachtig den der oorlogvoerende Balkan-Staten over de Vredesvoorwaarden. Naar Reuter uit Londen meldt, verwacht men daar, dat Bulgarije alle eischen zal be willigen uit vrees, dat morgén de vijande lijkheden van allen tegen éen zullen wor den hervat. 2, D. Hi. Mgr. Josephus, Hubertus Dreh manns, Bisschop van Roermond, Huisprelaat van Zi, H. den Paus, Assistent-Bisschop bij den Pauselijken Troon, Romeinsch graaf, werd geboren te Roermond, den 16en April 1843. Hij begon zijn studies in Oct. 1854 in het bisschoppelijk college van zijn ge boorteplaats, en spoedig gevoelde de jeug dige, ijverige student roeping tot den pries- terstaat. Nadat hij zijne studies had voort gezet aan het klein-seminarie en voltooid aan het groot-Seminarie, werd hij 17 Maart 1866 door Mgr. Paredis tot priester gewijd. In hetzelfde jaar zijner priesterwijding wfrd Mgr. Drehmanns benoemd tot pro fessor aan het Bisschoppelijk College te Wieert. Meer dan 20 jaren bleef hij daar werkzaam. Van zijne hand verschenen eene Latijnsche en Hoogduitsche spraakleer. In 1887 werd prof. Drehmanns door mgr. Boermans benoemd tot hoogleeraar aan het groot-seminarie, ter opvolging van Mgr. dr. Hoefnagels. Hij doceerde de H, Schrift verklaring en was een der bekwaamste en ijverigste medewerkers aan de nieuwe schrif tuurvertaling, welke door hoogleeraren on zer seminariën werd ondernomen. Den 12den Juni 1899 werd hij benoemd tot Bisschop-titutair van Phacusa en Coad jutor van wijlen Mgr. Boermans, met recht van opvolging. Den 29sten Juli 1899 werd hij als zoodanig geconsacreerd en 5 Fe bruari 1900 werd hij geintroniseerd als Bis schop van Roermond. Den 16en April dezes jaars vierde hij zijn 70en verjaardag. Monseigneur was Maandag in Horst ge weest tot bediening van het H. Vorm sel. Maandagavond even vóór 7 uur keer de Z. D. Hl te Roermond terqg en ge voelde zich, thuis gekomen zeer vermoeid. Hij gaf aan het dienstdoend personeel last om hem den volgenden morgen later te wekken. Tegen half 9 Dinsdagmorgen, toen men na herhaald kloppen op de deur der slaapkamer _geen antwoord ontving, ging men het vertrek binnen en vond Mgr, dood te bed liggen. De direct ontboden geneesheeren con stateerden, dat de dood wellicht reeds te middernacht was ingetreden. DE POLITIEKE TOESTAND: Naar de „Nederlander" van verschillende welingelichte zijden verneemt, is binnenkort wederom een communiqué der concentra tie-partijen te verwachten, dat de bedoe ling zou hebben aan deze partijen verder de leiding te verzekeren, en eventueel te nemen besluiten van het soc. dem. con gres bij voorbaat te ontkrachten. Men seint uit 's-Oravenhage aan de Msb, De Kabinetsformateur, Mr. Cort van der Linden, hield gistermiddag ten zijnen huize eene bespreking met de vertegenwoordigers der vrijzinnige concentratie, te weten de heeren Goeman Borgesius, de Meester, de Beaufort, Tydeman, Drucker en Marchant, De S. D. A, R. en de Ministerpor tefeuilles Maandagochtend om half elf zijn het partijbestuur de Kamerfractie en de redactie van ,„Het Volk" in Amsterdam bijeengekomen, ten einde de resolutie op te stellen, die aan het Zaterdag en Zondag a.s. te Zwolle te houden congres zal wor den voorgelegd. Een groot gedeelte van den dag was, vol gens de „Tel.", aan de voorloopige be sprekingen en de samenstelling dier resolu tie gewijd, die natuurlijk ook den hoofd schotel voor de te Zwolle te houden be sprekingen zal vormen. Zooals men weet, komt het voorstel neer op een besluit, om de aangeboden minister-zetels te aanvaar den, indien de zaak zóó staat, dat zonder die daad staatspensioen en algemeen kies recht, waartoe de grondwetsherziening den weg moet openen, in 't gedrang zullen ge raken. Het aanstaande Congres der S. D. A. P. Op het Congres der S.D.A.P. dat Zaterdag en Zondag a.s. te Zwolle zal worden gehouden zullen twee resoluties worden voorgesteld. De eerste die van de meerderheid in het Partijbestuur ingediend door 12 leden be toogt, dat de noodzakelijkheid om alsnog Ministersportefeuilles te aanvaarden dan aan wezig zal zijn wanneer de vervulling der herstemmingseischen van de partij anders gevaar loopen. De andere die van de Minderheid onder steund door 8 leden wil in geen geval weten van deelname door partijgenooten aan eene burgerlijke regeering. De Kamerverkiezing te Rotter dam. De redacteur van het „Rotterdamsch Weekblad" raadt den vrijzinnigen aan zich I i 1 >1 I

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1913 | | pagina 1